Conflict Slaaghbuurt en Surinamers in impasse Drie panden op nominatie om te worden gevorderd lauwe tram' komt niet meer terug Knetemann opent Leidse expositie ite paal voor Ivbouw sociale kvoorziening a Krefeld steunt Leidse actie voor Torün LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 PAGINA 3 JN Het conflict r,de stichting Slaagh- in de stichting Suri- s Leiden (SSL) lijkt impasse te zijn be- ,pe SSL wil niet in- het idee dat bin- bestuur van de jig Slaaghbuurt m in de toekomst gemeente daarmee' it gebruik te gaan van de peuter- het Meerkoetje. iL verlangt daaren- dat de faciliteiten |e SSL in het club- „Op Eigen h" flink worden !jeid. Vanavond pra ten de SSL en stichting Slaaghbuurt over de we derzijdse wensen. De SSL kreeg afgelopen vrij- "dag van het bestuur van Slaaghbuurt te horen, dat dé leden van SSL niet meer wel kom zijn'in het club- en buurt huis van Slaaghbuurt „Op Ei gen Wieken" in de Merenwijk. De SSL zou het gebouw buiten de afgesproken tijden gebrui ken en ruimten benutten, die voor andere activiteiten be stemd zijn. Het conflict tussen de SSL en Slaaghbuurt speelt al een aantal jaren. De SSL vindt dat er in het clubhuis „Op Eigen Wieken" veel te weinig voor Surinamers wordt gedaan. De SSL wil haar acti viteiten uitbreiden van nu al leen op vrijdagavond en zater dagmorgen naar het hele weekeinde. „Het is toch te gek dat het clubhuis in het week einde leeg staat, terwijl er groepen in de Merenwijk zijn die dringend behoefte hebben aan een gebouw om de activi teiten in onder te brengen," vindt R. Parmessar. Hij is lid van het dagelijks bestuur van de SSL. „Het clubhuis staat er toch voor de hele buurt? Ove rigens zijn de activiteiten van de SSL in het afgelopen week einde gewoon doorgegaan zon der dat het bestuur van Slaaghbuurt serieus heeft ge probeerd daar een eind aan te maken" N. Louer, voorzitter van het bestuur van Slaaghbuurt vindt dat er in de afgelopen jaren genoeg is gedaan om tot een oplossing te komen. „Elk ge sprek eindigde in een conflict. De SSL wil in verregaande mate van onze voorzieningen gebruik maken, maar wil geen veranwoordelijkheid dragen voor het functioneren van het clubhuis. We hebben verte genwoordigers van de stich ting gevraagd zitting te nemen in het hestuur van Slaagh buurt, maar daar is niet op in gegaan. De SSL richt zich niet alleen op de Merenwijk, maar op heel Leiden, terwijl wij er louter voor de Merenwijk zijn." Louer stelt, dat de uren die nog open zijn in het pro gramma van „Op Eigen Wie ken" door staf en vrijwilligers van het clubhuis zelf zullen worden benut. Het bestuur van Slaaghbuurt heeft de SSL inmiddels het voorstel gedaan de lokalen van de peuterspeel zaal het Meerkoetje te betrek ken. Het Meerkoetje komt in april of mei leeg, wanneer de nieuwbouw van een nieuwe peuterspeelzaal in de Meren wijk wordt geopend. De ge meente beslist uiteindelijk in overleg met de stichting Slaaghbuurt over de be stemming van het Meerkoetje. De gemeente zal in het con flict bemiddelen, wanneer dat nodig mocht zijn De SSL verwerpt het voorstel van het bestuur van Slaagh buurt. „Dat is een verdere ver enging van de situatie," zegt Parmessar. De leden .van de SSL hebben zich gisteravond over de situatie beraden in het kerkelijk centrum de Regen boog in de Merenwijk. Par messar: „Mocht de gemeente met het idee van Slaaghbuurt instemmen dan zullen we dat toch niet doen. Het Meerkoetje is niet geschikt en we willen een volwaardige voorziening zijn, zoals het clubhuis dat is. Ik kan er ook niets aan doen dat