Lachengieren, brullen om André KUNST kunst en kunstenaars In Nashville klopt al vele jaren het hart van Amerikaanse co un try en wes tern m uziek Roofmoord op Russische actrice „Minister v.d. Louw wikt, maar v.d. Stee beschikt" Sovjet Unie dot: niet meer aan uitverkoop nationaal kunstbezit LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 (Van onze correspondent Dick Toet) NASHVILLE Nashvil le laat er geen misver stand over bestaan. „Mu sic -City U.S.A.", knalt de bezoeker tegemoet bij in valswegen, op het vlieg veld en op vele straathoe ken. Nashville (Tennes see) is al vele jaren het hart van de Amerikaanse country en western mu ziek en sinds de country music een formidabele opleving heeft ondergaan klopt het hart uiterst ge zond. De muziek heeft Nashville geen windeieren gelegd. De circa 500.000 inwoners tellen de stad in de uitlopers van de Smoky Mountains is een van de snelst groeiende steden in de Verenigde Staten. Een nieuwe autofabriek (Datsun) en een grote aluminiumfa- briek zijn de laatste aanwin sten in een industrieel inves teringsprogramma van zo'n 2,5 miljard- gulden, dat de ko mende jaren zeker 5.000 nieu we banen moet opleveren. Maar het kenmerk van Nash ville blijft de country en western muziek, hoewel men er ook niet vies is van rock of zelfs een klassiek toontje. Daarmee samenhangend mag de stad bogen op een gestage stroom toeristen. Volgens het toonaangevende muziekblad Billboard heeft de country en western met een jaarlijkse verkoop ter waarde van zo'n 2,5-miljard gulden de rock achterhaald. Elke zichzelf res pecterende stad in de Vere nigde Staten heeft een eigen country radiostation en dank zij de hernieuwde Ameri kaanse belangstelling voor „gezin, vlag en bijbel" is de groei van de „Nashville De Grand Old Opry heeft een nieuwe concertzaal, maar jaren lang was dit gebouw in Nashville het Mekka van country en western en hier dromden de mensen lang samen om kaartjes te bemachtigen. Als je het breed hebt in de muziek, kun je het nauwelijks beter breed laten hangen dan via een zwembad in de. vorm van een gitaar. Maar Nashvil le heeft ook iets van New York met een 's avonds hel verlichte Printers Alley, een amusemontsstrip waar de mu- ziekclubs zich op Broadway- -achtige wijze aaneenrijgen. Toeristen mengen zich met aspirant-artiesten, die bij de honderden grote, kleine, luxe en armetierige studio's aan kloppen in, de hoop op succes. De Amerikaanse country mu ziek is voornamelijk binnen gebracht door Britse emigran ten. Allerlei invloeden heb ben de „sound" minder Brits gemaakt, maar het gaat nog steeds om de uitdrukking van fundamentele gevoelens als liefde, gezin en eenzaamheid. De traditioneel ontspannen atmosfeer in de studio's voeg de er een extra dimensie aan toe. De grote nationale doorbraak kwam door de „Grand Ole Opry", waarmee in Nashville wordt bedoeld „grote oude o- pera", een radio-programma sound" er nog lang niet uit. Nashville heeft nog steeds het wolkenkrabberloze karakter van een provinciale Ameri kaanse stad. Maar het heeft ook iets van Hollywood met de gigantische landhuizen van de schatrijke Hillbilly-bonzen. dat sinds 1925 elke zaterdag in de lucht is geweest. „Opry" bracht de muziek van het platteland naar de stad, be roemde namen als Hank Wil liams, Hank Snow, Johnny Cash en Jimmy Rodgers de- den de rest. Country music rukte op van pure folklore naar de hitparade. Sommigen menen, dat Elvis "Presley de eerste grote internationale doorbraak van de „platte- landsmuziek" veroorzaakte, maar de meeste experts in Nashville zijn het er over eens, dat Bob Dylan (Nashvil le Skyline) de eerste was die country music