i Vilé gaat de boer op met aangepast rapport schuldsanering Problemen sprintploeg opgelost M BEZUINIGT RSOPSPORT Finnen winnen Glasbergen in spannende slotfase verslagen: 4-5 1ST - julds; Met het rapport ldsanering en met i motie daarop van de it van de betaalde ytbalorganisaties in Ne- jland op zak, kan mr. Vilé, de voorzitter de sectie betaald voet- de boer op om te zor- dat er gelden losko- voor de gezondma- van het betaalde Het rapport, sa- door de com- Van Rijn, werd gis- in Zeist óp de algemene betaald voet- in grote lijnen door FBO-vertegenwoordi- wel onderschreven, op een tweetal pun- vilden de clubs een beleid zien van het Zo spreekt over het sane- van vier clubs uit het voetbal. De mo- vilde daar evenwel van weten en boven- willen de clubs ook of lie- allèén-zeggen- over extra gelden, a shirtreclame, tele- ect. tussen beide is een bedrag van gulden. De com- Rijn wil twee en ilf miljoen gulden bezui- door vier BVO's af te la- bovendien an te snoeien in van spelers, die zogenaamde midden- zitten. „Want", zo stelde van Rijn, „in de laagst kun je niets w betaalde epen moet je meedoen, om- anders je spelers krijt aan andere Europese Drs. Cor van Rijn (rechts) leunt over de bestuurstafel terwijl hij in gesprek is met mr. Eric Vilé. clubs. Dan kom je namelijk in een vicieuze cirkel terecht. Er wordt minder goed gevoet bald, er komt minder publiek en dus worden de tekorten groter". De FBO stelde daar tegenover dat er bezuinigd dient te wor den „daar waar mogelijk is". Over het gat van vier miljoen maakte men zich vooralsnog geen zorgen. „Omdat", zo zei woordvoerder L. Gloudemans van FC Twente, „het helemaal nog niet is bewezen, dat er met vier club» minder ook werke lijk twee en een half miljoen wordt bezuinigd". De indiening van een motie dreigde op een steekspel van woorden uit te lopen. Vilé zag niet helemaal het verschil tus sen de strekking van de motie en de conclusies van het rap port. En Gloudemans, af en toe geassisteert door zijn colle ga Jan Wiersma van PEC Zwolle, kon de aanwezigen ook niet precies duidelijk ma ken hoe het nou wel zat. Hein Scheur (De Graafschap) sprak namens de spelersraden enke le woorden, maar hij raakte volledig het spoor bijster, na dat Vilé hem had gevraagd naar het standpunt van de VVCS. Uiteindelijk mocht Ka- rel Jansen, die binnenkort na mens de VVCS plaatst neemt in het sectiebestuur, het woord overnemen. Van Rijn, die als lid van de fi nanciële commissie had be dankt, maar alsnog met Vilé om de tafel gaat zitten om en kele principiële zaken uit de weg te ruimen, waarschuwde nog wel voor een te groot opti misme. Van Rijn: „Ik heb be stuurders horen zeggen, dat het betaalde voetbal niet kapot kan. Dat hun nooit een sur seance van betaling zou staan te wachten. Ik ben daar eerlijk gezegd niet zo optimistisch over. We moeten straks met de externe geldgevers om de tafel gaan zitten om te proberen 35 miljoen gulden schuld kwijt te raken. Dat is geen misselijk bedrag. En die mensen willen precies weten wat ze er voor terug krijgen. Daar hebben ze recht op". Interland Overleg tussen de voornaam ste leveranciers van spelers voor het Nederlands elftal en de technische leiding van de sectie betaald voetbal, heeft niet geleid tot uitbreiding van het vastgestelde aantal landen- wedstrijden. De clubs gingen alleen akkoord met de feitelijk al vaststaande wedstrijd op Wembley tegen Engeland op 25 mei. In het gesprek van gisteren maakten de clubs duidelijk te willen vasthouden aan het overeengekomen aantal van zes wedstrijden per seizoen. De ontmoeting met 'de Engelsen is al de zevende. Grond van de weigering