der Stoel met NAVO-Top Duits-Duitse top in hartelijke sfeer gestart Den Uyl: stok blijft voorlopig achter de deur Rechtbank wijst vragen verdediging Dodewaardproces af Shell ontkent lozing afvalwater op riool VS verontwaardigd over Europese houding JNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 PAGINA S ®EC eens over ieprijzen OE DHABI De lidstaten van de ;anisatie van Olie Exporterende Lan- (OPEC) hebben gisteren overeen- iming bereikt over beperking van de zen van ruwe olie. Het persbureau de Verenigde Arabische Emiraten ikte bekend, dat de olie uit Iran en «weit nu voor 32,30 dollar per vat van liter verkocht zal worden. Dat is 1,70 ar lager dan de prijs die betaalt moet den voor Saoedische olie. prijs van hoogwaardige oliesoorten Libië en Algerije wordt met een hal- lollar teruggebracht tot 37 dollar per De olieministers waren voor hand ing van de prijs van de Nigeriaanse op 36,5 dollar per vat. Doodstraf geëist tegen 100 Turkse linkse activisten ANKARA De militaire aan klager in de Oostturkse stad Erzoeroem heeft 109 leden van de linkse organisatie Dev-Yol de doodstraf geëist. Tegen de andere beschuldigden in dit proces, waarbij in totaal 682 mensen terecht staan, zijn ge vangenisstraffen van 5 tot 15 jaar geëist. De verdachten worden ervan beschuldigd diverse aanslagen te hebben gepleegd. Het mon sterproces in Erzoeroem vormt een onderdeel van de politiek van de militaire machthebbers om elke vorm van links verzet in Turkije uit te bannen. Wel geld voor vluchtelingen Zuid-Afrika DEN HAAG De Raad van State heeft het verzoek afgewe zen van zes in Zuid- Afrika wonende Ne derlanders om het be sluit van de regering 250.000 gulden te ge ven voor vluchtelin genhulp aan het Afri kaans Nationaal Con gres te schorsen. De zes waren van me ning dat door deze hulp „de rust, vrede en welvaart in Zuid- Afrika zou worden aangetast". Protest tegen optreden koor Zuid-Afrika GOES Het Comité Zuidelijk Afrika en de wereldwinkel Goes gaan maandag protes teren tegen het optre den van een jeugd koor uit Zuid-Afrika in Goes. Men vindt het onbegrijpelijk dat het koor hier kan op treden, omdat het cul tureel akkoord tussen Nederland en Zuid-A frika al in juni is ver broken. De gemeente is niet van plan het optreden te verbieden. Bovag: motoren te zwaar belast DEN HAAG De Bovag en de Rai zijn het beslist niet eens met de goedkeuring van de Tweede Kamer voor een extra aankoopbelasting op motor fietsen, die per 1 april 1982 in moet gaan. Deze belasting zou van april tot december 1982, 10 miljoen gulden moeten op brengen. De Bovag en de Rai hebben berekend dat dit, dat bij een verkoop van 8000 een heden, neerkomt op een be drag van 1250 gulden per mo tor. Met de btw erbij opgeteld is dit 1475 gulden. De gemid delde prijs van een motorfiets, die 8000 gulden bedraagt, zou dan met 18,4 procent omhoog gaan. Protestantse gevangenen gijzelen IRA-leden Road-gevangenis in Belfast hebben gisteren vier bewakers en dertien gevangenen van de IRA gegijzeld. Zij eisen een be tere behandeling en scheiding van de IRA-gevangenen. De ongeveer vijftig protestant se gevangenen, die de gijzeling uitvoerden, zijn voorstanders van een afzonderlijk Ulster onder beheer van Engeland. Een aantal van hen wacht op een proces wegens terroristi sche activiteiten. Voor zover bekend zijn de gijzelaars niet mishandeld. r*tUSSEL Minister in der Stoel (Buiten- n ïdse Zaken) is bijzonder 'enomen met de resul- van de deze week in ?Ihissel gehouden NAVO- lad. In zijn vergadering eft de Raad, bestaande de ministers van Bui- ilandse Zaken van de NAVO-landen, volgens m der Stoel meer dan it de nadruk gelegd op wens en de noodzaak pt onderhandelen met et Warschau-Pact over Pi wederzijdse wapenver mindering. Ook is tijdens de bijeenkomst duidelijk gebleken dat Nederland, ondanks zijn