Academische ziekenhuizen ijn te laks" r)5procent van brieven pinnen een dag besteld /uurwerk in melkbus l^erkt als granaat: bngen overleden Ambtenaren Den Uyl tegen loonmaatregel Omzet Ahold 20 pet hoger „H°gere energieprijs niet gevolg besparing" r Suriname naast belang Ogem in energiebedrijven „EDRIJVEN KRIJGEN RENTEVERGOEDING OP GIRO Raadsels rond jeugdig slachtoffer aangestoken brand Financiële warboel bij hulp aan Peru ginJnNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 4IANUARI1982 PAGINA 5 ^Bminklijk 1 Hun terug nil ons land haag pingin Beatrix, Ss Claus en hun üjheid zoons zijn za- <t. Fertagmiddag in it meflerland terugge ef derd van een 5/aa/terspo rt va ka n- »t. Dat in Oostenrijk. 'boom- koninklijk ge- Ie eenwas zondag 20 >orf^etmber naar r ZiooHtenrijk vertrok- brom-j. Dit heeft de wa fjsvoorlichtings- bleven-isi meegedeeld. Buit twee ton bij overval juwelier AMSTERDAM Bij een overval op een juwelier in de Amsterdamse Bilderdijk- straat hebben twee nog onbe kende mannen zaterdag sie raden en briljanten ter waar de van 200.000 gulden buitge maakt. Volgens de politie dwong het tweetal het perso neel onder bedreiging van wapens op de grond te gaan liggen. Daarna nam men de briljanten, ringen en arm banden weg. De overvallers verdwenen lopend, zonder een spoor achter te laten. Protest tegen 'hetzejournalistiek' Uit protest tegen een zinsnede in een „Gijs- breght" toneelrecensie in de Volkskrant, heeft Andre Schmidt zich sinds gistermiddag voor het gebouw van deze krant geposteerd. In de recensie wordt een Bhagwan-aanhan- ger volgens Schmidt op onjuiste wijze ten tone le gevoerd. Hij noemt dat „hetze-journalis tiek". Op de foto vra gen politieagenten hem of hij vergunning heeft aangevraagd voor zijn protestactie. ZAANDAM De totale omzet van Ahold in binnen- en buitenland is vorig jaar met ongeveer 20 procent gestegen tot circa 7 miljard. Over de resultaten is de raad van bestuur in het algemeen niet ontevreden. Het marktaandeel van Ahold in de Ne derlandse levensmiddelensector nam met 1,3 procent toe en bedraagt nu ruim 18 pet. De winst over 1981 zal, zoals al werd verwacht, enigs zins achterblijven bij die van 1980 51,9 min). Dit heeft de heer A. Heijn, president van de raad van be stuur van Ahold, vanmorgen gezegd in zijn nieuwjaarstoespraak. ROTTERDAM Er bestaat geen verband tussen het zuinig zijn met gas en elektriciteit van de consument en de stijgin gen van de energietarieven. Dit heeft directeur Zandbergen van het gemeentelijk energiebedrijf in Rotterdam gezegd. De forse verhoging van de aardgasprijs voor de consument is volgens hem een gevolg van landelijk gemaakte afspra ken. Het ministerie van Economische Zaken heeft de verho ging per 1 januari 1982 op zeven cent per kuub gesteld. Zandbergen wijt het duurder worden van elektriciteit aan de stijging van de olieprijzen. Daardoor steeg ook de prijs voor gas dat nodig is voor het stoken van de elektriciteits centrales. Hij verwacht dat de problemen met betalingsach terstanden, wanbetalingen en afsluitingen zullen toenemen. iie ge- Of er plaats [RECTEUR PETERS IN NIEUWJAARSREDE: 7 ieuweji begin- terwijl lesstol 983 £e*DEN „De Academi- e Ziekenhuizen moeten lakse houding ten op- Ite van de overheid la- e Boer varen. De Academi- ■rdorp.e Ziekenhuizen moeten '"T^'overheid van de nodige 'Formatie voorzien, zodat d°met overheid niet hoeft te realis-vallen in een ongenu- relijks eerd beleid of een ein- 100 totoze regelzucht". Dit zei J. Peters, directeur i het AZL (Academisch kenhuis Leiden) van- >m haffjdag in zijn nieuwjaars- af vier anding Vakan-lens