om meer interland wedstrijden te spelen was het verlangen het seizoen eind mei te beëindigen in verband met afspraken, die al zijn ge maakt voor vriendschappelijke ontmoetingen na het seizoen. Televisie Er lijken nieuwe openingen op komst in de discussie rond de televisie-uitzendingen van wedstrijden waarbij (te) veel reclameborden in de stadions aanwezig zijn. Er zouden bij voorbeeld meer mogelijkheden kunnen worden geschept, in dien bepaalde borden worden afgeplakt. Voorzitter Eric Vilé van het sectiebestuur heeft een gesprek gehad met minis ter Van der Louw van CRM en hij meldde zeer tevreden te zijn over de positieve opstel ling van de bewindsman. Shirtreclame De kans is niet uitgesloten dat shirtreclame volgend seizoen zijn intrede doet bij het ama teurvoetbal. Althans, indien de voorjaarsvergadering van de sectie amateurvoetbal (in mei) akkoord gaat met de door een studiecommissie in deze geda ne voorstellen. 3ij het afnemen van de pu- ■jf ilieke belangstelling voor oetbal, dat het eindtoernooi oor de wereldtitel in Spanje niste, merk ik heel naaruk- eliik, dat de interesse voor lockey in ons land sterk toe- leemt De publiciteitsmedia iolgen onze vorderingen en •restaties meer dan ooit •angs de lijnen stonden de fgelopen maanden veel ineer toeschouwers dan ooit 1 «voren. Kunstgras, dat hoc- tey zoveel nadrukkelijker Waakt, is daar natuurlijk r°mede de oorzaak van. Maar ai *>k onze regelmatige succes- en aan de top van een toch wereldwijde sport als hockey. 01 Uympisch doen we als enige Nederlandse teamsport met nedaille-kansen mee, zowel ii dames als heren". Bondscoach hockey Van leunen in NRC/Handels- 1 blad) hWe zijn de beste ploeg on- ler-de-21 van heel Europa". Sn: „Nee, over Cruijff maak- e ik me geen zorgen. Na- uurlijk, ook ik kende die 'erhailen van vroeger, maar n die 15 jaar is hii toch wij- «r, rijper geworden... Ook >hij weet dat de tijden sinds- Vjien veranderd zijn. Dat hij Eich op het heden moest tfiënteren. Dat hij niet met 1 «dereen ruzie kon maken, omdat ie het helemaal in z'n sprint, je accelereert ver- Wlm van Heumen: „Hockey populair". eentje deed. Ook zonder hem heeft de jonge ploeg van nu goede wedstrijden gespeeld, al kunnen ze nog veel van hem leren. Bovendien, zijn komst paste goed in mijn streven het publiek te ver maken. En hij verdient z'n geld zelf terug (Ajax-trainer Kurt Linder in Het Parool) „Vanaf nu moet ik proberen ontspannener met de zaken bezig te zijn. Meer afstand van alles te nemen en boven al vertrouwen in wat ikzelf kan. Dat betekent ook in het vervolg veelal uitgaan van mijn eigen race en niet die van de tegenstander. In De venter forceer je jezelf toch om het gat op de tien kilome ter met Sjöbrend niet groter te laten worden. Op Bislet ben je in gedachten alleen nog maar bezig met het feit dat je hem bent voorbijge- sprint Op de 1500 meter plaatste Storholt een tussen- Duim in De Telegraaf) „Als ik het nog een keer over mocht doen en wist wat mij te wachten stond, zou ik af zien van een overgang naar Feyenoord. Het is allemaal zo anders gegaan dan ik mij had voorgesteld. Ondanks aanbie dingen koos ik voor Feye noord, omdat die naam inter nationaal het meeste inhoud had. Ik verwachtte bij een Europese topclub binnen te komen". En: „Ik wilde alles meemaken in het voetbal, maar op de ervaringen die ik tot dusverre in Nederland opdeed zat ik niet te wach ten. Dat is in wezen verloren tijd. Voor beide partijen. Daarom - wanneer het voor het einde van het seizoen niet beter gaat, zal ik naar het bestuur stappen en om ontbinding van mijn contract vragen". (Voetballer Andrej Jelia- zkov