Geen verkoop van vuurwerk in Merenwijk LEIDSE MIDDENSCHOOL KWESTIE VAN LANGE ADEM der wet Pas opgerichte vereniging aan het werk LEIDSE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1981 PAGINA-S \eneerP. 'fs niet khzelf De parket- riep de volgende lachte naar voren: me- r V. „Ik ben het niet," Üe de schorre reactie 1 iemand achter in de '$tszaal. „Dan moet u ren zitten," zei de par- "jvachter. Brommend im de 'meneer V.' toch dr voren. Kantonrechter Koning lachte even, 3|at hij per ongeluk het keerde mapje pakte. ga je lachen," vroeg zvermoedelijke 'meneer iDe kantonrechter was Q<er in de zaak verdiept de snode opmerking te l(en. Even later vroeg de hjiter of hij met meneer cyan doen had. „Ik heet rh V.," zei de verdachte. rechter wilde weten de meneer dan wel „Ik heet P...," was De tenlaste- had vermoedelijk betrekking op de per- li in kwestie, op me- j P. dus. Toch was de ut in de dagvaarding leiding om het paperas Sig te verklaren. „Dan ■>jgt u binnenkort alsnog dagvaarding in de jvenbus, waarop uw jn hopelijk wel juist ipield staat. Ik zie u dus henkort weer," sprak kantonrechter. Daar- b was de verdachte een armer. „Kunnen ze bij je thuis komen?" een vrouwenstem de publieke tribune. 1 echtgenote van de Jnder-valide) verdachte efelde naar voren en igevraagd opende zij iwe onderhandelingen. |»t is al vier keer mis ge- Of de naam klopt of het adres is ver- Er is altijd wel snerpte de dame. De iter maakte duidelijk, de vrouw haar ver- fchte echtgenoot tijdens volgende zitting kan tegenwoordigen, zodat niet weer behoeft te aen. Dat leek de dame niet zo gek. Ondertus- knoopte de verdachte i jas alweer dicht „Ach, chien kom ik zelf wel. I zal wel zien," zei hij weids armgebaar. Ge- nkeerd door zijn vrouw frliet de verdachte de ptszaal. Het duurde nog g, voordat het stemge- van de vrouw in de lie gang was weggestor- tjatspoord sin dame was bekeurd, gfdat zij geen gehoor had aan het grinkel de bellen en het ge ler van de lichten van spoorwegovergang aan napenlaan te Voorscho- Natuurlijk reed de iuw er al jaren en had „te goeder trouw" ge- ïdeld. De verbaliseren- "J agent stond gisteren als lige voor de rechter. in de houding ver- irde hij dat de ver achte pas bekeurd was, e|dat de bellen en de lich- reeds vijf seconden getoond nog op- rjrbest te functioneren. Zo e|geveer op het moment, a^t de overwegbomen be- te dalen, werdden bonnen utgeschreven. ^et was bijzonder druk. c kon moeilijk stoppen :t al die auto's achter En als ik eenmaal x de streep ben, blijf ik •t staan. Dat is veel te int," aldus de dame. kwam de rechter ligszins merkwaardig tor. De auto stond im- Jers lang niet op de rails. u was gestopt op het dat de signalen llf werking traden, had u "Üfs ruimschoots voor de opstreep tot stilstand Unnen komen," consta- terde de officier van jus- •Jie, mr. Wubben. De ver achte gaf zich over. Dat 51 zeggen, zij liet het ge- °fel gelaten over zich komen. De officier jste een boete van hon- %ddertig gulden, ^ntonrechter was het aar volledig mee eens. De doordeelde dacht daar Qf»ders over. Zwijgend, war ietwat ontspoord 9ng zij heen. 1 WIM BUNSCHOTEN LEIDEN De in de Merenwijk gevestigde drogist J. Maasdam mag geen vuurwerk verkopen vanuit zijn lo ket bij het winkelcentrum De Kopermolen. De ge meentelijke