Zeven Nederlandse kamerleden op zoek naar de Russische vredeswil oorsnijden van koppelingen nog maar kwestie van tijd iitensteBinnenhof"buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhof"buitensteBinnen iitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen. fDA KAN SLIKKEN OF STIKKEN Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT/ IEL (1) omt best weieens voor jdens debatten in de e Kamer bijbelteksten i geciteerd. Met name eider Gert Schutte en oorman Meindert Leer- willen hun toespraken acht bijzetten met be an een citaat uit de bij- Is die citaten dan ook erkelijk worden uitge- n, weten ook de minder iasten onder ons waar ver gaat Wanneer het 'ende kamerlid zich ech- yerkt en dat gebeurt tok wel tot het noe- an de nummers van het ende hoofdstuk en vers, jt dat anders. Op zo'n j jt staan vele toehoren- et hun oren te klappe- \tuatie deed zich deze voor, toen het VVD-ka- Joekes tijdens de finan- ebatten het woord voer- 1 >kes zette daarin zijn be rt uiteen tegen het om- gsbeleid van minister er Stee van Financiën. Blijkbaar om zijn beweringen kracht bij te zetten raadde hij de bewindsman (van katholie ken huize) aan de bijbel maar eens open te slaan op Mattheüs 11 en 12, vers 24. De vraagte kens stonden de hevig ge plaagde bewindsman bij wijze van spreken op het voorhoofd; hij had zo te zien geen enkele notie van wat met die verwij zing werd bedoeld. Elven later was CDA-woord- voerder Van Amelsvoort aan de beurt en deze had blijkbaar wel door wat de heer Joekes bedoelde. Hij gaf de VVD'er in ieder geval lik op stuk met de volgende woorden: „Als we dan toch de bijbel erbij moeten halen, dan moet de heer Joe kes ook maar eens kijken naar Mattheüs 7, vers 3!" Die zat! Dat kon je tenminste afleiden uit de triomfantelijke blik, die er op het gezicht van Van Amelsvoort verscheen. BUBEL (2) Allemaal wel leuk en goed, zo moet Van der Stee toen ge dacht hebben, nu wil ik ook weten waar ze het over heb ben. En ja hoor, niet lang daarna deponeerde een van de kamer- bodes een dikke bijbel, keurig op een dienblad geserveerd, op de regeringstafel. Wij hebben ons net als de minister ook maar even vergewist van de inhoud van de betreffende passages. In het kort komt het op het volgende neer: Joekes vindt dat het kabinet1 kwaad met kwaad bestrijdt, het ene gat in de begroting dicht met het andere. Bovendien heeft deze ministersploeg volgens deze liberaal het ergste voor de toekomst te vrezen, getuige de volgende bijbeltekst: „Doch ik zeg U dat het Sodom in de dag des oordeels ver draaglijker zal zijn dan U". Van Amelsvoort repliceerde in zijn toespraak met het volgen de vers: „En wat ziet gij de splinter, die in het oog uws broers is; maar de balk die in uw oog is merkt gij niet". Ook Joekes zal moe ten toegeven dat die raak was. In gewoon Nederlands: U heeft als regeringspartij in het vorige kabinet wat dat betreft veel meer boter op uw hoofd. AMBTENAREN Nu we het toch over boter hebben: Het botert niet altijd even goed tussen beleidsamb tenaren van een ministerie en de daar verantwoordelijke be windsman, vooral als de laat ste zich nogal eigenwijs opstelt tegenover zijn nijvere knech ten. Het ministerie is in dit ge val dat van Economische Za ken, de minister is D'66'er Jan Terlouw. (Hij wordt in bepaal de politieke kringen al op minder vlijende wijze „de Van der Klaauw van dit kabinet" genoemd, maar dat terzijde). „Ik hou werkelijk mijn hart vast, als ik die man bezig zie", zo vertrouwde een uiterst ver ontruste ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken ons deze week toe. Dat gebeurde tijdens een overleg dat de minister met de Twee de-Kamercommissie had over het te voeren regionaal so ciaal-economisch beleid. Voor