de opstand in vdansk werd eergeslagen Israël kan Palestijns feit niet blijven negeren aston Geens premier van Vlaanderen Protest tegen arrestatie Poolse cineast V S overwegen afbreken wapengesprek om Polen Elecord schadevergoeding voor verlamde Britse vrouw 'Annexatie Golan is ongeldig besluit' n/TENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 PAGINA 11 jIe stakingen ^rtugal JON Het openba- in Portugal heeft veel hinder onder- Van de stakingen op 'elden en van het wan het openbaar De achtergrond [ze «takingen is het [van de regering om erhoging toe te lie aanzienlijk ach- bij de inflatie van >r 25 procent. Ver- rbben vandaag ook Portugese bouwvak- troffel laten staan ;re lonen en betere es} voorzieningen af te in. Generaal Dozier Rode Brigades: NAVO-generaal ter dood veroordeeld ROME De verleden week door de Rode Brigades ontvoerde NAVO-generaal Dozier is door zijn ontvoerders ter dood veroor deeld. Dat is gisteren in een tele foontje aan het Italiaanse persbu reau Ansa meegedeeld door ie mand die zei namen de Rode Bri gades te spreken. Volgens de on bekende man is Dozier inmiddels terechtgesteld en kan zijn lichaam in een klein doq>je worden ge vonden. Zoekacties van de Ita liaanse politie hadden vanmorgen nog geen resultaat opgeleverd. AMSTERDAM Zes Nederlandse organi saties van cineasten hebben in een tele gram aan het Poolse ministerie van cul tuur in Warschau en de Poolse ambassade in Den Haag krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van hun vakbroeder Andrzej Wajda. Wajda, regisseur van onder meer de onderscheiden film „De man van ijzer" die handelt over de stakingen in Polen en de daaruit voortkomende oprichting van Solidariteit, werd verleden week opge pakt. Polen gesmokkelde brief: IKHOLM De us»dse televisie ontving en «een brief, getypt Pools, op 20 decem- n de Zweedse haven nlshamn gepost en on- 1 kend met „Pawel ia". Hij geeft een be- van de botsin- van 17 december in sk tussen veiligheid- n arbeiders, lij :teker vijftig do- vielen. Op die dag :ht de bevolking de iffers van de voed- ien in 1970. Hieron- nige passages uit de de verjaardag van de (offers van december- wilde de bevolking van ;k, ah elk jaar, de dode fers van de scheepswer- herdenken, wier nage- enis in ere wordt gehou- door het standbeeld met kruisen dat vorig jaar onthuld en dat juist bui lde werren staat. In de late 'nduren waren wij, tussen ttion, het gebouw van tru.m voor scheepscon- ie ert de geblokkeerde die ,naar het standbeeld met 30.000 a 40.000 men- 7oor onze ogen zaken wij anks de werf blokkeer- >rwijl gewapende troepen Ie milrtia, soldaten en vei- idstroepen in gepantserde ns hun automatische wa- richtten op de menigte, wen, mannen met kinde- )p de schouders, jeugdigen udenten waren kalm, ab- gedisciplineerd en ga de indruk dat zij in dat ige moment de ijselijke ling nüet bemerkten. nenigte groeide nog aan, ijen van de politie ver ten zich. Om drie uur de militia de spanning de dichte, met stilte gewa pende menigte niet meer aan en viel de eerste rijen mensen aan. De menigte, uitgeput, koud (min tien graden) maar dicht tegen elkaar doorstond de aanval en bewoog zich langzaam en uiteenwaaierend in de richting van het stand beeld. Mensen vielen onder de stompen.In deze ongelijke strijd zijn de verliezen aan de kant van hen die in uniform zijn onbelangrijk. Na een tijdje kwam de volgende aanval, het gevecht begon met vuisten, handtassen tegen helmen, stokken en schilden. Vlak na vijf uur kwamen de tanks en pantserwagens. De tanks re den langzaam maar beslist de menigte in, schietend met spe ciale chemicaliën. Uit pantser wagens gooiden soldaten rook- en gasgranaten die het zenuw stelsel verlammen. Al de lichten gingen uit en door de rook en de chemica liën verloren mensen die nog steeds met hun achtervolgers vochten, hun oriëntatie. Het waren apocalyptische scènes van wanhoop en tranen, van hulpeloosheid, verbittering, opoffering en vastbeslotenheid en schreeuwen en klaagzan gen