Heen en oning ^an !i mne eer dan een 'oon ofdpijntje AANSE MONARCHISTEN: jr] aan toe dat ze ook voor Attilla zouden stemmen als dat mogelijk was. Wij zouden ook de kans niet krijgen via de media ons standpunt te verkopen. Ik geloof dat we nog even moeten wachten". Umberto, de koning, heeft zich volgens Boschiero destijds helemaal niet onmoge lijk gemaakt door net als zijn vader veel te lief of te slap te zijn voor het fascisme. Als kroonprins nam Umberto vele militaire pa rades af met Mussolini trouw aan zijn zij de. Boschiero: „Er bestaan veel misverstan den over de relatie Savoye en Mussolini. Het fascisme is in Italië aan de macht ge komen op legale wijze. Onze koning heeft zich altijd strikt aan de Italiaanse grondwet gehouden en iedere leider die overeen komstig die grondwet aan de macht zou zijn gekomen, zou door de koning zijn geaccepteerd. Het parlement (waarin toen maar heel weinig fascisten zaten) gaf Mus solini zijn dictatoriale macht, niet de ko ning, die altijd loyaal is gebleven". Bedevaartsoord Voor deze „loyale" houding heeft het Huis van Savoye flink moeten betalen. Bezit kwijt, rijk kwijt, familie uit elkaar en na tuurlijk veel heimwee. Umberto II maakt het volgens Boschiero „best" in Portugal. Zijn huis „villa Italia" is een bedevaarts oord geworden voor de zeer getrouwen, en op 77-jarige leeftijd koestert de oude koning nog altijd de hoop dat hem recht gedaan zal worden en dat Italië hem zal terugvragen. Zijn vrouw, de vroegere Bel gische prinses Marie José, heeft de villa Italia nooit met hem gedeeld. Ze ging al di rect op zichzelf wonen. „Ballingschap is niet goed voor de monar chie", zegt de leider van de Italiaanse mo narchisten. „Een koning heeft een volk no dig, en hoe langer en hoe verder hij daar van verwijderd blijft, hoe moeilijker het wordt om terug te keren". Zoon en troon opvolger Victor Emanuel IV is zeker niet bij de pakken neer gaan zitten. Volgens Boschiero heeft hij zich tussen alle monar chistische beslommeringen door ontwik keld tot een „goed zakenman". Hij reist de hele wereld af, gaat naar China, Rus land, overal, „en dan is het toch wel gek dat zo iemand niet eens Italië binnen mag". De kans overigens dat deze telg uit het ge slacht Savoye ooit de Italiaanse troon in Portugal of waar ook zal bezetten is uiterst gering geworden. Door omstandigheden. De prins heeft namelijk vorig jaar tijdens een zeilvakantie op Corsica iemand dood geschoten, een jonge Duitse toerist. Hij deed het niet opzettelijk en hij voelde zich 's nachts misschien terecht bedreigd door een groep vandalen, maar dood door schuld is dood door schuld en dat wordt volgens de Franse wet in de regel berecht zonder aanzien des persoons. De Franse justitie heeft er haar tijd voor genomen en over het proces is nog geen beslissing ge vallen. Boschiero vreest dat de socialisti sche regering van Mitterrand de troonop volger zeker zal berechten. En wordt Vic tor Emanuel dan veroordeeld, „ja, dan zit ten wij in de problemen. Iemand die ver oordeeld is kunnen we niet als koning ac cepteren. Dat gaat eenvoudig niet". Gelukkig heeft de Zwitserse echtgenote van Victor Emanuel hem en de beweging een nieuwe troonpretendent geschonken: prins Emanuel Filiberto, wiens strafblad nog brandschoon is. De Italiaanse monar chisten houden ernstig rekening met de mogelijkheid deze jongeling na Umberto's dood tot koning uit te roepen. De Hertog Umberto II: in zijn Portugese ballingschap aanbeden door Italiaanse getrouwen. De Egyptische koning Faroek geflankeerd door Victor Emanuel en Elena, het „afgezette" Italiaanse koningspaar. Faroek zou enkele jaren laterhetzelfde lot ondergaan. „Het is merkwaardig dat de wijde omvang van de migraine pas nu steeds duidelijker begint te worden. Al bijna 3500 jaar gele den werd migraine in Egypte beschreven ais „pijnen aan één kant van het hoofd" of „pijnen