^essen zonne tariu m drukken en de kracht waarmee je in het leven staat. Helaas wordt de lichaamstaal tegen woordig veel te weinig begre pen. Dat komt, denk ik, omdat het je niet meer wordt verteld. Je krijgt voorgeschoteld dat er voor alles wel een oplossing is. En daarbij gaat de medische stand zeker niet vrij-uit". Een arts is in wezen weinig meer dan een vertaler van klachten, vindt dokter Schön- berger. ,,Onze deskundigheid bestaat louter hieruit dat we in staat zijn te beoordelen of een klacht al dan niet ernstig is. En als je tot de conclusie komt dat het om een niet ernstige klacht gaat, zul je dienen te zeggen: rot voor u, mevrouw of me neer, maar u moet er zelf mee klaarkomen en er zijn maat schappelijk werkers om u daar bij te helpen". Geen pillen in zo'n geval, maar om terug te keren naar Well een slaap- cursus. De gedachte erachter is dat veel slaapstoornissen hun oorzaak vinden in verkeerd aangeleerd gedrag. Misschien zo lang geleden aangeleerd dat men het zich niet eens meer kan herinneren, maar deson danks verkeerd.sJoop Kroezen: „Nou, wat je hebt aangeleerd, kun je ook weer afleren. En dat doen we op de cursus". Bouwdoospakket vindt dokter Schönberger. „Zo'n denkpro ces geeft het lichaam de kans om zijn rust te vinden. Het lichaam geeft te kennen nog niet rijp te zijn voor slaap. Lichamen hebben hun taal en daar moet je naar luis teren. Je eet toch ook niet als je geen hon ger hebt? Pas wanneer je die slapeloosheid als hinderlijk ervaart en er middelen te gen gaat gebruiken, wordt het gevaarlijk. Dan lees je het boek van je lichaamstaal niet meer, heb je je lichaam niet meer in de hand. Doofheid voor de lichaamstaal is er de belangrijkste oorzaak van dat slape loosheid door de patiënt als een ziekelijk verschijnsel ervaren wordt. Dan raakt de balans verstoord tussen de lasten die op je Het ,gaat allemaal veel eenvou diger dan de leek geneigd is te denken. De afleerperiode zit in elkaar als een soort bouwdoos pakket: elke keer een blokje erbij. Men is er hoogstens acht maal anderhalf uur mee kwijt. De gebezigde technieken zijn simpel. Tijdens de eerste les worden ontspanningsoefenin gen aangeleerd, vooral de buik ademhaling. Ook krijgen de deelnemers informatie over slaap, slaapmiddelen en ont wenningsverschijnselen. De tweede les komt er snel achter aan. „Dat doen we om de men sen die er last van hebben dat ze met slaapmiddelen gestopt zijn, wat op te peppen", zegt Kroezen. „Ze hebben een duw tje nodig. Ook wordt dan door gepraat of de slaapstoornissen wellicht te wijten zouden kun nen zijn aan een verkeerde leefwijze. Slapen in een ver warmde kamer, te veel drin ken, met een volle maag naar bed gaan, heel kleine dingetjes soms waarin je gemakkelijk verandering kunt aanbrengen als je het eenmaal weet". Zo gaat het stap voor stap ver der. In les vier bijvoorbeeld komt de ged rags versterkings methode aan bod die erop ge richt is de deelnemers te leren het ritueel voor het slapen gaan (kleding op een bepaalde manier neerleggen, toilet ma ken, nog even lezen) prettig te gaan vinden, hetgeen de angst voor slapeloosheid en daarmee de tegenzin om te gaan slapen wegneemt. In les vijf de ge- dachtenstopmethode, zijnde een manier om af te rekenen met gedachten die maar blijven doormalen in het hoofd. Joop Kroezen: „Zoals gezegd is in dit stadium al drie kwart van de deelnemers zijn klachten kwijt. Maar ze gaan door om de rest een steuntje in de rug te geven. Die rest wordt tijdens de laatse lessen volgens een bepaald sy steem geleerd om minder ge voelig te zijn voor bepaalde angsten. En dat is het". Een be lasting, zo'n cursus? Moeilijk? „Geen sprake van", vindt Rieky Eickmans wanneer ze eróp terug