Tationale 'epro Salon iet bizondere opieën ronzen beelden niet naar Olympische Spelen lernlefs nieuwe roman Onder ijsbergen koel en veel te raden „Kerstfeest roept op tot het helpen van de ander" Nederlander wordt milieuvriendelijker G. Brenninkmeijer provinciaal van jezuiten Nederland 1ST LEIDSE COURANT MAANDAG 28 DECEMBER 1981 PAGINA 7 _iagy Carmichael overleden H SPRINGS, Califor- - Hoagy Carmichael, van songs als „Star- en „Georgia on my is gisteren in Palm in de Amerikaanse Californië overleden olge van een hartaan- werd door een woord- r van het ziekenhuis Igemaakt. Hij was 82 bael had al lange tijd inen met zijn hart. Hij Jk op als zanger en film- veertig en vijftig, maar werd C zoals bijvoorbeeld in vooral beroemd door de vijftig brie films in de jaren „schlagers" die hij schreef. Ben Dingerdis verongelukt HILVERSUM NOS-mcde- werker Ben Dingerdis (56) is vrijdag/eerste kerstdag, door een verkeersongeval op de weg Lelystad-Almere om het leven gekomen. Dinger dis was sinds 1970 in vaste dienst bij de NOS-radio. Aanvankelijk redigeerde hij het met het huidige „Van ge west tot gewest" te vergelij ken „Zoeklicht op Neder land". Later voerde Dingerdis de eindredactie van het specialis tisch programma „Hobbys- coop". Ook werd hij vaak in geschakeld bij de regie van ra dioprogramma's die veel ken nis van de techniek vereisten. Dingerdis werkte vóór 1970 als. free-lancer mee aan program ma's van NOS. AVRO, VARA en de Regionale Omroep Noord-Oost. Verder was hij bij de NOS-ra dio de specialist voor lucht- en ruimtevaart. Als zodanig hield hij de touwtjes in handen bij de voorbereiding en de uitzen ding van de reportages van de bemande ruimtevluchten. Cees Kelk overleden DOORWERTH In zijn woonplaats Doorwerth is vrijdag, eerste kerstdag op 80-jarige leeftijd de dichter, romanschrijver en criticus Cornelis Jan (Cees) Kelk overleden. Kelk behoorde tot de generatie van Slauer- hoff, Marsman, Du Perron, Ter Braak en Vestdijk. Hij schreef vele romans, toneel stukken en een opera. Kelk debuteerde in 1931 met de bundel „Spelevaart" Cees Kelk, geboren 28 augus tus 1901 in Amsterdam, werd na studies in de letteren en de handelswetenschappen, volon tair in een uitgeverij en werk te verder in boekhandels. Van 1925 tot 1928 was hij redacteur van de vrije bladen. Tevens publiceerde hij in De Gids; hij was tientallen jaren verbon den aan de Groene Amster dammer. Van zijn romans kregen vooral bekendheid: Jan Steen (1932), Baccarat, een episode uit de 60-er jaren (1934), De dans van jonge voeten (1935), Bloem on der menschen (1937), De vos en zijn staart (1939), Reis door de wolken (1940) en Judaspen ningen en pauweveeren (1945). 1DRECHT Ruim jaar is de Dordtenaar ön der Wal bezig ge- t met het opsporen |amateur)schilders die eën maakten van be- |e meesterwerken. Ibehulp van alle me- ln Nederland slaagde ■in zo'n tweehonderd Iers op te sporen, die nenlijk enthousiast stonden voor een duizend werken, stuurde pakken enfoto's van de re in en Ed reisde stad nd af. Hij bezocht de te schilders en hij .te een selectie. De taten van dit kunst- g speurwerk zijn te tijdens de eerste Na- Ie Repro Salon zon- 24 januari in hotel hrican in Amsterdam, [niet, zoals aanvanke- in de bedoeling lag, 1 januari in het Haagse si Des Indes. De salon American is geopend 9 tot 18.00 uur en het jvallend, hoe veel mo tte Vermeers er be- i, Rembrandts, Koek- s, Dali's en andere ters. En met hoe veel ïanschap de inzen- met verf om kunnen Organisator Ed van der Wal, die voor maart '82 ook een „Salon Populair" op zijn pro gramma heeft staan, met schil derijen die uitsluitend populai re figuren uitbeelden, blijkt echter nog niet geheel tevre den. „Uiteindelijk is het me rendeel maar matig, wat men heeft ingestuurd, op enkele hoogtepunten na, die dan ook worden geëxposeerd. Maar dat zullen niet meer dan zo'n veertig schilderijen