len tachtigjarige nan ufa cturenzaak lie het nieuwe bij iet oude laat Nieuwe dienstregeling Wassenaarse apotheken iderhandeling over ihterstallig loon ilkenburgs bedrijf emeenteambtenaren eisen sociaal plan bij reorganisaties ISON LE BLANC HEEFT MALING AAN '81 ei! A LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 PAGINA 5 kersttijd wenden we *aag tot wat enigermate fcrtedering kan leiden, ^efst iets ouds. En olmds. Of vergaans, i de voegen kraakt. Als iu het nog steeds peisje met de orjelstokjes moeten >eh. Maar dat jjkjesachtige schepseltje trar haar grootmoeder tajtegen, hooggevoerd; al 'd(o 19e eeuw. We zullen ófalve moeten wachten [zich iets dergelijks tloet. „Tot zich iets voordoet", zoals ook mister Micawber al zei, toen hij zich tegenover David Copperfield te verantwoorden had, terwijl hij mrs. Micawber en haar bloedjes van kinderen liet verkommeren. Die heerlijke kersttijd. Dagen van tot de dageraad verheven kommer en kwel, zelfverloochening die met een kalkoen beloond wordt, hoogoplopende drankrekeningen, kerststukjes, ter verkoop aangeboden, op de hoeken van de straat. Heerlijk Er doet zich zoveel van allerlei voor, ook in de sneeuw- en modderellende van eind '81. Maar men schaatst weer op de Nieuwe Rijn. Weliswaar niet meer in de ten hemel schreiende outfit van een fin de siècle, met de Balkanoorlog in de leden, en een eerste wereldramp voor de boeg. Maar tóch. Ook in Leiden is nog iets te vinden van een stilstaand verleden, dat het heden bedwongen heeft. Zoals aan de Nieuwe Rijn, op de hoek van de Beschuitsteeg. Daar is Maison De Blanc. Het heeft iets wits, maar ook wat ouds. Koud huis, bovendien, volgens bewoonster mevrouw Stuve, „en als het 's zomers buiten warm is, is het hier binnen lekker". Maar daar gaat het nou niet om. Maison De Blanc, onder de firmanaam Stuve en Westermann, heeft acht kruisjes achter de rug. Tachtig jaar wel en wee in de kledingsector. Het wee laten we buiten beschouwing, bij dezen. Dat is er ongetwijfeld ook de ingewanden van de oud-tandse jubilaresse slijt mevrouw Stuve nog steeds, exclusieve, baby- jfjde deren bij de vleet- Exterieur van De Blanc, sinds 80 jaar niet veranderd. geweest, en misschien meer dan wenselijk was, maar er is deze dagen reden voor een dankbaar terugblikken. Terwijl de baby's er bijkans worden aangekleed en de kleuters van iets nieuw voorzien. Even een aanloop bij mevrouw Grosse Stuve, geboren Tersmette („echt Delfts"). „Mijn man reist nog steeds per brommer van her naar der, in het Leidse. Hij heeft 't in z'n leven helemaal gemaakt. Al 55 jaar werkt hij al in dit bedrijf. Hij is dan Grosse junior, ofschoon hijzelf alweer senior is. Maar tachtig jaar geleden begon zijn grootvader Grosse Stuve, samen met meneer Clement Westermann, hier op de hoek een beetje bedommeld zaakje. In het voorste gedeelte werd verkocht, maar er ging veel van naar buiten: werkkleding, maatwerk, herenpakken en zo. Er werd hier toen al een uitgebreid manufacturen-pakket aan de man gebracht", aldus mevrouw Stuve, die, goddank, vanwege de klandizie, en daar mag je toch dankbaar voor wezen, tussen de gesprekken door naar aspirant kopende jonge en minder jonge moeders werd gehaald. Het verkopen en adviseren doet mevrouw Grosse Stuve zelf alweer 34 jaar. Zonder ooit een veer gelaten te hebben. Waarom die Stuves nou per se zowat allemaal Grosse moesten heten, is me niet helemaal duidelijk geworden. Ze waren wel rooms. Maar het ging niet steeds bij het gros. Of met een veelvoud daarvan. O jee nee. Daar was, in de dertiger jaren, de tijd van crisis en malaise. Destijds was men in de Maarsmansteeg al begonnen met een baby zaak, maar toen de armoe toesloeg raakte die zaak zo goed als leeg, en het magazijn werd verplaatst naar de Nieuwe Rijn. „En de babywinkel kwam toen ook hier", aldus mevrouw Stuve- Tersmette. Tachtig jaar, op 2 januari 1982, staat de Stuve-negotie nu al weer in het midden der koopgrage belangstelling. Van lieverlee werd de zaak uitgebreid, maar voor het oog gemoderniseerd, ho maar. O nee. Maison De Blanc, alias Stuve en Westermann, bleef inwendig kreunen onder de last der jaren, maar ze bleef overeind. Mevrouw Stuve: „We hebben, qua interieur, niet met de vernieuwing meegedaan. Nou, de een zegt: leuk zo'n zaak, heerlijk