naar de massa bracht._Linda Ronstadt, The Eagles, Kris Kristofferson, Dolly Parton en vele anderen volgden. De „grote oude ope ra" is intussen al lang niet al leen meer een radioprogram ma, het is een bedrijf gewor den, geconcentreerd rond een schitterende nieuwe concert zaal, die in het seizoen (april tot november) meestal twee maanden voor ieder concert is uitverkocht. De concertzaal is een soort Mekka van de country music geworden. Uiteraard heeft Nashville een Country Music Museum, waar niet alleen relikwieën v vermaarde country artiesten te zien zijn, maar ook de gou den Cadillac van Elvis Pres ley. Dat laatste is al jarenlang een doorn in het oog van het naburige (nou ja, ruim 300 ki lometer) Memphis, geboorte plaats van de blues en be graafplaats van Elvis Presley. In 1977 werd Memphis door de Amerikaanse Senaat en tot groot ongenoegen van New Orleans officieel uitgeroepen tot „Home of the blues". Maar afgezien van het feit, dat me nige blues-liefhebber de voor keur blijft geven aan New Or leans, gaat Memphis, de groot ste stad in Tennessee, nog al tijd gebukt onder de muzikalf overheersing van Nashville. MOSKOU Zoja Fiodo- rowa, de Russische actrice die in de tweede wereld oorlog een romance had met een Amerikaanse ma rine-officier, die de woede van Stalin opwekte, is tij dens een poging tot bero ving in haar flatwoning in Moskou doodgeschoten. Zo is van bevoegde zijde in de Sovjetrussische hoofdstad vernomen. Eer der was haar overlijden gemeld. De moord op de 68-jarige vrouw die aan de romance een kind overhield werd vrijdag gepleegd en in het weekeinde ontdekt. De wo ning van Zoja Fiodorowa stond vol met fotoportretten van haar dochter Victoria, na wier geboorte Fiodorowa acht jaar naar een werkkamp in Si berië werd gestuurd op last van een briesende Stalin. De Amerikaanse marine-offi cier was Jackson Tate, die was verbonden aan de Amerikaan se ambassade in Moskou in het jaar 1945, waarin de romance ontstond. Tate werd de Sovjet- Unie uitgezet, niet wetende dat zijn geliefde in verwach ting was. Tate overleed in 1978. Victoria, die .de Sovjet- Unie pas in 1975 mocht verla ten, trouwde in Amerika met de verkeersvlieger Frederick Puoy in Stamford, Connecti cut, en zij kreeg in 1976 een zoon. KUNSTENAARS- FEDERATIE: AMSTERDAM Op het moment dat minister Van der Louw van CRM npg aan het overwegen is hoe hij bezuinigingen moet doorvoeren heeft minister Van der Stee van financiën al beslist, dat de kunstensector en vooral de scheppende kunst hard moeten wor den aangepakt. Dit concludeert de federa tie van kunstenaarsvere nigingen naar aanleiding van een brief waarin Van der Stee de Tweede Ka mer vertelt, hoe hij zijn definitieve bezuinigings plannen van een miljard gulden wil verwerkelij ken. De minister wil zonder meer een bezuiniging van 6,3 mil joen gulden bereiken via een vacaturestop bij orkesten v en door een beperking van het aantal te verlenen opdrachten en manifestaties bij de schep pende 'kunst, aldus blijkt vol gens de federatie uit de brief van de minister. Zij stelt ver der dat een week nadat de brief van Van der Stee bij de Kamer was binnengekomen het ministerie van CRM nog niet kon bevestigen of de be zuinigingsoperatie op genoem de manier zal worden doorge voerd. „CRM is nog aan het wikken nadat Van der Stee al heeft beschikt", luidt het com mentaar van de federatie. Christus Pancrator, de albeheerser. Deze ikoon toegeschreven aan de beroemde Theophanes d( tenzer en dateert uit de 16de eeuw. Na de val van stantinopel zette de ikonentraditie zich o.a. voort eiland Kreta (Collectie „De Wijenburgh" - Echteld IKONEN ROND KERSTMIS 0 ar er