commissie voor de beroep- en bezwaar schriften heeft de beroepschriften, die waren inge diend tegen het besluit van B en W om de verkoopver gunning te verlenen, gisteren gegrond verklaard. De winkelier gaat in beroep bij de Raad van State. In 1976 besloot de gemeente raad, dat er in Leiden maxi maal tien winkels mogen zijn waar de verkoop van vuur werk is toegestaan. Er waren er dat jaar dertien. Begin jaar dit was het aantal verkoop punten gezakt tot negen. Maasdam zag het gat in de markt vroeg bij de gemeente een hinderwet- en een ver koopvergunning aan voor het verkoop van vuurwerk vanuit het pand Rosmolen 7. Dit is een magazijn, waar Maasdam een loket in liet aanbrengen, aan de achterzijde van het winkelcentrum De Kopermo len. B en W hebben de beno digde hinderwetvergunning inmiddels verstrekt. Maasdam zou de eerste zijn, die in de Merenwijk vuurwerk gaat verkopen. De beroepschriften tegen het verstrekken van de verkoop- vergunning waren ingediend door omwonenden van het winkelcentrum. (Eerder had den collega-winkeliers van Maasdam tevergeefs bezwaar aangetekend tegen het verle nen van de hinderwetvegun- ning.) Volgens de indieners van de bezwaarschriften is de lokatie in de Merenwijk te ge vaarlijk en te onoverzichtelijk om de verkoop van vuurwerk toe te staan. Eén van de indie ners van een bezwaarschrift is mevrouw Telkamp: „Vuur werk verkopen is daar veel te gevaarlijk. Er rijden auto's af en aan en er is niet eens een stoep, waar je op kan staan als je vuurwerk koopt De kans is veel te groot, dat er vuurwerk in het overdekte winkelcen trum wordt gegooid." Volgens Maasdam voldoet hij aan alle wettelijke voorschriften en zijn de bezwaren van de om wonenden tegen elk verkoop punt van vuurwerk aan te voeren. „Daar komt bij, dat ik de zwaarste stukken vuur werk niet zal verkopen." üe commissie voor de beroep en de bewaarschriften gaf Maasdam tot verbazing van een aantal ambtenaren geen gelijk: „Er bestaat daar inder daad een onoverzichtelijke si tuatie, er is geen stoep en het is nabij een druk overdekt winkelcentrum. Het college van B en W had de belangen Het omstreden loket voor de verkoop van vuurwerk aan de Rosmolen. van de omwonenden beter moeten afwegen," aldus voor zitter Olivier in zijn uitspraak. De commissie was niet una niem in haar beslissing. Het lid Dallinga, stelde dat de bezwa ren „gedeeltelijke van algeme ne aard waren Maasdam zegt al 10.000 gulden in zijn vuur- werkhandel te hebben geïn vesteerd. Drogist Maasdam gaat in be roep tegen de beslissing van de commissie bij de Raad van State. Hij zal bij de Raad van State ook een verzoek tot schorsing van de beslissing van de gemeentelijke commis sie indienen. Wanneer de Raad van State die schorsing inderdaad tijdig uitspreekt in afwachting van een defini tieve behandeling van het be roep van Maasdam kan de drogist volgende week toch zijn vuurwerk aan de man brengen. 