AANBOD SNIJTULPEN WORDT GROTER in EN OM DE KAS IN EN OM HET HUIS Voederkeuze van invloed op melkproduktie koeien 1ND EN TUPBOUW/IN EN OM HET HUIS leidsk courant Houd de kamer warm Alternatief bont Met oud en nieuw heeft de vrouw de broek aan E maandag 28 december 1981 pagina 9 jcen prettige [«rstverrassingen! (kerstverrassing aan de bloemenveiling zit er weer op. In (algemeen kan worden gesteld dat het geen prettige ver ding is geworden, ook al betrof het nu nog een korte week. ar de prijzen zowel van het „kerstspul" als van de snijbloe- rtn lieten tot het laatst toe te wensen over en de markt «g geen gelegenheid om zich te herstellen. Daarbij komt ook het buitenland het liet afweten en geen kans zag de nenlandse handel op te trekken. De CCWS die voorgaan- week reeds een scherpe terugval met rond de drie miljoen den tot ruim vijftien miljoen als omzetcijfer moest noteren, n in de afgelopen week evenmin het omzetcijfer van vorig r halen. Eigenlijk wel een tegenvaller, want in het alge- e en kan wel worden gezegd dat zo rond kerst en nieuwjaar, prijzen van bloemen en planten er best mogen zijn. Dat s in de afgelopen week niet het geval. Het enige is dat met komst van het nieuwe jaar er toch weer nieuwe vooruit- hten zijn. k de laatste dagen van de veilingweek deed de handel het orzichtig aan. De weersomstandigheden deden de bloemen- idel geen goed en ook voor de markthandel was het niet zo ittig in de kou. Hetgeen nog wel aardig ging, betrof de k ststukjes die goed in trek waren bij het publiek en vlot k iden worden verhandeld. Er is een supermarkt die kans aanvoer van potplanten was niet buitengewoon, afgezien de vaste planten in deze tijd. Voor de amaryllis en bou- "dia is de laatste maand van het jaar van betekenis. De f ivoer was groot, het prijspeil laag. De chrysanten, vooral in jaarrond, deden het aan de CCWS nog vrij goed in prijs, de ogste prijzen tot zoiets van 1,20, wel iets lager dan vorig r. Er waren flink wat fresia's en irissen aan de markt met loorlijke vraag. Van poinsettia is heel wat verwerkt met jzen die beter konden zijn. De totale potplantenhandel ver- e Pt gezien de omstandigheden nog niet zo slecht. totale terugval van de twaalf VBN-veilingen naar ruim 50 Ijoen gulden, dat wil zeggen met bijna 25%, maakt het slot i dit jaar niet erg rooskleurig. Maar men gaat niet bij de - eken neerzitten. Bloemenbureau Holland bericht ons dat per 1 januari een leel nieuwe diaserie beschikbaar zal zijn voor reclamedoe- nden en voorlichting. Er is een serie van 50 kleurendia's, ardoor tuinbezitters een indruk krijgen welke mogelijkhe- n er zijn. Er zijn inlichtingen over grondbewerking, plant- itructies, vaste planten, bollen planten enz. De diaserie kan >rden aangevraagd bij het bureau aan de Koninginnegracht "i in Den Haag. Westlandse Bloemen Studieklubs beginnen het nieuwe it op 12 januari met voorlichting over de chrysant in de indelaar te Naaldwijk, die middag een excursie over anjers laf de CCWS, en eveneens over de lelie en iris. t CCWS-bestuur houdt zoals gewoonlijk, een nieuwjaarsre- btie op zaterdag 2 januari van 16.00 tot 18.00 uur in de nieu- personeelskantine in de reserveruimte van de veiling. »r zijn niet alleen het personeel, maar ook leden, kooplie- 1 enz. welkom. Vleesloze recepten voor bewuste eters De organisatie Aktie Lekker Dier ziet toe op het welzijn van koeien, kalveren, varkens en kippen; dieren die zorgen voor ons dagelijks stukje vlees en zachtgekookte eitje. Door het geven van voorlichting wil deze organisatie de leefom standigheden van consumptie dieren verbeteren. De kippen moeten weg uit de legbatte rijen, de varkens uit hun don kere stallen met betonroosters en de kalveren hebben het in hun kisten vanzelfsprekend ook niet naar hun zin. De con sument kan veel invloed uit oefenen op de barre leefom standigheden van deze dieren, door bewuster te gaan eten en minder vlees te kopen. De Aktie Lekker Dier wil de consument daarbij een handje helpen en heeft een kookboek je uitgegeven met 52 vleesloze recepten, die niet duur zijn en gemakkelijk te bereiden, en die na de in dit opzicht mis schien overdadige feestdagen een prettige afwisseling vor men. Het boekje heet „Eén dag per week vleesloos