EERSTE SPEELFILM ZAL BESLIST INSLAAN BIJ ZIJN BEWONDERAARS AMSTERDAM André van Duin heeft een grote schare bewonderaars. Zijn televisieshows hebben een grote kijkdichtheid en als hij op de planken staat is dat, waar ook in Neder land, voor volle zalen. Dat laatste herinneren we ons ook uit de gloriedagen van Toon Hermans en Wim Sonneveld. Men stond 's ochtends vroeg al in de rij om plaats te be spreken voor hun optre dens, maar1 toen Hermans en Sonneveld zich aan de speelfilm waagden, bleef het publiek weg. Her mans' „Moutarde van So- nansee" werd een pijnlij ke flop, Sonneveld's popu laire radiofiguur „Willem Parel" bleek op het film doek totaal niet aan te slaan. Waterverf Nog erger verging het Sonne veld jaren later met „Op de Hollandse tour", een fiasco dat zijn dood moet hebben versneld. De vraag was dus wel of An dré van Duin de overgang van de show met sketches naar het grote filmdoek wel zou halen. Te oordelen naar de reacties gisterochtend in het Amster damse Tuschinski theater Stampvol met voor het eerst sedert jaren een publiek dat gemiddeld ouder was dan ik (59) zit het de komende feestdagen, wind en weder dienende, goed met André van Duin, wiens film „Ik ben Joep Meloen"donderdag in zo'n kleine zeventig theaters in Ne derland een record in première gaat. De film begint met een ijzer- sterke introductie, die aan Danny Kaye's „The secret life of Walter Mitty" doet denken. Ook in de volgende scènes zoals de zelfmoordpoging aan de kade, die aan Chaplin's „City Lights" herinnert is duidelijk te zien, dat André van Duin de matadoren van de filmklucht als huiswerk goed bestudeerd heeft. Maar er is genoeg van André van Duin zelf overgebleven in de figuur van de onhandige pianostem mer Joep Meloen, die er van droomt eens een groot concert pianist en componist te wor den. Joep Meloen, onhandig maar minder onnozel als zijn Flip Fluitketel en andere vroegere creaties en daardoor sympa thieker, zit alles tegen. Achter volgd door zijn opdringerige hospita Doris van Caneghem in de steek gelaten door zijn jeugdvriendinnetje Anne Marlous Fluitsma) en verne derd door een arrogante mu ziekuitgever (Jérome Reehuis ziet het leven niet meer zit ten, err huurt een gangster (André van den Heuvel om hem te vermoorden. Maar juist dan ontmoet hij het even le vensmoede zangeresje Dorien Corrie van Gorp waardoor het leven plotseling weer zin voor hem krijgt. Maar inmid dels wordt hij van alle kanten achtervolgd. Door zijn hospita, door Dorien's jaloerse ex-part ner en door de gangster. Hoe tenslotte zijn pianoconcert een carnavalshit wordt, waar na een, dank zij te hulp geroe pen buitenlandse specialisten voor Nederlandse begrippen een zeer goed geënsceneerde, slapstick-climax de zaal krom van het lachen deed liggen, moet u zelf maar gaan zien. Regisseur Guus Verstraete jr. heeft duidelijk gezocht naar een overgang tussen de „An dré van Duin van de sketches" en de filmkomiek André van Duin. Vandaar de vele zoge naamde „two-shots'" lange camera-instelling met twee mensen in beeld, fn plaats van een montage van de ene close- up naar die van de andere spreker waardoor de film soms aan tempo verliest. Het geeft André van Duin echter wèl de gelegenheid mimisch te reageren op de dialoog van zijn tegenspeler. Humor is nog altijd een kwes tie van persoonlijke smaak. Van Duin's trouwe aanhang zal niet worden teleurgesteld, anderen kunnen nu de grotere Musea in Rotterdam blijven gratis ROTTERDAM De toegang tot de acht gemeentelijke mu sea in Rotterdam blijft voorlopig gratis, ondanks een ad vies van de raadscommissie kunstzaken om met ingang van het nieuwe jaar weer toegangskaartjes