farao's met hun eigen 'piramides' Oliesjeiks: de nieuwe waterfront van Dubai, eens een handelsstadje waar parelduikers, smokkelaars en piraten hun basis hadden. oliesjeiks doen regelmatig van 1 spreken door hun royale inves- ngen en aankopen in het buiten- d. Dezer dagen werd bericht, dat Genève weer een nieuw optrekje jebruik zal worden genomen door kroonprins van Saoedi-Arabië. zoveelste „tweede huis" in Zwit- iland is een paleis dat 30 miljoen den heeft gekost (exclusief de in ning). Het bevat 27 vertrekken en ondergrondse garage, plaats dend aan 50 auto's, t zwembad is geplaveid met 800.000 tegeltjes, welk mozaïek wordt opgeluisterd door 40.000 exemplaren van zuiver goud. Een nieuw Versailles dient zich aan. In de westerse landen is men al aardig vertrouwd geraakt met deze spil zucht van rijke Arabieren. Londen heeft er geducht van geprofiteerd. In 1978 telde men daar 638.000 Arabi sche toeristen, die tezamen 450 mil joen pond uitgaven. Zowel in onroe rend goed als in juwelen („Pakt u die tien Piaget-horloges maar even voor me in") werd een mooie omzet ge boekt. Eén zo'n horloge van 18 ka raats witgoud, met diamanten ver sierd, kost bijvoorbeeld bijna 100.000,-. (Het voorbeeld is ont leend aan „De Oliesjeiks" van Linda Blandford, uitgeverij De Haan, Haar lem). Intussen hebben de sjeiks en hun aanhang ook Californïe en Florida ontdekt als paradijselijke oorden. Vanouds ontvluchten de welgestel- den 's zomers hun landen aan de Golf waar de hitte dan vaak on draaglijk wordt. Dat deze vorsten ook binnen de ei gen grenzen het geld laten rollen, er voer een van onze verslaggevers, Leo Leeuwis, op een reis door de Verenigde Arabische Emiraten. Zij betwisten elkaar de kostbaarste prestige-objecten. Hotels van een onvoorstelbare luxe behoren tot hun nieuwste speelgoed. De tijd dat sjeiks elkaar alleen met dure valken pn rpnkamplpn nrnhpprripn tP nvpr- Hel Ha,ta Fort bungalowhotel, investering 150 miljoen gulden voor 28 kamers. Jeugd- froowlnhlhnnrthp» wpripHpn «entiment en vooroudersliefde inspireerden de sjeik van Dubai tot dit kostbare troeven, Denoorl XOI nei verieaen. machtsvertoon. De weelderige pleisterplaats blijft voorbehouden aan Arabieren die 't betalen kunnen. Het zwembad is voor buitenstaanders alleen te betreden via een toegangsprijs van 18,-. ARJAH Op het dak van hotel Aladin Sharjah staat een reusachtige olielamp, 's avonds verlicht wordt en boven de d zweeft als zinnebeeld van de sprook- uit Duizend en éèn Nacht. Elf verdie- gen lager wordt Duits bier geschonken isch vom Fass". Muzikanten in lederen eken, naar dit emiraat gekomen om ter bij te zetten aan een openingsfeest, ngen Beierse deunen ten gehore in de ilkenkeller". Op een steenworp afstand de bierkelder waarin twee culturen i frontale botsing veroorzaken, staat paleis van zijne majesteit sjeik Sultan Mohammed al Qassemi, heerser over emiraat Sharjah en onderhorige ei- jjes in de Arabische Golf. Zijn aspira- reiken verder dan het bouwen van ho- zelfs als ze Aladin verre overtreffen in ter en exclusiviteit, zoals de Marbella ^^_b. Op verzoek heeft graaf Alfonse Ho- MHfl'ohe een variatie op deze Spaanse hof ontworpen aan de oever.van een 2r. De tuin van het in Andalusische stijl letrokken complex trotseert hitte en ogte, met 26.000 uit Spanje geïmpor- rde planten en Mexicaans gras. sten van den bloede uit Europese lan- i, Sean Connery (007), Günther Sachs kar beroemde stierenvechters hebben '°vende woorden toevertrouwd aan j1 gastenboek. Duitse instructeurs geven "ai-d'essen 'n windsurfen, een deejee uit draait de nieuwste platen. En op binnenmeer ziet men parachutes op- in heJen acbter speedboten. h zou de sjeik van Sharjah straks be aamd afreizen naar de volmaakte en Da-enaardse tuinen van Allah, als hij geen et eeiere sP°ren bad achtergelaten dan ho- ljng zelfs als die in luxe kunnen wedijve- met de beste ter wereld. Zijn zes broe- sn in de Verenigde Arabische Emiraten ben dit nieuwe speelgoed immers ook .jd dflekt en geven er fortuinen aan