Gebrek aan eengezinswoningen èlemmert doorstroming Kerst-in 81: een eigen tijds sprookje Ondernemer mag geen vuurwerk verkopen in Merenwijk 101 jaar Veel belangstelling voor anti tankslag CDA: woonbotenbeleid PvdA/VVD in strijd met collegeprogram (DIGROS DRANKENHAL) RAAD VAN STATE STELT GEMEENTE IN HET GELIJK LEIDSE COURANT MAANDAG 28 DECEMBER 1981 PAGINA 3 is-school adopteert Fkinderen N Leerlingen van de scholengemeenschap aan hamestraat hebben de afge kaarsen verkocht om verkrijgen voor de adoptie ideren in de Derde Wereld, [arsen werden door de tiding centraal ingekocht [een kleine winstmarge aan |n en bekenden doorver- LDe belangstelling was zo [at we nauwelijks in staat lonze verplichtingen na te f, vertelt een leraar. De ac ht 1700 gulden op. Daarvan I via het Foster-parents- ree kinderen geadopteerd Loco-burgemaeater C. Waal bracht gistermor gen een bezoek aan de Leldenaar Oriea Kleijn. De heer Kleijn vierde die dag zijn 101ste verjaar dag. Ondanks zijn hoge leeftijd woont Dries Kleijn nog steeds in zijn eigen woning aan de Ververatraat. Zijn doch ter Petronella (zie toto), één van zijn tien kinde ren, verzorgt hem. LEIDEN De actie tankslag, die 1 september van start ging, is tot op heden een groot succes ge weest. In Leiden werden de afgelopen maanden 172 tanks leeggezogen of met zand gevuld. In de regiogemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeter- woude werden 41 ondergrondse tanks behandeld. De actie is daarmee echter nog niet voorbij. Van gemeentezijde wordt geschat dat er zich nog zeker ZOO tanks in de Leidse bodem bevinden. Geïnteresseerden kunnen zich daarom nog steeds opgeven bij het Leidse gemeentehuis. 'KOMST DERZOEK: !N De Leidse jgvoorraad is niet of ■ïlijks afgestemd op ehoefte. Dat geldt lame de categorieën en be nwoningen. Daar- a^ordt in vele geval- 'e mogelijkheid ont- om van een flat aeen grotere woning Dit conclu- i mevrouw G. Hen- iruigom in een on- ïk naar verhuisbe- Igen in Leiden. Het zoek is gedaan ter. steuning van het Leidse volkshuisvestings plan. Het onderzoek werd gehouden onder 3300 van de circa 3600 corporatieflats, gebouwd in de periode '50-'69 en met een huur variërend van 150 tot 350 gulden. Ruim 40% van de be woners van deze woningen bleek de afgelopen tien jaar niet verhuisd te zijn. Van deze 40% werden er 400 voor een enquete uitgezocht. Bijna de helft van de onder vraagde heeft te kennen gege ven te willen verhuizen, het merendeel ziet echter geen kans om aan een andere wo ning te komen. De voorkeur van de meeste onderzochten gaat uit naar een eengezinswo ning. Men heeft voor een nieuwe woning over het alge meen een flinke huurverho ging over. 30% van de mensen die wel zouden willen verhui zen is bereid meer dan 400 gulden aan huur te betalen. Gezien de inkomenspositie en de mogelijkheid om huursubsi die aan te vragen, zou bijna de helft van de mensen die willen verhuizen in aanmerking ko men voor een nieuwbouwwo ning, mits de huur daarvan niet meer bedraagt dan 550 gulden per maand. Conclusie van het onderzoek is dat het Leidse woningbe stand niet is afgestemd op de reële behoefte van bewoners van goedkope huurwoningen met een inkomen tot modaal. Bijvoorbeeld: bij de realisatie van de Merenwijk, begin jaren '70, is hier geen rekening mee gehouden. Gevolg is, aldus het onderzoek, dat de doorstro ming vanuit deze woningen nooit goed op gang is geko men. De geslaagde doorstro ming naar de onlangs gereed gekomen eengezinswoningen in De Mors heeft bewezen dat een goede doorstroming moge lijk is, wanneer er maar