iremeenten kunnen lawaai- iverlast verkeer aanpakken nené de Korte maakt furore 1met Aniba 's Muziekkamer Kerstconcert K&O brengt m uzikaal alternatief f i jnmond en GS vragen takenlijst nieuwe provincies ^OE EEN OUD, BEKEND LEIDS CAFE WEER TOT NIEUW LEVEN KWAM I d Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. WMÜM LEIDEN Het Kerstconcert, georganiseerd door K&O in de Stadsgehoorzaal, viel op door haar programmakeuze. Deze be trof twee werken, die als buitenbeentjes in het serieuze repertoi re beschouwd moeten worden, te weten de Koorfantasie van Beethoven en het Gloria van Poulenc. Het Toonkunstkoor on der leiding van Hans van der Toorn zorgde voor de uitvoering, daarbij solistisch aangevuld en door het Gewestelijk Orkest be geleid. Beethovens Koorfantasie begint als een pianoconcert, met een inleidende solo, om vervolgens zich tot een koorwerk te ontwik kelen, waarin de pianopartij weinig meer dan een aanvulling betekent. Er is veel allure nodig om dit orgineel, maar weinig geslaagd geheel aantrekkelijk te maken. Pianist Willem Brons bouwde zijn spel doordacht en technisch beheerst op, maar be reikte niet de virtuoze bravour, die zijn improvisatorische partij karakter kan geven. Evenmin wist Van der Toorn, die met zijn beperking als koordirigent overigens een heel behoorlijke pres tatie leverde, koor en orkest tot geïnspireerd samenspel te bewe gen. Poulencs Gloria vormde wèl een gelukkige keuze. De ambiva lentie tussen de clowneske en ingetogen delen is eveneens apart, zeker voor dit genre, maar overtuigt door een goede samenhang. De in veel gevallen zeer muzikale uitvoering werd ook hier ont sierd door een tekort aan eenheid in koor en orkest. Daarnaast bleef het koor in voornamelijk vage klankcontoureen steken en werd daarom in de totaalklank wat onderbedeeld. De sopraan Anne Marie Dur blijkt over een stem vol helderheid en span kracht te beschikken en leverde daarmee de meest indringende en technisch sterkste bjdrage. jpEN/REGIQ LEIDSE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1981 PAGINA 5 VAN VERKEER TREKT 21 MILJOEN GULDEN UIT VOOR PROBLEEMGEVALLEN h W1 onze parlementaire re- [j dactie) p HAAG Alle ge- piten met meer dan •DO inwoners (peilda- 4 1978) alsmede een bt aantal kleinere ge- Jnten kunnen na de kerst beginnen met de aanpak van verkeersla waai in hun gebied. Dit aan de hand van de resul taten van een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van Volksge zondheid en Milieu is ge daan naar de geluidover- last door verkeer in de ge meenten. In totaal is van 500 gemeenten ene com puteruitdraai gemaakt waardoor de gemeente per straat en per woning na kan gaan waar ernstige geluidoverlast door ver keer bestaat. Aan de hand van de gegevens van het ministerie, die de ge meenten dezer dagen binnen krijgen, kunnen de gemeenten dan een programma voor de aanpak van die geluidhinder opstellen terwijl men bij mi lieuplannen, verkeersplannen en bouwplannen gemakkelijk kan nagaan waar het nemen van maatregelen om geluido verlast te beperken het meest gewenst is. Voor zeer urgente gevallen kunnen de gemeen ten van het ministerie een subsidie krijgen. Het ministe rie heeft voor de jaren 1982 - 1986 daarvoor 21 miljoen gul den uitgetrokken. De gemeenten zijn onder meer: Alkemade, Bodegraven, Leiderdorp, Sassenheim en Valkenburg. HAAG Bij de reorganisatie van het binnen- bestuur moet in de provinciewet een „positieve worden opgenomen, waarin het taken- en be- idhedenpakket van provincies-nieuwe-stijl is aan- ven. Dit bepleiten Gedeputeerde Staten van Zuid and en het dagelijks bestuur van openbaar lichaam mond in een rapport w Zij willen dat aan de positieve lijst een actieprogramma wordt gekoppeld, dat onder verantwoordelijkheid van de minister van Binnenlandse Zaken wordt opgesteld. In dit programma moet het rijk aangeven hoe en wanneer geld beschikbaar komt om de provincie te versterken op de terreinen die in de positieve lijst zijn opgenomen. bi hun reactie op de regeringsplannen om