„Geef de jeugd het volle pond" MOK Leids sportploeg van het jaar VEREN SLEUTELS VOOR NEDERLANDSE RUGBYKAMPIOEN Veteraan nog ijzersterkin het zadel NUAR! >RT LEIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI 1982 PAGINA II Onder redactie van Gert Jan Onvlee„ PIET BIEGSTRAATEN: LEIDEN Piet Biegstraaten had zichzelf in zijn nieuwjaarstoespraak nieuwe stijl een tweetal be perkingen opgelegd. Hoewel de door wethouder Dick Tesselaar en directeur sport en recreatie Jan Duivesteijn als gastspreker uitgenodigde laatste voorzitter van de Sportstichting volledig vrij was gelaten waar het zijn onderwerpen betrof („sport" was de enige leidraad), stelde Biegstraaten vooraf dat de onderwerpen Sportstichting en Sportraad wat hem betreft niet aan de orde zouden komen. „Op 31 december heb ik de laatste bladzijde van de Sportstichting omgeslagen en van „ouwe Piet" zult u vanavond ook geen openbare raadgevingen te horen krijgen. Wat overigens niet wegneemt dat voor informatie altijd bij mij kan worden aange klopt" In zijn toespraak legde Biegstraaten, na de hedendaagse excessen op de sportvelden te hebben aangestipt, ver volgens grote nadruk op de sportende ieugd. Onder het aloude motto „Wie dejeugd heeft, heeft de wellicht be tere toekomst" stelde Biegstraaten dat er ook in die toe komst veel werk zal moeten worden verricht om de twaalfduizend jeugdigen die in Leiden in verenigings verband sportief actief zijn, verantwoord bezig te hou den. „Zorg voor een uitstekende technische begeleiding, maar zorg ook voor begeleiders die in staat zijn om met' kennis van zaken daadwerkelijk een bijdrage te leveren bij het kweken van de juiste mentaliteit. Geef de jeugd ook wat dat betreft het volle pond." In dit kader is Biegstraaten dan ook van mening dat de verenigingen in Leiden door verbetering van jeugd- sportsubsidie nog meer in staat moeten worden gesteld hun uitermate belangrijke taak te kunnen blijven beoe fenen. „Dit geld van de overheid zal dan beter besteed zijn dan het geld, door een gemeente in Nederland be schikbaar gesteld, om moeilijke figuren rond de jaarwis seling naar de wintersport te sturen. De lasten in Ne derland, ook voor de sport, zullen in 1982 zwaarder worden. Laat een en ander niet ten koste gaan van de jeugd." npioensteam van DIOK dat gisteravond de Zilveren Sleutels in ontvangst mocht nemen. Dio Deegenaars: vorig jaar nog een aanmoedigingsprijs, dit keer al tweede... rand e en. Zod goud,J_ JL i- J tJ «neï3? - °e ™gbyelub en* 1S glsteravond m -In^fcbhuis van Lugdu- trJtóds Sportploeg de ea}l uitgeroepen. De lijn jijpers0nen bestaan- die namens het rgaan ^nc*e Leidato-co- oonde iaarl'ikse ranglijst ik wo' zaS in. het ba- kampioenschap idt Ga'ler'an<* C'olboende oor het toekennen aj 0_ Zilveren Sleutels .^.„.bijbehorende dui- Tlden) aan DIOK. briefde burger-rugby- ing, die vorig jaar t van c?s het tienjarig be ast en Prde' nam de Sleu- geschlr van tafeltennis- Ira de Kruijff. es uit 3 bestaande ujt sport- I Ad van Kaam, Lo- lang hKallenberg en Cees ivenbode, sprak in 5tand fyrapport van een van een goed gehalte. en - iuwei uc uuuiu ngapoinmoedigingsprijzen sou Gand terecht kwamen irlandse kampioenen. l zelfs nationale titel- buiten de prijzen. rapport te spreken van een ui terst lastige opgave, waar het de juiste verdeling van die (geld)prijzen - dit jaar ruim vierduizend gulden - betrof. Mentaliteit DIOK kwam uiteindelijk dus als