DenUyivreest: februari half min werklozen Openbaar vervoer kan extra toeslag wel vergeten Afsluitdijk potdicht door zware sneeuwval Afdeling en Haag gelast Meubelfabriek Oisterwijk LEIDSE COURANT NABEZORGING Tel. 071-122248. Seidae ©ou/ia/nt rMP Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. |B Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vrijdag 8 januari 1982,72e jaargang no. 22162 Theo Koomen presenteert vanavond om 19.00 uur op Ned.I Holland-België. Op het zelfde net om 22.35 uur de speelfilm 'Suzie Wong' uit 1960. Op Ned. II is om 20.27 uur de eerste aflevering van dokter Vlimmen te zien. Daar na om 21.10 uur de nieuwe se rie 'Sam Harvey*. Veel bewolking met vooral in de avond en nacht sneeuw. Krachtige bij de Wadden har de oostelijke wind. Tempera tuur van min 4 graden in het zuiden tot min tien graden in het noorden. Zon op: 8.46 uur. Onder: 16.47 uur. Schev. hoogw.: 1.09 en 13.41 uur; laag: 9.18 en 21.51 uur. PATIJN EERSTE KANDIDAAT VOOR ROTTERDAM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het PvdA-Tweede Kamerlid dr. Schelto Patijn uit Voorburg heeft de beste papieren voor de opvolging van André van der Louw als burgemeester van Rotterdam. De Zuidhollandse com missaris van de koningin mr. M. Vrolijk heeft Patijn als eerste kandi daat voor Rotterdam geplaatst op de voordracht aan.het kabinet. Ver wacht wordt, dat het kabinet nog deze maand een beslissing over de benoeming neemt. Patijn en het PvdA-partijbestuurslid Bram Peper werden de laatste tijd herhaaldelijk genoemd als de belangrijkste kanshebbers voor het burgemeesterschap van Rotterdam. Dr. Schelto Patijn is 45 jaar. Hij is sinds het voorjaar van 1973 lid van de Tweede kamer. Tussen 1973 en 1979 was hij tevens lid van het Europees parlement. Hij promoveerde in 1973 tot doctor in het Neder lands recht. Van 1962 tot 1967 jaren werkte Patijn op het ministerie van buitenlandse zaken. Daarna werd hij wetenschappelijk medewer ker en directeur van het Europa-instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden. Bert Oosterhuis omgekomen in rally Parijs-Dakar TAMANRASSET Bert Oosterhuis is tijdens de vijfde etappe van de rally Parijs-Dakar bij een valpartij niet zijn motor om het leven gekomen. Halverwege de 565 kilometer lange woestijnrit van Bordj Omar Driss naar Tit ging Oosterhuis met zijn motor onderuit. De overige Nederlandse deelnemers zullen zich waarschijnlijk niet uit de striid terugtrekken, hoewel zij dit aanvankelijk wel van plan waren. De echtgenote van de omgekomen coureur heeft verzocht door te gaan. „Het is de wens van mijn man, dat er een Nederlander hoog in het klas sement eindigt". Het duurde ruim veertig minuten, voordat hulp, inge licht door andere deelnemers, op de plaats van het onge val arriveerde. Beademingsapparatuur en een bloed transfusie van arm tot arm, waarbij Thierry Saibjne, de organisator van de rally bloed afstond, mochten niet ba ten. Onder de bloedhete zon is nog een chirurgische in greep verricht, maar ook dat was tevergeefs. Hockeyfinale Nederland rechtstreeks op tv HILVERSUM Als Nederland zich plaatst voor de finale van het toer nooi om de vijfde wereldbeker hoc key in India, dan zal de NOS die eindstrijd volgende' week dinsdag van 11.45- 13.30 via Nederland 1 rechtstreeks op de televisie brengen. Verliest Nederland in de halve eind strijd van Pakistan dan komen er die dag op Ned. 2 om 17.55 uur samen vattingen van de wedstrijden om de derde en vierde plaats. Van de wed strijd met Pakistan geeft Studio Sport aanstaande zondag een uitge breide samenvatting (Ned. 2 om 17.05 uur). „Flora" neemt proef met bloemenslaaptrein RIJNSBURG Tien Nederland- se vrachtwagens vol bloemen zullen in de nacht van dinsdag 19 op woensdag 20 januari per goe derentrein van Rotterdam naar Mainz in West-Duitsland reizen. De chauffeurs rijden in de slaap wagen mee. Het gaat hier om een proef, die bloemenveiling „Flora" in Rijnsburg heeft opgezet in sa menwerking met „Trailstar", een dochteronderneming van de NS. Grote voordelen van een derge lijke manier van bloemenvervoer zijn dat de chauffeurs kunnen slapen onderweg en dat er geen bijrijders nodig zijn. Pagina 7: Mogelijk ook verdere bestemmingen KSBH (Van onze parlementaire redactie) HUUR DRIJI IER! DEN HAAG Minister Den Uyl (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) vreest dat Neder- iwagen land eind volgende maand al 500.000 werklozen zal tellen. Dit gzou betekenen dat de werkloos heid in de afgelopen twee jaar is verdubbeld. De