zijn". Van der Wal houdt er een kaartsysteem op na, met hon derden foto's van schilderijen, die op het eerste gezicht be drieglijk echt lijken op de ori ginelen. Intensief vergelijken met goede reprodukties levert verschillen op. „Toch kunstig, hoe men zich inspande om een bijna echte Nachtwacht in huis te krijgen. Of de molen bij Wijk bij Duurstede. Je kunt wel zien dat de meeste inzen ders behoorlijk zijn ge schoold", aldus Van der Wal, die moet toegeven dat de meeste inzenders behoorlijk met hun materiaal konden omgaan. De Dordtenaar: „Er zijn inzenders, die niet anders doen dan naschilderen. Maar er zijn er ook bij, die af en toe iets kopieëren en verder aan eigen werk bezig zijn". De organisator is wat teleurge steld over de samenwerking met de directie van Des Indes, die zou zijn teruggekomen op de toezegging ruimten be schikbaar te stellen. „Maar", zegt hij, „de ruimte was toch te kleiri. In American heb ik meer ruimte en al duurt de sa- volkomen eigen sfeer aan ge ven. Hier: een Koekkoek, maar dan geschilderd in de stijl van Dali. En hier heb ik van een inzender uit Delft een zelfportret van Vermeer, waarop Vermeer is vervangen door de Delftenaar zelf". Van der Wal, die in elk geval hoopt uit de kosten te komen door middel van een lage en treeprijs, laat het niet zitten bij die eenmalige expositie in Amsterdam. „Met het overige werk ga ik het land in, om kleinere exposities in te rich ten. In Amersfoort, Maas tricht, Groningen en andere steden, waar plaatselijke gro ten hun werk kunnen laten zien. Niet waar? De inzendin gen komen uit alle delen van het land, van noord tot zuid en van oost tot west, de belang stelling is enorm. Dat houdt in, dat ik met het verzamelde werk ook in het hele land te recht. kan. Maar dat moet nog worden georganiseerd". Populair Ed van der Wal: „Voor de repro-salon kan nog worden ingestuurd. Maar alleen topstukken". Ion nu maar één dag, het begin is er en in Amsterdam kan ik terugkomen met een andere salon, die in maart wordt ge houden". Aanstekelijk Zelfs de één-dags expositie zou wel eens aanstekelijk kunnen werken voor vele amateur- schilders, die nu kunnen zien. wat met noeste arbeid is te be reiken. Van der Wal: „Sommi gen maken in een weekeinde een schilderijtje. Maar anderen zijn echt meer dan een jaar be zig aan een werk, dat bijna niet is te onderscheiden van het origineel. En het is ook leuk om te zien, hoe sommige schilders van een bekend schilderij uitgaan en daar een „Wat in American ook nog ge organiseerd moet worden is een expositie van schilderijen waarop voorkomen bekende mensen, staatslieden, konink lijke personen, radio- tv- en filmsterren. Ik wil daaraan onderscheidingen verbinden voor bijvoorbeeld het beste ko ninklijke portret van het jaar en het beste portret van een populaire artiest. Op deze salon worden dan ook enkele werken van Neder landse kunstenaars tentoonge steld. De kunstenaars moeten dan wel eerst een paar foto's van de gemaakte werken op sturen aan het adres van Van der Wal, Salon Populair Post bus 369 in Dordrecht. Toege staan zijn alle formaten olie verfschilderijen en aquarellen. „Maar net zoals bij de Nationa le Repro Salon zal ik echt ei sen aan het in te sturen werk moeten stellen. En dat kan ook; natuurlijk is het niet moeilijk om aan werk te ko men dat wel aardig is, maar niet voldoet aan eisen die je moet stellen aan een expositie die landelijk aandacht trekt. Wat 24 januari in American hangt, voldoet aan de hoogste eisen. En zo hoort het". FRITS BROMBERG JGIO CALABRIA d-Italie) - De Bronzi Riace, de twee Griek- eelden van brons, die fgelopen zomer in Ita- zoveel furore hebben aakt, gaan niet naar Olympische Spelen end jaar in Los Ange- Reggio Calabria, de lelijkste regio van het iaanse vasteland waar leelden uit de zee voor e zijn opgevist, wil ze laten gaan, en de or- satoren van de