Winst van PTT terug naar 221 miljoen Vier miljoen beloning in saak-Dozier FORS OMHOOG IN POLEN Ziekenhuis rekening paus: ruim een ton Unifil-soldaten uit brandende slaapzaal gevlucht GEEN UITBREIDING VAN PERSONEEL IE. nbrekers actief in Alphen Inbraak verijdeld '/y A DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, béhorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal ZS7.35; jaar/217,90. jp Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Maandag 4 januari 1982,72e jaargang no. 22158 ITU-TIPS Beelden van het NCRV-pop- festival in Ahoy' op Ned. I om 20.00 uur en om 21.55 uur Henk Mochel over agressieve, hersenbeschadigde kinderen. Op Ned. II om 18.59 uur gete kende Tarzanfilm en om 22.30 uur „Sonja op maandag" met o.a. een gesprek over de pil. Veel bewolking en af en toe regen. Temperatuur rond 7 graden. Vrij krachtige zuid westenwind. In het noorden later op de dag kans op sneeuw, temperatuur dalend tot om het vriespunt en wind draaiend naar noordoost. Zon op 08.48, onder 16.43. Schev. hoogwater 10.13 en 22.50 uur. oon Rakowski raagt asiel W-Duitsland 1ESBADEN Artur Ra- iwski, de 25-jarige zoon van Poolse vice-premier Mieczys- w Rakowski, heeft met zijn puw Anna politiek asiel aan- krraagd in West-Duitsland. et echtpaar verbleef al vier banden in de Bondsrepubliek zou zich momenteel verbor- |n hóuden in Wiesbaden. Ra- jwski jr. had geen contact met p vader toen deze vorige kek een bliksembezoek bracht p Bonn en besprekingen prde met minister Genscher n buitenlandse zaken. Overvaller meldt zich uit wroeging BAVEL Voor een ruim elf jaar geleden gepleegd misdrijf heeft gisteren de 43- jarige J.G. van O. uit Prin senbeek zich „uit gewetens wroeging" bij de politie ge meld. De man bekende op 17 augus tus 1970 een overval te hebben gepleegd op een postagent schap in Bavel. Bij de overval maakte hij gebruik van een speelgoed revolver. De be rouwvolle man is in verzeker de bewaring gesteld. Volgens de politie heeft Van O. destijds 7.000 gulden buitgemaakt. Gevangenisdirectie „pakt" ontsnapte ROTTERDAM De directeur en adjunct-directeur van het huis van bewaring in Rotterdam heb ben er hoogstpersoonlijk voor ge zorgd dat een 26-jarige gevangene, die was ontsnapt uit de Haarlemse gevangenis, kon worden ingere kend. Ze zagen .de man, die al een keer eerder was ontsnapt, op het Cen traal Statiop lopen en waarschuw den de spoorwegpolitie. Die kon de man aanhouden in een voor •vertrek klaarstaande trein. De ge vangene is onlangs voor een serie overvallen tot zes jaar veroor deeld. ROME Het Vaticaan heeft van het Gemelli-ziekenhuis in Rome, waar de paus na de aanslag op zijn leven 77 da gen is verpleegd, een rekening gekre gen van 105.000 gulden. Omdat de paus geen Italiaan is valt hij niet onder de Italiaanse staatsver zekering tegen ziekenhuiskosten. De specialisten die de paus hebben behan deld hebben geweigerd een rekening in te dienen. Zij beschouwen het als een eer de kerkvorst als patiënt te heb ben gehad. HARIS Het verlof van drie Neder landse Unifil-militairen in Nederland, dat vandaag had moeten beginnen, is met een paar dagen uitgesteld nadat gisteren alle persoonlijke bezittingen van het drietal en van vijf collega-soldaten sa men met een houten slaapzaal in vlam men zijn opgegaan. De brand in de slaap zaal in het plaatsje Al Yatun is waar schijnlijk ontstaan door oververhitting van een kacheltje. De soldaten moeten, voor zij op verlof mogen, eerst worden voorzien van nieuwe papieren. EN HAAG De econo- ische teruggang in Ne- irland heeft ook de PTT et ongemoeid gelaten. ïdroeg in 1980 de winst >g 314 miljoen gulden, 'er 1981 zal de winst iar verwachting 221 mil- &n bedragen. Voor het ieuwe jaar hoopt de PTT een bedrijfsresultaat van 325 miljoen gulden, mede als gevolg van een stijging van de telefoonta rieven. Deze