Zuid-Holland te split sen hebben beide besturen eerder dit jaar al een positieve lijst als voorwaarde gesteld. Bij de positieve lijst gaat het om zaken als planning, ordening, coördinatie, stimulering, toezicht en ini- tiëring. Beide besturen stellen dat de behartiging van alle taken moet gebeuren in overleg met de gemeenten. Het rapport wordt de komende weken besproken in adviescommissies in provincia le staten van Zuid-Holland en uit de Rijnmondraad. Korte is een begaafde duizendpoot en dat kwam goed uit bij het op poten zetten van „Aniba" als een soort cultureel centrum. Je zou het, met een beetje goede wil, de Hoogte van De Korte kunnen noemen. In Frankrijk is dat alles in feite gerijpt, en dat kwam zó. Laten we René zelf maar vertellen. „In '75 kwam ons gezin onze zoons zijn nu 11 en 13 in Frankrijk terecht. In het departement Herault, even buiten het dorpje Fraïsse sur Agoüt in de bergen, 150 km. van de Spaanse grens. Dikke pakken sneeuw en verwarmend vertier 's winters. We hadden daar een boerderij met 5 ha grond. Die boerderij was 50 jaar onbewoond geweest en we hebben dag en nacht gewerkt om de boel weer leefbaar te maken en het land opnieuw in cultuur te brengen. Leuk geboerd ook en geleefd van de opbrengst van het fokken van kleinvee. Ik heb toen wat paarden aangeschaft en daarmee organiseerde ik kinderkampen, ruiterkampen zeg maar, voornamelijk voor Nederlandse kinderen in de vakanties. Die jeugd kon op deze manier kennismaken met een stukje ongerepte natuur. Ik leerde de kinderen pottenbakken en schilderen, er werd gezamenlijk gemusiceerd, en ze ontdekten wat er groeide en rondkroop". René de Korte heeft in Zuid-Frankrijk een aangename periode meegemaakt; te hooi en te gras lesgeven, tekenen, schilderen en muziekmaken. Zijn hoofdinstrument is gitaar, maar De Korte is even goed thuis op de klarinet, de trompet en saxofoon. „Multi- instrumentalist, zou je kunnen zeggen. Dat heb ik met de paplepel in gekregen. Mijn vader blies trompet in enkele Leidse korpsen. Vandaar dus. Zo kwam het ook, dat ik in Fraïsse een fanfare oprichtte en die mensen gaf ik dan muziekles. De laatste tijd heb ik er met iemand een café-restaurant met discotheek gerund, en daar heb ik toen een café-theater van gemaakt, met een podium. Ik nodigde muzikanten uit om er te komen spelen. Het sloeg in als een bom. Ik kreeg er beroemdheden aan huis, zoals Chris McGregor, een Kianist die o.a. bekend is van et Northsea Festival, een blanke Zuidafrikaan die met muziek protesteert tegen de onderdrukking in zijn land van de zwarte bevolking". „Ja, het was allemaal van hoog muzikaal gehalte. En daar wilde ik in Leiden mee doorgaan. Een verhaal apart. In Frankrijk hoorde ik namelijk, via een telefoontje, ruim een jaar geleden, dat „Aniba" in Leiden te koop stond. Nynke en ik vonden dat eigenlijk een prima idee, want we wilden terug naar de bewoonde wereld. Nou, Nederland leek ons een goed alternatief voor ons stekkie hoog in de bergen. We hebben de zaak afgehandeld, kochten het pand, en op 17 juli dit jaar ging de boel open. Meteen een stampvolle zaak met oude klanten. Een hele belevenis waar direct vaart achter zat. Het ging als een lopend vuurtje:.... „Aniba" is weer open, en je kent 'm wel, die René de Korte, die vroeger, strijk en zet, daar ook z'n pilsje kwam halen". Nou, „Aniba" heeft een zijzaaltje, dat er, volgens De Korte, „een beetje bijhing. Er werd af en toe gekaart en soms was er een serieuze vergadering, waaraan het horecawezen enige luister bijzette. Meestentijds was het zaaltje improduktief". Kom er nu maar eens, en je ziet een metamorfose: het Trio Ben Zwart, als een hommage aan Django Reinhardt) trekkken we een geselecteerd publiek, naar gelang de soort muziek. We hebben er nu zowat 10 muziekzondagen opzitten, en ik zou ze niet graag meer willen missen". René de Korte is nog niet aan het end van z'n Latijn. Hij piekert over „literaire toestanden in huis halen". Schrijvers, die komen voorlezen uit eigen werk. „Lijkt me boeiend om dat