Ruim honderd kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen van 50.000 gulden POLITIE KRIJGT TIENTALLEN KLACHTEN Sport in de vakantie Vragen over financiële reserves LEIDSE COURANT DINSDAG 29 DECEMBER 1981 PAGINA 3 'erdnchte i )hudt het \n zich af ilDEN Honderd (den lichter stapte i verdachte gisteren het kantongerecht het Rapenburg, vanend keek de i in het rond, dook ?g in zijn zwarte jek- r en maakte zich rap de voeten. Zijn endin volgde aan zijde. Voordat het jar de hoek om ging, trd vluchtig achter- i gekeken. Niemand jgde (nog). man had zojuist een 'k gevangenisstraf te- zich horen eisen, doch itonrechter Morshuis londe mededogen en de overtreder nog een 5 gegeven. De ver- :hte had geen rijbewijs was desondanks achter stuur gekropen. Al bcheidene malen had verdachte Hagenaar 1,h aan eenzelfde delict $uldig gemaakt. Zodoen- j bungelde en voorwaar- lijke gevangnisstraf als 1'n zwaard van Damocles zijn hoofd. De offi- !r van justitie, mr. Ger- Isen-Visser, vond de tijd dp om de zijden draad n het zwaard te kappen: k ben niet erg onder de druk van uw verhaal. U 0|eft wel geld om in een Ito te rijden, maar u >elt er niets voor om rij- ssen te nemen." De ver achte had eerder ver- laard, dat hij afstand had Idaan van zijn automo- iel en dat hij zich nu met :t openbaar vervoer ver- iatste. De kantonrechter jegmet welke middelen Hagenaar vanuit de re- >ntie naar Leiden was ?isd. Bij het horen van antwoord „met de fin" kon de vriendin jn de recidivist een lach et onderdrukken. „Een jidboete lijkt me niet zin- f$1, u leeft van de bij and, en bent zeer krap j kas. Ontzegging van de (bevoegdheid kan ik niet afagen. Simpelweg, omdat geen rijbewijs hebt. Ik raag de kantonrechter sp de voorwaardelkijke jvangenisstraf in onvoor- aardelijk om te zetten," ^lus de officier. De ver lichte vond de eis aan de jrse kant. Hij liet weten, jt hij lange tijd verslaafd geweest. Ten tijde van overtredingen drong althans dat beweer-, •t de man allemaal niet e| tot hem door. Maar nu, Kinder auto en „afgekic- ^d" ging het de verdach- g« goed. Lankmoedig Qirak de rechter: „Ik wil arf»t toch nog even met u sjnzien. Wel vind ik, dat u '"jn financieel offer moet sjengen. Ik leg u een geld- rte op van honderd gul- i. De voorwaardelijke angenisstraf van een k blijft, staan." Met de ordeling in de achter- verliet de verdachte rechterlijke pand. chien knaagde het ge- n van de veroordeel- Hij bewandelde enkele lipwegen door de bin- nstad om in de ver- derstelling eventuele ttervolgers te hebben jeschud via omwegen ^ïer voor het kantonge- cht terug te keren. Nog ^nmaal keek de verdach- schichtig om zich heen kroop rap achter het liur van een auto. Met de lete zal hij geen moeite 1(^bben, maar kennelijk sefte de recidivist niet, t barmhartigheid eindig elukje in dame werd er al- ans, dat vermeldde de Jnlastelegging vanbe- huldigd, dat zij op de jnsburgerweg naar links u zijn afgeslagen. Op- erkelijk, want tot op he- 2 n is dat bij de wet niet ürboden. Er bleek echter in een foutje sprake te ^n. De verdachte was na- elijk een straat ingere- vfn, waarvoor een inrij- Srbod van kracht was. In tenlastelegging stond hter niet, waar de ver achte precies naar links as afgeslagen. Een sub- ?1 foutje, waardoor de nlastelegging werd nie- ijë verklaard werd. Als 4rije vrouw' kon de ver- ichte vertrekken, voor pjeze keer. WIM BUNSCHOTEN Kijkh uis Het Kijkhuis heeft drie alternatieve Nederlandse films op het programma staan. Maandag 4 januari „In Extremo" van Frans Zwartjes met Lisa de Rooy, Mo- niek Toebosch en Tom Janssen. Deze film is een persif lage op de kunst en het kunstwereldje. Dinsdag 5 janu ari „Luger" van Theo van Gogh. Luger is een film, die de gemoederen hevig in beroering heeft gebracht. Het is een harde film over fascisme en geweld, waarin een jongeman met fascistische neigingen in één klap rijk probeert te worden door een debiele miljonairsdochter