woningnood oorlopig niet in zicht Problemen volgend jaar achter de rug ]0 krijgt rerkapte subsidie Pleidooi voor schonere fietspaden pAAG EN AANBOD PAS NA '85 IN EVENWICHT Economisch wel en wee ACTIECOMITÉ RIJKSWEG A4 DOLBLIJ LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 PAGINA 3 O EN Het zal voorlopig nog niet mogelijk zijn in isvestingsbehoefte in Leiden te voorzien. Daar- zouden per jaar 1000 nieuwe woningen gebouwd worden en dat is het volgend jaar al niet moge- het afgelopen jaar is er aanzienlijk minder "Uwd dan nodig was geweest. Pas in '83 wordt ver hit dat het streefgetal van 1000 woningen gehaald orden. Wanneer de woningbouw zich in de daar- <ende jaren op hetzelfde niveau handhaaft, kan tweede helft van de tachtiger jaren een even- tussen vraag en aanbod bereikt worden. Dit zijn Zangrijkste conclusies van het gisteren verschenen Volkshuisvestingsplan (VOP). Hierin is nauw- ig vastgelegd welke stappen de gemeente moet l om zo spoedig mogelijk de heersende woning- op te lossen. van de woningnood iwethouder D. Tesselaar Jolkshuisvesting eigenlijk „Het is(best mo- Lj iedereen aan een huis te <n maar dat betekent nog Jat iedereen dan ook naar 2n woont". Om iedereen Sen huis te helpen moeten (mende jaren 1000 wonin- "jer jaar opgeleverd wor sen aantal wat pas in '83 )ld zal worden. Zeshon- /ijftig van dit aantal die- de stijgende aanvraag met de bouw van ferige moet de achter- worden ingelopen. Om k geschatte behoefte te tien zouden de twee daar- Igende jaren 4000 huizen uwd moeten worden. Dit 4t niet mogelijk geacht tl omdat de woningmarkt lergelijk aanbod niet zou en verwerken waardoor tand zou ontstaan. „Daar- redelijke, regelmati- ieuwbouw te prefereren n een snelle inhaalma- re die leegstand en de opvolgende schrikreactie eg zou berngen", aldus VOP- Verwacht wordt dat bij de bouw van 1000 wo- en per jaar alle aandacht zal zijn om de nieuw- goed af te stemmen op raag. De uitbreidingsge- Stevenshof, Room- Schuttersveld en de wenhoek, moeten het be- ijkste aandeel, jaarlijks woningen, leveren. De ge 300 huizen denkt de 1 lente in de 'open gaten' te ïen bouwen. „Dat zal niet kelijk zijn want de grote hebben we al bebouwd", Tesselaar. Tachtig pro- van de nieuwbouw, zo is moet in de wo- wetbouw-sector gereali- worden. Het accent ligt )ij op drie- en vierkamer- ïingen. De overige 20% ruimte voor premiekoop- n premiehuurwoningen. Jelaar: „En alles wat we weten te bouwen is mooi jenomen". httijd de bebouwing van de vier eidingsgebieden is de se bouwgrond uitgeput, om is het nodig dat al ko- 1 jaar op zoek wordt ge- naar een nieuwe grote lo- Hiervoor ziet de ge- nte twee mogelijkheden, il de provincie wijst een ;d buiten de Leidse ge-- 2 ïtegrenzen als uitbrei- sgebied aan of de volks vesting wordt regionaal ojepakt. Dit wil zoveel zeg- als dat er in andere ge- enten voor Leidse woning- enden moet worden Naast 1000 woningen moeten er zo'n 300 woningen voor de huisvesting van studenten gebouwd worden. Deze aktivi- teiten dienen plaats te vinden onder auspiciën van de Stich ting studentenhuisvesting. De medewerking van de gemeen te zal bestaan uit het beschik baar stellen van de benodigde grond. Bovendien wordt beke ken of het mogelijk is vrijko mende universiteitsgebouwen te verbouwen voor jongeren- huisvesting. Het nieuwe huisvestingspro gramma is volledig gebaseerd op het doorstromingseffect. In de nieuwbouw zal het accent liggen op eensgezinswoningen van een middelgroot type. Hiermee wordt ruimte ge creëerd voor de bewoners van flat- en corporatiewoningen. Deze huizen met een huur van Wethouder Tesselaar: „realisatie van de plannen af hankelijk van financiële bereidheid overheid". 