TERUGBLIK Waterlanders doorweekten zang voor Duitsers RADIO/TELEVISIE De Muppets met beroemde films uit TELEVISIE VANAVONti" RADIO VANAVOND vervlogen dagen RADIO DINSDAG TELEVISIE DINSDAG LE1DSE COURANT/ MAANDAG 28 DECEMBER 1981 3d heen koos hij vijf man, die jong en conservatorium- doorkneed bleken, bas, bari ton, tenor en mezzo-voce. Hun namen: Robert Biberti, Roman Cycowski, Ari Lesc- hnikoff, Erich Collin en ten slotte als pianist Erwin Bootz. Een naam voor dit gezel schap had Harry Frommer- man al klaar: de „Melody Makers". Daar wilden de an deren niet aan. Zij hadden snel gezien wat Harry van zichzelf niet eens wist, nl. dat hij een komische uitstra ling had. De mensen lachten alleen al om zijn gezicht voor hij één noot gezongen had. Men wilde dit gezichte- lijk gegeven ook in de naam tot uitdrukking gebracht hebben. Vandaar dat „Co median Harmonists" werd bedacht, ook al omdat er „harmonie" in voorkwam. Niet waar, karakteristiek voor hun zang zou zijn, dat hun stemmen harmonisch samenvloeiden. Pakkend re pertoire lag deels voor het oprapen, werd ook deels ij lings in elkaar geflansd. Zij verjazzten Strausz en Ralph Benatzky en plunderden operettes. Gebracht in een komisch koortje wilde dat er wel in bij theaterbezitters en nachtclubbezoekers, terwijl zij intussen verder werkten aan het timmeren van een eigen liederentafel, zoete sa- menzangen en smachtende smartlapjes, alles punctueel getoonzet, zoals de Fransen zeggen: C'est le Ton qui fait la musique en Shakespeare zei al: If music is the food of love, play on. Met humor in de harmonie der stemmen bovendien. Daar zorgden de Miss Piggy en de andere Muppetsnouden zich van avond uitsluitend bezig met beroemde films uit het verleden en al even befaamde sterren in die dagen. Zij kruipen ook in de huid van die wereld wijd stralende sterren en laten tegelijk wat destijds al veelbesproken frag menten zien. Bijvoorbeeld Vivian Leigh als Scarlet O'Hara in „Gejaagd door de wind". Maar ook rol prenten als „Stille aard beien" en „De gek van het Romeinse Rijk". Ned. 119.00 uur. Vraag wat In „Daar vraag je me wat" al les over vleermuizen en hoe de kalender werd uitgevon den. Ned. 119.40 uur. KRO in Heemskerk De KRO komt ditmaal langs in Heemskerk met artiesten als Benny Neyman, Lenny kerstherinnering terug, komen wij allicht tered „Uit pure liefde". Het li van Sir Terence Rattiga op de eerste kerstdag do< doen van de TROS i| zaalopvoering op ons s( verscheen. Een allerplezj kerstgeschenk óm zo t( gen. Want Simone Rot) en Luc Lutz waren in dj werkelijk op hun best. D dus onder meer zeggen 4 er met geraffineerd var schap (en onder de regf Lo van Hensbergen) inl den precies de juiste M vinden in het stuk, dat g merkt werd door een j waardige vermenging vl derlichte humor en ee tranen toe bewegende o nis. En Jo de Meyere i jeugdige Evert Holzer zich uitstekend bij hen ai bewerking van het spd overigens van Gregor Fr Frank, wat ook beteken hij het had getransponel typisch Nederlandse td den. Hij had dat, dunk niet beter kunen doen.l dat vloekte een tikkeln de typisch Britse humor! de dialogen van doortrj waren. En een Nedel mens heeft toch wel een weet van „Tories", Lab Engelse liberalen. Maai zover Frenkel Frank g] had vertaald, had hij d tuurlijk heel behendig g HERMAN HOFHll Clark Gable en Vivian Leigh in de beroemde film Twee vrouwen van verdwenen mannen aan het woord In de film „De onderste steen" „Gejaagd door de wind", vanavond bij de Muppets. over geschonden mensenrechten In dictaturen. Kuhr, Flairck, Darlin' etc. Ned. I 20.20 our. Briefkaart Bob Bouma komt o.a. met gast Benthe Forrer uit de film „Sa- bine" van René van Nie. Ned. I 2L55 uur. Hart op de tong De onmetelijke rijkdom en wijsheid in de