mr- Peters wordt het op het dat de passieve houding •ay. De veel instellingen in de ge- ingeVe-lhe idszorg een actieve ze wor-dt. -We kunnen niet eeu- tussen doorgaan met de mond te vreugden, dat een functieverde- en toe- tussen de Academische ivorc/e/ïNn huizen een must is, |r in feite niet met enig voorstel komen", aldus de di recteur. „Het mag niet zo zijn dat het toeval, de hobby van één of meer personen, uitmaakt in welke richting een willekeurig Academisch Ziekenhuis zich ontwikkelt. Als dat het geval zou zijn, moet men niet vreemd opkijken als de over heid deze ontwikkelingen zon der al te veel fijngevoeligheid en gedwongen door de finan ciële krapte, afbreekt of fru streert" zo zei mr. Peters. „Het is absurd wanneer elk Acade misch Ziekenhuis dezelfde dingen gaat ontwikkelen en dezelfde behandelingen gaat toepassen, als van tevoren dui delijk is dat er slechts plaats is voor enkele centra in Neder- Volgens mr. Peters is de tijd aangebroken, dat voor de sterk groeiende kosten van de gezondheidszorg een plafond wordt vastgesteld. Bij ongewij zigd beleid zou voor de ge- zongheidszorg kort na het jaar 2000 het totale nationale bud get nodig zijn. Mr. Peters ver wacht „met grote stelligheid" dat de overheid dit jaar zal be palen dat de premies van de ziektekosten niet méér mogen stijgen dan het algemeen prijs peil. De overheid krijgt vaak het verwijt, dat ze achter de ont wikkelingen aanholt. „Zo gauw artsen, al dan niet ge steund door een patiënten lobby, zich rechtstreeks tot de overheid richten, wordt een landelijk beleid een feit. De hartchirurgie is daarvan een sprekend voorbeeld", aldus Peters. De directeur pleitte voor een betere beleidsplanning van de Academische Ziekenhuizen zélf. Het bestuur en de directie van het AZL zijn dan ook van plan op basis van een con tourennota die in de loop van dit jaar zal verschijnen in overleg met alle afdelingen te beginnen met het opstellen van een beleidsplan.. „Hier moet-ie" maakt een meis je haar vader en zusje duidelijk op de Flevohof waar gisteren kluit-kerstbomen hun weg naar de natuur terugvon den. De voor vijftien gulden gehuurde bomen konden met te rugbetaling van een tientje langs de randen van het plaatselijke Wereldtuinen- project worden gezet. De veertig hectare Wereld- tuinen gaan in april open voor het publiek. Conflict over betaling loon bij Michelin DEN BOSCH Bij de au- tobandenfabriek Michelin in Den Bosch is een con flict ontstaan over het loon van een deel van de 1300 werknemers. De in dustriebond FNV vindt dat Michelin te weinig be taalt. Het conflict is ontstaan nadat de arbeidsinspectie geweigerd had Michelin weer zes weken arbeidstijdverkorting toe te staan. De problemen bij Mi chelin, te grote voorraden, zijn volgens de arbeidsinspectie blijvend, terwijl werktijdver korting alleen bedoeld is voor het overbruggen van tijdelijke problemen. Michelin is tegen de weigering in beroep gegaan bij de Raad van State. Het be drijf, dat intussen voor een derde periode van zes weken werktijdverkorting zou heb ben aangevraagd, heeft de werktijdverkorting toch door gevoerd en betaalt zelf tachtig procent over de niet gewerkte uren. De FNV vindt dat het loon volledig en met terugwer kende kracht doorbetaald moet worden. PARAMARIBO/ROT TERDAM Suriname heeft, na jaren van vruch teloos onderhandelen over vrijwillige verkoop, het belang van het Rotter damse bouwconcern Ogem in de Energiebe drijven Suriname (EBS) genationaliseerd. Ogem, dat nog 40 procent van de aandelen van EBS bezat, zal „volgens de geldende regels" schadeloos gesteld worden zo heeft de Suri naamse regering