ides Pacta profiteert iet van misstap koploper Heren Foreholte verstevigen toppositie il ancissen oont zich tot jodderkoning i Nieuwkoop iderlaag tegen VES Snelschaaktitel voor Philidor Onverwacht verlies Gemini Dubbele winst Noordwijk I0STPRMS VOOR w VAN DER WERELD In duel met MMO LEIDSE COURANT MAANDAG 4 JANUARI 1982 PAGINA 13 14:9 O sea c3NfN Het nieuwe veoaijaar kende een Tanii de Leidse ploegen voorspoedige Fides Pacta verloor V-6 van VES en pro- lÜ^de zo niet van de un.eiap van koploper riio De Danaïden speel- 3ntiejn wel met 77 gelijk PSV, maar leverde n het wedstrijdbeeld 23°>unt in. Beide punten oo. larmee de koppositie ren deed ook Pernix oba (137), terwijl el in de onderste re- van de eerste klas lussen Ons Eiland en Indigde in een 89 inning voor de Sas- imers. Zuiderkwar- lakte na de neder- |egen Terheijden ver in de direkte nabij- van de degradatie- De Algemene :e echter tegen kop- Ten Donck haar eer- zege. KNS ver iet 98 van De Ber- oach Gerard Bos stond van de bijzonder rertoning die Ficfes I opvoerde tegen VES. J onder de korven greep lidse ploeg nogal eens tn aangezien het schot ook de nodige zuiverheid ont beerde werd Fides Pacta ge dwongen om te schakelen. Zo moest Dick Onderwater veel werk verzetten in de combina tie om de lange tegenstander van Nico Pikaar van de korf te houden. Resultaat bleef uit, want na de openingstreffer vn Robin Sommeling liep VES langzaam maar zeker weg naar een 41 voorsprong bij het ingang van de rest. Mid dels een wissel, Hen Piket werd ingeruild voor broer Wim, probeerde coach Gerard Bos wat meer orde te brengen in het eerste aanvalsvak. Fi des Pacta haakte inderdaad bij 43 even aan. Met Dick Onderwater weer in de punt van de aanval lukte het bij 6 5 opnieuw, maar VES herstel de, gebruikmakend van een verdedigingsfout de marge weer tot drie goals. Het laat ste verweer van de Leidse ploeg was hierna gebroken: 96. Voor Fides Pacta scoor den Robin Sommeling (4), Dick Onderwater en Nico Pi- kaar. Het duurde twintig minuten eer er bij De DanaïdenPSV voor de eerste maal van vak werd gewisseld. Offensieve onmacht aan beide zijden, bij De Danaïden tengevolge van het volledig onzichtbaar blij ven van Hennie Devilee. Hans van der Leek nam met verve de rol van hoofdaanvaller over, al duurde het wel lang eer het 2—0 was. Kansrijker was het tweede aanvalsvak, maar het draafde zichzelf te vaak voorbij in de drie mintu- en die het duurde eer PSV de stand had rechtgetrokken. De Danaïden ging evenwel met een 42 voorsprong de rust In dankzij Hans van der Leek en Hennie Devilee. Tot zes mi nuten voor tijd bleef de marge intact, waarbij De Danaïden bij vlagen uitstekend het voor- verdedigen van PSV omzeilde en een weer meespelende Eric Peters veel ballen plukte on der de korven. Toch verloor de ploeg van coach Ron Ek in de slotfase evenwel de contro le over het spel, waarvan een berekenend spelend PSV gre tig profiteerde: 77. Voor De Danaïden scoorden Hans van der Leek (4), Cees Christlaan- se (2) en Hennie Devilee. Alleen In de beginfase had Pernix het Initiatief. In een ra zend hoog tempo werd de verdediging van tegenstander Tjoba uit elkaar gespeeld en konden Carla Kuipers, Geer- ten en Janko Breedveld en Kees Hortensius scoren. Maar na 1—4 verdween de snelheid uit het aanvalsspel en daar mee het gevaar. Verdedigend kregen de Zeeuwen volledig greep op het spel en aange zien Tjoba erg ruim