'aus vraagt vrijheid oor landen Oostblok 't goedkoopste ook in 1982 Pravda: Poolse crisis gevolg van CIA-complot Onvrede in VS over sancties tegen Polen ilitairen :hieten op lijnwerkers Joodse kolonisten eisen hoger schadevergoeding voor ontruiming Sinai 'oolse crisis nog niet van invloed op [sprek tussen VS en Sovjet-Unie" 37.90 Jj per jaar Proces moordenaars Prins De Broglie laat veel vragen open BS MARKTEN Otrag geeft Libië op als testgebied fENLAND LE1DSE COURANT MAANDAG 28 DECEMBER 1981 PAGINA 13 LSE OUD-GENERAAL soldaten in Polen jet lef Leon Dubicki, een Poolse •neraal die eerder dit jaar over- ^ar het Westen, heeft in een in- met het Westduitse weekblad wiegel verklaard, dat Russische in in Polen dienst doen in Poolse jnen. Hij verklaarde dat de uni- n begin dit jaar naar de Sovjet waren overgebracht. De Russi- oldaten zijn op de eerste plaats ken bij de bewaking van vlieg- wapenopslagplaatsen en com- atie-centra. Maar volgens de ge- zouden ze nu ook worden inge- het breken van het arbeidersver en de staat van beleg. Haig: Gevaar Russische interventie toegenomen WASHINGTON Volgens de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, is het gevaar van een Russische interventie in Polen nog lang niet geweken. In een interview met The Washington Post zei Haig gisteren, dat de staat van beleg tot nu toe geen succes is ge weest en dat het gevaar van een Russische interventie mogelijk zelfs groter is dan voor het ingrijpen van de Poolse militai ren. Haig verwacht dat het verzet zal voortdu ren en nog verscherpt zal worden door de consequenties van economische stagnatie en sociaal-economische ontberingen. Er zijn volgens Haig op dit moment echter geen aanwijzigingen voor belangrijke Rus sische troepenbewegingen. Da duizenden Poolse vluchtelin gen In het Oos tenrijkse vluchte lingenkamp Trafskirchen moesten in hun overvolle slaap zalen kerstmis vieren. Na afloop van een speciale kerstviering trok ken de Polen op Eerste Kerstdag in een betoging door Wenen. „KOR-leiders gemarteld" WASHINGTON De twee bekend- ste leden van de inmiddels opgeheven Poolse dissidentenbeweging KOR, Ja- cek Kuron en Adam Michnik, zijn na hun arrestatie door de Poolse politie twee weken geleden mishandeld" en er momenteel erg slecht aan toe. Zo zou Michnik ernstig letsel aan zijn wervelkolom hebben opgelopen. Dit staat in een verklaring van twee vooraanstaande Poolse geleerden in de VS, onder wie oud-Nobelprijswin naar voor de literatuur Czeslaw Mi- losz. De verklaring is gebaseerd op ge gevens die uit Polen zijn gesmokkeld. Over de toestand waarin Kuron en Michnik zich momenteel bevinden is niets bekend. 'CAANSTAD Paus jines Paulus II heeft zijn kersttoespraak itig uitgesproken iligieuze vrijheid in iden van het Oost- Hij veroordeelde de ïgen, die in de we- worden gedaan om aantallen mensen i echt op een eigen va- i nd te ontzeggen. ius zei verontrust te zijn een wereld, die „in de van verschillende belan gen economisch, imperialis tisch en strategisch grote groepen mensen hun werk ontneemt, hen opsluit in con centratiekampen, het recht op een vaderland ontzegt, hen tot honger veroordeelt en tot sla ven maakt." Naar schatting vijftigduizend mensen waren op het Sint-Pietersplein bijeen om de kerstboodschap van de paus te horen. De boodschap werd uitgezonden naar dertig landen, maar niet naar Polen zoals in voorgaande jaren. De paus sprak voorts in tweeën veertig talen een kerstwens Aartsbisschop Luigi Poggi, die gisteren van een bezoek aan Polen is teruggekeerd, heeft in Rome de hoop uitgesproken, dat de Poolse autoriteiten en de buiten spel gezette vakbe weging Solidariteit spoedig hun gesprek zullen hervatten. Volgens hem bevindt vak bondsleider Walesa zich niet in de gevangenis, maar is hij onder huisarrest gesteld. De voorzitter van een vereniging van Amerikanen van Poolse afkomst, Jan Nowak, heeft meegedeeld, dat Walesa sinds zaterdag in hongerstaking is. Zijn moreel is goed, maar zijn lichamelijke toestand zwak, volgens