per de creet afgekondigd. Volgens het decreet hebben de onderhandelingen over de verkoop van de Ogem-dochter te lang geduurd. In een nota van toelichting verwijt de re gering de Ogem zelfs een „weigerachtige houding". Eind 1971 waren beide par tijen het er al over eens, dat de door de Ogem geëxploiteerde energiebedrijven door de over heid overgenomen zouden worden. De Surinaamse rege ring heeft haar aanbod om de aandelen over te nemen altijd op dit akkoord gebaseerd. De Ogem wilde echter meer geld voor zijn belang. Volgens fi nancieel directeur L. Koop- mans gaat het om een verschil van „enkele miljoenen Suri naamse guldens". De heer Koopmans zei verder, dat de stap van de Surinaamse regering niet geheel onver wacht kwam. „Maar het maakt weinig verschil of Ogem het geld krijgt als over nameprijs of als schadeloos stelling. Onze onderhande lingspositie wordt niet door de maatregel verzwakt". e- onze parlementaire re dactie) HAAG Tussen I 1 andag en vrijdag wordt IQ. procent van de brieven 1 nen een dag nadat ze gQ-ost zijn bezorgd. Rond weekeinde ligt dit tei"Pntage °P procent. Armee is de bezorging tg op het niveau van - Het ^eventiger jaren voor- ït het begonnen werd met i Haze gebruik van automati- »ulden e sorteermachines. Dit al stelft (je heer Leenman, 1 J?ug icteur-generaal van de ;ester dit bedh vandaag in zijn /aarde i irwissell ige schi iracht dommei list de C ollege aangewi in Hazi et imi tiegetn id, ook J nieuwjaarsboodschap be kend gemaakt. Leenman liet weten dat vanaf juli 1982 zakelijke rekening houders bij de giro een rente vergoeding zullen krijgen. Tot nu toe bestaat die alleen voor particulieren. De zakelijke re keninghouder moet voor het krijgen van rente wel zijn re kening splitsen. Daarbij, moet hij of zij uitmaken over welk deel men rente wil ontvangen en over welk deel niet. Men zal ieder kwartaal een rente boeking ontvangen. Begin 1982 zal bij de giro ook gewerkt gaan worden met het uitgeven van setjes van vijf of tien girobetaalkaarten. Dit ten gerieve van rekeninghouders die weinig betalingen hebben te doen. Tot nut toe worden girobetaalkaarten alleen ver zonden in sets van twintig. Leenman meldt ook dat de snelle diensten van de post steeds grotere betekenis krij gen. De Expressepost voorziet in de behoefte en in 1982 voor al in de Randstad uitgebreid zal worden. De proef met Fax- post op 200 postkantoren is ge slaagd: per maand worden bij na 400 berichten van gemid deld twee pagina's overge bracht. De proef van nieuwe types telefoon slaat aan. In 1981 zijn er 200.000 stuks van andere dan het standaardtype afgezet. Naast telefoon- en telexnet wordt binnenkort het datanet officieel in gebruik genomen. Dit derde net is flexibel van opzet en biedt de beruikers desgewenst de mogelijkheid een bescheiden begin te ma ken met automatisering en in formatieverwerking in kleine projecten. De vooruitzichten met Viditel zijn gunstig. Medio 1982 zullen alle post kantoren tegen overvallen be veiligd zijn. De PTT heeft dan ook zeventig speciaal uitgerus te geldauto's tot haar beschik king. De service op het gebied van de filatelie wordt uitge breid. Het aantal aangevraagde ver gunningen voor het zogenaam de „Bakkie" lag dit jaar achter bij dat in 1980. In 1981 werden 165.000 nieuwe zendmachti gingen gegeven tegen 220.000 in 1980. Leenman wijt dit aan de congestie in de steden waardoor klachten komen en machtigingen worden inge trokken. Hij zei te hopen dat met de nieuwe kanalan die MARC-zenders in maart 1982 krijgen, de zaak zal verbete ren. De PTT wil in 1982 beginnen met een speciale opleiding voor de