cijfers, waar in de resultaten van de Rijkspostspaarbank niet zijn verwerkt, staan in de vandaag verschenen nieuwjaarsboodschap van directeur-generaal Leen man. Het personeelsbe stand blijft dit jaar gelijk: de voorziene uitbreiding gaat niet door. De winst bij de Rijkspostspaar bank over vorig jaar wordt ge raamd op 266 miljoen, een stij-, ging in vergelijking met de 255 miljoen over 1980. De ver wachting voor dit jaar ziet er beter uit: een winst van 337 miljoen. De cijfers bij de post bleven ook in 1981 rood. Het verlies is naar schatting 82 miljoen, te gen 144 miljoen in 1980. Voor het eerst was er een daling van ongeveer twee procent in het binnenlandse postverkeer, veroorzaakt door een daling van de machinaal gefrankeer de post (bedrijfspost). De par- tijenpost en de particuliere post bleven stabiel. Het aantal lokethandelingen is sterk toe genomen, waarbij vooral de verkoop van strippenkaarten een stijging vertoonde. De verwachte winst in de sec tor telecommunicatie (telefoon en telex) over vorig jaar be draagt 300 miljoen tegen 363 miljoen in 1980. De vraag naar telefoonaansluitingen loopt te rug, want de markt raakt ver zadigd. Het aantal nieuwe aan sluitingen liep vorig jaar terug van 645.000 naar 580.000, ter wijl de werkvoorraad is ver minderd tot 73.000. Het bin nenlands telefoonverkeer nam toe met 5 procent en het uit gaande buitenlandse telefoon verkeer met 9 procent. Nam het aantal betaalrekenin gen toe met 116.000 tot 4.670.000, het gemiddelde sal dotekort daalde. Ook de hypo theekmarkt heeft zich nog niet hersteld. Bij het verstrekken van consumptief krediet hield de PTT het marktaandeel van het uitstaande saldo. Pagina 5: Meeste brieven binnen een dag besteld uk-i 'an onze correspondent Cees Manders) DME Een bedrag van vier miljoen gulden (twee iljard lires) zal worden uitbetaald aan diegene wiens leidt tot de ontdekking van de plaats waar de Rode rigades de NAVO-generaal James Dozier gevangen mden. Het geld is bijeengebracht door een nog onbe- fnde groep „De vrienden van James". irtaJ wordt nogal gèheimzinnig gedaan over de identiteit Riö |n Doziers vermogende vrienden. De instanties die nu al [ee weken zonder enig sugces het onderzoek in de Dozie- Affaire verrichten, weigeren elk commentaar, maar steeds eer vat de mening post dat de losprijs of beloning uit de "11 iliaanse schatkist komt en uiteindelijk door de belastingbe- ler wordt opgebracht. Als de Italiaanse regering inderdaad e vier miljoen beloning in het vooruitzicht heeft gesteld, _n in is dat officieel de eerste keer in de nu al meer dan 12 Clljr durende strijd tegen de terreur van de Rode Brigades. feruchten gaan dat het al eerder gebeurd is, in juni van dit Wc^r, om de Napolitaanse politicus Cirillo vrij te krijgen. Maar lpn rel re8erinf> als de christen-democratische partij waar- ldlfe Cirillo behoorde, hebben dat altijd ontkend. af- ie „De vrienden van James" ook zijn, hun bedoeling is dui- ilijk: De revolutionairen van de Rode Brigades aan zulke ateriële verleidingen blootstellen dat een van hen bezwijkt i zijn kennis aan de autoriteiten aanbiedt. Zijn anonimiteit Ori-gewaarborgd, een speciaal telefoonnummer is beschikbaar i I over de manier waarop de beloning zal worden overhan- IC gd, hoeven ook geen problemen te bestaan. De vrienden in James hebben waarschijnlijk het goede moment uitgeko- n want de aanwijzingen van groeiende onenigheid binnen terroristische gelederen worden talrijker. JU/ tgina 7: Spectaculaire vlucht uit vrouwengevangenis Door een over vloedige hoeveel heid smelt- en regenwater dit weekeinde zijn Maas, Rijn en Waal weer eens buiten hun oe vers getreden. Op de kade in Nijmegen kon men tot vlak naast de onge bruikelijk hoog gelgen schepen komen. Overi gens wordt niet verwacht dat de waterstanden nog hoger zullen worden. Op