ge noeg eengezinswoningen aan wezig zijn. Het rapport beveelt aan een gericht doorstromingsbeleid op gang te brengen. Door bewo ners van goedkope huurflats de mogelijkheid te geven te verhuizen najar nieuw te bou wen eengezinswoningen kun-' nen flats vrijgemaakt worden voor zogenaamde starters op de woningmarkt. Een belang rijk middel om dit te stimule ren is het openen van een wachtlijst voor doorstroom- kandidaten. Het in het kader van een doctoraalstudie ge houden onderzoek vormt de basis voor het pas ontwikkelde Leidse volkshuisvestingsbeleid voor de komende jaren. De aanbevelingen van het onder zoek zijn in hun geheel over genomen in het Volkshuisves tingsplan. ;erst-in anno 1981: drukbezocht. Langs vro- gjen stemmig verlichte n en schuift een al wat tere wandelaar door sneeuw zich maar elijks in evenwicht en houdend op het ierige Rapenburg, i taste kerstmuziek Ikt uit een zo nu en ajop een kiertje staand ^pnraampje, daarmee ,n{enzaamheid nog eens ,eèstigend. Het is kerst- tdid, iedereen is geluk- in familiekring en "hts de eenzame wan- JJar met zijn ziel onder tr( arm.Maar geluk- ie daar is de kerst-in, nB dagen Kerstmis ge- verzorgd met maal den soortgenoten. Een J|l per jaar komen zij gpn, de eenzamen. Dat was vroeger, dit kerst verhaal leeft nog slechts voort in de gedachten van diegenen die Kerstmis met een warme, huiselijke sfeer verbinden. De kerst-in is niet langer het onderkomen voor langs de straat schooiend volk die in eikaars gezel schap een warme prak boe renkool naar binnen werkt. De kerst-in is verworden tot een eigentijds feest voor ie dereen die Kerstmis niet rondom de huiselijke haard wenst te vieren. Weliswaar zijn het nostalgische gasten boek en de open haard geble ven doch verder herinnert nauwelijks iets aan de ingre diënten van het vergane kerstsprookje. De kerst-in 1981 is een suc cesformule; dat bewees het overvolle gastenboek dat voor de achtste maal bij het Augustinuspand aan het Ra penburg aan de deur lag. Hoewel bezoekersaantallen niet mogen tellen, wordt de zich jaarlijkse herhalende happening door steeds meer mensen bezocht. Voorname lijk jongeren doch ook enkele wat meer op leeftijd zijnde Leidenaren hebben de afge lopen dagen de weg naar Au- gustinus weten te vinden. In Augustinus was het druk en bij tijd en wijlen bomvol. Een logisch gevolg van het feit dat het maatschappelijk ver keer gedurende de kerstda gen volledig is lamgelegd. Verschillende activiteiten in verschillende zalen zorgden voor een intensief voetgan gersverkeer in en om het trappenhuis. Terwijl op de begane grond een verlegen jongeling enig gehoor tracht te vinden voor zijn subtiele pianospel had een enkele gi tarist drie hoog geen enkele moeite met zijn aandachtig luisterend publiek. Daar tus sen door. werd gekaart, ge schaakt, gesproken of zomaar gezeten. Slechts een moment uit twee dagen en een avond kerst-in 1981. Een moment waarin de kracht van deze eigentijdse happening besloten ligt. Hoe wel het programma er over- beladen uitzag en zeer afwis selend was samengesteld ge beurde er overal hetzelfde: iedereen deed precies waar hij of zij zin in had en wist zich zo te onttrekken aan de beladen en „het moet gezellig zijn"sfeer die doorgaans rond Kerstmis hangt. Het is een succesformule die, door 135 medewerkers samengesteld, ook dit jaar weer duizenden door de voordeur van Augus tinus deed gaan. De kerst-in anno 1981 is een eigentijdse happening, een feest voor wie de gezelligheid niet af wacht, een sprookje dat slechts kan leiden tot het zoe ken naar een ruimere