Kamerleden stellen vragen over FC Utrecht Van der Eist naar West Har Voor Lenie van der Hoorn de afstand te kort Russendelen Sportwereld Schaatskalender HANS VERMEULEN GEWESTELIJK SCHAATSKAMPIOEN Rudi Koopmans getrouwd Koersen Hilversum SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 PAGINi MOSKOU De schaaktitel van de Sovjet-Unie wordt dit jaar gedeeld door het jeugdi ge talent Gary Kasparov en de titelhouder van 1980, Psakhis. Kasparov en Psak- his eindigden beiden met 12,5 punten in het toernooi, dat in Froenze, de hoofdstad van Kirgizië, werd gehou den. De derde plaats in de strijd om het kampioenschap van de Sovjet-Unie werd bezet door Romanisjin, Toekma- nov en Gavrikov. In de be slissende zeventiende ronde won Kasparov van Toekma- nov en bereikte Psakhis re mise tegen Agzamov. Bokskampioen speelt vals MUNSCHEN Een 41-jarige zakenman uit München heeft gisteren bij de politie een aanklacht ingediend te gen de Westduitse bokser George Steinherr en twee van zijn kornuiten. De man beweerde voor 400.00 gul den te zijn bedrogen in dobbel- en kaartspelen. De bokser en zijn helpers hadden zich bediend van ge magnetiseerde dobbelstenen en gemerkte kaarten. Bij een huizoeking heeft de politie van München de ste nen en kaarten inderdaad aangetroffen. Steinherr was in 1975 kampioen van West-Duitsland bij de amateurs in het zwaarweltergewicht. Daarna bokste hij 19 keer als professional. Vorig jaar kwam hij nog tot een onbeslist tegen de Europese middenge- wichtkampioen Kevin Finnegan uit Groot-Brittannië. Steinherr moest in 1980 reeds voor de rechtbank ver schijnen voor afpersing. Apollohal afgekeurd AMSTERDAM De Apollohal in Amsterdam, waar een belangrijk ge deelte van de hoofdstedelijke basket balwedstrijden wordt gespeeld, is gisteren door bouw- en woningtoe zicht gesloten. Nadat al eerder het verzwakte dak met extra-platen was gesteund, zijn scheuren in de draagspanten gecon stateerd. De hal wordt als onveilig beschouwd en mag voorlopig niet worden gebruikt. Het gevolg is dat de daar vastgestelde basketbalwed strijden uit de Amsterdamse di strictscompetitie zijn afgelast en dat ook de voor vandaag vastgestelde eredivisiewedstrijd heren tussen Landlust/Canadians en Haaksbergen niet doorgaat. Sterk gewichtheffen Russen DONETSK Tijdens gewichthefwedstrijden in Do netsk heeft de Rus Joeri Zakarevitsj drie wereldre cords in de categorie tot 100 kilogram verbeterd. Hij bracht het record trekken op 192,5 kg, maar liefst vijf kilogram meer dan de prestatie van de Tsjech Ota Za- remba op 28 juni van dit jaar. Ook de 232,5 kg in het stoten en de 425 kg voor de tweekamp betekenden nieuwe wereldrecords. De oude records stonden respectievelijk met 232 kg en 417,5 kg op naam van de Rus Victor Sots en Zaremba. Wereld record in dë klasse tot 90 kg op 196 kg (trekken), 227,5 kg (stoten) en 412,5 kg (tweekamp). Koetsnitsjenko kwam in de categorie tot 110 kilogram in het stoten tot een totaal van 240,5 kg. Dat was een half kg meer dan het oude record van Leonid Tara- nenko, die zelf het wereldrecord tweekamp op 427,5 kg bracht. Taranenko was sinds 1 november met 425 kg houder van dit record. Voorts scherpte hij zijn wereld record trekken met een half kg aan tot 193 kg. Zwaar ongeval SAO PAOLO De Braziliaanse atleet Joao Carlos de Oliveira, we reldrecordhouder hinkstapsprong, was gisteren in Sao Paolo betrok ken bij een zwaar verkeersonge luk. De 27-jarige springer werd met ernstige heup- en beenver wondingen in het ziekenhuis op genomen en direct geopereerd. De Oliveira was met zijn auto in een bocht frontaal tegen een andere wagen