aanviel was het Leidse voorverdedi- gen geen beletsel voor een in haalmanoeuvre. Onstuitbaar voor rust, al ingegaan met een 64 stand, en ondanks een taktlekwijziging, afwachtender rondspelen, ook in de tweede helft. Halverwege de tweede helft haakte Pernix bij 105 definitief af, waarna het einde kwam bij 137. Na rust scoorden Janneke Mulder, Janko en Geerten Breedveld. Na het verloren streekduel te gen TOP ziet de toekomst in de eerste klasse er somber uit voor Ons Eiland. Toch leek het er In het eerst kwartier van het treffen tussen de beide debutanten op dat Ons Eiland de eerste overwinning zou be halen. De ploeg van coach Co de Haas bouwde een verdien de 51 voorsprong op en TOP wankelde af. Toen stokte het plots volledig en een ver bijsterde De Haas slaagde er niet in zijn ploeg van het zijns inziens domme spelvertragen af te houden. TOP kon voor rust nog tweemaal scoren en dat sterkte het zelfvertrouwen van de Sassenheimse ploeg. Toen kon ook een tweede te genslag, twee Leidse treffers nadat Karin Baak en Anneke Kerkum voor 55 hadden ge zorgd, het achttal van coach Van der Horst niet meer de ren. Een bijzonder gehaaid spelende Wim Kerkum zorgde voor 77, waarna Anne van der Zaag TOP naar een 79 voorsprong schoot. Coby Deegenaars bepaalde de eindstand van het meer span nend dan fraaie sleutelduel op 89. Voor Ons Eiland scoor den Coby Deegenaars (2), Rob Hasselbach (2), Olga Soudan, Julia Arnoldus, Huib Hasselbach en Patrick Verra, terwijl de overige TOP-treffers op naam kwamen van Wilma Kuhn, Anne van der Zaag en Wim Kerkum. Na de eerste helft van het duel tegen Terheijden leek Zuiderkwartier al kansloos. Maar ondanks de 611 tus senstand (Terheijden schoot erg zuiver en scheidsrechter Michielsen wees veelvuldig naar de stip), kwam de Leidse ploeg nog helemaal terug. Na een kwartier was het bij 13 13 weer een open wedstrijd en ook een 1315 achterstand werd goedgemaakt. Terheij den had evenwel het laatste woord: 1516. Dick Derksen (4), Toos van Dam (3), Carla Akse (2), Joep van Dam (2), Rens Henze (2), Els van Lunte- ren en Jeanet van de Waarde scoorden voor Zuiderkwartier. Hoewel Crescendo goed par tij gaf, eindigde het duel tegen Animo in een 108 neder laag. Na rust (55) werd de ploeg van coach Piet l'Ami, waarin Liesbeth en Louis Kok weer van de partij waren, op een onoverbrugbare 85 achterstand gezet. Wilfred Cornelisse (2), Louis Kok (2), Ria Baak, Malies Brouwer, Ca- rolien Braggaar en John Huigsloot scoorden. De Algemene boekte een eer ste zege in het treffe,n met koploper Ten Donck. Door de bal in de tweede helft langdu rig in de ploeg te houden kon een 52 voorsprong, op gebouwd voor rust, worden vastgehouden: 6—4. Doelpun ten van Ruud van Vliet (3), Danaïden-speelster Annemarle van Dijk verliest een duel met een PSV-tegenstandster. De wedstrijd zou onbeslist eindigen: 77. Ton Beij (2) en Hen Rusman. Velocitas is dicht bij de kop positie gekomen na de 128 zege op Hoekse SV en de ne derlaag van koploper Oranje Nassau. De Leiderdorpers be slisten het subtop-duel in de tweede helft, nadat de rust was ingegaan met een 5—4 stand. Marjolein Verbeek (3), Jeroen van Driel (3), Rien van Poelgeest (2), Beate Franso, Carla van Evert, Leon Brou wers en Ybo Schutte teken den voor het dozijn treffers. In het laatste kwatier (rust stand 4—4) van de wedstrijd wist Fluks Avanti een gelijk spel af te dwingen. Aad van Drongelen, Corrie