de meeste plaatsen zakt het water al. De dooi en de zware regen van de laatste dagen hebben uitgestrekte gebieden van Engeland en Wales onder water gezet. Ook In het zui den van Schotland zijn door smelten de sneeuw, gezwollen ri vieren buiten hun oevers ge treden. Op de foto wat scha pen die op een stukje droog land hun war me vacht hard nodig hebben. Yele doden door slecht weer in Verenigde Staten WASHINGTON Sneeuwstormen en tornado's die in het eerste week einde van het nieuwe jaar het noor den en zuiden van de Verenigde Sta ten hebben getroffen, hebben ten minste 36 doden geëist. Volgens onof ficiële cijfers zijn bovendien 299 men sen omgekomen bij verkeersongeval len als gevolg van beijzelde wegen. In de staat Maine zaten 20.000 men sen zonder stroom; hoogspanningska bels waren geknapt door de 70 centi meter hoge sneeuw. In noord-Dakota vroor het 30 graden. Pag. 5: Groot Brittannië verwacht nieuw offensief Koning Winter ARSCHAU Het Poolse egeiütaire bewind heeft ingrij- ïiide maatregelen afgekon- Ijd om de economie van het -jid gezond te maken en de ïdietwaardigheid in het »sten te herstellen. De prij- i zijn met ingang van het ïuwe jaar fors omhoog ge- an en sommige levensmid- srkelen kunnen in prijs stijgen Partit maar liefst 400 procent. In een poging het kostbare subsi diesysteem te doorbreken mo gen de producenten van goe deren en diensten de prijzen voortaan zelf berekenen. De Poolse munt, de zloty, werd voor de ruim de helft in waar de verminderd. Polen zou inmiddels de be schikking hebben over 350 miljoen dollar (875 miljoen gulden) die nodig zijn om de rente van zijn enorme schul denlast bij westerse banken over 1981 te kunnen voldoen. De fondsen zouden volgens de de Britse staatsomroep BBC afkomstig zijn uit een 'ander land van het communistische blok, waarschijnlijk de Sovjet- Unie', aldus de BBC, die daar-' voor westerse bronnen aan-, haalt in Warschau. Generaal Jaruzelski hééft van ochtend op zijn verzoek de ambassadeurs van de tien EG- landen ontvangen. De Poolse machthebbers zouden willen voorkomen dat de tien EG- landen gevolg geven aan« de oproep van de Amerikaanse president president Reagan om mee te doen met de economi sche sancties die hij heeft afge kondigd tegen Polen en de Sovjet-Unie. In Brussel komen vanmiddag de ministers van Solidariteit sinds de militaire buitenlandse zaken van de EG machtsovername op 13 decem- opnieuw bijeen om de voorge- ber niet meer normaal ge stelde Amerikaanse strafmaat- draaid hebben, zouden nog regelen te bespreken. Intussen steeds haarden van onrust zijn. staan de autoriteiten vandaag Daartoe behoort de Leninwerf voor een nieuwe beproeving *n Gdansk, waar Solidariteit van hun gezag, nu de Polen werd opgericht, vandaag na de jaarwisseling weer aan de slag moeten. Pagina 7: vervolg. Twintig fabrieken die volgens Schmidt heeft meer zorgen een ondergronds pamflet van om economie dan om Polen. ech,eLPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers zijn op twee punten •penj Alphen het afgelopen weekeinde actief geweest. nen vj niorJt een woning an de Wilhelminalaan wordt 100 gulden ver- Lorlst, terwijl uit een woning aan de Vliestroom een kleuren- levisie en een complete stereo-installatie is verdwenen. De 0 °1lders zijn beide woningen via een balkondeur binnenge- pngen. In hét eerste geval moet dat zijn gebeurd tussen nderdag- en gistermiddag, in het tweede geval tussen za- dag- en zondagmiddag. Auto gekanteld: twee gewonden NIEUWKOOP Een echtpaar uit Alphen aan den Rijn is gis teravond gewond geraakt op de provinciale weg 10. De vrouw (64) moest met een gekneusde heup en diverse lichte verwon dingen naar het Alphens ziekenhuis Rijnoord worden gebracht. Haar man (67) werd met een forse hoofdwond in hetzelfde zie kenhuis opgenomen. De man bleek onder invloed van