hockeyteam hp weg naar iaatste vier Johan Kriek schrijft tennishistorie =£7 jn der Smissen verrast mini-biljartvijfkamp Id ALEISIE IN TWEEDE HELFT TEN ONDER Fs- ERT Christ van Smissen heeft op ver ende wijze het mini- imptoernooi in Zun- op zijn naam geschre- Terwijl Jos Bongers n Arnouts in de laat- |ronde de meeste uit- hadden op de |overwinning, kon Van missen vanaf de kant lijken, hoe de Belgi- grootmeesters Dielis eulemans de kansen Ie Nederlandse biljart- iden uiteindelijk tot nul iceerden. Bongers door de nederlaag 6—4 tegen Dielis een Ijpunt te kort voor de :ege. Arnouts strand- loor zijn verlies tegen emans (64) op vijf 0^200 (iï"«7/i: ea^ioó (7")'; band- fchDUnten 50-50 ie), 71/2: 79-100 (2); drie- r banden: 5—20 (16). Eindatand (achtereenvolgens match- punten. partijzeges, algemeen gemid delde) 1. Van der Smissen 2. Bongers 3. Arnouts 4. Dielis 5. Havermans 6. Ceulemans was gisteren ook een betere dag dan de zaterdag, toen hij alle drie gespeelde partijen in verlies zag eindigen. Ceule mans was zaterdags nog moe van de heropening' op nieuw jaarsdag van zijn biljartcen trum in Mechelen. Gisteren voelde de 119-voudig kam pioen, die in Zundert voor het eerst na zijn schorsing in actie was, zich weer fit en scoorde winstpartijen tegen Havermans en Bongers. Na zijn verlies tegen Arnouts (3—7) en Bongers (46) kWam Van der Smissen tot de volgende winnendese- rie: Van der Smissen—Dielis 64. Libre: 13—200 (2). 47/1: 100—25 (3); band: 50—1 (1). 71/2: 100—100 (2): drie banden: 20—20 (22). Van der SmissenHavermans 6—4. Libre: 200—2 (2). 47/1: 100—11 (3); band: 50—48 (4). 71/2: 77—100 (5); driebanden: 16—20 (22). Raymond Ceulemans (Bel.)—Christ van der Smissen (Ned.) 1—9. Libre: der Smissen, dit seizoen al sterk in vorm, had zich ren en eergisteren her van de twee nederlagen Ie eerste dag. Voor Ray- Ceutemans, de winnaar de vorige mini-vijfkamp, VOS MAANDAG 4 JANUARI 1982 PAGINA 9 West-Duitsland bleef in het spoor van Pakistan door een kleine overwinning op Argen tinië: 20. Montag (strafbal) en Schmidt maakten de tref fers. Polen wekte zich verras send op naar de derde positie door Spanje in een meer span nend dan fraai duel met 10 te verslaan. Polen moet nog tegen Pakistan aantreden, e- venals West-Duitsland. Scoravtrloop: 29. Bouwman 1—0, 34. Foo Keat Seong (strafcorner) 1— 1; 38. Van "t Hek 2—1; 40. Litjens (strafcorner) 3—1. Toeschouwers: 10.000. Nederland: Claushuis; Litjens, Diepe- veen. Van Asbeck, Steens, Den Har- tog, Kruize, Doyer, Van 't Hek, Bouw man. Leefers. Maleisië: Zutkifli Abas. Foo Keat Seong. Mohinder Singh, Rahim, Tsjin Boen Gee, Poon Fook Loke. Shuren- theran. Ow Soon Kooi. Sta Maria, Tam Tsjien Seng (Prakash). OVERIGE UITSLAGEN Groep A: PakistanNleuw-Zeeland 123 (7—2); West-DuitslandArgen tinië 2—0 (1—0); Polen—Argentinië 2—1 (1—O); Polen—Spanje 1—0 (1— 0). Groep B: NederlandMaleisië 31 (11); IndiaSovjet-Unie 7—2 (3 0); EngelandSovjet-Unie 11 (0 0); AustraliëEngeland 2—0 (00). Standen: Groep A: 1. Pakistan 3-6 22-5; 2. Polen 3-6 7-3; 3. West-Duits land 2-4 5-2; 4. Nieuw-Zeeland 3-2 6- 24; 5. Argentinië 2-0 2-8; 6. Spanje 2- 0 1-6. Groep B: 1. Nederland 3-6 13-6; 2. Australië 2-4 6-2; 