te ontvoeren. Donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 ja nuari „De Afstand" van het trio René Seegers, Jan van de Velde en Leon de Winter. Deze film beschrijft de af stand die er tussen mensen bestaat. De held is een jon ge zeeman die kort tevoren zijn boezemvriend heeft verloren door een overdosis heroïne. Huisvrouwen 'De afdeling Leiden /Oegstgeest van de Nederlandse vereni ging van huisvrouwen heeft in de maand januari een aan tal activiteiten op het programma staan. Zo is er 6 januari om acht uur een cursus spreekvaardigheid in 'Wiener- wald'. Donderdag 7 januari is er om tien uur een nieuw- jaarsinstuif in het gemeentecentrum in Oegstgeest. Zondag 10 januari maken de leden van de vereniging een excursie naar de Avro-studio in Hilversum. Woensdag 13 januari begint de cursus boerenschilderen in 't Want. het vereni gingsgebouw. Donderdag 14 januari om twee uur komt men bijeen in Wienerwald voor een voorlichtingsbijeen komst door de ANWB. Donderdag 21 januari heeft een ex cursie plaats naar Catharinadal. Woensdag 27 januari om kwart over twee spreekt de heer Van Tol van de Gemeen telijke Vuilverbranding in Wienerwald voor de leden en donderdag 28 januari staat een excursie naar de vuilver branding op het programma. Nieuwjaarsvergadering De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land houdt donderdag 7 januari in het gemeentelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel de nieuw jaarsvergadering. Voorzitter A. Koningsveld wijdt tij dens deze bijeenkomst enige beschouwingen aan de toestand in het bedrijfsleven. Na afloop is er de nieuw jaarsreceptie. De bijeenkomst begint om vier uur. UITZENDING Kabelexploitant 'SOLDAAT -i- obL wacht schadeclaim LEIDEN De Neder landse Bioscoopbond zal via de rechter een schade vergoeding van de Leidse kabelexploitant (officieel genaamd Centrale Rege ling Antenne-energie) ei sen van 50.000 gulden. Dit nadat de televisiepiraat „Rainbow" in de nacht van vrijdag op zaterdag de speelfilm „Soldaat van Oranje" via de Leidse ka bel heeft uitgezonden. De Bioscoopbond en de kabe lexploitant verschillen van mening over de dag, dat de Leidse kabel afgesloten moest worden om piraten het uitzen den onmogelijk te maken. Vol gens de Bioscoopbond moest de kabel afgelopen vrijdaga vond op Eerste Kerstdag om twaalf uur dicht, maar de Gemeenschappelijke Regeling heeft de kabel pas op zaterdag avond om twaalf uur op slot gedaan. Het afsluiten van de kabel is een gevolg van het kort geding, dat de Nederland se Bioscoopbond ruim een maand geleden tegen de kabe lexploitant aangespande. In het kort geding eiste de Bio scoopbond, dat de kabel afge sloten zou worden voor speel films, die illegaal op de buis gebracht worden. Over de films zijn geen auteursrechten betaald en daarbij zien de bio scopen de belangstelling voor hun legale films afnemen. Dit zijn de voornaamste drijfveren van de bond, die uiteindelijk door de rechter in het gelijk werd gesteld. De rechter be paalde, dat de Bioscoopbond per overtreding recht heeft een vergoeding van 50.000 gul den. Voor de directie-secretaris van de Bioscoopbond, de heer H.J.A. Thijssen bestaat er geen twijfel over de datum van af sluiting: „Op 25 november is het vonnis betekend, waarbij de Gemeenschappelijke Rege ling een maand de tijd kreeg om de nodige voorzieningen te treffen tegen de piraten. Van af 25 december mochten er dus geen illegale speelfilms meer uitgezonden worden," stelt hij. Al gaat het geschil maar om één dag, Thijssen is van mening dat de Gemeen schappelijke Regeling voor de rechter gesleept moet worden. „Ik vind het zeer spijtig dat de kabel pas op zaterdagavond dicht is gegaan. Ze hadden be ter moeten weten. Er rest me niets anders dan het via de rechter indienen van een schadeclaim," stelt hij. Advo caten van de Bioscoopbond zullen zich over de zaak bui gen. Volgens Thijssen is het voor de Bioscoopbond geen