Kremlin dreigt met ingreep in Polen CL Caravan Rode Brigades ontvoeren generaal YS Meer medicijnen en alcohol in verkeer Persfoto's van het jaar BIJ UITBREIDING PROTESTBEWEGING mroep- ijdrage ordt oger GEEN TOESLAG VOOR MINIMA IN '82 Prijscompensatie afgetopt bij 60.000 bruto Brandstichter aangehouden ^cicUc 0omcmt Vrijdag 18 december 1981,72e jaargang no. 22147 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wixn Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Wim Verstappen's film „Pas torale '43" op Ned. II om 21.20 uur. Om 20.27 uur „Op en top André" (van Duin). Op Ned. I om 20.00 uur „Ste- denspel", om 21.55 uur „Schrikdraad"en om 22.55 uur Hongaarse opstand. Half tot zwaar bewolkt en vooral in de kustprovincies enkele sneeuwbuien. Van nacht overwegend matige vorst. Morgenmiddag lichte vorst en middagtemperaturen tussen min 5 en 0 graden. Ma tige wind, aan de kust tijdelijk krachtig, uit noord tot noor doost. 'loop- hten op Veluwe EN Liefheb- ran skilopen kun- ondag in het Gel- Dieren deelne- aan tochten door I ij deze stad gele- l/nbos. De tochten ngeveer twee ki er lang. De orga- e is in handen ie VVV. In voor- Ie jaren bestond ote belangstelling deze inmiddels ionele tochten. DEN HAAG Een toenemend aantal automobilisten maakt ge bruik van alcohol in combinatie met medicijnen. De politie wordt steeds vaker geconfronteerd met mensen die door dit gecombineer de gebruik sterk versuft zijn. Vergeleken met vier jaar geleden is het gebruik van alcohol samen met medicijnen met liefst 26 pro cent gegroeid, zo blijkt uit een onderzoek van dr. D. van Ooijen, directeur van het studiecentrum voor hogere politieambtenaren. Aan het onderzoek is meegewerkt door 1321 verkeersdeelnemers die in de periode van 15 maart tot 1 augustus 1979 werden aange houden op verdenking van het rijden onder invloed. Uit gesprek ken bleek, dat vaak diepgewortelde problemen de oorzaak zijn van het gecombineerd gebruik van alcohol en medicijnen. Van Ooijen bepleit daarom een grotere terughoudendheid bij het verstrekken van slaap- en kalmeringsmiddelen. Beatrix-munten ook uit Wales DEN HAAG De Rijks- munt in Utrecht begint bin nenkort met de extra aan maak van de serie „Beatrix- munten" naar het ontwerp van Ninaber van Eyben. Om dat in Utrecht niet voldoende capaciteit aanwezig is en men toch snel een grote reserve- voorraad wil hebben, helpt de Britse Munt in Wales een handje met het slaan van een extra aantal munten. Overi gens zullen die in niets te on derscheiden zijn van de mun ten die in ons land worden geslagen. Zij krijgen allen het Nederlandse munt- en munt meestersteken. Privé-tv in cel ALKMAAR Na jaren van touwtrekkerij en soms hoog oplopende conflicten krijgen de ge detineerden van de Alk- maarse gevangenis „De Schutterswei" wellicht nog vóór kerstmis een te levisie in hun cel. De di rectie stelde zich steeds op het standpunt, dat een gevangenis geen hotel is en daarom niet voor luxe voorzieningen als televi sies hoeft te zorgen. De beroepscommissie van de centrale raad voor het ge vangeniswezen heeft de directeur evenwel in het ongelijk gesteld. WARSCHAU, MOSKOU, PARIJS Het Kremlin wil dat de strijdkrachten van het Pact van War schau Polen binnentrekken als de bevolking daar morgen gehoor geeft aan de oproep van Solidari teit voor een algemene staking op de (vrije) zater dag. De vrije zaterdag werd eerder dit jaar bedon gen door Solidariteit, maar onder de huidige staat van beleg „opgeschort". Een en ander wordt ge meld door het gezaghebbende Parijse blad Le Monde, dat officieuze woordvoerders van de rege ring in Moskou aanhaalt. Volgens dit bericht zou de Sovjet-Unie een uitbreken van een algemene staking in Polen beschouwen als het bewijs dat de Poolse lei ders hun gezag niet hebben kunnen herstellen. Onder die omstandigheden zouden de „broederlanden" geen andere keus hebben dan militair in te grijpen. Dit zou gebeuren om de vrede te behouden, aangezien er een derde wereldoorlog zou dreigen, als Polen het Pact van Warschau zou verlaten, zoals Solidariteit naar het oordeel van Moskou na streeft. Het Parijse blad meldt ver der uit dezelfde bronnen dat generaal Jaruzelski zijn plan voor de militaire machtsovername begin de cember aan de vertegen woordigers van de landen van het Warschaupact heeft voorgelegd. De Russische maarschalk Koelikov die in Warschau is, zou toezicht houden op de uitvoering van het plan. De Britse staatsomroep BBC meldde