SPORT O ITE KIJK Onverwachte zwemmedailles De Europese zwemkampioenschap- pen in Split leverden een teleurstel lende prestatie van de waterpolo- ploeg op, maar onverwachte succes- jes van de dameszwemploeg. Brons voor de damesestafette, twee keer brons voor Conny van Bentum (foto) en zilver voor Jolanda de Rover als mede zilver en brons bij het kunst- zwemmen waren een plezierige mee valler voor de met weinig perspec tieven afgereisde zweméquipe. Karpov beste schaker Anatoli Karpov prolongeerde zijn wereldtitel schaken door opnieuw in de beslissende tweekamp, in Merano, zijn ex-landgenoot Viktor Kortsjnoj te verslaan. Nadat Karpov enige jaren geleden in het Filippijnse Baguio City Kortsjnoj al had teruggewezen kwam de door zo veel mystiek omgeven tweekamp ditmaal veel minder van de grond. Kortsjnoj presteerde zo matig dat Kar pov vrijwel moeiteloos zijn titel kon behouden. Een re gen van complimenten, de hoogste onderscheiding die de Sovjet-Unie kent en een beurs van enige ton nen waren zijn beloning. Kortsjnoj maakte na zijn ne derlaag bekend nooit meer tegen Karpov te willen uit komen. Wiersma weer kroon Harm Wiersma heroverde de wereldtitel dammen op de Rus Anatoli Gantwarg. Na een eindeloos lijkende reeks remises sloeg de Nederlandse ex-wereldkam pioen met twee overwinningen toe, hetgeen hem op nieuw in het bezit stelde van de hoogste damkroon. Het betekende een verdiende beloning voor de Fries, die zich zelf zeer intensief met de organisatie van de tweekamp, die op verschillende plaatsen in het land werd gehouden, had moeten bezig houden om de zaak in kannen en kruiken te krijgen. Niet voor niets bleek achteraf. Landstitel voor AZ '76 AZ '67 bekroonde een sterk voetbalseizoen met twee complete triomfen en èén gedeeltelijk succes. De Alkmaarse ploeg veroverde de landstitel met grote voorsprong op de concurrentie, greep de nationale voetbalbeker door een zege op Ajax en bereikte de finale van het UEFA Cuptoernooi. Daarin werden de Noordhollanders in de uitwedstrijd bij Ipswich op kansloze af stand gezet door de nederlaag met 3-0. Thuis leverde een indrukwekkende prestatie weliswaar een zege van 4-2 op, maar dat was onvoldoende om de keten van drie triomfen in één seizoen te vervolmaken. Bewogen jaar Oranje Het Nederlands voetbalelftal maakte een bewogen jaar door. Na het toernooi om het mini-WK in Uruguay, dat naast weinig succes de ontslagaanvraag van de toenmalige bondscoach Jan Zwartkruis tot gevolg had, diende het oranjeteam een aantal wedstrijden af te werken om zich te kwalificeren voor het wereldtoernooi volgend jaar in Spanje. Eerst onder interim-coach Rob Baan en later onder Zwartkruis' opvolger Kees Rijvers bleef Nederland lang in de race met zeges op Cyprus, Frankrijk en Belgie en een gelijkspel tegen Ierland. Op 18 november viel in het Pare des Princes in Parijs de beslissing. Frankrijk zegevierde over de ploeg van Rijvers en een periode van bezinning brak aan. Hans de Jager stootte kunst Hilbert en de vogelpoep Hilbert van der Duim zorgde er voor dat dit jaar een historisch schaatsseizoen werd, maar d negatieve zin. Zowel tijdens het Europees als het wereld kampioenschap gleed de Nederlande Eerst letterlijk tijdens de Europese titelstrijd in Deventer toen hij in kansrijke positie onderuit Over vogelpoep, zou hij later verklaren. Tijdens het wereldtoernooi in Oslo vergat de Fries tijden 5000 meter een ronde om een dag later tijdens de 1500 meter letterlijk onderuit te gaan. Waar het seizoen voorbij was voor Van der Duim, die later nog wel de gouden schaats in Inzeil won. A dat maakte weinig meer goed. Bij de dames was het geheel kommer en kwel. Zowel bij het EK als WK leverden de oranjerijdsters zeer slechte prestaties. Koopmans bleef topper Rudi Koopmans zorgde er voor dat de boks- sport in elk geval veelbesproken bleef. Hij verdedigde dit jaar tweemaal met succes zijn Europese halfzwaargewichttitel, tegen Tafer in Parijs en tegen Serres in Rotterdam, maar bracht zijn eigen reputatie een gevoelige deuk toe door betrokken te raken bij een zwendel- zaak. Toen de Eindhovense politie een bende oprolde, waarbij de ex-bokser Hennie Thoonen een leidinggevende rol speelde, bleek Koop mans te hebben meegewerkt aan oplichting van een verzekeringsmaatschappij. Dat werd ont dekt vlak voor zijn titelgevecht tegen Serres, maar de Fries mocht eerst zijn titel verdedigen, vervolgens in een televisieprogramma verschij nen en moest pas daarna een verklaring bij de politie afleggen. Hij bleef er in elk geval mee in het nieuws. Dat deed ook de talentvolle Am sterdamse amateur Pedro van Raamsdonk, die zilver had veroverd bij de Europese kampioen schappen. Van Raamsdonk, die na zijn fraaie