Strijd om gasprijs voor tuinders naar hoogtepunt VOLGENS DE BIOIOGIEBOEKJES ZIJN DE OERWOUDEN ROND DE AMAZONE DE IONGEN VAN DE MENSHEID. DE KRANT WEET HOE LANG NOG. Pastoraal werkenden vinden basisregeling onaanvaardbaar i GEWEST LEIDSE COURANT DINSDAG 29 DECEMBER 1981 PAGh- II DEN HAAG De tuin- bouw moet er dus toch aan geloven, de gasprijs moet sneller omhoog dan tot nu toe werd gedacht. De Europese Commissie, die heeft aangekondigd een procedure tegen de Nederlandse staat aan te spannen, wil dat de gas prijs voor 1 oktober 1982 wordt opgetrokken tot het niveau dat voor de indu strie geldt. Het Land bouwschap en de Gasunie waren echter een andere datum overeengekomen, namelijk 1 oktober 1984. Ergens tussen beide data moet de gasprijs voor de tuinders gelijk zijn aan de industrieprijs. Daarmee krijgt de tuinbouw niet helemaal de eigen zin, maar de Europese Com missie en de EG lidstaten ook niet. „We willen een gebaar maken", zo ver klaarde minister De Ko ning (Landbouw en Visse rij) onlangs in de Tweede Kamer. Een gebaar dat naar mogelijkheid en in houd nog besproken wordt met de betrokke nen, maar dat in feite al vaststaat. Of de betrokke nen er echter genoegen meer zullen nemen, is de vraag. De Koning bleek voor wat de houding van het Landbouw schap betreft nog het minst bevreesd. Achteloos liet de mi nister weten dat als de tuin bouw in zou stemmen met het 'sneller optrekken van de ei gen gasprijs dan in de over eenkomst met de Gasunie voorzien, er vanuit de over heid extra geld zou komen om de tuinbouw te helpen bij enr- giebesparende maatregelen. De minister sprak daarbij van een „corresponderende wijzi ging" van het programma a raison van 300 miljoen gulden dat medio 1981 werd opgezet. Dit programma kwam er om de tuinbouw over te halen in te stemmen met het optrekken van de eigen gasprijs tot indu strieniveau. Dit betekende, dat die tuinbouw nog een extra verhoging van de gasprijs te verwerken kreeg van 4,5 cent bovenop een reeds overeenge komen stijging van de gasprijs met vier cent per kubieke me ter. In totaal betaalt de tuinder over 1981 ongeveer 42.500 gul den meer voor zijn energie dan over het jaar daarvoor. Meer kosten Volgens de overeenkomst met de Gasunie moet de tuinbouw voor oktober 1984 nog eens fors meer gaan betalen voor de energie. Het huidige prijsver schil met de industrie (circa twaalf cent per kubieke meter gas) plus eventuele wijzigingen in dat verschil (op 1 januari ongeveer 17 cent) moeten wor den weggewerkt. Dit betekent voor de gemiddelde tuinder tot eind 1984 nog een een extra kostenpost van 85.000 gulden. Dat in een sector waar het slecht gaat en de tuinders maar moeten afwachten wat zij voor hun produkten via.de veiling krijgen. Opbrengsten, die mede de energiekosten dienen op te vangen. In dit licht is de eis van de Eu ropese Commissie, dat de tuin bouw het verschil tussen de ei gen gasprijs en de industrie- prijs voor 1 oktober 1982 weg moet werken, absurd te noe men. Welke tuinder kan in een jaar 85.000 gulden op tafel leggen, terwijl de laatste jaren steeds verder op financiële re serves is ingeteerd en men in veel gevallen alleen met lenin gen het hoofd boven water kan houden. De Koning en de Tweede Ka mer, lieten er dan ook geen twijfel over bestaan, dat de eis van de Europese Commissie niet ingewilligd wordt. Het dicteren van een datum is on- vaardbaar, aldus de minister, die stelde dat de regering en de tuinbouw dat niet zonder meer zullen slikken. Wat dan? Eigenlijk heeft De Koning, en met hem de tuinbouw, weinig mogelijkheden. Export De minister erkende dit rui terlijk. De EG heeft gelijk als men op het EG verdrag wijst, waarbij prijsverschillen in gas- prijzen verboden zijn. Dat staat vast en betwist de minis ter niet. Van de andere kant moet hij een gebaar maken naar de Europese Commissie en de andere EG lidstaten wil hij geen procedure voor het Europese Hof riskeren en het sluiten van grenzen voor Ne derlandse produkten. In beide gevallen wordt de tuinbouw, maar niet alleen die sector, er slechter van. Immers land- en tuinbouw zijn voor het groot ste deel van de export afhan kelijk. Een exportpositie, die florissant te noemen is. De Ko ning liet dan ook weten dat de De gasprijs voor de tuinders moet sneller omhoog dan werd gedacht. land- en tuinbouw