?SP-raadslid brieft feheime informatie aan bewoners iver folitie pakt Voorschotense jeugdbende Groenoord- hallen hebben goed jaar achter de rug chef postkamer/expeditie AN .ONINGSTICHTING VERONTWAARDIGD 2 fIgp'L-H i wÊÊL I1L „Overleg openen over problemen in psychiatrie" PvdA-Noordwijk stuurt telegram naar Tweede Kamer Geïnspireerd Familieconcert slaagt in opzet LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI 1982 PAGINA 3 -raadslid naar Provinciale Staten OEN Heit CDA-raadslid mevrouw M. Kokx- zal na de verkiezingen niet meer terugkeren in s Weidse gemeenteraad. Mevrouw Kokxhoorn is tori enhaar PartiJ op een op miodnciale Staten gezet. raadslid, voor de CDA-fractie deskundige op het issen Junkrd van volkshuisvesting, staat op een negentien- Leven Saats op de provinciale CDA-lijst. Het CDA bezet (2oooï P*"ovincie 23 van de 83 zetels, rustdag "witwee andere vrouwelijke CDA-gemeenteraadsle- !2|0o^l"v°aï>rMken op de lijst. Op de 26e plaats staat me- mws. 22.40 w Van Dee. Ongeacht het feit of het CDA in de Kiass. kii|nc|e zoveel zetels haalt, zal mevrouw Van Dee in de raad terugkeren. Zjj verhuist binnenkort ondsoits Nti Viaieii. Raadslid Van Akkeren staat op een 31e, Eipae-PoS»rmee op een nagenoeg onverkiesbare plaats. 1.02 (S) Cou Zes ton subsidie voor fietstunnel onder Biltlaan DEN HAAG/KATWIJK De gemeente Kat- wijk krijgt een rijksbijdrage van 608.000 gulden voor de aanleg van een fietstunnel onder de Biltlaan en fietsvoorzieningen op en nabij de Koningin Julianalaan. Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft de bijdrage goedge keurd. Door de aanleg van de tunnel ontstaat een vei lige verbinding tussen de woonwijken bij de Biltlaan via de Koningin Julianabrug naar het centrum. Op de Koningin Julianalaan komt een berm tussen het fietspad en de rijbaan voor het autoverkeer, die nu nog aan elkaar gren zen. Hierdoor wordt het voor fietsers veiliger de brug te passeren. Veehouders Rijndijk voelen zich bedreigd HAZERSWOUDE/ZOE- TERWOUDE Veehou ders aan de Hazerswoudse en Zoeterwoudse Rijndijk verkeren in een onzekere situatie. Deze wordt ver oorzaakt door de plannen voor de aanleg van rijks weg en voor de verdubbe ling van de spoorbaan ter plaatse. De Streekcom- missie Alphen aan den Rijn en omstreken heeft er bij Gedeputeerde Sta ten van Zuid Holland op aangedrongen een einde te maken aan de onzeker heid. De veehouders aan de Rijndijk achten het van belang hun bedrijven te moderniseren. Men durft daar echter niet toe over te gaan, omdat bijvoor beeld nog niet bekend is hoeveel grond de provin cie en de Spoorwegen voor de uitvoer van haar plannen nodig zullen heb ben. Voor het up-to-date brengen van de agrari sche bedrijven zullen in enkele gevallen boerde rijen moeten worden ver plaatst. Zolang de vraag of de gronden waarop men zich zou willen vesti gen wel vrij zijn, onbeant woord blijft, kunnen de boeren echter niets on dernemen en voelen zij zich in hun bestaan be dreigd. 'S.j Ml coj wel ^2)1°iC ïzen. 11.001 oo'wwa. fEN Het bestuur Nederland i de Leidse Woning is boos op het raadslid mevrouw A. crv: iViien. Het raadslid bewoners van wo- len'lfior11 Van LWS op de voor begjte van bestaande los! llioten om de organisa- rm van de LWS te gen. Zij bracht hierbij nieuws J*13**® naar buiten uit vergadering adviesraad van de 11.02Heil waar zij zitting in i.5ovhSa1. Het bestuur meent Ponsen de baarheid heeft ge- Bobleden. JazzgescJ kro: 2i.