te gaan verkopen. B. en w. van Rotterdam hebben dit advies niet overgenomen. Zij vinden het niet stroken met hun socialistische cultuur politiek. De raadscommissie voor kunstzaken vond het opnieuw heffen van entreegeld noodzakelijk ter verbetering van Rotterdams fi nanciële positie De maatregel zou per jaar een kleine half mil joen gulden opleveren. De commissie tekende daarbij wel aan dat het museumbezoek naar verwachting met dertig procent zou dalen. Galerie Nusawi Pasadenha/Venestraat 23g Den Haag, toont van 18 t/m 31 december werken van Nederlandse en Indonesi sche kunstenaars die hun visie en indrukken geven van de Indi sche Archipel vanuit eigen traditie. Er is batikwerk van Astuti en Wien Samsu Wienarwo (Yogyakarta), linosneden van Wim Bakker (Krimpen a/d IJssel), aquarellen van Ida Bagus Dupem (Bali), schilderijen van Frans Erkelens en litho's van Sees Vlag (beiden Den Haag). Robbert S.C. Bakker exposeert tot 12 februari fotografisch werk in het gebouw van het VNO. Prinses Beatrixlaan 5 Den Haag. Adrian Stahlecker toont zijn schilderijen van 18 december t/m 18 januari in de subtropische tuin Holidome van het Holiday Inn hotel, Haagse Schouwweg 10 Leiden. Galerie Lieve hemel, stoot je hoofd niet. Vijzelgracht 6 Am sterdam. exposeert van 18 december (ot 26 januari keramiek van Mieke Öldenburg en schilderijen van Jo van den Brand, C.B. Muller en Karei .Wiggers. American Graffiti, Berenstraat 30 Amsterdam, toont t/m 14 ja nuari -grafiek van de Amerikaanse kunstenaar Aaron Fink. Galerie Pulchri Studio, Lange Voorhout 15 Den Haag. expo seert van 12 december t/m 3 januari schilderijen van George Lampe. Van 13 december t/m 7 januari zijn hier te zien: schilde rijen en tekeningen van Christiaan van Tol, etsen van Marieke de Wit en olieverven en aquarellen van Wim van Aken. Het Stedelijk Museum te Amsterdam wijdt van 12 december t/m 7 februari een tentoonstelling aan het werk van Benno Premsela als vormgever. Gelijktijdig worden recente objecten en tekeningen van Loes van der Horst getoond. De Prix des Ambassadeurs is dit jaar toegekend aan Frangoise "?handernagor voor haar werk L'allée du roi. Het is de eerste keer dat deze Franse prijs aan een nog levende schrijfster is ver leend. Vorige winnaars waren o.m. Joseph Kessel, André Mau- rois, André Castelot, Olivier Guichard, Antoine de Saint-Exu- péry en Simone Weill. De laatste twee kregen de prijs post- huum. EPE Wanneer een ga leriehouder zich verlaat op criteria van de officiële kunstexporteursvan een land als de Sovjet Unie dan kan hij - voor wat betreft het inrichten van een (verkooptentoon stelling - voor onaangena me verrassingen komen te staan. Een voorbeeld daarvan is Georg van Almsick, die in het Duitse Epe (vlak achter Gronau) tot 23 december een expo sitie heeft ingericht van 18de en 19de eeuwse iko- nen en schilderijen uit Rusland. Is het merendeel van de schilderijen uitge sproken slecht, ook de kwaliteit van de ikonen is allesbehalve indrukwek kend. Rond kerst en nieuwjaar wor den doorgaans in verschillen de delen van ons land tentoon stellingen gehouden van iko- nen. Weliswaar zou de tijd rond Pasen daarvoor eerder in aanmerking kómen gezien de intentie, waarmee de christe- lijk-orthodoxe kerk dit feest viert, feit is en blijft dat ook vóór kerstmis deze „vensters op de eeuwigheid" worden geëxposeerd. Zo ook dus bij Van Almsick, wiens ikonen echter eerst door de handen van Russische ex perts zijn gegaan, want de Sovjet Unie doet niet (meer) aan „uitverkoop" van haar na tionale cultuurbezit. Hoewel het godsdienstig leven in Rus land van staatswege officieel genegeerd wordt dan wel