onze smaak is grillig 45.000 DAGEN ETEN EN DRINKEN het bureau Voeding telt plaats van vakjes. In den vreemde leert men spijs en drank kennen, die zich later thuis ook goed laten smaken. Dit jaar zullen weer 1600 gezinnen een „dagboek" bijhouden, waarin zij exact noteren wat er vanat het ont bijt tot de laatste appel voor het sla pen gaan is geconsumeerd. Deze re gistratie omvat ook de „tussendoor tjes". merken, wijze van bereiding en een overstelpend aantal andere details. Deze gezinnen (in totaal zijn er circa 5000 personen bij betrokken) schrij ven hun dagboek op verzoek van „Interact", een bureau in Dongen, dat deze gegevens verkoopt aan im porteurs en fabrikanten van ons voedselpakket, Instanties, grootwin kelbedrijven, enzovoort. Er wordt niets aan het toeval overge laten. Als de computers deze gege vens uitgesplitst en gerubriceerd hebben, beschikken de dagboek abonnees over een compleet over zicht van ons gedrag aan tafel, bij de tv, enzovoort. De gezinnen zijn ge sorteerd vla een representatieve steekproef en vertegenwoordigen al dus de hele bevolking. De fabrikanten kunnen precies zien, hoe hun merk het „doet", welke pro- dukten hoe en wanneer gegeten worden en of zich verschuivingen voordoen in de appreciatie. Het dag boek wordt In elk van de vier seizoe nen één week bijgehouden, zodat In totaal een overzicht van bijna 45.000 dagen eten en drinken beschikbaar komt. Aldus krijgt de producent alles wat hij weten wil van de consument op een presenteerblaadje aangebo den. Een hoorn des overvloede wordt uitgestort over de deelnemers een luxe cruises. geen op hygiëne gestelde hulsvrouw eet In een bistro vlees van een plankje voor ze zich tl|dens haar vakantieroes aan dat ex periment heeft gewaagd, misschien wel In een Algerijns restaurant. Kokkels De vakanties hebben onze tafel verrijkt met vroeger als exotisch beschouwde ge rechten. Kaas met een luchtje uit Zwitser land, er hangen strengen knoflook In de keuken, men drinkt camparl on the rocks, eet Duitse worst en pótés uit de Ardennen. Soms laat zich de thuis bereide paella goed smaken en waant men zich weer in Spanje. Niemand weet, dat In dit gerecht aan de zonnekust duizenden kilogrammen kokkels verwerkt worden, een op onze Wadden gevangen slakje waar we thuis van griezelen. Het Is uitsluitend voor de export bestemd. Wie doorgrondt de raadselen van onze eetgewoonten? Hebben de Surlnamers ons geleerd, dat kouseband lang, dun en lekker is, ook de eigen tuinders boekten succes met nieuwe groenten, als daar zijn de courgette, rode en groene paprika's, broccoli en de naar anijs smakende knol- venkei. De combinatie van blikverrulmlng via onze vakanties met de aanwezigheid van Surlnamers, Ambonezen en honderd duizenden gastarbeiders In ons land, heeft een wonderbaarlijk effect gehad op ons eetgedrag. Op veel markten waant men zich 's zater dags in tropische gewesten. De Inktvis spreidt er de tentakels uit naast velerlei garnalen, bruine en blanke vingers knijpen er in granaatappelen, aubergines, eetbare wortels, schapevlees,ramenas, artisjok ken, maïskolven en nieuwe vruchten als de kiwi. Pioniers Het is een moeilijke tijd geworden voor mensen die zich willen onderscheiden als consumptiepioniers, ook aan de dis. Deze kleine groep statuszoekers, door Hans Ferree beschreven als „trendsetters", hebben een grote Invloed op ons gedrags patroon. Vla de sociale piramide daalt hun invloed naar regionen van lager niveau, met als gevolg dat bijvoorbeeld