Spelen en dus naar een ander bool moeten uitkijken. J Angeles' zou in deze twee jjzen naaktfiguren twee rïffelijke 'handelsmer- hebben, maar Reggio en regio) is onverbiddel- de 'Bronzi di Riace', zoals de volksmond heten, blij- waar ze zijn, bovenop spe- verstevigde voetstukken, n speciaal ontruimde zaal het plaatselijk museum la Magna Grecia'). egering in Rome laat de ssing 'gaarne' aan de auto- e regio over, maar heeft onder stoelen of banken >ken dat die twee beelden in Los Angeles zowel de Ita liaanse natie als de regio Reg gio enige graden van onsterfe lijkheid zouden kunnen bezor gen. Reggio moet het zelf weten. De minister van toerisme, die het zuiden vorige week een toeristisch driejarenplan kwam overhandigen, heeft dat nog eens herhaald. Maar hij liet doorschemeren dat geen enkel drie-, vier of vijfjaren plan zo goed voor het toerisme in Reggio is als een kort be zoek van deze Bronzi van Ria ce aan de Spelen in Amerika. Tegen deze zakelijke argu menten uit de hoofdstad keert zich de emotie van de Cala- briër. Rome wordt in het zui den gewantrouwd,, en sociale rampen en vernietigende aardbevingen, waarbij de na tionale hoofdstad eerder toe schouwer was dan hulpverle ner, hebben de Calabriërs de, overtuiging gegeven op eigen krachten door het leven te moeten en van de rest van het land weinig te kunnen ver wachten. De beelden van Ria ce, de trots van de natie, wor den dan ook aan de Calabri- sche harten gekoesterd, als reddende engelen in de sociale nood, en als verloren zonen; die de afgelopen zomer welis waar 'vreemd zijn gegaan' in De 'Nachtwacht' van Calabrlë Fiorentijnse en Romeinse ex positieruimten, maar nu nooit meer van huis weg mogen. Als we de beelden nu weer laten gaan, zien we ze nooit meer te rug, zeggen ze in Reggio. Wat de beelden voor deze een voudige provincieplaats bete kenen, kan niemand ontgaan die de lange en kaarsrechte hoofdstraat afloopt. De stad is Bronzi-gek geworden. Elke middenstander die op enige omzet en aanloop hoopt, heeft ze in zilverkleurige imitatie uitgestald in zijn etalage, tus sen herenbovenkleding en de lokaal vermaarde salami. T-shirts, aanstekers, boekwer ken, shawls en andere nuttige prullaria tonen de onver schrokken helden. Onschuldige vreemdelingen worden op de openbare weg gemolesteerd door oude man netjes en jonge knaapjes die als om strijd plaatjes, dia s, postze gels en stickers met de afbeel ding van de twee bronzen venten. Zelden heeft een zo doodgewone stad zo gehoopt zich met twee bronzen sculp turen aan de vergetelheid en sociale achterstand te ontwor stelen. Het is alsof het ge meentemuseum van Goes, Roermond of Doetinchem in eens met de Nachtwacht van Rembrandt verrijkt zou wor den. En de twee Bronzi wor den door de lokale toeristenor ganisatie zo opgehemeld dat een vergelijking met een kunstwerk van het niveau Nachtwacht zich onweerstaan baar opdringt. De Bronzi zijn uniek, zo heet het in de folders. En dat is waar zolang de zee rond Cala- brië die honderden andere Bronzi waarmee ze hardstikke vol ligt, niet heeft opgehoest. En zolang ze uniek zijn blijven ze in de regio. Van een pole miek (wel of niet naar de Spe len) is in Reggio dan ook niet veel te bespeuren. De toeristendienst houdt niet op te wijzen op de gouden toe komst voor Reggio dankzij de Bronzen: toeristen zullen naar Reggio komen om de beelden te bewonderen, ze zullen een of twee nachten overblijven, misschien er nog wel een paar dagen stadbezoek aan vastkop pelen, inkopen doen in de stad, enzovoort. Het komend toeristenseizoen zal bewijzen dat dit scenario klopt. De Bronzi kunnen het volgend seizoen, het eerste en belang rijkste, dus eenvoudigweg niet gemist worden. En de VVV-directeur citeert kunst - -dokters die zeker menen te weten dat de Bronzi al zozeer door de gevreesde brons-ziekte zijn aangetast dat ze een zeer eis naar Amerika en de