Goed koken hoeft niet extreem duur te zijn Aan de hand van de meester KLASSE-KOK GEEFT ZIJN KEUKENGEHEIMEN PRIJS Thuis koken rnl een ster Met de feestdagen in zicht hebben wij het ditmaal eens wat verder van huis gezocht om wat ideeën op te doen voor de kersttafel. Het werd Apeldoorn, restaurant De Echoput. We hadden daarvoor twee redenen. Niet alleen is dit restaurant een van de vijfen twintig over het land versprei de klasse-eethuizen, die zich vijftien jaar geleden aaneen sloten in de Alliance Gastrono- mique Neerlandaise, maar sinds kort is De Echoput ook een van de weinige restau rants, die keukengeheimen verklappen aan kokende hobbyisten, die er een middag in de week de kunst mogen komen afkijken. Dat koken niet duur hoeft te zijn bewijst chef kok Teus de Kok, die speciaal voor onze lezers een menu sa menstelde, waarbij hij van de prijzen geen geheim maakte. Alle ingrediënten kregen van hem een prijskaartje opge prikt. Om aan alle twijfels een einde te maken was hij in de keuken van het restaurant één dag de leermeester van Joke Bosman, een huisvrouw, die eigenhandig dit kerstmenu mocht bereiden om er later met man en dochter aan tafel van te genieten. Het werd een drie uur durende kook-sessie. APELDOORN Hoewel de huishoudpor temonnee vanwege het inleveren kloek aan het afslanken is, komt er in de komen de weken bijna overal méér en luxueuzer voedsel op tafel dan in de rest van het jaar. Profkoks die op het terrein van kok kerellen juist in deze feestmaand het on derste uit de pan willen halen ten gerieve van hun fijnproevende klantenkring, stro pen de mouwen al op voor het jaarlijks spitsuur rondom de kerstdiners. Lekker bekken die de feestdagen met een thuis gekookt potje willen aankleden, snuffelen met gezonde leeshonger in een kookboek: op zoek naar een smakelijk recept om de familie voor te schotelen, net voldoende simpel om op het vierpits-fornuis klaar te stomen. Koken is als allemanshobby nog steeds in opmars, bij vrouwen én bij mannen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het record-aantal kookboeken dat in de afgelopen jaren is verschenen. De gastronomie de kunst van het lekkerbekken en het waarderen van de fijne keuken begint in Nederland uit de kinderschoenen te groeien en be reikt een breder publiek. Frankrijk stond tot nog toe op eenzame hoogte voor de smulpaap, maar de Hollandse kookkunst is die achterstand versneld aan het inha len. Jaap Klosse, chef van het Apeldoornse toprestaurant De Echoput vanwege de culinaire hoogstandjes onderscheiden met een ster van Michelin gelooft heilig dat we in een nieuw tijdperk van koken en proeven zijn beland: niet meer eten om honger te stillen, maar eten met zintuigen die het plezier ervan doorgeven, smikkelen met een veel verwender tong. Een genot dat alleen is weggelegd voor bezitters van dure huizen en kostbare au tomobielen? Klosse vindt van niet: „Wat de wereld uit moet is het wonderlijke idee dat het bele ven van gastronomie als levenskunst is voorbehouden aan een „happy few". Het genieten van het goede der aarde is voor iedereen die er maar belangstelling voor heeft". Klosse is voorman van een vijfentwintigtal over het land verspreide klasse-eethuizen, die zich vijftien jaar geleden aaneensloten tot de Alliance Gastronomique Neerlandai se. In deze kring van prominente vakbroe ders kwamen acties op gang om de smaakvervlakking en grauwe middelmaat in