Twee weken zon en een mens kan er weer drie maanden lekker tegenaan Driënnegen tig manieren om ons land te verkennen Pagina 2 De afgelopen vijf zomers in totaal ruim 550 uur zon te weinig; dit jaar alleen al 104 uur. Het komt erop neer, dat Nederland in een half decennium één hele, complete zomer ver loren heeft zien gaan. Weg. Alle reden om na te roepen wat De Genestet reeds meer dan een eeuw geleden dichtte: „O land van mest en mist, van vuile koude regen, doorsijperd stukske grond, vol kille dauw en damp, vol vuns onpeilbaar slijk en ondoorwaadbare we gen, vol jicht en para- pluies, vol kiespijn en vol kramp". Gaan vijf mislukte zomers de Nederlander in de koude kle ren zitten? „Wis en waarach tig", zegt prof. dr. S. W. Tromp. „Zeker wanneer ze el-' kaar opvolgen, zoals nu het ge val is geweest. De mens heeft een bepaalde portie zon nodig om zich gezond en prettig te kunnen voelen. Gebrek aan zon veroorzaakt een reeks on gunstige veranderingen in onze levensprocessen. Daarbij is niet alleen het aantal zonne- uren per maand belangrijk, maar vooral ook de spreiding over de maand. En de dage lijkse weersschommelingen zijn belangrijk niet de ge middelde waarden, maar de maximum- en minimumwaar den en het aantal dagen ach tereen met veel dan wel wei nig warmte, neerslag en wind." Prof. Tromp is directeur van het Biometereologisch Onder zoekscentrum te Leiden en be oefenaar van het vak biomete- orologie, zijnde „de weten schap die de invloeden bestu deert van het weer en het kli maat op de biosfeer, namelijk op gezonde en zieke planten, dieren en mensen". Zijn werk terrein strekt zich uit tussen vragen als: waarom bevat zo- merboter twee tot drie maal meer vitamine D dan winter- boter? En: is het juist, dat er bij bepaalde weersomstandighe den meer zelfmoorden worden gepleegd? Het antwoord op die laatste vraag lijkt bevestigend te moeten luiden: het weer kan de psyche van de mens in grijpend beïnvloeden. Groot gelijk „Grauw is uw hemel en stor mig uw strand", dichtte Pot gieter. „Naakt zijn uw duinen en effen uw velden. U schiep natuur met een stiefmoeders- hand". En daar moeten we blijven hokken, ook op vrije dagen, ook in de vakantie, ten minste als we de zin deden van minister Terlouw van Economische Zaken die ons schaarse geld bij voorkeur bin nen de grenzen besteed zou willen zien. Maar we doen zijn zin niet. We gaan massaal naar de wintersport en geven daar n gul aan sneeuwpret. „Groot ge lijk", zegt prof. Tromp krach tig en herhaaldelijk. „Wie het zich financieel en qua gezin somstandigheden kan permit teren, heelt het grootste gelijk van de wereld wanneer hij zich een wintersportvakantie gunt. Er bestaat geen betere manier om de accu van li chaam en geest even bij te la den, zeker niet wanneer aller lei levensprocessen door ge brek aan zon in een slechte zo mer toch al op een lager pitje zijn gaan draaien". Of schuw, wanneer de winter sport tot de onmogelijkheden behoort, niet een zomervakan tie in de zonnelanden rondom de Middellandse Zee. „Twee weken zon en een mens kan er weer drie maanden lekker tegenaan", zegt prof. Tromp. Tenminste, als hij een oord tegei „Ter uitzoekt met weinig wind. want wind zorgt ongemerkt voor afkoeling en daardoor wordt het warmteregelingssys- teem van het lichaam te zwaar belast. Ik denk nu aan een ei land als Curacao met zijn eeu wige, straffe passaat. Daar heb ik me nooit echt prettig kun nen voelen, ondanks de over daad aan zonneschijn. Hetzelf de geldt uiteraard voor de wintersport. Mijd ook daar plaatsen met veel wind; Ga niet ergens in een bergpas zit ten. En nog een praktische tip: kies de verblijfplaats niet ho ger dan een achthonderd tot duizend meter. Boven die grens bestaat gevaar voor sla peloosheid". Niet te zwaar „Ga wel elke dag met een lift of op een andere manier naar tenminste vijftienhonderd me ter toe, al is het maar voor een paar uurtjes. Bij vijftienhon derd meter ligt namelijk de kritische grens waar de gunsti ge veranderingen in de le vensprocessen zich beginnen te voltrekken. En laat men zich de eerste drie dagen niet al te zwaar belasten. Hoe goed men zich ook heeft voorbereid op kunstmatige skibanen of door middel van allerlei oefe ningen, hoe getraind het li chaam ook is - op de totaal an dere weersinvloeden daarbo