•lledig kamerdebat ;r zaak-Van Dijk Uniser-directeuren niet vrij met de feestdagen chting van de Arbeid:loonmaatregel „inbreuk" k Nationale Ombudsman beëdigd Soldaat richt ravage aan en pleegt zelfmoord weer p INLAND leidse courant woensdag 16 december 1981 pagina 11 irer»:1500 incn kvervoer De werk- liet sreekver- •n bij minister an Sotiale Za- fkgele^enheid p tafel gelegd scheppen van banen in let >er. Die ban»n S de werkg- om de ve- (dit jaar Z6 I te vangen ei ieit van d ning te verbe Vervoersbonc jsitief tegen Geen subsidie voor stoken van huisbrandolie DEN HAAG Minister Tcrlouw van Economische Zaken is niet van plan huishoudens die zijn aangewezen op dure huisbrandolie, in plaats van aard gas, financieel tegemoet te komen via hogere huursubsidies of vermindering van de btw. Terlouw vindt dat deze ge zinnen gebruik moeten maken van de bijdrage van gasdistributiebedrijven in» de kosten van aansluiting. In Neder land zijn ongeveer 125.000 tot 200.000 woningen niet aangesloten op het aard- gasnet. Door de hoge kosten van huis brandolie is het leven voor deze gezin nen aanzienlijk duurder. Soetendorp: Twee Breda niet vrijlaten EINDHOVEN Rabbijn Sc- tendorp vindt dat „de tvpe van Breda" niet mogen wr- den vrijgelaten, om te voorb- men dat zij in hun land wr- den binnengehaald in en sfeer van heldhaftigheid, bn andere reden is de angst vor het toenemend neo-nazisrmin West-Duitsland. Als de bide oorlogsmisdadigers juist nu worden vrijgelaten, betefent dit groot onrecht aan «11e mensen die nog dagelijks lij den onder de gevolgen va de oorlog. De rabbijn heeff dit gisteren gezegd op een bijen komst in Eindhoven overdis- criminatie en anti-semitisie. Keizersnede niet altijd nodig GRONINGEN Stuit- ligging bij een bevalling is minder gevaarlijk dan algemeen wordt aangenomen. Een kei zersnede wordt in der gelijke gevallen vaak zonder noodzaak uitge voerd. Tot die conclu sies komt mevrouw R. Faber-Nijholt in een proefschrift, waarop zij vandaag promoveert tot doctor in de geneeskun de aan de universiteit van Groningen. Bij stuitligging bestond vaak angst voor ver hoogde sterftekans of hersenbeschadiging. Van Leijenhorst: Geen aanklacht tegen vuistslag DEN HAAG Staatssecretaris Van Leijenhorst van Binnenland se Zaken zal geen aanklacht indie nen tegen degene die hem maan dagavond een vuistslag in het ge zicht gaf. Het incident gebeurde aan het begin van een symposium in Amsterdam over de rechten van buitenlanders. Van Leijen horst die speciaal is belast met het minderhedenbeleid, was ge vraagd een lezing te houden. De man die Leijenhorst de klap ver- kocht was het naar verluidt niet eens met het elitaire karakter van het symposium. W elzi jnswerkers Amsterdam staken AMSTERDAM Een groot deel van de Am sterdamse jongeren- en welzijnswerkers en medewerkers van instellingen voor maat schappelijke dienstverlening hebben gisteren niet gewerkt uit protest tegen de plannen van de gemeente om te bezuinigen op sociaal-cul turele voorzieningen. Dit heeft een woord voerder van de initiatiefgroep „Geen zes pro cent eraf, maar zes procent erbij" gisteren meegedeeld. Door de bezuinigingen dreigen veertig arbeidsplaatsen te vervallen en moet een groot deel van het buurthuiswerk in Am sterdam worden geschrapt. Het bekende cen trum de Kosmos zal moeten sluiten en de eni ge joodse instelling voor sociaal-cultureel werk in Amsterdam verliest dan haar subsi die, aldus de initiatiefgroep. Horeca-eigenaren bij alcoholmisbruik niet strenger aanpakken DEN HAAG Eigenaars van café's, hotels en restaurants moeten na het rijden onder invloed of het weigeren van een bloedproef dezelfde straf krijgen als andere burgers. Tot nu toe lopen zij het risico, wegens het begaan van genoemde delicten, hun horeca- vergunning kwijt te raken. De Tweede Ka mer heeft gisteren met grote meerderheid een VVD-motie aangenomen met het ver zoek aan de regering, om uit de Drank-en Horecawet de bepaling te verwijderen