Aan deze nachtmerrie kan alleen einde komen als ik voor eigen rechter speel" Neeltje is een poes met gebruiks aanwijzing •Neeltje zorgt ervoor, dat ze niets tekort komt. JASSEN A ARSE FAMILIE GEESTELIJK GETERRORISEERD DOOR ACHTERVOLGER LEIDEN De zwart-wit gevlekte poes die om de hoek van de deur ver schijnt, lijkt de vriende lijkheid zelve. Ze kijkt rustig om zich heen, snuf felt zoals het een poes be taamt en wacht op de din gen die komen. Toch is de poes van deze week, die met de oer-Hollandse naam Neeltje door het le ven gaat, geen poes zon der problemen. Ze vereist een speciale en met name een geduldige aanpak. Neeltje is twee jaar oud en heeft een roerig leven achter de rug. Ze zit al ruim een jaar tot haar ongenoegen en ver driet in het asiel. Waar Neeltje haar enerverende leven is be gonnen zal altijd wel raadsel blijven; duidelijk is wel, dat ze anderhalf jaar geleden kwam aanlopen bij het psychiatrische ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest. Neeltje bleek een eFg schuwe poes: het was on miskenbaar dat ze zich al lan ge tijd als een zwerfkat in le ven trachtte te houden. De be woners van de eenheid in En degeest, waar Neeltje zich meldde, zagen wel wat in de poes en gaven haar te eten. Zo vond Neeltje een plaats waar ze te eten kreeg, terwijl ze wel de hele dag in de vrije natuur kon rondlopen. Deze manier van leven waar ze zich prettig bij voelde, werd echter ruw onderbroken door een weinig poeslieve maatregel van de di rectie van Endegeest. Men vond dat een huisdier niet kon. „Wanneer we de aanwe zigheid van Neeltje toestaan, dan willen anderen ook een huisdier en daar kunnen we niet aan beginnen," werd ge zegd. Zo verhuisde Neeltje ruim een jaar geleden via de dierenhulpidienst naar het asiel. Daar bleek dat Neeltje geen katje is om zonder handschoe nen aan te pakken. Ze liet haar tanden zien als iemand haar benaderde, aan aaien had ze ook geen behoefte en het verblijf in het hok beviel haar helemaal niet. In de loop der maanden werd ze wat huiselij ker. Haar ware aard heeft ze echter niet verloren. Neeltje bepaalt zelf, wanneer het tijd is om aangehaald te worden. Ze zit met een paar grote ka ters in een hok, maar het is duidelijk dat Neeltje de baas is. Wanneer het etenstijd is, wachten de katers uit welke bak mevrouw wenst te eten en tasten dan pas zelf toe. In sep tember is ze nog een paar da gen uit het asiel geweest en verbleef bij een jonge dame in Oegstgeest. Helaas had deze dame niet het geduld dat bij Neeltje vereist is: tijdens een poging Neeltje onder het bed vandaan te slepen, hapte de poes toe. Een paar uur later zat Neeltje weer in het asiel. De nieuwe baas van Neetje dient er dan ook echt rekening mee te houden, dat Neeltje geen schootpoes is. Wanneer ze geen zin heeft, laat ze zich niet aanhalen en als ze daar behoefte aan heeft, komt ze zelf wel. Neeltje is een poes die met rust gelaten moet worden en ze moet zeker een paar we ken de tijd hebben om te nen. Aan honden heeft N een hekel. Overigens is di de laatste kans voor N om aan de man te kc Wanneer het nu weer lukt, zal ze jammer gi moeten inslapen. Moppie De hond van vorige Moppie, kon zich niet ii erg grote belangstelling heugen. Het bleef, miss ook door het slechte we een paar telefoontjes, t Moppie toch een best be die het prima met kin kan vinden. WASSENAAR „Als er niet heel snel een oplos sing komt, blijft er voor mij geen andere mogelijk heid over dan eigen rech ter te gaan spelen. We hebben al alles gepro beerd om van deze geeste lijke tirannie