„Fase van Arabische verzoening aangebroken" Mitterrand verwerpt akkoorden van Jalta Australië voelt niets voor sancties tegen Sovjet-Unie m SAOEDISCHE MINISTER: Ir" Érll BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT .ZATERDAG 2 JANUARI 1982 PAGINA 7 2 Energiebesparing glastuinbouw in trek IDEN HAAG Rond de jaarwis seling is bij het ministerie van landbouw de vijfduizendste aan vraag ingediend voor een subsi die voor energiebesparende in vesteringen in de glastuinbouw. Dit is door het ministerie bekend gemaakt. Ongeveer 3000 van deze aanvra gen komen uit Zuid-Holland, 600 uit Noord-Holland en ruim 500 uit Limburg, de rest uit de ande re provincies. Van 4000 aanvra gen zijn de toelatingsvoorwaar den goedgekeurd, de overigen zijn nog in behandeling. Aanvra gen voor deze energiebesparende investeringsbijdragen kunnen nog tot 1 oktober 1982 worden in gediend. I Centrale antenne in Tiel gesaboteerd TIEL De Tielse recherche is op zoek naar de saboteurs van de ccntrale-antcnnc-inrichting in deze gemeente. Begin deze week werden zestien kabels van de antennemast doorgesne den en beschadigd. Pas woens dag ontdekte men dat de tv- zenders Nederland 1 en 2 slecht werden ontvangen en dat ook de ontvangst van de FIVI via deze centrale antenne niet goed functioneerde. De bcschade- ging wordt in verband ge bracht met de aankondiging van het gemeentebestuur om de televisiekanalen voor pira ten af te sluiten. De schade aan de antenne bedraagt 4000 gul den. Tweeduizend militairen gedood in El Salvador" SAN SALVADOR Verzetsstrijders in El Salvador hebben in een nieuwjaarsboodschap gemeld, dat ze in de afgelopen zes maanden meer dan tweeduizend militairen van het regeringsle ger hebben gedood. In de uitzending via het klandcsticne radios tation „Venceremos" werd gemeld, dat 1982 „een beslissend jaar zal worden bij de pogingen om te komen tot een regering die is gebaseerd op de macht van het volk" in El Salvador waar de guerrilla strijdt tegen een door de Amerikanen gesteunde junta van burgers en militairen. Militaire zegslieden waren niet voor commentaar op deze mede delingen beschikbaar. Van betrouwbare zijde is echter vernomen dat de bewering over de tweeduizend gesneuvelde militairen, niet overdreven is. China wil overleg met VS PEKING Voor de eerste maal heeft China openlijk voorgesteld het geschil met de Verenigde Staten over eventuele Ameri kaanse wapenleveranties aan Taiwan „via de weg van het overleg" te regelen. Dit stond donderdag in het volksdagblad van de Chinese communistische partij, in een commentaar dat was gewijd aan de derde verjaar dag van de normalisatie van de betrekkingen tussen beide lan den. Washington zou dan wel „duidelijk de souvereiniteit van China moeten erkennen" en zich onthouden van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van China door het verkopen van wapens aan Taiwan. Evangelische Universiteit op komst DOORN Een onafhanklijke werkgroep met leden uit de Evan gelische Omroep (EO) en de Evan gelische Hogeschool in Amersfoort bereidt de oprichting voor van een Internationale Christelijke Univer siteit (ICU), met een centrale vesti ging in Nederland. Dit meldt het maandblad „Uitdaging" van het In stituut voor Evangelisatie in Doorn. Het streven is om in 1983 met drie afdelingen te beginnen: godsdiens twetenschappen, wijsbegeerte en menswetenschappen. De initiatief nemers willen zo een duidelijk stem laten horen tegen het huma- nistisch-materialistisch denken in Europa en de strijd voeren door christelijke alternatieven te bieden. Mgr. Bluyssen: ook leken krijgen leiding parochies DEN BOSCII Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft in zijn traditione le nieuwjaarsboodschap aangekondigd dat naast pastores voortaan ook leken de leiding zullen krijgen van parochies en andere pastorale werkeenheden. Tot nu toe was dit alleen aan pastores - voorbehouden, die daarbij werden ge holpen door kerk- of