daarbij gepaard gaande temperatuur schommelingen niet zouden overleven. Een plaatselijk politicus heeft zelfs gezegd dat de beelden 'over mijn lijk' zullen vertrek ken, maar dat heeft niet ieder een in het land van de mafia gerustgesteld. Reggio lijkt vastbesloten de beslissing dit keer niet aan de politici over te laten, en dat betekent dat de beelden blijven waar ze zijn. Jammer voor Los Angeles, en jammer voor de wereld, want de beelden verdienen het bui ten de bekrompenheid van de grote teen van de Italiaane laars vertoond te worden. CEES MANDERS KONINGIN VRAAGT AANDACHT VOOR GEHANDICAPTEN HILVERSUM Konin gin Beatrix heeft vrijdag in haar Kersttoespraak, die via de radio werd uit gezonden, vooral aandacht gevraagd voor de gehan dicapten en andere men sen die een helpende hand nodig hebben. „Van oudsher is Kerstmis het feest van het Licht dat door breekt in de duisternis. Licht dat wij mogen ontvangen en doorgeven, daar waar de we reld ons donker lijkt. Ieder jaar wijst ons het Kerstlicht de weg naar onze medemensen. Wij trachten glkaar te vinden en vast te houden. Het jaar dat nu wordt afgesloten, stond in het teken van de gehandicap ten. In deze Kerstgroet gaan mijn gedachten allereerst uit .naar hen over wier leven de_ schaduw is gevallen van een lichamelijke of geestelijke handicap. Een schaduw die ^meestal ook ligt over allen die_ 'zich in liefde en zorg met hen" verbonden voelen. Te lang heeft de samenleving nauwe lijks oog voor hen gehad". Gelijkwaardigheid „Gezond zijn gold als maatstaf voor volwaardigheid. Zwakke ren en gebrekkigen willen wij in onze maatschappij wel goed verzorgen. Wij bieden hen echter niet altijd gelijkwaardi ge kansen en een eigen plaats in de samenleving. Wegen tot levensontplooiing blijven voor gehandicapten schaars en moeilijk bereikbaar. Zij moe ten zoveel overwinnen. Er zijn mensen die hun achterstand weten om te zetten in een voorsprong en die blijmoedig heid uitstralen. Anderen valt het zwaar hun leven te aan vaarden. Het is duidelijk dat het einde van dit jaar niet het einde mag zijn van daadwer kelijke betrokkenheid bij de problemen van de gehandicap te mens en van degenen die om hem heen staan. Het blijft noodzaak naar hen te luiste ren. Zij vragen niet om mede lijden, maar om medeleven, om doorbreking van hun isole ment". „Dat isolement treft soms ook mensen die leed en pijn on zichtbaar met zich meedragen als een verborgen handicap. Iemand kan zo geslagen wor den in zijn leven, dat hij zich niet in staat voelt verder te gaan. Soms als de mensen uit geschakeld zijn, het geloof in de toekomst hebben verloren en bij een ander met hun ver driet geen weerklank vinden, vervult hen met diepe een zaamheid. Dat onze wereld be dreigd en geschonden wordt, kan ons beklemmen en ver vullen met gevoelens van twij fel en onmacht. Angst kan verlammend inwerken op ons dagelijks bestaan". Belofte van hoop „Maar het Kerstfeest brengt ons de belofte dat er, juist voor -wie het moeilijk heeft, hoop is. „Zij die de duisternis niet be merken, zullen het licht nooit zoeken", is eens gezegd. Zij die „niet weten wat verdriet is, zul len nooit werkelijke vreugde kennen. Zij die niet geworsteld hebben met hun lot, zullen nooit tot innerlijke vrede ko men. Maar de betekenis van Kerstmis reikt verder dan het zoeken naar innerlijke vrede". „Het Evangelieverhaal vertelt immers van een klein kind, dat geboren is in een stal, in de armoede van deze wereld. Hij ligt afhankelijk en kwets baar in een kribbe. Toch is Hij de Christus, die is gekomen om zieken te genezen en men sen te verlossen. Hij wijst ons de weg van de liefde. Wan neer wij ons bekommeren om het lot van onze medemensen, worden wij tochtgenoten op weg naar een betere wereld. Het Kerstfeest roept ons op tot het gaan naar de ander, tot het uitsteken van de helpende hand. Zo kunnen we door iso lement en