150-250 gulden kunnen dan worden bestemd voor zoge naamde starters (zij die voor het eerst zelfstandig gaan wo nen) op de huisvestingsmarkt. De gemiddelde wachttijd voor deze jongeren verwacht de ge meente dan te kunnen verla gen naar anderhalf jaar. Het beoogde effect is echter dan pas te bereiken wanneer de huren van de nieuwbouw laag worden gehouden, maximaal 550 gulden per maand. Mini maal zullen de huren 400 gul den gaan bedragen want „voor minder lukt het gewoon niet", meent Tesselaar. Voor de Ste venshof zal bekeken worden een deel van de bebouwing in flats te realiseren ook al omdat de opzet anders niet exploita bel zal zijn. Urgentie Teneinde de doorstroming te kunnen controleren en bevor deren zal het huidige systeem van woningtoewijzing op de helling worden gezet. Vanuit de federatie van woningbouw corporaties en het gemeente lijk bureau huisvesting zal een commissie woonruimteverde ling worden opgericht. Deze commissie wordt belast met de toewijzing van de woningen. Met de stichtingen studenten en werkende jongeren huis vesting zal ook overleg ge voerd worden over gemeente lijke invloed op het toewij zingsbeleid. Wanneer alle gegevens rond De Stevenshof, het laatste stukje Leidse grond dat op grote schaal bebouwd kan worden. om het woningzoekenden-be stand zijn geautomatiseerd acht de gemeente het mogelij ke een puntenstelsel voor wo ningzoekenden in te voeren. Een woningzoekende zal al naar gelang zijn urgentie meer punten krijgen. Hoe meer punten hoe eerder een huis. Momenteel wordt nog uitge gaan van het 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt' principe. Het zogenaamde puntenwaarderingsstelsel is bedoeld voor diegenen die nog geen zelfstandige woonruimte hebben. Voor diegenen die daar wel over beschikken maar graag willen verhuizen wordt een aparte lijst gemaakt. Ook op deze wijze denkt de gemeente de doorstroming te bevorderen. Overigens is de gemeente van plan het hele bestand van wo ningzoekenden, momenteel bestaande uit 5000 aanvragers, nog eens door te ploegen. Tes selaar sluit niet uit dat het werkelijke aantal woningzoe kenden lager zal blijken te zijn. Huurquotenorm „In een huisvestingsbeleid moeten de zwakkeren be schermd worden ten opzichte van diegenen- die betere kan sen hebben op de woning markt", aldus het VOP. Daar om zal er voor gewaakt wor den dat een goedkope woning betrokken wordt door iemand met een relatief te hoog sala ris. De huurder is verplicht een bepaald deel van zijn in komen te verwonen. De ge meente Leiden wil hierbij de landelijke huurquotenorm met een positieve afwijking van drie procent hanteren. In praktijk betekent dat dat min stens acht procent van het be steedbaar inkomen verwoond zal moeten worden. Uitzonde ringen worden gemaakt voor woningen die moeilijk aan de man te brengen zijn. Deze re gel betekent echter ook dat een huurder die aan de norm voldoet, de woning niet mag weigeren omdat de huur te hoog zou zijn. In de loop van het komend jaar zal bekeken worden hoe om te gaan met