eten" en een van de hoofdmaaltijden in dit receptenboekje overi gens ook voor elke gelegen heid bijzonder geschikt lijkt niet te versmaden: gebak ken camembert met witlofsla. Wentel een hele camembert door een papje van bloem en melk en daarna door paneer meel. Bak de kaas in een ruim beboterde, hete koekepan tot een korstje ontstaat. Draai dan het gas laag. Bak champignons en ananas samen in een ande re koekepan en garneer daar mee de camembert. Geef er stokbrood bij en een witlofsla met appel, rozijnen en walno ten. Romantische accenten Vitragestoffen zijn niet alleen voor ramen geschikt. Ze doen het prima over bijvoorbeeld een rose glanzend tafelkleed. Vooral kloskant doet het erg goed op een gedekte tafel met een mooi servies en blinkend zilver. Bij een groot familiedi ner kan men diverse ronde ta feltjes dekken met een ver schillende kleur onderkleed (geel, groen, rood, lila). Als er over de tafelkleedjes een rond geknipt of afgewerkt „vitrage- kleedje" komt te liggen en elk tafeltje met een bloemetje wordt versierd, is het effect fantastisch. Ook over een don kere tafel van bijvoorbeeld mahoniehout doet een kanten (vitrage) kleed wonderen. De kleur van het mahonie zal er uitzonderlijk warm doorheen stralen. Glasgordijnen zijn tegenwoordig bijzonder mooi. De dessins ma ken ze bijna geschikt voor wandbespanning of muurverfraaiing. Sommige mensen gebruiken de vitragestof dan ook als „paneel gordijn", of ruim geplooid, als afsluiting van een kamerdeel. Daarbij kijk je dwars door verfijnd kantwerk, dat licht doorlaat maar toch een afschutting vormt. Elke doe-het-zelver kan zijn eigen kamerafschutting maken met een frame van 30 x 40 cm breedte, dat is vervaardigd van hardhouten latten (eventueel wit te verven). Over dit frame kan vitrage van een fijn geweven stof worden gespannen. Maar het frame kan op maat van de vansters ook worden bespannen met een steviger stof, waar door de kou buitengesloten wordt. Men bevestigt de stof met nietjes aan het lattenframe en werkt ze weg met een dun houten latje. Dergelijke panelen komen aan rails te hangen; per twee panelen liefst één gordijnrail. Men moet er wel voor zorgen dat de rails rechts en links van het raam zo'n 30 cm doorsteken, zo dat het „paneèlgordijn" opgeschoven kan worden. De verschil lende panelen hangen dan aan weerszijden achter elkaar. Wil men toch liever vitrage en overgordijnen gebruiken om de kou buiten te sluiten, dan kan men ook mooie glasgordijnen aan de kamerzijde vóór mogelijk wat minder mooie overgordijnen hangen. Overdag zijn de overgordijnen dan opengeschoven. Glasgordijnen hoeven echt niet per se dicht bij een raam te zit ten. Als glas- en overgordijnen dezelfde maat hebben, kan men ze best stuivertje laten wisselen. De prachtige dessins zijn vaak ontleend aan beroemde Frans-Belgische of Engelse kantmotie ven; het zou jammer zijn ze weg te moffelen. Een dergelijke toe passing komt natuurlijk alleen tot zijn recht als de overgordij nen, die nu achter de vitrage hangen, effen van kleur zijn. Langzamerhand maakt echt bont plaats voor kunst- of alterna tief bont. Vooral alternatief bont van draion heeft een goede naam: vele couturiers hadden het in hun collectie. De benaming „Teddy" is voor deze mantels een lachertje, ze zijn zo prachtig gemaakt dat ze haast niet van dierlijk bont zijn te onderschei den. Men kan wolf, lynx, astrakan of „vos" namaakbont kopen. Naast de „nep"-bontjassen zijn er odk namaak-bontlaarzen, pet ten, mutsen en handschoenen. TINY FRANCIS Het is ronduit naar-de-keel- grijpend! ...Terwijl de broeierij van bolgewassen en in het bijzonder van de tulpen al leen maar gebaat zou zijn met een stapje terug, blijkt dat men ook van het zo desa streus verlopen broeiseizoen 1981 niets heeft geleerd. Wat blijkt namelijk? Er zijn niet minder tulpen voor de broei opgeplant, maar 8% méér dan in het afgelopen seizoen. En als u nu weet dat men toen al een uitbreiding had gereali seerd van 20% t.o.v. het sei zoen daarvoor, dan moet men al een door-dik-en-door-dun- optimist zijn om van de ko mende maanden nog alle goeds te verwachten van de bolbloemenprijzen. Liep het in de afgelopen winter bij een aanbod an 593 miljoen stuks en bij een min of meer „open" winter, met de prij zen al volkomen kapot, de ko mende vier maanden zullen er 640 miljoen voor de vei- lingklokken worden gereden. Het eerste voorproefje van het bittersmakende gerecht, heeft men in de maand de cember al gehad. Toen wer den grote aantallen snijtulpen aangevoerd en daalde de prijs van een bos Apeldoorn al naar 1.50. Het is zeker niet overdreven te stellen dat men in deze tijd van het jaar voor deze tulp toch minimaal 2.50 per bos moet maken, om althans te kunnen blijven draaien. Narcissen Het zijn trouwens niet alleen de tulpenbroeiers die meer hebben geplant. Zij die zich meer op het trekken van nar cissen toeleggen, zien de toe komst kennelijk ook nog opti mistisch tegemoet. Ze hebben 3500 ton bollen geplant en dat is 11% meer dan vorig jaar. De Freesia-telers zien niets in die grote uitbreidingen. Het areaal schommelt de laatste jareh al rond de 360 ha. En daar varen ze wel bij. Dit jaar kwam een areaal uit de bus van 367 ha. Dat is 2% meer dan vorig jaar en zo'n kleine groei zal geen marktversto ringen tot gevolg hebben. Irissen De producenten van irisbloe men zijn het afgelopen jaar vaak in een minder goede stemming geweest. Geen wonder, want de prijzen die men voor dit bolgewas maak te, waren vaak zondermeer bedroevend. Deze groep heeft zijn lesje wel geleerd en plant te 94 miljoen bollen op en dat is 13% minder dan in het vori ge seizoen. Hyacinten Hyacinten zullen er ook meer worden aangeboden. Er wor den 16% meer spruithyacinten geproduceerd en die zullen voor het grootste deel dezer dagen van eigenaar verande ren. Bijna 60% van het pro- duktie is nl. bestemd om rond de Kerstdagen aangeboden te worden. Het gaat hier om hy- acintenbollen waarvan er één in een klein potje wordt ge plant om in voorgetrokken toestand naar de afnemers te gaan. Een leuk artikel, deze „instant"-hyacint, want con sument kan deze bol zonder risisco van mislukken mits maar wordt gezorgd voor vol doende water in bloei trek ken in de vensterbank. Ver der zullen de hyacinten- broeiers ook meer bosjes hya cinten gaan aanbieden. Lelies Een belangrijk bolgewas is de lelie en daarvan kan even eens een groter aanbod wor den verwacht. Er is voor bloei in de komende vier maanden 141 ha opgeplant en dat is 9% mee dan in 1981. Omdat aan genomen mag worden dat het assortiment lang niet zo een zijdig meer zal zijn als enkele jaren geleden, lijkt een derge lijke uitbreiding wel verant woord. Alstroemeria Volgens een PVS-prognose zal het aanbod van Alstroe- meria's in de komende maan den opnieuw toenemen. Van dit knolgewas is 12% meer op geplant Het zal interessant zijn te zien wanneer men met dit populaire en zeer houdba re gewas tegen het plafond zal komen te zitten. Al jaren ach tereen wordt het areaal uitge breid, maar ook bij de Als- troemeria's zullen de bomen niet tot in de hemel groeien. Al blijft het wel moeilijk te voorspellen wanneer men aan de top zit. Hippeastrum De producenten van Hippea strum (Amaryllis) hebben de vdet op de rem geplaatst en krompen het areaal met 3% in, maar de producenten van een ander bolgewas, n.l. Neri- ne, een artikel met een zeer lang vaasleven, hebben een uitbreiding gerealiseerd van 9%. Van Liatris daarentegen is 8% minder in de grond ge gaan. De telers van kleinbloe- mige gladiolen, die de laatste jaren vrijwel altijd vorstelijke prijzen voor hun knolgewas hebben gemaakt, zien het kennelijk allemaal nog best zitten. Ze hebben in ieder ge val de oppervlakte met 5% uitgebreid. Over deze pofbroek-overall wordt een zevenachtste jas met capuchon gedragen. In het gevarieerde modebeeld gaat de broek met de eer strij ken. Parijs en Rome hebben er ware kunstwerken van ge creëerd en met de feestdagen rond de jaarwisseling zal de vrouw zeker vaak „de broek aan hebben". We willen u „de broek" niet aanpraten, we ge ven maar een paar suggesties. Want in een broek kunt u er fantastisch uitzien! TINY FRANCIS Foto linksonder: Deze combi natie ia uitstekend geschikt voor lange wandelingen. Een corduroy kniebroek met een wollen blouse. De driekwart jas is met leer afgebiesd. Over lange kousen gaan korte sokjes in stevige stappers. Foto middenonder: Ga eens een half uurtje rennen in dit ruim zittend tweedelig