van Feyenoord in het Algemeen Dagblad) CRM-minister Van der Louw een goedheiligman te hebben getroffen. Anders dan zijn voorvangster Gardeniers, die als een keurslager met het mes manipuleerde, en haar staatssecretaris Wallis de Vries, die zich met het prof voetbal eigenlijk geen raad wist, gedraagt hij zich als een soort tussenpaus. Voorlopig krijgt het betaald voetbal nog zijn zegen en waarschuwt hij slechts zijn kinderen voor nog meer ontsporingen. De switch van zijn partij, de Hans van Helden: „We zullen het zien straks". PvdA, is spectaculair te noe men. Zelfs de zo verfoeide shirtreclame is aanvaardbaar geworden. Hét verbod er van was ook moeilijk houdbaar geworden gezien de onge remde ontwikkeling in ande re takken van sport. Boven dien waren de socialisten er inmiddels wel achter geko men dat het aanpakken van de heilige koe, die betaald voetbal nog altijd blijkt te zijn, het stemmenverlies ver der zal opschroeven". (Redacteur Frans Ensink in De Volkskrant) „Kijk naar al die sporters die ophouden. Niki Lauda. Die komt terug. Die wil de span ning weer voelen. Die man is een topper, de stress maakt dat hij iets presteert dat an deren niet kunnen. Bij mij gaat dat net zo... We zullen het zien straks... Als ik straks op het WK in Nederland uit kom, dan scheelt dat de KNSB zo vijfduizend bezoe kers. Nog steeds krijg ik brie ven uit Nederland, dóórgaan Hans, niet stoppen, je hoort erbij. Nou, aan die smeekbe des moet ik toch gehoor ge ven". (Schaatser Hans van Hel den in de Haagsche Cou rant) „Mijn Chinees is niet zo best. Alhoewel dat in mijn dage lijks leven niet zo'n bezwaar is, zat ik er toch mooi mee. Ik was voor wedstrijden in Bel grado en tijdens de busrit die ons van het hotel naar de baan zou brengen naast een Chinees beland. Het obligate: „Do you speak English?" le verde slechts een onbegrij pende glimlach op. Soortge lijke pogingen in het Frans en Duits (ik had niet echt een Duits sprekende Chinees ver wacht, maar ach...) werden beantwoord met eenzelfde glimlach. Na enige vertwij felde pogingen in niet door mij beheerste talen (Espanol? Italiano? Chocolate? Vanille? Bosbessen?) bleek de geba- rehtaal de enige mogelijkheid om tot een vorm van com municatie te komen. En com municeren zou ik; per slot van rekening krijg je niet elke dag de kans om met een lid van de Chinese atletiek- ploeg te praten, (nou ja, pra ten...) Gebarentaal dus. Arm recht vooruit en met de an dere arm er overheen sprin gen. Enthousiasme bij miin gesprekspartner. Hij maakt hetzelfde gebaar en wijst naar zichzelf. Toeval Een collega-hoogspringer". (Hoogspringer Raymond de Vries In AUetiekwe- reld) RT i HAAG Minister Van der Louw (CRM) heeft bij de Sede Kamer een wijzigingsvoorstel ingediend op de be- ing van zijn departement voor 1982, dat ertoe leidt dat 3 pbsidie aan sportinstellingen met in totaal 3,3 miljoen glen wordt verlaagd. begroting was nog ingediend door zijn voorganger .jr. Gardeniers. In het kader van de bezuinigingen heeft H der Louw besloten enkele posten te verlagen, bezuinigingen treffen vooral de overkoepelende organi- ts, zoals de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en de Katholieke Sport Federatie. Maar ook voor de iring van het betaald voetbal heeft Van der Louw twee minder uitgetrokken. De NSF heeft al protest aangete- d en de georganiseerde sport hoopt dat op basis van ek voor de begrotingsbehandeling in de Tweede Ka- in februari nog posititieve wijzigingen worden aange- ht. ASSEN Finland heeft voor de tweede achtereenvolgende keer het Vierlanden Ijshockeytoemooi gewon nen. De Finnen wonnen van Italië en Nederland