Stichting Afbouwwoningen wil meer kansen '1980 SLECHTE ZOMER VOOR KUS1] GS garant voor nieuwbouw Sancta Maria PAUS: RAMPZALIGE SCHADUWEN BEDREIGEN WERELDVREDE Eerste donateur voor Museum Bloembollen streek kerk wereld KORTE METTEN Zuivere koorzang in Immanuelkerk Scheidende adjudant koninklijk onderscheiden VVV-Noordwijk in jaarverslag: REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 PAj LEIDSCHENDAM De Stichting Afbouwwoningen heeft burgemeester en wethouders van Leidschendam, verzocht het experiment met afbouwwoningen niet on gunstig te laten beïnvloeden door zaken die, zoals bij voorbeeld een ongunstige locatie, niet met het experi ment als zodanig te maken hebben. Zoals gisteren ge meld heeft het college de stichting 25 afbouwwoningen ïn de tweede fase van 't Lien toegewezen. Van de 33 ^gegadigden voor een premie A-afbouwwoningen zou den dan 19, die nu een huurwoning hebben, moeten afvallen. Een aantal daarvan zou om financiële rede nen ook moeten afzien van een andere koopwoning in ;'t Lien. Volgens de stichting zou de doorstroming, waaraan in Leid schendam een hoge prioriteit wordt toegekend beter worden ge diend met toekenning van een groter aantal A-kavels. Een later nog afvallen van gegadigden behoeft niet tot problemen te lei den want de stichting wordt nog regelmatig door nieuwe belang hebbenden benaderd. De stichting zegt in de brief aan b en w dat het onmogelijk zal zijn vóór 1 februari een definitieve lijst van gegadigden te over leggen. De architect moet namelijk eerst een goed schetsplan maken en hij is nog niet opgenomen in het bestaande team van de drie projectontwikkelaars. Het plan moet dan nog stedebouw kundig worden getoetst, de prijzen van woningen en afbouw- pakketten moeten nog worden bepaald en de gegadigden moe ten nog een keus maken nadat zij het plan hebben gezien. Ver der moeten de a.s. kopers een richtdatum hebben waarop de bouw zal aanvangen. Verder blijkt er een misverstand te bestaan over wat nu precies afbouwwoningen zijn. Afbouw is geen casco-bouw en daarom is het verkeerd afbouwen direct te associëren met geluidsoverlast. De woningen zijn bij opleveren voor een veel groter deel gereed dan bij casco-bouw. Afbouwen, waardoor een besparing van cir ca 10.000 gulden kan worden verkregen, beperkt zich tot het aanbrengen van plinten, behang, schilderwerk, plaatsen van het keukenblok, sanitar en dergelijke. De stichting betreurt het dat de „afbouwers" door de projectontwikkelaars uit de eerste fase zijn geweerd en daarom zou een enigszins bevoorrechte houding ten aanzien van de keuze van een locatie in de tweede fase op prijs worden gesteld. Een probleem is ook dat b en u het voorstel hebben gedaan zonder ruggespraak te houden met het stich tingsbestuur of de architect van de afbouwwoningen, architec tenbureau van Klooster te Utrecht. Dit bureau heeft de laatste tien jaar in tien verschillende gemeenten in ons land ruim 500 afbouwwoningen ontworpen en tot het einde toe begeleid. Door besparingen werden hogere premies verkregen wat lageL betekende terwijl de bewoner dan ook eenvoudiger uitT. bouw aan zijn woining kan realiseren. In Zevenhuizen,! gen de kosten, inclusief de grondprijs van 26.00 guldi: bouwpakketten, circa 120.000 gulden. Al met een bruto-1 van 26.000 gulden met gemeentegarantie kan een afbouvl worden gekocht. Het ministerie van Volkshuisvesting L gebleken de zelfwerkzaamheid van de deelnemers gelL waarderen en dit geld gedeeltelijk