Prijzenslag bij benzinestations ïtuatie in 'olen lijkt ich te ormaliseren Rente over schulden en tegoeden van belasting ESSO EN SHELL CONTRA WITTE POMPEN Koninklijk skiën in Oostenrijk EEN 10 VOOR SPEUREN Gomcmt F Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthotf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA* teL 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur I. I. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: teL 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Woensdag 23 decêmber 1981,72e jaargang no. 22151 Rod Stewart in een speciaal aan hem gewijd programma op Ned. II om 20.32 uur. Nadien om 21.15 uur film „Pink Pan ther" met Peter Sellers. Op Ned. I om 19.40 uur het ro mantische ballet „De schone slaapster" door Het Nationale Ballet. 'Veel bewolking en enige tijd regen of sneeuw. Minima rond de - 3 graden. Middagtempe- ratuur van - 1 in het noorden tot 3 in het zuiden. Overwe gend matige zuidoosten wind. Zon op 08.48 uur, zon onder 16.41 uur. Scheveningen hoog water 1.46 en 14.00 uur, laag- water 9.58 en 22.11 uur. nd een kaars Polen RSUM - De Neder- zendgemachtigden heb- ti geschaard achter een van de Zwitserse tele- n de inwoners van alle se landen om donder rad 24 december als verbondenheid met Dlse volk om half negen ïuiskamers de verlich te doen en voor het gen kaars te branden, vond werd deze oproep Zwitsers door de NOS, 10, en de Evangelische via de televisie onder- Vanavond zal ook ca dat doen. In vieux te veel kleurstoffen DEN HAAG In vieux zit een verontrustend aantal kleurstoffen, zo meldt Konsumenten Kontakt na een onder- merken gebruiken vier of vijf verschillende stof fen, waarbij ook de om streden stoffen amarant en tartrazine, die moeten worden verboden omdat ze schadelijk zijn. Kleur stoffen die niet schade lijk zijn, moeten op zijn minst op de etiketten worden vermeld, aldus Konsumenten Kontakt. Nieuw model parkeerschijf Met ingang van 1 janu ari wordt in ons land een nieuw model par keerschijf ingevoerd. Minister Zeevalking van Verkeer en Water staat geeft hiermee gevolg aan een aanbe veling van de Confe rentie van Europese Transportministers. Op de nieuwe schijf wordt alleen het tijdstip van aankomst aangegeven. Voordeel is dat hij, éf- hankelijk van de plaat selijke omstandighe den, voor verschillende parkeertijden kan wor den gebruikt. Tv-piraten gepakt RIJSWIJK Hoewel de gemeente Den Haag het licht voor de tv-piraten op groen heeft gezet, nam de Radio Controle Dienst vannacht in Pijn acker de zendapparatuur van TV-Den Haag en Cosmos in beslag. Tegen vier personen twee Hagenaars, een boer uit Pijnacker en zijn zoon is proces-verbaal opgemaakt. Een woord voerder van de Radio Controle Dienst zei dat er klachten over de uitzending wa ren. De inval werd vannacht rond half twee in samenwerking met de politie van Pijnacker, Delft en Rijswijk uitgevoerd. In de stal van een boerderij aan de Bras serskade trof de politie een gender, ka bels, videorecorders en versterkers ter waarde van 4200 gulden aan. Belgische vrouw ontvoerd BltUSSEL De vrouw van een Belgische aannemer is deze week ontvoerd door een twee gewapende mannen. De ontvoerders ei- sén een losgeld van 1,25 miljoen gulden. De 47-jarige Dofa Stallaert werd onder bedrei ging van een pistool meegenomen nadat zij haar huis in Meise, ten noorden van Brussel, had opengedaan. Haar echtgenoot werd overmeesterd en in het toilet opgesloten. Voordat zij met hun gevangene vertrokken, lieten de ontvoerders een brief voor Stallaert achter waarin zij het losgeld eistên voor de vrijlating van zijn vrouw. De aannemer die zich uit het toilet wist te bevrijden door de deur in te trappen, heeft gisteren een drin gend beroep gedaan op de ontvoerders ge daan zijn vrouw medicijnen te geven die zij dringend nodig heeft, en onmiddellijk met hem contact op te nemen. ELFSTEDENTOCHT DUURDE 14 UUR LEEUWARDEN Twee inwoners van het Friese Hallum, de fierljepper (polsstokver springer) Evert Wilstra en Gerben Homsma, hebben gisteren veertien uur gedaan over hun elfstedentocht. Zij waren om even na vijf uur in de barre kou vanuit Leeuwarden ver trokken en kwamen om zeven uur 's avonds op hun uitgangspunt terug. Alleen in de ste den Sneek, Harlingen en Franeker werd het stadsparcours per auto afgelegd. Het ijs was op alle plaatsen erg slecht, zodat ze vaak ge vallen zijn, soms over elkaar heen. „We moesten ook vaak over de sneeuwduinen heenspringen. Ik had