Schelvis en Peter van der Berg schoten Fluks van 96 naar de 99 eindstand. Kees Imthorn (3), Aad van Drongelen (2) en Ada van der Meulen scoorden de overige treffers. De bezieling is wat weggeëbd bij Fiks nu de titelkansen tot nihil zijn gereduceerd. Maas sluis,d at al eerder koploper Oranje Wit een punt had afge snoept, bleek voor de Oegst- geesters een taaie tegenstan der. Via een 43 ruststand werd het tenslotte 88 door treffers van Dirk-Jan Elzenga (3), Reinetta de Mooy, Herma Tobé, Eddy Nanlohy, Aad Knetsch en Nico van Weizen. In III D kreeg KNS haar eerste nederlaag te slikken. Het achttal van coach Gé Eegde- man liet het tegen De Bermen in het eerste kwartier liggen, haalde de 41 achterstand via een 64 ruststand wel tot 66 op maar had geen ver weer tegen een slotoffensief: 98. René Kooien (3), Fred van Dijke (2), Yvonne van Dam, Sandra Ligtvoet en Pe ter Zitman scoorden. Met afbrekend spel trachtte ALO Tempo uit het ritme te houden. Maar na rust (32) had de Alphense ploeg het juiste antwoord wel gevonden: 45. Doelpunten van Aad Haagsman (2), Ernst van Hooi donk (2) en Bob Bergshoeff. LEIDEN - Slechts twee teams kwamen in het eer ste weekeinde van het jaar in actie. Dit bracht echter wel vier overwin ningen, twee voor de he ren van Noordwijk en twee voor de dames van Hisalis. In de 3e klasse hebben de he ren van Noordwijk de draai weer gevonden. Na twee gelij ke spelen, scoorden zij .dit weekeinde vier punten. Eerst versloegen zij Waddinxveen met 3-0. De Noordwijkers startten zeer behoudend en bij rust was de stand nog dubbelblank. Na het wisselen bleef Noordwijk teruggetrok ken spelen, alleen de counters werden nu veel gevaarlijker. Drie velddoelpunten, Fred Beuk (2) en Ralf Wisbrun, be zorgden Noordwijk de eerste zege. Tegen HDS werd dezelf de taktiek gevolgd, die na een 1-0 voorsprong bij rust een ruime 4-0 winst opleverde. In deze partij zorgden Noud Hekkens en Ralf Wisbrun voor de treffers. Volgende week zal in het duel tegen medekoplo per Rijswijk blijken of Noord wijk deze vorm vast kan hou den. De dames van Hisalis versloegen in vierde klasse Reeuwijk nipt met 2-1. Mariel- le van Dop zorgde voor een Lissese voorsprong, die ech ter vlak voor rust nog teniet gedaan werd. In de tweede helft drukte Edith Karsten het bescheiden veldoverwicht van Hisalis in de score uit door de winnende treffer langs de Reeuwijkse goalie te pushen. In de tweede partij won Hisalis met 1-0 van Capelle. Deze voor de zaal wel heel lage score kwam tot stand in een zeer spannende en felle strijd. Marielle van Dop wist vlak na rust, zoals aan het einde bleek, de wedstrijd te beslis sen. Dit was mede te danken aan Hisalis doelvrouwe Marja van de Berg, die vlak voor tijd een strafbal stopte. /VKOOP "Keesle, Keesje, Keesle!" juichte het /koopse publiek oud-plaatsgenoot en dus favoriet van der Wereld toe. Maar naarmate de loodzware vorderde, werd het allengs stiller, want Kees niet in staat aan de verwachtingen te voldoen, tas onverwacht Frans Francissen uit Rosmalen die jffe moddermassa van Nieuwkoop de eer naar oetrok. Voor de op de vierde plaats geëindigde Ier Wereld bleef 'slechts' de districtstitel over. n der Wereld rustte de zware druk zich na een gedwc.i- op van enkele maanden, dit vanwege een enkelblessure, ïhts twee weken training, goed in vorm zijnde renners als ssen, Brouwers en Dolfsma achter zich te laten. Een on- jke