de EG no dig heeft. Het is daarom nood zakelijk dat Nederland als eer ste het EG verdrag respec teert. Dit betekent dat een eventuele procedure voor het Hof uiterst ongewenst is en de minister wil die kant dan ook niet op. Om die procedure te vermij den dient er echter iets gedaan te worden aan de overeen komst van Landbouwschap en Gasunie. Dit in een poging om de Europese Commissie tevre den te stellen en haar te laten afzien van de procedure voor het Hof, die men zeker zal aanspannen als Nederland de eis die men gesteld heeft zon dermeer naast zich neerlegt. Met de Europese Commissie is het mogelijk dat ook de andere EG lidstaten zich tevreden to nen. De enige mogelijkheid om iets te doen dat alle partners tevre den kan stellen, is het bekor ten van de periode genoemd in de overeenkomst van Land bouwschap en Gasunie. Dit be tekent een extra aanslag voor de tuinbouw. De Koning weet dit en noemt de snellere aan passing van de gasprijs voor tuinders aan die van de indu strie „eigenlijk te veel ge vraagd". Compenseren Tegelijk weet de minister ech ter dat hij iets moet doen. Daartoe dient de bittere pil voor de tuinbouw in de vorm van de snellere aanpassing van de gasprijs, gecompen seerd te worden door meer overheidsgeld. Dit overheids geld is voor een deel weer uit de tuinbouw afkomstig. Im mers als de gasprijs in deze sector sneller stijgt, krijgt de staat extra inkomsten (90 pro cent van de opbrengsten gaan naar de schatkist, de rest naar Shell en Esso). De hele tuinbouw verstookt nu jaarlijks 3,5 miljard kubie ke meter gas. Tegen een prijs van ruim dertig cent per ku bieke meter aan het eind van dit jaar betekent dit voor de staat een bron van inkomsten van 945 miljoen gulden. Gaat de gasprijs voor de tuinbouw nu de komende jaren omhoog tot circa 45 cent per kubieke meter, dan stijgen de ir sten voor de staat daarnfat ruim 1,4 miljard gulden.gu Uit die extra imkomste De Koning nu proberjUll tuinbouw meer geld tejyo voor energiebesparing. dV het programma van f. 3(P" joen nu zou de minister gjf ge veer 100 tot 200 miljoe den bij moeten stoppen. 1 overheidsgelden zou deCO bouw dan 40 tot 50 pppj energie kunnen besf waarmee de kostensl"1 tenminste voor een deelhQ vangen kan worden. y, Andriessen Het is nu alleen de vraafj Europese Commissie opzet wil instemmen, door de andere EG lidst] die zelf overigens scheut| met belastingvoordeeltji subsidies op olie en koleij de eigen tuinbouw wai men echter niets wil hij lijkt dit twijfelachtig. D kan de rol van de Nederl EG commissaris Andr» van doorslaggevende b( nis zijn. Het was Andriessen die e weken geleden de regeri» riep tot het maken van ei baar inzake de gasprij: tuinders. Dit zou volger in Brussel wel eens wor kunnen doen. Andr wees er daarbij strategis dat het conflict over prijs wel ging om een van de Nederlandse tuiij en de eigen klanten. Ondertussen schijnt he Andriessen te zijn die infl sel de formele EG beschif tegenhoudt alhoewel de op 20 november het nam Nederland de datuij 1 oktober 1982 voor te len. Overigens beheer driessen in Brussel de pc dedinging, de post waar concurrentievervalsing, door de gasprijzen, valt. Zenuwen Of Andriessen zijn collei de EG lidstaten kan tegej den, is echter de vraag] De Koning lijkt daar n rust op. Hij liet deze wee ten niet zeker te zijn procedure voor het Eu Hof voorkomen zou worden. Hij wilde echt gebaar naar de EG mal zien wat ervan komt. „Zolang er alternatieve zullen wij die tot het u uitbuiten om een procec voorkomen", aldus de ter. Daarop liet hij vt wens volgen, dat alle kenen hun zenuwen dwang moeten houden niet op korte termijn op punten vast te leggen, dl alleen maar problemen pen. Het is voor De Kor de tuinbouw te hopen, oproep ook in Brussel g is. CAREL GOSE Natuurterreinen voor gehandicapten beter toegankelijk maken DEN HAAG Hoe staat het met de toegankelijkheid van natuurterreinen voor gehandi capten met rolstoelen? Dat vraagt het PPR-lid van provinciale staten van Zuid- Holland, C.P.G. Tilanus, aan het college van gedeputeerde staten. Tilanus wijst erop, dat de Dienst Staatsbosbeheer van plan is „met doorgaans een voudige middelen" wandel routes beter toegankelijk te maken voor gehandicapten. Hij wil van GS weten welke activiteiten de provincie voor gehandicapten gaat uitvoeren. Tips