het barbe cuen al een vervelende en overleefde be zigheid is geworden. De spetterende fon- duepan zingt een toontje lager, nu de nieuwe vorm van zelfwerkzaamheid aan tafel het gourmetten populair begint te worden. Het doorgeven van „eetadresjes", het rondscharrelen in de eigen kruidentuin, melk drinken van de eigen geit op het boerderijtje en de zelf gevangen vis roken, worden evenzeer beoefend als een de monstratie tegen het burgerdom, dat alles slikt wat op tafel wordt gezet Het zijn ook kleine groepen (vaak dezelfde) waarin men zich afzet tegen de massale „voederfabrie- ken". De technologie heeft zich meester gemaakt van alles, wat eens als een na- tuurprodukt op tafel kwam. Het is de andere kant van de medaille. Terwijl de keus no<5 nooit zo groot is ge weest wordt de Inwendige mens rijp ge maakt voor de nieuwe „massa-eetcul tuur". Met de kille adem van dlepvrleskls- ten in de nek haalt hij keihard bevroren kuikens in huis, fabrieksbrood, poedersoe pen en miljoenen door een apparaat ge vulde bekertjes en flessen met een kunst matig op smaak gebrachte inhoud. Reformvrienden Joris Driepinter zet de schouders er onder. Het kereltje van de al weer vergeten slo gan „Met melk meer mans" zou nu kun nen optreden als dè mascotte voor eters van brandnetelsoep. De reformvrienden hebben opvolgers gekregen, die zich zui verder wanen in de leer. Mensen, die hun onbespoten groenten en vruchten kopen In de eco-wlnkeltjes, aanhangers van de blologlsch-dynamlsche landbouw en aller lei andere groeperingen met een Ideologi sche. ethische of religieuze drijfveer om ander voedsel te nuttigen. Meedeinend op de balans van ylng en yang verorberen aanhangers van de ma crobiotiek hun zeewier. Een cultuur, we zensvreemd aan de Europese samenle ving, kruidt de spijzen met mystiek. Het uitgesproken alternatieve voedingscircuit boeit volgens dr. Ir. B. Wierenga, weten schappelijk hoofd-medewerker aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, zo'n drie procent van onze bevolking. In zijn vakgroep (marktkunde en markton derzoek) bestudeert hij allerlei processen die van Invloed zijn op het gedrag van de consument. Boer en tuinder moeten daar rekening mee houden in hun aanbod. Het zegt wel iets, dat sinds kort een bijzondere hoogleraar In de alternatieve landbouw methoden zijn stoel in Wageningen heeft beklommen. Het is de heer Wierenga evenmin ontgaan, dat veel mensen een eindje omrijden om het scharrelei te kunnen kopen. Als reactie op wat de Industrie hun voorschotelt, wil len zij terug naar de natuur, soms echter ook vooruit met de geit, getuige de belangstelling voor een nationaal gelte- kaasje. Het natuurzuivere, authentieke produkt Is In trek. Dit verklaart ook het succes van diverse zuivelprodukten, zoals de Texelse rauwemelkkaas en de Kollumer variant. Hun streekgebondenheid belooft, dat ze anders zullen smaken, boerser mis schien, zoals vroeger. Helmwee Vroeger. Het altijd maar voortknagende helmwee naar de tijden van weleer, een DEN HAAG Het lijkt onwaarschijnlijk, maar mocht iemand toch op het idee ko men om verse ganzelever te vergelijken met „de dijen van een geëmotioneerde nimf", dan zou mevrouw Wina Born wel eens heel boos kunnen worden. Zij heeft deze treffende overeenkomst namelijk al eerder gesignaleerd en kan er dus (au teursrecht op laten gelden. Onze nationa le keukenprinses maakte haar vondst wereldkundig op een bijeenkomst in' Maarssen, gewijd aan de rehabilitatie van de aardappel. Dit knolgewas