Water in Wassenaar se duinen ernstig vervuild i Bella Vienna gaat bijna dagelijks naar de haaien Ka twijkse viswagen terug uit Polen KLINKENDE KERSTSFEER VAN CONAMORE ÏIDSE DUINWATERMAATSCHAPPIJ IN OPSPRAAK brieven Yoorschotense raad akkoord met kort geding tegen Nederlanden' Kerstsporttoernooi Katwijkse scholen EÏDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 DECEMBER 1981 PAGINA 5ENAAR Het wa- i de Wassenaarse dui- wordt steeds vuiler, noet een wonder ge en wil dit nog goed- bn. De Leidse Duin- trmaatschappij is de Ildige. Dat zegt Hans tjde Langkruis, coördi- van het vogelpopu- [-onderzoek van de groep Berkheide. ,eidse Duinwatermaat- Haagse Duinwa- [erscheiding Lissenaar Berkel J^E De heer A.P. van ^1 heeft gistermorgen tij een besloten bijeenkomst van burgemeester ~.W.M. Gerrits een ko- ijke onderscheiding ge in. De heer Van Berkel is in de Orde van Oranje iu geworden ter gelegen- •an zijn 25-jarig jubileum ituurslid van de hard- irijvereniging Lisse en eken. nj Memeester Gerrits noemde 2Berkel „een man, die in öi maatschappelijke leven Lisse een belangrijke 7js inneemt". De heer Van ■el werkt ruim dertig jaar iyïe gemeente, waar hij nu jteur sociale zaken is. Ver- >Kvas hij 17 jaar secretaris ft jaar voorzitter van de Idraverijvereniging, secre- van de Poelpolder, secretaris n;de woningadviescommis- van de indicatie missie, secretaris van de sociale zaken, be- urslid van het Dienstencen- Ife, vice-voorzitter van de ese Ijsclub,. lid van de per- ^elsvereniging van de ge ënte. Verder had hij vaak Mng in diverse huldigingsco- Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. tij moet ik ernstig protes- tegen iedereen die het van piraten op de te- A«ie een goede zaak vindt. a-Jwel om de volgende rede- 1. De mensen gaan veel te naar bed. 2. Verspilling [energie, kennis, macht en ■nen. 3. Verslaving aan toch al zeer indringende um televisie. 4. Ondermij- van het huidige democra- i omroepbestel. 5. Een :re aantasting van de toch Jechte situatie waarin de iten verkeren. 6. Onder lom van vrijheid van me iuiting wordt de grootst lelijke onzin, commercie en tjgheid de Leidse huiska- •iaingeslingerd. 7. Een bio- 'd$> is niet duur. in die piraten niets be te doen dan het maken en opnames? E^er de piraten is het al oor- k Hn de uitzending van don- hjagnacht ging een zich noemende piraat tekeer Nederland 3. Prima! La- elkaar maar bestrijden. 1 ACT meende deze week de iejie aan te moeten vallen. idelijk. De politie doet al- haar werk wanneer vunzige piraten op- Etler krakers in Barentszstraat 'EN Krakers hebben liorgen voor de derde 3 1 een wisselwoning aan de ^Barentszstraat gekraakt, 'politie heeft de goederen Ie woning verwijderd. De Iers heeft men nog niet pen vinden. woning werd afgelopen *dag ontruimd om de wo- met het naastgelegen in te richten voor huis- g van een groot gezin. In Int a°to van woensdag op irdag werd het huis op- gekraakt. De politie a i toen een bed en een bank jplsg en verhoorde de kra terleiding Maatschappij pom pen vuil water uit de Maas en uit de Rijn in de duinen. Daar wordt het water gefiltreerd. De Haagse maatschappij heeft echter de mogeljkheid van voorzuivering, de Leidse nog steeds niet. Door voorzuive ring kunnen in elk geval de fosfaten en ammonium uit het vuile water gehaald worden. Door het vuilere water, mét fosfaten en nitraten, treedt er een verarming van de plan tengroei in de duinen op: er komen steeds meer brandne tels in de plaats van orchideën. Van de Langkruis zegt, dat ook bepaalde vogels, zoals de veldleeuwerik, de tapuit, de graspieper en de wulp ver dwenen zijn. „Daarvoor ko men steeds meer eenden in de plaats". De problemen zijn niet nieuw, maar door de groeien de bevolking en de daardoor stijgende vraag naar water wordt er steeds meer in de Wassenaarse duinen gepompt. Verzilting ter voor de drinkwatervoor