psalmen komt ter sprake in het programma „Het hart op de tong". Ned. I 22.45 uur. Paard Jester Het paard Jester dient het meisje Tina als voorbeeld hoe gesprekken met dieren moge lijk zijn. Ned. II 1&59 uur. Achter bet nieuws In „Achter het nieuws" een herhaling van de beelden van de Amsterdamse vredesde monstratie. Ned. II 2(127 uur. Malu een vrouw Malu verzeilt in een discussie over het zogenaamde verschil tussen blank en zwart Ned. II 2L20 uur. Onderste steen In het programma „De onder ste steen" een aanklacht tegen het verschijnsel van in bepaal de dictaturen verdwijnende mensen, veelal politiek onwel gevallige figuren. Ook Am nesty International is hier druk mee. In deze film komen vrouwen aan het woord, van wie de man of zoon van de aardbodem verdween. Zonder ooit iets te vernemen. Ned. II 22.10 uur. Sonja Sonja kaart maandag weer dis cussies aan over problemen van de dag. Zij krijgt ditmaal muziek van de band van Margriet Eshuys. Uitgerekend op tweede kerst dag een „avondje bij Toon" thuis, wat wil een mens eigen lijk nog meer? Toon in het theater zou menigeen bij het kijken wellicht hebben ge dacht. Althans dacht ik het. Maar goed, Toon Hermans is net 65 jaar geworden en hij keek dus met de filsoferende blijmoedigheid hem eigen, wat op zijn leven terug. Met be hulp van zijn zoons, die de produktie van de film op zich namen, nadat Bob Röoyens, die in eerste instantie door de AVRO als regisseur was uitge nodigd, zijn opdracht had te- ruggegeven. Het werd nu dus een wat vertederd en vertede rend terugbladeren in het fa milie-album, aangevuld met een kleine expositie van Toons schilderwerken en met wat piepkleine kiekjes uit zijn shows. Aardig kijk werk onge twijfeld. Wat niet wegneemt: als Toon Hermans de man is die ons een „beetje laat la chen", zoals hij zichzelf om schreef, dan moet hij dat voor al tot in lengte van jaren blij ven doen, maar ons intussen niet al te veel uitleggen hoe en waarom hij dat doet. „De tragiek" van Freek de Jonge hadden wij in het thea ter al ondergaan, en dat deden wij gisteravond dus, desge wenst, nogmaals. Tenzij wij het bij „Op hoop van zegen" hielden aan de andere kant. Gaan wij nog verder in de „Comedians" wel voor. Van de „Revellers" kregen zij „You are the one for me" toegeleverd en zelf schiepen zij hits met „Mein liebste ist verschwunden" en „Traum' von mir". SS-APPLAUS Afgeladen zalen voor de „Comedians". Terwijl zij in de grote zaal voor duizend koppig publiek optraden, pingelde in een zijzaal de wereldberoemde pianist Art hur Rubinstein. In de pers stonden zij omschreven als: „Zes stemmen die samen een orkest vormen". Het num mer „Denn ich hab' dich lieb" ontroerde diep, gezon gen met ijle falsetstemmen, waar de broosheid van een tedere liefde uit oplichtte. In heel Europa werden zij ge vraagd, tot in Parijs toe, waar Josephine Baker zich aan hun zijde voegde om haar stem met de hunnen te mengen. Intussen grepen de nazi's voortdurend dieper in de sa menleving in. Er bestaan nog Berlijnse beelden, waar in de „Comedian Harmo nists" tegen de achtergrond van een hakenkruisvlag op de voorgrond hevig beap- plaudisseerd worden door SS-ers in hun militante uni formen. En dat met drie jo den in dit zanggezelschap van zes. Dat kon ene Hilter niet langer aanzien en bin nen de kortste keren hadden op hoog bevel Frommerman, Cycowski en Collin te ver dwijnen. Deze drie Joden vertrokken ijling uit Duitsland. Zij kre gen een statenlozenpas en bleven als „Comedian Har monists" met enkele nieu welingen als aanvulling in een voortdurende wereld tournee in hun onderhoud voorzien. Zij waren gewor den als Ahasverus, de eeu wig wandelende Jood. Toen zij eens in Sidney (Australië) optraden, verscheen daar juist het bericht in