kritische, houding, nog altijd zeer serieus wordt genomen door de NAVO-partners. „Wij draaien volledig mee en zullen ook in de toekomst vol ledig meedraaien. Onze positie is niet verzwakt en we hebben onze inspraak beslist niet ver loren. We blazen wel degelijk ons partijtje mee", aldus Van der Stoel na afloop van de ver gadering. Opvallend was, dat de deelne mers aan de NAVO-top veel vuldig spraken van een toene mende ontspanning in de Oost-Westverhouding, mede dankzij de op gang gekomen onderhandelingen in Genève over wederzijdse verminde ring van kernwapens. Vooral de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Haig wees daar met nadruk op. Minister Van der Stoel was erg blij dat, mede dankzij de Nederlandse inbreng, de slot verklaring van de ministers van Buitenlandse Zaken een aantal hoopgevende uitspra ken bevat. Hij zei dat uit de slotverklaring is op te maken, dat de NAVO het doen van eenzijdige stappen op het ge bied van wapenbeheersing niet uitsluit. Kotter gelicht In de havenmond van IJmuiden heeft een drijvende bok gisteren de Urker kotter gelicht, die bijna twee weken een blokkade heeft gevormd. De kotter, de UK 209, zonk na een aanvaring. Amandelen niet zo snel laten knippen den terughoudender moeten zijn bij het knip pen van neus- en keela- mandelen. Dit heeft prof. dr R.A. de Melker van daag bepleit op een infor matiebijeenkomst van de werkgroep „Kind en zie kenhuis" in Dordrecht Het knippen van aman delen is een van de meest uitgevoerde operaties in Nederland, maar de indi catie ervoor is vaak on duidelijk en niet altijd juist, aldus De Melker. Zo wordt er in de provincie Utrecht tweemaal zoveel geknipt als in Zuid-Hol land en Groningen. Art sen zouden teveel de nei ging hebben in te gaan op de druk die ouders uitoefenen om de aman delen van hun kind te la ten knippen. Zij moeten niet te snel in willen grij pen bij luchtweginfecties bij kinderen. De Melker stelde dat de amandelen gedurende de eerste levensjaren van groot belang zijn bij het opbouwen van afweer- stoffen in het lichaam. Volgens hem heeft geen enkel onderzoek het nut van dergelijk operaties afdoende bewezen. De ingreep is wel zinvol bij steeds terugkerende ver koudheid of oorontste kingen. 4en Uyl: ^Iverheids- fjekort niet er se naar ,5 pet d [Van onze parlementaire redactie) CN HAAG Het is nog al- minst zeker dat het CDA en hun zin krijgen wat be- ;ft het terugdringen van het ïancieringstekort (verschil lomsten en uitgaven) van de e|erheid tot 6,5 procent, zoals Ij iet name minister Van der •jgjee (Financiën) wil. Vice-pre fer Den Uyl vertelde giste- n na afloop dat het kabinet a] oralsnog slechts besloten eft tot het „inventariseren" n de mogelijkheden voor euwe bezuinigingen, inister Van der Stee had zo'n 'entarisatrie geëist voor het er nieuwe miljardenga- vallen in de begroting. Zo Tm het zijn dat de aardgasin- jimsten inderdaad 2,7 miljard i Jilden minder zullen bedra- dan aanvankelijk was ver- :ht. Ook moet men voorbe- I zijn op een geringere be- ingopbrengst en op hogere teringen door het stijgen Ji de werkloosheid, et er bezuinigd worden, zal er bezuinigd worden in sfeer van de sociale zeker- id, de gezondheidszorg, de .^erheidssalarissen en de uit- ^ven van de departementen elf. Dat betekent echter aller minst dat de PvdA bereid is drastische ingrepen als het ïtkoppelen van lonen en uit ingen, zoals gesuggereerd ir het CDA. „Die koppeling ijft in stand, zoals afgespro- Irt in nnrt/innnlrlmnnj 1 d«en in het regeerakkoord," al- Den Uyl. - >P Nieuwe directeur- eneraal etenschappelijk .J nderwijs g EN HAAG Prof. dr R.J. eF1 't Veld (39) uit Nijmegen' j/ordt directeur-generaal voor e et hoger- en wetenschappe- jk onderwijs van het ministe- n ie van onderwijs en weten- r< chappen. Hij volgt dr mr G.J. >a «eibbrandt op, die voorzitter is eworden van