-ugd- ikantie >z'i2 i erikaans Mist Purwati, bekend» Balinese danseres van de gracieuze legongdans. eiland inderdaad over- gomd met toeristen. En net 'rjop zoveel andere plaatsen toeristenstroom bezig het iind kapot te maken. Het is ar\ter nog niet te laat. Als nu «atregelen worden genomen nog mogelijk de begrij- jfke zucht van de Balinezen r buitenlandse deviezen en kgelegenheid in evenwicht ingen met het bewaren ;n stukje paradijs met ei- Ituur en traditie, voorbeeld van die be- le traditionele cultuur is matie van een overleden Volgens een oud Bali- hindoes ritueel wordt de ledene door familie en iden in een „bade" (een toren van bamboe, hout ipier) naar de crematie- fts gebracht. Daar wordt lichaam overgeplaatst in houten stier die, nadat hij een priester is gezegend, and wordt gestoken. Als [vlammen hoog oplaaien indt het lichaam tot as de ziel zich vrijmaken ich te verenigen met de 1 oorsprong een religieuze ptigheid, wordt de crema- ten steeds grotere toeristi- trekpleister. De omstan- vormen een vreemde eling van Oost en West. mannen en vrouwen wsarongs en met kun- f' bewerkte kabaja's (blou- lan naast bruin doorbak- L net van het strand geko- westerlingen. Sommigen >en niet de moeite geno- hun mini-zwemkleding te wisselen voor iets minder iste kledij. Filmcamera's lien, fototoestellen klikken ^mensen worden wegge- l Zeals op zoveel plaatsen en ook hier twee we rel- twee culturen, een schril ist. Het is moeilijk te zeg- |wat het meeste opvalt: de jeneerdheid van veel toe- i of de tolerantie van de jnese bevolking. xting is bezig het slachtoffer te len van de toeristen. Als prinkhanenplaag hebben h op het eiland gestort en !en alles wat er aan cul- en traditie is te verwoes- Hindoetempel op Bali ten. Met horden tegelijk wor den ze door de vliegtuigen op Ngurah Rai International Air- port uitgespuwd, otn zich op niets ontziende, westerse wijze op het eiland te vermaken. Hotels, restaurants en winkel tjes met allerlei snuisterijen schieten als paddestoelen uit de grond. Aan de buitenlander valt veel te verdienen en bui tenlandse deviezen en werk gelegenheid staan hoog op de verlanglijstjes van de regering in Jakarta en het lokaal be stuur op Bali. Op zich is daar niets op tegen. Maar kan het niet zonder dat de nog zo rijke en levende Balinese religie en cultuur worden opgeofferd? Steeds vaker blijken zij aan smaak van de toeristen te wor den aangepast zodat het kost baarste van de cultuur, de oor spronkelijkheid, verloren gaat. Hei dagelijks leven van de Ba linees is niet denkbaar zonder zijn godsdienst, de daarmee sa menhangende religieuze festi viteiten, verering van voorou ders en een aaneenschakeling van offerandes. Overal op het eiland nemen religieuze riten en ceremonieën een belangrijk deel van de tijd van de men sen in beslag. De religie van de Balinezen is in wezen een mengeling van hindoe- en boeddhistische elementen, waarin ook nog oorspronkelij ke inheemse gewoonten en ge bruiken zijn opgenomen. Twintigduizend tempels Volgens de reisgidsen zijn er twintigduizend tempels op Bali, waar bij alle gebeurtenis sen van enig belang offers worden gebracht. Een Balinees zal geen reis ondernemen zon der de goden om behouden te rugkeer te vragen, geen con tract sluiten zonder de goed keuring van de goden hiero ver af te smeken. De goedge zinde goden krijgen prachtige offers. Maar om elk risico uit te sluiten worden ook de kwa de geesten aanbeden. Deze strijd tussen goed en kwaad komt men steeds weer tegen, met name in de Balinese cul tuur. Geen van de Balinese kunst uitingen is zo wereldberoemd als de Balinese dans. Er is een grote verscheidenheid aan Ba linese dansen, maar drie wor den het meest uitgevoerd: de gracieuse legongdans, de strijdbare kecak of apendans en de dramatische barongdans. In de kleinere plaatsen zijn deze dansen nog te zien in hun oorspronkelijke vorm. Ze ge ven de diepste gevoelens en emoties van de dansers en danseressen weer zonder dat ze, zoals in de toeristencentra gebeurt, zijn vervormd tot pot sierlijke bewegingen en gri massen om het publiek te be hagen. Prooi van toerisme De angst, dat Bali ten prooi zal vallen aan het toerisme is be paald niet nieuw. De bekende Amerikaanse antropologe Margaret Mead vermeldde aan het eind van de jaren dertig in haar boek over Bali al, dat de mensen bang waren, dat het eiland door het toerisme