KNVB SCHUIFT IDEE PROFLIGA VOORUIT Nederland enige land waar niet werd gevoetbald SWANSEA LAAT KANS OP KOPPOSITIE LIGGEN frontaa± MAANDAG 14 DECEMBER 1981 I— De bondsverga- van de KNVB iterdag in Zeist de controversiële ipunten voor zich loven naar de irsvergadering. De ntswijzigingen structuurrapport, waar amateurs en fikaar niet gemak inden, bleven dus De vergadering rel, na het duidelijk ikkerschudder be- r openingswoord roorzitter Jo van vrijwel alle andere Bpunten als hamer- tn aan. e confrontaties tussen fs en profs, gepersoni- (i de botsing tussen de £le Hennie Troost en de l KNVB-vice-voorziter kende de vergadering twee pikante momen- Rotterdammer Jan Bij- rd na ruim een kwar- 'oor de bond en de af totterdam benoemd tot e erelid van Nederlands i sportorganisatie. Cor jn, de voorzitter van maakte bekend samen i van Vloten zijn funktie tanciële commissie neer in. Van Rijn had dat be- snin of meer aangekon- de vergadering betaald van 14 november, vertelde hij zich niet te verenigen met het be- n het bestuur betaald' f. De club van Vilé en Êad Jacques Visschers eerd als lid van de fi- e commissie. Van Rijn deze handelwijze on- mdat de benoeming van ers als onderhandelings met de werknemersor ties werd gebruikt en door die handelwijze de ike/ijkheid van de finan- ommissie ten opzichte bestuur in het geding komen. Van Rijn achtte er- inisatoren er Bonthuis |HT De vereniging fatoren van beroeps- •tedstrijden (VOB) heeft rterdag tijdens de jaar- ering in Utrecht opge- chter coördinator Pe- ithuis. Die wens werd roken, nadat zeker fworden dat het servi- au voor profrenners, >r januari 1982 van de l had moeten komen, 'lig nog in de ijskast Jonthuis, die had toe- J de vergadering te zul- Jronen, maar niet op verschijnen, liet tele- J weten, dat alle ren- Jhter de VOB zijn blij- «an. Bovendien ver- j hij, dat hij onder de- 9 voorwaarden als in Jet coördinatorschap j profrondes in Neder- i 1982 op zich wil ne- 'U had echter een iud tegen Bonthuis als itor, iets dat de VOB i. Bonthuis heeft in het seizoen contracten met afzonderlijke Hij fungeerde dus ^coördinator ook als lier". Dat zal in de toe liet meer worden geto- Evenzo besloot de iet onderzoek van de naar eventuele financië- Ëlaties van Bonthuis in en af te wachten, al- n definitieve keuze te „Wij hebben In principe lezwaar tegen Bonthuls brdinator voor het ko- seizoen, maar dan wel voorbehoud van deze junten", aldus secretaris luis. Bndervergadering (profs) KNWU, die pal daarop jehouden, verliep rusti- n men aanvankelijk had :ht. Doordat de Ronde Inkrijk 1982 een week is oven kwam een aantal ides na de tour In de ledereen was in laatste lie evenwel bereid te of te ruilen, waardoor •bleem met een sisser KNWU moest wel de Je garantie geven: In- e tour in 1983 weer naar indere datum zou ver jon, behoudt de organi- rvan een bepaalde pro- I de claim op een vaste In Nederland werd er wel vergaderd, maar niet gevoetbald vanwege de sneeuw, die ervoor zorgde dat vrijwel alle stadions er uitzagen zoals op deze foto dat van AZ '67. weinig redenen denkbaar in de bestaande situatie om terug te komen op zijn besluit. Bij de reglementswijziging, waarbij de vergoedingsregeling voor naar de profclubs over gaande amateurs in het geding was, botsten amateurs en profs. De profs konden zich niet verenigen met een -speel verbod bij het uitblijven van de voorgeschreven betaling. Een amendement van Bart Nijland leek een oplossing, maar de vergadering