eerste uit de bus „omdat het team vorig seizoen bewees over de vereiste technische vaardigheid en de juiste wed strijdmentaliteit" te beschik ken. Karaktertrekken die uit eindelijk uitmondden in de na tionale rugbytitel. Daarbij le verde DIOK ook vorig jaar weer de nodige (vijf) mensen voor het Nederlandse team en „gingen de spelers dermate en thousiast op hun sportveld te keer dat er nu moet worden uitgezien naar een nieuwe ac commodatie". Een aardig de tail (en tekenend voor de in stelling van de club) is dat DIOK vorig jaar niet in aan merking wenste te komen voor welke Leidato Sportprijs dan ook, omdat er „nog geen nationale titel was veroverd." De tweede plaats - goed voor 650 gulden per persoon - in de sportieve rangschikking werd gedeeld door een tweetal sporters: Dirk Maassen van de Brink van Atletiekvereniging Holland en Dio Deegenaars van LKV De Spartaan. Snel wandelaar Maassen van de Brink - hij draait reeds jaren mee in de nationale top ken de in '81 een uiterst succesvol seizoen. Niet alleen .vormde hij de spil van de Nederlandse ploeg, maar ook pakte Maas sen van de Brink twee natio nale kampioenschappen op de vijftig kilometer en de drie ki lometer indoor. Daarbij be haalde Maassen van de Brink ook nog eens een zilveren plak op de twintig kilometer. Wereldtop Gewichtheffer Dio Deegenaars werkte eveneens een uiterst sterk jaar af. Was Deegenaars vorig jaar nog „maar" goed voor een aanmoedigingsprijs, dit keer dong de jeugdige Leidse gewichtheffer wel de gelijk mee om de hoofdprijzen. Niet zo vreemd natuurlijk. Na tionaal presteert Deegenaars al op het hoogste seniorenniveau en internationaal behoort hij in de jéugd-categorie tot de wereldtop. Zo pakte Deege naars bij de wereldkampioen schappen een elfde plek, was hij zevende tijdens de Europe se titelstrijd, werd hij met overmacht Nederlands kam pioen en is houder van diverse nationale records. Om met het juryrapport te spreken: „Zijn prestatiecurve gaat loodrecht omhoog, evenals het voorwerp waarmee hij zijn sportieve Ërestaties uitvoert." ie schermploeg van „De Sleu tels" legde beslag op de derde 'prijs van vijfhonderd gulden. Tijdens de vorige Leidse sport- verkiezing werd door de jury al gememoreerd dat er van Fran» Verhoef en de zijnen best wel het nodige mocht worden verwacht. Een uit spraak die in het voorgaande iaar overtuigend werd bewaar heid. De schermploeg van „Dé Sleutels" kwam in het jaar van de gehandicapten immers tot imponerende prestaties. In ei gen land werd bijna alles ge wonnen wat er te winnen viel, bij' de Europese kampioen schappen was er goud, zilver en tweemaal brons weggelegd en op de wereldspelen, de Sto ke Mandeville Games, werd zilver en brons gewonnen. Bekers De vierde plaats werd een ge deelde prooi voor de tennisve reniging Unicum en de zaal voetbalclub De Tegelhandel. Unicum kwam vorig jaar met een team vol routiniers (waar onder ex-jeugdtoppers van Ne derland Philip van der Kwast en Willem Pufkus) uit in de hoogste klasse van de heren competitie. De beker, verbon- tennisser/sportarts Har Meijer in ontvangst worden genomen. De Tegelhandel - voorheen Van Rooyen Kaas en eigenlijk gewoon Swift - was uiterst succesvol in de bekerstrijd. Eerst werden de Leidse en de Districtsbeker veroverd, ver volgens, op 3 oktober, ook de Nederlandse bokaal. Een pres tatie die gisteravond alsnog met 350 gulden werd gehono reerd. Aanmoediging In tegenstelling