de kran ten dat Hitier Warschau had laten bombarderen. Van een volle zaal kregen deze muzi kale vluchtelingen voor het nazi-regiem een staande ovatie nog voor zij ook maar één noot hadden gezongen in hun opnieuw samenstem- mende timbres. De drie in Duitsland achter gebleven zangers moesten op hoog bevel van Hitier door gaan met hun zangwerk. De Führer wilde er niet op aan gezien worden, dat hij zijn volk de „Comedian Harmo nists" had ontnomen. Een van die drie liet zich ook scheiden van zijn Joodse vrouw en verving die door een in de ogen van Hitier raszuiverder vrouwmens. Zij speelden door tot de Russen voor Berlijn stonden. Hun laatste noot viel, toen Hitier op zijn eigen nazi-systeem vergif innam. Vele, vele jaren later, toen ergens ver weg in Amerika het koorlid Cycowski, die nooit meer in Europa was geweest, op zijn sterfbed lag, liet hij een telegram over de halve wereld verzenden: „Wie nog van de „Comedian Harmonists" in leven is moet komen. Ik kan niet sterven zonder van jullie af scheid te hebben genomen". NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden VPRO 15.30 Pleasantville 16.50 Baby Story 17.00 Putting up the pickles NEDERLAND 2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journaal en actualiteiten. 10.23 Der Schimmelreiter. 11.55 Intormatief progr. 12.25 Amusementsprogr. 12.55 Persoverz. 13.00 Journaal. 14.35 Journaal. 14.40 Verhaal. 16.10 Journaal. 16.15 Reportage. 17.00 Kin- derprogr. 17.35 Kinderprogr. 17.50 Journaal. lil DUITSLAND 2 10.00 Journaal en actualiteiten Der Schimmelreiter. 11.55 Infg progr. 12.25 Amusement 12.55 Persoverz. 13.00 14.55 Die Abenteuer des Daj= DUITSLAND WDR 3 ïk 16.00 Irma im Goldenen |p( 17.25 Folkstestival. BELGIE FRANS 12.00 Teletekst. 14.40 Gevarj kantieprogramma met kenfilm. 14.50 La Grammair Doe. serie. 16.15 La juive du 17.15 ONEM-mededelingen Gevarieerd progr. 17.30 Kin< In de eerste beelden al pinkt een vrouw de "tra nen uit haar ogen. Een wijdverbreid verschijn sel in de jaren '30 in Duitsland, toen daar de „Comedian Harmonists" met kopstemmen het melancholische lot van „My Lady" bezong. Niet minder hakte gevoels matig „Schlaf' dann mein Prinzchen, schlaf ein" er in bij van water landers doorweekte Duitsers. Met deze deur valt de Nord- deutsche Rundfunk Ham burg in huis met de tv-pro- duktie gewijd aan de levens lopen van de zes Duitse zan gers die tien jaar lang de „Comedian Harmonists" vormden. Dit gebeurde in de jaren van opkomst en uitein delijke ondergang van het nationaal-socialisme, zodat tevens een boeiend tijds beeld ontstond. VPRO-tv kreeg dit werkstuk van re gisseur Eberhard Fechner in het vizier en gooit er op 3 ja nuari een hele zondagavond tegenaan op Ned. II van kwart voor negen tot tegen twaalf. Puur oorspronkelijk mocht men die „Comedian Harmo nists" niet noemen. De naam zegt het al. Dat Engelse op schrift dekt een goeddeels Amerikaanse lading, al werkt men ook Duits zang werk door het repertoire heen zoals ten onzent des tijds de op Amerikaanse leest geschoeide „Ramblers", die na „Don't fence me in" zonder muzikale problemen overstapten in "Het boemel- tje van Purmerend". Meesle pende muziek, daar wil je als muzikant voor staan, maar een beetje Hollandse herkenning doet de reclame voor je eigen groep nooit kwaad. Op diezelfde manier werkten die Duitse Come- dian-zangers met Heimat- Heimweh. Het begon allemaal in 1927 met de jonge acteur Harry Frommerman, die in zijn Berlijnse thuis uit liefhebbe rij een verzameling plaatjes met Harlem-jazz aanlegde. Op die manier kwam hij op een dag ook in het bezit van een schijf „Revellers", een Amerikaanse zanggroep die met een scheut jazz en een snuifje overgevoeligheid een liederenreeks opriep, die in dit aardse tranendal