Schalij sterkste in generale repetitie snel af Teleurstellend optreden ijshookeyteam lia Visser wikkelt formaliteit Deckert leidt in vierschansentoernooi ,de NEDERLANDS RECORD OP 5000 METER VOOR VAN DER DUIM InrUIME WINST BIJ NEDERLANDS B-KAMPIOENSCHAP MAANDAG 4 JANUARI 1982 PAGINA 1 De Oostduitser Manfred Deckert bezig aan zijn winnende sprong van 103,5 meter. INNSBRUCK De Noor Per Bergerud en de Oostduitser Manfred Deckert zijn samen winnaar geworden van het schansspringen in Innsbruck. Belde springers kregen 243,5 punten. Bergerud had de be tere stijl, Deckert sprong iets verder (103,5 meter). In het klassement om de wereldbe ker bleef Bergeruds landge noot Ruud leider. Innsbruck was de derde wedstrijd in het vierschansentoernooi. In dat klassement leidt Deckert. Erika Hess uit Zwitserland heeft de eerste slalomwed strijd voor de wereldbeker van het nieuwe jaar gewonnen. In Maribor (Joe) was Hess in twee manches sneller dan de Italiaanse Maria-Rosa Quario en de Tsjechoslowaakse Olga Charvatova. De negentienjari ge Zwitserse boekte haar der de achtereenvolgende over winning. In het klassement om de wereldbeker leidt Hess nu met een voorsprong van 34 punten op de Westduitse Irene Epple. LEIDSE COURANT HAAG De natio- schaatskampioen- ^happen, die volgende eek in Heerenveen zullen orden gehouden, belo- >n ongekend spannend 3en worden. Na de laatste Hstwedstrijden, de heren W Inzeil en de dames in [Uisbruck, hebben titel- ^rdediger Hilbert van der iiim en coming man Frits 'eafhalij bij de heren en Ria ,'n: |sser en Thea Limbach de dames de beste leven in handen. x>r jg^ts Schalij, die al jaren tegen inieJ schaatstop aanleunt, won weekeinde in Inzeil de ge- irale repetitie over drie af- "^."■fenden (500 meter, 1500 me- en 5000 meter). Vooral de was een topper in Frits Schalij. De lange aordhollander won deze af- '"28&nd in 1.56.42, terwijl Hilbert art;ln der Duim er bijna drie se- Inden langer over deed i59.07). De Fries, die dit sei- I en al viermaal is gevallen, eef op het kunstijs van Inzeil ;ereind. Hilbert van der Duim ^rnde zijn klasse en grote Iflrm op de 5000 meter. Voor W !t eerst in zijn schaatscarriè- dook Van der Duim onder d hi zeven-minuten-grens. Zijn rijd^dtijd van 6.59.73 beteken- iew een baanrecord in Inzeil en it dvens een Nederlands re ward. Van der Duim schrapte J©t Kleine uit de recordboe- en verwees de Innsbruck- d van 7.02.38 van „zilveren et" naar de geschiedenis, het spoor van Van der Duim Schalij kwam ook Harm (Jn der Pal tot goede presta- is. Hij reed op de 1500 me- f (1.58.90) en 5000 meter 07.45) twee persoonlijke re- irds. Opvallend goed was de Harm van der Pal zege- op de 500 meter in I.24 en bleef bij de allroun- It, irs samen met Frits Schalij i 1i Hilbert van der Duim onder 36i 40 seconden-grens, ie, i ™igenstand Of Nederlandse sprintploeg, n 3 dit seizoen nog geen inter- rdetionale confrontatie had ge- >nsd, ontmoette in Inzeil voor m"it eerst tegenstand van be id <enis. Drie Russen, Koslov, tlebnikov en Medennikov, het goud, zilver en in Inzeil. Miel Govaert voor een Nederlandse irischieter op de 1000 meter. I Amersfoortse sprinter won ^erdag de kilometer in e J6.33. Ondanks deze top- ot 3statie was Miel Govaert Brft de beste Nederlander, ze eer ging naar Geert Kui- r, die erg constant reed reede en derde op de 500 P iter in 38.43 en 37.96). Sies kema was de grote pechvo- I van het sprinttoernooi. De es brak gisteren op de 500 iter de veter van zijn iiaatsen en nam in zijn val Rus Lobanov mee. de dames, die een hon- Rardtal kilometers