eenzaamheid door breken en ons opnieuw met el kaar verbonden voelen. An ders gezegd, met heel oude woorden: „Wie zijn broeder liefheeft, blijft in het Licht". Ik wens U gelukkige Kerstda gen", aldus de koningin. DEN HAAG De Nederlandse bevolking wordt milieuvriende lijker. Hoewel nog geen definitieve uitspraken te doen zijn over veranderingen in levensstijl valt wel te constateren dat de men sen in groten getale gebruik maken van de glasbakken, dat er een groeiende vraag is naar cursussen over milieu en huishou den en dat steeds meer ondernemers (nu ongeveer 2000) bewust op kleine schaal milieuvriendelijk willen produceren. De belangstelling voor voedingsmiddelen die milieuvriendelijk ge teeld zijn wordt groter en de Nederlanders maken intensierver gebruik van openbaar vervoer en de fiets. Dit zegt staatssecreta ris Lambers (milieu) in antwoord op kamervragen over haar be groting voor 1982. DEN HAAG Pater Gregory Brenninkmeijer (45) is aange wezen als provinciaal overste van de jezuieten in Nederland. Hij zal dr. Hans van Leeuwen,, de huidige landelijk overste die per 1 januari de gebruike lijke ambtsperiode van zes jaar volmaakt, opvolgen in de zo mer van 1982. De nieuwe provinciaal overste is in Londen geboren. Voordat hij in 1957 jezuiet werd was hij twee jaar werkzaam in het fa miliebedrijf. Na studies in Leuven, Maastricht en Am sterdam, waar hij in 1968 priester werd gewijd, werd hij katecheet en leraar Engels aan het Stanislas-college te Delft. In 1969 al ging hij naar het in ternaat „Katwijk de Breul" te Zeist, waar hij de laatste jaren adjunct-directeur was. wel het thema van de nieuwe roman van J. Bernlef, „Onder rgen", heel duidelijk gestalte heeft gekregen, is het toch een waarin voor de lezer erg veel overblijft, wat niet door de ur is ingevuld. Het verhaal heeft ogenschijnlijk weinig om lijf, handeling en personages zijn met een zekere afstand, soort koelheid beschreven. Alsof het ijsbergen zijn, die voor- rijven: het grootste deel is onzichtbaar, verborgen onder het. oppervlak. meer romans en verhalen van Bernlef is de plaats van leling ook hier een lokatie in het noorden, ditmaal een ta- jk onherbergzaam en weinig aanlokkelijk oord op het eiland I onland, dat onder bestuur van Denemarken staat. We vol- I daar de gangen en aktiviteiten van de hoofdpersoon van het laai, de Deense rechter Jakob Olsen, die zich met een moei- juridisch en criminologisch probleem bezighoudt. Hij arri- t op woensdag 2 juli 1975 op het eiland, het verhaal begint ook op die dag. We krijgen per dag die volgt de gebeurtenis- verteld, aanvankelijk alleen die rond Jakob Olsen, later ook 3 de verteller zich bezighouden met een paar andere figuren let verhaal, zodat het perspectief zich dan enigszins verwijdt. Pen met zondag vertelt de roman ons wat er in Jakobshaven fturt. Het verhaal eindigt op die zondag omdat de hoofdper- fti dan vermoord wordt. lob Olsen bevindt zich in dat Groenlandse garnalendorp, om- hij op zoek is naar de werkelijkheid achter een moordzaak, r.W*«n m»» in htm maat» ritfon Hot gaat om een zekere Jón Eira die in 1973 veroordeeld werd we gens moord op zijn grootmoeder. Na twee jaar gevangenisstraf (hij zou er zeven uit moeten zitten) pleegde hij zelfmoord. Eigen lijk was de moord op de grootmoeder geen zaak, die met het westers recht zoals dat via Deense instanties in Groenland wordt toegepast, meetbaar was. De moord werd gepleegd in een neder zetting van zeer primitieve mensen, die hevig beïnvloed werden door hun mythes. De grootmoeder was krankzinnig, hetgeen voor de gemeenschap betekende dat ze een boze geest was. Niet de kleinzoon was verantwoordelijk voor de moord, het was voor de mensen zelf een kollektieve daad. Omdat de gemoederen weer opnieuw opgejaagd zijn door de zelfmoord van de veroor deelde, besluiten de justitiële autoriteiten een oude, wijze man van