foicUe <2owuvnt Benzine 41 cent per liter duurder BI VS gaan Polen én Sovjet- Unie harder aanpakken ïeuwjaars- Show in massief eiken KIJK Dure knip ACCIJNS IN PLAATS VAN WEGENBELASTING: Mogelijk nieuwe vakantiezegels Piraten mogen gewoon doorgaan met zenden erkgevers rken niet ee aan istelling inenplan HANDELSEMBARGO EN OPSCHORTEN WAPENGESPREK OVERWOGEN Doden bij ongeluk 1 met skilift in Zuid-Tirol Annexatie Golan verdeelt Israel en VS Meubelfabriek Oisterwijk Man (25) zonder reden neergestoken I Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bsnk N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Dinsdag 29 december 1981, 72e jaargang no. 22154 In „Toppop" jaaroverzicht van de stijgers en dalers in de hit- wereld op Ned. II om 18.59 uur. „Mies" om 20.27 uur in oudejaarsstemming. Soloshow Jan Blaaser om 22.20 uur. Op Ned. I om 19.00 uur meer evangelische boodschap in de media. Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur van 3 graden in het zuiden tot 0 graden in het noordoosten. Middagtemperatuu'r ongeveer 4 graden. Matige zuidenwind. Zon op 08.50, zon onder 16.36. Scheveningen hoogwater 5.07 en 17.21 uur, laagwater 0.52 en 13.24 uur. twee dagen na is 1981 gevild vandaag en het geen goed jaar, zoals grootmoeder overigens al van 1881 zei. Niettemin: opgeruimd staat /{jes. Daarom vindt u bij de krant van vandaag al bijlage over de afgelopen tweeënvijftig weken, it pagina's vol foto's, gestolde momenten uit turbulent geheel, gerangschikt naar evenzo- gebieden van binnen en 'buiten de grenzen, arop maar wat te beleven viel. Een geconden- rd en ingedikt 1981, met het bittere smaakje, eigen is aan alles wat beterschap belooft, jost voor 1982! VA/V DE VORST IM DE DRUP GRONINGEN Een inwo ner van de stad Groningen heeft het afgelopen weekend voor een grote ravage gezorgd in zijn eigen flat en die van de onderburen. Om te voorko men dat de waterleiding zou bevriezen had hij de kraan open laten staan. Tijdens zijn afwezigheid bleek echter de afvoer verstopt, waardoor niet alleen zijn eigen woning maar ook die van de benedenburen blank kwam te staan. De wa teroverlast zorgde voor ver nielde tapijten, afgebladderd behang en een totale schade van ettelijke duizenden gul dens. Jongetje in bad verdronken WILP De 13-jarige Arie Steu nenberg uit Apeldoorn is eergiste ren in het Instituut voor Verpleging Zwakzinnigen in Wilp in bad ver dronken. De verpleegster, die op dat moment alleen dienst had, werd tij dens het baden van de jongen weg geroepen door een patiëntje op een andere afdeling. Zij dacht dat het wel verantwoord was Arie even al leen in bad te laten. Toen bij haar terugkomst bleek dat dat niet het geval was, heeft zij met hartmassage en mond-op-mondbeademing gepro beerd de levensgeesten weer op te wekken. Het was echter al te laat. Justitie is een onderzoek begonnen, aldus de politie gisteren. BENZINE WEER 2 CENT GOEDKOPER DEN HAAG Aan de daling van de benzineprijzen lijkt geen einde te komen. Per 1 januari gaat de maximumprijs voor benzine opnieuw met twee cent omlaag. Normale benzine kost dan nog 166,2 cent en superbenziné 172,8 cent. De feitelijke marktprijs ligt overigens volgens de con sumentenorganisaties nog enkele centen beneden dat niveau. LPG wordt 0,7 cent goedkoper en gaat 75 cent per liter kosten. Minister Terlouw van Economische Za ken zal op korte termijn bij het bedrijfsle ven informatie inwinnen over de soms spectaculaire prijsverlagingen die enkele oliemaatschappijen onlangs hebben door gevoerd. Superbenzine is vorige week aan sommige pompen tien tot twaalf eent goedkoper geworden. Taalstrijd DEty HAAG Wie per boot het Ver enigd Koninkrijk bezoekt moet de zo genoemde „landing card" die bij aan komst wordt