het clubhuis veel te weinig doet voor de buitenlanders en dat wij daarin voorzien." De SSL hoopt dat wethouder H. van Dam in het conflict wil bemiddelen. Vertegenwoordi gers van de SSL hebben begin januari een gesprek met wet houder H. van Dam. Daarin zal de SSL om een permanen te huisvesting verzoeken. „Het liefst zouden we ook een be roepskracht in dienst.hebben," aldus de heer Parmessar. kluit van het Algemeen f van de Gemeenscha- Regeling Kabelnet te feest om, in het kader uitspraak in het kort ijdat werd aangespannen t Bioscoopbond, uitzen- van speelfilms te ver- de 'knop' óók voor de 'piratenzenders' draaien, heeft bij mij en er zeker van, ook bij rden kijkers, grote ver- ardiging gewekt! Beseft Stuur wel, wat met dit t wordt bereikt? Ik denk die ziek of werkloos ji tegen de lange nacht A omdat de pijn of de zor- öor de toekomst hen uit ap houdt. Ik denk ook jaarden en in het bijzon- de minst bedeelden ien, die toch al zo wei- ipanning en verstrooi den. En zo zullen er •el talloze andere groe- in mensen zijn voor wie ijfendingen van deze z.g. n' een welkome aflei- ft verstrooiing zijn. Het is bovendien een merk waardig besluit, omdat de uit spraak van het kort geding uitsluitend het verbod betreft om speelfilms uit te zenden, waarvoor geen rechten zijn betaald. Wat is er tegen het uitzenden van regionaal nieuws, zoals die, met name door 'Nederland 3', op voortreffelijke wijze op het scherm wordt gebracht. Het materiaal is door de zen der zelf betaald en de kwali teit is uitstekend. Menig 'lega le' zender kan aan deze 'illega le' zender een voorbeeld ne men! Er is nog een ander as pect aan deze uitzendingen. De gigantische bedragen die aan de NOS moeten worden be taald (/"6000 per seconde) voor reclame-uitzendingen kunnen door de gemiddelde winkelier beslist niet worden betaald. De regionale zender maakt het de winkelier mogelijk, tegen een betrekkelijk gering bedrag zijn waren op het scherm aan te prijzen. Overigens vind ik het maar' een onbegrijpelijke zaak, dat de overheid zo moeilijk doet bij het legaliseren van deze zenders die in z'n geweldige behoefte voorzien. Kennelijk zijn de 150 kwebbelende en el kaar steeds weer in de haren vliegende kamerleden, zö met hun eigen partijbelangen in de weer, dat ze daarbij de meest voor de hand liggende zaken volkomen uit het oog verlie zen. L. Harms Leiden (ingek. -red.) Piraten (2) Gelukkig gaan de televisiepi raten verdwijnen. Wordt een onverbiddellijk halt toegeroe pen aan de smerige porno-uit zenden. Het is een schande, dat al die tijd deze viezerikken de televisieschermen met hun smerigheden hebben kunnen bevuilen. Dat daarmee minder smerige piraten ook verdwij nen is een goede zaak. Want deze piraten, zoals Nederland 3, die nog nooit porno- of speelfilms hebben vertoond, zijn in werkelijkheid minstens zo verwerpelijk. Deze piraten zijn zo verschrikkelijk door drongen van commercie, dat hun verweer als zouden ze al leen lokale nieuwsuitzendin gen brengen, als een lachertje moet worden beschouwd. Het is immers absurd, dat een va kantiereisje naar Spanje als 'lokaal' nieuws wordt gé bracht! De tegenstanders van het af sluiten van het kabelnet moe ten beseffen, dat de abonne mentsprijzen van de kabeltele visie voor iedereen sterk om hoog zouden gaan als niet élle piraten zouden worden ge weerd, maar een selectieve af sluiting zou plaatsvinden. En dat dan om wat porno- en re clamefilmpjes op de buis te krijgen. (ingek. -red.) LEIDEN De wielren ner Gerrie Knetemann opent vrijdagavond een tentoonstelling van