vroeg tijd om dat op zijn merites te kunnen be oordelen. Wel waarschuwde de amateursgroep dat faillisse mentsaanvragen voor langdu rig in gebreke blijvende prof clubs niet moeten worden uit gesloten. Het structuurrapport, dat de scheiding tussen secties en hun beider onafhankelijkheid definitief moeten regelen, wordt door de amateurs vuri ger begeerd dan door de profs. „Ook omdat", zoals Hennie Troost zei, „alle nega tieve publiciteit van het betaal de voetbal op de KNVB drukt; dus op de organisatie van meer dan één miljoen ama teurs, die van de prins geen kwaad weten". Van Marie stel de voor de behandeling van het structuurrapport tot de voorjaarsvergadering uit te stellen. Vilé vroeg een uitstel voor onbepaalde tijd; de op de lange-baan-schuiverij van zijn vice-voorziter ging Van Marie te ver. Het structuurrapport dus naar de voorjaarsvergade ring waardoor de profs nog een maand of vier de tijd zul len hebben hun liga-gedachten naar Westduits model te for muleren. Zorgen Jo van Marle, bondsvoorzitter van de KNVB, maakt zich zor gen om de terugval van het Nederlandse topvoetbal. Daar van maakte hij geen geheim tijdens zijn openingswoord.. Volgens Van Marle moet men ver teruggaan in de geschiede nis om een prestatief zo slecht seizoen te ontdekken. „De nederlaag tegen Frank rijk", zei Van Marle, „heeft ons met de neus op de feiten ge drukt. De eindronde om het wereldkampioenschap zou al leen te bereiken zijn geweest met de inzet van allen. Het is te dwaas dat niet alle spelers beschikbaar zijn voor wedstrij den van het Nederlands elftal, zoals het ook te gek is dat het jeugdelftal niet deelnam aan het wereldkampioenschap in Australië, omdat spelers niet beschikbaar waren door de competitie. Wetend dat West- Duitsland, als invaller, kam pioen werd, moet men van een gemiste kans spreken. Van Marle ging verder: „Het Nederlandse voetbal is dalend en de daling beperkt zich niet tot de vertegenwoordigende elftallen alleen. Internationale successen zijn een propagan da voor het voetbal. Wij zullen lering moeten trekken uit het LONDEN In de rondom Nederland gelegen landen Is prak tisch volop gevoetbald. Daar werd het principe gehuldigd, dat daar waar gespeeld kon worden de wedstrijd ook moest doorgaan. Dit had tot gevolg, dat in West-Duitsland slechts drie duels (Borussia Mönchengladbach-Bayer Leverkussen, MSV Duisburg-Werder Bremen en Hamburger SV-Fortuna Düsseldorf) niet doorgingen. In België werden alleen FC Luik-Beringen en Winterslag-Olub Brugge afgelast. Ondanks het noodweer, dat vorige week in Engeland had geheerst, vonden drie duels in de eerste divisie toch doorgang. Alle ogen waren echter gericht op het kunstgrasveld van de twee- de-divisieclub Queens Park Rangers. Het veld aan de Lon- dense Lofthouse Road was sneeuwvrij, waardoor de wed strijd tegen Barnsley kon doorgaan. En, er kon redelijk wor den gevoetbald. De pers herdoopte de naam van de Londen- se club, die met 1-0 won, in „Green Park Rangers". In Schot land ging één duel door: Dundee-Airdrieonions (3-1). Swansea heeft de kans om de koppositie van het niet spe lende Manchester United, dat misschien Gordon McQueen kwijtraakt aan Aston Villa, over. te nemen niet gegrepen. De ploeg uit Wales, die vijftien thuisduels ongeslagen was ge bleven, verloor met 2-1 van het bezoekende Nottingham Forest. Wel kwamen de Welshmen nog voor door een treffer van Robbie James. Het werd echter gelijk door Willy Young, die juist voor 