die verdronken in het ge luid van tanks, het noodlot keerde zich tegen de menigte. Zij had geen plek om zich te rug te trekken. De mensen vertrapten elkaar, de tanks stopten niet. De militia en de veiligheidstroepen, geprikkeld door de overwinning, gingen op beestachtige wijze tekeer. Het gevolg was dat het bloed van slachtoffers aan beide zij den vergoten werd. Wij zullen ons nooit overgeven, riep de menigte. Op jullie knieën, Ge stapo, schreeuwden de vrou wen. Wie kan ze vandaag tellen, de zwaar- en lichtgewonden, mis schien waren het er vierhon derd, misschien vijfhonderd. Daar liggend, alleen in poelen van bloed in de sneeuw, als op een tapijt van nationale kleu ren waren de militiamenseri in uniform en de arbeiders ge lijk". De lange brief bevat voorts de volgende passages: „Niemand haalde de gewonden weg. Zij wachtten tot de avondklok. Sommigen verbonden de ge wonden met hun hemd". Gdynia was afgesloten. Tanks blokkeerden de weg en het verkeer, andere toegangswe gen naar de brug waren afge sloten door pantserwagens". „Helikopters met machinege weren en chemische wapens cirkelden zonder ophouden boven de straten en vlogen laag boven de stad". „Dat was het beeld van de drie steden op 17 december 1981". „De sneeuwstorm in de nacht erop bedekte de sporen van het slagveld". Ondanks hun eigen tekorten aan levensmiddelen hebben talrijke Polen de afgelopen dagen kerstpakketten gemaakt voor leiders van Solidariteit, die worden vastgehouden. Déze foto, die in de buurt van Warschau werd gemaakt en uit Polen Is gesmokkeld, toont een pakket voor Lech Walesa. Of de pakjes zullen worden bezorgd is niet bekend. Actiescomités: Gezamenlijke aanpak hulp aan Polen UTRECHT De grootste onder de bijna 200 actiecomités die zich bezighouden met de hulp aan Polen zijn gisteren op een vergadering in Utrecht akkoord gegaan met een een voorstel van het Nederlandse Rode Kruis om de onderlinge acties te coördineren. Besloten is tot de oprichting van een werkcomité, dat de coördinatie van de hulp op zich neemt en versnippering van de acties zal trachten te voorkomen. Alle actiecomités krijgen vandaag of morgen een brief van het Rode Kruis, waarin zij worden uitgenodgd zich bij de gezamen lijke aanpak aan te sluiten. Intussen heeft het Nederlandse Rode Kruis weer radiocontact met de Poolse zusterorganisatie. De Poolse ambassade in Den Haag heeft de benodigde radio-faciliteiten beschikbaar gesteld. In Den Haag hoopt men nu vaart te kunnen zetten achter de uitrusting van een nieuw konvooi, dat vooral medische hulpgoe deren naar Polen zal brengen. In Polen bestaat volgens de laat ste gegevens een zeer groot tekort aan essentiële ziekenhuisbe nodigdheden zoals medicijnen en injectiespuiten, verbandwat ten, ontsmettingsmiddelen en operatiehandcshoenen. BONN/WASHINGTON De leider van het Amerikaanse bureau voor ontwapening, Eu gene Rostow, heeft voor de Amerikaanse televisie de mo gelijkheid geopperd dat de Verenigde Staten in verband met de situatie in Polen de Amerikaans-Russische wapen- gesprekken in Genève onder breken. Bij de Westeuropese bondgenoten stuit zo'n maatre gel echter bij voorbaat op zeer groot verzet. Momenteel verblijft een uitge breide delegatie van het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in Europa om met de bondgenoten overleg te plegen over eventuele sancties tegen de Sovjet-Unie, als het tot een invasie van troepen van het Warschaupact in Po len komt. Vooralsnog zijn de meeste regeringen, met de Westduitse voorop, sterk tegen dergelijke strafmaatregelen gekant. De Nederlandse rege ring is het oneens met de alle hulp aan Polen moet wor den gestaakt totdat de staat van beleg daar is opgeheven. Minister Van der Stoel is wel voor het opschorten van de fi nanciële hulp, maar de voed- seltransporten moeten volgens hem doorgaan. onze correspondent Mare de Koninck) 1SSEL Gaston Geens, ir^rig christen-democraat uit ven, is jgisteren tot „minis- - (resident" van Vlaanderen igd. Voormalig nationaal