en speelden gistera vond in Assen in de laatste wedstrijd gelijk (5-5) tegen Oostenrijk. De eindstand is: 1 Finland 3 2 1 0 5 18-12 2 Oostenrijk 3 1 2 0 4 15-12 3 Italië 3 1 0 2 2 9-13 4 Nederland 3 0 12 1 10-15 DINSDAG 22 DECEMBER 1981 PAGINA 13 Schapers speelt slechts in geval van blessures in tennisteam ROTTERDAM Michiel Schapers heeft besloten zich slechts voor het Nederlandse tennisteam beschikbaar te stellen in geval van blessures. Zoals bekend had de nieu we nationale indoor-kampioen grote bedenkingen tegen de rol van reserve voor de Kings Cupploeg die hij kreeg toebedeeld na zijn prestaties tijdens het Nederlands kam pioenschap. Schapers, die bezwaar had tegen het feit dat voor het tournooi in Leidschendam de ploeg al op drie van de vier plaatsen was samengesteld, weigert te spelen als naar het oordeel van bondscoach Fred Hemmes één van de beide enkelspelers onvoldoende presteert. „Dit is tenslotte het team van Hemmes en dat moet dan ook maar alles spelen. Als er blessures ontstaan dan speel ik wel, want er zijn tenslotte dan geen andere mensen beschik baar. Ik heb overigens mijn beslissing schriftelijk aan de bond en Hemmes laten weten. Ik heb ze maar een brief gestuurd, dan kunnen er tenminste geen misverstanden ontstaan. Want dat schijnt nogal eens te gebeuren". LeDSE COURANT KATWIJK AAN ZEE De situering van Glasbergen in de interregionale competitie is er door de nederlaag tegen Rot terdamse Studenten niet be paald rooskleuriger door ge worden. FC Torna liep weg door te winnen van Rucanor (4-0), dat wel twee punten ach ter blijft Koploper Ceverbo overwon Snoekie vrij eenvou dig met 7-5, terwijl Neptunus in 'eigen hal' het loodje legde tegen Voetbal International (6- 9). Na een 3-0 achterstand te hebben weggewerkt en drie minuten voor het einde een remisestand van 4-4 te hebben bereikt waren het wederom de laatste minuten, die de équipe van Nico Glasbergen de das om deden: 4-5. Glasbergen openbaart zich steeds meer als slowstarter. Ook tegen Rotterdamse Stu denten liep de ploeg uit Rijns burg snel een 0-3 achterstand op. En dat terwijl Wil Groe nendijk en Jack Manuputty aanvankelijk toch aardige mo gelijkheden kregen. De Rot terdamse goalie was echter goed op dreef. Anne Ouwers- loot en Piet Haasnoot knalden de ruststand naar 2-3. Nauwe lijks enkele minuten na de hervatting werd de voor sprong van de Rotterdammers door een verdedigingsfout van Groenendijk naar twee doel punten getild. De achterspeler herstelde de vergissing door 3- 4 te laten aantekenen, waarna een spannende periode aan brak. Dezelfde Rijnsburger en Manuputty troffen meerdere malen het houtwerk, maar kregen de gelijkmaker er niet in. Daar moest 'De Flap' aan te pas komen. Met nog een mi nuut of drie te gaan was het geluk echter aan de zijde van de studenten, die er 4-5 van maakten. Haasnoot poeierde het leer nog een keer op de paal, maar de verdiende gelij ke eindstand zou niet meer be reikt worden. Tracy Austin wint tennis Grand Prix EAST RUTHERFORD Tracy Austin heeft de finale van het eindtoernooi van de dames Grand Prix, het zogenoemde Mas- ters-toernooi, gewonnen. De 19-jarige Amerikaanse versloeg haar landgenote Martina Navratilova in drie sets: 2—6, 6—4, 6— 2. De zege leverde Austin 75.000 dollar op. De eindstrijd in East Rutherford was alleen in de tweede set boeiend. In de eerste heerste Navratilova, in de derde was Aus tin oppermachtig. In de middelste wogen beide partijen aardig tegen elkaar op. Austin week in die fase van haar normale base- linespel af om de doorbraak op eigen service, die Navratilova in de eerste game bewerkstelligd had, te