gebotst. De bestuurder van de tegemoetkomende auto werd op slag gedood. De wereldatletiekbond overweegt de wereldkampioenschappen veldlopen, die op 21 maart wor den gehouden, te verplaatsen naar een ander land dan Polen, dat de organisatie kreeg toegewezen. Feyenoord biedj De Kuip te koopi DEN HAAG Het stichtij stuur van Feyenoord heeft h dion, De Kuip, bij de gemeej koop aangeboden. De Rotter( eredivisieclub vreest een nog a terugloop van de publieke h| stelling als straks de andere 1 damse clubs, Sparta en Excels een eventueel nieuw te bouwd dion Zouden gaan spelen. Feyenoord stelt voor De Kuip toekomst met Sparta te delen, l celsior gewoon Woudestein als^ terrein te laten behouden. II meente Rotterdam heeft op| voorstellen nog geen reacties LONDEN De Belgische voetbalinternational Francol der Eist komt voor een bedrag van 400.000 pond van d York Cosmos over naar de Engelse eerste-divisieclub Wes United, aldus de Engelse Grant Daily Mail. Van der Eist zal naar wordt verwacht op 9 januari vooi Ham ziin debuut maken tegen Tottenham. De beslissingswedstrijd tussen Rood China en Nieuw-Z voor één plaats in de eindronden van het wereldkampioei voetbal heeft op 9 januari plaats in Koeala Loempoer, de stad van Maleisië. Is er in die wedstrijd na 90 minuten no beslissing, dan wordt er tweemaal drie kwartier verlengd stand daarna nog gelijk zullen strafschoppen de beslissinj ten brengen. In het Westduitse voetbal werden gisteravond twee weds ingehaald. Voor de Bundesliga-competitie won Borussia chengladbach met 31 van Bayer Leverkusen. De rus was 01 door een doelpunt van Knauf. Na de rust zorgde (strafschop), Veh en Pinkall voor de winst voor de thuiscli daardoor oprukte naar de derde plaats op de ranglijst. In het bekertoernooi versloeg Nürnberg Fortuna Düss met 20. Eek en Eder maakten de doelpunten. Opvallen ren andermaal de geringe toeschouwersaantallen: 10.000 1 russia, 9.000 bij Nürnberg. Zaalvoetbal toernooi met clubs uit Voorburg VOORBURG Op woensdag avond 30 december organi seert SV Voorburg voor de twaalfde achtereenvolgende maal het jaarlijkse zaalvoetbal- toernooi voor de plaatselijke verenigingen. In sportcentrum De Vlieger- molen komen de (meestal zo sterk mogelijke) selecties van Devjo, Tonegido, Wilhelmus en Voorburg in actie. Om uur vindt de eerste plaats. In de pauze vind wedstrijd plaats tussen Haags persteam en een se van Voorburgse trainers bij Chiel Jansen en Pronk (Wilhelmus), Jai Jong en Barend van Hi (Tonegido), Wiek Herma John Nederlof (Devjo), chard Gilhuijs, Martin Tt se en Ed Zwaaf (Voor worden verwacht. AMERSFOORT De KNWU heeft gisteravond de vier wiel renners gehuldigd die tijdens wereldkampioenschappen een medaille hebben veroverd. Het zijn Hennie Stamsnijder, Mat- thé Pronk, René Kos en Bert Oosterbosch. KORTENHOEF Dries van Wijhe heeft gisteren de mara thon van Kortenhoef op na tuurijs gewonnen. GRONINGEN Na ronden van het Eur< jeugdkampioenschap jeugd hebben de Deen Hai de Griek Pantavos, de Ni lander Kuyf en de T Stohl de leiding genomen DEN HAAG Het Ni lands dames volleybal heeft zich definitief gepl voor het wereldkamp schap dat in september 19 Peru wordt gehouden. DEN HAAG De schaatska lender voor de komende da gen ziet er als volgt uit: Vandaag: Oude Wetering: marathon- wedstrijd, district Sassenheim, aanvang 19.00 uur, aanmelden van 18.30 uur op landijsbaan. Polsbroek: toertoch Drie aan Stok, aanvang 20.00 uur, infor matienummer 01822-1383. Krimpenerwaard: kampioen schap korte baan, aanvang 19.00 uur, aanmelden bij ijs baan, informatienummer 01808-1711 Bergambacht: estafette-wedstrijd, aanvang 