ister van financiën Geens zal de komende vier jaar voor zitter zijn van de negen leden tellende Vlaamse deelregering. Als gevolg van de in 1980 grondwettelijk tot stand geko men staatshervorming, zijn thans voor het eerst in de Bel gische geschiedenis de gewes telijke besturen van zowel Vlaanderen als Wallonië zelf standige ministercolleges, waarvan de leden niet meer gelijktijdig in de landsregering zetelen. De ingewikkelde Belgische be stuursstructuur zorgt ervoor dat het Waalse landsgedeelte twee afzonderlijke deeirege- ringen krijgt: een voor cultu rele aangelegenheden (cul tuurregering) en een voor eco nomische zaken (gewestrege ring). Bovendien doet zich nog de merkwaardige situatie voor dat de speciale deelregering voor het gewest Brussel met een minister en twee staatsse cretarissen nog wel deel uit maakt van de nationale rege ring Martens-5. Oorzaak daar van is dat Vlamingen en Wa len het bij de staatshervor ming van 1980 niet eens zijn geraakt over de bestuurlijke toekomst van de hoofdstad. j (Van onze correspondent) ONDEN De autori tten van de Britse ge- Dndheidsdienst gaan een nderzoek instellen naar e oorzaak van een ge- t eeskundig drama, dat n het Londense Hoge 1 lerechtshof geleid heeft Dt de toekenning van ingeveer twee miljoen i, tilden schadevergoeding an de bjjne geheel ver- amde mevrouw Carol Irown (38). 'arol Brown bracht in janua- i 1979 een gezonde baby ter "ereld. De volgende morgen ton ze zich niet meer be we len. Na langdurige therapie tan zij nu een arm oplichten, naar haar man en kind voelt niet. Verder heeft zij per- nanent erge pijn onderaan de borst en in naar handen •n voeten, -arol Browns permanente Verlamming wordt toege schreven aan het feit, dat iets fout gegaan is bij het toedie nen van pijnstillende inspui- Carol Brown, thuis in haar bed. tingen in de ruggegraat. On geveer de helft van alle vrouwen, die in Groot-Brit- tannië kinderen ter wereld brengen, krijgen dergelijke inspuitingen. Bij Carol Browh werd de eerste dosis toegediend door een narcoti- seur, latere extra-doses wer den toegediend door ver pleegsters. Het is waarschijn lijk niet meer te achterhalen of de laatsten zich in de soort verdoving hebben vergist of dat het gebruikte middel on zuiver was. Het heeft ruim twee jaar ge duurd eer het betrokken Zuidlondense ziekenhuis toe gaf dat er een fout gemaakt kan zijn. De schadevergoe ding voor Carol Brown is de hoogste in de geschiedenis van de Britse rechtspraak. Carol Brown vindt het toege kende bedrag „nog aan de lage kant", omdat zij voor de rest van haar leven dag en nacht verzorgd moet worden. „Ik ben niet verbitterd", zegt Carol, „maar eigenlijk lost dat geld niets op". Ze is van plan over haar lot een tv- stuk te schrijven. DEN HAAG De kritiek op het beleid van de premier Be gin stuit zowel buiten als bin nen Israël op steeds zwaardere kritiek. De feiten van de afge lopen vijftien maanden geven daartoe alle aanleiding. De in lijving van Oost-Jeruzalem, de aanval op de Iraakse kerncen trale, het bombardement op Beiroet, de annexatie van de Golanhoogte en de groeiende verwijdering tussen Israël en de Verenigde Staten, hebben Israël in een onmogelijk posi tie gebracht. Feiten die niet alleen de wrok oproepen van de Arabieren, maar ook Israël's bondgenoten in verlegenheid brengen. Sinds de inlijving van Oost-Je- ruzalem heeft de regering-Be gin Israël in dermate ernstig politiek isolement gestort, dat elk uitzicht op een vreedzame regeling van het Israëlisch- Arabisch conflict weggenomen lijkt. Een zorgwekkende ont wikkeling, temeer daar de re gering-Begin op democratische wijze is gekozen en het ver trouwen geniet van veel Israë li's. De agressieve Israëlische poli tiek lijkt omgekeerd evenredig aan het Arabische vredesstre- ven, dat de laatste jaren meer gestalte is gaan krijgen. Vanuit de Arabische wereld zijn steeds krachtiger signalen op gevangen, die erop wijzen dat de Arabieren tot een vergelijk met Israël bereid zijn. Stelden