Nowak. De Poolse his toricus Adam Michnik, een van de bekendste oppositiefi guren, zou door de politie zijn mishandeld en er slecht aan toe zijn. De vrijlating is ge meld van de Poolse cineast Andrzej Wajda, regisseur van een aantal bekende films. De dag voor kerstmis ontving paus Johannes Paulus 300 Polen in audiëntie, onder wie kardinaal Rubin (links). (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Ge confronteerd met zijn eer ste grote intérnationale Canada flinke vraagtekens achter de genomen maatrege len worden geplaatst. Tegelij kertijd groeit de ontevreden heid binnenslands. De man, die na de aan het licht ge- van de Poolse vluchtelingen in Traiskirchen: een meisje van net tien jaar oud, dat te jen was om bezoekende verslaggevers haar naam te vertellen. IINGTON De be- feingen over wapenbe- ping tussen de VS en oviet-Unie zijn nog )eïnvloed door de ge- enissen in Polen. Dat 1 de Amerikaanse on- nister van buiten- zaken, Stoessel, gis- gezegd voor de anse televisie. er volgens Stoessel een ind gelegd worden tussen pprekingen en de rol van 'pu in de Poolse crisis. De Amerikaanse onderminister reageerde ook op de suggestie van minister Haig, dat de ont wapeningsbesprekingen zou den kunnen worden uitge steld. Volgens Stoessel heeft Haig duidelijk gemaakt, dat de onderhandelingen in Genève van zeer groot belang zijn. „Wij zijn van plan ermee door te gaan", aldus Stoessel. De Amerikaanse president Reagan heeft laten weten, dat hij mogelijk in 1982 een ont moeting zal hebben met de Russische president Brezjnev. Als voorwaarde stelde Reagan dat er een goede kans op suc ces moet zijn. Moskou heeft de Amerikaanse houding tijdens de onderhan delingen in Genève bekriti seerd. Volgesn TASS zitten de VS niet aan de onderhande lingstafel om een overeen komst voor de beperking van wapens te bereiken, maar om tijd te rekken. [GAS EN WATER IN MIJNGANGEN IDEN Poolse vei- iidstroepen hebben ide mijnwerkers dn [zuiden van het land het leven gebracht mijngangen onder k te zetten of vol te ïn met gifgas. Veder ïen mijnwerkers die de oppervlakte ïtten zijn doodge- ?n. De BBC heeft dit ken gehoord in uit- ïgen van Poolse ra- Bmateurs uit de omge- l van Gdansk. Solda- d die weigerden op de Jwerkers te schieten Ben zelf zijn doodge- Iten, aldus de radio- iteurs, die de berichten tchreven als „hardnek- t geruchten die in Po- de ronde doen". de situatie in de mijnen waarover de radio-amateurs spraken is officieel niets be kend. Anders is dat met de Piast-mijn in Silezië, waar nog steeds een ondergrondse sta kingsactie aan de gang is van meer dan 1.100 mijnwerkers. Oproepen van de autoriteiten en familieleden om de actie op te geven bleven tijdens de kerstdagen vrijwel onbeant woord, slechts 76 mijnwerkers kwamen naar boven. Volgens de Poolse autoriteiten is de staking in de Piast-mijn het „laatste sociale conflict", nadat' op Eerste Kerstdag de Ziemo- wit-mijn in Silezië door veilig heidstroepen was ontruimd. Andere berichten uit Polen spreken echter van meerdere bezettingen van mijnen, onder meer in het zuiden van het land. Daar zou, zoals de door de BBC geciteerde radio-ama teurs ook meldden, gifgas zijn gebruikt om mijnwerkers bo vengronds te krijgen. crisis heeft president Rea- brachte Amerikaanse onmacht gan vooralsnog gekozen in zaken als Afghanistan en voor de middenweg. Met Iran had beloofd het commu- de aankondiging, verle- nisme in het algemeen en de den week van een serie Sovjet-Unie in het bijzonder den weeK, van een serie weer e€ns hoeken van de gematigde economische kamer te laten zien, wordt maatregelen tegen Polen verweten de Poolse kwestie in bewandelde Reagan het feite niet anders te behandelen midden tussen de Westeu- dan Carter zou hebben gedaan. ropese aandrang op kalm- De verwjj(en Rom(m zowe, teruêh°udendheid van jjnks jjg van rechts, van en de binnenlandse druk de Democratische senator Da- voor hardere maatregelen niel Patrick Moynihan en van tegen zowel de Poolse zijn ultra-conservatieve Repu- machthebbers