gaat pogin gen doen om het op rijst, spaghetti enzo voort verloren terrein te herwinnen. Wina Born, uitgenodigd om met haar barokke proza luister bij te zetten aan dit festijn, had er geen enkele moeite mee om ook van de pieper een lustobject te maken. De ganzelever, opgediend in combinatie met uiterst fijn gesnipperde, rauwe aardappel, werd aldus een delicatesse om niet te ver smaden. Het Nederlands Instituut voor Afzetbevor dering van Akkerbouwprodukten kon te rugzien op een geslaagde dag. Ons volks- voedsei klopt aan de deur van de haute cuisine. Had ook niet bekende landgenoot nummer zoveel, Henk Molenberg, het buikje rond gegeten aan zijn prak? Deze aardappeleter bezong, zoals van hem ver wacht werd, de lof van allerlei nieuwe sau zen, verfijnde opvolgers van azijn en spek vet, waarmee vroeger miljoenen proleta riërs het kruim besproeiden. Het kan ver keren. Zalm-staking Wie heugt zich nog de tijd dat volgens de overlevering dienstboden in staking gingen als zij méér dan drie keer in de week moten zalm moesten eten? Vóór de rivieren open riolen werden was dit thans zo exclusieve gerecht vulspijs, waar zelfs onderhorigen de neus voor ophaalden. Onze markt voor voedings- en genotmid delen is op drift geraakt, nu die twee be grippen steeds meer in elkaar overvloeien. Wie eet nog zijn bord leeg „tot instand houding van het lichaam"? De tijd dat honger rauwe bonen zoet maakte is voor bij. Dank zij de welvaart kunnen eindeloze variaties worden aangebracht op ons „da gelijks brood", de primaire behoefte aan spijs en drank. Deze vrijheid heeft de consument danig in verwarring gebracht. Hij en zij worden voortdurend bestookt met suggesties om het eetpatroon te wijzigen en dat klinkt hun vaak letterlijk als muziek in de oren. Arresleden met rinkelende bellen glijden over het televisiescherm om sterk water houdende margarine thuis te bezorgen. Op de radio zingen dameskoortjes de lof van vlees, dat de maaltijd kracht bijzet of van toetjes waar grootmoeder alleen maar van dromen kon, toen zij nog in haar kar- nemelksepap roerde. „Thee heeft zoveel charme en toch is thee zo gewoon". Misschien bezingt Martine Bijl volgend jaar met dezelfde tederheid een paarse ridderzwam. Want nauwelijks heeft de champignon zich een plaats veroverd op de dis of ons volk wordt rijp bevonden voor de introductie van een an dere paddestoel. Als eerste ter wereld heeft een proefstation in Limburg deze wil de bosgeus gedresseerd en in cultuur ge bracht. Panels van huisvrouwen zijn al druk bezig met het testen van smaak, kleur, vorm en andere eigenschappen. Daarna zal moeten blijken, of wij er trek In hebben; 1982 wordt het jaar van de waar heid voor de paarse ridderzwam. Grillig Wat hangt de consument nog meer boven het hoofd? Dat is moeilijk te voorspellen. De aardappel en de zalm bewijzen, hoe grillig deze processen zich voltrekken en van hoeveel omstandigheden ze afhanke lijk zijn. De bewoners van Luilekkerland zien overal pruimen hangen, o als eieren zo groot, maar zij delen Jantjes tweestrijd als het op plukken aankomt. Een tragi-komisch effect van onze over vloed is de toenemende strijd tussen de begeerte om te consumeren en de angst voor de schadelijke gevolgen daarvan. Ziekten bedreigen hen, die geen maat kunnen houden met hartinfarct en vernau wing van de bloedvaten. Onlangs is vast gesteld dat zelfs een miljoenste gram ben- zopyreen In 160 kopjes koffie wel eens kanker zou kunnen veroorzaken. En de overheid heeft