de Arabische landen zich aan het eind van de jaren zestig nog onverzoenlijk op, nu be staat er het inzicht dat de staat Israël een feit is, waarmee on derhandeld moet worden. Egypte sloot vrede met Israël en het vredesplan van de Sa- oedische kroonprins Fahd lijkt een juiste basis, waarop een di- vrijdingsbeweging staat al jaren het stijnse PLO staat al jaren het besef, dat haar uiteindelijke doelstelling de vestiging van een staat waarin jood, moslim en chris ten in vrede naast elkaar kun nen leven voorlopig geen haalbare kaart is. De gematig de krachten binnen de PLO, die momenteel nog altijd een overwicht hebben binnen de Palestijnse bevrijdingsbewe ging, beseffen dat gestreefd moet worden naar een com promis: de deling van Palesti na in een Israëlische en Pales tijnse staat, zoals dat is vastge legd in de Delingsresolutie van de Verenigde Naties in 1947. Nog duidelijker dan PLO- voorzitter, Jasser Arafat, heb ben woordvoerders van de Pa- lestijnen in de bezette gebie den (Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook) laten we ten, dat zij een Palestijnse staat naast Israël zullen accepteren. Politieke factor Waarom kiest de huidige rege ring van Israël zo duidelijk voor een politiek isolement? Waarom worden doelbewust onderhandelingsmogelijkhe den afgesneden, die de kansen op een vreedzame oplossing van het Israëlisch-Arabisch conflict tot nul reduceren? Het antwoord op deze vragen ligt besloten in de kern van de Midden-Oosten kwestie: het Israëlisch-Palestijnse conflict Gedurende de afgelopen tien Zakcomputer leert spreken De Japanse onderneming „Sharp" brengt met Kerstmis een zakcomputer op de markt, die niet alleen de kunst van het rekenen verstaat, maar ook het spreken mees ter Is. Het calculatortje vertelt In vloeiend Japans welke toetsen Ingedrukt worden. Voor de goede verstaander voorkomt dit misverstanden en worden verkeerde aan slagen tot een minimum teruggebracht. Bovendien Is de computer een uitkomst voor slechtzienden. Premier Begin (I) wordt geluk gewenst door zijn minister van de fensie, Sharon, nadat in het Israëlische parlement de nieuwe coa litieregering werd goed gekeurd. jaar heeft de PLO zich ont wikkeld tot een zelfstandige organisatie, die net als elke an dere regering de belangen van haar onderdanen behartigt. De PLO beschikt over een eigen leger, diplomatieke vertegen woordiging, zelfstandige medi sche en sociale instellingen, zelfstandige ondernemingen en wordt door meer landen er kend dan Israël. Kortom, de PLO heeft zich ontwikkeld tot een zelfstandige politieke fac tor in het Midden-Oosten en is even als Israël een bestaand feit. In zijn onderhandelingen met Israël had de Egyptische presi dent Sadat hier nog te weinig oog voor en konden Israël en de VS hun „Palestina-pro- bleem" nog omzeilen. Tijdens de besprekingen tussen Egyp te, VS en Israël die uitein delijk geleid hebben tot de Camp David-akkoorden werd zorgvuldig de Palestijnse kwestie en erkenning van de PLO vermeden. De krachts verhoudingen in de Arabische wereld zijn nu echter dusda nig, dat de bemiddelingsweg die Sadat is opgegaan alleen vervolgd kan worden als Is raël het Palestijnse feit erkent. Het plan-Fahd eist deze er kenning en dit lijkt de reden dat de Israëlische regering het Saoedische vredesstreven af wijst als een poging de staat Is raël te vernietigen. Een voor barige en onterechte afwijzing, omdat in het plan-Fahd veilig heid van alle staten in het Midden-Oosten wordt na- streefd inclusief Israël zoals de Saoedi's hebben laten door schemeren. Dat er tussen de diverse Arabische landen en de PLO nog grote onenigheid bestaat over het Saoedische plan is grotendeels een gevolg van de impliciete erkenning van de staat Israël. Juist om dat Israëlische leiders sterk af wijzend gereageerd hebben op het Saoedische compromis plan, ligt evenmin een aan vaarding door Syrië en de PLO voor de hand. Moeilijke stap De moeilijke stap die de Israë lische regering zou moeten doen bij de