woningzoekenden die een aan geboden woning weigeren. Bij het rijk zal er op aange drongen worden de rijksvoor keursregeling van 10% van de nieuwbouwwoningen, af te schaffen. Om de bouwactiviteiten te be spoedigen zullen er standaard procedures ontworpen wor den. Ook de inspraak zal dui delijker geregeld worden. Toe komstige bewoners zullen in een zo'n vroeg mogelijk stadi um benaderd worden om in te spreken. Tenslotte zal er een speciale werkgroep in het le ven geroepen worden om de huisvestingsplannen regelma tig te toetsen. Deze werkgroep zal om de twee jaar met een bijgesteld Volkshuisvestings plan komen. Zwakke schakel in het ambi tieuze bouwprogramma vor men de financiën. De plannen zijn volledig afhankelijk van de bereidheid van de rijkso verheid om financiën beschik baar te stellen. „Anders zakt het geheel als een plumpud ding in elkaar", aldus Tesse laar. Groenoord Het buurthuis Groenoord heeft een groot aantal activi teiten op het programma staan voor de kerstvakantie. Donderdag wordt van tien tot twaalf uur geschaatst en zaterdag, tweede kerstdag, is er een kerst-in met om half twee een kinderbingo, om twee uur kerstinloop, een loterij en klaverjassen. Maandag 28 december is het buurthuis vanaf twee uur geopend voor de 4 tot 12 jarigen, dinsdags kunnen er vanaf tien uur kalenders gemaakt worden en 's middags is er kinderdisco. Woensdag 30 december is er een strandwandeling en de kerstvakantie wordt vrijdag 1 januari besloten met een nieuwjaarsreceptie van drie tot zes uur. Kinderfilms 'Rakker, de computerhond' is de titel van de kinderfilm die woensdag 30 december om half drie wordt vertoond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. De hond Rakker is belast met het vangen van dieven. De film is zeer geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. De toegangs prijs bedraagt drie gulden, een bekertje ranja is inbegre pen. Nieu wjaarsborrel Het college van b. en w. van Leiden houdt maandag avond 4 januari de nieuwjaarsreceptie. Van acht tot tien uur is er in de Burgerzaal gelegenheid om met de leden van het college het glas te heffen. Rond half ne gen zal burgemeester Goekoop een nieuwjaarsrede houden. Museum De Lakenhal Het museum De Lakenhal en molenmuseum De Valk heb ben de openingstijden gewijzigd gedurende de komende feestdagen. Beide musea zijn morgen om vier uur gesloten. Op Tweede Kerstdag zijn de musea geopend van één tot vijf uur; op donderdag 31 december gaan de deuren om vier uur 's middags dicht; op nieuwjaarsdag zijn beide mu sea gesloten. Met ingang van 1 januari zijn beide musea elke maandag dicht. LEIDEN Het PPR-raadslid F. Van Oosten wil dat de gemeente betere maatregelen neemt tegen sneeuw en ijs op het Leids wegennet. Hij heeft burgemeester en wethouders gevraagd al het mogelijke te doen om het wegennet schoon te houden. Naar zijn mening wordt er vooral op de fietspaden nauwe lijks gestrooid, hetgeen leidt tot levensgevaarlijke situaties voor (brom)fietsers. Hij wijst het college op het dodelijk on geval dat vorige week op de Breestraat plaats vond hetgeen naar zijn mening het gevolg is van de slechte bereidbaarheid van de fietsstrook ter plaatse. BURGERLIJKE STAND Geboren: Henrickus Johannes z.v. P. C. J. van der Kogt en C. A. van Winsen; Philip z.v. J. L. E. M. van der Drift en P. J. Peil; Klaas Hendrik Be rend z.v. A. van der