het Hooggerechtshof naar Groenland te sturen, om daar als waarnemer nog eens feiten achter de reeds bekende feiten te bekijken. In de kleine nederzetting Jakobshaven, waar Olsen een paar da gen in een plaatselijk hotel logeert, komt hij in kontakt met een aantal mensen, die voor hem van belang zijn, zowel binnen als buiten zijn opdracht. In het vliegtuig maakt hij al kennis met een Amerikaanse jazz-musicus, die tijdens de zomer in dat Groenlands hotel als bar-pianist de kost komt verdienen. Be langrijk is de vrouw, die voor hem als tolk op zal treden. Zij leidt de plaatselijke toneelvereniging en is bezig de laatste hand te leggen aan de voorstelling van een merkwaardig stuk over een oud-Groenlands verhaal, dat zij zelf schreef en nu regis- c°ort Vpt-Hpr nntmoo» 01c*»n »iitorpsrH ppn aantal aiitoritpiten die met de zaak te maken hebben en de betrokkenen van toen, de mensen die in de nederzetting woonden, waar zich alles af speelde. In alle lagen van het verhaal staat één ding centraal: mensen kunnen elkaar niet vertellen wat er werkelijk omgaat. Wanneer zij dat zouden doen, zouden ze verloren zijn. De dorpelingen kunnen niet praten over alle mythes die mede geleid hebben tot de moord op de gevaarlijke oude vrouw, in wie een boze geest zat. Wanneer de rechter, die zich waarnemer noemt, omdat hij niet wil of mag oordelen tekenend detail op het spoor komt van de inhoud van die mythe, is het gesprek onmogelijk en moet ook hem het zwijgen worden opgelegd, omdat het niet mogelijk is, de waarheid werkelijk uit te spreken. Maar dat geldt bij lange na niet alleen voor die primitieve Groenlanders met hun kollektieve en mythische geweldpleging. Via een nevenintrige maakt Bernlef duidelijk dat het allemaal evenzeer opgaat voor hedendaagse mensen uit een „beschaafde" wereld. Dè rechter, topman uit Denemarken, gaat heel vertrou welijk en eerlijk om met zijn familie, vrouw en kinderen. Dat blijkt uit de manier waarop hij met zijn vrouw korrespondeert over de dood van zijn vader. Maar een brief, waarin hij zijn grootste eerlijkheid „pleegt" de bekentenis dat hij erotisch aangetrokken is tot de vrouwelijke tolk, houdt hij achter en stuurt hij niet naar zijn vrouw. Die tolk heeft een verhouding met de bar-pianist. Beiden verzwijgen ze van alles: Hij liegt dat hij ooit iets geweldigs heeft gedaan op muzikaal gebied; zij ver- pviiflt wat voor Ipvph 7p indprtiid in New York heeft geleid. Als hij dan eindelijk vertelt, dat hij haar herkent uit deze episode door een ontmenselijkt erotisch kontakt, valt haar wereld in el kaar. Het enige wat hen kan redden, is erover te zwijgen. Tot het slot van het boek, met het dramatische einde en een soort dubbele ontknoping, blijft Bernlef bij zijn kille, onderkoel de verteltrant. In deze stijl van vertellen zit de grote zwakheid van de roman. Bernlef staat het niet toe, dat de romanfiguren werkelijk tot leven komen. Ze volgen hun banen, verrichten hun handelingen, werken hun patronen af. Maar zoals de rech ter op de laatste dag van zijn leven op zijn tocht naar de plaats van het indertijd gepleegde misdrijf de ijsbergen voorbij ziet drijven en dat gezicht niet kan verdragen door het felle licht, zo wordt ook de lezer gehinderd door de belichting, die hard is, meedogenloos. De ijsbergen in dit verhaal, de romanfiguren en de gebeurtenissen, geven veel meer te raden dan zé laten zien. Er zit zoveel onder verborgen, dat niet uitgesproken wordt omdat het uitspreken van dingen onmogelijk en vernietigend is. „Onder ijsbergen" is een roman met een grote spanning, die echter zo onderhuids is, dat de lezer zich steeds bewust moet zijn, slechts het topje van de ijsberg te zien, wil hij begrijpen wat er allemaal aan de hand kan zijn. JAN VERSTAPPEN J. Bernleg: ƒ28,50. .Onder ijsbergen", uitgeverij Querido. Prijs

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7