ziening aan de duinen onttrok ken, waardoor het zoute (zee- )water dat eronder zit, naar boven komt: Verzilting. De LDM ontkent echter dat er verzilting plaatsvindt. „Een pertinente leugen. De zoet- zoutgrens is juist dalende, min der zout, meer zoet. De kwali teit van het oppervlaktewater wordt ook steeds beter", aldus een directielid van de Leidse Duinwatermaatschappij. De LDM geeft toe, dat er zonder voorzuivering vuil water in de duinen terechtkomt. „Maar het wordt sterk overdreven". Men verwijst voor de directe verantwoordelijkheid naar het Hoogheemraadschap Rijnland. Maar daar wordt de bal toch zeer resoluut teruggespeeld. „Het valt buiten de wet ver ontreiniging oppervlaktewa ter. Die wet passen wij toe, maar dit is infiltratiewater. Wij hebben er helemaal niks over te zeggen". En ook Van de Langkruis zoekt de verant woordelijkheid bij de Leidse maatschappij. Die beklaagt zich ook dat er van GS nog steeds niet mag worden voorgezuiverd. „Sinds '77 proberen we daar al een vergunning voor te krijgen". Van de Langkruis zegt dat het zand, verzadigd van vuil, niet meer filtert. Volgens een woordvoerder van de Haagse Duinwaterleiding Maatschap pij is het nog niet zo ernstig als Van de Langkruis schetst. „Het blijft rivierwater, maar als we een oplossing kunnen vinden voor de nitraten en dan schoner water kunnen aanvoeren, dan moeten de brandnetels op den duur toch verdwijnen". Eerste paal nieuwbouw Endegeest Met enkele bewoners sloeg wethouder P.H. Schoute (links) gistermiddag de eerste paal voor de bouw van 160 woon eenheden bij Psychiatrisch zie kenhuis Endegeest. Het geheel gaat bestaan uit een viertal rond pleintjes gesitueerde pa viljoens waar in woongroepen geleefd zal gaan worden. De nieuwbouw moet in '83 vol tooid zijn. Het slaan van de eerste paal was aanleiding voor een uitgebreid feestpro gramma, waar behalve een kermis ook ruimte was inge ruimd voor serieuze onderde len. Met als motto 'psychiatrie per kubieke meter' vond 's middags een klein sypmposi- um plaats. LEIDEN De haaien zijn gezond en Bella Vienna is dat ook, vreemd genoeg. Het aanvankelijke vermoeden, dat de zenuwachtig zwem mende hapmachines in een deplorabele fysieke gesteld heid verkeren, blijkt onge grond. Er wordt van alles aan gedaan om de dieren fit te houden, op het terrein van de Groenoordhallen. Voor Bella is dat geen belemme ring om temidden van de haaien de show te stelen. Bella Vienna is een 20-jarige dame uit Stuttgart (maar Portugal klinkt beter en dus komt ze daar tijdens de show vandaan), die via een adver tentie in de haaienwereld verzeild is geraakt. Zoals an dere avontuurlijke lieden de wijde wereld in trekken, op zoek naar het nieuwe, nam Bella een letterlijke sprong in het diepe. En het boeit haar, na een half jaar, nog steeds. „Ik heb dit werk gekozen, omdat ik wat van de wereld wilde zien, een beetje ron dreizen, een beetje plezier maken," aldus de koelbloedi ge duikster Kerstin Barth. Zo simpel ligt dat. Duidelijke sporen heeft het uitzonderlijke beroep niet op haar achtergelaten. Wel be loofde haar gehaaide mana ger, dat kleine perforaties op haar linkervoet zouden ge tuigen van een misstap uit het verleden. Maar hij be doelde misschien een andere duikster, want er zijn er meer in dienst. Een gestoorde haai was in elk geval de boosdoener. Er trad op een bepaald moment een storing op in de reukorganen van het dier. Ongecontroleerd ge- hap was het gevolg. De ver wondingen waren niet ern stig, maar toch... „Bella heeft moeten leren omzichtig met Bella met haar gevaarlijke speelkameraadjes. de haaien om te springen. Het is bepaald niet zo, dat ie dereen zomaar te water kan gaan. Meisjes, die komen sol liciteren in de veronderstel ling met zoiets als dolfijnen van doen te hebben, zullen het vak nooit leren. Het blijft een riskante onderneming," zegt Wolfgang Biigler, hoofd