Schmidt: meer zorgen om conomie dan om Polen Britten bang voor bom-campagne van Welse nationalisten ZWARE STRAFFEN STAKINGSLEIDERS Spectaculaire vlucht leden Rode Brigades uit vrouwengevangenis Junta Ghana eist overgave politici Saoedi-Arabië toch niet bereid Israël te erkennen IGINf 1UITENLAND LODSE COURANT MAANDAG 4 JANUARI 1982 PAGINA 7 "roerikaanse listerpost j West-China )KIO De Verenigde Staten bben in West-China, aan de ens met de Sovjet-Unie, een mi- air waarnemings- en verbin- agstation ingericht, dat vooral doeld is om de militaire activi- •ten van de Sovjet-Unie in de ten te kunnen houden. Dat eldde gisteren een Japanse ant, die het bericht baseerde op eldingen uit Japanse defensie- j regeringskringen. De door inerikanen bemande luisterpost u vorig jaar zomer zijn voltooid i dienen als vervanging van in an verloren gegane afluisterpos- (i. Chinese autoriteiten hebben et op de berichten gereageerd. Mark Phillips niet zo blij met bijnaam LONDEN De echtge noot van prinses Anne, kapitein Mark Phillips, voelt zich diep gekwetst nu hij in kranten heeft ge lezen dat hij bekend staat als Captain Fog (Kapitein Dikke Mist), een bijnaam die hem door zijn mede officieren op de militaire academie Sandhurst werd gegeven omdat ze hem dik en „wet" (zwak en nogal sentimenteel) von den. „Ik vind het niet zo aardig", zei hij. „Niemand heeft dat ooit tegen me gezegd. Meestal kom je je bijnaam wel aan de weet, maar deze had ik nog nooit gehoord totdat ik hem tegenkwam in een roddelru briek". In het vraaggesprek stak kapi tein Phillips zijn ongenoegen over de pers niet onder stoelen of banken. Hij was met name nogal van zijn stuk gebracht door de geruchten in sommige kranten als zou hij een ver houding hebben met de televi siepresentatrice Angela Rip- pon. Verder had hij zich boos gemaakt over een bericht als zou prinses Ann hem een keer met een rijzweep te lijf zijn ge gaan toen hij haar rijstijl kriti seerde. „Nee, dat is niet ge beurd. Nog nooit heeft ze me met een zweep geslagen". Ka pitein Phillips zei verder niet erg van officiële verplichtin gen te houden. Hij gaat mee op reis als hij denkt dat hij zijn vrouw kan helpen, maar hij is verder meer dan tevreden met een plaatsje op de achtergrond. „De mensen komen voor prin ses Ann. Ik ben er alleen om te helpen waar ik kan". MARTIN LINTON/THE GU ARDIAN Overvol Nederlandse trein reizigers die zich bij de NS beklagen over overvolle cou pés zouden het in Thailand helemaal moeilijk hebben. Deze foto werd op oudejaarsdag geno men. kort nadat de trein uit de Noordt- haise stad Nong Khai het station van de hoofdstad Bang kok was binnenge lopen. De coupés zaten zo vol, dat een groot aantal mensen de reis op het dak van de trein had meegemaakt. President Suriname pleit voor harmonie PARAMARIBO De president van Su riname, Chin a Sen, heeft in zijn nieuw jaarsrede gepleit voor het in Suriname hanteren van het harmoniemodel. „We moeten niet op elkaar blijven inhak ken", aldus Chin a Sen. De president zette zich af tegen „doctri naire ideologieën, die pretenderen de hele'waarheid te bezitten. Als lid van de organisatie van niet-gebonden landen verwer-pen wij elke vorm van verbond- heid aan welk politiek-machtsblok dan ook". Chin a Sens opmerkingen lijken bedoeld voor die groeperingen binnen het leger, die een meer radicale koers voorstaan. De president riep iedereen op om met het oog op de komende tweede veijaardag van de revolutie (25 februari) de handen ineen te slaan. y (Van onze correspondent) )NN Bondskanselier ïlmut Schmidt zal bij de Oprekken die hij mor- n in Washington met esident Reagan over de ïstand in Polen zal voe- ji, worden begeleid door Westduitse minister n Buitenlandse Zaken .