erbij te betrekken. En klassiek ook. Klassieke muziek. Die mogelijkheid staat ook nog open. Ik wil contacten gaan leggen met, bijvoorbeeld, de muziekschool aan het Rapenburg. Wellicht zitten er in de eindklassen lui die een trio of een kwartet kunnen opbrengen. Natuurlijk doe ik ook mee aan de tweede Leidse Jazzweek, die op 13 januari met een kroegentocht begint. Een hele happening. Dan vieren bij ons The Jazz Pilgrims, onder leiding van Remy Bör von Hemmersweil uit Voorschoten, hun 25-jarig bestaan. Als artiest-gastsolist onder meer Wybe van Haersma Buma, oud- trompetist van de Dutch Swing College Band, thans spelend in de Reunion Jazz Band". Hij blijft er rustig onder, René de Korte; maar zijn gezicht, dat goeddeels verborgen gaat achter een bril en onder een harige wildgroei, weerspiegelt „great expectations", grote verwachtingen. „In 1982 ga ik op dezelfde voet verder. Maar ik heb veel goede woorden voor onze vaste clientele. De meeste gasten uit de kring zijn nog niet zo gewend aan die muzikale opwinding in „hun" café. Maar ze reageren erg positief hierop; men voelt zich erbij betrokken. Ze zijn nieuwsgierig, komen kijken en luisteren naar levende muziek, en blijven soms hangen Meta de Vries roept 's zondagsmorgens over de radio onze concerten om, en de klanten vinden dat geweldig. Ze maken er zelfs bandopnamen van. Van Meta de Vries dan. Ja, het is een geslaagd experiment geweest, die Muziekkamer. Het heeft onze klanten niet van het café vervreemd. Kijk, met mensen die 30, 40 iaar hier over de vloer komen, daar moet je een beetje eerbiedig mee omgaan. Ze moeten rustig hun pilsje kunnen blijven drinken". Het regiem van „Aniba" is in de loop der maanden grondig gewijzigd. René de Korte doseert er zijn impulsen en intenties. „Tot 1 uur 's middags klinkt in het café klassieke muziek, die voor een prima ochtendsfeei zorgt. Daarna draaien we wat lichtere jazz. De geijkte „cafémuziek" is afgelopen. Ik weet het, ik leg daarmee een behoorlijke claim op hel uithoudingsvermogen van mijn bezoekers. Maar ik het gewoon gekozen voor de allerbeste muziek in dit etablissement. Als cafébaas heb ik uiteraard mijn filosofie. Er is geen kroegbeheerder die geen eigen filosofie heeft. Nou, bi; mij moet in een café aandacht voor het vak zijn, een goed glas bier, de asbakken schoon, en een stukje anarchie, als afspiegeling van de maatschappij, in een quasi huiselijke omgeving, met die kleedjes op tafel ook. Dat is niet Frans, maar wel Hollands. Ik ben geporteerd voor een wat bewuste, hoewel gereguleerde „wanorde": alles moet op z'n plaats, de mise en place is heel belangrijk. Daar wil ik zelf erg streng op zijn". Bij „Aniba" van De Korte „ach Nynke, schenk nog 'ns in, wil je moet je probleemloos je pilsje kunnen drinken, of iets sterkers tot je nemen. „Akkoord", zegt René bedaard, „maar er moet ook iets te vinden zijn van tegenstellingen: mooi en lelijk naast elkaar. Het mooie even verstoren: dat is de taak van het café, vind ik; als caféhouder moet ik daar rekening mee houden. Die kleine wanorde wordt bij on§ getolereerd, zelfs aangemoedigd, als het binnen de perken blijft". Die perken worden door De Korte afgezet en hij blijft de toezichthouder die de huiselijke regels handhaaft. Geen gelor en gehannes aan de deur, na enen 's nachts: René wil het fijn houden en toch attractief voor iedereen. Zeker voor z'n „oudjes", die bij hem jong blijven en zich meten met late pubers op de biljarttafel. „Zie je, dat is iets positiefs, dat is een louter ideaal van verpozing in een café". Voor het overige gaat „Aniba" met de muziek mee. Als 't effe kan elke zondagmiddag. Op niveau. „Some dreams are on parade", en menig luisteraar haalt er dan zijn hart op. Afgelopen zondag weer: broer en zus Joe en Antoinette, samen vormend The McKenna's. Terug van toernees door de V.S. en Canada. Met traditionele Ierse muziek, ondersteund door bagpipe (zelf geproduceerde doedelzak) en harp, het Ierse nationale instrument bij uitstek. Joe, drievoudige Iers en Engels