man van het convooi, dat tot en met zondag in Leiden staat. Hoezeer Bella het ook pro beert, van een persoonlijke band met de vijf haaien zal nimmer sprake zijn. Een haai is simpelweg een koelbloedi ge koude kikker, die alleen bepaalde handtastelijkheden veelt. Bepaald omzichtig moeten deze vuilruimers van de wereldzeeën benaderd worden. Bella weet precies welke 'spelletjes' de haaien niet te zeer zullen tegenstaan. Nerveus is Bella al niet meer. Zij drijft op routine. Maar juist door die routine moet zij er zich niet door laten verlei den per ongeluk de verkeer de haai vriendelijk te beklop pen. Als Bella te water gaat, heb ben de haaien een paar uur daarvoor gegeten (elke avond verorberen zij 30 kilo vis). Toch lijkt Bella een hapklaar en niet te versmaden nage recht. Heeft een haai daar nou nooit eens trek in? „Dat risico is niet echt groot. Maar Bella moet niet tussen de haaien gaan zwemmen, als de roofdieren nog maar net ge geten hebben. Dan zijn de haaien door het dolle heen en zullen ze ook Bella zonder aanzien des persoons ver scheuren. Dat is er ook de re den van, waarom het publiek het voederen van de haaien niet te zien kan krijgen. Dan kan Bella namelijk de eerst volgende uren het bassin niet meer in." KATWIJK De eerste vrachtwagen, die vanuit Katwijk met vis naar Polen was vertrokken, is gistermiddag weer thuisgekomen. Volgens de chauffeur is de reis goed verlo pen en is de vis zonder problemen op de plaats van be stemming terecht gekomen. De tweede wagen wordt met het grote konvooi dit weekeinde terug verwacht. Volgens de chauffeur van de firma Ouwehand was de weg naar Warchau vol met soldaten en tanks en is heel de stad omsingeld. Hij is er wel ingeslaagd zijn contactadres in Warchau te bereiken. Daar heeft hij ook een nacht doorge bracht. Dinsdag is hij mee geweest met het brengen van de vis naar verschillende kindertehuizen, waarvan de adres sen door de Katwijkse schooljeugd waren verzameld. Vanmorgen is vanuit Katwijk weer een vrachtwagen rich ting Polen vertrokken. Deze keer met voedselpakketten, die ook door de leerkrachten van de Hervormde scholen bijeen zijn gebracht. De pakketten worden vervoerd in een bloemenwagen, omdat deze keer de gezamenlijke bloemen handelaren van Rijnsburg en Katwijk aan de reis meewer ken. Laat beslag leggen op flats 99 VOORSCHOTEN De ge meenteraad van Voorschoten is gisteravond akkoord gegaan met het voeren van een recht- geding tot beslaglegging op een aantal flatwoningen, om dat de eigenaar „De Nederlan den" is afgeweken van eerde re overeenkomsten met de ge meente Voorschoten. Zij ver koopt thans woningen, die tot nu toe vielen onder de ge meentelijke aanwijzing tot huisvesting. R. de Vries (PvdA) noemde deze daad een stuk politieke moed van bur gemeester en wethouders, maar C. Meershoek (CDA) wilde graag weten hoe de pa pieren voor Voorschoten lig gen. Volgens Meershoek heeft de burger niets aan politieke moed, maar meer aan het eventueel winnen van een rechtsgeding. Wethouder L. Marselis (CDA) was niet be reid tijdens een openbare ver gadering de strategie uit de doeken te doen. Met de toezeg ging de gehele aangelegenheid tijdens een besloten vergade ring van de commissie be stuurszaken te behandelen kon de gehele raad akkoord gaan. PvdA-er R. de Vries zorgde voor enig tumult in de ge meenteraad met zijn voorstel de brief van de gemeente Hel- levoetsluis over plaatsing kernwapens te behandelen in de commissie voor algemene zaken. E. de Keuning (VVD) vond de kernwapens buiten de orde van een gemeenteraad liggen. J. Offringa (CDA) stel de dat niet alleen de PvdA te gen kernwapens is en J. Ai- kens (D'66) vond het vreemd dat de brief zonder voorbe handeling in de raad gebracht werd en steunde graag het verzoek van de PvdA. Burgemeester P. Camegieter maakte er geen „Staabiaanse zaak" van en deelde mee de brief