ouderwets; de ander trekt een neus en blijft weg: bah, da's een ouderwetse zaak die me niets zegt... De laatsten hebben ongelijk, want het assortiment dat we voeren is exclusief: eerste klas Frans goed, dat je in Leiden verder niet kunt vinden. Daar hebben we veel succes mee, want de fijnproevers weten ons te vinden. En daarbij: ik zit stikvol; als een potje met peren... Volgende week (jammer, dat de foto het niet kan laten zien) wordt de etalage nostalgisch aangekleed met „ouderwetse" toestanden, „zoals uw vader nog gedragen heeft", zegt mevrouw Stuve, die inmiddels alle oog en aandacht heeft voor vrouwen die, met kinderwagen of zonder, uit zijn op een slabbertje, een kruippakje, een aardige gebreide bivakmuts, piepkleine, uiteraard schattige, schoentjes of pantoffeltjes. Ook de slobbroekjes trekken de aandacht, en de slabbetjes, en aangebreide poppen met verfijnde trekkken en merktekentjes. Mevrouw Grosse Stuve, die van lade tot lade trekt en ze ook openschuift: lakentjes, uit de kunst. Het grootbedrijf zou daar niet tegenop kunnen. Daarenboven is Stuve en Westermann gestabiliseerd tot een soort depót van Oost- Priesterhulp. Mevrouw Stuve, die achter toonbanken af- en aanschuift: „Eens in de maand komt men bij ons kleding ophalen die hier afgezet is. Daar zijn ook spullen bij van onszelf, kleren uit de opruiming of dingen die niet meer in de verkoop zijn. We gaan daarmee door, want we kunnen er erg veel goed mee doen". Tachtig jaar uitgebalanceerde en verfijnde manufacturen, op de hoek Nieuwe Rijn- Beschuitsteeg. Mar de baby's worden er up to date aangekleed in een bijna exotische omgeving, waar de moeders, in en ujt de dop, hun keuze kernen bepalen. Ik teken het allemaal op, voor het nageslacht. Maar mijn verduisterde blik blijft hangen, nou ja hangen dat is 't nou ook weer helemaal niet bij de verpakking van een tuimelbeker: Woepie Doepie. Ook dat is uit de kunst, en vertederend. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. hfm Me lENBURG De Indu- id CNV is in onderhan- met de bedrijfsvereni- iMetaalnijverheid over z|tallig salaris en vakan- a{i van tien werknemers engage Poot b.v. in Val- Naar verwachting icjbedrijfsvereniging in ja- "en beslissing over de ng nemen. Jblemen rond het auto bedrijf zijn enige tijd i begonnen toen de b.v. werd verklaard. Eige- lirecteur Poot heeft de jen overgedaan aan zijn die het bedrijf opnieuw ten wil zetten. Zij heeft iratuur van hét bedrijf overgenomen. Het gerucht dat door deze transactie goederen aan het faillissement zouden zijn onttrokken, worden door CNV-woord voerder D. Terp stra tegengesproken. Bij het faillissement kwamen de vijftien werknemers op straat te staan, maar tien van hen zijn direct weer door de nieuwe eigenaar in dienst ge nomen. De bedrijfsvereniging heeft voor de vijf ontslagen mensen een afvloeiingsrege ling verzorgd, maar wil nu de schulden door achterstallig sa laris en vakantiegeld van de overige tien, liever niet voor haar rekening nemen. Volgens de nieuwe wet moeten die schulden niet meer door de be drijfsvereniging, maar door de nieuwe eigenaar worden be taald. De Industriebond CNV hoopt dat de vereniging desondanks het geld betaald. De nieuwe ei genaar kan geen geld uit de b.v. halen, omdat die zo goed als leeg was bij het faillisse ment. Verder gaat de Indu striebond CNV ervan uit dat het bedrijf levensvatbaarheid is en kan overleven als het goed opgezet wordt door de nieuwe eigenaar. De heer Terpstra van het CNV hoopt dat de bedrijfsvereniging in ja nuari alsnog de bereidheid toont de achterstallige salaris sen en vakantiegelden uit te betalen. WASSENAAR Een nieuwe dienstregeling voor Wassenaarse apothe ken gaat op 1 januari in. De apotheken worden nu in het weekend op bepaal de uren opengesteld, zodat men niet naar Den Haag hoeft. Hiermee kan een einde komen aan de klachten over de (oude) regeling. De klachten be troffen vooral de week end- en avonddiensten. De PvdA had er in de raad al vragen over ge steld. Enige tijd geleden werden er klachten vanuit de burgerij waargenomen. Die klachten spitsten zich toe op de be reikbaarheid van de apothe ken in het weekend. De pa tiënten zijn 's avonds en in het grootste deel van het weekend aangewezen op Haagse apotheken, als het gaat om spoedgevallen. In de