schil derijen van Adrian Stah- lecker in de suptropi9che tuin Holidome van Holi day Inn aan de Haagse Schouwweg 10. Stahlecker werd in 1937 in Den Haag geboren en stu deerde aan de Vrije Acade mie in de Residentie. Van 1961 tot 1973 woonde en werkte hij in Spanje. Hij heeft al tal van exposities ge had. Veel bekende Nederlan ders poseerden voor hem, zoals prinses Irene, Mary Dresselhuys, Willy Alberti, Trudy Labij en Paul van Vliet Portret van Mariene Die trich. terd door de ijzige kou is onder flinke i «telling van vooral werk- de eerste paal de Jngegaan voor de nieuw- van de dienst sociale lorziening. De nieuwe ing verrijst op de hoek Touwbaan en de Riet- J in Leiderdorp. Deze >uw werd noodzakelijk, [het huidige pand in het jebied de Waard te De dienst is momen- indergebracht in een ïdrijfshal. Het nieuwe zal in mei 1983 in ge worden genomen en Jieden aan 415 werkne- let pand in Leiderdorp /oor, dat de wachtlijst >nen) bij de dienst so- Jrkvoorziening kan wor- jgewerkt. In de Waard 350 werknemers in De eerste paal werd ge- ]door de Leidse wethou- maatschappelijke snheden P. Schoute iwerking C. Both, de werknemer van de Both werkt al veertig de sociale werkvoorzie- nieuwbouw kost 8,5 gulden. LEIDEN De fractie van de SPD in de gemeente raad van Krefeld, vindt dat de gemeente Krefeld de Leidse hulpactie voor de Poolse stad Torün moet steunen. De sociaal-demo craten hebben een voor stel van die strekking in gediend. De SPD hoopt dat hiermee de betrekkingen tussen de zuster steden Krefeld en Leiden zul len verbeteren. Deze betrek kingen verslechterden, nadat in Krefeld een aantal ambte naren werd geconfronteerd met de dreiging van berufs- verbot. De SPD vindt dat de actie van het comité „Regio Leiden helpt Polen" een goede zaak is. Ondersteuning hier van wordt zinvoller geacht dan het opzetten van een ei gen organisatie in Krefeld, omdat het Leidse comité over de nodige contacten beschikt. fVINCIAAL' ONDERZOEK WIJST UIT: !N De 'blauwe komt niet meer te- historische tram- roJ dat tot aan het be- wan de jaren zestig de ijkste openbaar- t verbinding vorm- :n Leiden en de intie voldoet niet eisen van de 'mo- tijd. Het gemiddel- ital reizigers zoif ite laag zijn, dat het [erechtvaardigd is de nieuw aan te leg- »it zijn de conclusies 'en onderzoek, dat ciale Waterstaat van Zuid-Holland onlangs heeft afgerond. Naar aanleiding van vragen, van het Statenlid J. van der Vlist werd een onderzoek uit gevoerd naar de mogelijkhe den van een tramverbinding tussen Leiden in Den Haag. Ook het Leidse gemeentebe stuur heeft rekening gehóuden met de herinvoering van de tramlijn. Zo werd in het be stemmingsplan Stevenshof hiervoor ruimte vrijgehouden. De onderzoekers zijn uitge gaan van twee lijnen, één via Wassenaar en éen via Leid- schendam. Daarbij is een ver gelijking gemaakt tussen de ,voor en nadelen die de ver schillende vormen van open baar vervoer hebben te bie den. Zo wordt de tram bijvoor beeld positiever beoordeeld dan de bus, waar het om com fort, stiptheid en veiligheid gaat. De bus geniet echter de voorkeur boven de tram in woongebieden en wat betreft de afstand tussen de verschil lende haltes. Het onderzoek laat de bestaande treinverbin ding buiten beschouwing om dat deze qua tracering en dienstregeling niet te vergelij ken is met de tram. Belnagrijkste afweging van een mogelijke aanleg van een tarmlijn vormen de te ver vrachten reizigersaantallen. De HTM hanteert richtlijnen bij de bepaling of het rendabel is om tot een bepaalde vervoer- verbinding over te gaan. In de