start ctie tegen erdwijnen van tedelijk olwassenenwerk Voortijdige schoolverlaters vooral afkomstig uit zeer grote gezinnen lening nsen per 19es/1s92 BIJ AFSCHEID SPORTSTICHTING Eremedaille voor Piet Biegstraaten D'óó: geen uitspraak over beoogde coalitie na verkiezingen jaad Valkenburg iemt in met ortzaalbouw geiden op Belgische tv Hoorzitting over sociaal cultureel plan in Noordwijk Wassenaarse professor Z. donderdag voor rechter [DEN/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 PAGINA 3 -4DEN „Het Volks- is van ons. Waarom «At de gemeente onze deDS de nek omdraaien, is het zo verkeerd er in het Volkshuis nsen uit de hele stad ïen. Ik begrijp er Deze hartekreet een al wat oudere Juw was gistermiddag h«ioren op een actiever- ering in het Leids vergadering was uitge geven om dé strategie te jjjalen tegen de plannen van >ewemeente met het volwas- nwerk in het Volkshuis. °i. iet ontwerp sociaal-cultu reel plan staat, dat het volwas- senenwerk niet langer een ste delijke voorziening mag zijn. Het college van B en W stelt in het ontwerp als voorwaarde voor subsidiëring, dat het vol- wassenenwerk in het buurt huis voortaan alleen maar voor de buurt een voorziening mag zijn. Het college vindt dat clubhuizen zoals het Volkshuis aan de Apothekersdijk zich louter op de buurt moeten richten, waarin het clubhuis staat. Staf en bezoekers van het Volkshuis nemen dit niet. Zij vinden dat het volwassenen- werk hierdoor onmogelijk wordt gemaakt. Om dit aan te tonen heeft de staf van het Volkshuis onder meer een en quête gehouden onder de deel nemers aan het volwassen- werk. De resultaten van die enquête werden gistermiddag bekend gemaakt op de verga dering, die door ongeveer zes tig mensen werd bezocht. Uit de enquête blijkt dat een grote meerderheid van de bezoekers niet in de binnenstad woont, geen mogelijk ziet om in de ei gen wijk van een buurthuis gebruik te maken en vaak al velen jaren deelneemt aan les sen en clubs in het volkshuis. Bezoekers en staf van het Volkshuis zullen volgende week donderdag massaal aan wezig zijn in het Stadhuis tij dens een vergadering van de commissies onderwijs en maat schappelijke aanglegenheden, waar het sociaal-kultureel plan aan de orde komt. Er zal ook een handtekeningenactie worden gehouden. Wethouder Tesselaar speldt Piet Biegstraten 8e koninklijke onderscheiding op. LEIDEN De Leidse sport wereld nam gisteravond met een receptie in de Engelberta- hoeve, afscheid van de Sport stichting. Zoals bekend wordt deze stichting per 1 januari 1982 opgeheven. Dat afscheid gold in het bijzonder Piet Biegstraaten, voorzitter van de Sportstichting. Wegens zijn grote verdienste voor de Leid se sport kreeg Biegstraaten de eremedaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Wethouder Dick Tes selaar speldde hem deze on derscheiding op. Vrolijkheid stond centraal tij dens de. bijeenkomst. Door het duo Tesselaar, gehuld in een fraaie zomerjurk, en pianist Gé Philipsen, oud-directeur van de Sportstichting, werden Leidenaars, die een grote ver dienste voor de sport hebben gehad, op kolderieke wijze in het zonnetje gezet. Alleen Piet Biegstraaten, hij kreeg van de Leidse verenigingen een reis naar Wenen aangeboden, bleef ernstig. In zijn afscheidsrede wees hij er opnieuw op, dat de Leidse gemeenteraad er ver keerd aan heeft gedaan de Sportstichting op te heffen: „Jan Politiek krijgt van mij letterlijk en figuurlijk een rode kaart", zo zei -de schei dende voorzitter die daaraan toevoegde dat hij een pijnlijke nederlaag had geleden: „We gaan als vrienden uit elkaar. Al vind ik het niet eerlijk dat we geen revanche kunnen ne men." LEIDEN D'66 moét zich niet voor de verkiezingen uitspreken over een gewenste coalitie. Tot deze uit spraak kwam de afdelingsvergadering