overhandigd, in het Ne derlands kunnen invullen. Het is on begrijpelijk dat dit document wèl in het Engels, Frans en Duits is gesteld, maar niet in het Nederlands, zo vin den het Algemeen Nederlands Ver bond en het Vlaams Komité voor Brussel. De organisaties eisen in een brief aan de Britse, Belgische en Ne derlandse ministers dat de kaart, die de toelating op Brits grondgebied re gelt, spoedig wordt aangepast. Neder land en België zijn immers „directe buren" van het Verenigd Koninkrijk. Burgers uit 'deze landen verdienen het daarom in hun eigen taal bejegend tè worden, aldus de brief. v TER NEUZEN Een 34-jarige kraan drijver uit Terneuzen is vlak voor Kerstmis op staande voet ontslagen, door het overslagbedrijf waar hij werkzaam was. De man wilde met de grijper van een kraan zijn in het water gevallen portemonnee met 200 opvissen. Hier door ontstond in de horizontale arm van de 16.000 ton zware kraan een knik. Schade: 200.000 gulden. Volgens de kraandrijver vertoonde de kraan de laatste tijd nogal eens gebreken. Bij de eerste poging haalde de grijper alleen modder boven water. Bij de tweede po ging knikte de arm van de kraan, die volgens de werkgever alleen geschikt is voor overslagwerk. DEN HAAG Het vervangen van de motorrijtuigenbelasting voor particuliere personenauto's door accijns zal de benzine uit eindelijk 41 cent per liter duur der maken. De automobilisten zien deze omzetting, variabilisa- tie van vaste kosten genoemd, wel zitten: Men betaalt dan be lasting naar het aantal verreden kilometers en dat wordt recht vaardiger gevonden. Dit blijkt uit een studie over het va riabel maken van autokosten, die mi nister Zeevalking van Verkeer is aan- gehoden. Uitgangspunt van de studie was na te gaan of het vervangen van de vaste last in de vorm van wegenbe lasting door een belasting naar ver bruik via het hoger maken van de benzine-accijns tot energiebesparing zal leiden doordat men de auto effi ciënter gaat gebruiken. Blijft men de auto in dezelfde mate gebruiken, dan moet de benzine 23 cent per liter duurder worden om voor de Staat eenzelfde opbrengst te bereiken als bij het heffen van motorrijtuigenbelas ting. De benzine moet nog duurder worden naarmate bij elkaar minder gereden wordt. Bij een energiebespa ring, tot tien procent zelfs 41 cent per liter benzine. En zo'n besparing zit er bij variabilisatie wel in, zegt de studie, die is beperkt tot particuliere persone nauto's met benzinemotor. De verkoop van vuurwerk is giste ren begonnen. Op de foto een koper met „wat" spullen. Inmid dels is gebleken dat er rotjes in de handel zijn, voorzien van een verkeerde ge bruiksaanwijzing. Het gaat om ro tjes met de naam „Shising crac kers" waarop staat dat het om sterretjes gaat, die men in de hand kan hou den. NA DIEFSTAL DEN HAAG Er komen waarschijnlijk nieuwe vakantiezegels voor 1981/1982. De Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid overweegt de oude zegels'in te trekken nadat kort voor Kerst mis in Geleen voor twee miljoen gulden aan zegels is gestolen. Als het plan van het Sociaal Fonds doorgaat, wordt de buit van de rovers waardeloos. FM-RADIOSTORING GEEN OPZET DEN HAAG De Haagse piraten verschijnen gewoon weer op de beeldbuis alsof er niets is gebeurd. Ondanks alle commotie, ontstaan door opzettelijk veroorzaakte tv-storingen teweegge bracht door sympathisanten van de tv-piraten. laten burgemees ter en wethouders van Den Haag de proef met het 's nachts openhouden van een kanaal voor de piraten normaal doorgaan. Gisteravond verschenen de programma's weer op het scherm. Een storing bij de FM-radio, die van gisteravond af optrad, had met dit alles niets te maken. Een kabelbreuk in het technisch hart van het ontvangststation in Den