<*iding tot de ruzie is de 15' van de gemeente de te reorganiseren. Ver- oordelijk wethouder D. ^aar, en met hem de mi- meende dat de LWS een dui delijker structuur moest krij gen. Daarvoor bestonden twee mogelijkheden: of de LWS wordt opgeheven en en de wo ningen die zij beheerd worden overgedragen aan de gemeente of de LWS wordt een zelfstan dige woningbouwvereniging. In de adviesraad van de LWS, eén overlegorgaan tussen ge meente en LWS waarin een aantal raadsleden zitting heb ben, kwam de structuurwijzi ging aan de orde. Mevrouw Ponsen, als lid van de advies raad aanwezig bij de besloten vergaderingen, achtte het haar taak om in het kader van de linkse éénwording ook PPR en CPN van de gang van za ken op de hoogte te brengen. PPR en CPN hebben namelijk geen vertegenwoordiger in de adviesraad. Gezamenlijk beslo ten de drie partijen de bewo ners van huizen van de LWS van de toekomstige structuur wijziging op de hoogte te bren gen. 'Klein links' schreef de bewoners dat een meerderheid van de gemeenteraad de LWS zou willen omvormen tot een zelfstandige woningbouwvere niging. Volgens de drie par tijen is dat echter geen goede oplossing, omdat de invloed van de bewoners op de LWS in deze constructie te beperkt zou zijn. Zij spraken hun voor keur uit voor een gemeentelijk woningbedrijf. De openheid van mevrouw Ponsen is door het bestuur van de LWS niet in dank afgeno men. Via een aantal bewoners kreeg het bestuur de brief van 'klein links' in handen ge speeld en dat resulteerde in een verontwaardigde reactie aan de voorzitter van de ad viesraad, wethouder D. Tesse- laar.'Het bestuur meent dat mevrouw Ponsen niet uit de school had mogen klappen vooral omdat de zaak zich in een pril stadium bevindt. Het bestuur noemt het schrijven van 'klein links' aan de bewo ners „voorbarig en onjuist" en bovendien „vanuit een eenzij dig partij-politiek standpunt „Mevrouw Ponsen buit haar lidmaatschap van de advies raad alleen uit ten bate van haar positie als partijgebonden gemeenteraadslid", zo schreef het bestuur. Mevrouw Ponsen stelt zich echter op het stand punt dat zij de plicht heeft haar kiezers te informeren over zaken die hen aangaan. Over een aantal weken moet in een gesprek tussen advies raad en het bestuur van de LWS de ruzie bijgelegd wor den. Enige onduidelijkheid be staat echter over de vraag of deze vergadering besloten of openbaar moet zijn. Het ziet er naar uit dat het gesprek zich in beslotenheid zal voltrekken, hoewel mevrouw Ponsen in middels te kennén heeft gege ven de openbaarheid te prefe reren. Een fragment uit de kindervoorsteling. 'Schiet nou ó-ó-höp!' (1) LEIDEN Kinderen kennis laten maken met en het be spreekbaar maken van het 'anders' zijn. Dit is het doel van het stuk, dat de toneelgroep Spektakel op 17 januari om drie uur in het LAK-theater aan het Levendaal zal opvoe ren. De kinderen in het stuk (getiteld 'Schiet nou ö-ó-hóp') leren elkaar- kennen en accepteren elkaar op een speelse manier. In het stuk wordt gewerkt met eenvoudige midde len zoals een koffer, poppen, een ballon, een bolderwagen enzovoort. Twee muzikanten dragen gedurende de voor stelling (ongeveer een uur) bij aan de sfeer van het geheel. )RSCHOTEN De ie heeft deze week gemaakt aan de lHIliinele activiteiten van Voorschotense jeugd - ie. In totaal werden Morge^lf verdachten van tot achttien jaar enjehouden en ver- aLuni3.ofd. De bende bekende een serie inbraken, onder meer bij de Leidse vuur- werkhandel Kat. De politie kwam de bende op het spoor toen twee jongens in begin december van het afge lopen jaar uitzonderlijk zwaar vuurwerk afstoken. Dit vuur werk bleek niet voor particu lieren in de handel te zijn. De herkomst vpn het vuurwerk bleef, echter onduidelijk. Deze affaire kreeg een triest ver volg, toen op oudejaarsavond een 17-jarige jongen gewond raakte toen een stuk eigenge maakt vuurwerk in zijn hand ontplofte. De jongeman werd met ernstige verwondingen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hij