►nscher. Deze vliegt arvoor vandaag na de iropese topconferentie Brussel die eveneens a Polen is gewijd, recht- eeks naar de Ameri kaanse hoofdstad. Schmidt onderbreekt zijn vakantie in Florida. De aanwezigheid van de uitge sproken atlanticus Genscher, op uitdrukkelijk verzoek van de bondskanselier, heeft onge twijfeld als doel de in Was hington heersende teleurstel ling en irritatie weg te nemen over de afwijzende houding van de Europese bondgenoten, West-Duitsland voorop, tegen over de door Reagan aange kondigde sancties tegen de Sovjet-Unie en Polen. In een vraaggesprek met de New York Times heeft Schmidt gisteren nog eens zijn scepsis over dergelijke sancties onderstreept. Letterlijk zei de bondskanselier: „Ook ik haat de berichten uit Polen, maar het zou ons heel moeilijk val len om van ons uit sancties te gen Polen te ondernemen. Het westen is in 1945 in Jalta over eengekomen Europa in in vloedsferen op te delen en ie dere poging om het machtse venwicht te veranderen, kan oorlog betekenen." Schmidt toonde zich dieper be zorgd over een mogelijke eco nomische depressie in de we reld. „Als wij niet voorzichtig genoeg zijn, zouden wij ge makkelijk terecht kunnen ko men in een situatie' van werelddepressie." Volgens de Amerikaanse on derminister Lawrence Eagle- burger zijn de ministers van buitenlandse zaken van de EG-landen vandaag niettemin bereid een hardere houding aan te nemen tegenover Polen en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie heeft niet ge reageerd op de nieuwjaarstoe spraak van de Franse presi dent Francois Mitterrand waarin deze de verdeling van Europa op grond van de ak koorden van Jalta uit 1945 ter discussie heeft gesteld. Het zelfde geldt voor het voorstel van de Amerikaanse minister Alexander Haig tot „een spe ciale bjeenkomst over Polen van de ondertekenaars van de slotakte van Helsinki". De Sovjet-Unie heeft laten weten categorisch gekant te zijn te gen elke poging het probleem Polen te „internationaliseren". De Poolse crisis blijft in de of ficiële Russische voorstelling van zaken een strikt binnen landse aangelégenheid, die slechts kan en moet worden geregeld door de Polen zelf. lederlanders n Belgen -essimisten an Europa an onze correspondent Dick Toet) ASHINGTON Neder- iders en Belgen zijn de ssimisten van Europa. >lgens een enquete in 26 iden van het grote nerikaanse onderzoeks- ireau Gallup gelooft ichts vier procent van Nederlanders en Bel- n, dat 1982 een vreed- am jaar wordt. Buiten iropa zijn alleen de Ja- nners (twee procent) Ig pessimistischer. jlgens het Gallup-onderzoek loven de meeste mensen in li vredig 1982 in Brazilië en uador (beiden 31 procent). Europa zijn de Finnen (16 Dcent) en Ieren (13 procent) t meest optimistisch. de vraag of de kans op een jreldoorlog in de komende n jaar meer dan 50 procent >rdt geacht reageren in Eu- pa de Spanjaarden het meest ssimistisch (35 procent). Al- in de inwoners ven Colom- (47 procent) zijn nog som- rder. De Belgen zijn hier nzienlijk pessimistischer dan Nederlanders, (27 tegen 19 Dcent). Het grootste optimis- i wordt hier getoond door de lilenen (12 procent). In de> irenigde Staten gelooft 31' ocent van de ondervraag- n, dat de kans op een we- Idoorlog groter is dan 50 risch- loeweitse middeling lijkt bij voorbaat Ieij Sislukt tHERAN Een bemidde- gspoging in de oorlog tussen 1 ik en Iran lijkt weinig kans in n slagen te hebben, nu er |t afgelopen weekeinde weer richten zijn binnengekomen er een verhevigde strijd tus- beide landen. Teheran ft een eventuele Syrisch- sweitse bemiddelingspoging 13!bij voorbaat verworpen en ;dad heeft laten weten dat leen een einde kan komen 10» de oorlog als de Iraanse [ering de Iraakse territoriale en inwilligt. ide partijen hebben de afge- ;n dagen grote overwinnin gemeid. Radio-Teheran •klaarde gisteren, dat voor eerst Iraanse troepen wa- doorgedrongen op Iraaks lbonnf ndgebied in het noordelijke leelte van het front. Vol- Radio-Teheran