parochiebesturen. Naarmate het aantal priesters blijft af nemen zullen de gelovigen hun verant woordelijkheden meer en meer onder ogen moeten zien, aldus de bisschop. Naar aanleiding van de vredesdemon stratie van 21 november zei mgr. Bluyssen het bemoedigend en hoopge vend te vinden dat de wil om tot vrede te komen zich als een krachtige, mach tige stroom baan breekt. Honden- en kattenbesluit sinds gisteren in werking DEN HAAG Het nieuwe honden- en kattenbesluit is gisteren in werking getreden. Het houdt in dat na een overgangsperiode van enkele maanden, honden en katten alleen maar kunnen worden ondergebracht in een erkend asiel en dierenpension als ze een paspoort hebben. Handelaren mogen voortaan alleen maar handelen in dieren die een paspoort hebben. Volgens het ministerie van CRM, dat dit donderdag bekend heeft gemaakt, is deze maatregel vooral bedoeld om de illegale handel in dieren te bestrijden. In het paspoort staan gegevens over het dier. zoals signalement, adres van eigenaar, entingen en dergelijke. Het heeft een num- mer. dat bij honden ook in het oor zal worden getaoueerd. By katten is de tatouage nog niet verplicht gesteld. Honden krijgen hun paspoort 'onmiddellijk na de tatouage, het paspoort voor katten krijgt men bij de dierenarts. KLM vliegt komende dagen niet naar Griekenland en Portugal SCHIPHOL De komende dagen zal de KLM geen vluch ten uitvoeren naar Grieken land en Portugal. Dit is het ge volg van stakingen van lokaal personeel dat in dienst is van buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, waaronder de KLM. Dit is gisteren door de KLM. meegedeeld. In Grie kenland wordt van 3 tot 5 ja-'" nuari gestaakt en in Portugal op 4 en 5 januari. Het lokale' personeel in beide landerf' staakt om hogere lonen te krij--' - gen. Advies: leerstoelen culturele minderheden in Amsterdam en Utrecht VOORBURG De Academische Raad heeft minister van Ke- menade van onderwijs en wetenschappen donderdag geadvi- 1 seerd om twee leerstoelen culturele minderheden te vestigen in Utrecht en Amsterdam. In de hoofdstad zou deze leerstoel be trekking moeten hebben op „onderwijs", met elementen als in tercultureel onderwijs, relatie school-buurt en onderwijs-ar- beidsmarkt en volwasseneducatie. De Utrechtse leerstoel zou vooral betrekking moeten hebben op „gezin en samenleving", met de nadruk op de positie van de vrouw, de jongeren en de relatie tussen de culturele minderheden en de plaatselijke bevol king. Palestijnse gepantser de voertuigen trekken voorbij in een in Bei roet gehouden militaire parade. Gisteren was het achttien jaar gele den, dat Fatah, de be langrijkste guerrilla groepering binnen de PLO, werd opgericht. Een jaar na de oprich ting—1 januari 1965 werd door strijders van Fatah de eerste gewa pende aanval op Israël uitgeoefend. Club van Rome: bevolkings explosie niet te stoppen ifAINZ De bevolkingsex plosie in de wereld is niet neer te stoppen. Dit heeft pro- lessor Aurelio Peccei, voorzit- ler van de Club van Rome, ge legd in een vraaggesprek met ie Allgemeine Zeitung in Mainz. Als er geen wonder ge- Deurt of de wereld door een tamp getroffen wordt, zal de Wereldbevolking al aan het inde van deze eeuw uit zes niljard zielen bestaan. De nensheid kan niet meer terug laar een wereld met grote lossen en zuiver water. Toch lijn er nog genoeg mogelijkhe- en om een betere wereld te taken, al wordt dat steeds toeilijker, aldus Peccei. Vredesactivist \.bie Nathan itopt ermee 8 TEL AVIV De Israëlische Tjveraar voor vrede Abie Nat- I lan heeft donderdag de uit- I lendingen van de „Stem van Ie Vrede" gestaakt. Hij ver- jj orgde sinds negen jaar vanaf en vaartuig van 600 ton voor 9 e Israëlische kust deze uit- endingen die vooral door de lugd van Israël veel werden eluisterd. lathan had enkele weken ge- ïden aangekondigd dat hij er- lee op zou houden als hij zijn leine zendschip niet in een iraëlische haven mocht leg en. Met het oog op de winter- lormen