170.000 pond was gekocht van Arse nal. In de laatste minuut be paalde John Robertson de eindstand op 1-2. Veldverwar- mlng had ervoor gezorgd, dat Leeds United-Tottenham Hot spur kon doorgaan. De bijna 29.000 toeschouwers zagen, mede dcy>r uitstekende saves van de Londense doelman Ray Clemence, geen doelpun ten. Coventry City verloor thuis met 1-0 van Manchester City, dat in Dennis Tuart zijn matchwinner had. WEST-DUITSLAND Ondanks het slechte weer kwamen liefst 34.500 toe schouwers naar het be sneeuwde stadion Auf der Alm in Bielefeld^ waar Arminia Bayern München op bezoek kreeg. De toeschouwers be zorgden de thuisclub een re cordrecette van 450.000 mark. Bayern München pakte echter de sportieve winst. Via doelpunten van Dieter Hoe ness en Paul Breitner (met een schitterend afstands schot) nam Bayern een voor sprong van 2-0. Pas in de laatste minuut slaagde Schock er In de eer voor het hevig aandringende Arminia te red den. FC Köln had het aanvankelijk erg moeilijk met Eintracht Braunschweig, dat al vier we ken geen nederlaag had gele den. De ploeg van trainer Ri- nus Michets nam de leiding via een strafschop van Rainer Bonhof. De strafschop werd hevig aangevochten door Ein tracht Braunschweig. Dit had kort na de openingstreffer tot gevolg, dat scheidsrechter Brehm Geyer uit het veld stuurde wegens belediging van de grensrechter. Met een met tien man verder strijdend Eintracht had FC Köln geen moeite en won door nog twee treffers van Pierre Littbarski uiteindelijk met 3-0. Doelman Ronnie Helström vierde bij FC Kaiserslautern zijn rentree na maandenlang uitgeschakeld wegens een knie-operatie uitgeschakeld te zijn geweest bij het bezoek aan staartclub FC Nürnberg. Het duel werd een nachtmer rie voor de Zweed, die debet was aan enkele doelpunten van FC Nürnberg, dat met 4-2 won. Op het door onder grondse verwarming sneeuw vrij en uitstekend bespeelbaar gemaakte veld van het Wald- stadion in Frankfurt behaalde Eintracht een royale zege van 4-1 op Karlsruher SC, dat sinds de komst van Max Mer kel als trainer nog op het eer ste competitiesucces wacht. VfB Stuttgart was bijzonder gelukkig met het doelpunt van de Franse international Didier Six, dat nodig was om staart club Darmstadt te verslaan. BELGIE Anderlecht Is Belgisch herfst- kampioen geworden na de zege van 1-0 in de uitontmoe- ting tegen KV Mechelen. De Brusselaars eindigden de ont moeting met tien man, omdat Juan Lozano, die onlangs voor de tweede keur een verzoek tot naturalisatie (tot Belg) heeft Ingediend, twee boekin gen had opgelopen- en de kleedkamer diende op te zoe ken. Ook bij Waregem-Tonge- ren (3-3) verdween een speler voortijdig na de kleedkamer. Dit overkwam Kurbos van Tongeren, die de Waregemse international Luc Millecamps een vuistslag toediende. AA Gent behield de tweede plaats door een zege van 3-0 op Kortrijk. Aad Koudijzer was Desinteresse dames voor tafeltennisbeker NIEUWEGEIN De voor Val- kenswaard spelende Brit Bob Potton en Mirjam Kloppen burg van Torenstad uit Zut- phen hebben gisteren in de sporthal Merwestein te Nieu- wegein respectievelijk de NTTB-cup en de Limburg- Coupe veroverd. Potton verloor alleen met 3—1 van Henk van Spanje tpen hij1 al zeker was van de eindzege. René Hijne werd tweede en Han Gootzen eindigde als der de. Bij de dames ontbraken we gens desinteresse Bettine Vrie- sekoop, Jolanda Noordam en Sandra de Kruiff. Nu bleek Mirjam Kloppenburg het sterkst van het overgebleven