3. India 2-2 9-6; 4. Sovjet-Unie 2-1 3-4; 5. Engeland 2-1 3-7; 6. Maleisië 3-0 3-12. (ÏBAY Het Neder- tegen India (4—3) nog in de (5 hockeyteam mag benen. „De meeste spelers fisië dankbaar zijn. De hadden ,niet „mMr dan 'wee 1__ quur geslapen zei Van Heu- ten hebben n Bombay men Die wedstrijd tegen in- jewoonte alleen in de dia maalde de meesten nog te helft voluit te gaan. door het hoofd". Oranje trof in leverde Maleisië op de het cirkelvormige Wankhede- lingsdag bijvoorbeeld stadion overigens nog een te- Ie rust een voorsDrona genstander in het publiek. De o Indische hockeyliefhebbers za- J 9 1 Sen maar 31 te graag dat Ne- werd daarna 6—2 voor derland één of meer punten gastheren. Tegen Ne- zou verliezen zodat hun eigen and Stond er in de team weer meer kansen zou :e 1—1 op het score- ;'^e wf"V ,.goa1"' won klonk het herhaaldelijk van en de ploeg van de overigens met Logui, n Van Heumen mocht 10 000 bezoekers weer matig ijn dat de schade niet bezette tribunes als Maleisië ar was geworden. Ge- richting doelman Claushuis |g voor Oranje verviel trok. lanvankelijk spranke- Voorts ergerden aanvaller Li- r.««i w«« Hn A/ioini Ües c.s. zich mateloos aan het spel van de Malei- onbegrijpelijke fluiten van de OOk deze keer in de Westduitser StUbing, overigens de helft tot een Sta- sen van de scheidsrechters eel, waar de Ne- waar India 26 september in nders geen moeite Amstelveen zulke ernstige be- mee hadden. Door "varen tegen had dat het de won o. t ir,.,om Jerde interland tegen Neder- Izege van 3—1 kwam [and njet wenste te spelen. Zo 'je in groep B op de veranderde hij een minuut male oogst van zes voor de rust een vrije slag in an Uit drie wedstrijden een strafcorner voor de Malei een riant uitzicht op 5iërs nadat Den Hartog in een oiwp finnlp* reflex kort na het fluitsignaal aive nnaies. de bal wegschoot prompt scoorde Foo Keat Seong de ge- •rland had duidelijk de in- lijkmaker. ningen van de dag ervoor Nederland mocht blij zijn dat de Maleisiërs het doel niet eer der hadden gevonden. Als een razende was Maleisië de wed strijd begonnen. Het regende strafcorners op het Nederland se doel (voor de rust zeven), waar Claushuis en de lijnver- dedigers Doyer en Den Hartog maar net overeind bleven. Bij de tweede strafcorner glipte de bal wel over de lijn, maar de Japanse scheidsrechter Sakai- da had geconstateerd dat de bal verkeerd was gestopt. Ver der sprongen Ow Soon Kooi en Shurentheran lichtvaardig met fraaie kansen om. Drie mogelijkheden Nederland kreeg in de eerste helft slechts drie mogelijkhe den op een doelpunt. In de 14e minuut miste Van 't Hek de rebound van de eerste straf corner. Twee minuten later sloeg Bouwman wel toe. Via de schijven Diepeveen, Dpyer en Van 't Hek ontving de suc cesvolle spits de hal om ver volgens Abbas kansloos te la ten met zijn vijfde toernooi- treffer, hoe aanvechtbaar de Ties Kruize was tegen Maleisië geen schaduw van de spelverdeler, die hij tegen India was. ten opnieuw allerminst beko- die hij tegen India was, al gold ren („Ik voel zelf ook dat ik op voor hem dat hij niet erg fit beslissing van Sttlbing even die plaats niet tot mijn recht was. Van Heumen zei er wel voor de rust