van de partij gisteravond. Wel zal D'66 nog voor de verkiezingen een uitspraak doen in welke verhouding de partij tot de andere Leidse partijen staat. De afdeling had zich gisteravond over drie moties te buigen. Een motie van het bestuur om vooraf geen uitspraken te doen, een motie van fractieleider J. Hoekema om na een onderzoek naar de overeenkomsten en tegenstellingen tussen de verschillende partijprogramma's voor- of afkeur te laten blijken en een motie van P. de Graaf om nog voor de verkiezingen een uitspraak te doen over een beoogde coalitie. „We moeten de kiezer vooraf zoveel duidelijkheid als gewenst en als mogelijk is, verschaffen", verdedigde Hoekema zijn motie. „Mede op grond van het verle den is het beter om vooraf niets te zeggen dan om vage indica ties te geven. Dat is ook niet duidelijk naar de kiezer", reageerde het bestuur op de motie De Graaf. Tesamen met het merendeel van de aanwezige leden stemde het bestuur echter wel voor de motie Hoekema. Concreet betekent dat dat voor 1 april 1982 ge sprekken met andere partijen zullen worden gevoerd en partij programma's vergeleken zullen worden. Op grond van de resul taten van dit onderzoek zal de afdelingsvergadering een voorstel worden v.oorgelegd om zich uit te spreken over de relatie tussen D'66 en de andere Leidse partijen. Dit houdt tevens in dat het bestuur wel bereid is om een open gesprek met de drie klein linkse partijen aan te gaan, zoals deze van de week verzochten, maar zich niet op enigerlei wijze aan het voorgestelde linkse meerderheidscollege wil binden. [LKENBURG De gemeenteraad heeft de böuw de sportzaal voor 2,3 miljoen gulden gisteravond ind aan Nedam b.v. De Valkenburgse aannemer itgeest heeft niet kunnen kunnen aantonen dat hij iportzaal goedkoper kan bouwen. Eerder deze week Idde hij dat het project 300.000 gulden goedkoper aïi kunnen uitvallen. Alleen mevrouw A.R. van den oek (PvdA/PPR) stemde tegen het collegevoorstel, idat zij zich niet kan verenigen met het algehele be- i in deze zaak. rouw van den Broek zal ook geen zitting nemen in de wcommissie die de verrijzing van de sportzaal zal begeleiden, r plaats zal niet opgevuld worden. Wel zal de commissie rschijnlijk worden uitgebreid met een burger. Vanuit alle :ties en vanuit de overvolle publieke tribune werd daarop k aangedrongen. raadsleden informeerden naar de gebondenheid van de ge- iil nte-aan Nedam. Deze firma bespreekt de bouw al vier jaar M de gemeente en heeft in eerste instantie alle berekeningen v is uitgezocht. Daarbij was «gesteld dat mocht de bouw niet tuirgaan, er niets in rekening zou worden gebracht. De stijgen- '^werkloosheid in de bouw, ook in Valkenburg, bracht de int isleden ertoe te vragen of niet een Valkenburgse aannemer karwei zou kunnen krijgen. Aangezien de heer Westgeest er geen lagere prijs kon hard maken, ging de raad toch ak- rd met Nedam. houder Schipper verdedigde het collegebeleid door te stellen het juridische en moreel onfatsoenlijk zou zijn nom deze fir- nu 'het bos in te sturen'. Zeker na vier jaar praten en de reenkomst over een prijs die acceptabel is, lager dan oor- le' nkelijk was geraamd. Bovendien zou het de gemeente erg geld aan een schadevergoeding kosten. Het CDA-raadslid de Haas stemde met hem in. Eerder had hij beweerd dat de een half miljoen gulden goedkoper kon, maar nu kon de K&enburgse aannemer ook hem niet overtuigen. De heer A. K(Vries (GPV) stemde ook in, zij het dat hij zich door de prijs 3Utl de rug tegen de muur voelde gezet. waadsleden pleitten tot slot unaniem voor het aandringen bij am om ook Valkenburgers een boterham te laten verdienen bouw. Gedacht wordt daarbij aan bijvoorbeeld de aanleg de electrische installatie. De bouwer kan daar echter niet gedwongen worden. IDEN De Belgische