Lingen en I. J. C. M. Neijens; Maritsa Noëlle d.v. G. Gravekamp en E. J. Koelewijn; Handan d.v. S. Can en F. Aydin; Ju dith Maria Elisabeth d.v. H. Hogen- dorf en M. E. H. J. Burgers; Arjan Cornelis Maria z.v. P. M. M. Turen- hout en C. D. J. Broekhof; Martijn z.v. K. G. van Duijn en A. Verdoes; Khalid z.v. M. Jermoumi en M. El Bouchaou- ni; Maria Jozina d.v. A. J. Vermet en A. Hermsen; Floris Fransiscus Maria z.v. J. M. van Rijn en P. M. van der Salm; Eva Grietje Dorothea d.v. L. E. Timmersmans en A. Kuiken; Rabah Z.V. Z. Farhane en K. Madhi; Wilhelm Frederik z.v. N. D. A. van Eeden en E. A. J. Engelbarts; Cindy d.v. C. J. Stouten en M. C. van Ees; Jacobus Hendrik z.v. J. H. Boom en A. Kruijs- haar; Lodewijk Martinus Adrianus z.v. M. H. M. Wilson en M. E. Schrijvers; Hilbert Benjamin z.v. A. van Marton en E. de Mooij; Rutger Maurice z.v. A. M. Bos en A. van Harten. 5-4-1903, vrl. geh. gew. met G. Brus sel; A. G. J. van Osnabrugge, geb. 14-4-1912, man; H. H. Loeven, geb. 1-11-1894, man; G. Ouwehand. geb. 31-8-1892. vrl. echtg. van A. van Ouij- venvoorde; N. N. Rog. geb. 9-12- 1981, vrl.; A. A. El Erian. geb. 21-3- 1920, man; J. E. W. van den Dop. geb. 26-10-1898, vrl.; J. Vavier, geb. 4-2-1899, man; J. E. Heuzen. geb. 22- 8-1898, vrl. geh. gew. met J. J. Ros bergen; K. B. Bruling. geb. 9-12-1907. vrl. echtg. van P. H. Stark; A. W. Goedhart, geb. 18-11-1911, man; A. J. F. Eichhorn, geb. 19-1-1903, man; E. de la Beije. geb. 25-1-1917, vrl. geh. gew. met M. Boogers; C. M. Luinenburg, geb. 1-8-1904, vrl. geh. gew. met J. C. Meijboom; J. L. van der Waals, geb. 29-1-1889, man; M. Zijlstra, geb. 1-7-1902, man; A. Sie- pert, geb. 15-12-1911, man; W. Zan- tema, geb. 27-9-1980, vrl.; H. J. M. Lucassen, geb. 1-6-1950, vrl. echtg. van D. A. Seis; A. Verhoeven, geb. 29-7-1904, vrl.; P. Slootweg, geb. 29- 9-1913, man; J. B. Querido. geb. 15- 1-1929, man; M. A. Pijnaker. geb. 19- 4-1917, vrl. geh. gew. met P. P. F. Colla. Gehuwd: J. J. M. Kok en L. A. C. van Nifterick; W. L. Dekker en E. Agaja- nie; R. Jansen en C. A. M. Dernee; F. Neuteboom en A. J. M. van der Werf; J. M. van der Poel en G. P. A. van Brugge; H. V. de Haas en S. van der Born; P. J. Jansen en S. J.de Goeij; M. Th. J. Kompier en W. H. Roos; S. A. Pracht en J. H. M. van der Blom; P. J. Benard en G. W. Franken; Ph. C. van den Berg en P. J. van der Mee; H. K. van der Horst en L. M. Schoonderwoerd; G. K. Bakema en A. Feijlbrief; J. W. M. Turk en W. J. van Egmond; C. van Delft en E. M. van Weeren; P. Wassink en I. Bodrij; P. J. M. Wamelink en C. Minke; R. G. Boom en W. D. J. Rademaker; M. van Noorden en E. de Ru; R. Eradus en P. J. Keijzer; A. L. E. M. Hooijmans en E. M. Polman; J. F. M. Burgmeijer en A.J. M. de Klerk; B. W. van Steen bergen en M. Montagne; N. W. Stolp en E. M. A. Wagenaar; J. A. van der Schee en G. Overdorp. i DERDORP De a iting De Leidse htswinkel ontvangt verkapte subsidie van ministerie van finan- i. Dit onthulde woord - rder Barnard van de hting tijdens de gister- •nd gehouden vergade- 5 van de raadscommis- maatschappelijk wel- in Leiderdorp. Door i als ondernemer in de van de wet op de om- >elasting op te stellen de stichting betaalde N terugvorderen, «tegenover staat dat n BTW wordt afgedra- over ontvangen subsi 's en giften. ,,Tot nu toe heeft de inspecteur der belastingen geen bezwaar gemaakt tegen onze