gisteravond dat de Poolse autoriteiten de staat van be leg hadden afgekondigd na een ultimatum van Koeli kov aan Jaruzelski, waarbij de Rus tegen hem zei dat als hij niet tot daden was over gegaan het Warschaupact het zou doen. Vanmiddag zou in Moskou een officieu ze top worden gehouden van de landen van het Pact om de situatie in Polen te bespreken. Jaruzelski zou een bliksembezoek kunnen brengen aan Moskou, „maar alles hangt af van de ont wikkeling in Polen, aldus een niet-officiële Sovjet bron. Gisteren hebben de Poolse autoriteiten officieel toegegeven dat woensdag zéven mensen in Katowice zijn gedood en honderden werden gewond. Zie verder de pagina's 11 en 13. Staat van beleg of niet, ook voor de Polen staat kerstmis voor de deur. Een cameraploeg van de Amerikaanse omroep NBC filmde in Warschau een fami lie, die met een kerstboom onder de arm langs een van de vele pantserwagens loopt. VN eist intrekking annexatie wet Golan NEW YORK De Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gistera vond eenstemmig een re solutie goedgekeurd, die de Israëlische annexatie van de Syrische Golan- hoogte bestempeld als „van nul en gener waar de" en eist dat zij onge daan wordt gemaakt. Als Israël niet binnen twee weken afziet van de annexa tie, dan komt de Veiligheids raad opnieuw bijeen en zal op basis van het handvest van de VN „gepaste maatregelen" overwegen. De VS stemden voor de resolutie, die gematigd van woordkeus was en Israël niet veroordeelde of bedreigde met sancties in het geval de inlijving niet ongedaan ge maakt wordt. De VS verzetten zich tegen strafmaatregelen te gen Israël. De Israëlische am bassadeur bij VN, Blum, zei na de stemming dat Isra'el de re solutie niet kan en niet zal ac cepteren. Syrië heeft gisteren om een spoedberaad van de Arabische ministers van buitenlandse za ken gevraagd. Het is bedoeling om tot gezamenlijke maatrege len tegen de Israëlische an nexatie te komen. Europarlement: stop subsidie aan tuinders STRAATSBURG Het Euro- pees Parlement in Straatsburg heeft gisteren een felle aanval gedaan op Nederland omdat ons land goedkoop aardgas le vert aan de Nederlandse tuin ders. Het Parlement nam gis teren een ontwerpresolutie aan, waarin wordt geëist dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van- de EG, haar verplichtingen nakomt en van de Nederlandse rege ring onmiddellijk maatregelen eist om de gasprijs voor de tuinders op te trekken tot het commerciële peil. Gebeurt dit niet dan zal het Parlement de zaak aanhangig maken bij het Europese Hof van Justitie. J HAAG De om- ibijdrage voor radio en visie zal in de komen- vier jaar geleidelijk en van 135 gulden tot gulden. Dit komt rnamelijk doordat de fede Kamer vorig jaar - ft uitgesproken dat de j 'eldomroep Nederland r uit de omroeppot !t worden betaald in mis van uit de algeme- «lastingopbrengsten. s bljkt uit antwoorden van ster Van der Louw (crm) kamervragen. De bijdrage oep a. zou volgend jaar al 142 gulden moeten en via gulden en 169 gulden in 181 gulden moeten wor- De omroepbijdrage b., al- voor radio, stijgt van 40 len, via 42, 46, en 49 gul- naar 53 gulden in '85. Een al kamerfracties vind het juist dat de Nederlandse ers en luisteraars moeten betalen aan de Wereldom- die hij nooit of zelden aanhoren. De minister er- dit, maar wijst er op dat de vakanties ongeveer een oen Nederlanders naar de ■ndingen luisteren. DEN HAAG Pas vanaf 60.000 gulden bruto zal volgend jaar de prijscom pensatie worden afgetopt. Die grens ligt 7.500 gul den hoger dan in het aan vankelijke voorstel van het kabinet. Voor de groep inkomenstrekkers die hierdoor alsnog een volledige prijscompensatie krijgen, betekent dit een koopkrachtvoordeel van ongeveer 0,35 procent. De Kamer aanvaardde daar mee de loonmaatregel voor volgend jaar. Tegen stemden de VVD, RPF, CPN en PSP. Door verschillende regerings fracties was de koppeling ge legd tussen de aftoppingsgrens en de grens tot waaraan vol gend jaar premies moeten worden betaald voor volksver zekeringen. Dat zou betekenen dat de aftoppingsgrens dan op 57.000 gulden netto moest ko men. Dit vond Den Uyl te gor tig. Daarom koos hij voor de middenweg van een grens op 60.000 gulden bruto. Minister Den Uyl sloot voorlo pig uit dat er in 1982 weer een koopkrachttoeslag voor de echte minima zal worden ge geven. De VVD'er De Korte had daarom gevraagd. Volgens Den Uyl is die maatregel niet nodig omdat het kabinet de te ruggang van alle minima wij beperken tot één procent. Pas als dat volgend jaar niet lukt zullen eventuele maatregelen moeten worden overwogen. verwijten van onder meer SGP, RPF en VVD dat er de laatste jaren veel te erg geni velleerd is. „Tussen 1973 en nu is er niets veranderd tussen minimaal en modaal", aldus Den Uyl. Hij beloofde de wens van de PvdA aan zijn collega Terlouw door te zullen geven het prijsbeleid voor volgend jaar niet te versoepelen. Het CDA is daarentegen voorstan der van een soepeler prijsbe leid. ADVERTENTIE SLOOPGOUD 14.