prestatie een vorstelijke aanbieding uit Amerika kreeg maar deze afwees, moest vervolgens eni ge weken op non-actief staan, omdat een her senonderzoek had uitgewezen dat hij rust be hoefde. Op biljartgebied zorgde Hagenaar Hans de Jager voor een kunst stukje door tijdens het Europees kam pioenschap kunst stoten in Apel doorn de eerste plaats voor zich op te eisen. De Jager was in het evene ment als volslagen outsider van start gegaan, maar ver raste iedereen door als beste uit de bus te komen. De Europese kam pioen kreeg geen kans om zijn talen ten te tonen in het toernooi om de wereldtitel, omdat dit evenement in Milaan om organi satorische rede nen werd afgelast. McEnroe onttroont Borg John McEnroe maakte een einde aan de heer schappij van Björn Borg op Wimbledon. Na vijf jaar Scandinavische overheersing van Borg ont nam de grillige McEnroe zijn rivaal diens abon nement. Tot woede van de organisatie misdroeg John McEnroe zich tijdens Wimbledon enige ke ren, hetgeen hem het lidmaatschap van de ex clusieve All England Club kostte. Daarover maakte McEnroe zich echter geen enkele zorg, hij maakte zich na zijn titelprolongatie op Flus hing Meadow (weer na winst op Borg) meester van de eerste plaats op de wereldranglijst, mis droeg zich weer hier en daar en werd vervol gens voor een aantal weken geschorst. Van wel ke gelegenheid hij gebruik maakte om enkele lucratieve exhibities te spelen. Zodat het hem in elk geval geen geld kostte. Het Nederlands tennisteam stond op de drempel van de wereld top in het Davis Cuptoernooi. In het Russische Joermala werd de ploeg, voor het laatst met Okker?, op zijn tekortkomingen gewezen. Voetbalincidenten Het voetbaljaar stond ook in het teken van incidenten, waarvan het slopen van het stadion Galgewaard van FC Utrecht (foto) een opval-, lende uitschieter was. Hierbij vielen overigens geen persoonlijke ver wondingen. Dat gebeurde bijna wel bij de ontzag wekkend sterke bom die naast doelman Joop Hie- le van Feyenoord ontplof te en de twee projectielen die eind november in het Haagse Zuiderpark ex plodeerden. Als gevolg van die laatste 'bom' werd de wedstrijd FC Den Haag - FC Utrecht gestaakt. Het wielerjaar werd in februari voortreffelijk ingezet door Hennie Stamsnijder, die in het Spaanse Tolosa voor het eerst in de historie de wereldtitel veldrijden naar Nederland bracht. Voor het overige moesten de wielrenners zich dit jaar tevreden stellen met zeges^ van het tweede garnituur. In de belangrijkste wed strijd van het seizoen, de Tour de France, bleef het Nederlands succes beperkt tot war incidentele uit schieters. In het algemeen klassement, opnieuw ge wonnen door de onverslaanbare Bernard Hinault, speelde ons land geen rol. Tijdens de wereldkam pioenschappen in Tsjecho-slowakije presteerden de profs pover en de amateurs niet veel beter. Slechts op de baan was er goud weggelegd voor de stayers Pronk en Kos. Voor het overige bracht het wielerjaar wel een aantal successen in klassiekers, waarbij Raas en Kuiper zich onderscheidden. Maas en Van de Vel de kwamen negatief in het nieuws. Na hun zeges in de Ronde van België en Luik-Bastenaken-Luik bleken beiden doping te hebben gebruikt. Autosport ongekend boeiend Het autosportseizoen ontwikkelde zich in de langrijkste klasse, de wereldtitelstrijd voor formule l-coureurs, tot een ongekend boeie aangelegenheid. De laatste race uitgerekem de gokstad Las Vegas moest de beslis brengen ten gunste van de Braziliaan Nelson quet. Na afloop van het seizoen kondigden los Reutemann en Alan Jones als meest pr< mente coureurs hun afscheid aan. Op vri hetzelfde moment maakte de Oostenrijker Lauda bekend dat hij volgend jaar zijn ren maakt. Het circuit van Zandvoort, waar de jaar door ATS ontslagen en vervolgens als t visiecommentator furore makende Jan L mers ooit zijn carrière begon, was onderv van talloze discussies en acties. Uiteind werd Zandvoort de grand prix formule I onl men en werd zelfs besloten dat het hele cir moest verdwijnen. Stamsnijder veldrittitel Bill Shankly Overleden Dit sportjaar is een aantal bekende figuren overleden. Prof. dr. Max Euwe, oud-wereldkampioen en jarenlang voorzitter van de wereld schaakbond was één van de meest prominente figuren die de sportwe reld ontviel. In voetbalkringen overleden de oud-coach van Liverpool Bill Shankly, oud-bondscoach van Nederland Frantisek Fadrhonc, de Belgi sche oud-international Wilfried Puis, de bekende Haagse speler I Roodnat en de Braziliaanse oud-bondscoach Claudio Coutinho. De wereldkampioen formule I Mike Hailwood verongelukte bij een verke ongeval. In de atletiekwereld werd de dood van de Pool Malinowski treurd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22