achtte hij het niet lan- Cr verantwoord, het leven an de uit vrijwilligers be- taande bemanning op het spel i zetten. In Israël mogen geen articuliere zenders opereren. V-Uitzending elgië op Haags I abelnet gestoord EN HAAG De storingen in TV-uitzendingen via de abelnet van Den Haag en hgeving zijn blijkbaar nog iet afgelopen. Gisteravond erd één van de Belgische uit- Tndingen hinderlijk gestoord, f dit het werk is geweest van V-piraten is niet bekend. De kbelexploitant Casema was I steravond niet voor com- I lentaar bereikbaar. BEIROET De minister wan buitenlandse zaken wan Saoedi-Arabië, prins Baoed el-Faisal, heeft gis teren het herstel van de iplomatieke betrekkin- en tussen zijn eigen con servatieve land en het re volutionaire Libië toege juicht. Hij noemde dit een eerste stap op weg naar „volledige Arabische ver zoening". Dit werd ge meld door Radio-Riad. Libië en Saoedi-Arabië maak ten op donderavond bekend, gat zij de betrekkingen zullen herstellen, die in oktober 1980 Werden verbroken. Prins Saoed zei in een interview met len het Saoedische dagblad, jat nu de fase aangebroken Was waarin Arabische verzoe ningen tot stand zullen komen. (.Niet alleen door ons konink lijk, maar ook door andere Arabische staten worden po gingen ondernomen om de ge- ichillen tussen de Arabieren bij te leggen", aldus prins Saoed. t)e mededelingen van de Saoe dische minister van buiten- andse zaken vallen samen pet berichten als zouden in ipril de Arabische leiders in pet Marokkaanse Fez opnieuw roor een topconferentie bij el- caar komen. In november van het vorige jaar kwamen de Arabische leiders daar bijeen, maar de topconferentie moest na enkele uren worden afge broken vanwege grote ver deeldheid tussen de diverse Arabische staten. Het grote struikelblok werd toen ge vormd door het Saoedische vredesplan. Het officiële persbureau van Koeweit had donderdagavond laten weten, dat de top in april voorbereid zal gaan worden door de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Klibi, en de Marokkaanse minister van buitenlandse zaken, Boset- ta. Beiden zullen een rondreis door de Arabische wereld ma ken om een herhaling van no vember te voorkomen.De Ma rokkaanse koning Hassan treedt op als gastheer van de Arabische top. Tegenstanders van het Saoedi sche vredesplan waren inder tijd niet naar Fez gekomen, omdat hierin Israël indirect als staat werd erkend en omdat de PLO niet in de tekst van het vredesvoorstel was opgeno men. Een van de wegblijvers in november was de Syrische president Assad. Deze zou ech ter vorige week met Saoedi- Arabië zijn overeengekomen, dat de top hervat moet worden om zowel over het Saoedische vredesplan als over de Israëli sche annexatie van de Golan- hoogte te praten. PARIJS President Mit terrand heeft in zijn nieuwjaarstoespraak tot het Franse volk het be ginsel van de akkoorden van Jalta in twijfel ge trokken. Hij zei dat de vrede in de wereld alleen gehandhaafd kon worden wanneer de supermogend- heden elkaar in sterkte in evenwicht hielden. Mitterrand voegde eraan toe, dat er gevaar school in de opvatting dat die su- permogendheden naast el kaar konden bestaan op basis van de verdeling van Europa. In deze te genstrijdigheid moet het „Poolse drama" gezien worden, aldus de Franse president. „Er is geen gro ter solidariteit dan die welke ons verenigt met het Poolse volk. Laten wij het bewijzen door het sy steem af te wijzen dat het onderdrukt en over heerst", aldus Mitterrand. Franse presidenten heb ben altijd felle kritiek ge leverd op de conferentie van Jalta, die in novem ber 1945 werd gehouden en waarbij Roosevelt, Churchill en Stalin over eenstemming bereikten over de deling van Euro pa. In zijn nieuwjaarsboodschap heet de Amerikaanse presi dent Reagan verklaard, dat de onderhandelingen met de Sov jet-Unie over de euroraketten in Genève zullen worden voortgezet. In zijn toespraak zei Reagan te bidden voor hen die „in vrijheid willen leven", waarbij hij Polen en Afghani stan met name noemde. De Engelse premier Thatcher heeft in haar radiotoespraak ter gelegenheid van de jaar wisseling tegengesproken, dat in het westen verwarring heerst over de sancties van de VS tegen de Sovjet-Unie. Zij Paus' Johannes Paulus II wuift naar een menigte van' zo'n 50.000 gelovigen op het St.Pietersplein. voegde er evenwel aan toe. dat de omstandigheden in West- Europa enigszins anders zijn en er dingen zijn die de VS kunnen doen, maar West-Eu ropa niet. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in het openbaar zijn steun betuigd aan de Poolse vakbeweging Solidariteit. In een toespraak tot de ongeveer 50.000 gelovigen op het St.' Pietersplein zei de paus, dat Solidariteit „deel uitmaakt van het huidige erfdeel van de ar beiders van mijn vaderland en ook van de andere landen". „De arbeiders hebben het recht onafhankelijke vakbon den op te richten, die tot taak hebben hun sociale en per soonlijke rechten te verdedi gen", aldus de paus. In zijn nieuwjaarsrede heeft de Roemeense leider Ceauces- cu opnieuw aangedrongen op de vorming van een kernwa- penvrij Europa, aldus een be kendmaking van het Roe meense persbureau Agerpress. Ceaucescu is de enige Oosteu- ropese leider, die zich meer malen heeft uitgesproken voor de verwijdering van raketten voor de middellange afstand in zowel Oost- als West-Euro- pa. De Roemeense leider zei vurig te hopen dat de ontwa peningsonderhandelingen tus sen de VS en de Sovjet-Unie in Genève succesvol zullen' verlopen. CANBERRA Australië zal niet ingaan op de oproep van president Reagan om in verband met de militaire machtsovername in Polen handelssancties tegen de Sovjet-Unie af te kondigen. Dit heeft de Australische- premier Fraser gisteren de Amerikaanse president la ten weten. Fraser is van mening dat de bestaande strafmaatrege len, die twee jaar geleden naar aanleiding van de Rus sische invasie in Afghanistan zijn genomen, krachtig genoeg zijn en dat met verdere sancties weinig te win nen valt. Het besluit is door Australië genomen na rug gespraak met Westeuropese landen, Japan en enkele landen in het gebied van de Stille Oceaan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, heeft gisteren ver klaard dat de VS overwegen Polen schending van de mensenrechten op grote schaal ten laste te leggen. Dat zou moeten gebeuren in een bijzondere vergadering van de Europese Veiligheids conferentie. De Sovjet-Unie heeft op nieuw de Amerikaanse hou ding ten aanzien van Polen bekritiseerd. De VS hebben over de gehele wereld mili taire regimes gesteund en het past de Amerikaanse rege ring dan ook niet om te mo raliseren over de gebeurte nissen in Polen, aldus een gisteren in de Russische Pra- vda gepubliceerd commen taar. Het artikel was van de hand van Arbatov, directeur van het Instituut voor de Verenigde Staten en Canada in de Sovjet-Unie. „In vele andere gevallen heeft de Amerikaanse regering niet tegen de staat van beleg ge protesteerd, maar die in te gendeel toegejuicht", zo schreef Arbatov die hierbij verwees naar de Amerikaan se steun voor de militaire coup in 1973 in Chili. Arba tov gaf toe dat de afkondi ging van de staat van beleg in Polen een „vervelende en pijnlijke maatregel" was, maar noemde het optreden van de militairen „een inter ne Poolse zaak" die „op zich zelf geen schending van al gemeen erkende normen van de internationale wetten in houdt. President Reagan heeft don derdag in een interview ge zegd, dat de Amerikaanse strafmaatregelen tegen Polen en de Sovjet-Unie niet be doeld zijn „om de Polen te verleiden de barricaden op te gaan". Verse krab Een zeeman van de Poolse vissersboot de Regulus haalt een krab omhoog om zo aan vers voedsel te kunnen komen. Samen met andere Poolse vis sersschepen ligt de Regu lus voor anker uit protest tegen het afkondigen van de staat van beleg in Po len. jr Sr

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7