buiten de stichtingsk! houden. In het afbouwpakket zijn alle materialen opS die voor de afbouw noodzakelijk zijn. In de praktijk is l dat de meeste kopers twee tot drie maanden van vrije |j! en weekenden voor de afbouw nodig hebben waarbij zL direct in de woning kunnen „bivakkeren". Uiteraard» aan de bewoners eisen gesteld maar zij worden in een vl dium van informatie voorzien en zoals gezegd tot hetii gereed zijn van de woning begeleid. NOORDWIJKERHOUT Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben zich bereid verklaard garant te staan voor de kosten van de nieuwbouw van Sancta Maria. De kosten van dat nieuwbouwproject bedragen zo'n 18,5 miljoen gulden. Het psychiatrisch centrum Sancta Maria heeft een omvang van ongeveer 590 plaatsen. De vervangende ruimte moet plaats bie den aan 160 bedden. Gebouwd worden twee paviljoens voor res pectievelijk 112 en 48 patiënten. Deze zijn elk weer onderver deeld in afdelingen, bestaande uit twee woon-units van 12 of 14 plaatsen. Een dergelijke indeling heeft tot gevolg, dat de plaat sen eventueel na geringe aanpassing ook geschikt zijn voor de behandeling van andere dan chronische patiënten. In beginsel waren er bij GS twijfels over een nieuwbouw van _een dergelijke omvang. De staatssecretaris verleende echter toch haar goedkeuring aan het project in verband met de urgentie. De 160 plaatsen zullen bezet gaan worden door een aantal chro nische patiënten, dat thans in paviljoens woont, die door het col lege voor ziekenhuisvoorzieningen als 'onvoldoende' zijn be stempeld. Deze zijn bouwkundig gezien verouderd en kunnen slechts tegen zeer hoge kosten geschikt gemaakt worden voor bewoning in kleinere leefgroepen. Het nieuwbouwproject behelst voorts een nieuw gebouw voor bewegingstherapie en de uitvoering van een aantal bouwkundi ge aanpassingen op het terrein van Sancta Maria. RIJNSBURG Voor de Kerstzangavond gistera vond in de Immanuel kerk, van het Rijnstreek- koor onder de bezielende leiding van Peter Kave laar, was een grote op komst, en de vele bezoe kers werden niet teleur gesteld in hun verwach tingen, want het was een avond met zuivere koor zang, en voorname soli van de bas Henry Black- mon, terwijl Frans de Berg en Harm Aten zorg den voor een gave en knappe begeleiding van het koor, de solist en de samenzang. De avond werd geopend met het zingen van het traditionele kerstlied „Once in royal Da vid's City", op een Nederland se tekst, terwijl buiten klokge lui weerklonk. Deze sfeervolle opening werd gevolgd door sa menzang van „Komt verwon dert u hier, mensen" met or gelbegeleiding, wat bij de late re samenzang ook plaats vond. Harry Blackmon vertolkte hierna op fraaie wijze „Canti- que Noel" van Adolph Adam, waarna hij samen met het koor heel mooi „Son of Mary" zong. Van zijn later op de avond solo-optreden moet in het bijzonder vermeld, het in getogen gezongen Duitse lied „Still, still", en de negro-spiri- tuals „Mary had a Baby" en „Glory Halleluja", die zo mooi overkwamen dat deze met een spontaan applaus werden be loond. Aan het eind van een zesendertig jarige politieloopbaan is aan de adjudant W. A. van Nieuwenhuijzen gistermiddag in Katwijk een koninklijke onderscheiding uitgereikt. De politieman kreeg tij dens een afscheidsreceptie van burgemeester C. A. Bos de ere medaille In goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op gespeld. Adjudant Van Nieuwenhuijzen heeft tijdens zijn loopbaan een groot aantal