kapot zou worden gemaakt Is er nu dan reden voor extra bezorgd heid? Toch wel. Het toerisme is de laatste jaren in omvang snel toegenomen. Kwamen er in 1925 twintig toeristen per week, nu zijn het er gemiddeld drieduizend. Gedurende de af gelopen tien jaar is het aantal toeristen meer dan vervijfvou digd tot ruim 150.000 per jaar. Voor de komende jaren wordt verwacht dat deze ontwikke lingen zich verder zullen voortzetten. Het lijkt dan ook onvermijdelijk, dat bij allerlei activiteiten steeds meer met de smaak van de toerist rekening zal worden gehouden. Bij de dans doet dit, zoals we zagen, in belangrijke mate afbreuk aan de vorm en de oorspron kelijkheid. Ook op de schilder kunst is de invloed duidelijk merkbaar. Schilder Joop Steenbeek uit Coevorden, die de afgelopen jaren vele malen op Bali verbleef: „De schilder kunst op Bali is duidelijk com merciëler geworden. De komst van het massa-toerisme heeft de Balinese schilderkunst be paald geen goed gedaan". Westerse invloed Het is natuurlijk onjuist alle westerse symptomen in een ontwikkelingsland op het con to van het toerisme te schui ven. Ook zonder toerisme is de westerse cultuur in staat ge bleken tot in de verste uithoe ken van de wereld door te dringen. Maar het toerisme versterkt deze invloeden. In een aantal landen wordt daar om veel nadruk gelegd op po gingen het toerisme zoveel mogelijk op enkele plaatsen te concentreren. Bovendien is het van belang het eigen ge zicht van het land zoveel mo gelijk te versterken. Op Bali Betekent dit, dat het toerisme mogen hotels met meer dan honderd kamers worden gebouwd. Op Nusa Dua, een schiereiland aan de zuidkust van Bali, zijn plannen in uit voering om hotels met een to tale accommodatie voor vijf duizend gasten neer te zetten. De maximale hoogte van de gebouwen wordt bepaald door de hoogte van de palmbomen ongeveer vijftien meter. Het gerucht gaat, dat de Ame rikanen nu bezig zijn een ho gere palmboom te ontwikke len. De hotels moeten ook zo veel mogelijk worden ingepast in de lokale omgeving. Verder zijn maatregelen denkbaar, die het eiland en ziin bevolking direct ten goede komen, zoals de verplichting om bij de bouw van toeristencentra plaatselijke arbeidskrachten en zoveel mogelijk materialen uit de streek te gebruiken. De hotels zouden meer de natio nale gerechten moeten pro_ geren en zich er minder op keuken is uitstekend en omvat bepaald veel meer dan ham burgers met frites. Toeristenbeleid Dergelijke maatregelen zou den deel moeten uitmaken van een gericht toeristenbeleid van zowel de nationale rege ring in Jakarta als van de lo kale regering op Bali. Me vrouw Oka, geboren en geto gen Balinese, voormalig parle mentslid en momenteel docen te Engels aan de Udajana Uni versiteit te Denpasar: „Als je kijkt wat het toerisme voor Bali werkelijk oplevert is dat gering. Een groot gedeelte van de winsten gaat naar het bui tenland. Er is wel een toeris tenbeleid, maar in de praktijk blijkt het onduidelijk en schiet het tekort". Op de vraag of Bali aan het toerisme ten gronde zal gaan is geen eenvoudig antwoord te geven. Het is net als met de barongdans: het goede is in ge vecht met het kwade. Buiten landse deviezen en werkgele genheid zijn belangrijk voor Bali, maar niet tot elke prijs. Het eigen karakter en de oor spronkelijkheid van het eiland en zijn bewoners mogen niet verloren gaan. In de barong dans overwint uiteindelijk het goede. Of dit met het toerisme op Bali ook het geval zal zijn, hangt af van de spelers; zowel van de Balinezen als van de toeristen. MICHAEL HARDON Voor jonge ondernemende Ne derlanders, bij voorkeur stu denten, verpleegsters, leraren, onderwijzers, sportcoaches en sociale werkers, bestaat er een mogelijkheid om negen weken in Amerika in een jeugdkamp te werken, nog zakgeld te krij- fen ook en nog eens drie we en vrij door Amerika te zwalken. Het is mogelijk. Camp America, een Ameri kaanse organisatie die in 1969 begon heeft sinds die tijd al achttienduizend jongeren van overzee gehaald. Tweeduizend daarvan waren Nederlanders. De ervaringen van hen, die aan zo'n reis/werkprogramma hebben deel genomen zijn over het algemeen goed. Het is natuurlijk ook een verlokke lijk aanbod als je goed gemoti veerd bent en niet al te kri tisch. Want wat biedt Camp America? Het vervoer van en naar Londen of Amsterdam, het vervoer naar bet