als de Sov jet-Unie. Reagan belandde echter tevens in dezelfde on dankbare positie, die zijn voor- blikeinse confrater Jesse Helms, van de vakbonden en van conservatieve belangen groepen, van de Polen in de d^jnjee Verenigde Staten en van bur gers. De algemene boodschap deze kringen: hardere ganger Carter enkele malen maatregelen, en dan meer ii. heeft ervaren en die van grote bet bijzonder gericht tegen de invloed is geweest op Carters Sovjet-Unie. slinkende prestige. Hoewel Reagan zeer bewust heeft ge- De maatregelen worden vooral tracht de NAVO-bondgenoten van symbolische waarde in ieder geval te waarschuwen geacht. Als ze al enige invloed voor komende Amerikaanse op de wankele Poolse econo- sancties, is men zich er in Washington terdege van be wust, dat in West-Europa en mie hebben, dan zal die zich, net als de eerder afgelaste voedselhulp doen gevoelen on- Bel 035-284 333 of schrijf aan Antwoordnummer 70 T000 RA Amsterdam (géén postzegel) U steunt dan meteen de KRO. fliinïïffltl der de Poolse bevolking, zo menen de meeste Amerikaan se experts. Hoewel Reagan in zijn toespraak tot tweemaal toe de Russen direct verantwoor delijk stelde voor een dikke vinger in de Poolse pap, ble ven aan het adres van de Sov jet-Unie gerichte maatregelen uit. Bijvoorbeeld een schorsing van de onderhandelingen in Genève of van het eind janua ri te houden eerste gesprek over een mogelijk nieuw SAL- T-akkoord worden dan ook niet overwogen. Vooral de Westduitsers zouden zich vol gens Amerikaanse bronnen sterk hebben verzet tegen overhaaste maatregelen. Ook de Canadezen waren niet ge neigd tot snelle sancties, maar in Londen, Parijs en Rome zou de Amerikaanse delegatie vo rige week een aanzienlijk ge williger oor hebben gevonden. De delegatie onder leiding van onderminister Lauwrence Ea- gleburger had van nogal wat Westeuropese politici en diplo maten vernomen dat de mili taire overname in Polen niet alleen een Russische invasie heeft voorkomen, maar dat de militairen geleidelijk aan de teugels weer wat zullen laten vieren. Aan die filosofie lijken de Amerikanen nog bepaald niet toe, maar het heeft er vol gens waarnemers wel mede toe geleid dat de Reagan-rege ring vooralsnog een afwach tende houding wil aannemen. President Reagan heeft echter duidelijke verwachtingen ge wekt ten aanzien van nieuwe sancties als de situatie in Polen op korte termijn niet bedui dend verbetert. Dat betekent, dat Reagan de komende we ken en maanden steeds op nieuw de moeilijke afweging zal moeten maken tussen Wes terse solidariteit en binnen landse genoegdoening. Carter heeft ondervonden, dat derge lijke keuzes weinig ruimte la ten voor politieke winst MOSKOU De Sovjet unie heeft de Verenigde Staten en het Westen ver antwoordelijk gesteld voor de Poolse crisis. Zij beschuldigt hen ervan een plan op lange termijn te hebben uitgewerkt om Polen van het Sovjet-blok los te weken. De veroordeling door Moskou staat in een artikel van 3600 woorden in het partijorgaan de Pravda. Polen is jarenlang „het doelwit nummer een" ge weest van westerse inlichtin gendiensten die tot doel had den het communistische Oost blok te splijten. Volgens de Pravda waren „anti-socialisti sche krachten" in Polen in na volging van scenario's uitge werkt door de Amerikaanse CIA een kruistocht begonnen tegen het socialisme en tegen de gehele socialistische ge meenschap. Het plan, aldus het blad, had tot doel van Po len weer een kapitalistische staat te maken en Polen van de socialistische gemeenschap, met name het Warschaupact, los te rukken. Het artikel, dat kennelijk op hoog niveau is goedgekeurd, wekt de indruk dat de afkon diging van de noodtoestand in Polen op 13 december een ge rechtvaardigde, doorslagge vende actie is geweest om een situatie aan te pakken die wanhopig was geworden voor het gehele oostblok. Volgens de Pravda hebben de Verenigde Staten op een „waarlijk hysterische manier" Van het „anti-socialistische ge- gereageerd op de afkondiging spuis» was volgens de