het restaurantwezen te lijf te gaan. Interne opleidingen, betere voorlichting en uitwisseling van culinaire wetenschap brachten een „Nieuwe Keuken" op gang: koken als kunst, gezonde nieuwsgierigheid om de gasten héél andere maaltjes voor te zetten. En dat alles onder het motto: blik ken de keuken uit, alles dagvers, lichtere sausen, kortere kooktijden en grotere va riatie. Kooklessen Amateur-kookenthousiasten kregen er ook de smaak van te pakken. De Echoput is op dit moment een van de weinige klasse-res taurants die keukengeheimen verklappen aan kokende hobbyisten. Eén middag in de week worden er kooklessen gegeven. De wachtlijst om als cursist te worden toe gelaten tot het heiligdom van de chef-kok is de afgelopen maanden ferm gegroeid en het voorrecht om zó kennis te maken met nieuwe kookstijlen geldt voorlopig nog al leen voor kleine groepjes dames in club verband (vier middaglessen tegen een cur susgeld van 200,-). Anders eten, kiezen uit een veel rijker aan bod van ingrediënten, is zo vertrouwd ge worden, dat ook de koopman op de markt meedoet, de supermarkt en de groente boer in het dorp. Aubergines, Afrikaanse vruchten, courgettes, rode sla, brocco lieen aantal jaren geleden nog exo tisch voer, nu héél gewoon en ontdekt als smakelijke alternatieven voor het dagelijks maal. Klosse: „De tijd van: wat de boer niet kent dat eet-ie niet, is voorbij. Doordat we met z'n allen steeds meer zijn gaan reizen en trekken, hebben we kennisgemaakt met de buitenlandse keuken, is de belangstel ling voor de gastronomie veel groter ge worden. Dat loopt door de hele bevolking heen. De sfeer van exclusiviteit is er wat van af geraakt en dat is een goed teken. Ook iemand die simpel gaat kamperen in Frankrijk, loopt wel 'ns een restaurant bin nen en doet culinaire ontdekkingen". Eetcultuur „Fransen en Belgen hebben dat veel meer van nature: besteden meer geld aan eten buitenshuis en ondergaan de eetcultuur veel vanzelfsprekender dan de Nederlan der. Maar dat verandert. We eten niet meer In de eerste plaats om onze honger te verdrijven, vet naar binnen te werken om het lichaam voldoende energie te ge ven. Nee, we lopen, vergeleken met vroe ger minder, spannen ons lichamelijk veel minder in, wonen in goed verwarmde hui zen eten heeft dan een andere functie gekregen, een bezigheid waar je van kunt leren genieten". „We zien dat terug in de kookcursussen die we geven. Allemaal dames die geïnte resseerd zijn in koken, maar vaak weinig ervaring hebben. Die doen bij zichzelf ont dekkingen en de reacties die ze thuis krij gen van man en kinderen liegen er niet om. De meeste huisvrouwen weten niet hoe ze de oven moeten gebruiken, denken bijna uitsluitend in de sfeer van de koeke- pan". Chef-kok Teus de Kok, aanvoerder van de Echoput-keukenbrigade en elke week een middag lang leermeester van de kookcur- sisten, is blij met het enthousiasme van deze culinaire amateurs. Hij onderwijst z'n pupillen in het aanmaken van fonds, basis voor sausen, leert hun vlees- en visberei- ding, zoals dat in de professionele keuken betaamt, doceert kunstige nagerechten die eigenlijk dóódsimpel van oorsprong zijn. Teus de Kok: „Wat ik vooral belangrijk vind, is de mensen duidelijk te maken dat goed koken helemaal niet extreem duur hoeft te zijn. Knollen en bieten bijvoor beeld. Vroeger zeiden we: da's voor de varkens, maar maak je er een goede pu ree van, dan praat je over