Haag heeft van gisteravond af tot vanmorgen vroeg de ontvangst van FM-radiozenders op de kabelradio onmogelijk ge maakt. Ten onrechte ontstond bij de luisteraars de indruk dat de Haagse tv-piraten hun storingsactiviteiten naar de radio-uitzen dingen hadden verlegd. Volgens de kabelexploitant Casema is hier echter sprake geweest van een technisch defect en in geen geval van sabotage. Dat de reparatie zo'n lange tijd in beslag heeft genomen komt volgens de heer De Goede van Casema, omdat na de acties van de zendpiraten tijdens de afgelopen dagen de aandacht gisteren voornamelijk was geconcentreerd op de televisie-uitzendingen. Casema heeft de indruk dat de piraten de televisieuitzendingen echter verder met rust zullen laten. Die mening baseert de kabe lexploitant op het gesprek met de Haagse tv-piraten, dat gister middag heeft plaatsgevonden. HAAG Alle cen- werkgeversorganisa- ïebben besloten voor niet mee te werken de opstelling van het ;gelegenheidsplan dat kabinet voor ogen werking is niet in het be- Yan ondernemend Neder- zo hebben zij gezamen- erklaard, omdat gevreesd worden dat de conse- ies daarvan onze proble- ernstig zullen vèrgroten. (verheid, zo voegen zij moet eerst maar Jewijzen dat dit niet zo is. Druari zal worden bezien i standpunt gehandhaafd worden. ceigeren verdere mede- ng omdat het kabinet de geversvoorstellen heeft ^ezen ten aanzien van de forming en omdat extra ïeidsbezuinigingen die de van het bedrijfsleven en verlichten uitblijven. [ndien vinden de werkge- dat de loonmaatregel hun ineelsbeleid in de wielen WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan zal later deze week aanmerkelijk hardere sancties afkondigen tegen Polen én de Sovjet-Unie' in verband met het voortdu ren van de staat van beleg in Polen. Uit woorden van rege ringsfunctionarissen kon wor den opgemaakt dat de VS be reid zijn alleen zonder steun van de bondgenoten tot straffere maatregelen over te gaan. Hoewel daarover in Washing ton geen bevestiging is te krij gen, zou de VS er niet voor te rugschrikken zowel de wapen- gesprekken met Sovjet-Unie in Genève als de conferentie in Madrid over de naleving van de Akkoorden van Hel sinki af te breken. Waarnemers in Washington, gaan er van uit. dat dè Ameri kaanse regering in ieder geval besluit de levering van hoog waardige technologie aan de Sovjet-Unie te verbieden. Ver der zouden de landingsrechten van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot in de VS en de toegang voor Sovjet schepen tot Amerikaanse ha vens kunnen worden opge schort. Over een graanembar- go wordt nog niet gesproken. Een dergelijke maatregel zou in de VS veel verzet onder de boeren tot gevolg hebben. De grote Amerikaanse vakbond AFL-CIO heeft de regering opgeroepen wel een graanem- bargo af te kondigen en ver der alle kredieten aan Oost- Europa stop te zetten, totdat de situatie in Polen weer is als voor de militaire machtsover name van 13 september. De naar het Westen overgelo pen ex-ambassadeur van Po len in Japan, Rurarz, heeft een commissie van het Ameri kaanse Congres opgeroepen alle economische contacten met Polen en de Sovjet-Unie af te breken. Volgens Rurarz zitten de „regisseurs van het Poolse drama achter de muren van het Kremlin". Pagina 11: West-Euröpa en VS botsen over Polen. Celstraffen voor leden Soli dariteit. BOLZANO Bij een ongeluk met een skilift in het winter sportoord Latsëh in Zuid-Tirol (Italië) zijn twee doden en ze ker twintig gewonden gevallen. De slachtoffers vielen toen de rem van de 1,3 kilometer lan ge lift weigerde en de stoeltjes met grote snelheid begonnen terug te glijden naar het dalstation. Daar klapten enkele stoeltjes-tegen een muur, waarbij een 23-jarig meisje en een 14-jarige