broek- pak. Het kleine tasje heeft de zelfde rode kleur als de schoenen en sokken. Foto rechtsonder: Feestknic- kerbockere met satijnen bloes en breed goudleren ceintuur of, zoals het meisje links: knickerbockeroverall in glamourous goudprint. Glitter op het haar, een gouden hoofd- of voorhoofdsband, een fancy bril en stippeltjes kousen maken het geheel af. Wat is de invloed van veranderingen in het da gelijks rantsoen voor melkkoeien of in de wijze van voeren op de hoe veelheid uit de darm op genomen eiwit en uitein delijk op de melkproduk tie? Dit was de belang rijkste vraag voor het on derzoek naar de eitwit- vertering bij melkkoeien van ir. S. Tamminga. De resultaten van dit onder zoek heeft hij samengevat in een proefschrift, geti teld „Stikstof- en amino zuurstofwisseling bij melkkoeien", waarop hij onlangs is gepromoveerd. Door hun gecompliceerde ma- genstelsel verloopt de eitwit- vertering bij melkkoeien an ders dan bij diersoorten met een enkelvoudige maag, zoals het varken, de kip of bijvoor beeld de mens. Bij de koe on dergaat het voer eerst een (microbiële) voorvertering in de pens. In deze eerste van de vier magen van de koe zorgen miljarden bacteriën en proto- zoën ervoor dat een deel van het opgenomen eitwit wordt afgebroken. De koe profiteert alleen van het niet-afgebro- ken eiwit. De eiwit-afbraak betekent dus een verlies, maar er staat tegenover dat de micro-organismen in de pens, als onderdeel van hun groei, eiwit van hoogwaardige kwaliteit maken, dat vervol gens ook door de koe kan worden benut. De in de pens van de koe ge produceerde hoogwaardige ei witten en het niet in de pens afgebroken eiwit worden in de dunne darm in het bloed opgenomen. Voor het onder zoek was het van belang te kunnen vaststellen hoe groot het aanbod van deze eitwitten in de dunne darm is. Om monsters van de darminhoud te kunnen nemen werd bij een aantal koeien langs ope ratieve weg de dunne darm verlegd en over korte afstand buiten het dier omgeleid. Hierdoor werd het tegelijk mogelijk de passagesnelheid van de darminhoud te meten. Gerichte keuze Uit het onderzoek is gebleken dat de eitwittoevoer gunstig kon worden beïnvloed door een gerichte keuze van een aantal voederbestanddelen. Tussen de diverse voedermid delen bestaan namelijk ver schillen in de mate waarin ze worden afgebroken. Zo had bijvoorbeeld maisglutenmeel een gunstiger effect dan soja- schroot, omdat het minder snel in de pens wordt afgebro ken. Een positieve invloed hadden ook kunstmatig ge droogd gras en kuilgras dat met een mengsel van formali ne en mierenzuur was inge kuild. Verandering van de verhouding waarin lang ruw- voer (hooi) en gemalen en tot brokjes geperst krachtvoer werd gegeven had weinig ef fect. Vergroting van de portie voer en het verstrekken van krachtvoer in meer porties per dag hadden wel een gun stig effect. linksboven: Gd lurex haremoek met Een conclusie die uit de on derzoekresultaten getrokken kan worden is dat de melk veehouder moet proberen zo veel mogelijk voer in de koe te krijgen. Het menu moet voldoende ruwvoer bevatten en aangevuld worden met krachtvoer. Dat ruwvoer moet voor minimaal een der de uit lang ruwvoer bestaan. met linke oorbellen cnpleteren geheel. middenboveDeze wit- I paardrijoek heeft pijpen t<boven de valt daaoven ruim Er wor een witte de chine bise bij ge- De bijp*ende om- van hetlfde mate- i het jasj Beide zijn met nopn. rechtsbovc Een zoua- in camere print, irop een gefleerd jasje, (passende turn. Vaak wordt snijmais gevoerd en dat bestaat maar voor on geveer de helft uit ruwvoer. Het is in dat geval verstandig wat hooi bij snijmais te voe ren. Als een boer alleen over snijmais beschikt, dan moet hij in het krachtvoer niet ook nog eens een grote hoeveel heid zetmeel geven. Wat extra eiwit is dan wel gewenst. Wanneer het niet lukt de koe voldoende voer te laten opne men, moet niet alleen speciale aandacht worden gegeven aan de hoevéélheid eitwit die het dier binnenkrijgt, maar ook aan de kwaliteit. Hoe beter dit eitwit bestand is tegen af braak in de pens hoe beter de kwaliteit. Een melkkoe moet zoveel mogelijk voer krijgen wil hij een optimale melkproduktie leveren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9