op gol ven van gevoel over de we reld spoelde. Dit had niet al leen te maken met teksten in de trant van „Into each life some rain must fall, but to much is fallen in mine", want in ieders leven valt ge woonlijk meer regen dan in dat van een ander. Dat wist Rob de Nijs al, toen hij be gon te zingen van de regen die aan zijn ruit tikte. En kreeg eerder bevestiging in het melancholieke lied „Re gendroppen die aan mijn venster kloppen", dat een halve eeuw geleden het hele westelijk halfrond plat kreeg. Nee, die jazzy-zang van die heren-vocalisten uit Harlem- New York riep populariteit op door het vocaal voegen van stemgeluiden. Het resul taat mondde uit in een zoge heten sound, een klank, een geluid, dat niet toebehoorde aan de beste zanger van de groep, maar als grootste ge mene deler van het totale zangvermogen als karakte ristiek voor een bepaalde zanggroep ging gelden. ADVERTENTIE In wezen een Amerikaanse uitvinding, maar de tijd bleek er rijp voor te zijn, want toen wilde gelijk ieder een het. Ook de al genoemde Berlijnse Harry Frommer man. Hij liet er geen gras over groeien en plaatste een advertentie in de „Berliner Zeitung". De volgende dag stonden ze in rijen van tien bij hem voor de deur, de eerlijke bezitters van veron dersteld goud in hun kelen. Dat maakte de zaak een stuk eenvoudiger, want From merman wilde een „vocal- group" vormen en dat is meer dan een groep zangers, in een „vocalgroup" onder schikken de voorhanden stemkwaliteiten zich aan het nieuwe geluidsmengsel dat ontstaat bij het voegen der stemmen. Daar moet je dus geschoolde mensen voor hebben, die weten hoe en wanneer de stembanden op gerekt of juist onder span ning gebracht moeten wor den. Frommerman was dan wel niet onderworpen geweest aan een zangscholing, maar hij bezat de gave met zijn stem allerlei instrumenten klankvol te kunnen naboot sen en bovendien wist hij als liefhebber-musicus raad met arrangementen. Om zich NEDERLAND 1 NOS 18.20 Nieuws voor doven en slechthorenden TELEAC 18.28 Algemeen voorlichtings programma Voorjaar 1982 KRO 19.00 Met de Muppets naar de film 19.40 Daar vraag je me wat: maandelijks populair- wetenschappelijk programma 20.20 De KRO komt langs in.... Heemskerk KRO 21.55 Voor een briefkaart op de eerste rang KRO-RKK 22.45 Het hart op de tong NOS 23.35 Journaal 23.40 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 2 NOS 18.35 Sesamstraat 18.50 Eenakter in zwart-wit VARA 18.59 Jester, het paard 21.20 Malu, een vrouw 22.10 De onderste steen 22.45 Sonja op maandag NOS 23.50 Journaal ®cn 23.55 Nieuws voor dovef3" slechthorenden feK' vei »dei DUITSLAND 1 [ars 18.00 Kinderserie. 18.30 Nakjdi serie. 18.40 Wie das Leben j pr tv-serie. 19.15 Actual. 19.45* neckt, das liebt sich, tv-serlfn Journ. 20.15 Das Krankenli.Di Rande der Stadt, tv-serie. 21.|at docum. 22.00 Showprogr. 22on-, tual. 23.00 Schleuderpartie v speelfilm. 0.35 Journ. DUITSLAND 2 v 18.00 Silas, tv-fllm. 18.57 f^ee verz. 19.00 Journ. 19.30 Filmj, ge. 20.15 Inform, serie. 21.00* 21.20 Der Schimmelreiter, filrj Filmreportage. 23.50 Journ. f— DUITSLAND WDR 3 P" 18.00 Kleuterprogr. 18.30 S toernooi. 19.00 Reportage, Filmreportage. 20.00 Journ Cabaretprogr. 21.30 Die Ang) sitzen tief drin: Therapie van l welijk, tv-film. 23.00 Jazz.pi Journ. L I BELGIE NEDERLANDS D 18.00 Kleuterserie. 18.05 Tel serie. 18.30 Medisch magaz. 1| form, progr. 19.37 Toto-wedt meded. en Morgen. 19.45 Nvw Weerber. 20.15 Testament i jeugd, (Testament of Youth), i 21.05 Sport. 21.50 LiterairF 22.40 Nws. De „Comedian Harmonists" in de oor spronkelijke bezetting met Robert Bi berti, Roman Cycowski, Ari Leschni- koff, Erich Collin, Erwin Bootz en Harry Frommerman.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2