verlost te worden, maar tot nu toe is er nog helemaal niets ver anderd". De Wassenaarse 3?vonne Kerkhovv (24) en haar moeder zijn wanho pig. Zo erg zelfs, dat Yvonne maandagavond in cle show van Sonja Barend in twee minuten probeer de uit te leggen, wat haar dwars zit. Sinds vier jaar wordt zij namelijk overal waar ze gaat of staat ge volgd door Ruud K., een 37-jarige Hagenaar. De than gaat hierbij zelfs zo- ^fer, dat hij Yvonne tot tweemaal toe tot in Roe menië achtervolgde, toen éïj daar met haar moeder Óp vakantie was. Een eerste reactie zou kunnen fcijn, dat Yvonne zich dan wel 2per vereerd zal voelen. In Hilversum vonden sommigen I maandag de kwestie van Yvonne dan ook tamelijk ver makelijk. Tijdens een gesprek ffiêt Yvonne blijkt echter al anel, dat eerder het tegendeel waar is, en "dat de situatie van fret meisje en haar moeder eerder diep bedroevend is. wilde vertrekken en hem to taal negeerde, liep Ruud zie dend naar haar moeder. „Nu is Yvonne te ver gegaan", vertel de hij haar. Hij zou zijn vin gers gaan gebruiken. „Hoe hij me dat vertelde, is met geen pen te beschrijven", zegt me vrouw Kerkhovv. „Die ijzige uitdrukking in zijn ogen, die vertrokken mond..., ik werd er doodsbenauwd van". Vanaf dat moment heeft Yvonne de Wassenaarse politie ingescha keld. Die kon echter nauwe lijks iets aan de situatie veran deren, omdat het doodeenvou dig niet verboden is, je ergens op te houden. Het is geen overtreding of een strafbaar feit. In augustus 1978 vertrok ken Yvonne en haar moeder op vakantie naar Roemenie. Ook hier volgde Ruud de Kerkhovv's. De politie van Roemenië kon Yvonne en haar moeder daar echter wel bescherming bieden. Terug in Wassenaar begon Ruud het huis weer in de gaten te hou den. „We hoorden eens wat in de achtertuin schuifelen, en toen ik het gordijn openschoof, was er slechts drie millimeter glas tussen zijn neus en de mij ne", vertelt Yvonne. Maar niet alleen Yvonne ondervond zijn hinderlijke aanwezigheid. Onverklaarbaar Op de manege was hem in middels de toegang ontzegd, en vanaf dat moment gebeur den daar „onverklaarbare" dingen: in de voederbak van het paard dat Yvonne altijd bereed, werd een gloeilamp gevonden; de waterkraan was dichtgedraaid, zodat de paar den ruim 24 uur zonder water hebben gestaan; achter Yvon ne's naam in de telefoonklap per van de manege stond .plot seling' een doodskruisje en nog meer van dit soort dingen. Een brand, op 4 februari 1980 in de binnenmanege deed voor Yvonne de deur dicht. Vier paarden konden met de groot ste moeite worden gered. „Ik durfde niet meer het risico te lopen om naar de manege te gaan. Niet alleen voor mezelf, maar ook voor de paarden", vertelt Yvonne. Overigens weet de Wassenaarse politie te melden, dat nooit is komen vast te staan, dat Ruud iets met de brand en de andere za ken te maken heeft gehad. Onbewezen „Daarin schuilt juist alle ellen de," aldus mevrouw Kerk hovv. „Er is zoveel gebeurd, waarvan niet bewezen kan worden dat Ruud erachter zit. Er is geschoten met een buks, ik kan het kogelgaatje nog la ten zien. Maar wie doet het... Vorige week nog zat er 's nachts iemand bij ons op het dak. Dan kan wel gezegd wor den, dat het een kat is, maar zo'n gekraak (er lag ijs op het dak) kan nooit door een kat worden veroorzaakt. Er is ook een keer midden in de nacht met een schijnwerper op het slaapkamerraam van Yvonne geschenen. We hadden een ge heim telefoonnummer, maar toch werden we telkens door een „hijger" opgebeld. Aan zijn stem te horen kon het al leen maar Ruud zijn. Zijn