die zegt dat horeca-exploitanten die binnen vijf jaar meer dan eens worden veroordeeld we- igens rijden onder invloed, of een bloedproef hebben geweigerd, de bedrijfsvergunning wordt ontnomen. Van Dijk schrijven over zijn bekering' Zes in Neer- jde Zuidafrikaase sen van miniter jat hij nu ook ati- schrijven over 2jn Zolang hij net laten zien hoe >ij fatale proces is vr- rdoor hij van en tot het tegenove- orden zijn huidije j twijfelachtig, a- dus de zes in ballingenschap levende zwarten in een brief aan de Tweede Kamer. De schrijvers, die zich „om Van Dijks taal te gebruiken" betitelen als „stinkende kaf fers, bastaarden, een mengsel van ongelukkige gedegene reerde mensen" zeggen vreemd tegen de houding van het parlement aan te kijken. Zij herinneren aan de uit spraak van wijlen premieï Vorster, dat het christelijk na; tionalisme in Zuid-Afrika eei bondgenoot is van het natie naal-socialisme. Dit zo zijndi vragen de briefschrijvers zio af waarom dan enerzijs mr W. Aantjes indirect weJ gedwongen tot aftreden, te- wijl anderzijds het gedrag vn drs C. van Dijk als een „onP- zelheid" wordt afgedaan. parlementaire re dactie) |AG De zaak- l komt morgen iweede keer uit- in de Kamer, ie voorzitter Van i vroeg en ver- isteren toestem- i minister Van ontwikkelingssa- ing) en staatsse- Van Leijenhorst edenbeleid) te ïlfcren. De laatste acteur van het -apenveld" in de tig en zestig, toen t daarin racisti- rergoelijkende ar- publiceerde over •ika. ïlijk was het de be at beide bewindslie- ts mondeling zouden ;n op van tevoren ragen van Van der mevrouw Van Es, PSP. Nu wordt het waaraan alle n desgewenst kun- Imen. Volgens Van is daar gezien de de zaak alle reden idden vorige week beschouwde ook de PSP de zaak als afgedaan, nadat Van Dijk tijdens de behandeling van zijn begroting afstand had genomen van zijn artikelen. Maar nu er wederom onthul lingen mogelijk bleken, meent Van der Spek dat de minister er beter aan zou doen op te stappen. Hij zal daarover een motie indienen. De PSP'er verwijst naar kranteberichten over artikelen uit 1960 en 1966, waarin Van Dijk nog steeds (veel) begrip opbrengt voor het systeem van apart heid, en op berichten over het ijveren van Van Dijk voor de deelneming van Zuid-Afrika aan de Paralympics in 1980 en zijn strijd tegen de opzegging van het Cultureel Akkoord- van ons land met Zuid-Afrika begin dit jaar. Het Humanistisch Instituut voor Ontwikkelingssamenwer king (HIVOS) in Den Haag heeft ervoor gezorgd dat Van Djk opnieuw een prijs op het gebied van de ontwikkelings samenwerking niet heeft kun nen uitreiken. Onlangs wei gerde het IKON de Dick- Scherpenzeelprijs in ontvangst te nemen uit handen van de minister. De humanisten over handigden de Jaap van Praag- prijs liever zelf (aan efl orga nisatie uit Turkije), /olgens directeur ir R.J. Enelhardt wilde men voorkome» dat de discussie over de perpon van de minister betrok.'en zou wordep bij de prijsiitreiking of daarover een schduw zou werpen. Het HlVOSwil geen oordeel geven over /an Dijk, voordat deze andemaal in het parlement verartwoording heeft afgelegd. Een groep ontwkkelingswer- kers is een actie legonnen, die er uiteindelijk to« moet leiden dat minister Van iijk aftreedt, i In binnen- en buienland wor den daartoe hardtekeningen verzameld. De „verontruste ontwkkelingswerlers", zoals i de groep zich neemt, zeggen zich in ernstige 'erlegenheid gebracht te voelendoor de pu blicaties van Van Lijk in 1958. De actievoerders naken ook het parlement ernstige verwij ten. De Tweede Kaner zou de zaak volledig onderschat heb ben. De verontrustÉ ontwikke lingswerkers menen dat het ambt van ministei niet kan worden bekleed door „iemand, die op 28-jarige leeftijd als af gestudeerd econoom de meest dubieuze racistische uitlatin gen doet". De eerste nationale ombudsman, dr. J. Rang, is gisteren aan het begin van de Kamervergadering officieel beëdigd. Rang wordt voor zes jaar benoemd en mag geen andere