minister zei gis teravond zich te kunnen voor- 1104 stellen, dat er weinig geloof >rP wordt gehecht aan zijn banen- L40.4 plan. Hij vroeg er echter begrip voor, dat dat plan niet op korte termijn succes zal opleveren. „Er bestaat geen gemakkelijke, snel le en goedkope manier om meer ban.en tot stand te brengen", zo zei Den Uyl in ^pn KRO-televi- sieuitzending. In hetzelfde programma zei de nieu we president-directeur van de Neder- landsche Bank, dr. Duisenberg, dat volgens hem de loonmatiging van de afgelopen jaren nog lang niet vol doende is geweest om onze economie uit het slop te halen. Den Uyl hoopt, dat het werkgelegen heidsplan dit jaar toch al 30.000 nieu we volledige banen en 25.000 deeltijd banen zal kunnen opleveren. Het Centraal Planbureau vinclt dat te opti mistisch geschat. Volgens het CPB zal het banenplan dit jaar hooguit leiden tot het behoud van 5000 arbeidsplaat sen, die anders verloren zouden gaan. In een radioprogramma van de NCRV toonde Den Uyl zich gisteravond he vig teleurgesteld over de aankondi ging van een aantal FN V-bestuurders, dat zij hun lidmaatschap van de PvdA zullen opzeggen üit protest tegen de door het kabinet voorgestelde bezuini gingen op de Ziektewet-uitkeringen. „Het is kortzichtig en weinig solidair", aldus de bewindsman. „Natuurlijk doet de ingreep in de Ziektewet pijn, maar zij is geboren uit een onverbiddelijke afweging: óf de groei van de sociale verzekeringen moet binnen de perken worden ge houden, óf de kosten van de sociale' verzekeringen worden ondraagbaar, waardoor er nóg meer werkloosheid ontstaat". Noodtoestand in California In Californië is gis teren de noodtoe stand uitgeroepen, als gevolg van de nu al drie dagen du rende stormen die tot overstromingen en modderverschui- vingen hebben ge leid. In Californië zijn tot nu toe al 80 huizen bedolven en hebben minstens 23 mensen het leven verloren. Twintig mensen worden nog vermist en de scha de beloopt meer dan 500 miljoen gulden Foto: Een Amerikaanse jon gen zoekt huilend steun bij zijn broer. Zij staan op de plaats waar eens het huis stond van hun vader, die nu wordt vermist. ALKMAAR Zware sneeuwval heeft gisteravond de Afsluit- Ijsbergen dijk onberijdbaar gemaakt. Een aantal automobilisten moest daar de auto's noodgedwongen achterlaten. Voordat er geruimd In de kop van Noord-Holland deden zich gisteravond door de zware sneeuwval enkele aanrijdingen voor, maar er was slechts sprake van blikschade. Ook in Friesland ondervonden het auto verkeer en het openbaar vervoer door de sneeuw veel last. Er werd wel sneeuw geruimd, maar door de harde wind ontstonden telkens nieuwe sneeuwduinen. In grote delen van de oude Britse stad York, driehonderd kilo meter ten noorden van Londen, staat nog vier meter water. Door de strenge vorst onstonden er in de nacht van woensdag op donderdag „ijsbergen" die, in de ochtend door de hoofdstraat dreven. In Schotland, waar de temperatuur daalde tot 23 graden onder nul, viel veel sneeuw waardoor een groot aantal wegen werd geblokkeerd. ixbiter Lrantwoordelijk rellen *|rai KT ^etbalwedstrijd" onze correspondent Cees Manders) BE Een scheidsrechter goed fluiten. Doet hij dat WM dan is hij medeschuldig |^|het geweld dat hij daar- HSsöS op het veld en op de tri- veroorzaakt, p de kern van een rechter- uitspraak, die de gehele panse voetbalwereld op bn heeft gezet. In Perugia 'den deze week vier voet- ipporters voor de rechter, 22 november herrie geschopt tijdens een ^wedstrijd. De rechter HH jordeelde hen weliswaar, kende de vier verzach- omstandigheden toe, loor zij er met een lichte- iraf van af kwamen. Zij en volgens de rechter wel [nes afgebroken en sup- ten bedreigd, maar dit ge- was hen niet geheel toe te nen. ügenlijke boosdoener was idsrechter Tonolini, die ettend slecht zou hebben •ten. Hij zou bijvoorbeeld roordeelregel niet hebben epast en zodoende een punt van de thuisclub •en afgekeurd. Zo'n arbi- fraagt gewoon om moei- leden, zo vond de rechter. I HAAG De KNVB 1 alle wedstrijden voor de leurvoetbalcompetitie in fdeling Den Haag afgelast, jel de wedstrijden voor za- bg als de duels van zondag [n in verband met de ge lheid van de terreinen I doorgang vinden. krant ontvangen? tussen 18.00 uur en uur nummer 071 - I en uw krant wordt avond nabezorgd. LLHl Uitverkoopkoorts in Goes begonnen De 24-jarige A. van Brakel uit Goes zal dit jaar hoogstwaarschijn lijk het record 'ultverkoopzitten' fors verbeteren. De werkloze touringcarchauffeur installeerde zich