hele opzet is om Yvonne overal van te isoleren. Hij vindt dat alleen hij recht heeft op Yvonne. Het is al diverse malen voorgeko men, dat bezoekers van Yvon ne na vertrek door Ruud wer den lastig gevallen. Het is eens voorgekomen, dat hij plotse ling met zijn auto hard achter uit reed, zodat hij tegen onze bezoeker op reed. Probeer dat maar eens te bewijzen, meestal wordt dan aangenomen dat de achterste auto op zijn voorlig ger is gereden. Ook heeft hij menigmaal een bezoeker van ons, op straat met zijn auto ge sneden. Het zijn vooral man nelijke bezoekers, die zijn er gernis opwekken". Al met al ziet het er hopeloos voor Yvonne uit. Van de nale ving van de uitspraak van het kort geding, dat tegen Ruud was aangespannen, verwacht mevrouw Kerkhovv dan ook niet veel: „Als hij toch weer komt, moeten we eerst de poli tie waarschuwen. Tegen de tijd dat deze arriveert, is Ruud alweer weg. In de praktijk is controle op de naleving van de uitspraak volgens mij bijna on mogelijk". Ook verhuizen is geen oplossing. „Met een grote verhuiswagen hier voor de deur zou zo'n actie volstrekt geen zin hebben. Hij zou er zo weer achter zijn, waar we dan zitten". Eigen rechter Het buitenzinnige gedrag van Ruud heeft mevrouw Kerk- Rechter stelt Yvonne Kerkhovv in het gelijk DEN HAAG De presi dent van de Haagse Rechtbank, mr. Portheine, heeft gistermorgen in het tegen Hagenaar Ruud K. aangespannen kort geding de Wassenaarse familie Kerkhovv in het gelijk gesteld. De rechter ver biedt Ruud om Yvonne nog langer hinderlijk te volgen, haar op te wach ten bij haar woning of in de tuin daarvan, of bij de bushaltes voor haar wo ning en bij haar werkge ver, haar op te bellen en haar te volgen naar haar vakantie-adres. Boven dien mag Ruud zich van de rechter niet meer op houden in de manege Nieuw Duinrell in de Berkheistraat in Wasse naar. Bij elke overtreding die wordt geconstateerd moet de Hagenaar een boete van 250 gulden be talen. hovv bij tal van instanties aan gekaart. Zo is contact geweest met een staflid van Schaken- bosch (een psychiatrische in Nachtmerrie De nachtmerrie begon voor Yvonne toen zij Ruud in 1977 ontmoette op een manege in Wassenaar, waar hij toen klus jes opknapte. Ruud was niet erg spraakzaam. Yvonne: „Hij was wat contactarm en daar door had iedereen op de mane ge eigenlijk een beetje medelij den met hem. Van de eigena resse kreeg hij toestemming fijn af en toe op een paard te rijden. Rond tien uur werd de %oel 's avonds gesloten. Dan kwam hij wel eens vragen of ik nog ergens met hem een co- baatje wilde gaan drinken. J3aar voelde ik eigenlijk niet ZO veel voor, ik vond hem een beetje eng, maar om botweg .nee' te zéggen vond ik ook vervelend. Dus stelde ik hem voor dan maar bij mij thuis wat te komen drinken. Maar binnen de kortste keren kwam ni'j ons steeds vaker bezoeken, 'op het laatst zat hij hier van 's ihorgens vroeg tot 's avonds 4öat. Ik had totaal geen vrij heid meer, altijd was hij er ook jpïj. Menigmaal vluchtte ik aan ,3e achterzijde het huis uit als "ik hem weer zag komen. Ik "ft'ad totaal geen behoefte aan «en verhouding met hem, dat tfaéb ik hem vaak genoeg pro beren duidelijk te maken. Ik heb ook nooit met hem gevrijd en ben ook nooit met hem naar bed geweest kortom er is -Söoit iets gebeurd op dat ge bied. Op een gegeven moment^ werd het me te dol, dat hij al tijd maar bij ons was. Toen heb ik tegen mijn moeder ge zégd: .Hij of ik de deur uit'. /Daarna liet mijn moeder hem dan ook niet meer binnen". yYanaf dat moment hangt ^Ruud in de