het bestuur van e open universiteit (Vervolg van de voorpagina) Den UyU die als minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid op dit gebied de eerste verant woordelijke is, erkénde dat hij zich wat de ar beidsvoorwaarden betreft een „stok achter de deur" had verschaft. Vooralsnog wenst hij er echter vanuit te gaan dat de vakbonden zo doordrongen zijn van de ernst van de situatie dat de regering volgend jaar niet opnieuw zal be hoeven in te grijpen. Den Uyl verwacht dat de werkloosheid nog een aantal maanden snel zal blkijven toenemen, tot wellicht zo'n 475.000 men sen. De minister wil zich tegenover: de vakbonden redelijk opstel len. Hij zal niet gaan „millime teren". Dat brengt de moge lijkheid met zich mee dat er niet onmiddellijk zal worden ingegrepen, als er in een ster ke bedrijfstak Den Uyl noemde als voorbeeld het ver zekeringswezen een hogere loonsomstijging uit de bus ■komt Anderzijds sluit de mi nister ook niet uit dat de vak bonden hier en daar een stukje prijscompensatie laten zitten om te dienen als investerings- loon. Den Uyl verwacht niet dat de bonden een poging zul len doen de solidariteitsheffing af te wentelen op de werkge vers. Hij liet in het midden of het kabinet bereid is te vol doen aan alle voorwaarden, die de FNV op dit punt gesteld heeft, met name het verder af romen van de aardgaswinsten van Shell en Esso. De Westduitse bondskanselier Schmidt (I) is gisteren voor een officieel bezoek aan Oost-Duitsland In Oost-Berlijn aangekomen. Op het vliegveld Schönefeld werd hij be groet door partijleider Honecker. (Van onze correspondent Ami van Vree) OOST-BERLIJN Voor het eerst na ruim 11 elf jaar zette gistermiddag om precies drie uur weer een Westduitse bondskanselier voet op Oost- duitse bodem. Helmut Schmidt, die met een Boeing van de Luftwaffe naar het vliegveld Schönefeld bij Ber lijn was gevlogen, werd door1 partijleider Erich Honecker begroet met de woorden: „Me neer de bondskanselier, ik heet u van harte welkom in de Duitse Democratische Repu bliek", waarop Schmidt ant woordde: „Het is me een waar genoegen". Zonder verder ce remonieel zetten de beide staatslieden zich vervolgens in de auto, die hen in ongeveer een uur naar het gastverblijf .van de bondskanselier, het jachtslot Hubertusstock aan de Werbellinsee ten noorden van Berlijn bracht. Schmidt wordt begeleid door de ministers Lambsdorff (Eco nomische Zaken) en Franke (Duits-Duitse betrekkingen) en Honecker door minister van Buitenlandse Zaken Oskar Fischer en de verantwoordelij ke man voor Economische Za ken Günter Mittag. Gistera vond al vond het eerste lang durige gesprek onder vier ogen tussen de bondskanselier en Honecker plaats. Ook voor vandaag staat een lang onder houd op het programma. De verwachting is dat de een „klimatologisch karakter" zal hebben met het doel de wederzijdse relaties te verbete ren. Beide regeringen hebben tevens laten grote waarde te hechten aan de bijeenkomst voor de verhouding tussen oost en West. Op concrete re sultaten wordt nauwelijks ge rekend gezien de onwrikbare standpunten ten aanzien van de erkenning van Oostduits staatsburgerschap en het en treegeld dat Westduitsers moe-, ten betalen om Oost-Duitsland binnen te mogen. Honeekers woordvoerder* Wolfgang Meyer zei gisteren dat bij de gesprekken kwesties van vre de en veiligheid voor beide Duitse staten in het middel punt zullen staan. Duits-Duitse top voornamelijk ARNHEM De Arnhemse rechtbankpresident, mr. P. Feith, heeft gisteren tijdens de tweede dag van het Dodewaard-proces voorkomen, dat de twaalf verdachten en hun pleiters er een po litiek proces van maakten. De dag was voornamelijk gewijd aan het horen van de twee door de verdediging gewenste getuigen, waarnemend burgemeester van Dodewaard mr. A. Goldberg en kolonel G. Feijlbrief, hoogste politiebaas