Goma/nt Moskou eist totale 'normalisatie in Polen P Van Thijn acht 9500 extra banen bij overheid mogelijk Syrië eist sancties tegen Israël in V-raad BVA/KABO Zoekactie naar Dozier voortgezet il gratis enbaar vervoer NV dreigt met arde acties ij korting op iektewetuitkering Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: LI. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Donderdag 7 januari 1982, 72e jaargang no. 22161 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Brandpunt start vanavond een nieuwe serie over de economi sche problemen en mogelijk heden in ons land op Ned. II om 22.25 uur. In de Muppet- show om 18.59 uur als gast Shirley Bassey. Op Ned. I resp. om 19.55 en 2o.50 uur twee vrouwenpro gramma's. Perioden met zon en een klei ne kans op een sneeuwbui. Matige tot strenge vorst met minimumtemperaturen om streeks min 10 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer min 4 graden. Vannacht weinig wind, overdag zwakke wind uit oost of zuid-oost. Zon op: 08.47, onder: 16.46. Jlslid overweegt ikernwapenmotie EN Het Puttense SGP-raadslid C. I zal zeer waarschijnlijk vanavond 5 de raadsvergadering een pro-kern- hmotie indienen. De SGP'er komt om ppiële redenen met deze motie, naar tiding van de anti-kernwapenmotie |de gemeente Hellevoetsluis. Woord- Iers van CDA, VVD en progressief n lieten vanmorgen desgevraagd we- lat zij de motie niet zullen steunen. utten heeft reeds laten weten vana- |bij het gemeentehuis tegen de SGP- te zullen demonstreren. De heer 1 is verbaasd over de aangekondigde istratie. „Als wij niet meer voor nening uit mogen komen, kunnen iet zo goed in Rusland gaan wonen". Verkeersdoden door gladheid 's-GRAVELAND In het midden en noorden van ons land hebben gisteren van een uur of drie in de middag tot acht uur 's avonds tallo ze slippartijen plaatsgevonden als gevolg van de gladheid. Veel scha degevallen, maar in de loop van de avond paste het verkeer zich aan, zo heeft de rijkspolitie laten weten. De 74-jarige mevrouw L. Mulder- Kluyver uit Nigtevegt is gistermid dag door de gladheid met haar auto geslipt en tegen een boom terecht' gekomen. Zij overleed ter plaatse. In Rotterdam overleed een 68-jari-, ge man die eveneens door de glad heid met zijn auto tegen een vrachtauto terechtkwam. Lijken ontvoerde priesters gevonden In het zuiden van Guatema la zijn gisteren de lijken ge vonden van twee priesters die dinsdag uit een Belgi sche missiepost waren ont voerd. Intussen is gisteren opnieuw iemand door gewapende mannen uit een missiepost ontvoerd. Het gaat om abdis Victoria de la Roca uit een plaatsje aan de grens met Honduras. Haar klooster is in brand gestoken, zo is uit Guatemala vernomen. In beide gevallen zou de ont voering het werk zijn van militairen of leden van rechtse doodseskaders. Gezondheid Sacharov achteruit BUTTE De Russische dissidente fysicus en strij-, der voor de mensenrech ten Andrei Sacharov is er erg slecht aan toe. Zijn ge zondheid gaat steeds ver der achteruit. Dit heeft zijn stiefzoon, Alexei Sem- jonov, gisteren gezegd Semjonov is getrouwd met Liza Aleksjewa, een doch ter uit een eerder huwelijk van Sacharovs vrouw. Het echtpaar Sacharov hield vorige maand een honger staking om een uitreis-vi sum voor Liza af te dwin gen. Utrechtse kabel gesaboteerd UTRECHT Bijna 350 inwo ners van de stad Utrecht zitten deze dagen zonder televisie om dat „sympathisanten van tele visiepiraten" in de nacht van dinsdag op woensdag op negen plaatsen de Utrechtse kabel hebben doorgesneden. Volgens de kabelexploitant zal de repa ratie enkele dagen duren. Zoals deze krant gisteren heeft gemeld, heeft het ministerie van CRM een ministeriële be schikking aangekondigd wel ke binnenkort het doorgeven van andere dan legale pro gramma's via de kabel ver biedt VARSCHAU De Sov- et-Unie heeft Polen een anglopend krediet van fc,7 miljard dollar ver leend, zo heeft radio War- chau meegedeeld. De be doeling ervan is de Poolse economie weer op de been Jte helpen met Russische energie, grondstoffen en machines. De overeen komst werd gisteren in Moskou ondertekend na besprekingen die „in een atmosfeer van vriend schap en kameraadschap pelijkheid5 Aan de Poolse behoefte aan energie en grondstoffen zal in belangrijke mate kunnen wor den voldaan, zo meldde het persbureau Tass, dat er aan toevoegde