Pravda van de noodtoestand en de het CIA-centrum in München, vorming van een militaire raad voor nationale redding in Polen. Amerikaanse en andere westerse inlichtingendiensten hebben Polen gekozen als voornaamste doelwit om de eenheid in het Oostblok te verbreken na teleurstellingen in Hongarije in 1956 en in Tsjechoslowakije in 1968, aldus het blad. Het schrijft dat het waar het werkte onder de dekmantel van de radiosta tions Liberty en Free Europe. De Pravda geeft een beeld van Polen dat geconfronteerd werd met een enorm spionage- komplot dat van buitenaf was georganiseerd en haalt officië le Poolse cijfers aan, dat in het Westen 400 centra zijn inge richt tot steun aan de politieke dissidente Poolse Comité voor oppositie in Polen. Volgens de Arbeiderszelfverdediging (KOR) is gevormd niet lang nadat de CIA een bijeenkomst in Genève had belegd van dis sidente bewegingen van emi granten uit het Sovjet-blok in 1975. De belangrijkste coördinator Pravda was het doel van het Westen het socialisme in Polen te „vernietigen" en het land uit de socialistische gemeen schap los te rukken, maar zo voegde het eraan toe de socia listische wereld heeft dergelij ke pogingen in het verleden weerstaan. JERUZALEM Tussen joodse kolonisten in Yamit in de Sinai en de Iraëli- sche regering is een ern stig conflict ontstaan over compensatie voor ontrui ming. Militante kolonisten wezen gisteren een aan- bqd van de regering van de hand de onderhande lingen te hervatten. Een woordvoerder van de ko lonisten zei dat het aanbod van de regering niets nieuws bevat. De kolonisten eisen van hun regering een betere rege ling als zij in het vooijaar de Sinai moeten verlaten. „De ge moederen lopen hoog op en geweld kan worden verwacht, tenzij de regering haar voor waarden verandert en besluit serieus te onderhandelen", al dus de woordvoerder. De Is raëlische regering weet nog niet hoe zij moet optreden te gen het groeiend aantal kolo nisten, dat huizen in de noor delijke Sinai bezet houdt. President Reagan heeft vorige week de Israëlische bewering verworpen, dat de overeen komst over strategische sa menwerking is opgezegd. Van de kant van Israël was dit ak koord opgezegd, nadat de VS de militaire samenwerking had opgeschort uit protest te gen de Israëlische annexatie van de Golanhoogte. De Israëlische minister van defensie, Sharon, heeft in een afgelopen vrijdag gepubliceerd interview fel uitgehaald naar de Amerikaanse regering. Hij omschreef de Amerikanen als „blindemannen in een schoort- steen" als het gaat om de strijd tegen het Soviet-expansionis- me. In het dagblad Yedioth Ahronoth zei Sjaron dat de VS, geconfronteerd met de cri sis in Polen, „niets- dan mach teloosheid laten zien". Was hington zou ook niets begrij pen van de situatie in het Mid den-Oosten en Afrika, aldus Sharon. De Jordaanse koning Hoessein heeft afgelopen vrijdag gezegd, dat de Arabische wereld nog nooit zo onderling verdeeld is geweest als tegenwoordig. De Jordaanse vorst waarschuwde verder, dat israël sterk genoeg is om zes maanden lang op alle fronten oorlog te voeren zon der steun van buitenaf. Hoes sein liet doorschemeren dat in dien de annexatie van de Go lanhoogte tot een Israëlisch- Syrische oorlog zou leiden, Jordanië aan Arabische zijde zal meestrijden. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Na 35 zittin gen, die zich twee maan den voortgesleept hebben, is op de dag voor kerstmis het geruchtmakende pro ces tegen de schuldigen aan de moord op de Fran se oud-minister prins Jean de Broglie, precies vijf jaar na diens dood, ten einde gekomen. Pierre de Varga, de Hongaarse zakenman en financier die tot de moord besloten zou hebben omdat hij een schuld aan De Broglie niet kon of wilde afbe talen, kreeg tien jaar gevange nisstraf. Tien jaar eveneens voor de corrupte politie-in- specteur Simone die de moord organiseerde en tien jaar voor de sluipmoordenaar Freche. Een derde beklaagde, die een mindere rol gespeeld had, kreeg vijf jaar. Na aftrek van het