jongen, beiden uit West-Duitsland, om het leven kwamen en een aantal andere wintersporters werd gewond. Anderen zagen kans op tijd uit hun stoeltje in de sneeuw te springen. Zij liepen alleen lichte verwondingen op. Alle ge wonden kwamen uit België en West:Duitsland. De skilift was sinds twee jaar in gebruik. Sinds een soortgelijk ongeluk met een skilift in 1976, evèneens in Zuid-Tirol, worden alle stoeltjesliften regelmatig gecontroleerd. De politie stelt een onderzoek in. Een deel van de ravage die werd aangericht door de defecte stoeltjeslift in Latsch. JERUZALEM Bij het eerste contact op hoog niveau tussen Israël en de VS sinds de annexatie van de Golanhoogte zijn diepgaande meningsverschillen aan de dag getreden. Dit heeft de Israëlische Radio bekend gemaakt. De Israëlischë minister van buitenlandse zaken, Shamir, had gisteren in Jeruzalem een gesprek van negentig minuten met de Amerikaanse senator Percy. Het besluit van Washington de overeenkomst voor militaire sa menwerking op te schorten uit protest tegen de annexatie van de Golanhoogte, leidde tot een bijzonder felle reactie van pre mier Begin die de VS er van beschuldigde Israël te behandelen eén „bananenrepubliek". Senator Percy zei tegen minister Sha mir dat de verhouding tussen Israël en de VS nog nooit zo slecht was geweest sinds' 1956. In dat jaar trad de Amerikaanse rege ring tijdens de Suez-crisis op tegen Israël en dwong dit land zijn troepen uit de Egyptische Sinaiwoestijn terug te trekken. De Amerikaanse druk op Israël lijkt nu mind er zwaar. Minister Shamir herhaalde het Israëlische standpunt, dat de annexatie van de Golanhoogte van wezenlijk belang is voor de veiligheid van Israël. De inlijving van de Golanhoogte versterkt het Israëlische isole ment. Een aantal Afrikaanse landen, dat van plan was betrek kingen aan te knopen met Israël, heeft hiervan afgezien in ver band met dé annexatie van Syrische Golan, zo heeft de Israëli sche Radio vanochtend meegedeeld. 29 1 30 1 31 IXI 2 IXI 7 8 U bent van harte welkom op onze ifeervolle Nieuwjaars-show in: Ier kei: Noordeindsewee 116 Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard Toonaangevend in eiken. m krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Bromfietser in botsing met portier LEIDEN Een 18-jarige bromfietser is gistermiddag ten val ge komen, doordat hij geraakt werd door een openzwaaiend portier van een auto. De bromfietser reed over de Rijnsburgersingel. Links van hem stonden auto's in een file. Plotseling opende een. 10-jarige passa- giere van een der auto's het portier. De bromfietser kneusde zijn rechter arm en been. DEN HAAG Een ongeveer 25-jarige man is gistermiddag in de Hobbemastraat in Den Haag zonder reden neergestoken. De man is in het Westeinde Ziekenhuis geopereerd en de politie heeft een arrestatie verricht. Het slachtoffer zou voor een etala ge in deze winkelstraat hebben staan kijken toen hij volkomen onverwacht met een mes vlak onder zijn hart werd gestoken. Aan de hand van getuigenverklaringen kon de politie niet veel later in de Van Miereveltstraat een 58-jarige Hagenaar aanhou den. Volgens de politie verkeerde de arrestant onder de invloed van medicijnen. Het slachtoffer verkeert buiten levensgevaar, maar kon nog niet worden géhoord, waardoor zijn identitiët nog niet bekend is. Grote meubelverkoop i a.4. woensdag 30 erdag 2 januari van 10 00 tot 5 00 uur zal part. Tevens padlien massief eiken eethoeken in vele uitvoe- Saloniafeis, kasten, (oogkasten enz Pnjsmdicatie 3-, 2- en i /9600.- voor 4990.- Geheel massief eiken eet boek - 4 stoeten van 2690.- voor 1550.- enz Goede- kssementspartiien. Schuwacbt 152. ummi !r& /W-7 1

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1