functies in het Katwijkse korps bekleed. De laatste jaren hield hij zich uitsluitend bezig met de begeleiding van de nieuwbouw van het politiebureau aan de Piet Heinlaan. Burge meester Bos vergeleek hem in dit geval met „een Mozes-figuur, omdat ook u na jaren van ploeteren het eindresultaat niet meer zult meemaken". Dat Van Nieuwenhuijzen echter in geen geval als een roepende in de woestijn zal achterblijven bleek uit de toezegging van korpschef P. B. N. de Jong dat de scheidende adjudant bij de opening en ook na de ingebruikneming van het nieuwe bureau van harte welkom is. De Jong beschreef de functie van de heer Van Nieuwenhuijzen in het korps als die van een VVVi-kantoor. „Door je kennis van de Katwijkse bevolking fungeerde je als een vraagbaak, maar ook in de letterlijke zin waren de letters WVi op jou van toepassing. Voorzichtig, vriendelijk, vooruitstrevend en integer, dat waren de kenmerken van jouw optreden". De heer Van Nieuwenhuijzen was volgens de korpschef één van de eerste agenten in Katwijk die aan het begin stonden van de vermaatschappelijking van de politie. „Je woonde niet alleen in Katwijk maar je hebt hier ook wortel geschoten. We zullen je inzicht en je kennis van de bevol king missen". NOORDWIJK Een vierde achtereenvolgende slechte zomer heeft ervoor gezorgd dat Noordwijk als badplaats aan belangrijk heid inboet. De kustex- ploitanten hebben het voornamelijk van het weekend- en dagtoerisme moeten hebben in de zo merse weekeinden. Bo vendien neemt de particu liere verhuur van kamers in Noordwijk sterk af, ter wijl de vraag naar goed kope logiesruimten sterk toeneemt. Deze constate ringen doet de Noordwijk- se VW in haar jaarvers lag over 1980. Succesweekenden in dat jaar zijn er wel geweest: met Pa sen (6 en 7 april), de 'Kom in de Kas'-actie (12 april), het Bloemencorso van de Bollen streek (26 april), het 1 mei- weekeinde, het zomerse top- weekeinde (26 en 27 juli) en het Rijnsburgs Bloemencorso (2 augustus). Slechte dagen staan daar tegenover zoals de verwoestende vooijaarsstorm op 19 en 20 april. Pinksteren, de tweede helft van de maand juni en de eerste drie weken van juli. Betreurd wordt door de VVV dat de Koningin Wil- helmina Boulevard nog steeds ontsierd wordt door resten van 'vergane glorie' oftewel villa's die op de slo- perslijst voorkomen. Als lichtpuntjes noemt de VVV dat het Zinger Hotel met 95 bedden kort voor Pasen be sluit toch open te gaan, dat het voormalige Mikedi-Jo met 18 bedden is verbouwd tot De Admiraal met 43 bed den en dat het vakantiehotel 'De Instuif' na een ingrijpen de verbouwing van 75 op 100 bedden komt. Tevreden wordt geconsta teerd dat door de teruglopen- Kerstcross Meerburg ZOETERWOUDE Voetbalvereniging Meer burg houdt zaterdag de traditionele kerstcross over vijf of tien kilometer. Het is inmiddels de 10e editie van dit sportieve gebeuren. Klokslag twee uur zal het startschot klin ken. Verwacht wordt dat aan de tweede lustrum-cross vele honderden sportieve recrean ten zullen deelnemen. Het deelnemen is namelijk belang rijker dan het winnen. Daar om ook ontvangt iedereen, jong en oud, die de afstand volbrengt een fraaie herinne ringsmedaille. Desondanks is er voor de snelsten in de di verse categorieën een extra prijs. Evenzo ligt voor de snel ste Meerburgers een beloning op de finish. Vanaf één uur is het mogelijk in te schrijven. De jeugd dient 1 gulden 50 te betalen terwijl de senioren drie gulden moe ten neertellen. Titelverdedi