klachten was ook sprake van een onjuiste behandeling door een Haagse apotheker van zijn Wassenaarse klan ten. Eind september werden er aan B en W schriftelijke vragen gesteld over de situa tie. Na eerst nog een besloten commissievergadering ont stond hieruit een gesprek tussen B en W, huisartsen, apothekers en de commissie van Nachtdiensten van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van Pharmaciën (KNMP). Het resultaat van dit overleg was een ruimere openstelling van de apotheken in Wasse naar, vooral op zaterdag en zondag. Apotheker J. Schultink hier over: „Iedereen is nu tevre den. Een dienstregeling is ei genlijk een taak van de over heid en niet van de gemeen te". Schultink is zo'n twee jaar apotheker aan het Stad houdersplein in Wassenaar. „De ruimere openstelling is bedoeld voor de dringende gevallen en niet voor doosjes Wiebert. Kijk, je ligt als ge meente Wassenaar betrekke lijk geïsoleerd ten opzichte van Den Haag en Leiden. Daarom houden we voor de weekend- en avonddiensten apotheken aan die binnen een straal van vijf kilometer liggen. Dit in verband met de rijafstand. Ver hoeven de mensen dus niet te reizen en als het echte spoedgevallen betreft, dan gaat het meestal om een directe opname in het ziekenhuis. In het verle den heeft een Haagse collega wel problemen gehad met de Wassenaarse patiënten, maar dit bleek uiteindelijk op een misverstand te berusten", al dus Schultink. Toerbeurt? Wassenaar heeft een drietal apotheken. Dan rijst de vraag: was het niet mogelijk om een avonddienst bij toerbeurt voor te stellen? „Je moet als apo theek minimaal negen uur overdag open zijn. Verschui ven van de tijden is er dus niet bij. Als we in de avonduren, wanneer er trouwens maar weinig klanten komen, van circa vijf tot tien uur open zijn, dan is dat toch zonde van de service. Bovendien, al die as sistenten moeten toch ook weer betaald worden". De apotheken zijn nu in in het weekend open: zaterdag van elf tot één uur 's morgens en van acht uur tot half negen en zondags van half één tot één uur en van acht uur tot halt negen. EN/DEN HAAG Er moet een einde komen jet ongestructureerd doorvoeren van allerlei reor- ,t:es bij de Nederlandse gemeenten, waarvan naren de dupe worden. De Nederlandse Bond meenteambtenaren heeft daartoe vanmiddag in erleg met de werkgevers (het centraal orgaan gemeenten) een ontwerp-gedragscode op tafel dat voorziet in een sociaal plan en een procedu- gevolgd zou dienen te worden bij reorganisaties. Volgens woordvoerder Van der Hoek van de gemeenteambtena ren is zijn bond tot het opstellen van deze code gekomen tegen de achtergrond van verdere bezuinigingen bij de lagere over heid, waardoor nog meer ambtenaren hun baan verliezen. Min ster Van der Stee (Financiën) bevestigde onlangs, dat het einde van de bezuinigingen bij de gemeenten nog lang niet in zicht kan zijn. Om de positie van de betrokkenen bij afvloeiingen, re organisaties en taakverschuivingen te versterken, wil de ambte narenbond dat alle gemeenten zich gaan houden aan een unifor me gedragscode. M Het voorstel daartoe, dat de bond vanmiddag in het centraal overleg heeft gedaan, wil dat de bonden zowel vooraf als tijdens de reorganisaties op gemeentelijk niveau hierbij betrokken wor den. Een sociaal plan voor de gemeenteambtenaren zou verder moeten voorzien in wettelijke waarborgen voor met ontslag be dreigden dat zij in aanmerking komen voor een andere functie binnen dezelfde gemeente of een beroep kunnen doen op nog te maken afspraken met andere gemeenten om daar een baan te krijgen. BoVendien zou via her- en bijscholing de mogelijkheid moeten worden geschapen ook voor andere gemeentelijke func ties in aanmerking té komen. De kosten van die scholing zijn volgens woordvoerder Van der Hoek geringer dan het simpel betalen van wachtgeld voor de ontslagen ambtenaar. De gemeenteambtenarenbond verwacht van de werkgevers een open oor voor haar voorstellen. Zou het gesprek hierover op centraal niveau niet tot overeenstemming leiden dan wordt de eis van een gedragscode aan de orde gesteld in de onderhande lingen die op gemeentelijk niveau in steeds toenemende mate worden gevoerd over de gevolgen van de bezuinigingen bij de gemeenten. «f'

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5