uit. Ho- z'!n statussymbolen geworden, ter van bet respect dat men als kan afdwingen met de duurste en getrainde valk, een alle races winnen- 7 27kameel of bet mooiste lief onder de g2-e-hteren des tends. betwist elkaar met de meest extrava- te lobby's en restaurants sinds de Zwar^3336" van olie-industrieën een nieuw ird aan de hemel hebben geschreven: EC. De heerser van Sharjah incasseert f hts één procent van de opbrengst aan jj£emschatten in de VAE. Niettemin heeft I dwergstaatje de grote exporteurs Abu bi en Dubai weten te overvleugelen het indrukwekkendste van de gedenk- Xns, die de zeven heersers voor zichzelf £ben opgericht. Sjeik Sultan bin Mo- imed al Qassemi, zijn vrouwen en prin- ke zonen hebben de valkenjacht gesu- "leerd in een nieuw en nog meer harts- Hen oproepend spel: Wie bouwt de s ft)iste luchthaven ter wereld? <-rjah heeft op deze vraag een kernach- c^ntwoord gegeven. Tien kilometer bui- de hoofdstad, omringd door een cir- van vierbaanswegen en viaducten, is droom werkelijkheid geworden. Ik be- d er bijna schroomvallig de Taj Mahal er de internationale luchthavens. Te- als de welvingen van zoveel zandheu- in de woestijn verheffen zich drie vol- ikte koepels. Dit is geen luchtspiege- De islamitische architectuur heeft dit ïkjuweel geschapen naar een persoon- ontwerp van de sjeik. Het is de ideale A binatie tussen een moskee en het pa- voor de liefste. lligdom Ie ontvangsthal waant men zich. om- d door boogvensters, in een heilig- ^i. Een schitterende, fonteinvormige ptuur verheft zich uit het bassin met 'omheen een cirkel van rustbanken, empt licht, voetstappen die onhoor- worden gemaakt in hoogpolige tapij- glanzend marmer en filigrainwerk dra bij aan de sfeer van een zekere wij- die de sjeik voor ogen stond toen hij oot een kleine 300 miljoen gulden uit ekken voor dit nieuwe wereldwonder. is er soms stiller dan hij heeft voor- Er gaan dagen voorbij, dat hier geen ituig wordt gesignaleerd, terwijl de ca- teit toereikend is voor twee miljoen \fagiers per jaar! De weelderigheid van volgens mensen die het weten ien mooiste luchthaven ter wereld ^jikt een hoogtepunt in de majesteitelij- irivé-lounge van de sjeik. Stoelen als en, met goudbrocaat in het weefsel, iren zich rondom een uit China afkom- tapijt, waarvan niemand de prijs mag an noemen. enige aandringen bekent een van de lot J personeelsleden, dat het fortuinen ui om de techthaven, een zeldzaam Ttige-object, draaiende te houden. We- ks starten en landen er nog geen vijf De sjeik van Sharjah bouwde te zijner nagedachtenis geen piramide maar naar kenners beweren de mooiste luchthaven ter wereld, kruising tussen een moskee en een paleis. een nacht in zo'n tweepersoonskamer of 500,- voor de luxe suite, zijn druppels op de gloeiende plaat van het exploitatie tekort. Dezelfde maatschappij die voor de sjeik dit hotel in beheer heeft (Dutca, ook trans port- en constructiebedrijf, 7000 werkne mers) waakt ook discreet over zijn hotel Jebel Ali, nabij hoofdstad en haven. Voor een tuin van 52 acres bedroegen daar. als ik een vol ontzag gefluisterde informatie mag geloven, de aanlegkosten tegen de 15 miljoen gulden. Vijftig hoveniers slepen er dagelijks water aan. De vier ruime liften zijn het klinkt als een gelijkenis vier werelden. Materiaal en weefpatroon van de tapijten in deze hefwerktuigen vertonen respectievelijk Arabische, Britse, Duitse en Franse snit. Ter ondersteuning van het geheugen mel den de kleden in deze vier talen, welke dag de kalender aangeeft. Dit heeft tot consequentie, dat de tapijten ploegendienst verrichten en elke dag ver wisseld moeten worden. Dat gebeurt dan ook. klokslag middernacht, week in, week uit, ter verhoging van de exclusiviteit in dit hotelpaleis vol marmer en het geglinster als van Venetiaanse spiegels. In een van de nachtclubs wordt een marmeren zuil uit één stuk omspeeld door wonderbaarlijke lichteffecten. Aanzittenden aan het banket, zoals niet zelden onze consul in Dubai, Pirn Lemstra, directeur van de ABN. wor