gers zijn Wybo Lelièveld (10 km), Ben Kerkvliet (5 km), Karin Berg (10 km) en Marjan van Schie (5 km). LISSE De Stichting Museum Bloembollenstreek heeft on langs de eerste donateur mogen begroeten. Het is de Lissese me- vouw Franssen uit de Vivaldistraat, die als eerst daadwerkelijk een bedrag overmaakte aan de stichting. De stichting werd de afgelopen zomer opgericht en gaf in oktober bekendheid aan haar bestaan. Het doel van de stichting is in een gebouw aan 't Vierkant een museum in te richten met allerlei voorwerpen, fo to's en tekeningen uit de geschiedenis van de Bollenstreek. Mevrouw Franssen kreeg voor haar donatie een ingelijste prent van de stichting; een cadeau dat iedere donateur ontvangt als hij of zij tenminste 25 gulden overmaakt. Het echtpaar Franssen zegt het geld te hebben gestort, omdat het steeds vaker getroffen wordt door de vele veranderingen in de streek. Vooral na een periode van afwezigheid. Bovendien gaat veel van de historie verloren, omdat er niets wordt bewaard. De stichting is overigens al hard op weg met het verzamelen van gegevens op papier en van oude voorwerpen en machines. Tijdens de verenigingendag onlangs in De Nachtegaal leverde een stand van de museumstichting dan ook veel inschrijvingen als donateur op. Geld is nodig om de collectie aan te schaffen en uit te breiden, hoewel ook voorwerpen in bruikleen kunnen worden afgestaan. de economie steeds Duitsers en Nederlan de vakantie dichter j willen blijven. „Nol kan daar in de toekor profiteren, maar dan voorzieningenpakket slecht weer moeten f uitgebreid", aldus de „VVV, Zeebad, N.O Horeca Noordwijk c een paar maal per ja met het gemeentebest] de tafel moeten zittg contacten zijn nu te toevalstreffers. Bij me, tact kan er veel më een toeristisch beleid zijn", vindt het toé bureau. Flinke buit E bij drie inbrake ALPHEN AAN DEN Ruim 1.700 gulden nacht van maandag opfej buitgemaakt bij drie iw De politie vermoedt da. werk is van dezelfde Allereerst werd ingebr een slagerij aan de straat. Daar werd de deur geforceerd en uit sa 105 gulden weggeno een tweede adres, ee goedzaak aan de Hoo werd de dader gestoori forceren van een Omwonenden hebben geman met een pet wegrennen. Tot slot v gebroken in een kapsa de Lijsterstraat. Daar achterdeur opengebro 1.500 tot 1.600 gulden kassa weggenomen. Man zoek na bo ROELOFARENDSVEI Een onbekende man is vond doorgereden nada gen een geparkeerd auto is gebotst. Dat gebeurde in de straat. De auto van de in de volgende straat t vonden, maar de politi de eigenaar nog niet opsporen. Beide auto zij botsing zwaar beschadij Paus in februari naar Nigeria en Gabon Paus Johannes Paulus II zal half februari de Afri kaanse staten Nigeria en Gabon bezoeken. Het is zijn eerste buitenlandse reis sinds hij op 13 mei ge wond raakte bij een aan slag. Volgens de Vaticaanse woord voerder, Romeo Panciroli, zal de reis zes of zeven dagen du ren. Volgens de Nigeriaanse regering zal de paus van vijf tien tot en met zeventien fe bruari de steden Enugu, On- itsha, Kaduna en Ibadan be zoeken. Het wordt de tiende buitenlandse reis van de paus sinds zijn verkiezing in okto ber 1978. In mei 1980 bezocht hij Zaire, Ghana, Kongo, Ke nia, Opper Volta en Ivoor kust. Ongeveer een derde van de 73 miljoen inwoners van Ni- Seria is christen, voornamelijk atholiek. De meeste inwo ners, onder wie president Shehu Shagari, zijn moslim. In Gabon is ongeveer de helft van de half miljoen inwoners