laten weten, dat het nitraat gehalte in bladgroenten gehalveerd moet worden terwille van de volksgezondheid. Steeds meer mensen krijgen de buik vol van het overweldigende aanbod. Nauwe lijks hebben die geproefd van een nooit gedroomd assortiment lekkernijen of een nieuwe soberheid dient zich aan In de vorm van rimpelige, onbespoten appeltjes, tarwekiemen en rauwe schijfjes rettich ter vervanging van de builtjes chips, waar je zo dik van wordt. Experiment Vooral In de Jaren zestig en zeventig Is er nog zorgeloos geëxperimenteerd. Veel uit de Oost en de West haar het moederland stromende landgenoten bleven trouw aan de Chinees-Indische en Surinaamse keu ken. Rijsttafel, bami en nasi werden veror berd In honderden restaurants of afge haald, met als bijgerecht de stokjes saté, kroepoek, sambal en gele slierten tafel- zuur. De smaakpapillen kregen het razend druk. Er zou in ons land waarschijnlijk veel min der wijn gedronken worden, als niet zoveel Nederlanders in specifieke wijnlanden op vakantie waren gegaan en daar soms overdreven romantisch over deden. Thuis bleven zij dat sfeertje, met de geest uit de fles. koesteren. Marktverkenners houden terdege rekening met dit soort invloeden op onze consump tie. Zonder massatoerisme zouden Ita liaanse restaurantjes minder succes heb ben met het aanprijzen van hun pizza's. En Bi) de groenteboer Ie te zien hoe one eetpatroon veranderde. De oude vertrouwde groenten en vruchten moeeten inschikken voor exotische produk ten uit de zonnige tuin ven Moeder Natuur. Eten en drinken hoog boven de wolken werd in de Jaren zestig een geheel i ervaring voor duizenden landgenoten. harmonische levenswijze, klinkt ook door in de stem van onze grote verleiders. Veel massa-produkten van de lopende band krijgen In de reclame een emotionele la ding. Men suggereert een zekere ambach telijkheid in waren die volautomatisch ver vaardigd worden. Zo wordt ook Ingespeeld op de verontrusting over allerlei welvaarts- ziekten. Dat heeft men bijvoorbeeld geprobeerd met de „halfboter" met 50 procent minder vet dan het normale halfpondje, maar tot op heden wil men daar nog niet aan. De heer Wierenga wijst erop, dat de consu ment zich niet laat manipuleren door de reclame, althans veel minder dan wel eens wordt aangenomen. Zijn er nog nieuwe ontwikkelingen te ver wachten? Houdbare melk is een onder werp van studie.. Weet men die door een korte en hevige verhitting massaal verkoopbaar te maken, dan kan dit een omwenteling veroorzaken in de distributie, omdat geen koeling meer vereist is. Soms gaan eindeloze experimenten vooraf aan de introductie van een nieuw produkt, zoals bijvoorbeeld in de tuinbouw, maar veel ontwikkelingen komen spontaan op gang. Nieuwe behoeften worden geschapen, ter wijl anderzijds moeders pappot het sym bool is geworden van jeugdsentiment en alles wat veilig, harmonieus en vertrouwd was. Een lawine van kookboeken wordt uitgestort over de wankelmoedige eter en de exclusieve recepten, uit alle windstre ken vergaard, worden meer en meer ver vangen door ouderwetse. Met een glaasje salie- of anijsmelk onder handbereik knabbelt men op volkorenkoekjes. Waar is de tijd gebleven, dat ons gezond heidscircuit beheerst werd door het ABC van de vitaminen? Nu zijn het de calorieën (joules) die veler denken beheersen, de meervoudig onverzadigde vetzuren en een verwarrende keuze uit diëten ter bestrij ding van welvaartsziekten. Een toenemend aantal mensen begroet murmurerend, als het volk