ven kan men zijn lichaam niet voorbereiden. Geef de levens processen gelegenheid zich aan te passen." Er bestaat nauwelijks een or gaan in het menselijk lichaam, dat ongevoelig is voor de bij werkingen van veranderingen in de meteorologische omge ving, aldus prof. Tromp. in allerlei geestelijke proces sen. „Ik hoef alleen maar de seksualiteit te noemen. Het is niet voor niets dat de paartijd van veel dieren samenvalt met het begin van de lente wan neer het zonnetje langer schijnt en warmer wordt. Of. om bij mensen te blijven: het is bekend, dat kleine kinderen onrustig zijn op dagen met stormachtig weer. Sterker, in Zwitserland kennen ze een bij zonder onaangename wind, de Föhn. Gebleken is, dat er al acht uur voordat die opsteekt, een duidelijke stijging plaats vindt van het aantal ruzies en verkeersongelukken. Het luis tert allemaal verschrikkelijk nauw. Stel iemand maar eens een uurtje per dag bloot aan een sterke atmosferische ver andering. Ook al laat je hem de rest van de dag doorbren gen in een constante omge ving, dan nog zullen de gevol gen van dat uurtje kou of hitte op zijn levensprocessen gerui me tijd merkbaar blijven." Zoek de zon op. Prof. Tromp acht dit geen loos advies voor wie moet leven in een land waar zich processen afspelen, die De Genestet als volgt sa menvat: „Uw kleumerig kli maat maakt mij het bloed- in d'aadren tot modder". Zeker na vijf slechte zomers bewijzen de thuisblijvers hun gezond heid en humeur een dienst door „ons saaie brij-moeras, ons erf van overschoenen" te ontvlieden. Minder agressie „Ik durf zeggen, dat iedereen die het zich kan permitteren, gek is als hij desondanks hier blijft. Waarbij ik verre de voorkeur geef aan de winter sport, vooral in de periode eind januari-begin februari. Dan combineer je de voorde len van veel zonneschijn met die van een verblijf in het hooggebergte. Let maar eens op: mensen in de wintersport plaatsen gedragen zich veel minder agressief dan mensen aan zee. In de bergen voelt ie dereen zich fit en vrolijk. Tirol is bepaald iets anders dan Tu nis. Helaas worden de voorde len van de wintersport in bre de kring nog zwaar onder schat, met name ook door me dici. En helaas biedt de win tersport veel te weinig goedko pe mogelijkheden." Nieuw zijn de inzichten van prof. Tromp en andere beoefe naren van de biometeorologie niet. De Griek Hippokrates, grondlegger van de medische wetenschap, wiens eed nog steeds door iedere arts wordt nagesproken, zei al in de vijf de eeuw vóór onze jaartelling: „Wie de geneeskunde wil doorgronden, moet het volgen de doen. Ten eerste zal hij zijn aandacht wijden aan de jaar getijden en aan de invloed die elk. dezer kan uitoefenen: de jaargetijden gelijken volstrekt niet op elkander en hun on derlinge verschillen roepen veel afwisseling te voorschijn. Wacht, na sterke weersveran deringen, tenminste tien da gen alvorens een medische in greep te doen. Iedereen die de medische wetenschap wenst te bedrijven, dient terdege reke ning te houden met de weer sinvloeden". Zo lang zijn we al gewaarschuwd. In de praktijk van alledag ech ter hebben de bevindingen van de biometeorologie nog nauwelijks baan gebroken. Prof. Tromp: „Kijk alleen al naar de grote schoolvakantie, naar de bouwvakvakantie. Juli en augustus. Foute maan den. Mei en juni zijn veel beter voor het aanwakkeren van de levensprocessen, die een hele winter op een laag pitje heb ben gestaan. Een wintersport vakantie in februari, gevolgd door een zomervakantie in juni dat zou erg goed zijn. En telkens tenminste twee we ken. Korter is natuurlijk ook meegenomen, maar eigenlijk gooi je dan een beetje je geld weg.' Nare gevolgen Winterprikkelbaarheid, een jaarlijks terugkerend ver schijnsel in Scandinavië, maar ook in Nederland op grote schaal geregistreerd na de bar re winter van 1962-1963. Voor jaarsmoeheid. Allemaal het ge volg van veranderingen in het menselijk lichaam waarvan de oorzaak ligt bij klimatologi sche prikkels. En de n suddert door als er g hoorlijke lente en zom die de veranderingen stige zin ombuigen. Vj te zomers achter elkai De produktie van rode chaampjes blijft acn maar eens zo'n levensj noemen. En iedereen i welke futloosheid bloq de kan leiden. De stof\ raakt vertraagd. Het! aan calcium en ma komt niet op peil. waa