19.00 uur, informatienummer 01825-1296. Morgen: Molentocht Rottummere: aanvang 10.00 uur, afstand tus sen 10 en 150 kilometer, star ten bij Roerdomp, Zevenhui zen, Lange Vaart en Bleiswijk. Toer- molen- en meertoch- ten: aanvang 10.00 uur, af stand tussen 20 en 50 kilome ter, startplaatsen De Kaag, Rijpwetering, Roelofarends- veen, Oudemade, Hoogmade. Hoeksewaard: kampi schap junioren kortebaan baan IJsclub de Samen king, informatienun 01865-1453. Lekkerkerk: tebaan, nationale juniorei en met 18 jaar, aanvang uur, 0805-1317. Ter A marathonwedstrijd over kilometer, 14.00 uur, infoi tienummer 01722-2247. Zaterdag: Reeuwijkse plassen! tocht: aanvang 11.00 uur, baan Reeuwijk. inform nummer 01829-3053. Mo tocht Rottummere: aan) 10.00 uur, startplaatsen E domp, Zevenhuizen, L Vaart en Bleiswijk. Toer-, len- en meertochten: aanv 10.00 uur, Roerdomp, Ze' huizen, Lange Vaart, B wijk. Verder kunt u iedere dag halve eerste kerstdag - toertochten in Nieuwkooj recht. Aanvang 9.30 uur, 3 70 kilometer, aanmelden Café Zinde. Opdat het ijs 1 moge blijven. MAASLAND Lenie van der Hoorn-Langelaan wil veel kilometers ma ken op het ijs. In Korten hoef had de rijdster uit Ter Aar gisteren de moge lijkheid om 120 kilometer af te leggen, maar in het Zuidhollandse Maasland stond het gewestelijk schaatskampioenschap op het programma. En daar koos ze voor. "Het ging in Maasland over 40 kilometer, maar gelukkig had ik vooraf van de organisatoren de toezegging dat ik door mocht rijden met de heren en zo de honderd kilometer vol kon maken. Dat is nog niet veel, maar toch een goede trai ning voor een langere afstand. Want zolang er ijs is, hopen wij toch op een Elfstedentocht en dan moet je toch aardig wat kilometers in de benen hebben zitten om daar een goed figuur te slaan", aldus het kracht mens van Ter Aar, Lenie van der Hoorn. Dat Lenie van der Hoorn bij de dames met de winst zou gaan strijken, stond voor de start bij het plaatselijke café, Het Wapen van Maasland, al als een paal boven water. De concurrentie had dan ook lie ver gezien dat Lenie van der Hoorn elders aan de start was gekomen. Met een voorsprong van bijna drie minuten ging Lenie van der Hoorn bij de da mes als snelste over het ijs. De Poeldijkse Joke van der Voort moest genoegen nemen met een tweede plaats vóór Tineke Dijkshoorn (Schipluiden), Hetty Bos (Weteringbrug) en Truus van Adrichem (Poel dijk). Bij de heren moest de nieuwe direkteur van schaatscentrum De Uithof, Hans Künz, zijn ge westelijke titel verdedigen. Bij deze krachtmeting kwamen liefst 104 rijders aan de start. De eerste drie plaatsen waren niet voor schaatsers uit het ge west Zuid-Holland. In een tijd van drie uur en twintig minu ten zegevierde Jan Visser uit Hoogkarspel vóór zijn plaats genoten Wilfred en Frank Wagemakers. De eerste Zuid hollander - en daarmee de kampioen van het gewest - werd Hans Vermeulen uit Benthuizen vóór Hans Künz (Honselersdijk) en Piet de Groot (Grootenbroek). De 36-jarige Jan van der Hoorn kwam na vijfenveertig kilometer ten val en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Gelukkig viel het allemaal mee. De mara thon-rijder heeft niets gebro ken, maar zal toch enige dagen niet mogen schaatsen. Zijn vrouw moest bij de heren ove rigens genoegen nemen met een zeventiende plaats. Lenie van der Hoorn: "Het is erg triest dat Jan is gevallen. Hij kan nu bijna geen auto rijden en dat betekent dat wij er de komende dagen moeilijk sa men op uit kunnen om goede wedstrijden te vinden. Jam mer want wij moeten nog heel wat kilometers maken voor de start van de Elfstedentocht". Kwaad Hans