den omringd door uitheemse bedienden, schoon van gedaante en aangezicht. Baden in weelde Een Pools strijkje ziet na een week fiede len de noten nog dansen, verbijsterd als men is door de uitzinnige weelde, zo be luister ik in hun akkoorden. Beneden, naast de receptie, gaan telexen gewoon door met het tikken van koersen en nieuwsberichten, want ziet men hier grote verspillingen door de vingers, elders moe ten de beleggingen rendement opleveren. Hotels in de VAE onttrekken zich aan elke wetmatigheid in de financieel-economi- sche sector. De bezetting blijft soms onder de 30 procent (gemiddeld per jaar) maar dat heeft geen faillissement tot gevolg. Met goud overtrokken kranen. „Grande Haute Cuisine" met een meesterkok uit Deze souk (Arabisch winkelcentrum) van Sharjah heeft 22 miljoen dollar gekost, maar is dan ook de mooiste en modernste van het Midden-Oosten. Sjeik Sultan stelt alle superkruideniers in de schaduw met dit centrum voor 600 winkels. (s Werelds meest extravagante Sheraton (300 kamers) staat in Dubai, de hoofdstad van het gelijknamige emiraat. De bijzondere architectuur omvat een waterval in de lounge, die vanaf de vierde verdieping klatert door een marmeren bedding. en ver gecontracteerd om de woestijnen groen te maken met sproeiers en tankwa gens. De sjeik van Abu Dhabi heeft het ge presteerd om de middenberm van meer dan 100 kilometer vierbaanswegen te be planten. Dagelijks rukken de waterdragers uit om deze struiken te besproeien. Wie zo waanzinnig veel geld aan water (gezuiverd door peperdure installaties) kan uitgeven mag rekenen op respect. En daar gaat het om. Soms echter zijn jeugdsentimenten in het geding, die raison van miljarden dir- hams gekoesterd worden. Zij richten zich dikwijls op de bakermat van een heersende stam. Al Ain moet uit groeien van oase tot reusachtige tuinstad, omdat de ouders van sjeik Zayed, presi dent van de VAE, er vandaan komen. Op zijn persoonlijke wens is ook aldaar een Hilton verrezen, waar het goud van de mu ren druipt. De exploitatietekorten worden voor lief genomen. Ook de heerser van Dubai laat zich verlei den tot een voorouderverering zonder weerga. Wat anders kan een sjeik, zelfs als hij bulkt van het geld, er toe brengen om meer dan 1150 miljoen gulden uit te geven voor een hotel met 28 kamers? Afgekloven bot Het geïsoleerde woestijnnest Hatta, waar Rashids ouders zijn geboren moest de meest exclusieve pleisterplaats worden binnen Allahs invloedssfeer. Een piramide in laagbouw. Er doen geruchten de ronde over andere drijfveren, zoals het feit dat Dubai de dorre woestenij cadeau zou heb ben gekregen van Oman ter gelegenheid van een of andere grondruil. Hij zou de sjeik ten deel zijn gevallen als het afgeklo ven bot, dat een hond naar zich toege smeten krijgt. Om deze onbeschaamdheid te wreken heeft hij, fluistert men, de heilige eed ge zworen om van het dorre Hatta een lusthof te maken. Dit proces is in volle gang. Het heeft meer dan vijf miljoen gulden per ka mer gekost om hier een optrekje uit de rotsen te hakken, dicht bij een zomerver blijf van de sjeik. Op een niveau van 310 meter boven de Golf tinkelt het ijs in de longdrinkglazen. Schutters mikken op kleiduiven en de heerser van Dubai hoopt nog te beleven dat hier het eerste golfterrein (9 holes) van de VAE in gebuik kan worden genomen. Fonteinen, ook hier, watervallen tot in de lounge die één geheel vormt met de rotsen en een weelderige ambiance in elk van de 28 appartementen met hun pannendak. Uit zeventien bronnen tot op een diepte van 30 meter wordt dagelijks 4,5 miljoen liter water naar de oppervlakte gebracht, gezuiverd en gedistribueerd over vergulde kranen, fonteinen en een batterij van sproeiers in het gebergte. Tot in de uit hoeken der aarde hebben verspieders ge zocht naar de allervolmaakste dienaren voor deze wondertuin. De manager is een Italiaan, de slanke gentlemen Sergio Mag- naldi. Hij zwaait de scepter over 76 perso neelsleden (bijna 3 per kamer) en over 22 tuinlieden in vaste dienst. Een