en YS jotsen over Polen jiter'nlmmtmmer wommj? Werkloosheid in EG neemt tot 1985 toe EROEPEN Verzet El Salvador meldt moord op honderden burgers Proces tegen verdachte Atlanta- moorden begonnen landse Hervormde .bedankt voor Voorburg kant bijzondere werk- leden Nederlandse Pro ten Bond N.P.B.) H.J. Wognum. ROME De Italiaanse politie heeft gisteren in de omgeving van Aosta bij de grens met Frankrijk drie mannen aangehou den, die mogelijk betrokken zijn bij de ontvoering van de Ame rikaanse generaal Dozier. De drie mannen wilden lires over de grens smokkelen en waren in het bezit van belangrijke docu menten van de Rode Brigades. In de jacht op de daders van de ontvoering heeft de politie de medewerking gevraagd van de bevolking van Verona, waar Do- zier anderhalve week geleden uit zijn woning werd ontvoerd. ^derd Haitianen ontvlucht interneringskamp ie^ll Meer dan honderd Banse vluchtelingen zijn H>en zondag ontsnapt uit Hfterneringskamp ten zui len Miami. r jroot aantal demonstran- jéak zondag door barrica- Bij het kamp en gooiden Benen en flessen naar de i. De betogers hadden Dij het interneringskamp verzameld om steun te betui gen aan de hongerstaking van meer dan zeshonderd Haitia nen in dit kamp. Tijdens de schermutsaelingen met de po litie konden honderd van hen ontsnappen. De Haitianen, die gevlucht zijn voor het rechtse regime in hun land. willen in de Amerikaanse sauicuit-ving opgenomen worden. SAN SALVADOR Een clandestien radiostation van het Salvadoriaans verzet heeft regeringsmi litairen beschuldigd van het doodschieten van „honderden burgers" in een mislukte poging het radiostation het zwijgen op te leggen. „Gewapende troepen voerden in het departement Morazan een operatie uit met het doel Radio Venceremos te vernieti gen, maar zij konden dat niet. Wat zij wel deden was het ver moorden van honderden bur gers, die in het gebied woon den", aldus het radiostation. De radio verstrekte geen ver dere bijzonderheden, maar volgens guerrillero's beschou wen regeringstroepen iedereen in een bepaald doelgebied als een opstandeling en worden daarom veel onschuldige bur gers doodgeschoten. Radio Venceremos kwam af gelopen weekeinde weer in de lucht, nadat het station op 4 december uit de ether was verdwenen om „technische re denen". In de eerste week van december opende het Salvado- riaanse leger een grootscheeps offensief in Morazan om de zender het zwijgen op te leg gen. Meer dan 1500 soldaten, gesteund door Amerikaanse helikopters en jachtvliegtuigen werden naar het gebied ge stuurd. Volgens de Salvado- riaanse minister van defensie, Jose Guillermo Garcia, hebben soldaten alleen een zender ge vonden, maar niet het radios tation. Radio Venceremos kondigde zondag aan, dat de guerrilla- activiteiten voor, tijdens en na de verkiezingen in maart 1982 zullen worden voortgezet. Dan moet in El Salvador een grondwetgevende vergadering worden gekozen. Het plan wordt gesteund door de Vere nigde Staten. Het Salvado riaans verzet weigert aan de verkiezingen mee te doen. Volgens het verzet zou zijn kandidatenlijst slechts funge ren als dodenlijst voor rechtse terroristen. DINSDAG 29 DECEMBER 1981 PAGINA 11 67 Turken gearresteerd Khadaffy op privébezoek in W.-Duitsland BONN De Libische leider Kha daffy heeft een uitnodiging aan vaard van de Westduitse parlemen tariër Möllemann. De liberaal Mölle- mann(FDP), die voorzitter is van de Duits-Arabische Vereniging, bracht onlangs tweemaal een bezoek aan de Libische hoofdstad Tripoli en sprak daar met kolonel Khadaffy. Volgens diplomatieke bronnen in Bonn is de Westduitse regering niet van plan Khadaffy ook een officiële uitnodiging te geven. West-Duits- land en Libië hebben uitgebreide handelsbetrekkingen en beide lan den zijn geïnteresseerd in uitbrei ding van deze contacten. ISTANBOEL Turkse veiligheidstroe pen hebben gisteren in de Turkse stad Kayseri 67 mensen gearresteerd die er van worden verdacht lid te zijn van een linkse guerrilla-organisatie. Volgens een verklaring van de militaire machtheb bers in deze stad in Midden-Turkije be horen de gearresteerden