van Inzeil in an lie kwamen op de Olym- kunstijsbaan van In- Irbruck, werden de kaarten bipr het nationaal kampioen- tiap ook geschud. Hoogte- was de 2.12.05 van kern- Thea Limbach. De 22- Hilbert van der Duim tijdens zijn start op de vijf kilometer in Inzeil. Zijn tijd: 6.59,73 minuten, de beste tijd ooit door een Nederlandse schaatser gerealiseerd. jarige debutante uit Harder wijk verdrong door die presta tie Ria Visser van de eerste plaats op de Nederlandse sei zoen-ranglijst. Thea Limbach reed ook een persoonlijk re cord op de 500 meter (43.73) en bewees haar grote vorm. In het spoor van Thea Lim bach kwam Ina Steenbruggen tot haar persoonlijke topper van het seizoen. Op de 1500 meter bracht Ina Steenbrug gen haar record van 2.14.61 op 2.12.76. Het 17-jarige ta lent uit Haarlem, Yvonne van Gennip, nam op de 3000 me ter de gelegenheid te baat om haar toptijd op te vijzelen. On der goede weersomstandighe den reed de Haarlemse 4.48.38 en vorige week woensdag verraste de num mer drie van het wereldkam pioenschap voor junioren door op de korte afstanden tijden van 42.1 (500 meter) en 1.27.7 (1000 meter) neer te zetten. Zwakke In Oslo werden de traditionele nieuwsjaarswedstrijden ge houden. De Zweed Thomas Gustafson won het allroun- ders-toernooi. Zijn scherpe tij den op de lange afstanden maakten de zwakke verrichtin gen op de sprint (40.2) en de 1500 meter (2.04.31) weer goed. Thomas Gustafson reed de 10 kilometer in 15.00.73 en bleef 10 seconden voor op Tveter (15.10.35) en Erik Ox- holm (15.12.64). Ook op de 5000 meter was de jonge Zweed oppermachtig. (7.12.44). Het Noorse schaat stalent Rolf Falc Larssen, die onlangs in Groningen bij de interland tegen Nederland zijn visitiekaartje afgaf, moest op het Bislet-ijs te veel op de lan ge afstanden toegeven. Op de 10.000 meter ging het hele maal mis. Rolf Falc Larssen eindigde bijna driekwart mi nuut achter Gustafson. De Noor reed de 10 kilometer in 15.44.26. Wereldkampioen Amund Sjö- brend bleek in het Bislet-sta- dion, waar over vier weken het Europees schaatskampioen schap wordt gehouden, nog te weinig kracht te bezitten. Sjö- brend, die buiten mededingen reed, kon op de 500 meter (40.9) 1500 meter (2.06.82) en de 5000 meter (7.42.13) niet imponeren. Amund Sjöbrend kwam op de 10 kilometer zelfs niet meer aan de start. Bij de dames won de Noorse Bjorg Eva Jensen alle vier af standen, terwijl bij de sprin ters de Zweed Jan Ake Carl- berg de wedstrijden overheer ste. door eveneens vier keer te zegevieren. In Eindhoven en Utrecht kwa men dit weekend de „mindere goden" aan de start voor het B-kampioenschap. Bij de da mes was Ria Visser een klasse apart. Bij de sprinters, die ook in Eindhoven in actie kwamen, werden geen toptijden gereali seerd. Niet één sprinter kwam onder de 40 seconden-grens op de 500 meter en ook op de 1000 meter bleven de B-sprin- ters ver van het aanvaardbare niveau. Hans Janssen werd de kampioen van Nederland, maar zal gezien zijn prestaties volgende week in Heerenveen geen schijn van kans hebben tegen de A-rijders van trainer Gauke Nijholt, die in Inzeil wel tot toptijden kwamen. In Utrecht streden de allroun- ders om het nationale B-kam pioenschap. Joop Pasman (Zwolle) legde beslag op de ti tel. Het oud-kernploeglid won twee afstanden (de 500 meter en de 1500 meter) en had in Henk Nijdam (Groningen) zijn sterkste concurrent. Nijdam won eveneens twee afstanden (3000 en 5000 meter), maar moest op de sprint te veel in leveren. Wim Pol, ooit eens de coming-man van de interna tionale schaatssport