Meer bedrijven in rode cijfers "Doe voor onsgeen extra moeite, moeder." Tweede Kamer n burger taan dichter ij elkaar Plannen voor kolenstook op de tocht larsenactie succes Bij veel winkeliers verboden vuurwerk Delzijl wil zelf Amerikaanse munitie OOFT) GRIFFIE TWEEDE KAMER ÏEMT AFSCHEID weer JENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 28 DECEMBER 1981 PAGINA 11 iG De inwoners van Den Haag en Scheveningen meegedaan aan de „kaarsenactie" op kerstavond. ienstad en in Scheveningen brandde achter ongeveer /an de ramen een kaars als blijk van medeleven met volk. In de buitenwijken was het wat minder, even- Itermeer, zo meldt de gemeentepolitie, werd verdeeld gehoor gegeven aan de oproep een het raam te zetten. Groningen sprong er uit met een percentage van 80. De „lichtstad" Eindhoven kwam met pnt brandende kaarsen mager uit de verf. Rotterdam, I Amsterdam scoorden tussen de veertig en vijftig pro van de Zeeuwse elektriciteitsmaatschappij PZEM dat het elektriciteitsverbruik in de provincie na half [t 4,5 miljoen kilowatt terugliep. Dit betekent, aldus een [rder, dat tussen de 40.000 en 60.000 mensen het licht litgedaan. Landelijk liep het elektriciteitsverbruik met procent terug, ofwel 15 miljoen kilowatt. Eén van de duizenden brandende kaarsen die donderdagavond voor het raam van een woning blijk gaf van medeleven met het volk in Polen. 1 fout met litbus" AM De KRO onrechte de indruk it bijna alle spuitbus- federland drijfgassen die schadelijk zijn izonlaag. Die vergis- de KRO rechtzetten •nde aflevering van •programma „Daar me wat". Aldus de een kort geding dat ndse Aerosolvereni- de belangen van ibrikanten behartigt. ?k tegen de omroep ipannen. Volgens de lent van de recht- !g/at tien procent van gbussen de stof die de m aantast. rde dood hooivork TEEN De 77-jarige Ier Heide uit Hooge- v i de nacht van zater- 3 indag door een vecht- het leven gekomen, yiad geklaagd over het F at het zeventienjarig em wonende buur- haar vriend hadden bij hun late thuis- ij het uitpraten van kwam de man woe- ir buiten en verwond- nd met een hooivork iden en hoofd. Het sloeg daarop de een ijzeren sneeuw- op het hoofd. De be- iel daarna op zijn ei- De door het tweetal ierde politie consta- jn dood. Het tweetal is loor heengezonden. DEN HAAG Het aantal bedrijven dat in de rode cijfers zit is dit jaar geste gen. Achttien procent van de ondernemingen die on dervraagd zijn door de Kamers van Koophandel gaf op dit jaar in het rood te staan; vorig jaar was dat nog veertien procent. bedrijven geplaagd door de zorg dat het volgend jaar nog erger zal zijn. Omzetten, win sten en investeringen zullen verder dalen, zo wordt ge vreesd. Dit jaar liepen de investerin gen terug met twaalf procent. Het slechtst sprong de bouw eruit en het beste beeld ver toonden de agrarische bedrij ven en de dienstensector. Driekwart van de bedrijven die wel hadden willen investe ren noemde geldgebrek als grootste belemmering om het ook te doen. Waar niet geïn vesteerd werd, liep ook het personeelsbestand terug en wel met zes procent. Waar wel geld in het bedrijf werd gesto ken bleef de achteruitgang in de personele bezetting tot 0,9 procent beperkt. De export nam het afgelopen jaar toe met elf procent bij grote bedrijven en een procent bij de kleintjes. Maar dat is toch een procent minder dan in 1980. Doodslag met Mariabeeld ARNHEM Een klap met een Maria beeld is de 43-jarige Rita Hagios uit Arnhem het kerstweekeinde fataal ge worden. De vrouw overleed in het brandwondencentrum te Beverwijk aan de verwondingen die ze bij een vechtpartij woensdagavond had opge lopen. De politie heeft de dader, de 23-jarige M. van B., inmiddels aangehouden. Hij heeft bekend de vrouw met een Maria beeld