„De grote dingen zijn al geregeld" Elders in dit kerstnummer: Mond- schilderes Riek de Vos dag in dag uit gefascineerd door de pereboom in de tuin. I[RSTMIS 1981 Veel aandacht heeft het niet getrok ken, maar voor de invaliden Riek de Vos en Pieter de Leur is 1981 in dub bel opzicht een bijzonder jaar geweest. Het Jaar van de Gehandicapte viel sa men met het zilveren jubileum van de „Vereniging der met mond of voet schilderende kunstenaars". Een inter nationale, in Lichtenstein gevestigde organisatie, waarvan de mondschil- ders De Vos en De Leur de twee Ne derlandse leden zijn. De overige 53 wonen verspreid over de hele wereld, tot in India en Japan toe. Hun werk wordt gereproduceerd op briefkaarten en kalenders. Als honorarium ontvan gen ze een vast maandsalaris, aange vuld met een winstdeling aan het eind van het jaar. In zijn woonplaats Hee renveen troffen we Pieter de Leur terwijl hij, dit keer uitsluitend voor ei gen genoegen, in de weer was met een kersttafereel. In Benschop spraken we Riek de Vos. „Met Kerstmis dringt het altijd extra goed tot me door dat elke dag van elk mensenleven zin heeft. Voor ik als mondschilderes aan de slag ging, heb ik twaalf treurige jaren meegemaakt. Maar ook die had ik, achteraf bezien, niet willen missen. Je groeit, of je er nou erg in hebt of niet. En als je gelooft dat je leven in Gods plan is opgenomen, kan het niet mis lukken. Een mens moet veel regelen in dit leven. Ongetwijfeld. Maar de Grote Dingen die zijn al geregeld". PAGINA 7 Enkele kilometers uit de kust nabij Enkhuizen is bo ven de golven van het IJsselmeer een miniem driehoekje te zien Een ver dwaald baken in zee? Een weersta tion? Neen, het is een werkelijkheid geworden idee van de Duitse kunste naar Hannsjörg Voth. PAGINA 2 „Kinderherinne ringen aan Kerst mis", een verhaal van Godfried Bom- ans, dat door zijn broer Jan wordt geanalyseerd op fantasie en werke lijkheid. In deze „studie" staat Jan Bomans ook stil bij het gewijzigde denkpatroon over het doel van ons bestaan. PAGINA 8 Al dertig jaar lang verzorgt de 67-jari- ge Haagse huis vrouw Miep Racké onder de naam Scheherazade een eigen rubriek in Libelle. Tussen de was en de strijk door schrijft ze ook nog boeken onder de schuilnaam Ma ria Oomkens. Haar elfde boek is net uit. PAGINA 3 Vanaf 1928 is elk jaar ononderbro ken de kerstnacht dienst vanuit de kathedraal in Cam bridge te beluiste ren. Deze radio- uitzending wordt traditiegetrouw verzorgd door het Kings College Choir, volgens En gelse critici „het beroemdste koor ter wereld". PAGINA 9 John en Rieky Eickmans uit het Noordlimburgse Well zeggen het duur: „De kwaliteit van ons leven is enorm verbeterd". Waarmee zij willen zeggen, dat zij dank zij een slaap- cursus het tegen woordig gerust wat later kunnen ma ken dan normaal, omdat zij geen pro blemen meer zul len krijgen met sla pen. I PAGINA 4 Zoals het klokje bij Geert Tasma in Frederiksoord tikt, tikt het nergens. Geert, stammend uit een oud horlo gemakersgeslacht, heeft zijn 200 uur werken onderge bracht in een eigen museum, waar hij de bezoekers laat genieten van Ne derlands rijkste en grootste klokken- verzameling. PAGINA 10 Een gesprek met André van Duin over zijn film „Joep Meloen", die bijna een week ge leden met het on gelooflijke aantal van zeventig kop ieën in première is gegaan. André's commentaar op de film: „Ik vond hem wel leuk. Maar ik vind mijn vakan- tiefilmpies ook leuk!" PAGINA 5 Een nuchtere rela tiverende beschou wing over het ver schijnsel criminali teit van professor Jac. van Weringh, hoogleraar in de criminologie. Als hij terugkijkt op zijn eigen jeugd be kent hij eerlijk: „Wat ik als jongen allemaal vernield heb, valt met geen pen te beschrij ven". PAGINA 11 „Het holst van de kerstnacht", een kerstvertelling voor de jeugd door Imme Dros, die eerder dit jaar een Zilveren Griffel kreeg. De illustra tie bij dit verhaal dient tevens als kleurplaat voor de jonge lezers. Op deze pagina verder de gebruikelijke kerstpuzzel. PAGINA 6 De biologische klok laat niet met zich spotten. Dat blijkt duidelijk uit het proefschrift van Gerard Kerk hof, waarop hij aan de Leidse universi teit promoveerde tot doctor in de so ciale wetenschap pen. Er lag een on derzoek aan ten grondslag, verricht op 400 typische ochtend- en avond mensen. PAGINA 12 „Een mens moet veel regelen in dit leven. Maar de Grote Dingen die zijn al gere geld". Een uit spraak van mond- schilderes Riek de Vos uit Benschop, die al sinds 1956 een contract heeft met de internatio nale vereniging van mond- en voetschilders en daardoor in staat is in haar eigen on derhoud te voor zien. f

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1