Nootdorp NOOTDORP Elf draverijen staan morgenmiddag op het programma van de draversbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. ILPENDAMPRIJS: Uniek Jeha, Urban Fortuna en Unos Cavaljos. IRNSUMPRIJS: Urana. Theo Bel- win en Tama R. JAARSVELDPRIJS: Uncrowned, Umido Albo en Unka Fez. GOUDENSTARPRIJS: Urdy Dar tel. Santiago D en Tessa Boshoeve. JONKERSVAARTPRIJS(l): Tin- co, Ster Wittestein en Sir White. JELSUMPRIJS: Sweety. Toscan Star en Tatum R. JULIANADORPPRIJS: Umberto K, Sal Geluk en Silverglorie. JOUREPR1JS: Serge Buitenzorg, Opstalan en Samba Judson. JÜTPHAASPRIJS: Ortwin. Poesj- kin en Parade Hanover. JUBBEGAPRIJS: Torino Majo, Topsey en Speedy Fortuna. J0NRERSVAARTPRIJS<2): Tina Gold, Umber Oostwijck en TRuus Hinde. DPR bespreekt rapport van „Vrouw en Kerk De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal maandag 11 ja nuari om half acht weer bij eenkomen en wel in het ge bouw van de academie „Tho mas Morus" aan de Stations singel 80 te Rotterdam. Op de agenda staat onder meer de bespreking van het rapport „Openbaring van de ervaring". Deze nota is geba seerd op verslagen van inter views en van vrouwenpraat groepen naar aanleiding van het project „Vrouw en Kerk" van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. Doel stelling van dit project is het op gang brengen en stimule ren van een bewustwordings proces over de positie van de vrouw in de r. k. kerk. Dit door de opbouw en be vordering van een dialoog over de situatie van de vrouw om zo de emancipatie van de vrouw in kerk en sa menleving te bevorderen. De nota betekent de afsluiting van de eerste fase van het project. De projectgroep „Vrouw en Kerk" heeft het dagelijks bestuur van de Dio cesane Pastorale Raad ge vraagd deze nota in de DPR te bespreken. Behalve over dit rapport zal de DPR nog praten naar aanleiding van de instelling van de perma nente commissie „Diakonie" op 1 december. Het landelijk beraad van de Vereniging Pastoraal Wer kenden heeft de bisschoppen conferentie laten weten, dat de ontwerp-basisregeling voor pastoraal werkers, zoals die er nu ligt, onaanvaardbaar is. Het gaat er volgens het be raad om, dat in de regeling recht wordt gedaan aan het meest wezenlijke dat is ge groeid, namelijk dat de pasto raal werker, gedragen door en in samenwerking met mede gelovigen en collega-priesters, functioneert in de algemene leiding van de geloofsgemeen schap en de verkondiging, alsmede in de bedieningen die daaruit voortvloeien. Het landelijk beraad biedt de bisschoppen aan om samen in gesprek te gaan over deze ontwerp-basisregeling. Zij ziet de basisregeling als een be perking die een gezonde ont wikkeling van het beroep van de pastoraal werkenden blok keert. Daarvan zullen de pijn lijke consequenties terechtko men op het normaal en ge zond functioneren van de pa rochies. Het beraad had ver wacht, dat de nieuwe regeling een ondersteuning zou wor den van het werk, dat nu al vijftien jaar door de pastoraal werker wordt verricht. Nu wordt de positie van de in functie zijnde pastoraal wer ker verzwakt, terwijl de moti vatie van de vele mannelijke en vrouwelijke theologiestu denten om binnen de Neder landse kerkprovincie te gaan werken, met de hier gegeven vooruitzichten zeker niet zal worden versterkt, aldus het Celibaat beraad in zijn brief aan de bisschoppen. mogelijkheden van de pasto raal werker zijn naar de me ning van het beraad niet voorhanden. Het is van mening, dat met het doorvoeren van deze ont werp-basisregeling het func tioneren van het gewone pa rochieleven wordt bedreigd, omdat jonge mensen niet meer als pastoraal werkenden aan de slag willen en de hui dige parochiepriesters overbe last worden. Andere wegen om het bedreigde parochiele ven te redden dan het dank baar gebruik maken van de De Vereniging van Pastoraal Werkenden heeft ook een brief gestuurd aan paus Jo hannes Paulus II met het ver zoek met spoed de aanvragen voor ontheffing van het pries tercelibaat af te handelen. De vereniging dringt er voorts op aan de huidige regeling, date rend van februari 1980, aan te passen aan het gangbare recht. De vereniging wijst erop, dat de betrokken priesters recht op een snel antwoord hebben. Opschorting van de beslissing over hun dispensatieverzoek leidt tot onverschilligheid. Deze priesters blijven