ge noemd, plaatste zich even eens voor het Nederlands A- kampioenschap. Wim Pol werd vierde achter Pasman, Nijdam en Kasper. Rien de Roon begeleider van Ria Visser. „Het is toch kol der, dat Ria hier moet rijden", vond de voormalige sprinter. „Het is slecht voor de concen tratie en als je niet uitkijkt wordt je er met dit weer nog ziek bij". Zonder zich al te zeer in te spannen, wikkelde Ria Visser de formaliteiten af. Met tijden die niet in de schaduw konden staan van eerdere prestaties dit seizoen, verwierf zij haar startbewijs voor de NK. Alleen op de sprint wil het nog steeds niet erg vlotten, „Maar", aldus Bazen, „er is geen duidelijke oorzaak aan te wijzen. Er gaat elke keer wat anders fout. Dan is de start niet goed, dan loopt ze de tweede bocht verkeerd. Op zich is dat gunstig, want af en toe gaat alles wel goed. Zoals tijdens de wedstrijden om de DOM-troffee. Maar je maakt mij niet wijs dat je op de 1000 meter een toptijd van 1.25.76 kunt rijden, terwijl je eerder op de dag op de 500 meter bij een povere 44.62 bent blijven steken". Ook zonder een snelle sprint moet Ria Visser echter vol gende week in Heerenveen haar Nederlandse titel op Alie Boorsma kunnen heroveren. De titelstrijd bij de dames, die door het sterke rijden in dit weekeinde van Thea Limbach nog een favoriete kent, zal overigens toch in het teken van de confrontatie Visser- Boorsma staan, omdat de bei de dames elkaar grondig mij den. Ria Visser begint die af faire knap de keel uit te han gen. „Het moet maar eens af gelopen zijn met al die verha gen rond onze verstandhou ding", vindt ze, „ik heb duide lijk proberen uit te leggen hoe de zaakjes liggen. Zo langza merhand ben ik er moe van". COEN NIJMEIER RUSUND OOK IN TWEEDE WEDSTRIJD TE STERK AMSTERDAM Het Neder lands ijshockeyteam heeft ook de tweede landenwedstrijd te gen de Sovjet-Unie verloren. Na het verlies met 92 in Roosendaal werd het gisteren in Amsterdam 13—4. De tus senstanden waren 71, 21, 42. Het blijft aanmodderen met de ijshockeyers. In de tweede ontmoeting van de reeks van vier kon coach Gustav Bubnik geen beroep doen op de spe lers van Heerenveen. Het be stuur van de NIJB had name lijk de spelers „vrijaf" moeten geven, evenals dat woensdag in de laatste wedstrijd in Den Haag het geval zal zijn. Het wordt dan moeilijk spreken van een gedegen voorberei ding op het toernooi om het wereldkampioenschap in de B-poule. De ijshockeybond is te snel geneigd toe te geven aan verlangens of eisen van spelers en clubs c.q. spon sors, hetgeen ook reeds bleek in de ontmoeting tegen Zwe den. Toen bleven zeer laco niek de Haagse spelers weg (met vakantie met hun club HYS'80) om er enkele dagen later rustig weer aan de slag te gaan in Roosendaal. Bubnik was in Amsterdam ge noodzaakt een beroep te doen op een aantal spelers van Jong Oranje, zoals de Eindhovense aanvalslijn Theo van Gerwen, Jan-Willem van den Broek en Rob Boere- kams. Ook Mari Saris maakte zijn opwachting. Hij leek zijn depressie enigszins te boven, maar kon toch nog niet impo neren. Door deze verre van florissan te omstandigheden moest weer geschoven worden met de lijnen. Jammer daarbij was dat de jonge aanvalslijn Van Heumen, Berteling en Tijnagel uit elkaar werd gehaald. Ber teling verhuisde naar de eer ste lijn samen met Maas en De Vos en in de tweede lijn werd Smolders ingezet. In de derde opereerden Saris, Troch en debutant Rob Mole naar van Den Bosch. Deze laatste smaakte het genoegen de openingstreffen van Oranje na aangeven van zijn clubge noot Saris te mogen scoren. Maar