zouden irbij 700 Irakezen gedood Het Iraakse persbureau meldde daarentegen, dat Iraniërs de dood vonden in r zou „een verpletterende lerlaag" hebben geleden, gens Arabische diplomatie- bronnen waren Koeweit en het enkele dagen gele eens geworden over een eenschappelijke bemidde- _.spoging. Maar de Iraanse rüüirinister van buitenlandse za- n, Velayati, die zaterdag te- [keerde van een driedaags oek aan Damascus, ontken- zelfs het bestaan een Sy- :h-Koeweits bemiddelings- (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Om de forse prijsmaatregelen te verzachten in het ver leden leidden die steeds tot grote onrust poogt het bewind de werkers gunstig te stemmen met speciale voordelen. Na de 42-urige werkweek en de drie vrije zaterdagen per maand werden voor ruim twee miljoen arbeiders, voornamelijk mijnwer kers, verlaging van de pensioengerechtigde leef tijd in het vooruitzicht ge steld. Met maatregelen zoals ook reisversoepelingen voor scho lieren voor wie de scholen vandaag weer open gaan, wordt tevens naar buiten de indruk van normalisering ge wekt. Dat het lijdelijk verzet toch doorgaat, werd toegege ven door het partijbla Tribuna Ludu, dat schreef dat er min stens nog 200.000 „nietsdoe ners" rondlopen, onder wie veel jongeren. Een rechtbank in Katowice heeft negen stakingsleiders van de vrije vakbond Solidari teit veroordeeld tot gevange nisstraffen van drieëneenhalf tot zeven jaar. Ze werden er van beschuldigd de grote staal fabriek Huta in Katowice van 13 tot 23 december te hebben lam gelegd. Het zijn de zwaar ste straffen die tot nu toe aan stakingsleiders van Solidariteit werden opgelegd. De Poolse autoriteiten hebben bovendien bekend gemaakt dat vijf lei ders van de staking in de Piast-kolenmijn zijn gearres teerd. Radio Warschau meldde verder dat de zuiveringen doorgaan. Sinds het ingaan van de noodtoestand zijn ne gentig belangrijke partijfunc tionarissen in verschillende delen van Polen ontslagen. In Krakau staan de mensen In de rij voor een voedselstalletje. Veel levensmiddelen zijn drie maal zo duur geworden nu de Poolse regering subsidies op levensmiddelen heeft afgeschaft. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De bevol king van Engeland is door de politie gewaarschuwd voor een mogelijke bom- campagne van Welse na tionalisten. Deze aanspo ring tot verhoogde waak zaamheid kwam na twee lichte explosies, de ene za terdagmorgen in Birming ham, de andere zaterdaga vond in Londen. In het Shakespeare-stadje Strat- ford-upon-Avon werd za-. terdagmiddag een bom metje tijdelijk onschade lijk gemaakt. In Londen ontplofte een bom nabij de kantoren en drukkerij van de zondagskrant „News of the World" en het dagblad „The Sun". Niemand werd bij de ontploffing gewond. Ie mand met een licht Wels ac cent had een andere zondags krant, „The Observer", opge beld met de boodschap, dat in de Londense krantenwijk een bomaanslag gepleegd zou wor den door wat hij noemde „het leger van de arbeiders der Welse republiek". In Birmingham verbrijzelde de explosie enkele ramen van het gebouw van een waterlei dingbedrijf, dat deze stad be voorraadt met water uit Wa les. Volgens de Welse nationa listen betaalt Birmingham hiervoor niet genoeg. Op de reservoirs in Wales van dit Engelse bedrijf werden vroe ger al bomaanslagen gepleegd. De mislukte aanslag in Straf- ord-upon-Avon was gericht op het kantoor van IDC, een bouwmaatschappij waarvoor Denis Thatcher, echtgenoot van de Britse premier, als ad viseur optreedt. Het plan van een dochtermaatschappij van IDC om 63 woningen en een motel te bouwen in Harlech, Noord-Wales, stuit aldaar op heftig verzet van de gemeen telijke overheid. Zij is in be roep gegaan tegen het feit, dat Londen al een bouwvergun ning gegeven heeft. In Wales is sinds geruime tijd een nationalistische actie aan de gang tegen Engelsen, die zich daar een tweede woning aangeschaft hebben. Talrijke vakantiehuisjes zijn in vlam men opgegaan. 