ver klaarde daar, het vuurwerk waarvan hij eigen explosieven vervaardigde, te hebben ge kocht van het tweetal, dat al eerder door de politie was ge hoord. Inmiddels was vast ko men te staan, dat dit vuur werk was gestolen bij de firma in Leiden. De twee verkopers werden vervolgens opnieuw aangehouden. Zij bekenden met vier anderen de inbraak te hebben gepleegd. Ook be kenden zij een serie inbraken in kelderboksen. Hierbij wa ren ook weer anderen betrok ken. De politie heeft met de aan houding van de jeugdbende behalve de inbraak bij Kat in Leiden nog veertien inbraken in kelderboksen opgelost. De buit bestond daarbij doorgaans uit fietsen, bromfietsen, ge reedschap en sterke drahk. Een gedeelte van de buit is te ruggevonden. De jongens ver klaarden tijdens de verhoren uit verveling tot hun daden te zijn gekomen. Het onderzoek werd uitgevoerd door de rijks politie Voorschoten in samen werking met de afdeling Jeugdzaken van het district Den Haag van de rijkspolitie. NOS: 9.o) 9.15 wi >.33 Plein eld zingt I op. NCR| 12.54 K| Kerk 1 kop. 1 RVU-NQ 13 Holla O's Ral 7.02 (S)i 10.00 n.oij Maand? Kollag de de. PS tenr itslan aalkc zei t< itropd „Lanj slechi Men VERBOND VAN VERZEKERAARS INNEDER1AND Het Verbond van Verzekeraars in Nederland is de overkoepelende organisatie van ruim 300 levens- en schadeverzekeraars. Bij het Verbond zijn 12 branche verenigingen aangesloten als geassocieerde vereniging. Wegens aanvaarding van een andere functie in de organisatie door de huidige che£ zoekt het Verbond een opvolger voor de functie De functie omvat de zorg voor de goede gang van zaken op de afdeling, die een viertal medewerkers telt, en bestaat uit de volgende hoofdtaken: - het sorteren en verspreiden van de post; - het verzenden van aangeboden poststukken; - het gereed maken en versturen van circulaires e.d. Uw kandidatuur houdt in, dat u 30 a 35 jaar bent en een voortgezette opleiding hebt genoten op HAVO-niveau. Naast goede contactuele eigenschappen is het beslist noodzakelijk dat u werkzaamheden kunt organiseren en waar nodig we$t te improviseren. Ruime ervaring in dit soort werk wordt noodzakelijk geacht Wii bieden - een boeiende werkkring met voldoende mogelijkheden tot het ontwikkelen van eigen initiatieven; - goede primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden, waaronder een 13e maand en een op het eindsalaris gebaseerde, voor de werknemer premievrije, pensioenregeling. Uw sollicitatie kunt u richten aan het Hoofd Personeelszaken van het Verbond, Groothertoginnelaan 8,2517 EG Den Haag. Telefonische inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het Hoofd Personeelszaken of het Hoofd Inwendige Dienst onder nummer 070-614731. VERBOND VAN VERZEKERAARS IN NEDERLAND Joods raam onthult Mevrouw A. Speyer-Fortuln weduwe van de voormalige voor zitter van de Nederlandse Israëlitische Gemeente heeft gister middag in het stadhuis een glas-in-lood raam onthult. Het raam is aangebracht op de tweede verdieping van het stadhuis en stelt een Davidster voor. De Joodse gemeenschap In Leiden heeft het raam aan de gemeente geschonken als dank voor de steun van de gemeente bij de restauratie van de synagoge. De hulp van de gemeente bestond uit een subsidie van 184.000 gulden voor de restauratie van het synagogecomplex aan het Levendaal. De werkzaamheden aan de synagoge werden werd al in maart 1978 voltooid. De onthulling vond plaats in aanwezigheid van bijna het voltallige college van b en w. Burgemeester C. Goekoop kreeg een boekje aangeboden, waarin de geschiedenis van de Joodse gemeenschap In Leiden gedetailleerd wordt weergegeven. DIRECTEUR SANCTA MARIA: NOORDWIJK Het voortbestaan