op de agenda van de be treffende commissie te plaat sen, waarna aan alle debatten snel een einde kwam. Gastarieven Wethouder J. van Dalen (VVD) was het eens met me vrouw Breunesse (PvdA) dat gastarieven soms te hoog wor den voor bepaalde gezinnen, maar de gemeente moet zich gewoon aanpassen inzake de verhoging van de gastarieven. Hij verwees betalingsmoeilijk heden naar de portefeuillehou-' der van welzijn. Er zal nog na der overleg komen ondermeer met de Stichting Jongeren huisvesting over splitsing van bestaande flats. Wethouder Marselis (CDA) is bereid deze zaak alsnog te bespreken.. Thans is de gemeente huiverig om tot splitsing van flats over te gaan te meer daar diverse flats vrijwel onbetaalbaar wor den. De wethouder verweet de Stichting Jongerenhuisvesting wel dat zij de laatste maal niet deelgenomen heeft aan de overleg vergadering. KATWIJK Ruim 1.900 leerlingen van Katwijkse scholen be ginnen maandag aan het kerstsporttoernooi dat tot en met 31 december wordt gehouden. Alles speelt zich af in de drie sport zalen (Rijnsoever, Cleijn Duin en Boorsmazaal), het zwembad 'De Miereweide' en Tripodia. Alleen op de kerstdagen en zondag 27 december wordt er niet gesport. Ongeveer 120 vrijwilligers van Katwijkse sportverenigingen hebben de wedstrijdleiding in handen. Grote belangstelling heeft de jeugd vooral getoond voor de onderdelen zaalvoetbal- (jongens), lijnbal (meisjes), tafeltennis en dammen. Elke dag is er een andere sportactiviteit waaraan een team van een klas mee kan doen. Maandag begint het toernooi om kwart voor negen met tafelten nis voor het lager onderwijs in de Boorsmazaal en om half tien met lijnbal en volleybal, respectievelijk in de Rijnsoeverhal en Cleijn Duin, voor het voortgezet onderlijs. Donderdag £1 de cember wordt het toernooi om één uur afgesloten met een zwe- minstuif voor de lagere scholen in De Miereweide. Tussendoor staan basketball, dammen, zaalvoetbal, lijnbal, vollebal en nog een zweminstuif op het programma. LEIDEN Wie muzikaal in de kerstsfeer wilde worden in gevoerd, kon gisteren op di verse plaatsen in de Leidse re gio terecht. De christelijke oratoriumvereniging „Con Amore" had een goede en in Leiden zelden gemaakte keuze gedaan door Bachs Weih- nachtsoratorium, althans vier van de zes cantates ervan, uit te voeren. Een initiatief, waar aan, blijkens de massale pu blieke belangstelling in de Hooglandse Kerk grote be hoefte bestond. „Con Amore" begeleid door het Gewestelijk Orkest, voorzag daar op een traditioneel klinkende manier De omvang van het koor is daar de reden van. De massale en soms wat potig overkomen de klank van de koralen deed ouderwets aan en leek onbe roerd door de meer kleinscha lige wijze van uitvoering, die tegenwoordig gangbaar is. An ders lag het met het tempo, dat verfrissend hoog 'was. Het koor beheerste haar partijen om dit op een zorgvuldige en nergens in ex pressieve uithalen vervallende wijze aan te kunnen. Met name de fugatische passages klonken, zoals vaker bij „Con Amore" met een strakke, be wondering wekkende zeker heid. De orkestrale begeleiding was los en soepel en bewees daar mee bij dit tempo muzikaaal wel te varen. Anders dan het koor, dat door haar rechtlijnig volume overal te horen was, ondervonden de solisten, af hankelijk van de soort en de kwaliteit van hun stemmen, hinder van de resonerende akoustiek. De sopraan leek daardoor gedwongen haar wat dun volume te compenseren met een overdreven dyna miek. De verderdragende alt klonk stabiel, evenals de ten or, die wel effecten van een functionele proportie liet ho ren. De bas van Ruud van der Meer bezit van nature een gro te dramatiek en kwam zo doende het meest ongekun steld en treffend over. DIRK VOOREN ADVERTENTIE SLOOPZILVER 35 tot 40 ct per gram Legitimatie verplicht. Van Rutten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3