waar geen eenvoudige materie en Terlouw liet de aanwezige kamerleden dan ook het vol gende weten: „Luisterend naar uw aller bijdragen is het mij ook opgevallen, hoeveel ik nog niet weetDe bewindsman voegde er op welhaast klagen de toon eraan toe dat het hem echt onmogelijk was om al die vragen zomaar te beantwoor den. „Misschien is dat trouwens he lemaal niet de bedoeling van de kamerleden zo informeer de hij nog eens voorzichtig bij de vragenstellers. Dat bleek toch wèl de bedoe ling. Want kamerleden stellen al hun vragen niet aan de mi nister teneinde in het geheel geen antwoord daarop te ont vangen. Dat moest Terlouw als voormalig kamerlid toch ook wel weten. Nee, de parlemen tariërs wilden wel dégelijk de antwoorden uit de mond van de minister horen. Ofschoon Terlouw de kamer leden bij die gelegenheid nog even liet weten het regionaal sociaal-economisch beleid „een buitengewoon boeiend politiek terrein" te vinden, kon hij geen fatsoenlijk antwoord ver zinnen op enkele volgens insiders redelijk simpele vragen. Een welwillende ambtenaar was de in antwoordnood ver kerende minister op dat mo ment wel bereid te helpen en schoof hem een briefje toe met enkele, door het ter plaatse aanwezige ambtenarencorps gecomponeerde antwoorden toe. Terlouw bleek er tot veler verwondering helemaal niet van gediend. Hij siste zijn me dewerker toe, dat hij dat brief je niet nodig had. Hij zou het allemaal wel uit het hoofd doen, kreeg de onthutste man te horen. Na dit voorval klonk een licht gemor op in de kring van ambtenaren. Later vernamen wij dat men er vanaf dat mo ment maar de brui aan heeft gegeven. VIDEO Nog niet zo lang geleden leek ons de belangstelling voor de kamerdebatten van de kant van de televisie wel wat over dreven groot. In de vergader zaal van de Tweede Kamer was naast de gebruikelijke NOS-camera namelijk nog een tweede video-camera opge steld. Wellicht van een con currerende omroep Dat kon niet het geval zijn, want het bleek hier niet om NOS-appa- ratuur te gaan. Zou de achter de groene gordijnen opgestelde apparatuur misschien van een Haagse zendpiraat zijn die daar voor zijn achterban opna men zat te maken Dat was toch ook uiterst onwaarschijn lijk. Ook een voorlichter kon ons eerst niet verder helpen. Bij navraag bleek echter dat de video-camera daar met een heel ander doel stond opge steld: in opdracht van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken werden feilloos alle gedra gingen en bewegingen opgete kend van de op dat moment voor het eerst in de Kamer op tredende staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Haar naam is Saskia Stuiveling, voormalig politiek adviseur van de voormalige burgemees ter va,n Rotterdam, André van der Louw. Mevrouw Stuive ling is nog een groentje in het Haagse circuit. De staatssecretaris is wat men noemt „een vlot type" en be paald nog niet zo gewend aan het politieke keurslijf van een bewindspersoon. Zij schijnt nogal frivool te zijn in haar optreden en mogelijk vreesde men op het ministerie een wat al te vermetel gedrag van deze persoon. De video-opnamen blijken dus deel uit te maken van een spe ciale spoedcursus gedragstrai ning. Specialisten op Binnen landse Zaken zijn bezig haar training te geven op het ter rein van gedrags- en vergader- techniek. Wat ons betreft mag er best wat frisse frivoliteit overblijven, want een dergelij ke eigenschap misstaat geen enkele politicus. jOSKOU Zeven Neder- Indse Tweede Kamerleden, Sn griffier en een tolk zwer en sinds woensdagavond por Moskou, op zoek naar p waarheid over de Russi- jhe vredeswil. Het sneeuwt, pt vriest en alle Russen heb- en inderdaad een bontmuts Iet vierdaags verblijf in Moskou is het hoogtepunt ran de studiereis (factfin- ling) van het Hollandse ze- ental. AI in Parijs de eer ie plaats van aanleg werd gin deze week zenuwachtig an wel lacherig over het na- end avontuur gesproken, ud-staatssecretaris Wim an Eekelen heeft gehoord at de hotels in Moskou zo ouwvallig zijn. Daarom eeft zijn vrouw een stop oor het bad en een sleutel oor de verwarming in de offer gestopt. mrnalisten en kamerleden uisteren eveneens reeds in prijs wie onder hen in de ovjet-Unie „achter dissiden- in aan willen gaan." Er zijn nmers onverschrokken lie- en in het Nederlandse ge- i ilschap, die de gaten in het aatsveiligheidsapparaat wel eten te vinden. chokkend ch. Parijs... Het was een chtbaar schokkende erva- "ng voor de Haagse parle- entariers om charmante en itelligente bollebozen van het socialistisch Mitterrand- -bewind met zoveel oprecht heid zoveel slechts te horen vertellen. Dat Frankrijk haar force de frappe gaat uitbrei den met kernraketten die heel West-Rusland kunnen vernietigen. Dat de nul-optie levensgevaarlijk is, dat de Fransen over hun atoom macht nooit zullen gaan on derhandelen en dat het maar goed is dat het Westen behal ve de Franse en de Ameri kaanse, ook nog het Britse kernarsenaal heeft. Dat ver groot immers in het oosten de onzekerheid over de inzet van die wapens. Ga er maar aanstaan, als je was gekomen om Frankrijk op een lijn te krijgen met de vredesbeweging in Neder land. Natuurlijk was men daarvoor niet gekomen en natuurlijk wist men het alle maal allang uit de krant, maar tochWe gaan hier niet optimistisch vandaan. Vraag maar eens hoe Wim Meijer zich voelt", zei delega tieleider en CDA-er Jan Nico Scholten. Het hoefde niet meer. De nieuwbakken socia listische fractievoorzitter stond grauw in zijn glas te tu- Hollanditis In het vliegtuig naar Moskou bladerden de CDA- en D'66-voormannen Lubbers en Brinkhorst door het foto boek „Hollanditis." Het is sa mengesteld door tientallen fotografen rond de demon stratie van 21 november in Amsterdam. De commissie wil het aan Brezjnev zelf aanbieden. „Opengeslagen op een pagina waarop zowel de kruis- als de SS-20-raketten worden verworpen", is mr. Scholten van plan. Maar hij weet niet of hij Brezjnev te zien krijgt. Hij weet ook nog niet of hij minister van bui tenlandse zaken Gromyko zal spreken. „De Russen zou den proberen om het te rege len. Dat zou natuurlijk mooi zijn". De Nederlandse chef de mission zit te springen om een minister. In Parijs im mers hadden de bewindslie den Cheysson en Hernu zich laten verontschuldigen, met alle schade vandien voor het imago van het reisgezelschap. In Moskou is de eerste ont moeting tussen pers en parle mentariërs 's avonds in de weergaloos mooie Nederland se ambassade, een oud-Ita liaans palazzo, dichtbij het Kremlin. In de conversaties worden de vooroordelen ge sloopt en weer opgebouwd. „Is het jouw ook zo opgeval len dat die Russen toch goed gekleed gaan?" „Ik moet je zeggen dat het bij de douane met de visa toch heel soepel ging". „Ja, maar wij kregen een speciale behandeling. Zag je niet hoe in die andere rij elke koffer werd doorzocht en elke krant werd ingekeken?" Per ambassade komt het be richt door dat Sacharov zijn hongerstaking heeft beëin digd, omdat zijn schoondoch ter een uitreisvisum is be loofd. „Heeft U daar com mentaar op?" CD A-leider Ruud Lubbers wel: „Fantas tisch. Het is goed geweest dat er in het Westen van zoveel kanten iets aan gedaan is". Partijpolitiek PPR-man Henk Waltmans legt uit hoe de delegatie de mensenrechten aan de orde zal stellen. „Alleen de voor zitter zal daarover spreken, niet de commissieleden af zonderlijk. Anders wordt het een partijpolitieke aangele genheid. Dan gaat Wim Meijer iets voor de joden doen, en ik iets voor