omgeving van de manege of in de buurt van de Woning van Yvonne rond. Toen ze een keer met de bus I I geruïneerd. Als er snel wordt ingegrëfjj blijft er voor mij geer dere oplossing over voor eigen rechter teij len. Het is nu pompr verzuipen. Bij onze caat heb ik geïnforj wat me zoiets maxij zou kunnen kosten, e: zou volgens hem schien een jaar oplev< Ik heb het graag haar over. Alleen Ruud er niet meer is, gen we rust". Over w<. dan precies in de heeft, wil mevrouw K hovv voorlopig niet ii tails treden. Yvonne wil er niets over hore is er pertinent tegei vindt dat dit toch te gaat. RUUD K. HEVIG GEPIKEERD „Het zijn allemaal halve waarhede DEN HAAG „Ik heb die publiciteit niet gezocht i zij eraan geven", zo reageert Ruud K. uit Den Haaji hem om commentaar -wordt gevraagd over de bewe gen van de familie Kerkhovv. „Eigenlijk wil ik ér ver niet op reageren, omdat ik nogal gepikeerd over alles wat ze beweren en over het feit dat zë kort geding hebben aangespannen", aldus Ruud K „Als de rechter de eisen toekent, ga ik waarschijnlijk wel ii ger beroep. Zelf ga ik niet naar de uitspraak toe. Ik heb trek in al die toestanden. Het zijn allemaal halve waarhedei daar worden verkocht. In alle publicaties tot nu toe, staan maal verdachtmakingen die ze (de Kerkhovv's, red.) hele niet waar kunnen maken. Er zit natuurlijk meer achter di erover kwijt willen. Ik wil er wat wat over vertellen, maai moet ik eerst contact opnemen met mijn advocaat, de Breurs", aldus Ruud K. woensdag. Sindsdien liet hij niets van zich horen. Bij de uitspraak van het kort geding gistermorgen, bleek Ruud noch zijn advocaat aanwezig waren. Bij de Nederla Orde van Advocaten is overigens de naam Breurs nipt bel f Wekelijks verschijnt in de Leid» Courant da rubrk „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond «ome ook wel een kat) beschreven die in het a«iet va blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tam het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschr ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitte naar het aelel gebracht. Ze worden om uiteenlopende n denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soma ook vó alagan onzinnig. De In „hond zoekt huis" beschreven dH ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur oode gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa I gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze at te hale Adres: Niauw Lelde Dierenasiel, Beejealaan 6b, Lelde TeL: 411670. Geopend dL t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, ze. tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Yvonne Kerkhovv: „Mijn leven wordt geruïneerd". stelling te Leidschendam, red.). Herhaalde gesprekken tussen deze arts en Ruud heb ben totaal niets opgeleverd. f I; -|: Ook dokter Schudel van de GG en GD van Den Haag heeft menigmaal met Ruud een gesprek gehad. Zonder re sultaat. Via de zus en zwager van Ruud heeft mevrouw Kerkhovv geprobeerd om aan de situatie een einde te maken. Niemand of geen enkele in stantie is echter in staat hulp te bieden. F" Mevrouw en Yvonne Kerkhovv bij het gaatje in het glas van het slaapkamerraam van Yvonne. Het geduld van mevrouw Kerkhovv is nu zo langza merhand na vier jaar geestelijke terreur, zoals zij het noemt, wel op. Yvonne kan nergens gaan of staan zonder begelei ding. Ze wordt naar de bushalte gebracht en ge haald. Mevrouw Kerk hovv: „Het kan zo niet langer. Ik kan het niet meer aanzien, dat het le ven van Yvonne zo wordt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4