van de helft van de slapen". Acht recepten uit die tijd zijn bewaard geble ven". Dat zegt dr. Margret Danby, arts en voorzitter van de Nederlandse Migraine Stichting, die in 1979 in Amsterdam werd opgericht en zich bezighoudt met een be tere voorlichting, gericht wetenschappelijk onderzoek en het oprichten van speciale migraineklinieken in diverse plaatsen van ons land. „Het is des te merkwaardiger", zo schrijft de grote specialist op het gebied van mi graine, prof. dr. G. W. Bruyn van de afde ling neurologie van het Academisch Zie kenhuis in Leiden, in het Tijdschrijft voor Geneesmiddelenonderzoek, „indien men bedenkt dat naar conservatieve schatting onze bevolking ongeveer 200.000 migrai- nepatiënten telt; dit is gemiddeld 50 per huisartsenpraktijk". Wat is dat nu eigenlijk, migraine? Profes sor Bruyn: „Migraine is een aandoening van daartoe gepredisponeerde personen mensen die daar aanleg voor hebben en uit zich in een aanvalsgewijze klop pende en heftige hoofdpijn, veelal in ach terhoofd, aan één zijde van het hoofd of achter de ogen beginnend en soms het hele hoofd omvattend. Echte migraine doet zich vrijwel nimmer dagelijks voor; een hoge frequentie is reeds drie aanval len per week. De meeste patiënten geven aan ongeveer één aanval per twee drie weken door te moeten maken". Kortom, iets anders dan een gewoon hoofdpijntje dus. Migraine is gelukkig geen levensgevaarlij ke ziekte maar toch een sociaal-econo misch probleem waarover men niet gering moet denken. Kenmerkend is dat patiën ten vaak geruime tijd hoofdpijnvrij zijn waarna opeens aanvallen optreden. Dat duurt meestal een paar uren en gaat ge paard met maag- en darmbezwaren en klachten over het gezichtsvermogen. Er kunnen zich lichtflitsen voordoen, een ver minderd zien, ook bestaat er een geringe re eetlust, misselijkheid tot overgeven toe. De patiënten voelen zich doodziek, willen liefst in een donkere, rustige kamer liggen. Aangenomen wordt dat in meer dan de helft van de gevallen een erfelijke aanleg een rol speelt. Migraine kan door tal van oorzaken wor den uitgelokt. Dr. Danby noemt: „Angst, stress, vermageringskuren, te laat op staan, reizen, klimaatswisseling, verblin dend licht, chocolade, alcohol, kaas, men struatie, gebruik van de pil enzovoort. Er zijn tegenwoordig wel goede medicijnen, bijvoorbeeld ergotamine dat alleen onder begeleiding van een arts mag worden toe gepast gezien de kritische dosering. Als het maximum wordt overschreden kunnen ernstige bijwerkingen ontstaan zoals ver minderde bloedcirculatie in vingers en te nen. Maar ook kan het middel dan zelf weer de oorzaak worden van hoofdpijn. Er zijn bij velen grote individuele verschillen en dat maakt de therapie er niet eenvoudi ger op. Laat de patiënten een soort dag boek bijhouden om aan de hand daarvan de oorzaken van de aanvallen vast te stel len in samenwerking met de arts". Een nuttige raad van de Nederlandse Mi graine Stichting: „Zorg dat u altijd een voorraad van uw medicijnen bij de hand hebt. U kunt dan, zodra u een aanval voelt aankomen, uw medicijnen innemen. Houd u hierbij wel aan de door uw arts voorge schreven hoeveelheden. Vaak is het moge lijk om op deze manier de duur van een aanval te bekorten". „Begeef niet in het snelverkeer tijdens een aanval. Wanneer u onderweg door een aanval wordt overvallen, stop dan op de vluchtstrook of op een andere veilige plaats. Omdat vaak het gezichtsvermogen verminderd is, is het zeer gevaarlijk om door te rijden". „U kunt voor uzelf uitvinden wat 1>ij u de pijn doet verminderen. Sommige mensen hebben behoefte aan Iets warms bij het hoofd, anderen daarentegen vinden baat bij een koude douche op het hoofd of een ijsblaas. Bij elke aanval geldt dat u er ver standig aan doet om naar bed te gaan. Ais dit niet mogelijk is probeer dan een don ker plekje te vinden waar u gemakkelijk kunt liggen