openbare betrekkingen verrichten waaraan een vaste beloning is verbonden. Zijn salaris is dan ook riant: 13.373 gulden in de maand. Rang zal met name klachten over „administratieve lichamen" in behandeling nemen. Op de foto: alle aandacht van de Kamerleden, als Rang (I) de eed aflegt ten overstaan van voorzit ter Dolman. Ministers positief over politie bij Dodewaard DEN HAAG De ministers Van Thijn (Binnenlandse Za ken) en De Ruiter (Justitie) vinden dat de politie tijdens de gewelddadige demonstratie bij 'de kerncentrale te Dodewaard in september in het algemeen liet buiten haar boekje is ge- jaan. De bewindslieden tonen illeen bedenkingen tegen het gebruik van traangas door de politie. Naar hun mening moe ten er duidelijker voorschrif ten komen voor het gebruik van dit gas. Daar wordt inmid dels al aan gewerkt. Zij schrij ven dit in een nota over de ge beurtenissen bij Dodewaard, die zij op verzoek van de Tweede Kamer hebben opge steld. In januari zal de Tweede Kamer over deze nota met de ministers in debat gaan. tegen woord igers van de deel nemende actiegroepen duide lijk gemaakt, waar de grenzen van het toelaatbare zouden lig gen. De demonstranten heb ben deze grenzen echter over schreden, onder andere door bouwmaterialen mee te voeren om blokkades op te richten. Volgens Van Thijn en De Rui- Ook waren de demonstranten ter hebben overheid en politie n>et als één groep aanspreek- voorafgaande aan de demon- baar, een „wel zeer ver door- stratie in gesprekken met ver- gevoerde basisdemocratie". parlementaire re dactie) lAG Werkne- fverkgevers uit de van de Arbeid iem in het afwij- de door minister (Sociale Zaken) igde loonmaatre- hebben in een Den Uyl eens iet onaanvaard baar over de maatregel uitgesproken. De vakcentrales CNV en FNV hebben in afzonderlijke brie ven nog eens een soortgelijk oordeel geveld. De Unie BLHP, de vakbond voor beambten, leidingevend en ho ger personeel, zal tijdens de komende cao-onderhandelin gen zulke looneisen stellen, dat de gevolgen van de loon maatregel en van de verzwa ring der sociale premies voor de middengroepen ongedaan worden gemaakt. Volgens de sociale partners in de Stichting van de Arbeid be tekent de loonmaatregel op nieuw een inbreuk in de con tractsvrijheid van de cao-par tijen, die niet in het belang ge noemd kan worden van de economie. Internationale ar- beidsverdragen verzetten zich eveneens tegen de maatregel, menen werkgevers en werk nemers. De Stichting vindt het staats rechtelijk onzorgvuldig dat de Tweede Kamer vandaag al over de loonmaatregel moet spreken, terwijl de Eerste Ka mer zich nog niet heeft uitge sproken over de wet op grond waarvan de maatregel wordt genomen. Tijdens de behandeling van de verlenging van de loonwet in de Senaat kwam er veel kri tiek van CDA en VVD. Een meerderheid van de Senaat vindt de loonmaatregel veel te nivellerend. Ondanks het feit dat minister Den Uyl die stel ling omdraaide door te bewe ren dat het met de nivellering de laatste jaren nog wel mee is gevallen, zal het CDA vandaag de verlenging van de loonwet wel steunen. Woordvoerder Van Dalen legde dit desge vraagd uit door er op te wijzen dat er verschil is tussen de loonwet aan de ene kant en de loonmaatregel anderzijds. Vol gens Van Dalen is een loonwet die ingrijpen mogelijk maakt best nodig. Hij is het alleen niet eens met de loonmaatre gel, maar het beoordelen van de loonmaatregel is een zaak van de Tweede Kamer. PANIEK IN NAVO-DEPOT: HAVELTERBERG De 21-jarige Amerikaanse sol daat Mark Powalisz uit Orlando heeft zich vorige week bij de bewaking van het NAVO-depot Darp (een kerk dorp van Havelte) met een miltrailleursalvo van het leven beroofd. Voordat hij de hand aan zichzelf sloeg bracht hij het veiligheidssysteem grote schade toe. Dit heeft een woordvoerder van het depot vanmorgen be vestigd. In Darp worden geregeld atoomkoppen opge slagen. Hoewel majoor Roos van het in Heidelberg gevestigde hoofd kwartier van