prikkeling van het zej sel te wensen overj functie van de bijnier langrijke hormonen j wordt minder geactivj wenselijk zou zijn. „B nig fit mens, meer vaj vendien voor infectie^' zo vat prof. Tromp dp samen van vijf slechtoi in Nederland. De thJ^ hadden ongelijk. L( Immers: „De seizoensi. heid treedt extra dui<f1<: het licht wanneer gf het vroege voorjaar aOl mer door slechte j d standigheden het geLj aantal zonne-uren vs normaal is geweest", P ling, bloedsuikergeh^* tritme, doorbloeding, hersenen, maag-dari 1 ze ondergaan er allepj invloed van. Er is niejfg zelf of in onze omgeï niet door het weer woP vloed. Het aantal verP* gevallen en ongelukkl werk kan wel met t\fm dertig procent toenerlinj; neer het woelig is in 1>J feer. „Ga eens vandak1 het loden zwerk dat lid de lage landen", luidd maning van prof. Trft ook. Het deel van ufti nen dat „hypothalami en dat de thermostaat»* lichaam vormt, zal eet baar voor zijn. Stuur jis gelmatig op herhalip ning. Dan zal hij op ziw in staat zijn de levenv sen in uw lichaam op 4 me wijze te sturen, ji PIET SN FOTO: CEES VE| Een niet in scène gezette attractie tijdens de stoomtramrit van Hoorn naar Medemblik, maar wel typerend voor de landelijke route: loslopend vee op de rails. Voor de tweede maal slaan VVV's, verspreid over het hele land, de handen ineen en bieden het reislustig pu bliek niet minder dan drieënnegentig compleet ver zorgde groepsdagtochten. Dat gebeurt onder het motto „Dagtochten in Nederland", waarbij ook wordt inge speeld op onze zuiderburen en de dicht bij de grens wonende Duitsers. In samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Den Haag zijn deze uitstapjes overzichtelijk gebundeld in een fraaie bro chure. Iedereen kan aldus volgend jaar op drieënne gentig manieren ons land verkennen via uitstekend verzorgde uitstapjes, die stuk voor stuk bijzonder zijn te noemen, omdat ze het heel typerende maar onbekende Nederlandse streekeigen toegankelijk maken voor een breed publiek. In het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen zijn talloze originele dorpsstraatjes uit plaatsjes rond de vroegere Zuiderzee te vin den. Een onderdeel van dagtocht 51 en 52. Het eindpunt van beide Westfriese dagtochten: het gend jaar geopende Buiten-Zuiderzeemuseum in Enk Er is een duidelijk toenemen de belangstelling geconsta teerd voor binnenlandse rei zen en zowel de VVV's als het NBT spelen daar dankbaar op in. Ze stellen alles in het werk om het binnenlands toerisme tot nieuwe bloei te brengen. Eén van de vijf breinen achter het dagtochtenplan, produkt- coördinator Albert Boorsma van het NBT, voorspelt voor volgend jaar een deelname van zo'n honderdduizend bin nenlandse toeristen. Tot 1 ok tober namen er dit jaar al bij na zeventigduizend reislusti- gen aan de dagtochten deel. „Weg in eigen land" wordt steeds populairder en deze constatering stemt Boorsma heel optimistisch. „Onze grote kracht is de bundeling van VVV's, toerwagenonderne- mers en reisorganisaties. Ie dereen deed altijd al van alles, maar los van elkaar en dan ook nog vaak in hetzelfde ge bied. Dit versnipperde aanbod «leeft nu plaats gemaakt voor een gezamenlijke aanpak, die zowel de organiserende instan tie als de passagiers tal van voordelen biedt". Voor de reisorganisaties en toerwagenbedrijven betekent het een hoog rendement, ter wijl ze tegelijkertijd van de or ganisatorische rompslomp af zijn. Voor de VVV's betekent het een ideale gelegenheid om allerlei kleinschalige bedrijfjes (kleine onbekende musea, af wijkende ambachten, aparte exposities en originele ver voersmiddelen) onder de pu blieke aandacht te brengen. Vloedgolf Kenmerkende stukjes Neder land kunnen dus komend jaar een vloedgolf van toeristen verwachten, die het land schappelijk schoon komen ex ploreren. oude ambachten ko men bekijken, natuurgebieden komen bevaren of uit willen waaien op eilanden of stran den. Na de koffie met drabbel- koek, kruidkoek, krenteweg- ge. Limburgse vlaai, Deventer koek, knapkoek. Westfriese krentemik, Bossche bol of an- derssoortig streekgebonden ge bak trekt het gezelschap er op uit. Naar een bakkerij- of textiel museum. naar oude kasteeltjes, kaasboerderijen, pretparken glasblazerijen. hunebedden verborgen meren, schaaps kooien, watermolens of onbe kende