behui zing. Seniorenraad ingesteld LEIDEN De ouderen- organisaties en de gemeen te zijn een regelmatig overleg gestart over zaken waarbij specifieke belan gen van ouderen in het ge ding zijn. Vertegenwoordigers van de wijkouderenraden, de afdelingen van de landelij ke ouderenbonden en de overkoepelende bewoners commissie Zuid-West zul len drie maal per jaar met wethouder P.H. Schoute van Welzijn om de tafel gaan zitten om allerhande zaken te bespreken. Een dergelijk overleg is door het college van b en w op gang gebracht na een ver zoek van de gemeenteraad om te komen tot de op richting van een senioren raad. Drie auto's geramd LEIDEN Een 23-jarige Lei- denaar is gisteravond wegens rijden onder invloed van alco hol aangehouden, nadat hij met zijn auto drie geparkeerde auto's had geramd. De man reed op de Oude Singel, waar hij de eerste auto raakte. Hij reed door en op de Volmolen- gracht was het weer tweemaal prijs. De schade is aanzienlijk. LEIDEN Het CDA is van mening dat het woonbo tenbeleid zoals dat door het huidige PvdA/WD colle ge wordt gevoerd, niet overeenkomt met het college programma. Volgens een nota van het CDA-raadslid M. Kokxhoorn wordt momenteel gestreefd naar ver mindering van het aantal woonboten terwijl PvdA, WD en ook haar eigen partij zich in het verleden heb ben uitgesproken voor handhaving van het aantal woonboten. Kokxhoorn vraagt het college op te schie ten met een woonboten-beleidsplan. „Het CDA wil met het beleidsplan bekijken of uitbreiding mogelijk is", aldus Kokxhoorn. Het raadslid maakt zich kwaad op PvdA-fractievoorzitter J. Pe ters die zou hebben gesuggereerd dat het CDA de uitbreiding van het aantal ligplaatsen tegenhoudt. Ten onrechte, meent het raadslid. Kokxhoorn heeft berekend dat van '70 tot '78 het aan tal woonboten is teruggebracht van 250 naar 222 en dat ook 'on der' de PvdA de laatste drie jaar nog tien woonboten zijn ver dwenen. De oorzaak daarvan is volgens mevrouw Kokxhoorn mede gelegen in het feit dat het college geen ligplaatsvergun ning verleent aan boten van buiten Leiden, ook niet als het om een ruiling gaat of als de boot is aangekocht door een Leidse woonbootbewoner. „Het weigeren van vergunningen is in de praktijk een min of meer willekeurige zaak omdat 'incidenteel' en aan de hand van wisselende criteria een beoordeling plaats vind", aldus Kokxhoorn. Het raadslid vraagt zich af wat ze zich moet voorstellen bij het PvdA-verkiezingsprogramm voor de komende jaren in het licht van het huidige beleid. In het PvdA-programma staat: woonbo ten spelen een rol bij de bestrijding van de woningnood. Derhal ve dient het aantal woonboten minimaal op het huidige aantal gehandhaafd te blijven. Kokxhoorn heeft weinig hoop daar vier jaar geleden een dergelijk standpunt ook werd gehanteerd doch in praktiik niet tot uitvoering is gebracht Zij vraagt verant woordelijk wethouder D. Tesselaar (PvdA) met een beleidsplan te komen aan de hand waarvan kan worden bepaald of er nieu we vergunningen kunnen worden uitgegeven en op grond van welke criteria dat zal moeten gebeuren. In ieder geval moet voor Leidse woonbootbewoners de mogelijkheid bestaan om bui ten Leiden een nieuwe boot te kopen, vindt mevrouw Kokx hoorn. Het CDA verwacht dat het beleidsplan voor september 1982 klaar is. Gevonden voorwerpen Op bet politiebureau aan de Leidse Zonneveldstraat liggen weer tal van voorwerpen die in de maand no vember zijn verloren en gevonden. Voor inlichtingen over deze voorwerpen kan men dagelijks tussen negen uur 's morgens en zeven uur 's avonds