van het district Nijme gen. Dit getuigeverhoor spitste zich voornamelijk toe op de vraag of er bij politie en justitie al een actieplan klaar was voordat de eerste demonstrant op 19 september zijn gezicht in Dodewaard had laten zien. De raadslieden hadden circa 30 vragen voor ie der van de twee getuigen in petto. De rechtbank wees het me rendeel van de vragen van de hand, omdat men ze niet relevant vond. De meeste vragen waren erop gericht om de stelling van de raadslieden te onderbouwen, dat het Openbaar Ministerie, ge zien het gewelddadige optreden van politie-eenheden tijdens de demonstraties, zijn rechten op vervolging had verspeeld. Mr. Goldberg vertelde dat hij na afloop van de Dodewaard-de- monstraties video-beelden gezien had, en zich daarbij verwon derd had afgevraagd waarom niet eerder door de ME begonnen was met het slechten van de barricades. Vragen in de trant van: wie gaf opdracht tot het dragen van perskaarten door stillen, en waarop is de bevoegdheid tot het gebruik van traangas geba seerd, werden door de rechtbank naar de prullemand verwezen. BREDA De bedrijfsleiding van Shell-Moerdijk ontkent hardnekkig dat het bedrijf in 1980 illegaal afvalwater met een hoog gehalte aan gechlo reerde koolwaterstoffen in het riool heeft geloosd. Dit was tij dens het Uniser-proces door twee oud-werknemers van Uniser beweerd en bevestigd door een van de hoofdver dachten. Shell-Moerdijk be schouwt deze aantijgingen als afleidingsmanoeuvres in het proces. Volgens een woord voerder hanteert het bedriif moderne methoden voor de verwerking van afvalwater en heeft het zich strikt aan de re gels gehouden. De officier van justitie vindt de verklaring van de Uniser-werknemers nogal vaag en hij is vooralsnog niet van plan actie tegen de Shell te ondernemen. £e«dóe<3omant Economische problemen vergen soepele aanpak Het centraal overleg tussen regering, werkgevers en werk nemers is mislukt. Het is deze week niet mogelijk gebleken op landelijk niveau tot enige vorm van overeenstemming te komen op welk onderdeel dan ook over het te voeren loonbeleid in het komende jaar. EeN benauwend resultaat. Het water staat Nederland so ciaal-economisch gezien tot de lippen, maar dat blijkt te wei- J nig indruk te maken op de overkoepelende belangenorgani- 1 saties. Zij blijven verstikt in hun eigen visies, hun eigen be- 1 langen, ,en het ontgaat hen dat door het gebrek aan bereid- heid om de handen ineen te slaan ons land steeds verder en steeds harder achteruit holt. De Tweede Kamer heeft een hele dag gedebatteerd over de vraag hoe het nu verder moet. Moet datgene waartoe de so ciale partners op centraal niveau niet konden komen, nu vol vertrouwen worden afgewacht op het lokale, bedrijfstak- en bedrijfsniveau En zo ja, moet de overheid zich dan tevoren de middelen verschaffen om bij een opnieuw uit de hand lo pen van zulke vrije onderhandelingen regelend en beper kend in te grijpen Centraal en door de overheid afgedwongen maatregelen werken in de praktijk altijd slechter en minder effectief dan maatregelen, die gedragen worden door belanghebbenden en hun organisaties, bij voorkeur op een niveau dat zo dicht mo gelijk ligt bij de direct betrokkenen. Het is derhalve zeer be langrijk dat de verantwoordelijkheid voor de loonvorming in eerste instantie blijft berusten bij de direct betrokken werk gevers- en werknemersorganisaties. Nu er op centraal niveau niets mogelijk is gebleken, moet het er maar van komen op het niveau van de bedrijfstakken en de bedrijven. Maar gezien de ervaringen mag de overheid daar niet blind op varen. Dat betekent, dat de overheid zich reeds nu de middelen dient te verschaffen om overal waar de loon vorming uit de hand loopt (te hoog is) in te grijpen. Want forse loonmatiging is en blijft een der belangrijkste pijlers voor de inzet naar