ook was, de ge- kom zei hij later), maakte over te hebben gedacht de bui- lijkmaker was volkomen ver- voorstopper Van Asbeck te tenspelers Leefers en Van 't diend. veel misstappen en had Litjens Hek te vervangen. „Ik deed" In de tweede helft durfde Van als ausputzer te vaak zijn li- het niet, omdat het voor wis- Heumen het niet aan wissel- chaam nodig om de snelle Ma- selspelers hier enorm moeilijk spelers in te zetten terwijl daar leisiërs af te stoppen. Ditmaal is je aan te passen. Ik wilde toch alle aanleiding toe was. was ook Ties Kruize geen liever geen risico nemen. Ten- Zo kon Leefers als rechtsbui- schaduw van de spelverdeler, slotte controleerden we later van 't Hek (links) slaat de bal langs Seong en doelman Abbas en maakt daarmee het tweede Nederlandse doelpunt. toch de wedstrijd. De Malei siërs konden niks meer. Na tuurlijk wil ik wel met grotere cijfers winnen, maar dat vond ik nu toch even minder be langrijk", aldus Van Heumen. Direct na de hervatting stelde Nederland de overwinning veilig. Eerst trof Van 't Hek doel na een voorzet op maat van Bouwman en kort daarna zorgde Litjens met eeh ouder wetse strafcorner voor 31. Maleisië probeerde nog wel iets terug te doen, maar kon de verlammende vermoeidheid niet meer van zich afschud den. „Dit was de moeilijkste wedstrijd van het toernooi", zei Van Heumen. „Daarom ben ik dubbel blij dat we ge wonnen hebben ook al was het dan niet mooi om te zien. De twee dagen rust hebben de spelers hard nodig om weer te herstellen". De waarheid Zoals werd verwacht, komen in groep B na drie wedstrijden nog drie landen in aanmer king voor twee plaatsen in de halve finales: Nederland, Au stralië en India. De eerste twee landen hebben nog een score van honderd procent, In dia is door de nederlaag tegen Nederland twee punten ach terop geraakt. De wedstrijden Nederland Australië (morgen) en India Australië (donderdag) moeten echter nog worden gespeeld. „Het wordt tegen Australië dé wedstrijd van de waarheid", zei bondscoach Wim van Heu men, nadat hij Australië moei zaam met 2—0 van Engeland had zien winnen. Pas in de tweede helft konden de Aus sies, bij wie Haselhurst vanwe ge de hitte de eerste twintig minuten met een hoed op speelde, doordrukken. Een velddoelpunt konden ze echter Paul Litjens. niet produceren. Davies benut te een strafcorner en Charles- worth schoot één minuut voor tijd raak uit een strafbal. India heeft de moed nog lang niet opgegeven, getuige de grote winst op de Sowjet-Unie van gisteren (72). Rajender Singh plaatste zich met twee nieuwe treffers uit strafcor ners bovenaan de topscorers- lijst met een totaal van zes doelpunten. Door de resultaten van het weekeinde zijn in groep B in ieder geval Enge land, de Sowjet-Unie en Malei sië uitgeschakeld voor een plaats bij de beste vier. Deze ontwikkeling werd nog in de hand gewerkt door het gelijk spel tussen Engeland en de Sowjet-Unie (11). In de laat ste seconden moesten de Oost europeanen de gelijkmaker van Barber toestaan. In groep A accentueerde titel verdediger Pakistan zijn be doelingen met een klinkende overwinning van 123 op Nieuw-Zeeland, in 1976 nog Olympisch kampioen. Dat be tekende een nieuw