de ho mo's." Dat de liberaal Van Eekelen heel lastig wil zijn voor zijn Russische gastheren vertrouwt de radicaal Walt mans niet erg. „Hij gebruikt de dissidentenkwestie als ar gument voor de bewape ning". Donderdag krijgen de zeven Nederlandse kamerleden heel wat collega's van de op perste Sovjet voorgeschoteld. Dat gebeurt binnen de mu ren van het Kremlin, waar Russische televisieploegen opnamen maken voor de NOS. Tussendoor is er ook een onderhoud het hoofdre dacteur Victor Grigorije- vitsch Afanasjev, hoofdre dacteur van de Pravda, tege lijk lid van het centraal co mité van de communistische partij en voorzitter van de Russische journalisten bond. „Ideoloog" staat er ook op zijn aankondiging. Afanasjev is bereid vragen te beant woorden van de te vroeg gearriveerde Nederlandse journalisten. Dan vliegen ge lijk zoveel SS-20's over de ta fel dat omstaande Russen de wenkbrauwen fronsen. Maar de hoofdredacteur, een sjieke rustige verschijning, aarzelt niet volledig te antwoorden. Hij heeft het over de tweede Russische nul-optie en over de Sovjet-bereidheid kernra ketten daadwerkelijk te ver nietigen. Is dit groot nieuws? Willen de Russen iets kwijt aan het Westen via een handvol Nederlandse journa listen? Als de ontmoeting met Gromyko morgen doorgaat en die zou het bevestigen...? Formidabel is het antwoord van Afanasjev op de vraag of er ook een vredesbeweging in Rusland is. „Ja, het is een beweging van miljoenen en miljoenen men sen Mogen zij ook demonstreren? „Ja, zij mogen demonstre ren". Waarom doen ze het niet? „Het is niet nodig. Oorlog propageren is reeds een mis daad volgens onze grond wet". Het gesprek loopt via Polen („600.000 Russische soldaten zijn gesneuveld voor de be vrijding van Polen") naar een eind in Roemenië. De Pravda-man is het er niet mee eens dat Ceaucescu zegt dat Oost en West even schul dig zijn aan de wapenrace. Vlak voor het afscheid roept Afanasjev de Nederlandse pers nog even bij zijn bureau. Hij heeft zojuist het telexbe richt van Tass binnen gekre gen dat „uw minister Van Mierlo" in Brussel de beslis sing over plaatsing van kruisraketten in Nederland heeft opgeschort Wat is uw commentaar daar op? „Als hij de raketten voor altijd onaanvaardbaar zou verklaren, dan zou dat een goed voorbeeld zijn voor an dere landen". Gezellig 's Avonds, na een slippende taxitocht langs de besneeuw de silhouetten van het Rode Plein en het Bolsjoi-theater, is het weer warm en gezellig op de Nederlandse ambassa de. Jan Nico Scholten ver klaart nogmaals dat hij de mensenrechten telkens heeft bepleit. Hij heeft behalve het fotoboek „Hollanditis" ook nog steeds de petitie van rab bijn Soetendorp op zak met een miljoen handtekeningen voor de Russische Joden. Het wachten is nog op het ge- schikste moment om de spul len te overhandigen. Mis schien morgen, bij Gromy ko... MARC DE KONINCK HAAG Ruim een jaar geleden verbaasde vriend en d van de VVD, de toenmalige regeringsfractie, zich over de lelijke rij concessies die de liberalen bereid waren te doen il voor het in stand houden van het toen regerende CDA- -kabinet. Een beleid dat de eerste jaren vooral was gezien ^terk liberaal getint, raakte gaandeweg gedomineerd door e 'DA en dan vooral door de linker vleugel van deze partij. VD had in machteloze woede slechts te slikken wat het haar voorschotelde. Wat van de VVD in 1980 werd vastge- na een periode van bijna drie jaar regeren, kan nu al ge- fateerd worden ten aanzien van de Partij van de Arbeid in weede kabinet-Van Agt, zij het dat dit kabinet nog maar j naand geleden voor de Kamer is getreden. Joop den Uyl en zijn PvdA sinds de verkiezingen te slikken >én gekregen lijkt de omvang van liberale concessies uit de f üe kabinetsperiode