opgave dus, vooral door de zwaarte van het nieuwe irs, dat zich over enkele Nieuwkoopse weilanden slinger dat door de eerder verreden wedstrijden veranderd was grote moddermassa. ers werd duidelijk wie er aanspraak mocht maken op een op het erepodium. Snel gestarte-renners waren al naar Iterhoede verwezen, toen koploper Wil Brouwers eerst :rancissen, en later ook nog door Dolfsma. werd ingelo- taarachter kwamen streekrenners als Hans Steekers, Mi- |eere, met wat verder naar achteren ook nog John Kuy- /en, die echter de pijp aan Maarten zou geven. Francis- insolideerde zijn voorsprong, ploegde zich bedreven door bder en ging verdiend als eerste over de streep, getrok- de Nieuwkoopse dijk. Binnen een halve minuut volgde )olfsma, die op zijn beurt Wil Brouwers achter zich liet, (streden na zijn knappe derde plek in het sterke interna- I veld een dag eerder in Enter. Dan kwam toch nog Kees |r Wereld, die zich door zijn vierde plaats als troost mocht luldigen als districtskampioen, vóór Hans Steekers, die werd, en Michel Meere, de veertiende in de rij van mod- nnetjes. ste tien waren: Frans Francissen (Rosmalen), Gert Dolfs- sselmuiden), Wil Brouwers (America), Kees van der We- llphen aan den Rijn), Frank van Bakel (Deurne), Hans irs (Noordwijkerhout), Mario van de Kerkhof (Mierlo Ronald Rol (Alkmaar), Ad Gevers (Schijndel) en Toontje Wetering (Deurne). op de dag werd Martin Overdevest uit Leiden "op zijn I" winnaar bij de nieuwelingen, en meteen districtskam- voor Floor Berkouwer uit Stolwijk en Nieuwenhuizen uit 'meer. Bij de liefhebbers en veteranen was Wil van Domp- uit Harderwijk de sterkste. Cock van der Hulst (Zoeter- i) werd tweede, tevens districtskampioen bij de vetera lob van Klink (Roelofarendsveen) derde, tevens districts pen bij de liefhebbers. Zuiderduin en Berkouwer, Kerk- n Vrieswijk wonnen de zilveren en bronzen médailles bij Itievelijk de veteranen en liefhebbers. Overwinningen- er Matthieu Hermans uit Drunen pakte zijn zestiende zege ljunioren voor Van Sleeuwen uit Boxmeer en Van Straten versum. Zevende man Rob Tamerus uit Boskoop werd skampioen vóór Joris Zandbergen (tiende) uit Rijnsburg (igerland uit Bergambacht. ur Ton Overdevest uit Leiden won een regionale veldrit In Een dag eeraer reikte hij tot ae acnis.ie plaats in Oost- PIETER EVELEIN Ron Hoogervorst van Foreholte haalt doeltreffend uit in de partij tegen MMO. De Voorhoutse ploeg liep een voudig uit naar een 23-16 zege. Leiden Op de eerste speelzondag van het nieu we jaar was voor de ploe gen uit de Leidse regio slechts een beperkt zaal handbalprogramma vast gesteld. In de landelijke eerste divisie A moesten de dames van HVS in el- gen huis tegen de reser ves van eredivisioniste Hellas met een 11-13 ne derlaag genoegen nemen. De Stompwijkse formatie had beslist meer verdiend. Beide ploegen waren na melijk volkomen aan el kaar gewaagd. De Haag sen speelden wellicht wat inventiever, doch de ploeg van trainer/coach Karei te Lindert toonde duidelijk meer initiatief. Overigens veroorloofde HVS het zich om een drietal strafwor- pen te missen. De eerste helft van dit aantrekkelijke duel werd afgesloten met een 6-8 voorsprong Voor Hellas. Voor de Stomp wijkse doelpunten zorg den: Leny van de Bosch 5x, Marijke Luiten 2x, Ank van de Bosch 2x, Sjanie Waayer en Marijke van de Bosch. In de eerste divisie B werd ook Plantenhoek/Foreholte met verlies