gezelschap. Ze verloor alleen van Ellen Bakker, de dochter van coach Gerard Bakker. met twee doelpunten de grote man bij de thuisclub, waar voor Mucher het derde doel punt maakte. Standard Luik won met 2-1 bij Antwerp. Daerden en Wendt zorgden voor 0-2, waarna Fazekas te- genscoorde via een straf schop. Bij Beveren-Lokeren (1-1) waren de treffers van buitenlandse makelijk. De IJs lander Gudjohnsson scoorde voor de bezoekers, de Oos tenrijker Schönberger voor de thuisclub. RWD Molenbeek stuitte In het Brusselse Ed- mond Machtensstadion op een sterk verdedigend Lierse, dat uiteindelijk toch verloor met 2-0. Hiervoor waren Ty- chosen en Thairet verantwoor delijk. OVERIGE De vijftiende speeldag van de Italiaanse competitie kende een aantal verrassingen. De koplopers Juventus en Inter verloren van respectievelijk het bescheiden geklasseerde Ascoli met 1-0 en Napoli (met Krol) met 2-0. Fiorentina, dat met 2-0 won bij Bologna, voegde zich bij de tweo koplo- gebeurde. Ik weet niet of het in de toekomst beter gaat, ik weet wel dat het anders moet wil het beter kunnen worden". Optimistischer was de bonds voorzitter over de ontwikkeling van toto en lotto, die Jaarlijks de KNVB in zijn totaliteit veer tig miljoen oplevert. „De nieu we maatregelen lijken succes te hebben. Het produkt toto lotto, dat veel betekent voor de gehele georganiseerde sport, is verbeterd. De omzet van afgelopen week, 8,1 mil joen, heeft alle records gesla gen." Van Marle besprak ook de ver houding tussen overheid en sport. „De overheid heeft aan slagen op de sport gepleegd. De laatste tijd is er nog een zorgwekkende ontwikkeling bijgekomen, namelijk in Rot terdam waar de gemeente de huur van sportvelden sterk wil verhogen. Wanneer de Rotter damse gemeenteraad de voor stellen van b. en w. aanvaardt, zal de georganiseerde sport alle wettelijke mogelijkheden aangrijpen om die tariefsver hoging te voorkomen. Het aan deel van de sport in de kosten moeten redelijk zijn, maar wij vragen: maak het sportbedrijf niet zo duur dat de jeugd de sport wel zal moeten verlaten. Ik wil geen grote woorden als jeugdcriminaliteit gebruiken, maar de bezuinigingen van de gemeente op dit punt zullen kleiner zijn dan de uitgaven, die nodig zullen blijken om de jeugd later weer. op het rechte pad te brengen". Sneeuw of geen sneeuw, in West-Duitsland werd gevoetbald. Zoals in Bielefeld, waar Klaus Augehthaler van Bayern München Schnier en Rledl van Arminia (rechts) passeert en in de sneeuw laat rollen. Dit betekende voor Stuttgart de eerste thuiszege sinds 22 augustus. Bij VfL Bochum-Bo- russia Dortmund kwamen veel toeschouwers (31.000), doch er vielen geen doelpunten. pers. Torino, de club van Mi chel van de Korput, speelde gelijke tegen Avellino (1-1). De ontmoeting Catanzaro-AS Roma werd gestaakt. Salnt- Etiënne bleef aan kop In de Franse competitie^ door winst van 2-0 op RC Strasbourg. Achtervolger Monaco pres teerde goed door het bezoek aan Sochaux met een zege van 4-1 af te sluiten. In de Spaanse competitie leed Real Zaragoza, de club van Leo Beenhakker, een gevoelig ver lies van 4-1 in het thuisduel tegen Sevilla. Real Madrid won met 4-0 van Castellon en naderde koploper Barcelona, dat met 1-1 gelijk speelde bij Athletico Bilbao, tot op een punt. WERELDBEKER Het Braziliaanse Flamengo heeft in Tokio de wereldbeker voor clubteams gewonnen. De Zuidamerikaanse bekerwin naar versloeg in de Japanse hoofdstad Liverpool met 3-0. Deze stand was