en kel probleem om te bewijzen, dat „Soldaat van Oranje" in derdaad afgelopen vrijdaga vond en -nacht is uitgezonden. De heer J. Olivier, als jurist verbonden aan de afdeling be stuurlijke en juridische aange legenheden van de gemeente Leiden verwacht niet, dat de Bioscoopbond de schadeclaim daadwerkelijk zal doorzetten. Hij gaat er vanuit, dat het door de Gemeenschappelijke Rege ling gekozen tijdstip van af sluiting van de kabel juridisch volledig correct is. „De Bio scoopbond zal moeten bewij zen dat wij fout zitten en dat zijn standpunt het goede is. Ik neem aan, dat de bond niet gaat bakkeleien over één dag eerder of later afsluiten." Het aansteken van een rotje met nog een paar rotjes In de hand, is bepaald niet de veiligste manier om vuurwerk te ontsteken. Hoewel de vakantie nimmer lang genoeg kan du ren blijkt dat de verveling vaak eerder dan ge wenst toeslaat. Voor kinderen, die graag met sport en spel hun vakantie doorbrengen, wil de gemeen telijke dienst sport en recreatie voortaan in de schoolvakanties sportactiviteiten organiseren. In de inmiddels bijna voorbije kerstvakantie werd daarmee geëxperimenteerd en het grote aantal bezoekers bewijst dat er voor dit soort activiteiten een ruime markt is. Zo vond gisteren in het zwem bad de Zijl een zweminstuif plaats. Alles wat maar enigszins met water te maken had was daar aan wezig. Een autobandenbrug over het water, aan een katrol over het zwembad scheren, tobbevaren het is slechts een kleine greep uit het omvangrijke aanbod. Niet alleen in de zwembaden maar ook in en rondom de sporthallen en -velden zullen voor taan in de schoolvakanties activiteiten georgani seerd worden. LEIDEN Het raadslid F. van Oosten (PPR) heeft het college gevraagd welke sociaal culturele instellingen over finan ciële reserves beschikken. Van Oosten acht dit van belang voor de vaststelling van de subsidies in het kader van het sociaal cultureel plan. Het gaat Van Oosten voornamelijk om de instellingen die over meer dan 10.000 gulden aan reserves beschikken. Hij vraagt zich af of de instellingen vrij zijn om het geld uit te geven en in hoeverre dit consequenties heeft voor de subsidie die de gemeente verstrekt. Het sociaal cultureel plan wordt op 11 januari in de gemeenteraad behandeld. LEIDEN De politie heeft tot dusver ruim hon derd kilo illegaal vuur werk in beslag genomen. Dat is aanzienlijk minder dan vorig jaar om deze tijd toen een hoeveelheid van ruim tweehonderd kilo werd gevonden. Het gaat hierbij om vuurwerk, dat niet via de erkende vuur werkhandelaar in de han del wordt gebracht. De Leidse politie werd in de afgelopen weken dagelijks geconfronteerd met klachten over geluids overlast, die het gevolg is van het afsteken van vuurwerk. Half november werden de eerste knallen al waargenomen. Het grootste deel van het in beslag genomen illegale vuur werk werd drie weken gele den uit een auto gehaald. Vol gens de APV (Algemene Poli tie Verordening) is het vier dagen alleen deze week vanaf gisteren tot en met don derdag toegestaan om vuur werk te verkopen. Het afste ken is volgens die verordening alleen op donderdag en vrijdag toegestaan. Dat er ook een flinke hoeveelheid vuurwerk niet via de erkende adressen aan de man wordt gebracht, blijkt uit het feit dat vooral in de binnenstad het publiek re gelmatig op stevige knallen wordt onthaald. Overigens wordt er aan een wetsontwerp gewerkt, dat de verkoop van en handel in de grootste en hardste klappers strafbaar stelt. Wie gebruik maakt van ille gaal vuurwerk loopt een aan tal risico's, zeker wanneer niet alle noodzakelijke voorzorgs maatregelen in acht worden genomen. Illegaal voorwerk is vaak niet voorzien van een ge bruiksaanwijzing en de kwali teit is veelal onder de maat. Maar ook aan vuurwerk dat bij de erkende handelaar wordt gekocht, kleven de no- Het afsteken van vuurpijlen is op deze manier een gevaarlijke zaak: de vuurpijlen staan