kampioen doedelzak. Oude Ierse muziek, gezongen in de eigen oude Ierse taal, het Gaelic. Het was „full house". Allemaal in Aniba's Muziekkamer, met gekwalificeerd gedonder in de glazen. Op de agenda staat, verderop, voor zondag 17 januari de groep „Kinker", een 5 mans- formatie uit de Amsterdamse Kinkerbuurt. Maar vóór die tijd valt op vrijdagavond 8 januari te genieten van een jam session, met „Dommel Volk" uit Vlaanderen. Geen muziek om als cafévolkje bij te dommelen, maar Belgische „folk", traditionele volksliederen, die zich zullen vermengen met de voortbrengselen van iedere bezoeker die zelf z'n instrument meebrengt en bespeelt, die middag. Want zo ontstaat pas een echte jam", of „opeenhoping". re; "«et is nog niet zo erg lang dat er in Leiden ewat nergens „levende" werd gemaakt in Dat beeld is echter Ifondig aan het veranderen. ïe|et de regelmaat van de 'ojok wordt steeds meer in 4 buurt van de tap aan en groepen de elegenheid geboden zich an hun goede istrumentale en vocale Jfpnten te laten zien. Neem ff fi maar, bijvoorbeeld, de lflermaarde lokaliteit vanaf 1921 op de ejoek van de Witte Singel en Herenstraat bezig met r pn innemende sociale ajnctie. Sinds Bert Aniba en h Sari er in '76 mee stopten 'as de klad allengs erin ekomen; „Aniba" heeft een eriode van verval gekend ..raarin de dorstige en op uit zijnde Santen in toenemende mate .Wegtrokken naar andere établissementen, of gewoon 's hemelsnaam maar thuis ajleven. „Aniba" is zelfs een Ijdje „dicht" geweest. Dat is |u wel anders geworden, edert René de Korte en zijn 'riese vrouw Nynke, f toormalig onderwijzeres, er See honneurs waarnemen. aaAniba" is zowaar verheven teot een tempeltje van van de zuiverste rgiop; een sociëteit enige ruimte is a-oor aberraties, waarvoor ichter dan weer regels »estaan. Nee, er zit zonder neer weer muziek in uAniba", en cafébaas De lorte heeft daar een aparte amer voor. tené de Korte heeft niet q lleen in korte tijd (hij >e >egon in juli „Aniba" naar ïieuwe hoogten te voeren) >en reputatie als espectabele kroegbaas ipgebouwd, hij is nog van heel wat andere markten '«thuis: hij schildert en tekent kunst, bespeelt verschillende Mjnstrumenten, heeft geboerd jlls „farmer", fokte kleinvee wat al niet meer. De Nynke en René de Korte achter de tap in hun tempeltje, op de hoogtij van maandag, als ieder een het begin der week komt vieren, maar niet per se op de foto wil... „koper" van blaasinstrumenten aan de wanden, vergezeld van „eigen werk" van René: grafische composities, abstract en figuratief; „unic^' ofwel eenmalige exemplaren, met boekdrukinkt tot stand gebracht. De Korte wil er permanent exposities gaan houden. Aniba's Muziekkamer: muziek annex galery. „Ja, met die kamer heb ik meteen veel voor gehad, omdat ik dat café-theater in het achterhoofd had. Alleen: „café-théatre" was te Frans voor Leiden. Nee, dan is Muziekkamer een best Nederlands woord voor deze opzet. Je moet het eenvoudig houden". Van de muzikanten die hij uitnodigt eist De Korte, dat ze muzikaal kwaliteit hebben. „Iedere muzieksoort is welkom, mits die kwaliteit wordt waargemaakt Zakelijk houdt het wel een risico in, door de nadruk op kwaliteit te leggen en bewust niet te letten op populariteit Dat zou evenwel een te gemakkelijke sleutel zijn, en daar hou ik niet van. Wel paradoxaal voor een ondernemer, nietwaar het zakelijk gewin ondergeschikt maken aan kwaliteit en cultuur. En ik doe dat nota bene op m'n enige vrije dag, de zondag. Maar dan doet het café wel mee, in de pauzes; men praat dan met elkaar en met de artiesten. Op die zondagen met muziek (dat is begonnen op 27 september met het Een plaatje van het concert in „Aniba's Mu ziekkamer" op 8 no vember linksboven Ruud Boogaards (van de banketbakker), drums, linksvoor Rudy Brink, sax, daarachter Fred Pronk, bas, voor aan kroegbaas-van- vele-markten-thuis René de Korte, gitaar, en rechts, aan de piano, Martin Haak. Een Mu ziekkamer in volle he vigheid.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5