herstel van de economie. Als tevoren de bevoegdheden van de overheid tot ingrijpen duidelijk zijn, en ook de grenzen waarboven ingegrepen zal worden, dan kan zo'n maatregel ook sterk preventief werken. Het is daarom jammer dat minister van sociale zaken Den Uyl zich deze week het hiervoor vereiste instrumentarium niet compleet wilde verschaffen. Hij wilde zichzelf slechts de mogelijkheid geven om bij een uit de hand lopende ontwikk- keling in te grijpen volgens de methode gelijke monniken gelijke kappen. Dat is een benadering die in de huidige eco nomische toestand allang niet meer bruikbaar is. Nu is een veel meer gedifferentieerde loonvorming nodig: meer moge lijkheden voor vuil en onaangenaam werk, voor werk waar voor een schaars arbeidsaanbod is. Nog redelijk lopende be drijfstakken mogen met hun gedifferentieerde benadering niet worden gehinderd door slecht lopende bedrijven ten be hoeve waarvan eventueel een algemeen geldende maatregel .genomen wordt. De economie van nu vergt geen logge, botte benadering, maar integendeel een zeer soepele aanpak. TERECHT besloot de Kamer uiteindelijk de overheid de be voegdheid te geven ook in aparte cao's in te grijpen. Goede onderhandelaars behoeven dan niet te lijden onder slechte. Er blijft bovendien een stok achter de deur: bij een fors uit de hand lopen van de loonontwikkelingen zal het algemeen belang z'n rechten doen gelden. De gisteravond afgekondigde loonmaatregel tenslotte was een onvermijdelijke ingreep. Alleen op deze manier kon voorkomen worden dat bij het aflopen van de loonmaatregel voor 1981 de loonsom zonder meer aanzienlijk zou stijgen. In veel cao's is immers een hoger percentage vakantiegeld over eengekomen dan dit jaar was toegestaan. Zonder die loon- ■maatregel zou dat hogere percentage weer automatisch zijn gaan gelden en zou ook de beperking van het vakantiegeld tot een maximaal bedrag zijn komen te vervallen. De aan zienlijke stijging van de loonsom, die daar het gevolg van zou zijn, zou rampzalig zijn geweest. We hebben het al eerder ge steld: juist loonmatiging is onmisbaar voor het herstel van onze economie. WASHINGTON De span ningen tussen de Verenigde Staten en Libië lijken ver standhouding tussen de VS en West-Europa niet ten goéde te komen. De scepsis die in West- Europa-met name in Frank rijk en Èngeland-naar boven kwam naar aanleiding van de maatregelen, die de Ameri kaanse regering tegen Libië heeft genomen, heeft gisteren in de VS ergernis gewekt. Vele Amerikaanse commenta toren zijn verontwaardigd over de reactie van de Franse minister van buitenlandse za ken, Cheysson, op de medede ling van diens collega Haig toen deze donderdagavond de Amerikaanse maatregelen te gen Libië in Brussel toelichtte. Cheysson zei over de toelich ting van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, dat „de argumenten van mi nister Haig duidelijk alleen hemzelf hebben overtuigd". De democratische senator Moynihan noemde de houding van de voornaamste Europese regeringen tegenover het groeiende alarm van de Ame rikaanse regering over de „Li bische dreiging" ronduit arro gant. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken liet gisteren weten de betrekkingen met Libië te willen verbeteren. Of de VS nog verdere stappen te gen Libië zullen nemen is niet duidelijk. Een functionaris zei gisteren in Washington, dat het nu tijd is om de zenuwen oorlog met Libië terug te schroeven. ADVERTENTIE t'MHH'I'Wm Elke dag opnieuw niet weten hoe je maag gevuld zaJ worden. Sofidaridad steunt groepen kleine boeren en krottenbewoners in heel Latijns Amerika die vechten voor voedsel Met hun vakbonden, koöperaties en basisgroepen vechten zij voor een rechtvaardige verdeling van voedsel en grond. Die organisaties^ verdienen onze steua

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5