tot de linkse guerrillagroep Dev-Yol. Sinds de militaire machtsovername in Turkije in september 1980 zijn de leiders en honderden leden van deze verboden gearresteerd. De verdachten worden er van beschuldigd de bevolking te hebben bewapend voor „een marxistisch-leninis- tische machtsovername in Turkije", al dus de verklaring. TENLAND ,iese connection nog niet told ondanks heroine vangst S De Franse politie, die het afgelopen inde een grote hoeveelheid heroine in heeft genomen, is er van overtuigd nog Snde te hebben gemaakt aan de heroine- [r via de „Chinese connection". Ie aanhouding van negen Chinezen uit ong maakte de Franse politie enkele da leden tien kilo zuivere heroine buit, die p Franse en Nederlandse markt bestemd waarde wordt geschat op 125 miljoen .jtaties waren mogelijk door internatio- imenwerking. De negen Chinezen, die igkok naar West-Europa waren gereisd, fal vanaf Thailand geschaduwd. De her- Jas verborgen in koffers met dubbele bo- n totaal heeft de Franse politie in de af- i drie jaar ongeveer 40 koeriers opge- ie voor deze „Chinese connection" werk- LEIDSE COURANT Berejacht bij Londen In de omgeving van Noord-Londen is de politie op zoek naar een beer. Althans, aan de hand van in de sneeuw gevonden sporen neemt men aan dat het om een beer gaat. Navraag bij circussen en dierentuinen heeft geleerd, dat daar geen beer wordt vermist. De politie vermoedt dat het dier uit een privé-dierentuin is weggelopen en de eigenaar daarvan geen melding durft te doen. Gisteren gingen met speurhonden en geweren uitgeruste politiemannen op berejacht. zon der dat de prooi werd gevonden. Verwacht wordt dat het dier door de felle koude en het dikke sneeuwdek uiteindelijk gedwongen wordt zich weer in de meer bewoonde delen van het gebied boven Londen te ver tonen, omdat alleen daar voedsel te vinden is. De Britse winter heeft overigens de afgelopen week meer dan vijftien slachtoffers geëist. Het zijn vooral afgelegen wonende bejaarden, die door sneeuw en koude moeten zijn verrast. DlfSEL WASHING- e| De verhouding JJji West-Europa en de V(jiigde Staten stevent ^volg van de gebeur- vden in Polen regel de op een nieuwe crisis iehwijl aan de overzij- *%i de oceaan plannen en gesmeed om niet i Warschau, maar ^Moskou te straffen -Tie instelling van het lire bewind in Polen, ten de Westeuropese m zich op de vlakte luden. Sancties wor- in alle hoofdsteden, uitzondering van Pa- voorlopig beschouwd /erhaaste stappen, die een Sovjet-invasie in Po len alleen maar dichterbij brengen. De crisis tussen de VS en de Westeuropese bondgenoten zal morgen andermaal blijken, wanneer de NAVO-landen in Brussel een poging onderne men om een gezamenlijke strategie te bepalen. De door de Amerikaanse regering overwogen extra-sancties te gen Polen en de Sovjet-Unie zullen, zo werd in NAVO- kring vernomen, de eenheid danig op de proef stellen. De meeste Westeuropese bondgenoten willen eerst spij kerharde bewijzen voor de stelling dat niet de militaire machthebbers in Warschau, maar de leiders in het Krem lin de regie voeren over de ge beurtenissen in Polen. Zolang die bewijzen er niet zijn is voorzichtigheid geboden, aldus NAVO-kringen. Het zeer behoedzame optreden van de Westeuropese regerin gen blijkt verder uit het be sluit een eerder uitgeschreven vergadering van de EG-minis- ters van buitenlandse zaken over Polen alsnog af te gelas ten. In Londen tot het eind van het jaar is Groot-Brittan- nië EG-voorzitter komen morgen alleen hoge ambtena ren bijeen. Volgens het West duitse persbureau DPA zou niet alleen de westerse be hoedzaamheid, maar ook een groot meningsverschil tussen Parijs en Bonn over de te vol gen Polen-politiek reden zijn geweest, de ministersvergade ring niet door te laten gaan. Het Russische persbureau Tass sprak gisteren zijn tevreden MIJNBEZETTING TEN EINDE Celstraffen voor leden Solidariteit WARSCHAU In War schau is gisteren een aan tal aanhangers van het in middels verboden vakver bond Soilidariteit veroor deeld tot gevangenisstraf fen van maximaal drie en een half jaar. Ze werden schuldig bevonden