smakelijke ge rechten. Het hoeft heus niet altijd Frans of Italiaans te zijn. Praat me ook niet over bijvoorbeeld artisjokken uit blik neem dan maar gewoon een winterwortel en doe daar iets goeds mee. Trouwens, blikken kom je bij ons in de keuken echt niet te gen. Vers moet je uitgangspunt zijn. Olijfo lie en tomatenpuree, dat hebben we uit blikjes. Wanneer er bij ons in het restau rant een bruiloft is, dan gebeurt het wel dat de mensen vragen: geef ons een paar blikken om achter de auto van het bruid spaar te binden. Dan moeten we toch néén verkopen, want blikken hebben we niet". HANS KES Er worden sjalotjes gefruit, die Joke Bosman later vakkundig met port, zal alblussen. Chef-kok Teus de Kok blijkt een uitstekend leermeester. Joke Bosman (43), parttime VW-infor- matrice en huisvrouw is nauwelijks ner veus. „Ik erken in chef-kok Teus de Kok gewoon mijn meerdere op culinair ge bied. Van hem kan ik het een en ander leren, waarom zou ik dan nerveus zijn"?, zegt ze zelfbewust nog voor ze kennis gemaakt heeft met de omgeving, de up-to-date ingerichte keuken van de Echoput, waarin ze het uitverkoren kerstmenu zal gaan bereiden. Joke is getrouwd met Nick (47), rayon leider bij een verzekeringsmaatschappij en heeft twee kinderen. Een dochter van zestien, die in de laatste klas van de mavo zit en een zoon van negentien, die in Den Helder een elektrotechnische op leiding bij de marine volgt. Thuis, ergens in een Apeldoornse nieuwbouwwijk, zijn ze dus nog met z'n drietjes. De dagelijk se warme maaltijd neemt bij het gezin Bosman een zeer belangrijke plaats is. „We nemen er alle tijd voor", zegt Joke. „Ik bij de voorbereiding en m'n man en m'n dochter bij het nuttigen ervan. De maaltijd is altijd een hoogtepunt. Omdat we er de tijd voor nemen, kunnen we alle drie onze gedachten met elkaar uit wisselen. Op een gezellige manier, maar toch Het is een belangrijk rustpunt in het gezinsleven". Joke Bosman kookt niet elke dag „ge woon". Maar natuurlijk is het ook niet zo, dat elke maaltijd een gastronomisch feest is, want dat zou de huishoudbeurs te boven gaan. „Gemiddeld geef ik ongeveer tweehon derd vijftig gulden per week uit aan voe dingsmiddelen. M'n man betaalt de drank, voornamelijk wijn. Ik probeer zo veel mogelijk variatie in de maaltijden aan te brengen. Niet elke dag stamppot dus, hoewel dat ook zalig kan zijn. Ik hou, hoewel ik toen ik trouwde nog geen aardappel kon schillen, van koken. Ver zamel recepten, maar gebruik die louter als basis. Je eigen inbreng, je eigen fan tasie, is belangrijker. Natuurlijk probeer ik zo nu en dan wel eens iets speciaals te maken. Café de Paris, een pepper- steak, mosselen met witte wijn of een hazerug in roomsaus. Mijn specialiteit is echter zuurkool. En dan niet gestampt, maar laag voor laag, zuurkool-aardap pelen-zuurkool-aardappelen, opgesta peld. Heerlijk! Daar smullen we echt van". Vaak uit eten gaan doet het gezin Bos man niet. Alleen als er iets te vieren is. „Mijn kinderen zijn al groot, die eten normaal van de kaart mee. Is een erg kostbare geschiedenis. Daarom doen we het alleen bij speciale gelegenheden. En dan moet het ook echt een feest zijn. Maar dat is het thuis meestal ook. Ik hou van vers. Haal m'n vlees bij de sla ger, m'n groenten bij de groentehande laar en m'n brood bij de bakker. Ben daarbij vrij kieskeurig en prijsbewust. Voor het weekeinde haal ik fruit en Man en dochter