de Amerikaanse troepen in Europa het incident niet ernstig wil noemen, beweren insiders dat de schietpartij tot in Amerika voor grote ongerustheid heeft gezorgd. De soldaat, een radio-onderhoudstechnicus, was uitvoerig „gecreend" voor dat hij tot het depot werd toegelaten. Inmiddels is een onderzoek ingesteld naar de achtergronden van de zelfmoord. Volgens Roos worden daarbij alle maatregelen die een herhaling kunnen voorkomen ernstig overwogen. Matige tot strenge vorst DE BILT De afgelopen nacht is de huidige koudegolf tot een dieptepunt gekomen. Op het vliegveld Leeuwarden werd in de vroege ochtendu ren een temperatuur geregi streerd van -18 graden. Ook voor de komende dagen ziet het er nog niet naar uit dat er spoedig einde zal komen aan de nu heersende vorsttoestand. Voor de komende nacht wordt er rustig weer verwacht. De temperaturen kunnen dan op nieuw op veel plaatsentot on geveer -10 graden of lager da len. Daarbij kunnen plaatselijk mistbanken ontstaan. Morgen blijft het droog met opklarin gen en blijven de temperatu ren ook gedurende de middag uren enkele graden onder nul. De matig tot zwakke wind komt dan uit het noordoosten. De verdere vooruitzichten wij zen op een voortduren van de vorst. Nieuwe oceaandepres sies zullen zich later vooral in de richting van Frankrijk uit breiden. Dat betekent voor ons land een aanhoudende aan voer van koude lucht vanuit1* oost tot noordoost. Wel zullen de minimumtemperaturen dan door de toenemende wind wat minder laag worden. Of het door deze zuidelijke depressie activiteit ook bij ons opnieuw tot sneeuwval gaat komen, is echter nog onzeker. Weersgesteldheid v; Amsterdam Oe Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vhssingen onbew. Z--Limburg geh.bew. Aberdeen onbew. Barcelona Berlijn Bordeaux i gisteren Max Ml tamptei 12 O rr 16 0 it 18 On Stockholm Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis geh.bew. 5SECRETARIS ER (CRM): "Id, Staatssecretaris H. de Boer (I) nam gièteren het eerste ecemplaar van het boek „Oud en nieuw fascisme" in ontvangst van de heer B. v.d. Wal, directeur van de Anne Frank-stichting. >am „Juist tijd, waarin meer n de knel komen, b moeten vechten t gevaar van fas- •oor allerlei ont- gen van deze tijd, ie die van econo- ard, zullen men- eerder verzetten Lepen die als be- voor het eigen belang worden gezien". Dit zei staatssecretaris H. de Boer (CRM) gisteren bij de presentatie van het boek „Oud en nieuw fas- tisme" in het Anne Frank-huis in Amster dam. Volgens De Boer heeft de overheid zo zijn eigen taak bij de bestrijding van fascistische tendensen. „De regering doet er alles aan de meerderheid van de bevolking bewust te wordt". maken van haar verantwocr- Het boek, dat is samengesteld delijkheid voor en solidarity door de Anne Frank Stichting, met minderheden", zo voerle tracht het begrip „fascisme" de bewindsman aan. Een puit voor een breed publiek duide- dat voortdurende aandacit lijk en herkenbaar te maken, verdient, zo meent De Bo<r, omdat een democratie zichzdf moeilijk kan beveiligen tegin het fascisme. „De basisgedaci te dat iedereen gelijkwaard/ is kan ertoe leiden dat de vdi feliike stemmen een mindr eid zo sterk overstemmen ld deze niet meer gehort „Oud en nieuw fascisme" ver schijnt ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de Anne Frank Stichting volgend jaar. Het Anne Frank-huis aan de Prinsengracht wordt jaarlijks door ongeveer 400*000 mensen bezocht. BREDA De rechtbank in Breda heeft de voorlo pige hechtenis van de vijf in een milieu-schandaal verwikkelde directeuren van het afvalbedrijf Uni- ser in Moerdijk andermaal niet willen opschorten. De advocaten in het Uniser- proces verzochten de rechtbank gisteren de verdachten tot na de feestdagen op vrije voeten te stellen. Als reden daar voor voerden de raadslie den aan dat het algemene beeld van hun cliënten en de publieke opinie in de loop van het proces is ver anderd. „Men ziet nu ook wel in