totdat de aanval over is". GERARD CRONÉ Speciale zegels met als tekst: „Het Pantheon wacht op hen" worden door de republikeinse PTT rustig meegestempeld. van Aosta, die (als neef van de koning) van de Italiaanse grondwet wel in Italië mag wonen, zou dan kunnen waarnemen. Ondanks al deze problemen blijft Sergio Boschiero erbij dat erfopvolging zoals in oe monarchie gebruikelijk het beste sys teem is. „Een president kun je kiezen, maar dat maakt hem nog geen goed presi dent. De meeste presidenten in de wereld zijn dictators. Het is waar dat je in de mo narchie niet in de hand hebt wie op de troon komt, maar gekken hebben wij bij Savoye nog niet gehad". Pantheon De erfopvolging is een zaak van later. Waar de Italiaanse monarchisten nu mee in hun maag zitten is het probleem van de stoffelijke resten van Victor Emanuel III. In 1947 overleed hij in zijn woonplaats Alexandrië in Egypte, een jaar na zijn ab dicatie ten gunste van Umberto II, en hij ligt daar nog steeds begraven. Jarenlang zijn de monarchisten al in de weer om zijn stoffelijk overschot in het Romeinse Pan theon, waar al enkele Savoyes begraven liggen, te krijgen. Iedere Savoye die gere geerd heeft, hoort daar thuis, zo vinden de monarchisten. Maar de Italiaanse regering weigert toestemming te geven. Niet omdat de Savoyes zich in de fascistentijd gedis crediteerd zouden hebben, maar omdat het huis van Savoye nog steeds weigert de Italiaanse Republiek te erkennen. De mo narchisten zijn via handtekeningenacties onder parlementariërs bezig enige steun voor hun standpunt te krijgen. Driehon derd volksvertegenwoordigers hebben vol gens Boschiero al getekend, „communis ten, socialisten, liberalen, afgevaardigden van alle partijen". Staatspresident Pertini houdt voet bij stuk: „Zolang Umberto mij brieven schrijft, geadresseerd aan meneer Pertini en niet aan president Pertini, ben ik niet bereid aan een oplossing mee te werken". De president kan er geen bezwaar tegen hebben dat het stoffelijk overschot van Victor Emanuel en straks Umberto wordt begraven op Campo Verano, de grote ge meentelijke begraafplaats van Rome. Het verbod de Italiaanse grond te betreden geldt alleen de levende Savoyes, niet de dode. Maar de monarchisten voelen er niet voor hun koning op het gewone kerk hof tussen het volk te leggen: „Het Pan theon en nergens anders". CEES MANDERS De Italiaanse monarchisten beleven moeilij- 50. Na Mussolini is geen enkele staatsman zo -ivfleweest als nu Sandro Pertini, de president iniiiaanse republiek. Kroonprins Victor Emanu- e$t in Frankrijk een strafproces omdat hij „per 1 J iemand heeft doodgeschoten. En wat op het royalistische gemoederen nog het meest fi^dt: de Italiaanse republiek weigert toestem- er tde stoffelijke resten van de vroegere koning oglianuel III (en zijn gade) in het Romeinse Pan- istplaats voor de allergrootsten, te depone- «Jit alles terwijl de huidige koning Umberto II, 16 balling in het Portugese Cascais, het einde VJeven snel voelt naderen. Koning Victor Emanuel III, enkele jaren voor zijn aftreden. uberwachten bij al deze tegenspoe- toen de Amerikanen Italië kwamen bevrij- t iguai" zoals de Italianen zeggen de den, moest er ook iets met de oude ko- afT> monarchisten in grote versla- ning gebeuren. Deze weigerde hardnekkig ïfjaan te treffen. Maar niets is min- op te stappen en daarom werd hij op non- i$. Secretaris-Generaal Sergio Bo- actief gesteld met behoud van al zijn ran de Unie van Italiaanse Monar- medailles en waardigheid. Zoon Umberto OOfUMI) ontvangt je zelfs opgewekt, werd „Luogotenente", een soort zaak- :tajretig ook om een buitenlander waarnemer. In zijn haast om zich bij zijn injiit te leggen wat er allemaal mis is onderdanen populair te maken beging rP-fe republiek. Umberto een grote fout: hij beloofde het is gesitueerd in een van de volk een referendum over de vraag of