binnenhuisarchitecte uit België ont wierp de interieurs. De in schitterende uni formen gestoken en gehandschoende obers komen .uit Sri Lanka. India en de Fi lippijnen en torsen met een uitzonderlijke grandeur de schotels, wasbekkens, waarin rozeblaadjes drijven, en het assortiment sigaren. Gelet op de investeringen kan men in het Hatte Fort Hotel goedkoop te recht. De 350 dirham (ca. 260,-) voor Midden in de woestijn verheft het wereldhandelscentrum van Dubai zich uit het zand, 39 verdiepingen hoog, en verbonden met het Hilton-hotel, expositiehallen en complexen luxe flats. Parijs, suites voor sjeiks die er kunnen ba den in weelde, maken deel uit van het nieuwe en kostbare speelgoed: hotels. Als de één elf kamers vult met teamleden van 't vermaarde „Liverpool" dat komt spelen tegen de Dubai-boys (uitslag 8-0) kondigt de ander een live optreden van The Suprèmes aan in zijn kristallen feest zaal. In alle hotels trippelen beeldschone dames van de PR-afdeling over marmer uit Carera of Axminster-tapijt. Ze zijn vaak afkomstig uit andere oosterse landen dan de VAE en decoreren menig gala-diner in een „rooftop-restaurant". Hyatt Regeney heeft onmiskenbare allure, maar bovendien extra's als de kunstijs baan in het atrium, waarop Arabieren ijs hockey spelen en een hypermoderne bio scoop met 700 zitplaatsen. Alle onbesla- pen bedden ten spijt gaan de emiraten ge woon door met het bouwen van 5-sterren- hotels. Zij hebben er nu al twintig. Futuris tische paleizen aan het strand als Mére- dien van Air France in Sharjah en het nieu we Continental in de hoofdstad van dit staatje. Daar kunnen de 350 kamers spoe dig betrokken worden, achter een gevel die bol staat van de extravagantie. Inves tering: 250 miljoen dirham. In geen enkele lounge ontbreken de twee standaardpor tretten, altijd éèn van de VAE-president sheik Zayed, met aan zijn rechterhand de vorst van het desbetreffende emiraat. Por tiers, uitgedost als maharadja's of cow boys bewaken de mat die elektronisch het bevel „Sesam open u" doorgeeft aan de schuifdeuren. Nu Beiroet, dat wufte Parijs van het Mid den-Oosten half in puin is geschoten, wil len de zeven sjeikdommen best voor ver vangende vakantieparadijzen zorgen. Nachtclubdanseresjes als de Galaxy Girls vormen wellicht de voorhoede van een lichtzinniger entertainment. Thans gaan de voetjes nog van de vloer in een soms toch wat provinciaal sfeertje, want hoe toegeef lijk Allah in deze gewesten ook is, in de bioscopen wordt een zeer oppervlakkige kus nog altijd uit het beeld gesneden, vóór de verleiding kan toeslaan. Maar achter de schermen komen er soms minder decente rolprenten op het doek, getuige de leven dige handel in cassettes voor thuisverto- ning. Huiswaarts kerend via die wonder mooie luchthaven van Sharjah wacht de toerist een meer openlijke tegenstelling tussen leer en leven. De allerbeste whiskey is er te koop voor zes en een halve gulden per fles, zoals op alle vliegvelden in de VAE. Superkruidenier Sheik Sultan bin Mohammed al Qassemi is handel en nijverheid goed gezind. Er wordt niet alleen gesproken over zijn dure oase tussen de startbanen, met een exploitatie tekort van vele miljoenen. Hij is ook de on gekroonde superkruidenier van de federa tie, dank zij een gloednieuwe souk (Ara bisch winkelcentrum) met 600 verkoop punten. Het heeft hem nog eens 22 miljoen dollar gekost, om ook déze droom te verwezen lijken. De neo-islamitische architectuur verrijkte de woestijn met een fata-morga- na, dat nimmer zal vervluchtigen: fontei nen, galerijen, Moorse balkons, filigrain, mozaïek en windtorens. Roltrappen voe ren de bezoekers fluisterzacht naar hogere sferen in de mooiste souk van het Midden- Oosten. Een ander rendement dan deze lovende uitspraak is er niet van te ver wachten, maar ook de piramides van olie farao's zijn nu eenmaal geen winstobjec ten. LEO J. LEEUWIS tig vliegtuigen, inclusief de vele privè-ma- chines met een handjevol passagiers en vrachttransporten. De olie heeft sjeiks, die vroeger