contact opnemen met het bureau, tel. 149961 tst 123. Gevonden zijn: sportkleding, jas, parkerpen, kinderschoentje, regen broek, kaarsen, trui, knickerbocker, kindermuts, da- mes-parapluie, heren-horloge, gouden sterrebeeld, zil veren kinderarmbandje, gouden ketting, dameshorlo ge, zilveren hanger met naam, gouden heren-plaatarm band, tas met gitaarboekjes, ribfluwelen dames-tasje, plastictas met lap stof, sporttas, geldbedrag, diverse dames- en beren portemonnees, sleutels, handschoenen. Vrouwen -zelfh ulpgroep In het clubhuis 'In de Vroolijcke Arke' start in januari een zelfhulpgroep voor vrouwen. Op de informatieavond, die 6 januari om half acht plaats heeft, wordt er meer over ver teld. De zelfhulpgroep is bedoeld voor vrouwen, die hun leven willen veranderen, die er moeite mee hebben voor hun belangen op te komen en die met behulp van anderen sterker willen worden. De bijeenkomsten worden gehou den aan de Pieterskerkkoorsteeg 15. De Noorderwiek De Noorderwiek, school voor middelbaar beroepson derwijs aan de ter Haarka- de, houdt op 13 januari een open dag. Dan kan infor matie worden ingewonnen over de opleidingen Kin der-Jeugdverzorging (twee laar). Interim Algemene Schakelopleiding (één of tweejarig), Vormingsklas (éénjarig). Mode en Kle ding (twee-jarig) en Coutu re (éénjarig). Op de open dag wordt onder meer een modeshow gehouden, boek handel De Kier zal aanwe zig zijn met een grote col lectie jeugd- en kinderboe ken. De jeugdliteratuur is een vak apart voor de leer lingen van de opleiding kinder-en jeugdverzorging. De school is toegankelijk van tien uur tot half twaalf, van half twee tot Een van de tijdens de half vier en van half acht modeshow te tonen mo- tot half tien. Inlichtingen dellen. via telnr. 310545 ADVERTENTIE heeft èlle dranken! LEIDEN De in de Me renwijk gevestigde drogist J. Maasdam mag van de Raad van State voorlopig geen vuurwerk verkopen vanuit zijn magazijn in de Merenwijk. Dit is beslo ten, nadat de óndernemer bezwaar had aangetekend tegen een soortgelijk ver bod van de gemeente Lei den. Maasdam had de Raad van State gevraagd dit besluit, hangende de door hem ingestelde be roepsprocedure te schor sen, zodat hij in ieder ge val dit jaar vuurwerk kon verkopen. Aanvankelijk leken er weinig problemen te bestaan rondom de verkoop. Maasdam, wiens bedrijf is gevestigd in het win kelcentrum De Kopermolen, kreeg van B en W van Leiden een hinderwetvergunning en een verkoopvergunning om vuurwerk te verkopen. Maas dam liet vooruitlopend op mo gelijke beroepsprocedures te gen de afgifte van de vergun ningen aan de achterzijde van zijn magazijn een loket aan brengen om van daar uit zijn handel aan de man te brengen. Omwonenden waren echter niet zo tevreden met de plan nen van Maasdam en dienden bij de commissie beroep- en bezwaarschriften van de ge meente Leiden een bezwaar schrift in tegen de verkoop- vergunning. De omwonenden vonden de gekozen lokatie te onoverzichtelijk en te gevaar lijk. De commissie stelde hen vorige week in het gelijk. Maasdam vroeg daarop de Raad van State het besluit van de commissie op te schorten, een verzoek wat echter niet is gehonoreerd. Formeel kan Maasdam de procedure door zetten in de hoop dat de Raad van State hem bij de behande ling van zijn bezwaarschrift toch gelijk geeft. Een defintie- ve behandeling van de zaak door de Raad van State zal echter nog maanden duren. Bij een voor hem gunstige beslis sing zou Maasdam dan pas eind volgend jaar weer vuur werk kunnen verkopen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3