aan het organiseren van sta kingen, terwijl dat door het militaire bewind was verboden. Vandaag en morgen komen opnieuw activisten van Solidariteit voor de rechter. Radio Warschau^hieldde gis teravond, dat een eind is geko men aan de bezetting van de Piast-mijn in Silezië door meer dan 1.100 mijnwerkers. De kompels bleven ruim twee we ken onder de grond uit protest tegen de afkondiging van de staat van beleg in Polen. Vol gen Radio Warschau verkeer den de mijnwerkers in een slechte conditie, maar is de ochtendploeg vanmorgen ge woon aan het werk gegaan. Er werd niet bij gezegd of de be zetting vrijwillig of met mili tair geweld is beëindigd. Giste ren waren er berichten over politie-acties tegen mijnwer kers met gifgas en door middel van het onder water zetten van mijngangen. Uit de berichten van Radio Warschau valt weinig op te maken over de mate waarin in Polen nog verzet wordt gebo den. Over de scheepswerven in de steden aan de Oostzeek ust werd alleen gemeld, dat meer dan zestig procent van de arbeiders op het door zware sneeuwval en een beperkte voorraad grondstoffen gehin derde werk is verschenen. De Britse omroep BBC beves tigde gisteren op grond van berichten uit een „betrouwba re bron" in Polen de geruch ten, dat Solidariteit-voorzitter Lech Walesa de dag voor kerstmis in hongerstaking is gegaan. Walesa zou deze actie later hebben afgebroken, om nog een rol te kunnen spelen bij het beëindigen van de hui dige crisis. ATLANTA In Atlanta is gisteren het proces be gonnen tegen de enige verdachte in het gerechte lijk onderzoek naar de noord op 28 jonge zwarten in deze stad in het zuiden van de Verenigde Staten. Ruim zes maanden nadat een eind kwam aan de reeks mysterieuze moor den, moet de 23-jarige Wayne Williams terecht staan op de verdenking aan twee van de 28 moor den schuldig te zijn. Het wordt echter niet uitgeslo ten dat hij bij meer moor den betrokken was. Williams, een zwarte free-lan ce cameraman en fotograaf, is officieel in staat van beschul diging gesteld van de moord op Nathaniel Cater (27) en Jimmy Payne (21). Zij waren twee van de laatste slachtof fers die in de twee jaar tot juni 1981 dood werden gevonden. Een politie-rapport voor rech ter Clarence Cooper sluit ech ter niet uit, dat Williams acht tien andere moordzaken op zijn kerfstok heeft. Cooper zal moeten uitmaken of het rap port aan het al zeer lijvige dos sier zal worden toegevoegd. Er wordt op een langdurige zitting gerekend, die mogelijk maanden gaat duren. Er zijn namelijk maar weinig harde bewijzen tegen Williams: enige draden en hondeharen die op de lijken van de twee slachtof fers zijn gevonden en die vol gens laboratoriumonderzoek niet duidelijk verschillen van draden en haren die bij Wil liams thuis en in zijn auto zijn gevonden. Verder is in het nadeel van Williams, dat hij 's nachts werd gearresteerd op een brug over de rivier de Chattanooc- hee, waar de lijken van ver scheidene slachtoffers zijn aangetroffen. Daaronder wa ren die van Cater en Payne. Tenslotte pleit tegen hem dat na zijn arrestatie een eind kwam aan de moorden. Wil liams echter houdt vol on schuldig te zijn en zegt geen van de slachtoffers te kennen. Volgens hem wilde de politie snel met een verdachte komen en heeft zij hem daarom tot zondebok gemaakt. Het eerste deel van het proces is uitgetrokken voor het be noemen van een jury, die naar het oordeel van de aanklager en de verdediging geen raciale vooroordelen heeft en die geen leden telt die mogelijke ban den hebben met de slachtof fers. Daar zal wellicht twee weken overheen gaan. Daarna begint het eigenlijke proces, met de verschijning van getui gen en behandeling van de be wijzen. Beide partijen hebben deskundigen gedagvaard die kunnen verklaren of het mi croscopisch onderzoek van de vezels en de hondeharen al dan niet steekhoudend bewijs levert. BRITS ONDERZOEKBUREAU: LONDEN - In de vier gro te landen van de Europese Gemeenschappen, Groot- -Brittannie, Frankrijk, West-Duitsland en Italië zal de werkloosheid tot 1985 alleen maar toene men. Ook in 1991 zullen er meer werklozen zijn