Künz stapte gisteren in Maasland een beetje kwaad van het ijs af. "Ik vind het niet erg óm te verliezen, maar op deze manier de titel kwijt raken, gaat me echt een beetje te ver. Ik werd door de drie Noordhollanders in de eind strijd helemaal van de baan af geredend. Ik kwam tussen de rijders in die in tegenover ge stelde richting kwamen schaatsen. Anders blijf ik Hans Vermeulen in de eindstrijd echt wel voor". De IJsclub Maaslands Ijsver maak kan terug zien op een goed kampioenschap. Secreta ris Jaap van Trigt: "Wij heb ben er een hoop werk aan ge had, maar het is gelukkig niet voor niets geweest, 's Morgens moesten wij de beslissing ne men om niet het parcours van twaalf kilometer te rijden, maar dat van acht kilometer. Er was sneeuw en dan is het minder moeilijk om zo'n par cours behoorlijk schoon te houden. Bovendien was de pu blieke belangstelling groot. Wij gaan ons nu voorbereiden op enkele toertochten. Het ziet er immers naar uit dat er de komende tijd nog ijs genoeg zal zijn". De gewestelijke marathonrij ders zullen waarschijnlijk dit jaar niet meer aan de start ko men voor het marathon-kam pioenschap van Zuid-Holland. Deze wedstrijd zal in Ter Aar worden gehouden. Voorzitter Vermeulen van de Ter Aarse Ijsclub: "Morgen is er een ma rathon over 100 ronden (veer tig kilometer). Het is de bedoe ling dat de hele grote rijders aan de start komen. Daarna zullen wij de Zuidhollandse ti telstrijd uitschrijven". Lenie van der Hoorn komt in haar eigen woonplaats waar schijnlijk niet aan de start tij dens de marathon. "De afstand is gewoon te kort. En ik heb altijd een hoop kilometers no dig om warm te lopen en dan zit ik toch de heren maar in de weg. Ik kijk uit naar de 200 kilometer op het Veluwemeer. Dan ben ik pas echt in mijn element". ARTHUR VAN RIJSWIJK Rudi Koopmans, de Europese bokskampioen in het halfzwa wicht die enige maanden geleden zijn titel in het duel m Luxemburger Serres nog met succes verdedigde, is gistei het huwelijk getreden. In Den Haag verbond de 33-jgrige I mans zich aan de 20-jarige ex-Miss Holland, Eunice Nirmala ratsingh. DEN HAAG De rege ringsfracties, CDA en PvdA, hebben in schrifte lijke vragen de regering verzocht nadere medede lingen te doen over tie si tuatie bij FC Utrecht, de voetbalclub dien in ernsti ge problemen verkeert. Van Muiden van het CDA wil van minister De Ruiter (Justi tie) weten waarom pas een eerste onderzoek naar onregel matigheden bij FC Utrecht op gang is gekomen, toen Ben W van Utrecht aangifte hadden gedaan van mogelijk strafbare feiten. Volgens het kamerlid zouden al veel eerder gege vens bekend zijn geworden, die tot zo'n onderzoek aanlei ding hadden kunnen geven. Van Muiden wil ook weten of de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst (FIOD) bij het onderzoek wordt betrok ken. De socialist Worrell heeft mi nister Van der Louw (CRM) gemeld dat hij vindt dat Utrecht, zolang geen duidelijk heid bestaat over de financiële toekomst van. de club, geen recht mgpr heeft op overheids geld, in het kader van de ge zondmaking betaald voetbal. Worrel vraagt ook aandacht voor de positie van de werk nemers in de bedrijfstak be taald voetbal. Hij vindt dat zij niet het slachtoffer mogen worden van de financiële el lende van een aantal clubs. Oefenmeesters Worrell wil dat minister Van der Louw (CRM) in de toe komst bij gesprekken over de situatie in het betaalde voetbal een vertegenwoordiger van de Vereniging Van Oefenmees ters in Nederland (VVON) uit nodigde Dit omdat de oefen- meesters niet meer in het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB zijn