- per gram Legitimatie verplicht. Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden. Aanrijdingen door gladheid LEIDEN Bij de Leidse poli tie zijn gisteren zestien mel dingen van aanrijdingen bin nengekomen, veroorzaakt door de gladheid. In twee ge vallen raakten personen ge wond. Op de Langegracht kwam een 17-jarige bromfietser om half een 's middags in botsing met een personenauto. Met onbe kend letsel is hij opgenomen in het AZL. ADVERTENTIE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 erv 19.00 uur nummer 071- 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN Een 27-jarige Alphenaar is gis teren door de politie aange houden, omdat hij zijn eigen huis in brand heeft gestoken. De man verkeerde in een wankele geestelijke gesteld heid. Eergisteren maakte de Alphe naar een vuurtje in de huiska mer. Daarna verliet hij ijlings zijn woning. Buren ontwaar den de rookontwikkeling en waarschuwden de brandweer. Het vuur had nog geen grote schade aangericht, 's Morgens keerde de brandstichter terug naar zijn woning en werd even later door de gewaar schuwde politie in de kraag gevat. De man is vanmorgen voorgeleid aan de officier van justitie. De Zilveren Camera, de prijs voor de beste Nederlandse persfoto, is dit jaar gewonnen door Vincent Mentzel van NRC/Handelsblad. Onder het motto „Oppositie '81" schoot hij begin oktober in de Tweede kamer een plaat van de triom ferende VVD-leider Wiegel op een moment dat drommen fo tografen de oppostieleider van de andere kant in het vizier na men. Wiegel moest wegens ziekte gisteren verstek laten gaan bij de prijsuitreiking op Schiphol. Mentzel was daarbij ook niet aanwezig, want hij was nog niet terug van een reportage in Polen. De waarnemend frac tievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, Neelie Smit-Kroes overhandigde de Zilveren Camara daarom aan Mentzels echtge note Ellen. De eerste prijs in de catergorie portretten was weggelegd voor Milan Konvalinka, chef-fotoredactie van deze krant, voor een on troerende plaat van prinses Juliana en prins Bernhard. Deze foto, die als titel kreeg „Den vaderlandt ghetrouwe", werd gemaakt op 29 juni van dit jaar in de paleistuin van Soestdijk toen prins Bernhard door oud-strijders werd gehuldigd vanwege zijn 70ste De tentoonstelling met de bekroonde foto's en een selectie van het ingezonden werk, waarbij ook platen van onze fotografen Cees Verkerk en René E.M. Smit, is tot en met 24 januari op de luchthaven Schiphol dagelijks gratis te bezichtigen. Pagina 13: De overige bekroonde persfoto's. VERONA De Italiaanse stadsguerrilla-organisatie Rode Brigades heeft gisteravond in Verona een hooge- plaatste Amerikaanse generaal ontvoerd uit zijn huis in Verona. De 50-jarige brigade-generaal James L. Dozier, de hoogste Ame rikaanse officier bij het NAVO-commando voor Zuid-Europa, werd door vier mannen overmeesterd, die zich hadden voorge daan als loodgieters. De generaal werd door de ontvoerders ge slagen en in een kofferuimte gestopt, zo heeft een woordvoerder van het NAVO-hoofdkwartier in Italië meegedeeld. Doziers 47-jarige vrouw Judith werd achtergelaten met bonden handfen en voeten en een prop in de mond. Zij wist drie uur na de ontvoering van haar man de aandacht van de buren te trek ken door herhaaldelijk met haar hoofd tegen een muur van haar woning te bonzen. In een anoniem telefoontje werd de ontvoering vannacht op geëist door de Rode Brigades. De Italiaanse premier Giovanni Spad'olini belegde een spoed- bijeenkomst met zijn ministers en de hoofden van de veilig heidsdiensten. De anti-terorismebrigade van de Italiaanse politie heeft Verona afgezet en is in het gebied uitgebreide patrouilles begonnen. De generaal heeft een 25-jarige staat van dienst. Hij vocht in 1968 en 1969 in Vietnam en was later verbonden aan pantserdi visies in West-Duitsland.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1