kamp. woongelegenheid dat kan een tent zijn en voedsel, beddegoed en bewassing, een rondritje bij aankomst in New York en een nacht hotel. Daarbij komt dan voor acht negen weken werk, na afloop een zakgeld variërend van 100 tot 250 dollar, afhankelijk van leeftijd en ervaring. Daarmee houdt het op. De drie weken die je niet hoeft te werken, voordat het vliegtuig weer te rug gaat naar Europa moet je voor eigen onderdak zorgen en voor je eigen eten. Wat verwacht Camp America? Dat je geschikt bent en dat wordt grondig onderzocht om in jeugdkampen te werken in een van de vaardigheden die je hebt Dat kunnen kam pen zijn met kinderen van ou ders in betere doen, dat kun nen kampen zijn met sociaal zwakke kinderen, dat kunnen ook gehandicapte kinderen zijn. Het werk in de laatste kampen is naar eigen verkie zing. Het zijn echte kampen, waarin veel aan „outdoor life" wordt gedaan. De kans om aan het programma te kunnen deelnemen is dan ook des te groter als men over bepaalde sportieve vaardigheden be schikt Hard werken Om aan zo'n Camp America kampreis te kunnen deelne men wordt er wel iets van je verwacht Geen alcohol of een sigaretje in het kamp, 's mor gens vlaggenparade met vlag hijsen, gescheiden kampen voor jongens en meisjes. Er staat ook iets tegenover want, zegt Camp America bloemrijk: „Je positie als „counsellor" is er een van leiderschap en res pect Je zult een globale door snee van Amerika zien. zoals die weerspiegeld wordt in de gezichten van de aan jou toe vertrouwde jongeren". Maar denk er om, het is echt hard werken. Ook financieel moet je er iets voor doen. Vijfentwintig dol lar ziekteverzekering, vijftig dollar „statiegeld" (als je per ongeluk niet zou gaan krijg je ze niet terug, werk je acht of negen weken dan krijg je die vijftig dollar na afloop terug). Met die ziekteverzekering is het trouwens een vreemde zaak. Het zit hem weer in de kleine lettertjes. In de schitte rende brochure die Camp America Postbus 2310, 7301 EA Apeldoorn, tel. 055-557024) uitgeeft staat, dat de ziektever zekering ook de kosten dekt van de reis terug naar Neder land als de patiënt niet in staat is om op de overeengekomen datum met de groep terug te gaan. Maar in de heel kleine letter tjes van het arbeidscontract vond ik de volgende zin, gel dend bij ziekte: „Als Camp America dat wenst, geeft u hen toestemming u terug naar uw land te sturen op uw eigen kosten". Trouwens uit veel be palingen in dat contract blijkt, dat de organisatie geen enkel risico neemt en nergens voor aansprakelijk gesteld kan wor den. En dat is wel een beetje griezelig* Gevraagd aan de heer Frans Verheijen, de Nederlandse contactman van Camp Ameri ca, hoe dat nu zit „Het is me nooit opgevallen dat artikel. Nee, ik zou niet weten waar dat op moet slaan. Ik ben eerst zelf „counsellor" geweest drie jaar lang, voor ik dit ging or ganiseren, maar het is me nooit opgevallen. Ik moet het navragen in Londen, op het hoofdkantoor. Ik begrijp het niet". Na navraag in Londen blijkt, dat dit zinnetje niet voor Ne derlandse deelnemers is be doeld, maar voor degenen die verder moeten reizen dan Londen of Amsterdam, zoals de Scandinaviërs en de Duit sers. Dit zou echter in de Ne derlandse contracten moeten worden veranderd en het is zaak er goed op te letten dat dit inderdaad gebeurt „Maar nogmaals", zegt Frans Ver heijen, „we hebben nooit moeilijkheden gehad." Kritische vragen Wel veel kritische vragen vooraf van jongeren en een kritische houding ten opzichte van het typisch Amerikaanse. Het hijsen van de vlag bijvoor beeld. Of het scheiden van jongens en meisjes. maal een bepaalde manier van kampleven. Vlag hijsen is daar inderdaad belangrijk. Ik geloof ook niet, dat je daarom moet gaan staan lachen, want dan worden ze echt wel kwaad. Ook de jongens- en meisjes- cultuurpatroon dan hier. In de discussies bij de inschrijving van de jongeren hier komt vaak naar voren, dat er toch wel wat belachelijks zit in die dingen. Maar ik vind, dat het juist interessant is om te zien noe het daar is. Daarom ga je er toch ook naar toe. om te zien hoe het Amerikaanse le ven is. En indoctrinatie, beïn vloeding? Ik geloof niet, dat studenten van pedagogische academies en van sportacade- mies hier in Nederland zich zo gemakkelijk laten beïnvloe den. Dat zijn zeer kritische lui, gelukkig maar!" GERARD CRONÊ

Leidse Courant | 1981 | | pagina 27