weliswaar in een fles, maar deze is niet gevuld met zand. dige gevaren. Onoordeelkun dig gebruik van het bengaals vuur, de zevenklappers, de luchthuiiers of gillende keu kenmeiden, de vuurpijlen of van al dat andere spul dat de vuurwerkkabriek Kat in de Merenwijk levert, kan zeer ge vaarlijke situaties tot gevolg hebben. Elk jaar eist het vuur werk ook in Leiden ge wonden hoe overbekend het ook moge zijn welk risico's met name de ogen lopen. Wie het toch niet kan laten om het nieuwe jaar met een flinke hoeveelheid knal- en licht werk in te luiden, doet er ver standig aan een aantal regels in acht te nemen. Ten eerste moet het spul ge kocht worden bij winkels die zijn voorzien van een raambil jet waarop staat 'Verkoop vuurwerk, roken en ópen vuur verboden'. Vuurwerk waarop een gebruiksaanwij zing in het Nederlands staat, is ook geen overbodige luxe. Wie het vuurwerk afsteekt, zou moeten bedenken, dat rieten daken, open opslagplaatsen en dergelijke gemakkelijk in de brand vliegen. Volgens, de APV is het zelfs verboden om vuurwerk vanaf het trottoir af te steken. Vuurwerk dat na het aansteken weigert in rook en licht op te gaan, is levens gevaarlijk. Niet meer aanste ken is het devies, maar ver drinken. Rotjes, donderbussen en gillende keukenmeiden mogen nooit in de hand wor den afgestoken, omdat de kans bestaat dat (een deel van) de hand mee de lucht in vliegt. Omdat het het slimste is vuur pijlen verticaal te lanceren is, de oude vertrouwde methode van het gebruik van een fles, die gedeeltelijk is gevuld met zand nog altijd de beste. Rond kijken of er niemand in de weg staat bij het afsteken én weggooien, kan ook geen kwaad. Zes ton Wout Bergers is één van de middenstanders, die deze maand wat extra's verdient met de verkoop van vuur werk. Hij heeft een winkel in de Haarlemmerstraat. Hij en Kat verwachten, dat er dit jaar net zo veel vuurwerk in Lei den wordt verkocht als in voorgaande jaren: „Dat bete kent, dat er in Leiden in totaal voor zo'n zes ton zal worden afgestoken in de nacht van oud op nieuw. Het zullen voor al veel zogenaamde 'knallers' zijn die de lucht in gaan. Bijna iedereen verwacht, dat de luidruchtige rotjes, zevenklap pers ën kanonslagen volgend jaar tot de verboden categorie zullen behoren en zal daarom dit keer voor het laatst uiterst luidruchtig het jaar afsluiten. Voor ons als vuurwerkverko pers is dat een plezierige ont wikkeling, want zo kunnen we onze voorraad 'knallers' mak kelijker afbouwen," licht Ber gers de perikelen van het vuurwerkvak toe. Hij onderkent de risico's, die aan het gebruik van vuurwerk zijn verbonden. „Gevaar bij het afsteken van vuurwerk is er ongetwijfeld," zegt Bergers. „Vooral als de voorzichtigheid uit het oog wordt verloren. Nog gevaarlijker is het verko pen van vuurwerk. Het is een goede zaak, dat die verkoop streng is gereglementeerd. Wij hebben nog meer veiligheids maatregelen getroffen dan worden vereist. Bij ons staat gedurende de vuurwerkver koop een personeelslid aan de deur. Mensen die met een brandende sigaret binnen wil len, worden geweerd. We voorkomen zo ook, dat grap jassen brandend vuurwerk naar binnen gooien. Ik moet er niet aan denken, wat er dan zou kunnen gebeuren." Dieren Rest nog enige aandacht voor de huisdieren. De harde knal len zijn voor dieren minder plezierig. Honden en katten kunnen er angstcomplexen van krijgen en zelfs op lange termijn gedragsveranderingen gaan vertonen. Binnenhouden en tijdelijk onderbrengen in een vertrek waar het lawaai niet zo erg doordringt, bezorgt ze al minder angst. Niet in een donker hok, want daar kan zelfs de meest menslievende hond of poes niet tegen. Wat extra aandacht van de eige naar en eventueel een flinke prop watten in de oren van de dierlijke huisgenoot zijn nog de beste manieren om de huis dieren te beschermen tegen de tijdelijke gewoonte van de mens.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3