katholiek. President Omar Bongo is van het katholiek geloof overgegaan naar de is lam. In een terugblik over het afgelopen jaar heeft paus Johannes Paulus II zich gisteren diep bezorgd ge toond over de situatie in de wereld en met name die in zijn vaderland Po len. Rampzalige schadu wen bedreigen de wereldvrede, zei de paus gisteren tijdens de tradi tionele kerstontvangst voor de Romeinse curie, waarbij voor het eerst ook al het overig perso neel van het Vaticaan aanwezig was. De paus ging tijdens zijn te rugblik verscheidene keren in op de situatie in Polen. Hij herinnerde aan het bezoek, dat de leider van „Solidari teit", Lech Walesa, in januari van dit jaar aan Rome heeft gebracht en aan zijn bood schap aan de leden van de Poolse vakbond. Hij herhaalde, dat de r. k. kerk aan de zijde van de ar beiders staat en kondigde aan naar Genève te gaan om daar overleg te plegen met de In ternationale Arbeidsorganisa tie (ILO) van de Verenigde Naties. Waarover dit overleg zal gaan en wanneer dit be zoek aan Genève zal zijn, deelde de paus niet mee. Hij riep zijn gehoor op te bid den voor een vreedzame op lossing in Polen. Die oplossing moet volgens hem tot stand komen door samenwerking tussen de regering en de be volking waarbij de nationale, geestelijke en religieuze iden titeit van het land moet wor den geëerbiedigd. Met een be wogen stem smeekte de paus tenslotte, dat het Poolse volk een nieuwe lijdensweg be spaard zou blijven. Vlak voor hij' de kardinalen toesprak had de paus een afgezant van de Poolse bisschoppen ont vangen, die hem uit de eerste hand over de toestand in Po len op de hoogte stelde. In zijn terugblik vroeg de paus ook aandacht voor de si tuatie in Midden-Amerika en in het Midden-Oosten. Met name noemde hij de toestand in Libanon waar de bevolking nog altijd moet leven met het gevaar en de angst voor bloedvergieten. Met nadruk veroordeelde hij het moeilijke en onopgeloste probleem van het internationaal terrorisme, dat naar zijn mening een voortdurende bedreiging vormt voor de vrede in tal van landen en in de wereld. Hij herinnerde aan de moord aanslag op de Egyptische pre sident Sadat en aan de aansla gen op president Reagan en zijn eigen persoon. Ds. Groenenberg overleden In Utrecht is overleden ds. M. Groenenberg (77), predikant in de Nederlandse hervormde kerk en veertien jaar lang praeses visitatoren-generaal van de hervormde kerk. Hij was een van de zeven pre dikanten in Amsterdam die in 1945 toetraden tot de toen nog bestaande SDAP. Ook was hij een van de „Achttien" ne gen hervormde en negen ge reformeerde predikanten die een actie begonnen om tot hereniging van beide kerken te komen. Hij was ook lid van de commissie „Samen op weg",* ingesteld door de her vormde en gereformeerde sy nodes om tot die hereniging te geraken. Ds. Groenenberg schreef ook vele artikelen. De Nederlandse hervormde kerk zal vijf mensen afvaar digen naar de assemblee van de Wereldraad van Kerken, die van 24 juli tot 10 augustus 1983 in Vancouver in Canada wordt gehouden. Het zijn dr. R. J. Mooi, secretaris-generaal van de hervormde kerk; drs. G. Boer, secretaris van de commissie Werelddiakonaat van de Generale Diakonale Raad; dr. S. Meijers, predi kant in Leiden en lid van de synode; dr. G. K. Koch, voor zitter van de Raad voor de Zaken van Overheid en Sa menleving en mevrouw E. de Geus-Nederlof, voorzitter van de Provinciale Hervormde Vrouwendienst in Drenthe. In het Vaticaan is het laatste