aanvaarding van het plan-Fahd is de erkenning, dat er naast een Israëlisch ook een Palestijns volk bestaat. En juist dat hebben de Israëli's al tijd ontkend. Erkenning van de aanwezigheid van een Pa lestijns volk impliceert het be staan van Palestijns grondge bied-en dit grondgebied ligt precies binnen de grenzen van de staat Israël, zoals de rege ring-Begin die getrokken wil zien. Erkenning van het Palestijnse volk en daarmee zijn verte genwoordiger, de PLO, leidt daarom niet alleen tot een be perking van de Israëlische ter ritoriale aanspraken, maar zal, tevens tot een ingrijpend emo tioneel probleem leiden. Im mers, de vraag die direct ge steld zal gaan worden na een eventuele Israëlische erken ning van het Palestijnse volk is: hebben wij, Israëli's, de Pa lestijnen uit hun huizen ver dreven om zelf veilig te kun nen wonen Dit probleem zul len de Israëli's zo lang moge^ lijk voor zich uit schuiven. Vandaar dat de regering-Begin elk vredesvoorstel, dat de rechten van de Palestijnen opeist in ruil voor erkenning van de staat Israël, negeert. Een ontkenning waaraan ook de voorafgaande Israëlische regeringen zich schuldig heb ben gemaakt. Dit verklaart waarom er van de kant van de Israëlische oppositionele Ar beiderspartij zo weinig kritiek is geleverd op de nederzettin genpolitiek van premier Be gin. Hij voert gewoon een be leid uit ten aanzien van de westelijke Jordaanoever, Gazastrook en de Golanhoog te, die door de Arbeiderspartij ontwikkeld was. Vrede-nu In Israël bestaan weliswaar partijen en groeperingen, die ijveren voor een Israëlisch-Pa lestijnse dialoog. In dit ver band kunnen genoemd wor den de communistische Ra- kachpartij en de Vrede-Nu be weging. Maar deze kritische geluiden worden nog niet door de meeste Israëli's gehoord. Zolang in Israël de rechten van de Palestijnen niet mas saal erkend worden en er in brede kring geen redelijk al ternatief bestaat voor de ne derzettingenpolitiek heeft pre mier Begin voldoende ruimte om zijn halsstarrige annexatie plannen ten uitvoer te bren gen. Premier Begin is zich sterk bewust van deze ruimte en laat zich derhalve niet lei den door een tactisch en diplo matiek optreden. Bovendien worden de Israëli's geleid door een man, die ge traumatiseerd is door zijn er varingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een heel begrij pelijke zaak, gezien de ver schrikkingen die Begin als jood heeft moeten doormaken. Maar een politicus, die zich laat leiden door zijn trauma's, behoort geen premier te zijn. Zo gauw in het politieke vak emoties de boventoon gaan voeren, gaat dit ten koste van een realistisch kijk op zaken en wordt maar al te gemakke lijk naar het middel van geweld gegrepen om idealen le realiseren. Vanuit deze optiek is voor Is raël maar een toekomst: ver der wegzakken in een politiek isolement, waarbij het in toe nemende mate vrienden van zich zal vervreemden. Ver standige politici proberen juist bondgenootschappen te behou den en nieuwe vriendschappe lijke relaties te leggen. RICK KERSJES KAIRO Het Egyptische parlement heeft gisteren Israël opge roepen zijn „ongeldige" besluit de Syrische Golanhoogte te an nexeren te herroepen. Het Israëlische besluit is beslist ongeldig, vormt een ernstig ge vaar voor de pogingen om tot vrede en sleurt het gebied in een ernstige situatie die de internationale vrede en stabiliteit be dreigt, aldus de verklaring van het Egyptische parlement. „Deze maatregel ondermijnt het vertrouwen dat nodig is voor alle par tijen, die een algehele en rechtvaardige vrede in dit gebied wen sen", zo staat verder in de verklaring. Ook de Egyptische presi dent Moebarak noemde de Israëlische stap tot annexatie van de G olanhoogte „onrechtmatig". Ongeveer tweeduizend Syriërs hebben gisteren aan de grens met Israël geprotesteerd tegen de inlijving van de Golanhoogte. De menigte verzamelde zich bij een VN-post en schreeuwde verwensingen naar Israëlische soldaten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11