op het hoofd te hebben geslagen. Volgens Van B. ging de ruzie over de verhuur van een kamer aan zijn broer. Nadat hij mevrouw Hagios bewuste loos had geslagen zette hij een inbraak in scene. Toen Van B. zag dat de vrouw nog steeds bewoog, stak hij het huis in brand. Sectie heeft uitgewezen dat me vrouw Hagios aan hersenletsel is over leden. Lek in koelpomp VLISSINGEN De kerncentrale te Borssele is de avond voor Kerst mis voor de duur van vijf dagen uit bedrijf ge nomen. Dit was nodig in verband met lekkage in een lagerpakking van één van de twee hoofd- koelmiddelpompen. De kerncentrale is bij het ontstaan van het de fect onmiddellijk afgere geld, zo meldt een woordvoerder van de Provinciale Zeeuwse Elektricteits Maatschap pij. Het weggelekte ra dio-actieve koelwater is binnen het reactorge bouw gebleven. Woudenberg naar VS vertrokken ALPHEN A/D RIJN Wil- lem Woudenberg, de voorzit ter van de in opspraak geko men chauffeursvereniging Holland Duck Club is vlak voor de kerst naar de Verenig de Staten vertrokken. Tijdens een bezoek van enkele weken zal hij met een groep Neder landse chauffeurs bekijken hoe hun Amerikaanse collega's zijn georganiseerd Wouden berg heeft voor zijn reis toe stemming gekregen van justi tie, die op dit moment een on derzoek insteld naar de prak tijken van de Duck Club en de aanverwante commerciële or ganisatie Truckstar BV. Ruiten ingegooid AMSTERDAM Bij het Russische staats- reisbureau Intourist in Amsterdam zijn vlak voor de kerst de ruiten ingegooid. De politie heeft twee verdachten van 21 en 22 jaar aan gehouden. De mannen wilden met hun actie vermoedelijk uiting ge ven aan hun afkeer van de situatie in Po len. Het reisbureau fungeert tevens als handelsmissie van dé Sowjet-Unie in Neder land. advertentie ptt telecommunicatie Buiten ie eigen regio bel je 's avonds na zessen en in het weekend voor half geld. Laat eens wat van je GEVOLGEN VOOR MILIEU NOG ZEER ONZEKER (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het is nog allerminst zeker of er weer kolen worden inge zet voor de energievoor ziening, zoals het vorige kabinet had aangekon digd. Het had daarmee een wissel getrokken op de toekomst, want uit on derzoek en ontwikkeling moet nog blijken of die plannen technisch, econo misch maar vooral ook met het oog op het milieu haalbaar zijn. Volgens de plannen moet over twintig jaar 23 procent van de energievoorziening gedekt worden door kolen. In de elektriciteitsproduktie zelfs veertig procent. Aan de hand van de uitslag van de onder zoekingen is het heel wel mo gelijk dat deze voornemens moeten worden bijgesteld en dat er minder kolen gebruikt zullen worden. Dit schrijft staatssecretaris Lambers-Hacquebard (milieu) in antwoord op kamervragen over haar begroting 1982. Mi nister Ginjaar (in het vorige kabinet bewindsman op volks gezondheid en milieuhygiëne) toonde zich in 1980 al zeer verontrust over de kolenplan- nen van zijn collega Van Aar- denne (economische zaken). Lambers zegt nu dat er „met een zeker optimisme" is gere kend op de ontwikkeling van technieken die de extra ver vuiling door kolengebruik on der de milieunormen moeten houden, waarbij het terugdrin gen van de hoeveelheid zwa- veldioxyde in de lucht het voornaamste is. TILBURG Honderden winkeliers in heel Nederland hebben de afgelopen dagen te goeder trouw verboden vuurwerk ingekocht. Dit is de stellige overtuiging van het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen. Donderdag heeft het Korps bij de Tilburgse groothandel Beko 2,5 ton verboden vuurwerk in beslag genomen. Eerder die week werd bij twee Eindhovense winkeliers 260 kilo illegaal vuur werk aangetroffen. Volgens de winkeliers had Beko de verzeke ring gegeven dat het vuurwerk in Nederland is toegestaan. Volgens het Korps leveren ook andere groothandelaren verbo den vuurwerk, dat veelal afkomstig is uit China. Dit vuurwerk bevat ofwel een te zware lading, ofwel er wordt gebruik ge maakt van een niet toegestaan explosief poeder. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het havenschap Delfzijl heeft zelf la ten weten belangstelling te hebben voor aan- en afvoer van munitie ten behoeve van de Amerikaanse strijd krachten in West-Duitsland. Dit heeft staatssecretaris Stemerdink van defensie laten weten aan het kamerlid Van der Spek (PSP), die over de kwestie vragen had gesteld. De Amerikanen zoeken al jaren naar een andere doorvoerhaven dan het Duitse Nordham. De havens van Zeebrugge, Gent, Vlis- singen en Terneuzen bleken niet voldoende capaciteit te hebben. Delfzijl had interesse en daarop is besloten half januari een één malige proef te doen met 1500 ton munitie. Volgens Stemerdink kunnen in de haven van Delfzijl voldoende voorzorgsmaatregelen worden genomen. Ook het verdere ver voer naar Duitsland per trein geeft geen veiligheidsproblemen, aldus de minister. Het ministerie heeft dan ook toestemming verleend voor de proef. 9? Jos Wilmot: „Bij mij binnenkomst werd ik steeds bedeesder". (Foto Milan Konvalinka) )nze parlementaire re dactie) HAAG „Ik zou m'n leven geen ka- id willen zijn. Met eerbied, maar het is hondebaan. Dag en wordt er gewerkt, lérd gewerkt". Dat Jos Wilmot (62) bij afscheid van de ide Kamer. Op de if 36 jaar en twee en ïalve maand, werkte de griffie van de er, het secretariaat iet parlement. öt zag het parlement ntwikkelen van een ge- ap van honderd in don- driedelige pakken ge- heren. een voorzitter kostuum en griffiers in naar een gemêleerd chap van kamerleden ijkerbroek, open over- en een stevige babbel, e overhemd door de hollen was er toen niet aldus Wilmot nu over -jentree. „Toen ik hier wist ik van de politiek Ik was hier nog nooit lest. Bij mijn binnen- H werd ik steeds bedees- Voor m'n sollicitatiege werd ik begeleid door en je liep over rode lo- waar je in wegzonk". ig en waardig sfeer in de Kamer toen ik in oktober '45 kwam, was deftig en waardig", zeg Wil mot. „Iedereen kende nog ie dereen. De griffie deed nog alle secretariaatswerken". Pas begin 1970 werd het be- sluit genomen om bijvoor beeld reproduktie, het ar chiefwerk en de registratie van binnenkomende stukken in aparte diensten onder te brengen. Wilmot was zelf enige tijd in de vijftiger jaren de man die de kamerleden en het perso neel salaris uitbetaalde. Daartoe was op de griffie een speciaal glazen huisje gebouwd, bijgenaamd de biechtstoel. „Daar heb ik heel wat problemen aanhoord", aldus Wilmot. Het uit te beta len geld moest hij iedere maand halen bij de Neder- landsche Bank. Dan liep hij over straat met 200.000 gul den in een tas. Discipline Ten tijde van zijn komst ken de de Kamer nog 100 leden tegen 150 nu. De discipline in de fracties was groot. „Rom- me. Oud, Tilanus en Schou ten, dat waren figuren daar kon je niet omheen. Zij had den gezag door hun kwaliteit en hun overzicht van de zaak. Kamerleden kregen geen kans te soleren. Als Romme in een fractieverga dering van de KVP werd te gengesproken pakte hij zijn stukken op en liep weg. Even later kwam hij dan weer te rug en ging verder op het punt waar hij was opgehou den. Een fractie was toen net een dik bebladerde boom. Wat eronder zat kwam niet to wasdom, niet tot groei", zo zegt Wilmot. Niet dat Wilmot twijfelt aan de kwaliteit van de huidige fractieleiders in de Kamer. „Ik ben nooit bij een fractie vergadering geweest maar macht schijnt nu een vies woord te zijn. Individuele ka merleden treden nu veel meer naar voren. Dat moet ergens aan liggen. Of de