alcohol te rijden en raakte plotseling de macht over het stuur kwijt. Ter hoogte van Nieuw koop begon de auto te slingeren en kwam op zijn zijkant tegen een boom aan de linkerkant van de weg tot stilstand. Het echt paar kon door omwonenden worden bevrijd. De politie heeft bij de man een bloedproef genomen. NOORDWIJK De eigenaar van een modehuis aan de Van Limburg Stirumstraat heeft in de nacht van zeterdag op zondag een inbraak verijdeld. De twee daders uit Noorilwijkerhout (24 en 28 jaar) kozen het hazepad zonder buit, maar met achterlating van hun auto. De politie nam het voertuig met alle papieren erin mee naar het bureau. Even later kon het inbrekersduo op een bouwterrein achter de winkel worden aangehouden. CiüLtfCouuiul Hockey team blijft winnen BOMBAY Het Nederlands hockeyteam heeft ook de derde wedstrijd van het toernooi om de wereldbe ker in winst om gezet. Oranje won in Bombay met 3-1 van Ma leisië, dat in de eerste helft doel man Claushuis tot enige sterke reddingen dwong. Nederland is hard op weg de laat ste vier te bereiken. In groep B zijn naast de formatie van coach Wim van Heumen, India en Australië nog kandidaat. Nederland ontmoet morgen Australië en donderdag staat de wedstrijd tegen de Sovjet-Unie op het programma. Op die dag is ook de wedstrijd India- Australlë. BOMBAY De kranten van India houden geen en kele rekening met de plakboeken van Joost Claus huls, de doelman van het Nederlands hockeyteam. De 24-jarige speler van het Haagse Klein Zwitser land heeft zijn naam nog niet op de juiste wijze in de dagbladen zien staan. Na het duel tegen Enge land stond overal de naam van reserve-doelman Lex Bos vermeld. Voor de wedstrijden tegen India en MaleisTe ging bij de Indische Journalisten wel een lichtje branden, maar bleek de juiste naam van Claushuls toch een probleem te zijn. Zo wordt hij nu zeer consequent als Clauslus betiteld. Frits Schalij. Schaatsers op dreef INZELL De Nederlandse schaatskampioen schappen, die volgende week in Heerenveen wor den gehouden, lijken een aantrekkelijk evenement te worden. In het afgelopen „proefweekeinde" de den diverse rijders en rijdsters flink van zich spre ken. Frits Schalij schreef in Inzeil het Driebanen- toernooi op zijn naam, waarbij hij zelfs wereldkam pioen Hilbert van der Duim achter zich hield, die een Nederlands record op de vijf kilometer reed (6.59,73). Marathonrijdster Ineke Kooiman verraste in Eindhoven met een tweede plaats achter de logi sche B-kampioene Ria Visser en dwong daarmee kwalificatie af voor de NK, net als Coby Borst. Bij de B-sprinters zegevierde de weinig bekende Hans Jansen. A-sprinter Geert Kuiper dook in Innsbrück onder de 38 seconden op de 500 meter (37,96 se conden). Nieuwjaar Het Nederlands hockeyteam mag niet klagen over het nog jonge 1982. Na Engeland van de. grasmat te hebben geveegd... ..werd voor het eerst gastheer India op eigen bodem versla gen... ..terwijl ook Maleisië ondanks de tropische hitte aan de zege kar werd gebonden. Melbourne opwaarderen MELBOURNE Philippe Chatrier, de voorzitter van de internationale tennisfederatie, heeft afgelopen za terdag in Melbour ne vergevorderde plannen bekend gemaakt om de open Australische tenniskampioen schappen, net als Wimbledon onder deel van de Grand- Slam, op te waar deren om de WCT- toernooien van La- mar Hunt te kun nen weerstaan. Het prijzengeld moet worden verhoogd tot 800.000 dollar en de speeldata verschoven van de feestweken rond kerst en oud en nieuw naar novem ber. Dat laatste is zeker geen over bodige wijziging, want in Melbourne komen zelden veel topspelers opda gen. Mede daar door werd de open tennistitel van Au stralië gisteren een gemakkelijke prooi voor de Zuidafri kaan Johan Kriek, nota bene nummer 22 op de wereld ranglijst.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1