van poliklinieken van psy chiatrische ziekenhuizen ook die van de Sancta Maria zal mogelijk op het spel komen te staan, tenzij alsnog een overleg wordt gecreëerd voor aanpak van de problemen. Deze woorden sprak directeur algemene zaken drs. T.M.J. van der Zanden van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria tijdens zijn nieuw jaarstoespraak. Overigens kondigde de directeur ook aan dat prinses Juliana in mei of juni de officiële opening zal verrichten van het op het terrein geraliseerde nieuwbouwproject van 200 bedden. Verder stelde hij dat Sancta Maria zich nog meer dan in het verleden zal moeten gaan richten op de verduidelijking van haar positie in de regio. Daarvoor is het nodig dat het ziekenhuis in gesprek komt en blijft met de andere, in de regio gelegen, ziekenhuizen zoals Endegeest en de St. Bavo. Hiermee doelt de directeur op de provinciale beleidslijn dat Sancta Maria moet opgaan in een sa menwerkingsverband met St. Bavo, een combinatie die in de komende tien tot twintig jaar slechts 275 bedden mag hebben. Gelukkig staat hiertegenover ook een positief geluid en dat is dat de overheid, na jaren achterstand, nog enige tijd de geestelij ke gezondheidszorg zal bevoordelen boven de lichamelijke. Hierbij tekent directeur Van der Zanden wel aan, dat het minis terie uitdrukkelijk de voorwaarde heeft gesteld dat er een ver schuiving moet plaatsvinden van de inrichtingen naar beschutte woonvormen. VEEAANVOER DAALDE, MAAR LEIDEN De Groenoordhallen hebben aan 1981 een góed jaar gehad. Wel liep de aanvoer van vee terug met 31.000 stuks. Dat kon de baten van de andere acti viteiten echter niet beangstigend beïnvloeden. De be zettingsgraad van de hallen bedroeg over het afgelo pen jaar meer dan 83 procent. Een zo hoog percentage is op geen enkele andere plaats in Nederland bereikt. Dit zei A. de Jong, directeur van de Groenoordhallen gisteren in zijn nieuwjaarsrede. De terugloop van de vee-aanvoer ten spijt werd de positie als derde veemarkt van Nederland gehandhaafd. Jaarlijks worden 300.000 stuks vee aangevoerd in Leiden. Daarmee kunnen de hallen ongeveer honderd dagen kostendekkend draaien. Dit jaar was dat iets minder. De Jong zei echter te menen, dat het wel licht weer de goede kant op gaat. De directie van de Groenoordhallen dient voor twee ton bij te dragen in de gemeentelijke bezuinigingsoperatie. De Jong ziet daar echter geen problemen in. Hij is vast van plan om van 1982 een topjaar te maken. „We hebben ook de financiële plannen voor het komende jaar al rond. De twee ton zijn daar in opgeno men. We kunnen het bezuiniging noemen, maar het wordt sim pelweg een omzetstijging," aldus de directeur. Sporthal - De Jong verklaarde, zeer goede mogelijkheden te zien om een sporthal op het terrein aan de Willem de Zwijgerlaan te realise ren. Het aanbod van verenigingen, die voor "het beoefenen van sport van de hallen gebruik willen maken, is enorm. Problema tisch groot zelfs. Het einde van de mogelijkheden is in zicht. „We gaan in de komende tijd de schouders zetten onder het sporthal-plan. Het is zeer goed mogelijk een financieel plaatje te creëren, waardoor een dergelijke accommodatie als zeer renda bel uit de bus komt. Op die manier hoeft het de gemeente geen geld te kosten," aldus De Jong. Nieuw op het programma van de Groenoordhallen zijn onder meer een Nederlandse zeilplankbeurs (medio februari), de Leid se vlooienmarkt (eind maart en oktober) en internationale trek-* wedstrijden door tractoren (medio november). In voorbereiding zijn onder meer een groots internationaal zaal voetbal toernooi, optredens van popgroepen, een kattenshow, een muziekevene ment (door de NCRV te verzorgen) en een