hun werk doen zonder zich te houden aan de celibaatsver plichting of zij verlaten het ambt. In een bijgevoegd memoran dum wordt gezegd, dat het ce libaat niet is gebaseerd op bij belse gegevens. Omdat het {>riestertekort in de katho- ieke kerk nijpend is, pleit de vereniging voor opheffing van de celibaatsverplichting. De kerk loopt anders het ge vaar, dat zij een kleine groep van orthodoxe gelovigen wordt, die geen contact meer met de tijd heeft. Korte metten Bij zijn afscheid als direc teur van het kerkelijk docu mentatiecentrum „De Hor- stink" in Driebergen en als hoofdredacteur van het blad „Archief der Kerken" is Harry van Santvoort be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De orthodoxe kerk van Ge orgië in de Sovjet-Unie heeft vergunning gekregen om in Tiflis veertigduizend exem plaren van het Nieuwe Testa ment te drukken. Patriarch Ilia II heeft het Duitse bijbel genootschap in Stuttgart ge vraagd om vijfentwintig ton papier en om bindmateriaal. Het benodigde bedrag van ruim honderdduizend gulden moet nog bijeen worden ge bracht. Vorig jaar is er een nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament tot stand gekomen in het Georgisch, dat aanzienlijk van het Rus sisch verschilt en ook eigen lettertekens heeft. De Basisbeweging van Kri tische Groepen en Gemeenten in Nederland betreurt het, dat de bisschoppen hun oordeel over bezit en gebruik van kernwapens hebben opge schort tot juni 1982, omdat volgens haar juist nu om een duidelijk neen werd ge vraagd. Zij verwacht, dat de bisschoppen in juni 1982 een duidelijk neen zullen laten horen en bekend zullen ma ken, dat de campagne van het Interkerkelijk Vredesberaad onverkort zal worden ge steund. De basisbeweging zegt dit in een kerstboodschap aan de bisschoppen, waarin zij hen tevens verwijt geen tijd te hebben vrijgemaakt om met elkaar over de kernwapen- problematiek in discussie te gaan, terwijl zij dit van de ge loofsgemeenschap wél ver wachten. „Had u in de zomer van 1981 stelling genomen dan was de discussie in de ge loofsgemeenschap er niet minder om geweest. Het voor deel was dat u uw gezicht had laten zien", aldus de basisbe weging. In Sittard is overleden pas toor drs. H. Sanders (66) uit Oirsbeek, in het bisdom Roer mond een bekend dogmaticus. Twintig jaar lang, van 1947 tot 1967, was hij professor aan het grootseminarie Roermond. Als pastoor was hij een veel gevraagd raadsman. Tal van priesters bezochten de door hem geleide „preek-in", waar hij het thema van de zondag- spreek behandelde en van commentaar voorzag. Hij werkte mee aan diverse theo logische tijdschriften. De veiligheidsdienst van het militaire bewind in Chili heeft de afgelopen weken zes medewerkers aangehouden van de organisatie voor de rechten van de mens in Chili. Zij zijn aangehouden wegens hun lidmaatschap van een christelijke radicale politieke partij. Het gaat om de advo caat Molina Valdivieso, secre taris en oprichter van de or ganisatie, Pablo Zegers, Luis Corvalan, Sergio Melo, Raul Reyes en Ramon Pina. In An- tofagasta, in het noorden van Chili zijn twaalf mensen aan gehouden wegens het lid maatschap van een verboden socialistische partij. Ruim 6.000 J Nederlanders i" in missie it Het aantal Nederlan missionarissen e gieuzen in het buitj land is de laatste vijf j| met negenhonderd daald tot 6200, van dertig procent ouder! dan vijfenzestig jaar. 1976 was dit nog twin procent. e Dit blijkt uit het verslag oe de activiteiten over de ja> 1979, 1980 en 1981 van f( Centraal Missie CommiM riaat. In Azië zijn momenteel f' Nederlandse missionari# ouder dan vijfenzever jaar. Ongeveer dertien f cent van de uit Nederfl uitgezonden missionaris' heeft de afgelopen jaren fjj andere nationaliteit aange* men. Dit is vooral gebei? omdat de regering van f' land waar men werkzaar# dit als eis stelde om de w<£ zaamheden voort te zetter* Van de genoemde 6200 sionarissen en religie^ heeft achtenveertig prod te kennen gegeven wd zaam te zijn in de pastoij Ruim driehonderd persob (vijf procent) hebben r hoofdtaak het adviseren! leiding geven bij ontwilft lingsprogramma's. In Af|i zijn 1684 Nederlandse misi narissen. Via het Cent|| Missie Commissariaat zijm in dat werelddeel 167 ld vrijwilligers werkzaam. I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6