tot de hoofd prijzen (die vrijwel zonder uit zondering aan verenigingen werden toebedeeld), kwamen de vier aanmoedigingsprijzen van tweehonderd gulden wel bij individuele sporters te recht. In alfabetische volgorde van opkomst mochten Miriam van Cleef, Martijn Cohen, Sjoerd Meijer en Robert van der Vlist de prijzen in ont vangst nemen. Turnster Miriam van Cleef (Oegstgeest), trainend bij Pro Patria in Zoetermeer en bij Hans van Zetten op Papendal, ómdat zij haar vijftien trai ningsuren per week zag resul teren in een plaats in de natio nale turnploeg. „Geen geringe prestatie in een zo breed beoe- ging Die Leythe kwam tot op merkelijke daden. Op rij gezet: een nationaal kampioenschap junioren dubbel-twee, een tweede plaats op de NK in de dubbel-vier, internationale successen in Ratzeburg en Keulen en uitzending naar de Europese kampioenschappen in Sofia. Kweekvijver Scylla, met het Hazerswoudse Avanti de nationale kweekvij ver op tafeltennisgebied, schoof dit keer Sjoerd Meyer naar voren. Meyer promoveer de met Scylla 1 naar de ere klasse en is een van de jongste spelers die ooit in die hoogste afdeling is uitgekomen. In zijn leeftijdsgroep bleek Meyer tij dens de nationale kampioen schappen ook nog eens de sterkste. De vierde en laatste aanmoe digingsprijs ging naar judoka Robert van der Vlist, uitko mend voor de Leiderdorpse sportschool Van Houdt. Een §oede techniek, gepaard aan e juiste instelling, bracht hem het nationaal kampioenschap bij de jeugd en de uitverkie zing voor de nationale junio- renploeg. JOCKEY HENK VAN DER KRAATS ZOEKT OPVOLGER WASSENAAR Henk •van der Kraats is de oud ste jockey in de Neder landse rensport Waar schijnlijk is hij dit jaar voor het laatst actief in het zadel. De 51-jarige Van der Kraats: „Voor de jongeren doe ik echt niet onder. Maar sinds enkele iaren ben ik nadat ik het bedrijf van mijn schoon vader Bert us Riem over nam - ook trainer en daarom als ik een goede jockey aan stal kan krij gen, zal ik zelf niet meer in de koersen rijden. Fei telijk was ik vorig jaar al van plan om te stoppen. Ik had John Smith als eerste jockey aan stal maar die liet het plotse ling afweten. Maar nog maals, als ik morgen een goede vent kan vinden, stop ik gelijk als jockey". van der Kraats nog steeds een van onze betere jockeys. Hij heeft een ijzersterke con ditie en heeft alles voor zijn sport over. Henk van der Kraats heeft in Nederland al alles gewonnen wat er te winnen is. Maar liefst zeven tien keer werd hij kampioen van Nederland bij de jockeys en zeven keer wist hij in zijn prachtige loopbaan een Derby op zijn naam te bren gen. Op zeventienjarige leef tijd kwam Henk van der Kraats voor het eerst in ren nen uit Bij zijn latere schoonvader Bertus Riem kreeg hij een uitstekende leerschool. De nu 78-jarige en nog steeds bij de rensport betrokken Bertus Riem werd maar liefst achttien keer kampioen bij de trainers. Vo rig jaar maakte de zoon van Henk van der Kraats, de ze ventienjarige Ronald, .voor het eerst kennis met de ren sport Hij is een zeer ver dienstelijke amateurrijder. Gaat Ronald van der Kraats zijn vader niet opvolgen? Henk van der Kraats: „Ro nald doet het leuk in de koersen. Hij moet-natuurlijk De 51-Jarlge Henk van der Kraats bij zijn stal Groenen- daal nog het nodige leren, maar wil luisteren en dat is na tuurlijk erg belangrijk. Maar voor beroepsjockey is hij te lang en te zwaar. Hij zal al tijd bij de liefhebbers moeten blijven rijden, maar dat is dacht ik niet zo erg, want voor velen is het in de ren sport toch alleen maar hard werken en te weinig verdie nen". 