nu al ver te boven te gaan. Na bittere B n als het gedwongen aanvaarden van Van Agt als premier, Shaast grenzeloze toegeeflijkheid bij de vaststelling van het ?erakkoord, een kabinetscrisis waarvan de PvdA de schuld fcg. en een vernederende Phyrrus-overwinning in de daarop ende lijmperiode, wordt er dezer dagen voor de socialisten euw pijnlijke geschiedenis geschreven. En het einde van de K aluskwellingen lijkt nog lang niet in zicht. i «maatregel e afgelopen week zijn weer twee treffende voorbeelden aan ven: het vraagstuk van de zogenaamde koppelingsmecha- ïn (de uitkeringen volgen de lonen) en de loonmaatregel 1982. Eerst over die loonmaatregel. Nu zoals verwacht de I ijkse rituele dans van de sociaal-economische opperhoofden de centen en procenten weer op niets is uitgelopen, zal op- overheidsingrijpen nodig zijn om er voor te zorgen dat de 7i dnodig gevonden inkomensmatiging volgend jaar gehaald fdt. Alvorens met zo'n loonmaatregel te kunnen komen (in Umer wordt die volgende week al verwacht), moest minis- ^Den Uyl in allerijl nog een wetje door de Tweede Kamer slepen. Enkele uren na het mislukken van het „centraal over leg werd het voorstel daartoe behandeld. Het ging daarbij om een verlenging van dezelfde wet waartegen de PvdA zich een jaar geleden nog te vuur en te zwaard had verzet. Toen spraken haar woordvoerders (onder wie Den Uyl zelf) het onaanvaardbaar over dat voorstel uit vanwege alle so ciale spanningen en conflicten die het zou oproepen. Die conflic ten dreigen, gezien recente uitlatingen van verscheidene vak bondsbestuurders, ook nu nog volop. Desondanks dienden zij, die zich toen zo mordicus tegen verklaarden, dat toen zo ge wraakte voorstel nu zelf in en nu kreeg het de steun van de overgrote meerderheid van de PvdA-fractie Koppeling Politiek zorgt zo nog wel eens voor gekromde tenen, soms door eigen schuld, soms door die van anderen, voor wie je politiek mede-verantwoordelijk bent. Zo is de PvdA tot het uiterste ge tergd over het bij voortduring ter discussie stellen van de be staande koppelingen tussen lonen en uitkeringen door haar re geringspartner, het CDA. Die „koppelingsmechanismen" hou den in, dat een steeds geringer deel van dé bevolking dat in het bedrijfsleven werkt bepaalt wat de steeds wassende stroom amb tenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers maandelijks krijgen uitbetaald. Door financiële experts wordt dit systeem, op- Ï;ebouwd in de veel betere tijden, steeds meer gezien als een mo- ensteen om de nek van onze economie die de kansen op een succesvol herstel uit de huidige ellende blokkeert. In dat kader moet de hartekreet van minister Van der Stee worden geplaatst, toen hij vorige week het voortbestaan van de koppelingen ter diskussie wilde stellen tegen de achtergrond van de blijvende noodzaak tot rigoreuze ombuigingen. Het was niet de eerste keer dat de penningmeester van de Staat der Nederlanden zich in deze geest uitliet. Toch leek heel Ne derland deze week over hem heen te vallen. „Wij zijn ontploft", reageerde een PvdA-Kamerlid op de uitlating van de CDA-mi- nister. Hij eiste dat Van der Stee „de zak" zou krijgen. PvdA- leider Meijer haastte zich van premier Van Agt opheldering te vragen en diens waarnemer Den Uyl had al evenveel haast om de Kamer mee te delen dat het handhaven van de koppelingen uitgangspunt van beleid blijft. In de Tweede Kamer spraken de linkse fracties er allemaal schande van. Wie denkt dat daarmee het kwaad is bezworen vergist zich deerlijk. Zoals de PvdA langzaam maar zeker onder druk van het CDA en terwille van de deelname aan deze regering de koopkrachtgarantie voor de minima naar.de slachtbank heeft moeten leiden, zo zal het ook de voor socialisten