KUIMST^ ITE KIJK Amerika en Madam Uitzonderlijk feit in de Nederland se theaterwereld: twee musicals oogsten tegelij kertijd groot suc ces. Jos Brink schreef een goed beoordeelde mu sical „Amerika Amerika", waarin hij voor illusionist speelde. Op de foto (rechts) pro beert hij het hondje van Caro line Kaart weg te toveren. De andere musi cal deed het eveneens goed: „Madam", van Annie M.G. Schmidt, die me dewerking onder vond van dames van lichtere ze den, maar gezien de protesten niet voldeed aan nor men van het fe minisme. (foto onder). Overleden De Amerikaanse actrice Na talie Wood, die haar eerste grote triomfen vierde als Ma ria in West Side Story, kwam zondag 29 november op 43- jarige leeftijd door verdrin king om het leven. Bob Marley, de reggaezanger uit Jamaica overleed 11 mei op 36-jarige leeftijd aan een hersentumor. Marley, aan wie de herinnering met een dozijn elpees levend wordt gehou den, kan als de grote inspira tor worden beschouwd van een generatie popmuzikan ten. De Nederlandse componist Hendrik Andriessen, die in 1949 directeur werd van het Haags Koninklijk Conservato rium, werd 88 jaar; hij over leed op 12 april. Andriessen was een veelzijdig musicus, die toch vooral naam kreeg als kerkcomponist. De Oostenrijkse dirigent Karl Bofim overleed op 14 augus tus op 86-jarige leeftijd. De dirigent werd niet beschouwd als een groot vernieuwer, wel als een gedegen, betrouw baar man die zich aan de partituur hield. Barend Barendse, tv- en ra diopresentator, zonder pet niet goed herkenbaar, over leed 5 februari op 73-jarige leeftijd. Barendse werd voor velen vooral onvergetelijk door zijn enthousiasme, de laatste jaren voor radio, maar ook in tal van spelprogram- ma's voor de NCRV-tv. -'v-45!! North Sea In het weekeinde van 13 juli trok het Nederlands Congresgebouw in drie dagen het recordaan tal van 30.000 bezoekers uit het hele land voor het jaarlijkse North Sea Jazzfestival, waaraan 600 musici medewerking verleenden. Indrukwekkend was de uitvoering van Brechts Heilige Jo hanna van de slachthoven in het kader van het Holland Festi val. Het Schauspielhaus Bochum liet het oorspronkelijk spe len in een leegstaande ijzergieterij. NOS 25 jaar Het NOS-Journaal vierde in april het 25-jarig bestaan. Bill Haley, die met zijn Co mets wereldberoemd werd met zijn hit „Rock around the clock" overleed in zijn woon plaats Harlingen in Texas aan een hartaanval op 9 februari. Bill werd 55 jaar. Dichter/publicist Gabriël overleed 26 mei op leeftijd. Smit werd om zijn heldere en sie. In zijn gedichten zich heel persoonlijk der zijn geloof ooit geven. Hij werd onder onderscheiden met de rianne Philipsprijs. Hannie Schaft Renee Soutendijk als verzetsstrijdster Hannie Schaft in de dit jaar uitgekomen Nederlandse speelfilm „Het meisje met het rode haar" van regisseur Ben Verbong. De film, gebaseerd op een boek van Theun de Vries over Hannie Schaft, werd be schouwd als de beste film over het Nederlandse verzet. Willeke van Ammelrooy en Jeroen Krabbé in Ate de Jongs verfilming van „Een vlucht regenwulpen" van Maarten 't Hart. Nf0' alleen de meest succesvolle Nederlandse speelfilm van dit jaar, doch goede tweede achter „topper" James Bond met zijn „L your eyes only". Het Nederlands Dans Theater vierde juli van dit jaar met choreograaf Jiri Kylian in Amerika ongekende triomfen, met hoogtepunten in de New Yorkse Metropolitan Opera. Vlucht regenwulpen

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20