op het laatst bloed in mijn schoenen", aldus Evert Wilstra. Hij dankt dat het alleen aan hun goede training te danken is dat zij de tocht volbracht heb ben. Voor een echte Elfstedentocht noemt hij de toestand nog te gevaarlijk. ■BHBBI pEN HAAG In een aantal grote tteden van ons land, waaronder Den laag, is vandaag een hevige concur- entieslag uitgebroken tussen ener zijds de grote benzinemaatschappijen ">so en Shell en anderzijds de witte jmpen. De prijsverlagingen lopen tot /aalf cent per liter. De maximaal _egestane prijs die door de oliemaat schappijen ook wordt gehanteerd, is Ivoor normale benzine1,682, voor su per 1,748 per liter. Bt 1 opende gisteren de strijd met de dedeling dat de benzine bij veertig nkstations in ons land tot tien cent ter liter, afhankelijk van de plaatselij ke omstandigheden, wordt verlaagd, fehell, met 28 procent van de markt de ;rootste benzineverkoper, volgde van- norgen direct met dezelfde prijsda ling bij een aantal stations, gekozen HflHHHHHHHHHl om hun ligging in de nabijheid van Esso-stations of witte pompen. De Konmar en de Mammoet (Profimarkt) in Den Haag lieten daarop weten de prijs van hun witte benzine nog ver der te verlagen. Esso noemde twee stations: Rijswijkseweg en Kaapse- plein, Konmar de Waldorpstraat en Mammoet (alleen super) de Laakweg. Als reden voor de forse prijsverlaging noemt Esso de onevenwichtige situa tie op de benzinemarkt, veroorzaakt door grote overschotten. Deze komen weer terecht bij de witte pompen, die aanzienlijke kortingen geven. Op lan ge termijn kunnen de witte pompen een bedreiging vormen voor het voortbestaan van de Esso-tankstations en voor de grote investeringen in het netwerk van verkooppunten dat de maatschappij heeft opgebouwd. Shell vindt de stap van Esso een „overreactie". Hoewel de oneven wichtige situatie op de benzine-markt wordt erkend, noemt Shell de stap „eigenlijk in strijd met de situatie in de olie-industrie, waar de gang van. zaken niet erg florissant is". De Bovag, organisatie van garagebe drijven, juicht de prijsverlaging toe maar vindt dat de verkeerde weg wordt bewandeld. Nu blijkt dat bij de oliemaatschappijen voldoende ruimte is voor een extra prijsverlaging, vindt de Bovag het beter die via het alge mene prijsbeleid te verwezenlijken. De verwachting is trouwens dat de al gemene benzineprijs op 1 januari met twee cent wordt verlaagd. Konsumenten Kontakt raadt de auto mobilisten aan bij de goedkope pom pen te tanken om op die manier ook andere pompen tot prijsverlagingen te dwingen. xaisEÈ •JR> De koninklijke familie geniet van een korte wintersportvakantie In het Oostenrijkse Lech am Arlberg. V.Ln.r. Johan Friso, Constantijn, koningin Beatrix, prins Claus en Willem Alexander poseren even voor de fotogra fen. Klant laat bloemist in de kou staan DEN HAAG De klant laat de bloemist nu het ïo ouderwets wintert, in de kou staan. De omzet voor de twaalf bloemen veilingen, aangeslo ten bij de Vereniging van Bloemenveilin gen in Nederland (VBN), was verleden week 23,3 procent minder dan in de zelfde week vorig jaar: toen 70 miljoen, nu maar 53,7 miljoen gulden. Volgens de VBN komt dat doordat veel klanten niet zo graag door kou en sneeuw gaan om een bloemetje te halen. Veel potplantentelers houden gezien de verminderde belang stelling, hun planten maar op het bedrijf. De jaaromzet van 2,3 miljard gulden waar op de veilingen al zo'n beetje gerekend hadden, zal nu vol gens de VBN waar schijnlijk niet ge haald worden. De be sneeuwde en moei lijk begaanbare we gen inspireren trou wens wel veel men sen tot het verzenden van een kerstgroet via de bloemist. Er zijn ook meer bestel lingen bestemd voor of afkomstig uit het buitenland, vooral de emigratie - en va kantielanden. njSCHAU In Polen lijkt nadering van de kerst- de toestand zich enigs- e stabiliseren. Tekenen laarop zouden kunnen d i zijn dat de avondklok a kerstavond zal worden n even en dat de reisbe- ti ïgen zijn versoepeld. In ts ivincie Walbrzych in het niesten van het land, waar d terkste verzetshaarden ntou volgens de Poolse ra- piet werk weer zijn opge- irrolens sterke man, gene- :efaruzelski, zou dezer da- i*oor het eerst sinds 13 de- tr een toespraak voor de efeie houden. De Poolse en meldden dat „in een dflerheid van de fabrie- wordt gewerkt, waarmee pjens indirect wordt aan- en dat er nog wordt ge- b priesters en militaire teiten zijn in Katowice, Bt zuidwesten van het in twee kolenmijnen af- ;(jld om te pogen 3000 'r 'erkers te bewegen hun Jing die al een week te geven. Er wordt dat de militairen de 'erkers willen uithonge- 2pok in Gdansk wordt nog verzet gepleegd. Vorige zouden er zeker vijftig zijn gevallen. Het be- blijft voortdurend spre- jian zeven doden voor het ^and. De stad Radom, ten ,jn van Warschau, is sinds t gember geheel afgesloten aJe rest van het land. Som- li vrezen dat net als in _de onlusten in die stad jörgen worden gehouden. 