al voor de rust bereikt door treffers van Nunes (2) en Adilio. Er waren 62.000 toeschouwers. KNVB dupeert clubs en zichzelf door algehele afgelasting De totale afgelasting van het voetbalprogramma afgelopen weekeinde heeft niet alleen in de privó-sfeer wellicht tot wat geprikkelde reacties geleid, maar, wat veel belangrijker was, voor een aantal betaald-voet balclubs heeft de beslis sing van competitielei der Jan Huybregts - be grijpelijk en terecht tot woedende commentaren aanleiding gegeven. De omstandigheden zijn in derdaad zodanig (ge weest) dat zeker niet het héle profprogamma doorgang had kunnen vinden, maar een aantal wedstrijden had onge twijfeld kunnen worden afgewerkt. Het zwaarst getroffen door het be sluit van Huybregts zijn NEC en FC Utrecht. De eerstgenoemde club zou vandaag in eigen omge ving Ajax hebben ont vangen, waarbij de komst van Johan Cruijff de kassa's inderdaad flink hadden doen rinke len. Naar schatting 25.000 toeschouwers werden verwacht bij NEC-Ajax, met welke re cette de Nijmeegse club in één klap uit de finan ciële problemen tot dus ver zou zijn geweest. Als deze wedstrijd op ëen (veel) later tijdstip als nog wordt vastgesteld en de nieuwigheid van Cruijff op de vaderland se velden er voor een groot deel af is, zou dat wel eens vele duizenden kijkers kunnen schelen in de Goffert, met alle fi nanciële konsekwenties vandien. Ook FC Utrecht had lie ver wél gespeeld, hoe slecht de situatie van het veld er ook had uit gezien. Want in Utrecht betekent elke toeschou wer die binnen de hek ken van het noodcom- plex de Veemarkt komt een meer dan ooit nood zakelijke bron van in komsten voor de zo ern stig in de perikelen ge raakte Domstadclub. In dien onverhoopt de KNVB ook in de komen de weken nog enige ke ren tot algehele afgelas ting zou moeten over gaan, komt het faillisse ment van FC Utrecht met 8teed9 rassere schreden naderbij, om dat het dan geheel aan inkomsten ontbreekt. Go Ahead Eagles drukte zich gisteren het krach tigst uit tegen de beslis sing van Huybregts door als blijk van protest van daag de bijeenkomst van de voetbalwerkge vers (de FBO) te mijden. De reactie van Go Ahead typeert de boosheid van de club. Het heeft er inderdaad alle schijn van dat de KNVB wat al te licht vaardig is omgespron gen met de belangen van de clubs. Die indruk wordt nog versterkt door het feit dat er in omringende landen wel degelijk is gespeeld, zij het dat daar sprake was van een aantal afgekeur de velden. Maar zowel in Bélgië als in Engeland en West-Duitsland wordt kennelijk voorrang ge geven aan het zo veel mogelijk spelen boven het idee van Huybregts dat de competitie zo veel mogelijk synchroon moet lopen. Overigens speelt in bovengenoem de landen mee dat ze zich hebben gekwalifi ceerd voor het toernooi om de wereldbeker voetbal in Spanje, waar door haast daar meer geboden is dan in Ne derland. Saillant gegeven bij de afgelasting is wel dat de beslissing om het hele programma er uit te gooien de KNVB veel geld kan gaan kosten. De bond, die bepaald wel een aardig extra sommetje kan gebrui ken, loopt het risico van een aantal lucratieve oe fenduels te moeten af zien, omdat daar de tijd straks voor ontbreekt. Dan zal de beslissing van de KNVB zich nog tegen de bond zelf ke ren. En dat zal, naast het bepaald wat gemakke lijk over de belangen van een aantal clubs heen lopen, toch zeker niet de bedoeling mo gen zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11