Ita- straatjes direct achter het Quiri- lië een koninkrijk moest blijven of dat het htl presidentiële paleis in Rome. In een republiek zou worden. Koningschap haalde president Pertini enkele en verkiezingen zijn zaken die niet samen- igeviste Griekse bronzen beelden gaan, en voor Umberto, juist koning ge- paleis om het publiek met de worden omdat zijn alsnog afgetreden va- maar ook met het Quirinaal der naar Egypte was verdwenen, werd dit laten maken. Het liep storm, referendum dan ook zijn ondergang. Met enden stonden dagen in de rij. Vol anderhalf miljoen stemmen verschil koos id zegt Boschiero dat dit weer een Italië voor de republiek. ns van de republikeinen. „Toen de Maar Umberto verwierp de uitslag en ^pog in het paleis woonde, kwamen diende bij het hoogste gerechtshof het ;t'yneer mensen om hem toe te jui- verzoek in om het referendum ongeldig te r daar hoor je niets over. Pertini verklaren. Er zou met het tellen van de id) speelt graag voor opa en heft stemden geknoeid zijn. De regering ac- tijn vinger op tegen de politici om cepteerde deze houding van de koning >n. Dat maakt hem zo populair, niet. Premier De Gasperi (christen-demo- 30(5 hij er niet meer is, krijg je weer craat) nam de macht over en dreigde met die gewone politici, en dan zul je geweld als de koning of ex-koning niet di- i dat het presidentiële systeem reet het land verliet. Umberto verdween jt. Het kan Pertini zelf, met al zijn naar Portugal, maar de aanspraken op de feit niet ontgaan dat de Italiaanse Italiaanse troon hebben hij en zijn aanhan- c in een ernstige crisis verkeert, gers nooit opgegeven. Hij is nog steeds „il jkeer van de koning is de enige re" voor „zijn honderdduizenden getrou- lit de problemen". wen" in Italië. iidum merkwaardig gegaan met de Ita- Boschiero, leider van deze getrouwen, ziet monarchie. Victor Emanuel III (ko- „il re" geregeld om de toestand van het jps 1900) kon het uitstekend vinden rijk door te spreken. Komend weekend solini, liet zich zelfs keizer van zien ze elkaar weer in Nice, vlak bij de Ita- maken door de fascisten. En liaanse grens. Umberto mag die grens niet Niet over de grens... over. De Italiaanse grondwet zegt letterlijk: „Het is de ex-koningen van het Huis van Savoye, hun echtgenotes en hun mannelij ke nakomelingen verboden het nationale grondgebied te betreden of er te verblij ven". Volgens Boschiero is dit niet erg democra tisch van de grondwet, in strijd zelfs met de mensenrechten. Maar van een grond wet die het koningschap naar de prullen bak verwijst kun je niet anders verwach ten. De „associazione" zoals hij zijn club noemt is zich daarvan bewust. De Italiaan se grondwet ontneemt de royalisten niet het recht een politieke partij te vormen. Ze waren een politieke partij in de begintijd van de republiek, maar de elektorale aan hang was zo gering dat de partij maar werd opgeheven „om plaats te maken voor een beweging die alle monarchisten van alle politieke partijen in zich kon vere nigen". Het gaat de monarchisten nu al leen om het idee van het koningschap, daar moet het volk weer warm voor ge maakt worden. De politieke vertaling daar van komt dan later wel. Volgens de monarchistische secretaris-ge neraal is het volk zeer ontevreden met de politieke ontwikkelingen. Alle denkbare el lende wordt nu over de mensen uitgestort en de politieke partijen zijn niet bij machte oplossingen aan te dragen. Alleen de ko ning kan het land redden, hij zou het na tionale bindmiddel zijn, zou de gevoelens van saamhorigheid die wel degelijk in de Italianen aanwezig waren weer opwekken. Wachten Waarom dan geen nieuw referendum over de keuze koningschap of president? Bo schiero: „We willen het risico niet lopen. Het volk wil veranderen, maar is er nu zo De koning en zijn vermoedelijke opvolger prins Emanuel Filiberto.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23