kijkt. „Ik heb hem als erg prettig ervaren. Het ging allemaal heel gewoon. Niks ge leerds. En het luchtte op. Je merkte dat je niet de enige was met een probleem; dat anderen er nog veel slechter aan toe wa ren dan jij. Dat gaf de burger moed". PIET SNOEREN KERSTMIS 1981/0 T WONDER VAN WELL _,L „Ik ben een heel ander mens ge ien. Dat mag je wel zeggen, ja. Veel opge- ter. Veel minder zenuwachtig ook". Ze er glunderend uit. Zeven lange jaren, f haar vijftiende, heeft Rieky Eickmans slapeloosheid geleden. Elke nacht lag ze vier uur in het donker voor zich uit te n voordat de slaap, „het middel tegen zorgen, de beste zalf voor elke pijn", wil tonnen. In schaapjes tellen geloofde ze niet pillen wees ze van de hand. „Ik ben me f gek, zo jong al". Soms greep ze ten einde S naar een boek en dat hielp dan af en toe, in het algemeen was haar houding er van doffe berusting. „Je moet er mee le- dacht ik. Je kunt er toch niets aan doen". rouwde met John, een twee jaar oude- peubelstoffeerder, en het toeval wilde die ook slaapproblemen had, zij het L ;e. Moest Rieky worstelen om de te kunnen vatten, haar man leed ?t euvel dat hij 's nachts keer op akker placht te worden en vervol- iet meer in slaap kon komen. Siga- roken. Glas warme melk drinken, aar weer proberen. Hoe duf en krib- it paar apart 's morgens soms aan de 'e dag begon, laat zich raden. En >nds nooit eens onbekommerd door- i, altijd vroeg naar bed in de hoop uur extra te kunnen maken, met dat het toch weer niet zou luk- Nu verstaat Rieky Eickmans de binnen een kwartier in slaap te terwijl John het vermogen bezit de van zijn nachtrust vrijwel onmid- weer op te pakken, mocht hij tus- jds wakker worden. Het wonder van want daar, in het Noordlimburgse, tn ze. „Het is in één woord geweldig, fijn er allebei verschrikkelijk blij De kwaliteit van ons leven is enorm terd, om het duur te zeggen. We ien met een gerust hart eens een la- hebben, want we weten dat we geen leem zullen krijgen met slapen. En ik belangrijk isals ik me over- Jenuwachtig voel, ga ik even op een zitten en doe een paar ontspannings- ingen. Niemand merkt het, maar je Itje zenuwen wel mooi kwijt. Bang dat de oude kwaal terug zal vallen? He- al niet. Ik weet nu dat ik het aan en als je dat weet, val je niet meer Ik zou graag tegen alle mensen met problemen willen zeggen: volg ook slaapcursus". ïs voor broodroof? t daardoor is het wondertje van Well ocht. Een slaapcursus zoals die ont- celd werd door psychologen van het tuut voor Klinische Psychologie en jonlijkheidsleer van de universiteit te cht. Eigenlijk zijn de technieken die i te pas komen, in vakkringen allang nd. Maar psychotherapeuten hebben Is een soort Steen der Wijzen voor gehouden. Uit vrees voor broodroof teren boze tongen. Aan andermans lemen valt immers aardig te verdie- wanneer je het oplossen ervan maar isief voor jezelf reserveert. Het nieu- 'an de Utrechtse slaapcursus is dat er lijk over beschikt kan worden door e maatschappelijk werker of andere verlener. En die vindt men tegen- dig in de verste uithoeken. Het nieu- s bovendien dat er overal samenwer- sverbanden aan het groeien zijn tus- ïuisartsen en het regionale of plaatse- maatschappelijk werk. Vroeger be- uwden veel medici de maatschappe- iverker als een ongelijkwaardige hulp- ener. De maatschappelijk werkers van kant durfden zich niet op bepaalde :inen te wagen zonder steun in de rug medische deskundigheid. Daarin t langzaam verandering. Steeds meer in zijn bereid uit hun ivoren toren te >en en steeds meer maatschappelijk cers schudden hun minderwaardig scomplex af. Er ontstaan teamverban- waarbinnen exclusieve behandelings loden opeens in het bereik komen een breed publiek. >ok