eigen chauffeurs om energie te besparen. Op die manier hoopt het bedrijf tot acht procent brandstofbespa ring te bereiken. tj o O 'oorgaai •n ben nden ijvoorbe' 2t gebo Vrouw ir vele t gegofflPEN De viering Srhetn o jaarw^sse^nê heeft 1 8 0 in Kampen een is de phtoffer geëist. Een ze- geconfrfienjarige Kampenaar die zichrieed zaterdag nadat emene j»en melkbusdeksel in irinde1nek geregen. De tieeuw* en had samen met an- iuw aarfn een grote hoeveel- tootgevi vuurwerk in een Deschoufcbus gestopt. De bus ten te <kte hierdoor als een Sdeze (faat: d°or de explosie hebbenfe het deksel tegen zijn ld. Een onbekende heeft gistera vond in een ziekenhuis in En schede twee gewonde mannen afgeleverd. De twee, 25 en 30 jaar oud, werden in de hal van het ziekenhuis neergelegd. Een van hen is er met steek wonden in de buik niet best aan toe. Zij konden nog niet worden gehoord; de politie vermoedt dat het gaat om on derling geregelde ruzie. Zaterdagochtend zijn bij een schietpartij in een bar in Ter- neuzen vijf gewonden geval len. Vijf mannen, broers en vrienden, kregen ruzie. Behal ve op elkaar schoten zij ook op de twee gearriveerde agenten, die terugschoten. Vier van de vijf zijn na behandeling van schampschoten opgesloten. De vijfde heeft een zware buiko peratie ondergaan en verblijft nog in het ziekenhuis. Een 35-jarige Zwollenaar is za terdag op het woonwagen kamp in Ommen gewond ge raakt in een vuurgevecht met een kampbewoner. De wagen van de Zwollenaar werd door zeefd met vijftien kogels. De man is in het ziekenhuis opge nomen, de schutter is aange houden. EINDHOVEN Het slachtoffer van een brand in een Eindhovense woning afgelopen donderdag heeft het vuur mogelijk zelf aangestoken. Een vriend van het slachtoffer en dé eigenaar van de woning zijn aange houden. Dat heeft een politiewoordvoerder zaterdag meegedeeld. Op Oudejaarsavond brandde de woning aan de Stevinstraat vol ledig uit. Pas tijdens het nablussen ontdekte de politie het stoffe lijk overschot van een onbekende jongeman. Deze zou in ieder geval niet tot de bewoners hebben behoord, omdat de twee ge zinnen elders waren ondergebracht. Inmiddels is duidelijk ge worden dat het slachtoffer de zeventienjarige Rachid Nanhek- kan is. De politie heeft een vriend van hem, een 20-jarige Eind- hovenaar aangehouden. Volgens zijn verklaring zouden zij sa men van de eigenaar 1000 gulden krijgen voor het in brand ste ken van de woning. De eigenaar verkeert volgens hem in geld nood. Volgens de Eindhovenaar heeft de eigenaar samen met het slachtoffer op donderdagavond alle verdiepingen van het huis met benzine besprenkeld. Terwijl de eigenaar bij de keu kendeur stond, bevond het slachtoffer zich nog op de eerste ver dieping. Daar deed zich een explosie voor, volgens de 20-jarige Eindhovenaar omdat het slachtoffer zelf brand stichtte. De poli tie noemt dat twijfelachtig omdat Rachid wist dat het huis in korte tijd in lichter laaie zou staan. Het onderzoek wordt voort gezet; de politie sluit niet uit dat er meer aanhoudingen volgen. VORST DE BILT Aan het zachte weer komt spoedig een einde. Er staat ons een inval van vorst te wachten. De koude lucht zal het eerst het noorden van het land bereiken. In de zachte lucht die zich ongeveer een week lang boven ons land bevond, werd het gisteren plaatselijk 12 graden. De schei ding tussen zachte lucht boven vrijwel heel West-Europa en koude vrieslucht in het noor den strekte zich vanmorgen van Schotland via Midden-De- nemarken naar Rusland uit. Langs de scheidingslijn trek ken depressies naar het oosten die een steeds zuidelijker koers volgen. Daarmee