nivelleren. Die aanpak verraste de ex-Tsjechische speelster, die prompt op eigen opslag werd verslagen. In de achtste game kwam Austin op gelijke hoogte: 44, scoorde daarna 5—4 op eigen service om vervol gens drie gamepoints van Navratilova op 5—5 ongedaan te ma- ken en °P het eerste setpoint de tweede set met 6—4 te winnen. In het dubbelspel was er voor Navratilova toch een overwinning Tracy Austin versloeg Martina Navratllo- weggelegd. Met Pam Shriver versloeg ze Rosie Casals en Wendy va. Turnbull met 6—3, 64. Hilbert van der Duim zit niet bij voorbaat al in de sprintploeg voor de WK. DEN HAAG De pro blemen rond de schaatsse- lectie voor het wereld kampioenschap sprint, dat op 6 en 7 februari in Alk maar wordt gehouden, zijn opgelost. Een gesprek tussen coach Gauke Nij- holt en coördinator Henk Lamberts heeft verhelde rend gewerkt. Enerzijds kreeg Nijholt zijn zin, doordat de Nederlandse sprintkampioen automa tisch een plaats verwerft voor het WK. En ander zijds krijgen de allroun- ders een kans om voor de twee andere beschikbare plaatsen de verkiezing af te dwingen. Dat gebeurt in een rechtstreekse con frontatie met de sprinters in een selectiewedstrijd, die wordt gereden tussen de NK en de schaatsinter- land Zweden-Nederland op 23 en 24 januari. De wens van Lamberts en Kloosterboer om Hilbert van der Duim zonder meer naar het WK Sprint af te vaardigen werd niet gehonoreerd. De interland tussen de schaatsieugd van Polen en Ne derland, die op 2 en 3 januari in Warschau gehouden zou worden, gaat niet door. De wedstrijd is afgelast in ver band met de politieke situatie in het land. Het wereldkam pioenschap voor junioren, dat op 27 en 28 febriari in de Pool se hoofdstad wordt gehouden, loopt eveneens gevaar afgelast te worden. Verwacht wordt, dat de ISU begin januari hier omtrent een beslissing zal ne- De Nederlandse schaatskam pioenschappen (B-categorie) worden op 2 en 3 januari in Eindhoven en Utrecht gehou den. De dames en de sprinters rijden in Eindhoven. De all- rounders komen in Utrecht aan de st art. Ria Visser en Monique Kauffman kregen als a-juniores dispensatie voor dit toernooi. Ria Visser heeft bo vendien geen resultaat op de 1000 meter staan, maar de LTC besloot al eerder haar toch te laten deelnemen aan deze wedstrijd gezien de pres taties die de Haagse in het voorseizoen boekte. Bij de da mes plaatsten de eerste zeven rijdsters zich voor de a-kam pioenschappen, die op 9 en 10 januari in Heerenveen worden gehouden. Bij de sprinters gaan de eerste vier over en bij de allrounders kwalificeren zich de eerste zes. SCHAATSKALENDER DEN HAAG De schaatskalender voor vandaag en morgen ziet er als volgt uit: Vandaag: Schoonhoven: IJsbaan 'Drie aan Stok', aanmelden tot 19.45 uur. Haastrecht: kampioenschap kortebaan nationaal heren, aan vang 19.00 uur, aanmelden bij IJsbaan, telefoon 021-1659. Lek- kerkerk: kampioenschap kortebaan heren tot en met 18 jaar, aanvang 19.00 uur, aanmelden bij IJsbaan, telefoon 01805-1317. Morgen: Hoek van Holland: marathonwedstrijd over 50 ronden, aan vang. 11.00 uur, aanmelden bij IJsbaan. Ouderkerk aan de IJ- sel: kampioenschap kortebaan heren district Krimpenerwaard, aanvang 19.00 uur, aanmelden bij IJsbaan, telefoon 01808-1711. Gorichem: gewestelijk kampioenschap langebaan junioren en mannen, aanvang 13.00 uur, aanmelden bij IJsbaan, telefoon 01830-23974. Reeuwijk: toertocht Reeuwijkse plassen, aanvang 11.00 uur, aanmelden bij IJsbaan, telefoon 01829-3053. Schaats- molentocht Alblasserwaard: aanvang 9.00 uur, informatie bij plaatselijke WV.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13