stad is een tramlijn rendabel wanneer er per etmaal ten minste 1500 reizigers per kilo meter aan te leggen lijn ge bruik van maken. Voor lande lijker gebieden wordt een norm van 1500 gehanteerd. Voor de verbinding Leiden- Den Haag is uitgegaan van de meest recente cijfers van het busvervoer. In 1977/1978 be- dreog het aantal reizigers Lei- den-Den HBaag vice versa op het traject via Wassenaar 6000 en via Leidschendam 3000. Beide trajecten hebben een lengte van zeventien kilome ter. Zodoende komen zouden de aantallen reizigers per kilo meter aan te leggen lijn op 335 (via Wassenaar) en 170 (via Leidschendam) komen te lig gen. Deze verwachtingen lig gen ver beneden de door de HTM gebruikte normen. „Om op het minimum niveau van de gehanteerde norm te ko men, zou het aantal reizigers op de lijn via Wassenaar het viervoudige moeten zijn van wat in deze studie is bere kend," aldus de Provinciale Waterstaat die daarmee stelt dat een tramverbinding niet haalbaar zal zijn. Een dieper gaande studie naar de kansen van de tramlijn wordt door 'Waterstaat' niet zinvol geacht. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 eh uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. China In sociëteit Augustinus wordt vanavond een bijeen komst over China gehouden. De avond begint met een lezing door sinoloog dr. Radtke over de binnenlandse politiek sinds 1949. Aan de orde komen de culturele re volutie, de bende van vier en de laatste politieke ont wikkelingen. Na deze inleiding volgt een forum-discus sie over de dissidenten in China. De bijeenkomst be gint om kwart over acht Go-gongtoernooi De go-sport wint nog steeds aan populariteit. Dit blijkt uit het steeds groeiende aantal verenigingen en uit de fre quent gehouden toernooien. Traditioneel begint in Leiden net go-gongtoernooi te worden. Dat is een toernooi waarbij om de tien seconden op een gong wordt geslagen. Voordat het geluid is weggestorven, moeten de deelnemers een nieuwe zet hebben gedaan. Dit toernooi wordt zaterdag 19 december gehouden in het LVC aan de Leidse Breestraat, aanvang half elf. Inschrijving is aan de zaal mogelijk De kosten bedragen zes gulden vijftig. Examenangst De Leidse studentenpsychologen L. van Loon en R. Topman houden een symposium over examenangst Morgen wordt de bijeenkomst hierover gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg. In eerste in stantie is het symposium opgezet om kennis en erva ringen uit te wisselen tussen studentenspychologen in Nederland. Promoties Aan de medische faculteit Leiden is vorige week gepromo veerd de heer R. Dijkema (27). Hij is werkzaam als weten schappelijk medewerker bij TNO en werkzaam binnen de sectie recombinant DNA van het Medisch Biologisch Labo ratorium. Vorige week promoveerde ook de heer J.A. Zon- nevylle. Hij is als chirurg verbonden aan het Diaconnes- senhuis. Volkenkunde Het Museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat heeft ook dit jaar weer een feestelijk kerstprogramma, tussen 21 en 31 december zijn er dagelijks speurtoch ten, diavertoningen en films, creatieve activiteiten en modeshows. Voor 2,75 is een „Jaarfeestenschijf" te koop. Hiermee kan een tocht worden gemaakt door het museum langs opstellingen, die speciaal voor dit pro gramma zijn gemaakt Te zien zijn onder meer kerst stalletjes uit Mexico. Nadere inlichtingen over het pro gramma zijn telefonisch verkrijgbaar 132641, toestel 115. Een Mexicaans Kerststalletje. Popmuziek In The Jam' aan de 2e Binnenvestgracht treedt vanavond op de Leidse popgroep 'Black