thans nog heili ge koppelingsmechanismen vergaan. Dat er een scherp zwaard boven deze verworvenheid hangt is nu wel duidelijk. Nog niet iedereen realiseert zich dat het slechts een kwestie van tijd is dat dit zwaard gaat vallen. Geesteskind De koppeling tussen lonen en uitkeringen mag dan een geestes kind zijn van de grootste regeringsfractie, het CDA, dat neemt niet weg dat binnen die partij zelfs onder de directe verwekkers van dat kind steeds meer geluiden klinken waar uit blijkt dat het geen lang leven meer beschoren zal zijn. Die geluiden ko men sinds kort ook naar buiten. Zo was het niemand minder dan CDA-fractieleider Lubbers die na de uitspraak van minister Van der Stee bewust olie op het vuur gooide door in een vraag gesprek met een ochtendblad te stellen: „Als de bezuinigingen nog verder vooruit geschoven worden, voeren we in het voor jaar een discussie over ontkoppeling van de lonen en de sociale uitkeringen. Daar is geen ontkomen aan. Dat is geen kwestie van jaren meer, maar van maanden. Dan kunnen we ons kroke- dilletranen besparen", aldus Lubbers. In het deze week gehouden financiële debat mompelde CDA- woordvoerder Van Amelsvoort weliswaar nog dat „de CDA- fractie het verband tussen ombuigingen en de koppelingen niet wil leggen", maar hij voegde daar veel betekenend de woorden „op dit moment" aan toe. Zijn collega Bert de Vries vroeg zich donderdag in alle openheid en eerlijkheid af „of het niet ver standig zou zijn de bestaande koppelingsmechanismen nog eens nader te bezien". Hij sprak deze woorden bij de behandeling van een (ironisch genoeg) door minister Den Uyl ondertekend wets voorstel om te voorkomen dat een aantal toeslagen die in het bedrijfsleven worden uitbetaald via datzelfde koppelingsmecha nisme zouden gaan doorwerken in de sociale uitkeringen. In fei te was dat al de eerste stap op weg naar het doorsnijden van de koppelingen, die door Den Uyl uitdrukkelijk werd gemotiveerd met een verwijzing naar de enorme financiële problemen van de overheid. Het op dit punt onaangetast laten van de koppelingen zou de staat 2,3 miljard gulden kosten, „en dat kan het kabinet niet voor zijn rekening nemen", aldus Den Uyl. Minister Van der Stee verwees zelf ook louter naar de financiële zorgen en dat alles plaatst het tweeletterige antwoord van Den Uyl op de woedende vraag van PvdA-fractieleider Meijer of het kabinet onverminderd vasthoudt aan de koppelingen toch wel in een ander licht. Op het moment dat het CDA zich nog definitiever tot het aan tasten van de koppelingsmechanismen gaat belijden weet zij zich verzekerd van de steun van een Kamermeerderheid: de VVD onderkent allang dat het handhaven van de koppelingen on houdbaar is en de kleine rechtse partijen denken daar nauwe lijks anders over. Samen met het CDA beschikken zij over 80 van de 150 Kamerzetels. Natuurlijk kan de PvdA in zo'n geval nog altijd het been stijf houden en dreigen met een kabinetscri sis. Maar dan gaat opnieuw' de vergelijking met de liberalen uit de vorige regeerperiode pijnlijk treffend op. Net als de VVD toen staat de PvdA nu in alle opiniepeilingen op een gigantisch verlies, dat bovenop de negen zetels die zij bij de laatste verkie zingen dit jaar verloor. Volgend jaar staan er in elk geval nog twee verkiezingen op het programma: voor de provinciale staten (en Eerste Kamer!) en de gemeenteraden. In dat licht zal de PvdA proberen te redden wat er te redden valt en net als dat voor de VVD in 1980 gold, gaat nu voor de socialisten de stelling op: je hebt altijd nog meer invloed binnen de regering dan in de oppositiebanken. Maar dan krijg je wel heel wat te slikken, veel meer dan je lief is. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7