tele- heeft op diverse plaatsen ó'rjle Leidse regio televisieop-" ïen gemaakt. Het gaat :bij vooral op plaatsen, r verkeerslichten worden ffiivloed door het openbaar (Sljvoer. Belgische televisie besteed purende twintig uitzendin- op achtereenvolgende dagavonden (de eerste uit zending is komende week) aandacht aan het openbaar vervoer in ons land. Daarbij passeert de strippenkaart de revue, maar ook de verschil lende typen bussen (o.a. de buurtbus), de mobilofoon en (de verkeersiichtbeïnvloeding. In deze regio zijn opnamen ge maakt tussen Leiden, Katwijk en Voorhout. De uitzending vindt dinsdagavond plaats op BRT2 op 20.10 uur. NOORDWIJK De werk groep sociaal-culturele plan ning houdt maandagavond in het dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat een openbare hoor zitting, waarin het vooront werp van een subsidieverorde ning en het voorontwerp van het sociaal-cultureel program ma 1982 ter discussie zullen worden gesteld. De hearing begint om acht uur. De beide voorontwerpen zijn van bij zonder belang, want het gaat deze keer over de regels, die aangeven of verenigingen en instellingen in aanmerking komen voor een bijdrage uit de overheidspot en op welke wijze men die bijdrage kan verkrijgen. Deze regels klem men te meer, omdat de organi saties vaak voor stijgende uit gaven staan (bijvoorbeeld huurverhogingen van accom modaties), terwijl de kans op een wijder opendraaien van de subsidiekraan bepaald nihil is. De voorontwerpen hebben een maand ter visie gelegen. Op merkelijk in deze verordening zijn de grote bevoegdheden van B. en W. Deze kunnen zelfs bepalingen van de so ciaal-culturele code in indivi duele gevallen niet van toe passing verklaren. Duidelijk wordt ook, dat de bijdrage uit de gemeenschapskas niet zon der meer wordt verstrekt. Van Sinterklaas-spelen is geen sprake. De behoefte zal, ook administratief, aangetoond moeten worden. Dat de be trokken verenigingen en in stellingen bij het aanvaarden van subsidie een stuk zelfstan digheid in hun beleid zullen gaan inleveren, lijkt buiten kijf. Mogelijk is dit de reden, dat bepaalde verenigingen, zoals de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de, de Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming Noordwijk en de Noordwijkse Vereniging van Pluimvee- en Konijnenfokkers, reeds bij voorbaat niet hebben gerea geerd op de informatie-aan vrage van de werkgroep. Mis schien verkiest men de eigen zelfstandigheid boven het meeëten uit de overheidsruif. Als punten voor een uitbrei ding van het beleid worden onder meer genoemd het jeugd- en jongerenwerk, waar bij men wil nagaan of er be hoefte bestaat aan sociaal-cul turele aktiviteiten voor lang durig werkloze jongeren. Ver der vermeldt het programma het stichten van een (regio naal) kinderdagverblijf, waar werkende moeders hun pupil len kwijt kunnen. Andere punten zijn het stimuleren van de beoefening van de zang kunst door de jeugd, de subsi diëring van de Stichting Pop, van de Noordwijkse Filmclub, vormingscursussen ten behoe ve van culturele minderheden, het uitbreiden van buurt- en wijkwerk, enzovoorts. Belang rijk in dit verband zijn enkele hints om te komen tot een uit breiding van de accommoda tiemogelijkheden. Zo denkt de werkgroep aan het beschik baar stellen van de oude Sint Jeroensschool aan de Zeestraat (als deze in 1982 vrijkomt) voor sociaal-cultureel werk, waarbij JOIN voorrang dient te krijgen. De kinderopvang zou onderdak kunnen krijgen in de Oude Wilhelminaschool als de peuterspeelzaal wordt overgeplaatst naar de vrijko mende kleuterschool de Ben- gelenbak. Als JOIN in de Sint Jeroensschool trekt, komt er een zijvleugel van De Kuip vrij en deze zou bestemd kun nen worden als een eigen ac commodatie voor emancipatie- aktiviteiten. Een