op een uiterst miniem potje wordt gehouden, worden de iconosta- se en de ikonen van de chris telijke orthodoxie toch onder dat nationale cultuurbezit ge rangschikt. Vandaar de om standigheid dat door de Sov jets „vrijgegeven" ikonen vaak nauwelijks de moeite van het aanschaffen waard zijn, on danks schriftelijke verklarin gen van echtheid, al dan niet voorzien van (rode) lakstem- pels. Het klinkt hard, maar toch is dat de waarheid achter de iko nen- en schilderijenexpositie bij Van Almsick. Dat er via andere, laat ons maar zeggen „vrije handelskanalen" nog steeds goed geschilderde iko nen in het Westen terecht ko men, is in ons land zeer zeker te zien rond deze dagen. En niet eens zo heel ver weg bij Van Almsick. Op het Weerse- lose Stift heeft ikonengalerie- houder Jan Morsink tot en met 3 januari 1982 een huisex positie ingericht met deze pa nelen, die qua voorstelling in de loop der eeuwen heel wei nig zijn veranderd, omdat de ikonenschilders moesten wer ken via vaste voorschriften en regels. Echter, in zijn alge meenheid kan gesteld worden n kt dat met name in de r 19de eeuw de ikonenfj kunst meer en meerP1 tot een handwerk, dae nauwelijks meer stoelde oorspronkelijke religiejy dachtengang. In die werd de ikoon beschoP zijnde' een wezenlijk er' het mysterie van de kl op eenzelfde lijn gestelM worden met het woor'J sacramenten. Bij Jan Morsink in m gaat het om een qua aal geveer zelfde collectie" Van Almsick, zij het ikonen op 't Stift k\v, veel en veel beter zijn i in de Duitse grensregik zijn interesse in en lieM het „monnikenwerk)' l Byzantijnse en Russisd. hodoxie heeft de WeP ikonengaleriehouder erj stekende verzameling™.® kunnen brengen, die r hebber zeer zeker zal a ken. Ook de Edese galerij Simonis heeft van 11 ber tot en met 11 janua naast een expositie vaj~ en 20ste eeuwse H<r schilders met represel uit de Larende en f School, een tentooi£ van ikonen ingericht. I in Weerselo zijn ook op" luwe vele types Moeda ikonen te zien, alsmedr dagen-ikonen en vool gen van de Drie-l' Christus Pancrator, J nes de Voorloper etcetC Tot slot kasteel „Dejr burgb" in Echteld: del twee belangrijke colleqjj nen te zien, die gedurew ge tijd buiten onze lan^ geëxpose.erd zijn gewi zijn verzamelingen bel der de namen „Ikon: i de kunst" (tot en met] cember) en „Eikon: beauty" (van 23 decei en met 16 januari bewonderen zijn i se dorpje, waar „De burgh" zich ontwikke tot een centrum van nenkunst, zoals vooi Duitsland Recklinghai bijvoorbeeld is gewees Als Nederland al ee heeft op het gebied nen dan is de ontw daartoe vooral op g bracht door „De Wijer die op een gegeven i een honderdtal ikoni een verzekerde waal bijna 20 miljoen) de rondstuurde. Juist or ikonen-verzameling nee ging, sloot „De burgh" vorig jaar zijn nadat in 1979 nog 50 zoekers werden gereg Dat de deuren nu opni zij het voor korte tijd 'gaan, moge tot bliji stemmen, temeer daar nen te zien zijn, die 1 eerste maal worden ge teerd. KLAAS G( mogelijkheden ontdekken van deze populaire artiest, die zij vroeger nooit in hem zagen. „Ik ben Joep_ Meloen" moet men dus ook "beschouwen als een tussenfase in de carrière van André van Duin. Je kunt er bezwaren tegen aanvoeren de „ontsnapping" uit het Congresgebouw, waarin de auto tweemaal dezelfde trap afrijdt, is nogal slordig gemorr- teerd maar we moete,n niet vergeten, dat wij op het gebied van de speelfilmkomedie to taal geen ervaring hebben. En dan valt „Ik ben Joep Meloen" boven verwachting heel erg mee. MILO André van Duin als Joep Meloen met tegenspeelster Corrie van Gorp, twee mensen die elkaar vinden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14