700 vol In 1972 boekte Henk van der Kraats in Nederland zijn vijfhonderdste overwinning. „Ik wil proberen de 700 vol te krijgen. Bij ons gaat het natuurlijk niet zo snel als bij de pikeurs in de drafsport Maar gelukkig is het door de komst van het Limburgse Schaesberg als tweede ren baan in Nederland mogelijk om ook in de winter met vol bloeds aan de start te komen. Wij doen het aardig met de paarden in Schaesberg. Ik hoop dat de baan lang blijft bestaan. Al hebben ze het natuurlijk wel moeilijk zon der een behoorlijke totalisa- toromzet. Het is alleen jam mer dat er toch veel eigena ren zijn die na de sluiting van Duindigt de paarden uit training halen, terwijl er voor velen in Schaesberg nog genoeg te verdienen is". Henk van der Kraats wil niet graag achterom kijken. Het was voor hem toch een klap in zijn gezicht toen aan het begin van het Duindigt- seizoen plotseling zeven paarden uit training werden weggehaald door mevrouw Wilma de Kroes uit Elburg en in training werden gege ven bij Van der Kraats' col lega Hans Wollfers. Henk van der Kraats: „De eigenaar is natuurlijk de baas over zijn eigen paarden. Maar als trainer zit je natuurlijk gelijk met een halve stal paarden. En de kosten van het bedrijf gaan gewoon door". Na de Derby kreeg Henk van der Kraats onverwacht Ishamo, de derbywinnaar 1981, op stal. De Limburgse eigenaar Jo op den Kamp had veel vertrouwen in Van der Kraats en met Ishamo won Henk van der Kraats de klassieke St.Leger. „Ik had helemaal geen paarden voor het grote klassieke werk op stal staan en plotseling kwam Ishamo. Van deze uit zonderlijke goede hengst verwacht ik erg veel in dit nieuwe jaar. Het paard is in staat om in Nederland straks enkele grote rennen op zijn naam te brengen. Het bezit een brok aan kracht dat zich nog verder zal ontwikkelen. Alleen daardoor zie ik dit jaar niet somber in voor onze stal", aldus Van der Kraats. Henk van der Kraats, onge veer 56 kg licht, werkt elke dag met fietsen en trimmen aan zijn conditie. De oudste jockey van Nederland doet nog voor niemand onder. Dat bewees hij ook door vorig jaar als jockey 22 keer een winnaar over de finish te brengen en als trainer maar liefst 26 keer. De naam Van der Kraats zal nog lang aan de rensport verbonden blij ven. Zoon Ronald heeft zijn eerste overwinning met Ca pital City reeds achter de rug en binnen niet te lange tiid zal dochter Renate bij de amatrices haar opwachting gaan maken. md hoor, zo'n rede van Biegstraaten. Welgeteld STRJ5 eenmaal het woord Wennen rtstiehting" uit de mond men, maar gisteravond ge voelsmatig gezien weer even actueel... n Wij rMister Sportstichting" elf te horen komen tij- tieconsu. isulem 'l nd. Het maakt een mens •n redacteur van Hut- is echt ook maar een I - een beetje weemoe- De gedachten gaan op moment dan ook direct naar al die andere re es. Feestelijk bedoelde Ingsten die door Piet itraaten vrijwel immer -en aangegrepen om de cades maar weer eens te mmen. Ja toch? Hoe het aande sportjaar ook was est, die dingen moesten en beklommen. age er t (2) #97iia er woc^Jt dan een 12783,- ija(j gerealiseerd zijn, voor nog zo'n ding was fijd wel. Of: „Bedankt )uder voor dat voetbél- lex, maar je bent er nog Denk eens aan... If zijn dan nog voorbeel- uit