dan op het ogenblik, zo schrijft het onafhankelijke Britse onderzoekbureau Data Resources Interna tional (DRI). De vier lan den tellen nu ongeveer 7,5 miljoen werklozen; in 1985 zijn dat er 9,3 mil joen. Daarna zal de werk loosheid langzaam kleiner worden, maar in 1991 zul len het er in elk geval meer zijn dan 7,5 miljoen. Gemiddeld zal de werkloos heid per jaar in Groot-Brittan- nie 10,9 procent bedragen. In Italië zal dat 8,7 procent zijn, in Frankrijk 7,7 procent en in West-Duitsland zeven procent. Wat betreft de gemiddelde prijsstijgingen per jaar komt de Bondsrepubliek er ook het gunstigst af van de vier lan den. Data Resources Interna tional raam de stijging daar op 3,8 procent. In Frankrijk stij gen de prijzen met 9,3 procent, in Groot-Brittannie met tien procent en in Italië 13,8 pro cent. Data Resources International geeft West-Duitsland de beste kansen van alle EG-landen voor een langdurige opleving van de economie. De in verge lijking met de Westduitse mark hoge koers van de dollar is gunstig voor de Westduitse concurrentiepositie. De indu strie produktie zal hierdoor toenemen, ook al blijft de bin nenlandse vraag zwak. Eensgezindheid typeert kandidaten voor Fins presidentsschap HELSINKI De campagne in Finalnd voor de opvolger van de in oktober wegens ziekte afgetreden president Kekkonen is gisteren in volle hevigheid losgebarsten. Langs de straten verschenen vele aanplakbiljetten en alle acht presidentskandidaten stelden zich beschikbaar voor inter views. De verkiezing vindt plaats op 17 en 18 januari. De acht kand'daten hebben gezegd dat zij nauwgezet het spoor zullen volgen van Kek konen en hebben daardoor de grootste moeite een kwestie te vinden waarover zij het niet eens zijn. Het beleid van kek konen is altijd gericht geweest op goede betrekkingen met de Sovjet-Unie en op het behoud van „vrede en actieve neutra liteit". L Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! iELISCHE ISTER ïtruiming :rzettingen ionaal heid uit over de opstelling van de Westeuropese landen. Vol gens Tass zijn „de pogingen van de VS om West-Europa mee te slepen in een politiek van chantage en grove inmen ging in de binnenlandse aan gelegenheden van Polen afge stuit op energiek verzet van die landen". Tass noemde in dit verband vooral Bonn; Pa rijs, dat zich veel harder op stelt, werd niet genoemd. In de Franse hoofdstad is van daag vergaderd door de even eens door de situatie in Polen verdeelde Socialistische Inter nationale (SI). Uitspraken van voorzitter Willy Brandt over Polen werden vooral door Franse geestverwanten „veel te slap" genoemd. Zij willen een hardere opstelling van de SI tegenover de Poolse macht hebbers. Wayne Williams (rechts met bril) wordt door agen ten omgeven bij zijn ver trek uit de gevangenis van Atlanta naar de rechtszaal. AVIV De Israëli minister van buiten- e zaken, Shamir, gisteren gezegd dat instaande ontruiming jle Israëlische neder- gen in de Sinai lang hand een „nationaal wordt. Shamir lerde hiermee op het 5 feller verzet van de kolonisten. Giste- ïadden zij opnieuw luizen in brand ge- uit protest tegen inbod van de Israëli- egering, die volgens nvoldoende facilitei- iedt ter compensatie e gedwongen ontrui- van de nederzettin- april 1982. r verklaarde tegenover hoor van jonge aanhan- an de regering, dat het em van de Israëlische ers van Yamit „een na- tragedie" dreigt te wor- aarbij iedereen betrok- Hij leverde voorts kri- de arrogantie van za den in deze stad", die een (vergoeding van 625.000 eisen. dse kolonisten hebben fgelopen weken zeven ande huizen in brand en zichzelf in het van de stad ver- r it nadat besprekingen e regering mislukt wa- Eerste reageerbuisbaby in Verenigde Staten In een ziekenhuis in de Amerikaanse stad Norfolk (Virgi nia) is de eerste Amerikaanse reageerbuisbaby gebo ren. 's Werelds eerste reageerbuisbaby, Louise Brown, werd in 1978 in Londen geboren. Op de foto kijkt moe der Judith Carr vertederd naar haar pasgeboren doch tertje Elizabeth. Drie arrestaties inzake ontvoering-Dozier

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11