geconfronteerd. In Echt gingen de Voorhoutsen met 13-12 onderuit tegen Zonnebloem. In de beginfase van dit enerverende duel werd Foreholte via 1-0 en 1-1 naar een 5-1 achterstand gespeeld. Foreholte, dat overigens zon der Nel Geerlings aarvtrad, kwam echter goed terug en bij rust was de achterstand tot twee treffers teruggebracht, 7- 5. Na de veldwisseling leek Foreholte definitief door te breken. Via treffers van Eily Hoek en de weer trefzekere Hannie Boskamp (2x) had Fo reholte haar tegenstandster achterhaald, 8-8. Toen Leny van Beek even later een straf- worp mocht nemen leek de doorbraak een feit. Tot ont zetting van de Voorhoutse aanhang miste zij evenwel. Zonnebloem wist uit de re bound wel tot scoren te ko men en inplaats van 8-9 werd het nu 9-8. Foreholte was daarna duidelijk van slag af. De Limburgse dames konden zodoende vrij gemakkelijk weglopen naar een schijnbaar comfortabele 13-9 voor sprong. In de slotfase heeft Foreholte er nog van alles aan gedaan om de bakens te ver zetten, doch verder dan 13-12 liet Zonnebloem haar oppo- nente niet komen. Ondanks de nederlaag kunnen de Voor houtse doelverdedlgsters Car la van der Zalm en Ellen van Dam op een goede wedstrijd terugzien. Voor de doelpunten van Foreholte waren verant woordelijk: Hannie Boskamp 7x Karin Zonneveld, Ma rian Mens, Leny van Beek, Thea Terheide en Eily Hoek. In de afdelings tweede klasse kwam Northa tegen CWP niet verder dan een 14-14 punten- deling. Bij rust hadden de Noordwijkerhoutse dames nog een 8-6 voorsprong. De Haag se gelijkmaker werd overigens in de laatste seconde ge scoord. De score van Northa werd verzorgd door: Ilse Geer lings 4x, Jolanda Braun 3x, Doris van de Berg 2x, Nelleke de Jong 2x, Mariëtte Bergman 2x en Marja Wijers. Bij de heren in de tweede klasse leed het Voorschotense HVV'70 tegen de reserves van Wings een kostbaar 10-8 ver lies. HVV'70 deed in het ge heel niet voor z'n tegenstan der onder, integendeel. In de slotfase tastten de Voorscho tenaren echter in defensief opzicht een aantal malen lelijk mis, en dat kostte HVV'70 uit eindelijk de zege. Bij rust had HVV'70 een verdiende 3-5 voorsprong. Paul Adena was in het Voorschotense doel ge weldig op dreef. Plantenhoek/Foreholte ver stevigde z'n koppositie in de derde klasse door een onbe dreigde 23-16 overwinning op streekgenoot MMO. Vooral in de tweede rondgang (de eer ste speelperiode was afgeslo ten met een magere 11-9 voorsprong voor Foreholte) waren de Voorhouters op permachtig. MMO kon niet verhinderen dat de mannen van Cor Bakker via de tussen standen 14-11 en 20-12 door drukten naar eerdergenoemde eindstand. OASE won in de vierde klasse met 26-14 van de reserves van EGAC/ONDO. Bij rust hadden de heren uit Alkema de al een 14-8 voorsprong. Door deze overwinning nestel den Jos Stigter c.s. zich vaster op de eerste plaats in hun klasse. Henk van der Hulst, Kees Wassenaar en Peter Gordijn namen het merendeel van de OASE-treffers voor hun rekening. LEIDEN Het Leids kampioenschap snelschaken voor clubvier-tallen is dit jaar gewonnen door Philidor. De Leidse hoofdklasser bleef in een spannende strijd ri vaal LSG twee bordpunten voor. In de lagere groepen werden Lisse, Voorschoten 3 en Valkenburg winnaar. Zoals gebruikelijk ging de strijd in de hoofdklassse weer tussen de viertallen van Philidor en LSG, de titelverderdiger. Het kam pioenschap werd ook dit jaar weer in de laatste