'ï- J.G. Schumacher Directeur J.G. Schumacker van bet Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden zal per oktober 1982 de dienst ver laten door gebruik te maken van de VUT. Als zijn op volger is benoemd de heer CJiJ. Tibbe (49), thans al ongeveer tien jaar werkzaam als directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Doetinchem. De heer Tibbe begint zijn werkzaamheden op 1 februari. Hij krijgt zodoende de gelegenheid zich tot aan het vertrek van de heer Schumacher in de Leidse situatie in te leven. Ook zal hij de voorbereiding op de overgang naar het arbeidsbureau-nieuwe-stijl, die in december '82 zal be ginnen, ter hand nemen. Prijs De heer Th. van Noort uit de Sportmanstraat 2 in Oegst- geest heeft een wintersportvakantie ter waarde van dui zend gulden gewonnen. Hij won de vakantie met een prijs vraag die door kledingbedrijf Peek Cloppenburg was uitgeschreven ter gelegenheid van de introductie van een eigen merk sportkleding door het kledingbedrijf. Nachtmis (1) Jongerengroep The Lord's Folks van de Herensingel parochie verzorgt donderdag 24 september om twaalf uur de nachtmis in de Herensingelkerk. Koor en com bo staan onder leiding van diligente Af. de Groot Voorganger is de mis in pastor P. de Ridder. Nachtmis (2) Jongerenkoor Petrus-Leonardus verzorgt op kerstavond twee nachtmissen, de eerste om acht uur in de Leonardus- kerk aan de Haagweg, de tweede om half twaalf in de Pe- truskerk aan de Lammeschansweg. Het combo van het koor is voor deze gelegenheid verstrekt met een houtbla- zérsensemble. Kijkhuis De films die volgende week in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat draaien zijn gebaseerd op het motto humor en satire. Maandag 28 december wordt de film Der Neger Erwin" van de Duitse schertsfilmer Herbert Achternbuscb gedraaid. De regisseur heeft in deze film net de gevangenis verlaten, besluit een film te gaan maken en nodigt iedereen uit daarin een rol te vervullen. Dinsdag 29 december draait Wie zingt daar zo" van de Joegoslaaf Slobodan Sijan, door het kijk huis uitgeroepen tot de beste film van 1981. Het is een zwarte komedie over bet kleinburgerdom aan het be gin van de tweede wereldoorlog in beeld gebracht tij dens een bustocht van een aantal vreemde personages naar de hoofdstad. Vrijdag 1 en zaterdag 2 draait Mon key Business van de Marx Brothers. In deze film zijn de broers als verstekelingen aan boord van een grote oceaanstomer. Eenmaal ontdekt wisselen de komische situaties zich in een nog nooit vertoonde snelheid af. Politie op glad ijs De jongere Leldenaar zal zich gistermiddag verbaasd hebben afgevraagd of de politie soms tot de conclusie was gekomen dat het ondanks het voortdu rende winterweer toch te ge vaarlijk was om op de singels te schaatsen. In de loop van de middag meldden zich twee agenten aan de bevroren Zoe- terwoudse Singel. Geen auto met zwaailicht was het ver voermiddel waar de heren zich mee voortbewogen en ook de dienstfiets was op het bureau achtergelaten: de heren ston den dit keer op de schaats. Voor de oudere Leidenaars is het een bekend beeld. Zij zijn vertrouwd met de singels die officieel de „gemeentelijke ijs baan" heten en de traditie wil nu eenmaal dat politie op de schaats daarbij hoort. Dat de winters de laatste jaren niet erg streng waren, blijkt uit het feit, dat voor het eerst sinds vijftien jaar is, dat de politie zich op glad ijs begeeft. LEIDEN De Midden school Vereniging, afde ling Leiden is onmiddel lijk na haar oprichting eind vorige maand tijdens een discussiebijeenkomst in 't Parlement aan het werk gegaan. Het eerste informatieve gesprek met de gemeente heeft al plaatsgehad. De