vertegenwoor digd. Worrell, die over de zaak vra gen heeft gesteld aan Van der Louw, vraagt zich af waarom de minister bij het laatste ge sprek over het betaalde voet bal, op 17 december, zijn voor nemen niet ten uitvoer heeft gebracht en zelf al een verte genwoordiger van de oefen- meesters had uitgenodigd. In een brief aan de kamer van 28 oktober deelde Van der Louw zijn voornemen mee. Worrell vraagt of de minister het met het sectiebestuur betaald voet bal over de zaak heeft gehad en wat de conclusies van dat gesprek zijn. Ook wil Worrell inlichtingen over de inhoud van het ge sprek van 17 december. Al eerder vroeg zijn collega E. Bakker (D'66) die nadere in lichtingen. In het gesprek van 17 december gaf Van der Louw het betaalde voetbal in feite te kennen met de steun aan de gezondmaking van het betaalde voetbal te willen stoppen. Het voetbal.kreeg nog een jaar de kans, het komende seizoen, om te bewijzen uitga ven en inkomsten op elkaar te kunnen afstemmen. Op basis van een te maken plan voor het komende sei zoen zou de minister dan eventueel nog een jaar steun willen geven. Zou het jaar goed uitpakken dan zou op nieuw voor vier jaar steun aan het voetbal worden gegeven, eventueel met shirtreclame. HILVERSUM De uitslagen van de gisteren gehouden koersen te Hilversum zijn: Eerste koers (2000 m): 1. Upper Westlandia (G. van Eykelenborg) 1.27.8. 2. Us Laylas, 3. Unesco. Winn. 2,80, PI. 1,70, 2,10, 1,50, Kopp. 10,80, Trio 90,90. Tweede koers (1600 m): 1. Varna Kinley (G. de Jong) 1.23,8, 2. Viola Heiloo, 3. Vesper. Winn. 8,00, PI. 2,70, 10,60, 1,80, Kopp. 171,10. Trio 3321,60. Niet gestart: Visscherslatijn en Vaan- drig Voorne. Derde koers (2000 m): 1. Unlimited Star (L. Dooper) 1.23.1, 2. Ursela Al- kestis, 3. Unesco. Winn. 4,00, PI. 2,40, 21,20. 4,40. Kopp. 80,20, Trio 2079,50. Niet gestart: Somkey Hanover en mothy Hanover. Vierde koers (1600 m): 1. Viavia Star :A. Mollema) 1.23 8, 2. Violine la Fusee, 3. Vanka Pride. Winn. 3,00, PI. 1,20, 1,40, 1,70, Kopp. 5,90, Trio 43,70. Niet gestart: Viola Wittestein, Vinci Rehoboth, Vesuvia en Victor Vijfde koers (2440 m): 1. Tierana Zeegers) 1.24.3, 2. Tarpan Baker, 3. Udo F. Winn. 15,50. PI. 5,20, 1,70, 1,40, Kopp. 116,70, Trio 1038,00. Niet art: Space Ace en Sillardar W. de koers (1609 m): 1. Silverster' (B. Leeuwenkamp) 1.20.9, 2. Tibor Goldo. 3. Ukie V. Winn. 10,60, PI. 1,60. 1.40. 1,30, Kopp. 40,90, Trio 243,00 Niet gestart: Ramona. Zevende koers (2000 m): 1. Silvei glorie (J. Onrust) 1.21.9, 2. Sheriff rtuna, 3. Trudy. Winn. 4,80 PI. 1,90 3,10 Kopp. 82,40, Trio 818,00. Achtste koers (2000 m): 1. Kairouan Lee (P. Petersen) 1.20.5, 2. Ros Per former, 3. Pourquoi. Winn. 17,40 PI. 1.80 2,50 1,90 Kopp. 19,50 Trio 352,30. Niet gestart Remi Star, Max Luc Gold. Oh You Winn. en Oswald. Negende koers (2000 m): 1. Tempo Rara (A. Knijnenburg) 1.20.9, 2. Rianne N, 3. Onno van Assum. Winn. 4,40 PI. 1,80 1,90 1,60 Kopp. 8,90 Trio 91,60. Tiende koers (1609 m): 1. Trabant Hanover (A. Mollema) 1.20.9, 1 Sunny Boy, 3. Raldo W. Winn. 5,6' PI. 1,70 2,20 1,80 Kopp. 19,70 Trio 142,90. Niet gestart Tara Fortuna, Tino Rossi en Sofia. Elfde koers (2000 m): 1. Udette Cort- lant (P.naZandt) 1.22.4, 2. Toulouse d'Aster, 3. Taveres Bronstree. Winn. 20,70 PI. 2,80 1.70 9,80 Kopp. 37.50 Trio 5343,60. Niet gestart Utopia den TOTALISATOR-OMZET: hoog. Als het aan kamerlid Worrell ligt, krijgt FC Utrecht geen overheidssteun meer. Het gewestelijk schaatskampioenschap trok de nodige kijkers. deelnemers ook Hier ligt het tempo in de wedstrijd nog niet al te

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10