ronde beslist. Vreemd genoeg was het het derde team van Philidor, dat toen LSG uitschakelde. LSG moest het geheel onderaan staande Philidorteam met 7-1 verslaan om de titel te prolongeren. Hel werd echter een benauwde 4,5-3,5 zege voor LSG, waardoor Philidor terecht, ook in het onderlinge duel was het hoofdklas seteam de sterkste gebleken, de eindzege pakte. Op enige af stand volgde Philidor 2 als derde. De beste persoonlijke score, 14 uit 16, kwam op naam van de Philidor spelers Ad van der Berg en Marcel Piket. Zij werden op een half punt gevolgd door de LSG-ers Leon Konings en Wim Heemskerk. In het winnende Philidorteam zaten voorts Joop en Jeroen Piket. Eindstand: 1.Philidor 51 uit 64; 2.LSG 49; 3.Philidor 2 41,5; 4.Voorschoten 38,5; 5.LSG 2 25,5; 6-Katwijk 24.5; 7.Alphen 21; 8.Voorschoten 2 21; 9.Philidor 3 16. In de B-groep ging de strijd tussen Lisse, LSG 3 en Noordwijk. Lisse en LSG eindigden in bordpunten gelijk. Het matchpunten totaal van Lisse was echter hoger. De beste individuele presta tie werd geleverd door Roel Piket (LSG) met 11 uit 12. Eindstand 1.Lisse 33 uit 48; 2.LSG 3 33; 3.Noordwijk 30; 4.AI- phen 2 21; ö.Leiderdorp 19; 6.Katwijk 2 17; 7.LSG 4 15. Het uit oud-KNSB-spelers opgebouwde Voorschoten 3 was dui delijk te sterk voor de C-groep. Nieuwkoop werd op bijna tien bordpunten achterstand gezet. Bij de Voorschotenaren was vooral de inbreng van Theo van Schaik belangrijk. Hij scoorde 20,5 uit 22. Eindstand: 1.Voorschoten 3 64 uit 88; 2.Nieuwkoop 55,5; 3.Lei- then 50; 4.Noordwijk 2 50; 5.Lisse 2 47; 6.Leiderdorp 2 46,5; 7.Sassenheim 43,5; 8.Voorschoten 4 41,5; 9.LSG 5 40,5; 10.AI- phen 3 38,5; 11.Lisse 3 26,5; 12.Nieuwkoop 2 25,5. Valkenburg was de sterkste in de D-groep, waarbij wel opge merkt moet worden dat op het eerste bord de voor Moerwijk in de KNSB uitkomende De Gorter speelde. Deze schaker scoorde 22 uit 22. het debuterende Zoeterwoude kwam dit jaar nog niel verder dan een laatste plaats, maar er is hoop op meer. Eindstand 1.Valkenburg 71 uit 88; 2.VTL 66; 3.Alphen 4 63; 4.Leithen 2 55; 5.Alphen 5 44,5; 6. Noordwijk 3 43,5; 7.Sassen- heim 2 43; 8.Boskoop 33,5; 9.Valkenburg 2 31,5; 10.VTL 2 28,5; H.Leithen 3 26; 12.Zoeterwoude 22,5. VOLLEYBAL LEIDEN De heren van Gemini/Kangeroes hebben een onverwachte nederlaag geleden tegen het Zwijn- drechtse Delta: 3-2. De Voorschotenaren behielden hun positie in de top, maar zagen de kloof met koplopers Spirit en Tornado van twee tot drie punten groeien. Gemini begon overigens ge handicapt aan deze wedstrijd. Peter Franke vertoefde in het buitenland en Casper Bcussée zal dit seizoen niet meer in actie komen wegens een meniscusblessure. Aanvulling uit het tweede team lijkt noodzakelijk, maar gezien de weinig florissante posi tie, die dat zestal op de ranglijst inneemt een weinig gelukkige oplossing. Tegen Delta was die versterking uit de reserves er wel. Hans Hullegie en Rik van der Hazel completeerden de ploeg. De eer ste set ging nog wel verloren, maar vervolgens leek Gemini de zaken recht te trekken en nam een 1-2 voorsprong. Pass, servi ce en spelverdeling bleken uiteindelijk toch te zwak om ae volle winst te veroveren. De vijfde set werd nog wel een 4-8 voor sprong genomen, maar de Voorschotense ploeg slaagde er daarna niet meer in ook nog maar een punt te scoren; 8-15, 11- 15, 13-15, 15-8, 15-8.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13