totstand koming van een midden school zit er op korte ter mijn in Leiden zeker niet in. De Middenschool Ver eniging stelt zich ten doel het verschijnsel „midden school" te propageren en streeft naar de oprichting van dergelijke scholen. TV Hisrtissle over de midden school laaide in de onder wijswereld en ver daar bui ten fel op, nadat de minister van onderwijs, J. van Keme- nade, in de jaren van het ka binet Den Uyl met zijn ideeën over de middenschool naar buiten kwam. Van Ke- menade wil met de midden school alle kinderen in het voortgezet onderwijs even veel kansen geven. Daartoe zouden leerlingen, die van de lagere school komen, zich tot hun vijftiende of zestiende jaar niet nieer moeten spe cialiseren in een bepaalde onderwijsrichting, zoals MAVO, HAVO of LTS. De studiekeuze wordt in deze opze.t uitgesteld. De leerlin gen krijgen via de midden school een bredere vorming en ontwikkeling, vinden de voorstanders. Zo zou op een middenschool veel meer aan dacht aan zorg- en expressie vakken besteed moeten wor den. De middenschool zou met name de kinderen uit zogenaamde „kansarme mi lieus" meer kansen in hef onderwijs moeten bieden. Zo zouden hun kansen in de maatschappij vergroot wor den. Tegenstanders van de ideeën van Van Kemenade wijzen erop, dat de middenschool niet in staat is kinderen goed onderwijs te bieden, omdat de nieuwbakken school niet in staat zou zijn kinderen met sterk uiteenlopende mo gelijkheden en van zeer ver schillend niveau op te van een. Met name de bollebozen zouden er onder lijden, dat het tempo lager ligt Het uit eindelijke resultaat van de voorgestelde vernieuwing van het onderwijs zou zijn, dat het niveau van onderwijs over de hele linie zou terug lopen. Dat deze opvatting ook in het eerste kabinet Van Agt hoogtij vierde, blijkt uit het feit dat de initiatieven van Van Kemenade op een laag pitje werden gezet Met het aantreden van het tweede kabinet Van Agt en met Van Kemenade weer als minister van onderwijs, za gen de voorstanders van de middenschool hun kansen groeien. Ook in Leiden kwa men de voorstanders van de middenschool in het geweer. De Leidse afdeling van de vereniging werd een feit Wat Leiden betreft wil de vereniging de totstandko ming van dergelijke scholen uitdragen door met alle la gen van het onderwijs te dis cussiëren. Dit zou toegespitst moeten worden op de Leidse situatie, waardoor duidelijk moet worden in hoeverre het mogelijk is middenscholen in Leiden op te richten. Er zou gestreeft moeten worden naar het opzetten van expe rimenten. Uitgezocht zou moeten worden hoe een mid denschool er uit zou moeten zien. De Vereniging ver wacht een belangrijke impuls van een discussienota, die de minister van onderwijs waarschijnlijk begin volgend jaar op tafel zal leggen. Daar na zou een wetsontwerp moeten volgen. De Leidse afdeling van de vereniging is haar werk be gonnen met een informatief gesprek met vertegenwoordi gers van de gemeente. Daar in werd onder meer inge gaan op het BOVO-project (BO staat voor basisonderwijs en VO voor voortgezet on derwijs). Dit project loopt al ruim een jaar op alle Leidss openbare scholen. Het be steedt aandacht aan de mid denschool, waarbij wordt in gegaan op de werkwijze in lager en in voortgezet onder wijs. De gemeenteraadscommissie onderwijs zal begin volgend laar ook uitgebreid aandacht besteden aan de midden school. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Jacob z.v. M. van Weizen en A. M. Vendel; Thomaa Jan z-v. P. A. Stam en A. P. Thomas; Carlo Engelbertus Johannes Petrus z.v. E.A.M. Oostdam en C. E. Nies- sen; Melisse d.v. J. Noé en J. M. Ver- rijt; Paulus Benjamin z.v. A. F. J. van Raan en P. M. Wilke; Anne Jacob Hendrik z.v. A. J. Alkema en C. E. Leibbrand; Maria Elizabeth Christina d.v. E. C. van der Poel en E. M. Zwa nenburg; Kenneth Samuel Lincoln z.v. B. L. H. Morsink en M. I. Pattiapon; Anna Frances Acushla d.c. A. Pea cock en F. K. Lynch; Alexandra Jo hanna Wilhelmina d.v. H. J. W. Aker boom en M. H. Riebeek; Cornelis Si mon Jacobus z-v. A. H. M. van der Hulst en G. C. M. van Egmond; Peter z-v. C. Messemaker en J. J. Boez- aard; Edwin z.v. M. Hageman en M. J. Bek; Jimmy z.v. R. W. van "t Hoen en M. Hansen; Martinus Maarten z.v. M. van Duijn en P. Koopman; Anton Jo hannes z-v. G. A. van den Berg en A. J. Koolhof; Saskia d.v. M. Cupido en M. Westrik; Arno Benjamin z.v. A. H. A. M. van Haarlem en J. M. C. Krom hout; Debora d.v. C. Kortenoeven en K. van der Waal; Marijke d.v. H. J. A. Driessen en J. van der Zwart; Mees Elisabeth d.v. F. Duijfjes en G. G. J. Veilekoop; Grietje Cornelia d.v. J. M. J. Hermans en H. Waldijk; Jan z.v. J. J. Visser en E. Hlemenz; Aynur d.v. M. Ozdemir en S. Akkaya; Bob z.v. J. van Es en D. J. E. van Vliet; Jacobus Gerardus z.v. J. Schreuder en M. de Haas; Diane Johanna d.v. G. P. A. Walraven en J. P. M. van Velthoven; Dennis z.v. G. J. Jungerius en M. G. M. van Schle; Thu d.v. T. Phan Van en M. Tran; Danlëlle d.v. E. Zonder wijk en M. de Best; Maaike d.v. R. W. van der Kraan en M. J. Vreeken; Ray mond Jacob z-v. B. L. Burley en A. Guijt; Renè Adrlaan z.v. A. Spaander man en C. H. M. Smit; Wilhelmina d.v. J. Schuitemaker en W. van Rijn; Bas- tiaan Ronald Edward z.v. J. A. R. Keus en H. Broekhuysen; Daniëlle d.v. R. de Boer en J. Snatersen; lan Bernardo z.v. H. J. Luijk en R. Molina; Alexandra Wilhelmina d.v. J. P. Bij voet en M. W. A. Kralt. G. B. Hofenk, geb.'9-3- 1932 man; H. H. C. Verduyn, geb. 22- 1-1905 vrl.; B. C. F. Sluyterman, geb. 14-6-1920 vrl. echtg. van S. J. van Ooststroom; A. J. M. Sepers, geb. 16-2-1916 man; M. Schaap, geb. 22- 2-1902 man; J. Hofman, geb. 19-6- 1916 man; A. J. Aanhane, geb. 4-4- 1904 man; J. C. Marijt, geb. 21-6- 1927 vit echtg. van D. Remond; J. P. Verlegh. geb. 24-7-1895 vrl. echtg. van C. A. Voorham; J. Strijk, geb. 23- 12-1913 vrl. echtg. van W. de Feij; J. Sonneveld. geb. 15-12-1949 man; N. W. La vies, geb. 24-7-1907 vrl. geh. gew. met G. Husen; S. C. H. Sanders, geb. 24-2-1894 vrl. geh. gew. met P. A. C. D. Verstraaten; T. van der Loo, geb. 19-2-1928 vrl. echtg. van J. de Jong; G. van Herk, geb. 22-1-1934 vrl. echtg. van J. W. Nomen; D. Jan zen. geb. 30-3-1915 man; S. J. Pret, geb. 23-4-1906 man; A. D. van Vliet, geb. 1-9-1928 man; M. K. Birlnciler. geb. 11-7-1942 man; O Tuncer, geb. 20-12-1950 vrt echtg. van M. K. Bi- Gehuwd: G. P. Sllerlngs en S. van de Wijngaard; B. J. van den Berg en F. RIJgersberg; R. Brugmans en S. Min- ke; A. W. van der brug en J. C. M. Deurtoo; R. A. van Leeuwen en D. G.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3