Rose'. Volgende week wbensdag is het de beurt aan 'The Happening'. Beide op tredens zijn georganiseerd door de Leidse Vereniging van Popm uzikan ten. LEIDEN De vorde ringscommissie heeft gis termiddag vergaderd over de mogelijkheid drie al geruime tijd, leegstaande panden voor Leidse wo ningzoekenden te vorde ren. Het gaat om de hui zen Magdalena Moonstraat 77A, Oude Singel 206 en Haarlemmerstraat 299A. De vijfenzeventig jarige oude woning aan de Magdalena Moonstraat werd in '78 door de heer H. Oudshoorn voor 95.000 gulden gekocht. Na splitsing werd de benedenwo ning voor 97.000 gulden ver kocht. De bovenwoning werd verhuurd. Oudshoorn besloot in de loop van '79 een huis aan de Zijlsingel te kopen hetgeen financieel haalbaar zou zijn wanneer zijn verdieping aan de Magdalena Moonstraat ver kocht zou worden. Oudshoorn verklaarde gistermiddag dat hij in de veronderstelling ver keerde dat zijn huurders eind '79 een flat aangeboden zou den krijgen waarna de verdie ping te koop kon worden aan geboden. Bureau Huisvesting zou dit hebben toegezegd doch een woordvoerder van dit bu reau bestreed dit. Het duurde tot december '80 eer de huur ders verhuisden en Oudshoorn zijn huis te koop aan kon bie den. Toen was de woning markt echter in elkaar gestort en gelukte het dè eigenaar niet de woning voor de vraagprijs van 85.000 gulden van de hand te doen. Het huis staat nu meer dan een jaar leeg, de vraagprijs is inmiddels gedaald naar 68.000 gulden. Probleem is dat het huis, om het geschikt te maken voor bewoning, voor zo'n halve ton opgeknapt zou moeten worden. Oudshoorn betoogde gisteren voor de vor deringscommissie dat vorde ring van zijn huis zijn faillisse ment zou betekenen. Hij heeft het geld van de verkoop nodig om zijn schulden over zijn pand aan de Zijlsingel af te be talen. Het pand Oude Singel 206 is eigendom van voormalig aan nemer Korswagen. Vanaf het moment dat hij zijn bedrijf beëindigde heeft hij pogingen ondernomen zijn huizenbezit aan de Oude Singel te verko pen. Eén van de huisjes zou la ter door het raadslid A. Pon sen worden gekocht. Voor nummer 206 verliep de ver koop niet zo voorspoedig. Één maal kwam het tot een koop contract met de heer Leenen, voorzitter van de Stichting Ei gen Kamer. Deze knapte, zon der dat het huis zijn eigendom was, het pand op doch toen de stichting failliet ging, ging de verkoop niet door en bleef Korswagen eigenaar. Een an dere koper liet het onlangs ook al op het laatste moment afweten. Het huis is enige tijd bewoond geweest door kra kers. Korswagen verklaarde gisteren tegenover de vorde- ringscomissie weer een koper gevonden te hebben en op een spoedige verkoop te rekenen Joch een woordvoerder van bureau Huisvesting betwijfelde of deze koper wel in aanmer-; king zou komen voor een woonvergunning. Het laatste pand dat voor vor-: dering in aanmerking zou ko men is een bovenetage aan de Haarlemmerstraat 299A. De twee verdiepingen zijn door eigenaar van Schaick illegaal aan drie studenten verhuurd: De beide etages verkeren ech ter in erbarmelijke staat Voor een bedrag van 60.000 gulden zou hoogstens een begin met het opknappen worden ge maakt. Van de zijde van Bu reau Huisvesting wordt er op aangedrongen het huis te ont ruimen en geschikt te maken voor gezinsbewoning. Besluiten tot vordering wer den gisteren niet genomen. De vorderingscommissie brengt binnen niet al te lange tijd ad vies uit aan B en W uit te brengen waarna een vordering al of niet geëffectueerd kan worden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3