11 in ballingschap van So- [Jteit hebben de Verenigde s opgeroepen „economi- en politieke druk uit te en op de landen van het Warschau-pact om het herstel van de democratische vrijhe den en de vrijlating van poli tieke gevangenen te bewerk stelligen. Er kan geen twijfel over bestaan dat de militaire coup ongeveer hetzelfde is als een Russische inval, aldus een verklaring van 28 leiders van Solidariteit in ballingschap bijeen in Zürich. Over leider Walesa circuleren tegenstrijdi ge berichten. Volgens in Lon den aankomende reizigers zou hij in hongerstaking zijn, ter wijl de Poolse bisschop Da- browski, die naar het Vaticaan is gereisd om de paus over de situatie in Polen in te lichten, gezegd heeft dat hij met auto riteiten overleg voert en goed gezond is. De Amerikaanse president Reagan overweegt „eén reeks politieke en economische maatregelen" te nemen tegen de regering in Warschau en de Sovjet-Unie. Reagan zal vana vond om negen uur (drie uur 's nachts Nederlandse tijd) een toespraak houden. Pagina: 11 VS overwegen af breken wapengesprek Hoe de opstand in Gdansk werd neergeslagen Ü1NIEUWÜ! en kans op deel van 1.10.000,- voor goede oplossing Tkriller-puzzel-feuilleton in 10 afleveringen morgen op pagina 10!!! Een ontroerde mevrouw Wanda Spasowski, echtgenote van de Poolse ambassadeur in de VS die wegens de onderdrukking in zijn land asiel heeft aangevraagd, werd gisteren na afloop van een onderhoud in het Witte Huis getroost door president Rea gan. De president zei zich de situatie in Polen sterk te hebben aangetrokken. Hij zal vanavond maatregelen tegen de leiders in Warschau bekend maken. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Over be lastingschulden moet vol gend jaar waarschijnlijk ook rente worden betaald. Aan de andere kant zal de fiscus aan mensen die lang moeten wachten voor zij geld terugkrijgen, rente gaan vergoeden. Op het ministerie van Financiën wordt op dit moment nog gestudeerd op een sy steem, waarbij deze rente betaling en -heffing wordt ingevoerd. Voorwaarde daarvan is dat het Rijk hier niet rijker, maar ook niet armer van wordt. Volgens belastingtopman C.J. Sleddering van het ministerie van Financiën is de studie naar zo'n nieuw systeem in middels zo ver gevorderd dat in het voorjaar van 1982 voor stellen kunnen worden gedaan die tot een verandering van de wet terzake moeten leiden. Met de invoering van rente heffingen en betalingen over belastinggelden wordt voldaan aan een vele malen in de Tweede Kamer geuite wens. Vooral de VVD'ers Joekes en Portheine hebben meerdere malen uit een oogpunt van bil lijkheid voor een dergelijk sy steem gepleit. Pagina 7: Eenvoudiger aan giftebiljet MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES Op de donderdagen 24 en 31 december 1981 zullen onze kantoren om 16.00 uur gesloten zijn. DIRECTIE SIJTHOFF PERS BERICHT voor onze ADVERTEERDERS in verband met de feestdagen is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onder staand gewijzigd. Voor de MAANDAGEDITIES van 28 december en 4 januari kunnen advertenties worden aangeboden op de donder dagen 24 en 31 december tot 's morgens 11.00 uur. Voor de ZATERDAGEDITIE van 2 januari Bijna vier ton voor herinneringen aan de Beatles Een veiling van piano's, kleding en schilderijen die ooit aan de Beatles hebben toebehoord, heeft gisteren een bedrag opgele verd van bijna 400.000 gulden. Voor kopers in de Verenigde Sta ten werden aparte telefoonlijnen naar de veilingzaal opengehou den. De hoogste prijs werd betaald voor een piano die Paul McCartney gebruikte toen hij 17 jaar oud was: 45.000 gulden. Een pak van John Lennon (foto) ging voor 11.000 gulden van de hand. f Iedere avond pizza's, wijnen en muziek Iedere avond speel! de zanger/gitaris ENZ O CONTÉ december en 1 januari gezellig met levende mt. PIZZERIA PINOCCHIO Noordeinde 55, Leiden. Tel. 071-149960 Reserveringen na 15.00 uur. maandag geslolei ff 0<f

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1