dat Polen aan de Sovjet-Unie transportvoertui gen en andere gereedschappen leveren. Het krediet aan Polen zal, aldus Tass, op milde voor waarden worden verleend. De bijeenkomst in Moskou was de eerste op hoog niveau tussen de Sovjet-Unie en Polen. Tegelijkertijd heeft Moskou gisteren in Polen in bedekte termen een totale normalisatie geëist. De Sovjet-pers deed gis teren voor het eerst een uiterst, felle aanval tegen Solidariteit en zijn leider Lech Walesa. De leider van Solidariteit met wie de militaire machthebbers in Warschau alsnog tot een ak koord proberen te komen, werd door de Russische media op een lijn gesteld met de radi cale elementen in Solidariteit. Daarmee wordt voor het eerst Solidariteit in zijn geheel ver oordeeld. Sovjet-functionaris sen reppen niet langer over een mogelijk aparte plaats die een onafhankelijke vakbond zou kunnen innemen. Pagina 7: vervolg Militairen onzeker De Italiaanse militaire politie doorzochten gis teren op de snelweg naar Fiorenzuola in het noorden van Italië auto's in verband met de verdwijning van de Amerikaanse generaal Do- zier. ROME De Italiaanse politie heeft vandaag het zoe ken voortgezet naar de ontvoerde Amerikaanse gene raal Dozier. In anonieme telefoontjes aan enkele Ita liaanse kranten was gisteren de dood gemeld van Do zier, die op 17 december door de Rode Brigades in Verona werd ontvoerd. De anonieme bellers, die zeiden namens de Rode Bri gades te spreken, deelden gisteren mee dat het lijk van de Amerikaanse generaal gevonden kon worden in de buurt van de aan de Adriatische kust gelegen stad Pescara. In Italië wordt echter getwijfeld aan de juistheid van deze telefoontjes. In het derde communiqué, dat dins dag door de Rode Brigades in Rome werd verspreid, wordt verslag gedaan van het eerste verhoor van de ontvoerde NAVO-generaal. In dit communiqué staat niets over voorwaarden voor vrijlating van Dozier en er blijkt evenmin uit dat hij met de dood is bedreigd. Daaruit kan volgens de Italiaanse politie de conclusie getrokken worden, dat Dozier nog in leven is. AFWUZIGING LOONTOESLAG HAAG Het bestuur van de ABVA/KABO wil ■fileden en de vervoersbonden FNV en CNV voor-, ^n de bussen en de trams gratis te laten rijden, als ïjksoverheid de loontoeslag op verzwarende wer- -^jstandigheden bij het openbaar vervoer afwijst. De Dloersbonden FNV en CNV, waarin onder meer het fnd personeel van de HTM georganiseerd is, heb- hierover nog geen beslissing genomen. De FNV it in de komende week met zijn leden, die uiteinde- zullen moeten beslissen. lit moment is het de bedoeling dat de werkgevers en de inemers van het openbaar vervoer op 28 januari met de be- ^en ministers om de tafel gaan zitten om te praten over de emde toeslag. De bonden willen dat gesprek op een vroege- )tum hebben. Als uiting van protest stelt de FNV voor om i en 27 januari (dus twee dagen voor het gesprek) zondags- »t te gaan rijden. De ABVA/KABO heeft in een brief aan linisters Zeevalking (verkeer) en Van Thijn (binnenlandse ti) laten weten dat de chauffeurs van bus, tram en metro in jtads- en streekvervoer de toeslag op hun loon voor verzwa- werkomstandigheden moeten behouden. ItECHT De FNV zal de komende cao-on- jiandelingen „alles op s" zetten om te voor den dat de bestaande jtewetregelingen wor- I aangetast. Als de men van minister Den I het halen stapt de If niet alleen naar de (iter, maar sluit de jcentrale ook harde ac- i niet uit, aldus een Jrdvoerder van de y gisteren. I de Industriebond FNV jt in een pamflet fel van tegen de ziektewet-plan van Den Uyl en kondigt dat met de kaderleden zal den nagegaan wat gedaan J worden om de „ziekma- fle maatregel" tegen te houden. In het pamflet noemt de Industriebond de voorgeno men korting op de ziektewe tuitkering de grofste aanval op de sociale zekerheid sinds de oorlog. De Industriebond kon digt aan de plannen van Den Uyl onder geen enkel beding te zullen slikken. Het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond (NCOV) vindt de voorgenomen plan nen van Den Uyl bijzonder nadelig voor het midden- en kleinbedrijf. Met name de be paling dat de minimale uitke ring niet lager zal zijn dan het minimumloonniveau betekent voor het midden- en kleinbe drijf dat dit vrijwel geen kos tenbesparing oplevert. Ook de bepaling dat de eerste vijf da gen door de werkgever betaald moet worden, heeft volgens deze bond vooral voor deze be drijven een ongunstig effect. - S Gestrande dolfijnen Het strand bij Miy- azaki in Zuid-Japan ligt bezaaid met gestrande dolfij nen. De Japanse kustwacht heeft 135 van deze die ren ontdekt. Ge tracht is de nog le vende dolfijnen naar dieper water terug te slepen. Over de oorzaak van de massale stranding is niets bekend. Vermoed wordt dat de groep dolfijnen op de vlucht is geslagen voor jagende zwaardwalvissen, daarbij de koers is kwijtgeraakt en bij hoog water is ge strand. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG In het centrale georganiseerde overleg voor het over heidspersoneelsbeleid is gistermorgen enige ver warring ontstaan toen mi nister Van Thijn zich in een betoog over werk gelegenheid liet ontval len, dat er dit jaar bij de overheid wel eens zo'n 9500 banen bij zouden kunnen komen. De amb tenarenbonden zagen dit reeds al een vrij harde toezegging, de minister zwakte zijn mededeling later af door te spreken van een „rekenvoor beeld", dat zeer binnen kort nader uitgewerkt aan de orde zal komen. De bonden hadden de minister voorgehouden, dat het gehele overheidspersoneel dit jaar circa 2,8 miljard gulden moet inleveren. De aankondigign van rond 2500 nieuwe arbeids plaatsen in de kwartaire sector was daartegenover in hun ogen slechts een povere com pensatie. De minister zei ech ter, dat er nog wel enkele pot jes op het vuur staan. Als men die meerekent en er ook nog de autonome uitbreiding van werkgelegenheid bijtelt, dan kan men wel eens op 9500 nieuwe banen uitkomen in plaats van op 2500, rijk, ge meenten en kwartaire sector tezamen. Die 9500 nieuwe banen gingen in overheidskringen meteen een eigen leven leiden, temeer omdat er niet nader over werd gediscussieerd, nadat minister Van Thijn op korte termijn een nadere uitwerking van de beleidsvoornemens had aange kondigd. Na het overleg haast te hij zich dan ook te verkla ren, dat hij geen enkele toe zegging had gedaan doch slechts een rekenvoorbeeld had gegeven met inschattin gen van mogelijke ontwikke lingen. Pagina 9: Trendvoorschot 3,5 procent Rustige dag voor ambtenaren DEN BOSCH De ambtena ren in Den Bosch hebben gis teren een rustige dag gehad. Door een storing in de tele fooncentrale was het vrijwel de hele dag onmogelijk bin nenkomende gesprekken door te verbinden. Naar buiten bel len ging evenmin. Ambtena ren die werkelijk dringend om aansluiting verlegen zaten, moesten daarvoor naar de cen trale. NEW YORK Syrië heeft gisteren van de Veiligheids raad van de VN strafmaatre gelen tegen Israël geëist voor de inlijving van de Golan- hoogte. Er moeten sancties worden getroffen als de we reld „de rampzalige gevolgen van deze daad van agressie wil vermijden", aldus de Sy rische ambassadeur El-Fattal. Hij voegde eraan toe dat zijn land het recht voorbehoudt tot „individuele of collectieve zelfverdediging" tegen Israël. De Veiligheidsraad houdt zich mo menteel opnieuw bezig met de Go- lan-kwestie. Drie weken geleden werd door de VN een resolutie aangenomen, waarin van Israël werd geëist dat het binnen twee weken afziet van de annexatie van de Golanhoogte. Nu Israël vast houdt aan de inlijvingsplannen is de Veiligheidsraad opnieuw bij- eengkomen om „gepaste maatrege len" tegen dit land te nemen. Vol gende week zal gestemd worden over een door Jordanië ingediend voorstel, waarin sancties tegen Is raël geëist worden. De VS zullen vrijwel zeker hun veto uitspreken over het sanctie- voorstel. De Syrische ambassadeur zei dat de uitslag van het VN-de- bat dient als „een nieuwe proef voor de Amerikaanse bereidheid een vijand, die ons bestaan be dreigt, in bescherming te nemen". In de Veiligheidsraad wordt nu gewerkt aan een compromisvoor stel. Syrië lijkt evenwel bereid tot een compromis, omdat de Israëli sche regering gisteren heeft aange kondigd een serie nieuwe neder zettingen op de Golanhoogte te willen jaouwen. ADVERTENTIE Iedere avond: pizza's, muziek en wijnen bij: PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit een echte houtoven UNIEK IN LEIDEN Ook uit onze keuken 1 tournedos, tong, kalfsvlees. Iedere avond speelt voor u de zanger/gitarist ENZO CONTÉ Maandag gesloten - Noordeinde 55 - Leiden Telefoon 071-149960, reserv. na 15.00 uur.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1