voorarrest is deze laatste inmiddels op vrije voeten ge steld. De openbare aanklager had tegen alle beschuldigden twintig jaar geëist. Het vonnis heeft niemand be vredigd. Ofwel De Varga is schuldig aan de moord en in dat geval zijn tien jaren een lachwekkend lichte straf of wel hij is onschuldig, zoals hij beweert, en dan is de hem op gelegde gevangenisstraf uiter aard ongewettigd. Velen ver wachtten dat De Varga vrijge sproken zou worden. Het pro ces heeft dan ook weinig hel derheid in de zaak gebracht. De meest gehoorde theorie blijft dat De Broglie, zeer ver mogend en beschikkend over uitgebreide relaties, destijds een beslissende rol speelde in het kweken van een fonds waaruit in 1974 de verkie zingscampagne voor partijge noot Giscard gefinancierd werd. De twijfelachtige en verdachte handelingen van De Broglie wierpen evenwel een slecht licht op zijn politieke medestanders, en met name op Giscard. Deze theorie voert aan dat De Broglie uit de weg geruimd zou zijn, omdat hij een smet was op het bewind. Deze en vele andere veronder stellingen zijn fantastisch, maar een aantal zou op reali teit kunnen berusten. Mis schien zullen de ware achter gronden van de zaak nimmer bekend worden en de tegen stellingen en tegenspraken in het onderzoek alleen wettigen al de meest nadrukkelijke re- GROENTEVEILING Leiden: Boe renkool 75-98, prei 280, stoofsla 99 spruiten A 120-166, B 177-207. C 171, D 45-155, uien 16-31, witlof 170-» 315, knolselderij 65-107. sla 30-71 selderij 119-121. MUNCHEN De omstreden Westduitse rakettenproducent Otrag heeft zijn testgebied in Libië gesloten. Dit heeft de top man van het bedrijf, Wukasch, gisteren in München bekend ge maakt. Alle Westduitse werknemers van Otrag zijn uit Libië te ruggetrokken. „Wij zullen ons nooit meer inlaten met een politiek twijfelachtig land", aldus de Otrag-topman in een interview. Volgens zegslie den zou Otrag in onderhandeling zijn met enkele Zuidameri- kaanse landen om daar een nieuw proef gebied in te richten. Namen wilden zij echter niet noemen. Wukasch nam de leiding van het bedrijf over na het ontslag van de oprichter Kayser. Onder leiding van Kayser was Otrag ook al in opspraak geraakt in verband met de keuze van landen waar haar raketten werden uitgezet. Otrag heeft steeds volgehouden dat zijn raketten niet bedoeld zijn militair gebruik, maar voor het lanceren van communicatie- en navigatiesatellieten ten be hoeve van landen uit de Derde Wereld. „VS optreden in Midden-Amerika lijkt op Vietnambeleid" AKRON Een priester, die dertig jaar heeft doorgebracht in Midden-Amerika, heeft gezegd dat de VS een belangrijke rol vervu llen bij de onderdrukking van het verzet in die landen. Het Amerikaanse optreden in Midden-Amerika doet sterk den ken aan het Amerikaanse Vietnambeleid uit de zestiger jaren, aldus de geestelijke Reymann. De priester gelooft dat de Amerikaanse regering een gevaarlijk buitenlands beleid voert, dat uitgaat van de verkeerde veron derstelling dat de Soviet-invloed zich als een epidemie over heel Midden- en Zuid-Amerika zal verspreiden. „De werkelijkheid is echter", aldus Reymann, „dat wanneer de regering in Washing ton haar huid ige beleid voortzet het communisme zich veel eer der over dit continent zal verspreiden". Oud-premier Ecevit spoedig weer vrij ANKARA De militaire Hoge Raad van Turkije heeft het von nis van een militaire rechtbank in Ankara vernietigd, waarin de oud-premier Ecevit tot vier jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Dit is dit weekeinde vernomen van een medewerker van Ecevit De voormalige leider van de Republikeinse Volkspartij wordt op het ogenblik vastgehouden in een speciale gevangenis in Anka ra. Ecevit was op 3 november tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij een decreet van de nationale veiligheidsraad had overtreden waarin elke politieke activiteit in Turkije verbo den wordt Ecevit zal binnenkort op vrije voeten worden ge steld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13