andere suggestie uit de voorontwerpen is het stichten van een sociaal-cultureel fonds. Volgens de ontwerp verordening dient hierin jaar lijks vijf procent van het subsi dietotaal te worden gestort of zoveel meer of minder als de gemeenteraad vaststelt. Uit dit fonds kunnen bijdragen wor den toegekend aan instellin gen, die buitengewone kosten hebben, voor incidentele akti viteiten, nieuwe aktiviteiten of onderzoek op het gebied van het sociaal-culturele werk. De laatste pagina van het voorontwerp cultureel-pro- gramma zal de financiële ex perts van het gemeentebestuur bijzonder interesseren. Het to taal van het bestaande beleid komt op ruim 1.238.000.-. Voor nieuw beleid wordt bijna f 85.000.- geraamd, plus nog f 6.750.-, voortvloeiend uit be leidskeuzen voor enkele indi viduele groepen. Tezamen met een storting van 62.276 - in het sociaal-cultureel fonds, komt men tot een meer-uitga- ve van ruim 153.000.-. Zevenhovense Hogedijk overgedragen aan gemeente De geheel gereconstrueerde Hogedijk in Zevenhoven werd gistermorgen door het water schap De Proosdijlanden over gedragen aan de gemeente. Dijkgraaf J.P. Engel deed dat gistermorgen door burgemees ter J.S. Wagenaar een lint, dat over de weg was gespannen. door te laten knippen. De on langs uitgevoerde reconstruc tie heeft 2,2 miljoen gulden ge kost. Een deel van dat bedrag kwam voor rekening van het waterschap, terwijl men voorts gelden verkreeg uit de subsi diepotjes van de provincie en het ministerie van Landbouw en Visserij. Naast de verbete ring van de Hogedijk onder ging ook de Sluitkade een op knapbeurt. Zo werd een nieu we fundering aangebracht, werden veeroosters geplaatst en werd een aantal uitwijk plaatsen gecreëerd. Dat laatste was nodig, omdat de weg bij zonder smal is. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 15 december 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 januari aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1988 af inschrijving 15 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 18 januari 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs VERDACHT VAN OPLICHTING WASSENAAR De'Haagse rechtbank gaat zich donderdag 17 december bezighouden met de zaak tegen de 70-jarige professor Z. uit Wassenaar, die ervan wordt verdacht 136.000 gulden te hebben verduisterd van de Stichting Carosi, waarvan hij voor zitter en beheerder was. Voor dit bedrag, zou Jiij zijn huis in Wassenaar hebben gekocht en zou hem een hypothecaire lening zijn verstrekt. Deze lening werd hem in 1974 weer kwijtgeschol den. Aan deze praktijken zouden ook andere bestuursleden van Carosi hebben meegewerkt. Verder wordt de professor verweten, dat hij van 1973 tot en met 1976 met medewerking van niet aansprakelijke leden van onder meer de Stichting Hart van Afrika verschillende geldbedragen met gefingeerde boekingen zou hebben verduisterd. Hiertoe zou hij de zusters opdracht hebben gegeven. Ook zou Z. in 1971 een erfenis van 30.000 gulden, die was bestemd voor de stichting hebben verduisterd. In 1972 en 1973 verdween tenslotte een be drag van 290.000 gulden van de Stichting Het Nederlands Le prafonds niet te verwarren met de Nederlandse Stichting voor Leprabestijding waarvan hij toen voorzitter was. Politie en justitie zijn al vele jaren bezig met het ontwarren van de ingewikkelde manipulaties. Nadat Z. eindelijk een dagvaar ding was toegestuurd, ging hij in beroep. Tot aan de Hoge Raad wist hij de zaak op te houden. Cassatie bij de Raad werd echter afgewezen, zodat Z. nu terecht kan staan. Voor zover bekend zijn er tot dusverre .geen getuigen opgeroepen voor deze recht zaak. ONDERZOEKERS OVER LEIDSE REGIO: LEIDEN Voortijdig van school- gaan, komt in de Leidse regio voornamelijk voor onder kinderen, die afkomstig