de slaapcursus. Er lopen er mo- teel zo'n dertig, verspreid over het land. Maar in Well? Slapeloosheid in 1? Het 2800 bewoners tellende dorpje rond zijn laat-middeleeuwse kasteel te melen in het land waar de asperges ien. Vroeger bracht het veer over de s nog enige levendigheid. Sinds de w van de grote brug in de verbinding ray-Kevelaer echter kan men in ho- "estaurant Het Veerhuys gelijktijdig O i John en Rieky Eickmans: „De kwaliteit van ons leven is enorm ver beterd, om het duur te zeggen. We hebben geen pro blemen meer met slapen kanonnen afschieten en blinde paarden loslaten zonder kans op noemenswaardig leed. De moderne wereld raast eraan voorbij. Gezapige rust hangt over de laag bouw. Slaapverwekkend. Problemen van deze tijd „Toch ligt het in Well niet anders dan el ders", doceert huisarts H. Schönberger na kennisneming van deze verbazing. „Naar schatting lijdt tien procent van de Neder landse bevolking aan slaapstoornissen en dat percentage geldt ook voor Well". Hij rangschikt het verschijnsel onder de pro blemen van deze tijd. Net als toenemend alcoholgebruik, hyperventilatie, overge wicht, hoofdpijn en noem nog maar een paar dwarsstraten. Omdat hij er weinig neil in zag de kwaal louter met kalmeren de middelen en slaaptabletten te bestrij den, verwees hij patiënten die daarvoor in aanmerking kwamen, door naar het loka le maatschappelijk werk. Het groeiende samenwerkingsverband waarvan zojuist al is gerept. Bij dat maatschappelijk werk zat Joop Kroezen en die had weer van de Utrechtse slaapcursus gehoord. Hij liet de desbetreffende instructies komen, deed er proeven mee op vrienden en kennissen, zag dat ze werkten en besloot tot profes sionele toepassing, onder toezicht van het artsencollectief uiteraard waarvan dokter Schönberger deel uitmaakt. Een school voorbeeld, kortom, van de manier waarop behandelingsmethoden uit de academi sche sfeer kunnen worden gehaald en 'ter beschikking komen van de eerste-lijn- hulp, van de basis, van de gewone man of vrouw. „Niet alle mensen met slaapstoornissen kunnen geholpen worden door middel van een slaapcursus", aldus dokter Schön berger. „Maar zo'n dertig tot veertig pro cent toch wel. En daarvan vindt de over grote meerderheid Utrecht spreekt van zeventig procent er baat bij". Maat schappelijk werker Joop Kroezen durft verder te gaan. „Mijn ervaring is dat drie kwart van de cursisten al na vijf, zes les sen van de problemen af is. Het werkt enorm. Er kan geen pil tegenop. Je ziet gaandeweg de gezichten gewoon verande ren. Ze worden meer uitgerust. Minder tobberig. En het minderwaardigheidsge voel, zo van: wat moet ik toch een zak zijn dat ik niet kan slapen, verdwijnt". Eigen verantwoordelijkheid Een gering percentage cursisten vindt geen baat. Dokter Schönberger: „Kijk, je moet de slaapcursus ook niet benaderen als het zoveelste welvaartsmiddel waar door je aan je eigen verantwoordelijkheid kunt ontsnappen. Het is een nieuwe bena dering met als uitgangspunt: de verant woordelijkheid ligt bij jezelf; wanneer je hulp vraagt, moet je beseffen dat een an der jouw probleem nooit zo goed kan op lossen als je het zelf kunt. Beschouw je de cursus niet zo, dan wordt hij zoiets als een tranquilizer. Dan kun je er geen heil van verwachten". Joop Kroezen: „Maar als de cursus werkt, werkt hij prima. We hebben nu een half jaar ervaring en de deelne mers bij wie het gelukt is, slapen nog alle maal even goed, sommigen zelfs beter". Ieder mens heeft wel eens moeite om in slaap te komen. Er wordt dan tot in de kleine uurtjes gepiekerd over problemen thuis, op het werk, in de omgeving. Span ningen. „Een normale, gezonde zaak",

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9