deel verschenen van de serie „Akten en documenten van de Heilige Stoel inzake de Ge schiedenis van de Tweede Wereldoorlog". Met dit elfde deel is deze wetenschappelijke bronnenpublikatie, die op ini tiatief van paus Paulus VI is begonnen, voltooid. Zij heeft betrekking op de periode tus sen januari 1944 en juni 1945. Uit het veelomvattende mate riaal komt vooral de onver moeide diplomatieke inzet van paus Pius XII naar voren om de stad Rome te behoeden voor militaire acties. In een brief hebben 350 priesters en religieuze schrij vers uit Nicaragua paus Jo hannes Paulus II gevraagd de komende maand januari uit te roepen tot maand van gebed voor de vrede in Midden- Amerika. De explosieve situa tie, waarbij een oorlog dreigt in dit gebied, aldus de brief schrijvers, wordt gekenmerkt door het nog altijd voortdu rende lijden ais gevolg van de aardbeving in 1972 en ook door het lijden onder de on derdrukking en de burgeroor log, die in totaal vijftigdui zend doden in het gebied heb ben gevraagd. In het rijksmuseum „Het Catharijneconvent" te Utrecht is van 19 december tot 18 januari weer de Napoli- taanse kerststal te bezichtigen. De uit de achttiende eeuw da terende groep bestaat uit veertig figuren, die in een na tuurgetrouw landschap zijn opgesteld. Bij de opstelling van de kerststal, die in de Ita liaanse stad Napels werd ver vaardigd, is geprobeerd de op zet van toen zoveel mogelijk te benaderen. De Napolitaan- se kerstgroep is volgens het ministerie van CRM de enige van deze soort, die in Neder land is te zien. De „Heussprijs", genoemd naar de liberale eerste West- duitse president Theodor Heuss, is voor 1982 toegekend aan de publikatie van de Evangelische Kerk in Duits land (EKD) over oorlog en vrede. Het is de achttiende maal, dat de onderscheiding is verleend. De bekroonde pu blikatie met de titel „Vrede bewaren, bevorderen en ver nieuwen" is samengesteld door een commissie, waarin belangrijke politieke figuren, zoals de socialist Erhard Ep- pler, de liberaal Liselotte Funcke en de christen-demo craat Von Weiszacker zitting hadden. Volgens de jury is de publikatie de eerste grote en goed gefundeerde bijdrage tot de discussie over de vrede in de Bondsrepubliek, waarbij geen politieke oplossingen of bindende recepten worden aangeboden. Nieuwe wijdingen in kerk van Chin In de katholieke ka draal van Peking zijn rige week twee bisscl pen gewijd in een ki dienst, die door meer vijfhonderd perso werd bijgewoond. Di gemeld door het Chii persbureau „Nieuw Voorzitter Joseph Zong E de van de bond van k£ lieke patriotten wijdde d< jarige John Ji Huairang bisschop van de Westchi stad Xian en de 70-jarige naventura Zhang Xin tol der van het diocees Tai; in Noord-China. Dit gebe in de kathedraal van Lieve Vrouw Onbevlekt vangen. Het persbu meldt, dat zondag nog twee bisschoppen de wij ontvangen voor de noc lijke provincie Hebei. De Chinese katholieke brak in 1957 met het Vati om te kunnen blijven bes onder het communistisch! wind. Zij erkent het g van de paus niet en beni zelf haar geestelijken zo ruggespraak met Rome. 1 onafhankelijke kerk tel! ruim veertig bisschop Tien van hen zijn ge sinds 1979. In dat jaar 1 voor het eerst sinds de c rele revolutie een wij plaats. Tijdens de culture! volutie (1966-1976) were georganiseerde godsdiens China onmogelijk gemi Nu heeft de kerk weer vrijheid binnen strikte re die de communistische j stelt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6