frac tieleden hebben zelf een be ter inzicht, óf de fractieleider heeft minder invloed". Vroeger kwamen er in de Kamer minder onderwerpen aan de orde. „Loonvorming kwam niet aan de orde zoals nu. Er was geen economische crisis. Wel een verpauperd en arm land dat omhoog ge holpen moest worden. Daar stond iedereen achter. Later is de invloed van de kamer leden gestegen, de samenstel ling van de fractie werd heel anders en ook de kiezers en de partij-afdelingen kregen meer invloed. Tegenwoordig kan iemand in de Kamer ko men door een zekere be kendheid in zijn directe om geving, dat noem ik een ge zonde ontwikkeling". Taken Het hoofd van de griffie sig naleert verder een sterke toename van de rol van de overheid in de samenleving en een meer uitgebreid ta kenpakket van het parle ment. Er kwamen daardoor steeds meer kamerleden die op een ondewerp gespeciali seerd waren. Een kamerlid voor loonvorming, een voor scheepsbouw en voor de aan leg van wegen weer een an der. „Het gebeuren wordt te genwoordig bijna op de voet gevolgd, terwijl vroeger het totale beleid werd beoor deeld. Hoeveel debatten heb ben we de laatste jaren niet gehad over de sluiting van een bepaald bedrijf. Vroeger was dat niet aan de orde, was dat niet nodig". „Vroeger bleven de-kamerle den ook veel langer op hun post. Een feest zoals ter ere van Markus Bakker die 25 jaar in de Kamer zit, was toen heel gewoon. Maar na de laatste verkiezingen zijn er alweer veertig nieuwe ka merleden binnengekomen. Toen ik hier kwam had de KVP een juffrouw en de PvdA ook. Nu hebben de fracties een hele staf perso neel en ieder kamerlid heeft een eigen hulpkracht. Dat is gunstig, daarmee heeft de Kamer een beter weerwoord op de regering. Men wil als het ware al van te voren van de regering weten wat er aan de hand is. Met meer hulp kan een kamerlid meer doen en dus meer aan de regering vragen". Hoe deze ontwikke ling^ moet eindigen, durft Wilmot echter niet te voor spellen. Koningin Door al deze ontwikkelingen is het parlement volgens Wil- _mot dichter bij de burger ko- "men te staan. „Er is een po pularisering opgetreden. „Toen ik in de Kamer in dienst trad, keek men met enorme eerbied naar mij op. Ik werkte wel niet bij de Ko ningin maar daar minstens vlak naast. Die houding had men toen. Maar tegenwoor dig is de er veel meer open heid in de besluitvorming. Neem de openbare commis sievergaderingen, die beston den vroeger niet. Alles was besloten. Later kwam er dan wel een verslag over uit maar daar stond dan in: vele leden waren voor dit of dat en verder: vele leden waren tegen dit of dat. Zonder aan duiding van hun fractie. Dan kon de regering na een toe zegging later gas terugne men. Nu worden de fracties wel vermeld, het staat naar buiten toe vast wat het stand punt van de partij is. Terug trekken is nu minder gemak kelijk". Markant Als de meest markante de batten in zijn loopbaan ziet Wilmot de debatten over de vrijlating van de drie van Breda en het debat over de onafhankelijkheid van Suri name. „Bij het debat van de drie van Breda zag je de haat gestalte krijgen, die voelde je opstijgen. Die drie waren de verpersoonlijking van de Duitse bezetting. Bij de onaf hankelijkheid van Suriname speelden de Surinaamse ver tegenwoordigers hun beken de vurige rol en na het debat werd het Surinaamse volks lied aangeheven. Dat vergeet je niet meer". Aan de andere kant vraagt Wilmot zich soms af waar alle parlementaire drukte nu eigenlijk over gemaakt wordt. Hij denkt daarbij aan de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen. „Oud-kamervoorzitter Kor- tenhorst noemde dat altijd het jaarlijkse steekspel. Als de Kamer dan sprak was er wel stevige kritiek op de re gering, maar een groot steek spel? Het