kijken toe als Joke, toch wel met enige trots, het resul taat laat zien van haar kookkunst. groenten altijd op de markt. Weet je daar de weg, dan krijg je uitstekende kwaliteit. En voordelig. Soms trakteer ik op forel. Hier kun je die het beste halen bij de forellenkwekerij. Goed, vers en voordelig, drie gulden vijftig per stuk. Maar nogmaals, die luxe moet een luxe blijven. Een feest". Het inleidende gesprekje zit er op. Joke moet het schortje aan, de keuken in. Chef-kok Teus de Kok blijkt een uitste kende leermeester. Hij stelt zijn een- dags-leerlinge op haar gemak en praat met zo'n rust en overtuiging op haar in, dat de eerste culinaire werkzaamheden, de bereiding van het nagerecht Parfait Praliné, uitstekend verlopen. Terwijl Teus de Kok vertelt dat je zowel het tus sengerecht als het toetje een dag tevo ren reeds kunt bereiden, „suikert" Joke de hazelnoten met de routine van een echte kokkin. Gretig luistert ze daarbij naar de adviezen van haar leermeester. Eenmaal bezig met het mixen van een sausje vraagt ze professioneel: „Moet-ie lobbig of heel dik? Is 't zo goed?" On dertussen dribbelt ze van het grote for nuis alweer naar een andere plek in de keuken. De mosselen wachten en ook de venkelknol ligt er uitnodigend bij. Teus de Kok vergezelt haar voortdu rend, overgiet haar met adviezen, maar houdt alles in begrijpelijke taal en in een volgzaam tempo. De keuken van De Echoput is op dit uur helemaal voor haar. De overige koks genieten van een paar vrije uurtjes voor de grote drukte van het diner begint. Ook de toebereiding van het hoofdge recht, Filet de Lièvre Père Noël aux deux Purées, gaat haar voortreffelijk af. De hazerugfilet wordt mooi bruin gebak ken en verdwijnt daarna om op de juiste temperatuur te blijven in een voorver warmde oven. Er worden sjalotjes ge fruit, die ze vervolgens vakkundig af- blust met port. Het ruikt allemaal zalig. De feestelijke maaltijd, straks met man en dochter, komt met rasse schreden naderbij. De toch bijna drie volle uren vergende kook-sessie nadert z'n einde. Hier en daar dienen nog wat onregelma- tigheidjes te worden gladgestreken, het totale menu wordt feestelijk aangekleed en dan Dan trekt Joke Bosman haar schortje uit, knapt zich zorgvuldig op en schaart zich bij man en dochter in het restau rant. Eerst nog even een toepasselijk drankje en dan komen achtereenvol gens alle lekkernijen op tafel. Vader en dochter Bosman blikken vol trots naar de „kokkin", die er, weliswaar in een professionele omgeving, toch maar even in slaagde om een bijzonder smakelijk en culinair verantwoord kerst diner op tafel te brengen. Een feestelijke gebeurtenis, die ook in de eigen omge ving, thuis dus, kan plaatsvinden. Teus de Kok gaf daartoe zijn keukengehei men prijs Thuis een kerstmenu met de allii een sterrenrestaurant! Chef-kok: de Kok gaf daartoe een gebruiks, zing, met als resultaat een compi exclusief kerstdiner-thuis. Het we lichtvoetige compositie van voi tussengerecht, hoofdmaaltijd en recht, dat er zó uitziet: Timbale aux foies blondes l'Armagnac (Zachte paté van kippelevers ii met Armagnac) Mouclade de Moules au Fenoji (mosselen in een roomsaus m# kei) Filet de Lièvre Père Noël aus purées (Hazerugfilet in zachte mostei! met puree van rode biet en efl ree van rapen) Parfait Praliné Voor elk van de vier gangen eei je met benodigdheden en de l dingswijze, met de complimente de kok, die u een