zijn uit gezin nen met vijf of meer kin deren. Het zonder diplo ma van school gaan, doet zich het meeste voor bij kinderen uit het milieu van de ongeschoolde ar beider (48 procent) van de kleine zelfstandige (12 procent) of uit dat van de lagere employee (9,5 pro cent). Dat zijn twee con clusies uit het rapport „Zonder diploma van school, Voortijdige school verlaters in de Leidse re gio". Het rapport is ge maakt door het Instituut voor Praeventieve Ge- zondsheidszorg - TNO Leiden. De onderzoekers, F. Andries en T. Vogels, baseren hun con clusies op een onderzoek on der jongeren, die hun oplei ding verlieten in het school jaar 1977/1978. Eeh vergelij king wefd gemaakt met schoolverlaters uit het jaar 1969/1970.'Op basis van cijfers van het CBS stelt het tweetal, dat op zijn minst één op de tien schoolverlaters volstrekt ongediplomeerd is. Meer dan driekwart van alle ongediplo- meerden komt uit het LBO (Lager Beroeps Onderwijs). Dit is vooral een hoog cijfer, omdat maar éénderde van alle leerlingen in het voortgezet onderwijs het LBO bezoekt. Vooral de enige specifieke meisjesopleiding LHNO (Lager Huishoud- en Nijverheidson derwijs) levert met 33 procent een onevenredig groot aantal ongediplomeerde schoolverla ters. Van alle voortijdige schoolver laters heeft een derde reeds vanaf de lagere school proble men gehad. Zo is 40 procent van die groep al één keer of vaker blijven zitten en dat is tweemaal zoveel als het lande lijk gemiddelde. Verklaringen voor het voortij dig van school gaan worden nogal eens gezocht in een on juiste en „te hoge" schoolkeu ze. De onderzoekers bestrijden dit standpunt. Ze stellen, dat het merendeel van de voortij dige schoolverlaters op een school zat, die overeen kwam met de gemaakte toetsen en met de adviezen van de lagere school. Als oorzaken van het zonder diploma de school vaarwel zeggen, noemen de onderzoekers: feitelijke loop baanproblemen (zitten blijven) gecombineerd met prestatie- problemen op de lagere school, late prestatieproblemen en ge dragsproblemen met als gevolg spijbelen en uit de klas ge stuurd worden. Volgens de on dervraagde leerlingen waren bijbaantjes best te combineren met naar school gaan. De ondervraagden verlieten de school vaak op eigen initia tief. Zij voelden zich afgesto ten („emotionele vervreem ding") door de school en aan getrokken door wereld buiten de school. De voortijdige schoolverlaters willen geld verdienen en ze streven naar zelfstandigheid. Velen bleken na het daadwerkelijk vertrek „opgelucht". Eén op de zeven blijkt van school te zijn gezet. De Leidse onderzoekers con stateren, dat de scholen slecht op de hoogte zijn van het aan tal leerlingen dat voortijdig opstapt. Bij het LHNO bleek in 40 procent van de gevallen de administratie van de school een veel latere datum van ver trek te geven dan de leerling zelf. De scholen zouden dit soort leerlingen slecht begelei den. De onderzochte groep jongeren heeft, zo blijkt uit het onderzoek, geen lage dunk van zichzelf. De onderzochte schoolverlaters zouden vrij snel aan een baan zijn geko men via familie, vrienden en kennissen hoewel een baan vinden wel steeds moei lijker wordt. In de beginbaan werd in bijna eenderde van de gevallen minder dan het ver- fdichtte wettelijk minimum oon betaald. Vaak wisselen van baan bleek heel gewoon. De partiële leerplicht werd door tweederde ontdoken, maar ten opzicht van 1969/1970 is er sprake van een verbetering. Ongeveer de helft van de onderzochten blijkt twee jaar na het vertrek van school een diploma toch wel belangrijk te vinden. Voor de generatie 1969/1970 geldt dit nog sterker. Slechts een enke ling slaagt er alsnog in een di ploma van een voortgezette opleiding te behalen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3