record voor de toernooien om de wereldbeker. Bij de rust stonden de Pakista ni al voor met 72. Als een wervelwind stormden de Azia ten op de arme doelman Sligo af. Hasan Sardar maakte in de tweede helft vier doelpunten achtereen. mateur in de tbp-300 van de ATP-lijst. Denton was daarom voor het toernooi om de open titel niet geplaatst. Voor de 12.000 toeschouwers viel de eindstrijd iets tegen. Denton was duidelijk nog niet geheel hersteld van de zware partij tegen zijn landgenoot Hank Pfister, die hem in de halve finale vijf sets had bezig gehouden. Kriek had het zater dag tegen de Australiër Mark Edmondson niet ai te moeilijk gehad. De Zuidafrikaan won dan ook vlot de eerste set en de tweede na tie-break (7-1). In de derde set leek Denton, die vorige week in het kam pioenschap van Nieuw-Zuid Wales al goed voor de dag kwam, voor een ommekeer te gaan zorgen. De Amerikaan zegevierde na tie-break (7-1), maar bleek in de vierde set te vermoeid om zijn wlnstjacht voort te zetten. De titel in het herendubbetspel was voor het duo Edmondson- /Warwick (Aus) dat met 6-3, 7- 6 zegevierde over de Amerika nen Pfister en Sadri. Masters Zijn overwinning in de open Australische kampioenschap pen ten spijt heeft de Zuidafri kaan Johan Kriek zich niet kunnen plaatsen voor het Mas- terstoernooi, dat van 11 tot 17 januari in New York wordt ge houden. Bij de acht heeft zich ook Björn Borg geplaatst, maar hij neemt niet deel. Zijn plaats wordt ingenomen door Vitas Gerulaitis, negende op de lijst van beste spelers. De acht geplaatste spelers zijn: Ivan Lendl (Tsj). John McEnroe (VS), Jimmy Connors (VS), Jose-Luis Clerc (Arg), Guiller- mo Vilas (Arg), Roscoe Tanner (VS), Elliot Teltscher (VS), Vitas Gerulaitis (VS). MELBOURNE Johan Kriek is de eerste Zuidafri kaan die één van de hoogst gewaardeerde ten nistoernooien op zijn naam heeft geschreven. Kriek veroverde gisteren in Mel bourne het open Australi sche kampioenschap, dat met Wimbledon, Flushing Meadow en Roland Garros het zogenoemde 'grand slam' vormt. In het Kooyong-stadion zegevier de Kriek over de snel furo re makende Amerikaan Steve Denton. De setstan den waren 6-2, 7-6, 6-7, 6- 4. Do loopbaan van Kriek begeeft Johan Kriek (Zaf) kwam tegen de verrassende finalist zich snel in opwaartse richting. Steve Denton (Vst) slechts af en toe in moeilijkheden. voor het met 400.000 dollar (bijna een miljoen gulden) ge doteerde toernooi in Australië, nam hij op de Grand-Prixlijst de 22ste plaats in. Na zijn overwinning op Denton, waar door hij een cheque van 64.000 dollar kon incasseren, is hij acht plaatsen op die lad der gestegen. Niettemin blijkt de in Pretoria geboren en sinds enige tijd in Florida wo nende Kriek in de top nog steeds een onbekende. Zo heerst onzekerheid over de juiste leeftijd van de man: 23. 24 of 25 jaar. De tegenstander van de als vierde geplaatste Kriek, Steve Denton uit Texas, heeft een zeer snelle ontwikkeling door gemaakt. Denton, 25 jaar (daarover bestaat geen twijfel), stond in Melbourne voor het eerst in de finale van een grand-prixtoemooi. Twee maanden geleden figureerde hij nog als veredelde tennisa-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9