was bijna voorspel baar wat eruit zou komen". Wilmot vertelt dat er in zijn beginperiode vier dagen per week vergaderd werd in de Tweede Kamer. Men begon dan om 13.00 uur (nu 10.15). Op dinsdag en donderdag vergaderde men ook 's avonds. Soms tot diep in de nacht. De regel om elf uur 's avonds te stoppen werd pas ingevoerd door de inmiddels overleden oud-kamervoorzit ter Vondeling. Overigens is deze regel de laatste tijd in de Kamer al verscheidene ma len een punt van discussie geweest bij de kamerleden. Een uurtje langer doorgaan, daaraan lijken een aantal van hen zich niet te willen sto- Hulde Wilmot zal na zijn vertrek de politiek niet helemaal hoe ven te missen. Hij verhuist met zijn vrouw naar Heerlen. Daar in de buurt, in Sittard, heeft hij al contact gelegd met het CDA-bureau Lim burg. „Ik ga hen helpen bij bepaalde problemen. In Lim burg is maatschappelijk erg veel aan de hand. Daar voel ik mij bij betrokken. Oor spronkelijk wilde ik priester worden maar ik vond dat je je daar voor honderd procent voor in moest zetten". Wilmot kwam echter in de politieke hoek terecht en kennelijk tot eigen tevreden heid. „Ik kreeg kort geleden een brief van de oud-kamer voorzitter Frans Josef van Thiel met een boekenbon", vertelt hij opgetogen. Overi gens wil Wilmot de hulde niet voor zichzelf claimen maar daarin ook de collega's laten delen. „De teamgeest bij de griffie is groot. Er is een enorme inzet en betrok kenheid. De zaken waarmee je bezig bent moeten tenslotte dadelijk in de Kamer aan de orde kunnen komen. Het moet perfect zijn". CAREL GOSELING Lichte dooi De temperaturen zullen in ons land geleidelijk wat verder stijgen. Hoewel de luchtdruk boven Skandinavië en in de omgeving van IJsland hoog blijft, is het waarschijnlijk dat ons land wat meer binnen de invloedssfeer van oceaande pressies en de bijbehorende zachte luchtmassa's komt. De afgelopen nacht drong er in het zuiden en midden vari ons land al zachtere lucht bin nen. In het noordoosten van het land, waar de nachtelijke minima nog waarden bereik ten van min 10 a min 12 gra-- den, bleef het ook vandaag overdag koud. Morgen zal de dooigrens waar schijnlijk net ten noorden van ons land liggen. Het blijft in het komend etmaal bewolkt, maar de neerslag zal beperkt zijn: in het noorden wat sneeuw (mogelijk met ijzel) in de rest van het land wat re gen. Sleepbootoorlog in Westerschelde VLISSINGEN Vier sleep- boten van vier verschillende maatschappijen hebben de kerstavond op een minder vredige wijze doorgebracht. Zij raakten met elkaar in een strijd verwikkeld om het ber gen van het stuurloos rond drijvende Filippijns schip El Champion. De sleepboten voe ren daarbij op elkaar in, waar bij schade aan de schepen, werd toegebracht. Het Filip pijnse schip had hulp nodig door machinepech en het ver lies van beide ankers. Het schip waar het allemaal om ging is op verzoek van twee sleepvaartmaatschappijen aan de ketting gelegd in af wachting van het betalen van de bergsom. De directies van de vier maatschappijen hebben elkaar aansprakelijk gesteld voor de aan de sleepboten toe gebrachte schade. Man steekt ex-vrouw dood UTRECHT De 25-jarige Utrechtenaar B. K. heeft afge lopen donderdag tegenover de politie in die stad bekend eer der op de dag zijn 22-jarige ex- vrouw met een mes te hebben neergestoken. De vrouw is la ter in een ziekenhuis overle den. Gebleken is dat de man de afgelopen week heeft ge tracht de vrouw door telefoni sche dreigementen bij hem te rug te laten keren. Volgens een woordvoerder van de poli tie is de man haar gevolgd toen zij van haar werk weg reed, waarna hij haar klem- reed op de rijksweg en haar vei volgens neerstak.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11