positief verlopen teizoenen. het kon ook anders, vaar heer Biegstraaten? genoeg daarover. „De Stichting is dood, lang de Sportraad.Het f dus zo langzamerhand Voor Hutspo(r)t tijd, de ife tijd, om dit hoofdstuk sluiten. \atuurlijk doen we dat nd. Met die ene foto, Piet Biegstraaten en de band. Jaren terug geno- Het was overigens toch even wennen, gisteravond. Een nieuwjaarsreceptie in het clubhuis van Lugdunum is immers nogal verschillend van een ontvangst in het res taurant van zwembad De Zijl. Dit keer dus geen warm bloedig samenzijn in „een van de pronkstukken van de Sportstichting", maar gewoon in een voetbalclubhuis. Alsof de nog op te richten Sportraad direct al wilde be wijzen dat het in de nabije toekomst allemaal anders gaat worden... (Noot Dit is vanzelfsprekend grappig bedoeld. En tevens echt de laatste keer dat die sportieve Stichting is ge noemd. Althans, vandaag.) Veelbelovend Het nieuwe jaar mag vanuit korfbalfototechnisch oogpunt bezien, veelbelovend worden genoemd. Want, hoewel de Leidse korfbalgrootmachten, prestatie f gezien, dan een mindere opening kenden, kon de eerste 1982-plaat in de serie „Korfbal, een fotogenie ke sport" toch weer worden begroet. De Danaïden PSV, derhalve. Twee dames van PSV, druk zwaaiend naar de inmiddels al lang perfect gestopte bal. SI Veelbelovend, kendste terreinknecht van Leiden, de heer Van der Vel de, gewoon Jan, voor zijn vrienden. Nu, om kort te gaan, echt goed gaat het niet met de anders zo kwieke Wrak Omdat Hutspo(r)t zonder voetbalonderwerp geen Hut- spo(r)t is, maar eens een praatje gemaakt met de be- griisaai zelfs superverdrietig' bij in dat ballenhok. En achter zijn zestiende bakkie koffie van die dag (voor de statistici on der onsom kwart over tien, 's-ochtends) wilde hij wel kwijt waarom hij zich zo be roerd voelde. „Het is een combinatie, weet u wel. Vorst, gecombineerd met sneeuwbuien, de weersvoor vorige week. De Elfsteden tocht was toen al weer een week of wat onderwerp van gesprek geweest, er was al weer fors geschaatst - eigen lijk hadden we de winter al spellingt dagen e \rd. Hij zat er gisteren gehad. Althans, dat nam ik aan. Vandaar dat ik weer vrolijk aan het werk ging, de blik gericht op een geslaagd voetbalweekend. Totdat ik dinsdag opnieuw last kreeg van m'n rechterduim en het woensdag inderdaad weer ging vriezen. Toen stortte ik in. Toen, op dat moment was het allemaal teveel voor me. Ben ik zwaar aan de koffie ren voor de komende gegaan en het resultaat kunt ragen en een sloot koffie, u nu zelf zien. Een wrak Een zichzelf respecterend mijnheer, een wrak. Da's al- terreinknecht kan daar niet les wat van me over is. En tegen. Kijk eens, als het nu om een nachtvorstie gaat, zal je mij niet horen klagen. Het nog lang niet voorbij. De behoort winter te zijn en dan mag je zoiets verwachten. En dan, een klein sneeuwbuitje erbij, hop, dat accepteer ik onmiddellijk. Ik gun de he dendaagse jeugd die lol echt wel. Maar ze moeten daarbo ven niet overdrijven, want dan hou ik het niet meer. Persoonlijk dacht ik ook dat we het wel hadden gehad, eerstkomende maand voet ballen we niet, wat ik je brom. Wat ik ie... Voordat de heer Van der Velde (Jan dus) nogmaals kon brommen, vluchtten wij van Hutspo(r)t het ballenhok uit, pakten, op veilige afstand gekomen, onze thermosfles en schonken ons zoveelste kopje koffie van de dag in.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11