pochten op een uit het brandend zand opwellende bron in hun gewest of een erbarmelijk vissershaventje, bezield met een nieuwe wedijver. Aan hun woestij nen verrijzen gedenktekens, waaraan zij roem en onsterfelijkheid denken te ontle nen. Sjeik Zayed bin Sultan al Nahayyan, heer ser over Abu Dhabi en president van de VAE is druk bezig de luchtoorlog in zijn voordeel te beslissen. Op zijn al bestaan de vliegveld is een ontvangstruimte in aan bouw, waarvan de onvoorstelbare luxe Sharjah een toontje lager zal doen zingen. Er komen zelfs speciale lounges voor pers en televisie en een salon, waar hoogge plaatste dames zich kunnen verfrissen. Bovendien is deze heerser voornemens de woestijnstad Al Airi te verrijken met een luchthaven, geïnspireerd op het vliegveld Charles de Gaulle in Parijs. Niemand wil achterblijven. Vandaar dat aan de Arabische Golf nu al zes internatio nale vliegvelden elkaar een moordende concurrentie aandoen, soms nog geen veertig kilometer van elkaar verwijderd. Gouden kam Zodra de ene troef is uitgespeeld bezint men zich op een nieuwe. Sjeik Rashid bin Said al Maktoum van Dubai is oud en der dagen zat, maar hij laat het niet aan ande ren over monumenten te zijner nagedach tenis op te richten. Zijn baard ordenend met een gouden kam waarvan de hand greep uit jade bestaat (richtprijs 2500,-) kijkt hij vanuit zijn paleis goedkeurend naar de woestijn. Daar heeft hij de vergankelijkheid bezwo ren met zijn wereldhandelscentrum, een duur pand weliswaar, maar geen beletsel om per seizoen een miljoen dollar te blij ven uitgeven aan de klassieke prestigeslag om het bezit van de beste valken. Spookachtig, als een zwam die nog vóór zonsondergang zal verschrompelen in de zon, verheft de toren zich boven het zand. Hij tilt 39 verdiepingen naar het zwerk, verbonden door koele en pijlsnelle liften. Op de hoogste etage mixen barkeepers 's avonds cocktails voor de bezoekers van de nachtclub. Niemand in het Midden- Oosten heeft een gebouw opgetrokken, dat hoger reikt dan deze piramide van Du bai Als (olie)farao's van de 20e eeuw brengen de sjeiks nieuwe variaties op de eeuwen oude symbolen, de piramides aan de Nijl. Een grandioos congresexpositiegebouw, 500 luxe appartementen en een Hilton met 268 kamers groeperen zich vol ontzag aan de voet van deze wolkenkrabber. Alles is mogelijk geworden. De bouw van nieuwe paleizen en moskeeën illustreert de voor uitgang en nieuwe steden worden als door schokgolven opgestuwd uit woestijnen en zandmeren. Soms steekt zo wil het verhaal een sjeik zijn stok in het zand en beveelt, dat ter plaatse een haven moet worden gegra ven. Zo zou het gigantische miljardencom plex van Jebel Ali in Dubai zijn ontstaan. De grootste haven ooit door mensenhan den (waaronder heel wat Nederlandse knuisten) gegraven, annex elektrische cen trale, staalfabriek, aluminiumsmelterij en zovoort, een paar jaar geleden officieel in gebruik gesteld door koningin Elisabeth II. Waterval Menige sjeik verbleekte in het licht van dit kolossale wapenfeit en de aankondiging dat hier een wereldhavenslad zal verrijzen met 500.000 inwoners. Over Dubai heerst een niet te onderschatten mededinger in deze competitie, die ook te Londen menig een achter zich heeft gelaten met de aan koop van onroerende goederen. En schreef hij aan de Golf niet 's werelds meest extravagante Shereton op zijn naam? In een architectonische woekering van triangel, motieven, spiegels en mar mer, rekende Rashid voorgoed af met het alles beheersende trauma van zijn voorva deren: water. Hij nam „wraak" op het hel se zomerklimaat van zijn gewest door wa tervallen te bestellen, die vanaf de vierde verdieping hun weg zoeken door marme ren beddingen en over marmeren rots blokken, bekkens vullen, palmen be vloeien en de hele dag zorgen voor een oorverdovend geraas, dat me al gauw uit deze wonderbaarlijke spelonk verdrijft. Waterverspilling, de doodzonde van wel eerDuizenden slaven zijn van heinde

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15