dat we hier niet te maken hebben met gewe tenloze lozers of een mi lieu-maffia, zoals in het begin nog werd beweerd", aldus de advocaten. De president van de recht bank, mr L. van der Plas, de getuigenverhoren niet in een ander daglicht komen te staan, zo zei de rechter. Mr Van der Plas hield daar mee overeind wat hij op de eerste zittingsdagen ook al te gen de advocaten had gezegd, namelijk dat de rechtsorde in Nederland zeer ernstig is ge schokt door de wijze waarop het bedrijf met zijn afvalstof fen omsprong. Het doorverko pen van chemische afvalpro- dukten, die door Uniser moes ten worden vernietigd, betrok de rechter eveneens in zijn af wijzing. De voormalige Uni ser-directeuren staan terecht voor een waslijst van economi sche- en gewone strafdelicten, waaronder het illegaal lozen van chemisch afval, contract breuk, valsheid in geschrifte en het ontduiken van de mi lieuwetten. De maximale straf die zij hiervoor kunnen krij gen is vijftien jaar. „Onschuld" Van de tientallen getuigen die afgelopen werken door de rechtbank werden verhoord, zijn de meesten werkzaam in meende daarentegen dat het de chemische industrie of ver beeld van de ten laste gelegde bonden aan ministeries, met milieu- en strafdelicten gedu rende de behandeling van de strafzaak steeds dezelfde is ge- name aan dat van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. De advocaten in het afval- bleven. De schadelijkheid van schandaal menen nu juist op de door Uniser tegen het mi- grond van de talrijke verkla- lieu gerichte praktijken is door ringen die eerstgenoemden af legden een argument te zien voor de „onschuld" van hun cliënten. Steeds wanneer de betrokkenheid en afhankelijk heid van de oliemaatschap pijen met het Brabantse gifbe- drijf ter sprake kwam, ver zuchtten de raadslieden hoe het toch mogelijk was dat al leen Uniser voor de al dan niet legale afvalverwerking moest opdraaien. „Dit proces is de katalysator geweest van de maatschappelijke discussies die nu op grote schaal over de mi lieuvervuiling worden ge voerd. Duidelijk is geworden dat Uniser ook goede dingen heeft gedaan. De industrie kampte met grote afvalproble men, Uniser loste die op. En nam daarmee alle risico's op zich", benadrukte de verdedi ging ook gisteren weer. Scheikundeles De advocaten werden in hun opvattingen gesteund door het verhoor van de laatste getuige van deze maand, de Amster damse hoogleraar in de che mie, prof. dr Otto Hötzinger. Deze in Oostenrijk geboren deskundige op het gebied van de bio-chemie werd door de advocaten en verdachte Mag nus S., technisch directeur van Uniser en opgeleid als labo rant, een uren durend „schei- kunde-examen" afgenomen over de aard en werking van giftige stoffen. Dat de hoogle raar niet zonder .meer uit zijn hoofd op alle vragen antwoord kon geven, versterkte het idee bij de verdediging dat dan ze ker niet de verdachte zaken lieden, ten tijde dat ze nog ac tief waren in de chemie, er veel van af konden weten. „Het zou trouwens alleen maar belastende kennis zijn ge weest", merkte een van de strafpleiters bij wijze van grap op. Óf het gebrek aan kennis over de in de Nederlandse op pervlaktewateren geloosde chemische afvalstoffen en de handel daarin de Uniser-top zal vrijpleiten, is in het nieuwe jaar echter ter beoordeling aan de rechtbank. De Bredase rechtbank beëin digde gisteren met de verkla ringen van de hoogleraar een lange serie getuigenverhoren. Op maandag 4 januari, wordt de rechtszaak voortgezet. Men begint dan met het verhoren van de vijf hoofdverdachten in het Uniser-proces, wat in totaal vijf dagen kan gaan du ren. Op 18 en 19 januari houdt officier van justitie, mr W. Koops, zijn requisitoir. De ad vocaten komen enkele dagen later aan de beurt. Voor het houden van hun pleidooien zijn ten minste drie dagen uit getrokken. De uitspraak van de rechtbank volgt op maan dag 15 februari. PETER VIERING

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11