han delwijze", aldus de heer Barnard, die hoog opgaf over deze vorm van onei genlijk gebruik van de be lastingwetgeving. De stichting blijft zich prin cipieel verzetten tegen een eigen bijdrage door de cliën ten. De Leiderdorpse com missie vond een bedrag van 2.50 per rechtskundig ad vies acceptabel. Het liefst zou de commissie zien dat voor belastingzaken een bedrag van 5 wordt gevraagd. Het volgde daarmee een sugges tie van het CDA-raadslid P. v.d. Kwaak die stelde dat de belastingdienst gratis service verleent bij het invullen van aangifteformulieren De halsstarrigheid van de stichting een eigen bijdrage in te voeren komt hen op een korting van 385 op het gevraagde subsidie van 3.140 te staan. Gezien de unanimiteit in de commissie lijkt dit advies geen proble men in de gemeenteraad ont moeten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Het bouwtechnisch advies bureau H. C. v.d. Laken aan de Rijn en Schiekade 3 is naar Zoeterwoude verplaatst. Het bodega ,,'t Vatte Gat" aan de Garenmarkt 16 (eig. C. J. Koster) is overgenomen en voortgezet door E. P. van der List. Aan de Langebrug 71 is de café/bar „In den Bierbengel" opgeheven. Transwork Holding b.v., Transwork Industrie b.v. en Transwork kantoor b.v. za- kenadres Haarlemmerstraat 11 zijn in staat van faillisse ment verklaard. Het aan de Voorstraat 1 gevestigde „Metselbedrijf De Kooi b.v." is in staat van fail lissement verklaard. Handelsmaatschappij A. Delfos b.v. („Galerie Delfos") gevestigd aan de Hoge Rijn dijk is in staat van faillisse ment verklaard. Het reclamebureau C. den Tex is verplaatst van het Le vendaal 149 naar Oegstgeest. LEIDERDORP „In 1982 zullen wij eindelijk verlost worden van de geluidsover last van rijksweg A4". Deze mededeling deed een ver heugde mevrouw H. Nijs- Kühler voorzitter van het ac tiecomité rijksweg A4. Mevr. Nijs baseerde haar optimisme op een brief die zij van de staatssecretaris van Volksge zondheid en Milieuhygiëne mevr. J. J. Lambers-Hacque- bard had ontvangen waarin het plaatsen van geluids schermen als een „urgente sanering" wordt aangemerkt. Dit is het resultaat van het beroep dat het actiecomité onlangs in samenwerking met het Leiderdorpse ge meentebestuur op minister Gardeniers heeft gedaan. Mevr. Nijs deelde verder mee dat nog dit jaar de formele subsidieaanvraag de deur zal uit gaan. De jaarlijkse kerst kaart van het actiecomité symboliseert dit maal dat het eindresultaat in zicht is. Een kerstboom vol met kerstgroe ten die bijna af is. Deze kerstkaart is gisteren bij het college van B en W, de ge meenteraadsleden en ambte lijke medewerkers thuis be zorgd. Muntenverzameling gestolen LEIDEN Uit een studenten flat aan de Oude Singel is gis teren een muntenverzameling met een waarde van enige dui zenden guldens gestolen. Er verdwenen onder meer zil veren guldens, zinken centen en een aantal muntcassettes. De deur van de kamer was niet afgesloten. Schapen op de weg LEIDEN Een aantal scha pen heeft het verkeer op de Europaweg gisteren de nodige overlast bezorgd. De schapen ontsnapten om ongeveer twee uur uit een weiland. De politie dreef de schapen weer terug in het weiland. Om vier uur braken de schapen weer los. De eigenaar heeft zich toen over de dieren ont fermd. Het verkeer kon de schapen zonder ongelukken passeren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3