smakelijk ke< ner toewenst. VOORGERECHT Timbale aux foies blondes al mag nac Ingrediënten: 1 liter kippebo 5,- 1 glas zoete witte i 1,50), 50 gr. poederge 1,60), 1 kg. kippelevers 6, kg.), 50 gr. mager gerookt spe reepjes 0,50), 3 sjalotjes - ge perd 0,25), 50 gr. prei aan re 0,25), 1 liter opgeklopte slag zonder suiker 1,80) Bereiding: Doe de, in de witte wij geloste gelatine, bij de nog v bouillon. Vul tien goed koud gem kopjes of vormpjes met deze Gooi de vormen leeg zodra de gek de zijkant gaat vastzitten. Rondo op de bodem moet een dun laagji ca. een 2,5 cm blijven zitten. De vo aan de binnenkant decoreren me voorbeeld eiwit of groen van grot Vullen met de paté, daarna afdel met een lepel nog vloeibare gelei. I De paté: In hete olijfolie de levf dichtschroeien, dan de reepjes spi de prei en de sjalotjes erbij doen, aanfruiten, daarna afblussen meti magnac (eventueel cognac), af koelen. Met de mixer heel fijn mak< i oproeren met de zachte boter en d geklopte room. Eventueel de si! corrigeren met wat zout en vers g len peper. j TUSSENGERECHT Mouclade de Moules au Fenorir Ingrediënten: 12 mosselen perl soon 5,- per zak), 1 glas wittel 1,50), 0,5 liter room 3,57), 4« lepels kerry, 2 theelepels hjr 0,50), 1 venkelknol 0,75) Bereiding: Kook de mosselen met leen een glas witte wijn onder eeng gesloten deksel. De pan steeds schudden, zodat de onderste moss boven komen. Als de mosselen o[ gaan, de pan van de vuur nemen. A! afgekoeld zijn, haalt u de mosselei de schelpen. Aan het kookvocht toevoegen: de ki de honing, de room en de gehakte i kelknol. Daarna inkoken tot een mi saus is verkregen. Eventueel de sm met wat zout corrigeren. HOOFDGERECHT Filet de Lièvre Père Noël aus Pu rées Ingrediënten: 1 flinke hazerug 12,50 per rug), 1 eetlepel Fn mosterd 0,50), 1 glas port 1 kg rode bietjes 1,75), 1,5 kg h selderij 2,70). Bereiding: Maak van de bieten en knolselderij een gladde puree. Kool knolselderij in water met melk, om mooie blanke kleur te houden. Bak de filets in een hete pan met dikke bodem. Aan beide zijden n bruinen en houd ze daarna warm ii goed voorverwarmde oven, opdat hitte zich in het vlees kan verdelen. Fruit een gehakt sjalotje aan in braadpan, blus daarna die pan met glas port. Kook »n met de room. All saus wat ingedikt is dan gaat, naast vuur, de mosterd erbij. (Met uitzondering van dit hoofdgere dat voor één persoon bestemd is, alle overige gerechten berekend op tafel van 10 personen). NAGERECHT Parfait Praliné Ingrediënten: 5 eieren en 3 extri dooiers 2,44), 150 gram suikei 25 gram vanillesuiker 0,50), 0,5 ter geslagen slagroom 3,57), gram hazelnoten 2,-). Bereiding: 50 gram suiker in een pan tje licht bruin laten worden, dan de zelnotén erin doen en 5 minuten schuddend verhitten. Daarna afko< en malen. De eieren, de dooiers en de suikersi klopen, au bain-marie, dus in een! heet water van ca. 70 graden C., tot geheel echt stijf begint te worden. t in koud-waterbak onder regelms kloppen koud laten worden. Daar vermengen met de geslagen roomJ klein gedeelte apart houden om defl koude vorm van binnen mee te best ken. De rest vermengen met de noten en smaak brengen met notenlikeur, vorm ermee vullen en daarna in I vriesvak plaatsen. Om de „Bombe" te storten moet u vorm even onder de warmwaterkrt houden. 1rr Jaap Klosse: „De tijd van: wat de boer niet kent dat eet-ie niet, is voorbij"

Leidse Courant | 1981 | | pagina 34