tuinen, waarbij nationa le parken en zelfs paleizen niet worden ontzien. Met de stoomtram, de stoomboot, de meermansfiets, de huifkar of de ouderwetse paardentram. Alles kan en alles mag tijdens deze tochten zolang men maar redelijk in het gareel blijft lo pen. Kaarsenmakerijen, forel len- of champignonkweke rijen, tolboerderijen, mosterd- fabrieken, dierenparken, wijn kelders, radiostudio's, sluizen en renbanen, niets behoeft meer te ontsnappen aan de nieuwsgierige blik van de on dernemende dagjesmens. Bijzondere dingen Er zijn werkelijk heel bijzon dere dingen bij, zoals een zij derupsmuseum, waar men deze nijvere beestjes aan het werk kan zien en een stoom- houtzagerij. Ook het splinter nieuwe Buiten-Zuiderzeemu seum in Enkhuizen, dat pas volgend jaar mei officieel wordt geopend, is al in de nieuwe brochure opgenomen. Met één telefoontje is het hele land bij wijze van spreken be reikbaar gewórden. De enige opvallende „witte vlekken" zijn Groningen en Amsterdam. Groningen komt in de brochu re niet voor, omdat de organi satiecapaciteit van het VVV- kantoor niet toereikend is en Amsterdam niet, omdat deze stad aan handen en voeten ge bonden is door een principe- afspraak met het bedrijfsle ven. Het lumineuze idee om de krachten op toeristisch gebied te bundelen werd in de winter van '79-'80 aangedragen door de VVV Hart van Brabant. Op initiatief van het NBT werd vanuit deze VVV en die van Noord- en Midden-Veluwe, het Gooi en Twente een pro jectgroep opgericht met als doel het probleem van de VV V-dagtochten te analyse ren. Het huidige groepsdag- tochten-programma een landelijk aanbod, dat aan be paalde criteria moet voldoen is daar een rechtstreeks ge volg van. Boorsma zet de eisen op een rijtje: „Elke tocht moet bege leid worden, hetzij door een hostess, hetzij door een andere deskundige. In natuurgebie den kan dat bijvoorbeeld een boswachter zijn. Verder moet het programma flexibel zijn, dat wil zeggen aan te passen aan de behoeften van een be paalde groep en de verkoop prijs moet commissionabel zijn voor toerwagenbedrijven en reisbureaus, die als tussenscha kel fungeren". Verenigingen Om het idee van de grond te krijgen werd er heel wat pu- blic-relationswerk verzet. Ruim duizend reisorganisaties en toerwagenbedrijven wer den aangeschreven, alsmede twaalfduizend personeelsver enigingen, bejaardentehuizen, vrouwenverenigingen, sport clubs en dergelijke. Het vere nigingsleven levert aan het binnenlands toerisme een gro te bijdrage in de vorm van re gelmatige uitstapjes. Verder gaan zo'n anderhalf miljoen lagere schoolleerlingen ten minste één keer per jaar op schoolreis. Driehonderd toer wagenbedrijven hebben in de loop der jaren een eigen kring van klanten opgebouwd, die veelal meerdere malen per jaar een dagje uit gaan Zestig procent van alle boe kingen komen dan ook recht streeks uit het verenigingsle ven. De totale omzet bedroeg vorig jaar ruim twee miljoen gulden. Daarom is dit mark tsegment van groot belang voor de streek-VVV's en het NBT. Overigens reden er vo rig jaar niet alleen Nederlan ders mee, maar ook 2300 Bel gen. Aan de Duitse markt, die binnen een bereikbare geogra fische cirkel moet liggen, wordt hard gewerkt. Uit een enquête van het NBT, die an derhalve maand geleden ge houden werd, bleek dat de deelnemers zeer tevreden wa ren over de dagtochten. De enige klacht die een aantal ke ren gehoord werd, was dat voor sommigen het program ma wat te overladen was ge weest. Reden voor de betref fende VVV's om aan dit punt wat meer aandacht te beste den. „Maar", zo legt Albert Boorsma uit. „uit de enqyête bleek ook, dat de brocnure goed werkt, want i het grootste aantal tocht daarin gelezen i kozen". De brochure, die in ee van vijftigduizend sti| spreid wordt over de VV V-kantoren en da verkrijgbaar is, is ni bedoeld als bladerbf wat ons land allemaa den heeft in de divers Het bevat ook talrijk sties voor een zelfstan uit. Wie dichter bij vaker weg wil of in verband of werkkrinj vieren" heeft, kan hif uit een uiterst gevarii bod van grote en kleii ties, speciaal geselectt groepen. De brochu een scala van moge tegen een aantrekkel in de vorm van gi tochten die nog jarenl herinneringen in h liearchief zorgen. COl

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18