'Informele groep leidt Polen' WARSCHAU Polen wordt geregeerd door een „gemengde groep van generaals en hoge partijleiders, die geregeld, maar informeel bijeenkomen' om alle belangrijke beslissin gen te nemen. Dat heeft een hoge communistische partij functionaris dit weekeinde volgens ongecensureerde be richtgeving uit Polen gezegd. De zegsman die op het hoofd kwartier van het centrale par tijcomité toegang heeft tot ge heime informatie, noemde niet alle namen van de officieuze regerende groep, maar zei dat behalve generaal Jaruzelski en diens rechterhand generaal Florian Siwicki ook de polit- buroleden Barcikowski en Ste fan Olszowski en vice-premier Rakowski er deel van uitma ken. Hij noemde de machtso vername in Polen geen mili taire coup. „Maar de krijgs macht treedt niet louter op als instrument van de partij. Zij zit' er ergens tussen in", aldus de partijfunctionaris. ABIDJAN De nieuwe militaire machthebber in Ghana, luitenant-vlieger Jerry Rawlings, heeft za terdagavond in een radio rede de opschorting van de grondwet, de ontbin ding van het parlement en het verbod van alle poli tieke partijen bekend ge maakt. Gisteren werden de leden van de afgezette regering-Limann opge dragen zich binnen het et maal bij de politie te mel den „omwille van hun ei gen veiligheid". Tenmin ste 27 functionarissen, on der wie 4 voormalige mi nisters hebben zich tot nu toe overgegeven. Dit heeft Radio-Accra bekend ge maakt in een uitzending die in Abidjan, de hoofd stad van Ivoorkust, werd opgevangen. Volgens diplomaten in Londen deden zich gisteren in Accra nog hier en daar gewapende botsingen voor, maar de staats greep was volgens hen ordelij ker verlopen dan twee jaar ge leden toen Rawlings ook al de staatsmacht had gegrepen. Tij dens de machtsovername zou den talloze doden zijn geval len. Diplomaten in de buurlanden geloven dat de, die Rawlings zich gesteld heeft, een zeer moeilijke is. Hij wil de corrup tie uitbannen, maar de Ghane- se economie drijft juist voor een zeer groot deel op de zwarte markt. Bestrijding van de corruptie zou wel eens kun nen leiden tot ernstige voed seltekorten in de steden. Ook bestaat er een kans dat Nigeria de olieleveranties naar Ghana zullen stopzetten. Westerse di plomaten gaan ervan uit, dat de nieuwe machthebbers zich meer zullen oriënteren op de Sovjet-Unie, Cuba en Libië. Het gat in de gevangenismuur. ROVTGO Vier Italiaan se vrouwen, die er van verdacht worden lid te zijn van stadsguerrilla-be- wegingen, zijn gistermid dag op spectaculaire wijze gevlucht uit de zwaar be waakte vrouwengevange nis van Rovigo in de buurt van Venetië. Tij dens het luchten van de gevangenen werd met ex plosieven een gat van meer dan anderhalve me ter doorsnede in de hoofd muur van de gevangenis geslagen, waarna de vrou wen kans zagen te ont snappen. Volgens de politie gaat het om Susanna Ronconi, een van de leidsters van de Prima Linea; Marina Premoli, Federica Me- roni en Loredana Biancamano, drie leden van de Rode Briga des. Bij de ontploffing van de volgens de politie zeer krachti ge bom kwam een toevalli ge voorbijganger om het leven. Een aantal anderen liep ver wondingen op. De bom was geplaatst door drie of vier mannen, die kort voor de ont ploffing een vuurgevecht had den met de poltie. Direct na de ontploffing grepen de vier vrouwen op de binnenplaats van de gevangenis een be waakster vast, om haar even later van zich af te gooien en in een gereedstaande auto te springen. De politie begon spoedig een klopjacht en sloot het gebied van Rovigo herme tisch af, tot op heden zonder dat de vluchtelingen werden gevonden. De vier ontsnapte vrouwen: Marina Premoli (33), Loredana Biancamano (25), Susanna Ronconi (30) en Federica