komt ook de vorstgrens naar het zuiden. Tot morgenavond wordt veel bewolking ver wacht waaruit af en toe regen valt bij een vrij krachtige zuidwestenwind. Morgenmid dag of -avond kan er in het noorden van het land ook sneeuw gaan vallen. De tem peratuur daalt dan tot om het vriespunt en de wind draait naar het noordoosten. Ver wacht wordt dat woensdag het hele land weer in de koude lucht komt en dat de tempera turen in de tweede helft van de week ook overdag onder nul blijven. In Scandinavië is de vorst flink toegenomen. Ook in Finland en Noordwe st-Rusland is het bijzonder koud met temperaturen plaat selijk onder de min 30 graden. weersgesteldheid v gisteren Max Min Neer- temp temp slag Helsinki sneeuw Innsbruck l.bew. Klagenfurt mist Kopenhagen sneeuw Malaga Munchen DEN HAAG Minister Den Uyl (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) is door een aantal van zijn eigen ambtenaren gewaarschuwd tegen het nemen van een loonmaatregel. Volgens de ambtenaren is de loonwet, waarop dit soort ingrepen van de regering gebaseerd zijn, alleen bedoeld voor rampzalige omstandigheden. Het steeds maar weer toepassen van de wet, wat de laatste jaren gebeurt, neigt „naar oneigenlijk gebruik en verdraagt zich steeds minder met internationale verplichtingen". Deze opvatting, die Den Uyl kreeg aangeboden toen hij minister werd, is een steun in de rug van de organisaties van werkne mers en werkgevers. CNV en FNV hebben beide besloten de loonmaatregel voor 1982 (ingrijpen in prijscompensatie en va kantietoeslag) aan te vechten. De christelijke centrale zal dat doen door middel van een kort geding tegen de staat, terwijl de FNV zich zal wenden tot de internationale arbeidsorganisatie (ILO) in Genève. Beide centrales menen dat de loonmaatregel onrechtmatig is. De werkgevers zijn tegen een loonmaatregel vooral omdat huns inziens daardoor de onderhandelingsvrijheid te zeer wordt ingeperkt. De ambtenaren op Sociale Zaken menen dat een ingreep in va kantietoeslag en prijscompensatie moet geschieden door middel van aparte wetter». Er zou een maximale vakantietoeslag inge steld kunnen worden van bijvoorbeeld het nu voorgeschreven bedrag van 5200 gulden. Ook de aftopping en zuivering van de prijscompensatie zou bij wet kunnen worden geregeld. De mede werkers van Den Uyl voelen voor een schoning (van één pro cent) van de compensatie voor prijsstijgingen op het gebied van energie. DEN HAAG Volgens de accountantsdienst van het departement van Ontwikkelingssamenwerking is de fi nanciële verantwoording van de hulp aan Peru onder de vorige minister, drs. J. de Koning, een warboel ge weest. Het gaat hier om een totaalbedrag van ongeveer 6,5 miljoen gulden, waarvan de besteding op geen en kele wijze kon worden verantwoord. Dit staat in een rapport van de accountantstdienst aan de Algemene Rekenkamer. Volgens de woordvoerder van de huidige minister van Ontwikkelinssamenwerking, drs. C.P. Van Dijk, zijn er inmiddels maatregelen genomen om verbetering in de toestand te brengen. De woordvoerder van Ontwikkelingssamenwerking verklaarde met nadruk dat er geen misbruik is gemaakt van de gelden. Het zou alleen zo zijn dat de uitgezonden werkers technici", aldus de woordvoerder niet wisten hoe zij de miljoenenhulp moes ten administreren. Ook zouden zij onvoldoende ondersteuning hebben gehad van de Nederlandse ambassade in Lima. Na de ontdekking van de van de wantoestand werd er vanuit Den Haag een ondersteuningsmissie op pad gestuurd. Deze zou erin geslaagd zijn verbetering te brengen"in de boekhouding.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5