toen keek Nederland al tegen een achterstand van 5—0 aan. De Sowjet-Unie was zeer pro- duktief van start gegaan en leidde binnen acht minuten reeds met 50. Na de eerste periode was de score tot 71 uitgelopen. Om de strijd enigszins aantrekkelijk te hou den, trad de Sowjet-Unie daarna slechts met twee lijnen aan. De andere spelers had den zich reeds omgekleed. Een alleszeggend gebaar van coach Tichonov. Desondanks bleef de Sowjet-Unie supe rieur ijshockey spelen met briljante acties en schitteren de doelpunten. Doelman Ed Nienhuis, die in de eerste en tweede periode het doel verdedigde, trof geen blaam. Zijn opvolger, de Nij- megenaar Bruijsten, startte in de laatste periode erg onze ker, maar herstelde zich ver derop. Maar de onophoudelij ke druk van de magistraal spelende Russen was te groot. Het werd tenslotte 134, waarbij Rob Boerekams van Jong Oranje zijn debuut af sloot met de laatste treffer uit deze voor Nederland teleur stellend verlopen ontmoeting. NederlandSowjet-Unie Scheidsrechter: Westra (Ned.). Toeschouwers: 1400. Neder land: 4 strafminuten. Sowjet- Unie: 4 strafminuten. Scoreverloop: 1.55 Alexander Maltsev 01, 3.18 Alexander Drozdetski 02, 3.41 Vladimir Golikov 03, 5.19 Sergei Ka- poestin 04, 7.49 Drozdetski 05, 12.58 Ruud Molenaar 15, 18.45 Drozdetski 16, 19.04 Drozdetski 1—7, 23.22 Harry van Heumen 27, 36.37 Valery Vasiljev 28, 39.21 Viktor Sjalinov 29, 40.49 Sergei Sjepelev 210, 41.08 Maltsev 2—11, 42.23 Mari Saris 311, 53.17 Vasil jev 313, 55.16 Alexander Kozjnezikov 313, 59.51 Rob Boerekams 413. De Sowjet-Unie won zaterdag avond in Nijmegen van de plaatselijke eredivisieclub met 131. De tussenstanden wa ren 50, 40 en 41. Voor het eerst in twintig jaar heeft een Canadees ijshockey team de wereldtitel bij de ju nioren veroverd. De ploeg tot twintig jaar behaalde in Min neapolis het kampioenschap door gelijk te spelen (33) te gen Tsjecho-Slowakije. Cana da had de voorgaande zes wedstrijden gewonnen. Tsje cho-Slowakije eindigde als tweede en Finland werd der de. De Russische ijshockeyer Victor Shalimov (links) brengt de Nederlandse doelman Ed Nienhuis en verdediger Bill Wensink in moeilijkheden. anNDHOVEN Terwijl de onmeskernploeg van acsnk Louwmans in het jstenrijkse Innsbrück ,0liiningsstage liep, bond d a Visser in Eindhoven Ut afgelopen weekeinde 'es strijd aan met de twee- Ist! garnituur. Een verplicht Immer voor de 20-jarige Jiaatsenrijdster uit Hon- chlersdijk, die zich in haar eentje voorbereidt op de grote toernooien. „Regels zijn regels", is een ge vleugeld woord in de Ne derlandse schaatssport en die regels willen nu een maal dat niet-kernploegle- den zich voor het Nationa le Kampioenschap, vol gende week in Heeren veen, kwalificeren. Dat Ria Visser dit seizoen tot nu toe veruit Nederlands sterkste schaatsenrijdster is, doet daar niets aan af. Het humeur van Ria Visser, die vorige week haar trai ningskamp in Inzeil opbrak, leed niet onder de deelname aan de B-kampioenschappen in Eindhoven. Hoewel daar volop reden toe was. Honde- weer, slechts een handjevol toeschouwers en een boter zachte ijsvloer konden de pret echter niet drukken. „Ach nee", sprak ze welhaast vro lijk, „het is een goede training voor de NK. Het staat mijn voorbereiding niet in de weg. In tegenstelling tot de inter land tegen de Noren. Maar ja, toen moest ik toch terug ko men uit Inzeil om nog een 1000 meter te rijden als kwali ficatie voor het B-kampioen schap". Heel wat minder te spreken was Jan Bazen, samen met

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11