Meroni (25). NEW YORK Saoedi- Arabië h eeft officieel de aan de Saoedische minis ter van buitenlandse za ken toegeschreven opmer king weersproken, dat het land bereid zou zijn onder bepaalde voorwaarde Is raels recht op bestaan te erkennen. Dit blijkt uit een verklaring van het Saoedische ministerie van buitenlandse zaken, die gisteravond in Bahrein werd ontvangen. De Saoedische minister minis ter van buitenlandse zaken, prins Saoed al-Faisal, heeft in een interview in het Ameri kaanse weekblad de Times ge zegd, dat zijn land bereid is Is raël te erkennen, mits de Is raëlische regering de bezette Arabische gebieden teruggeeft en de Palestijnse rechten er kent. De erkenning van Israël is een verwijzing naar punt ze ven van het Saoedische vre desplan, waarin staat alle lan den in het gebied recht heb ben om in veiligheid te leven. Het is de tweede maal dat een hooggeplaatste functionaris uit Saoedi-Arabië zegt dat zij land Israël onder voorwaarde wil erkennen. Het is tevens de tweede maaL dat dit officieel wordt tegengesproken. Waar schijnlijk is de Saoedische on duidelijke houding te verkla ren door de onenigheid die in de Arabische wereld heerst over het Saoedische vredes plan. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Cheysson, heeft gisteren in Kairo gezegd dat de PLO de Palestijnse „strijders" vertegenwoordigt en daarom in het vredesproces betrokken moet worden. De Franse minister, die afgelopen weekeinde anderhalf uur met Italië en Nederland hebben toegezegd aan de internatiom- nale vredemacht te zullen deelnemen, die in april in de Sinai gestioneerd wordt nadat Israël zich uit dit gebied heeft teruggetrokken. De Saoedische minister van buitenlandse zaken, prins Saoed al-Faisal, heeft dit weekeinde gezegd dat zijn land bereid is Israël te erkennen, mits de Israëlische regering de bezette Arabische gebieden teruggeeft en de Palestijnen rechten erkent. president Moebarak heeft ge sproken, zei dat Frankrijk met alle staten in het Midden-Oos ten goede betrekkingen wil onderhouden, maar dat het niet aan vredesinspanningen kan bijdragen „zonder hun in stemming". Cheysson zei dat de Palestijnen hun eigen „identiteit en aard hebben en daarom recht hebben op een thuisland en een staat, maar dit kan niet van bu itenaf wor den opgelegd". De Egyptische minister van buityenlandse zaken, Boetros Ghali, heeft in een vraagge sprek met Le Monde gezegd dat Egypte uitziet naar een Europees vredesinitiatief. „De Europeanen zullen min of meer verplicht zijn naar het debat over het Midden-Oosten terug te keren, omdat zij gaan deelnemen aan de vredes macht in de Sinai", aldus de minister. Engeland, Frankrijk. Engeland verwacht nieuw offensief winter Vervolg van de voorpagina (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Na de grote dooi wordt in Groot Brittannië een nieuw offensief van koning Winter verwacht Schotland heeft gisteren weer zware sneeuwval gehad. Volgens Britse weerkundigen zou deze vandaag in zuidelijke richting trekken. Het Noordengelse graafschap Yorkshire is het ergste getrof fen door uit de oevers getre den rivieren. Het centrum van de stad York dreigde gistera vond onder water te lopen, maar vanmorgen werd gezegd, dat dit gevaar weer geweken was. Het centrum van York wordt blank gezet telkens wanneer het peil van de rivier Ouse vier meter hoger staat dan normaal. In het westelijke graafschap Gloucestershire, dat grotendeels blank staat, zakt het water al, hoewel het peil van de Severn nog steeds 3,3 meter hoger is dan nor maal. Talrijke dorpjes blijven afgezonderd van de buitenwe reld. Vooral de Engelse boeren lijden onder deze overstromin gen. Sommigen zijn erin ge slaagd hun vee tijdig in veilig heid te brengen, anderen heb ben veel koeien, varkens en schapen verloren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7