kerstparade. Over dit laatste idee wordt momenteel overlegd met de Nederlandse ker- misbond. Voorts komt er aan de kant van de Willem de Zwijgerlaan een zogenaamde lichtkrant. Tenslotte, wil De Jong, dat de Groe noordhallen ook worden ontsloten via de Gooimeerlaan. Wel licht zal ook daardoor de parkeerdruk op de wijk Groenoord ten tijde van grote manifestaties afnemen. Tijdens het concert van 'The Police', vanavond, zullen de aangrenzende wijken weer on aangenaam overstelpt worden met auto's. OVER UITKERING ZIEKTEGELD: NOORDWIJK De plaatse lijke afdeling van de PvdA heeft haar afkeer uitgesproken over het voornemen om de ziekte-uitkering op tachtig procent van het loon terug te brengen en hiermee direct in te grijpen in de bestaande cao's. Een telegram met deze tekst heeft het Noordwijkse afdelingsbestuur verzonden naar de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Een afschrift van het telegram is tevens verzonden naar de afdeling Noordwijk van de FNV. De PvdA-Noordwijk bë- sprak het onderwerp woens dag tijdens de nieuwjaars bijeenkomst in café De Wels. Normaal komen tijdens dit soort bijeenkomsten geen be langrijke, zakelijke onderwer pen ter tafel. Deze keer echter spraken veel leden hun afkeer uit over het voornemen van minister Den ,Uyl en staatsse cretaris Dales om de ziekte- uitkering te verlagen tot tach tig procent van het loon. „Heeft de fractie ieder contact met de werkelijkheid verloren of wil men persé ruzie met de vakbeweging vroegen veel Noordwijkse PvdA'ers zich af. „Juist in deze tijd is een geza menlijk optreden van PvdA, zij aan zij met de vakbeweging noodzakelijk". LEIDEN Gisteravond vond het tweede zogenaamde Familie concert plaats, waarvan het Residentie Orkest er drie in Leiden geeft en die tot doel hebben met name kinderen voor het serieu ze repertoire te interesseren. Het programma, bestaande uit wer ken van Smetana, Mozart en Mendelssohn en uitgevoerd onder leiding van Hans Vonk, bleek duidelijk aan te slaan. Het verhalend karakter van de ouverture „die Moldau' van Smetana staat daar borg voor. Ondanks haar bekendheid blijkt de uitbeelding van de loop van de Moldau-rivier haar suggestie ve werking niet te verliezen, hetgeen vooral voor de landelijke taferelen geldt. Wanneer Smetana Praag „bereikt", geeft hij zich over aan een minder fijngevoelige pathos. Niet alleen de ver scheidenheid aan stemmingen breide de aandacht, maar even zeer de meeslepende intensiteit van de uitvoering. De wat zware inzet door de blazers deed daar niets aan af. Ook de volledige versie van Mendelssohns muziek bij het to neelstuk „Een Midzomernachtsdroom" hield door haar veelvoud aan stemmingen de aandacht vast: een scherzo, een nachtlied, de beroemde Bruiloftsmars, een treurmars en liederen van elfen, waarin twee zangsolisten en een koor voor een aanzienlijke ver levendiging zorgden. Ook hier bleek de rijke en bij tijd geestige orkestratie het orkest tot een, ondanks de op onderdelen z>vare totaalklank, minitieus afgewerkte en suggestieve uitvoering te bewegen, waaraan met een voor het publiek aanstekelijk en thousiasme werd gewerkt. Het niet verhalend programmaonderdeel vormde Mozarts viool concert KV 216. De solist Josef Suk intensiveerde met zijn tem peramentvolle toon het Mozartiaanse karakter, zonder deze ove rigens aan te tasten. Alleen de haast in zijn technisch overigens sterk spel, die soms in de hoekdelen optrad en tot onregelmatig samenspel leidde, wezen enigszins in deze richting. In het adagio werkte Suks passie muzikaal het meest positief en bracht als muzikaal hoogtepunt in zijn vertolking een doordringende span ning tot stand. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3