gistermiddag met ligstoel, slaapzakken, grote hoeveelheden voedsel en aangekleed als maanmanntetje in de hal van een fotozaak, waar men juist in de etalage voor de uitverkoop van volgende week-donderdag een camera van 500 gulden had aangeboden voor één cent. Weken geleden is Van Berkel, om te wennen aan de kou, al in zijn tentje in de achtertuin van zijn ouders getrokken. In het verleden heeft hij namelijk enkele keren achter het net gevist. Hij krijgt koffie en •soep van de zaak. DEN HAAG Het rijdend personeel in stads- en streek vervoer kan een extra loon- toeslag voor verzwarende wer komstandigheden wel verge ten. Dit valt op te maken uit uitlatingen van woordvoerders van de drie meest betrokken ministeries, te weten Verkeer en Waterstaat, Sociale Zaken De zegslieden deden hun uitla tingen nog voor de regering een definitief besluit heeft ge nomen over de toeslag bij het openbaar vervoer. Zij baseer den zich daarbij op de uitkom sten van een landelijk onder zoek naar de verzwarende werkomstandigheden. Uit dit onderzoek bleek dat verzwa rende werkomstandigheden al in de lonen van de chauffeurs zijn opgenomen. Berichten als zou het kabinet al vóór 15 januari een besluit nemen verwijzen de woord voerders naar het land der fa belen. Volgens hen staat even als het vorige kabinet ook dit kabinet afwijzend tegenover de toeslag, omdat hierdoor het hele loonbeleid op de tocht zou komen te staan. De vervoersbonden FNV, CNV en ABVA/KABO rea geerden hierop met de opmer king dat het slechts ging om uitspraken van woordvoerders en niet van de bewindslieden. Dick Ketting van de Ver- voersbond FNV kondigde aan dat afwijzing van toeslag „oor log betekent met de vakbon den". Tongtransplantatie in China PEKING Chinese artsen zijn erin geslaagd een kuns ttong in te brengen bij een patiënte die haar eigen tong had verloren door kanker, aldus het Chinese Volksdag blad. De krant meldde dat de patiënte een maand na de o- peratie die zestien uur heeft geduurd en werd uitgevoerd in het militaire ziekenhuis van Shanghai, weer gewoon kon praten. Bij de ingreep werd gebruik gemaakt van stukken huid die uit de arm van de patiënte waren geno men. ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5, Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28, Kanaleneil Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. maandag t/m vrijdag tussen 18.00-19.00 uur, zaterdag tussen 14.00-15.00 uur Rijnboot na brand gezonken WLJK BIJ DUURSTEDE Bij de Prinses Irenesluizen in Wijk ten op de Rijn in brand geraakt en ondanks bluspogingen gezon ken. Op het schip, „De Rival", bevonden zich geen passagiers of bemanningsleden. De kapitein en de zes bemanningsleden wa ren aan de wal om wat te drinken. Overval op bank: buit 75.000 gulden DEN HAAG -r- Twee gewapende mannen hebben vanmorgen om kwart voor negen een overval gepleegd op een filiaal van de Nuts- spaarbank aan de Ambachtsgaarde ih Den Haag. Daarbij werd in totaal voor 75.000 gulden aan contanten buitgemaakt. Toen de 50-jarige filiaalchef vanmorgen samen met een 21-jarige employé binnenkwam, bevonden de overvallers zich al in het kan toortje. Ze waren gewapend met een geweer en een pistool en droegen bivakmutsen. De mannen dwongen het bankpersoneel de kluis te openen, waaruit vervolgens 50.000 gulden aan Nederlands geld en 25.000 aan buitenlandse valuta werd weggenomen. Daarna ketenden de overvallers de twee employés met handboeien aan de centrale verwarming in het keukentje, waarna zij zich uit de voe ten maakten. Met een in het keukentje aanwezige vlaggestok sloe gen de geboeide bankemployés een ruitje stuk om de aandacht van voorbijgangers te trekken. Spoedig daarop werden zij uit hun be narde positie bevrijd. Motorrijder zwaar gewond ALPHEN AAN DEN RIJN De 24-jarige Alphenaar S M. Ver kerk is gisteravond omstreeks zes uur zwaar gewond geraakt bij een verkeersongeluk. Door onbekende oorzaak botste hij op de Kalkovènweg (ter hoogte van nummer 40) tegen een geparkeerd staande aanhanger. Hij liep daarbij ernstig schedelletsel en een gecompliceerde beenbreuk op. Aanvankelijk werd hij overgebracht naar zieken huis Rijnoord in Alphen, maar omdat zijn toestand kritiek bleef werd hij later overgebracht -naar het Academisch Ziekenhuis Leiden voor een spoedoperatie. Voor zijn leven wordt nog steeds gevreesd. Eventuele getuigen van het ongeluk worden verzocht zich met de Alphense politie in verbinding te stellen, tel. 93941. N-—__l

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1