van Israël, het manna dat uit de hemel nederdaalt. Is dit het beloofde land? Berichten over de intensieve vee houderij (spoedig uit te breiden tot konij nen, schapen en vissen?) in de bio-indus-- trie, schadelijke hormonen, landbouwgif, dodelijke ijsjes, milieuverontreiniging en zovoort zaaien soms ten onrechte paniek. Zit er niet te veel nitriet in de spi nazie, een overdosis zout in de kaas, kleurstof in het gehakt? De toevoeging van voor de leek onherkenbare „additieven" aan het voedsel wekt verontrusting. Fabrikanten zijn er als de kippen bij om deze wrevel te bezweren met afleidings manoeuvres. Heineken bestrijdt de opko mende pilsmoeheid door bier van Belgi sche trappisten op de markt te brengen, het geheiligde summum van ambachtelijk heid. In glas verpakte worteltjes, eerlijk als goud, moeten de alternatieve hulsvrouw ervan weerhouden om zelf weer te gaan wecken. Er wordt meer buitenshuis gegeten dan ooit tevoren, dat zullen de Chinezen glim lachend bevestigen. Twintig jaar ge at 76 procent van ons volk zelden of in een restaurant, thans is dit aantal ferd op 24 procent. Onze mobiliteit z voor een nieuw fenomeen: het eten o weg, tijdens plezierreisjes en vaka Wie had ooit kunnen denken, dat 2 mensen verhitte discussies zouden v over de koude hap, hun geservee vliegtuigen. De kleffe broodjes van J hol, het in 600 restaurants verkrij toeristenmenu, de rommel op te laat ruimde tafels in zelfbedieningsrestau zijn nieuwe onderwerpen van gespre Onzekerheid Er heerst grote onzekerheid in het I kerland van de jaren tachtig. Velen reikhalzend uit naar het „geïntegri voedingsbeleid", met meer en duidli richtlijnen van de regering. De EG-gei rechten voor de consument gewa» al in 1975 van de plicht tot voorlichte, bescherming van de gezondheid. MaaP' langs heeft een kamerlid vastgesteld], op dit terrein een „enorme verwarr heerst. Een bureaucratie zo taai als gr moeders stroop, versnippering en col" versen tussen (semi)overheidsinstan maken een slagvaardig beleid nog or gelijk. En ook de grote economisch^1 langen die op het spel staan, zetteri rem op de broodnodige aanpassing, j® Alsof er niets aan de hand is presenr het Voorlichtingsbureau voor de Vodc een nieuwe „maaltijdschijf" met vie' plaats van vijf segmenten en verhand] gen over koolhydraten, eiwitten, miner en vitaminen. Het ontbreekt niet analyses over de bruto-energische wa van het dagmenu enzovoort, lede weet wat er aan de hand is met onzl dikwijls verkeerde, schadelijke en te ge consumptie. Maar noch een insté als „Huishoudelijke Voorlichting ten |d telande", noch een lawaaierig „Nederig Oké" is toereikend om daar veranderd te brengen. n1 Informatie Wel komt er steeds meer informatie! schikbaar van consumentenorganisals via televisie- en radiorubriPken, ded drukte media en een vereniging als Mid defensie, die pas nog krachtig heefte protesteerd tegen schadelijke en enefc verspillende voedingsmiddelen.Velen ei len zich beschaamd, als zij de restenf, een overvloedig maal in de vuilnisbakl* peren of hun tv-scherm bevracht zienlc weer nieuwe variaties op de knisperde borrelhap. 11 In een land waar het eten een g< schapsspelletje was geworden, windt i zich op over één miljoenste gram I zopyreen In de koffie. Je zou er de vreesde ziekte eens van kunnen kriji, „En dan is er koffie, dat moment voor zelf". Niet het geschikte moment dusii( te bedenken, dat honger de kanker is u de Derde Wereld. LEO LEEUfej I ij

Leidse Courant | 1982 | | pagina 20